Be beer Bar ten schaart zich volkomen aan ie zijde van den heer Qotjers, wat betreft die ge sproken woorden over de samenwerking tusschen B. en W. .Wol bestond er wel eens verschil van meening, maar het is nooit zoo ver gekomen en het zal ook nooit gebeuren, dat wij elkander niet hartelijk de iiano kunnen drukken. Bij de thans volgende sluiting zegt voorz. te vertrouwen, dat steeds diezelfde ambitie bij al len zal voorstaan, met genoegen kan er getuigd worden dat deze vergadering wijst op goede be loften voor de toekomst, en hoop ik dat nog meermalen op andere vergaderingen hierop kan worden gewezen. Dinsdagavond te 7.30 uur vergaderde de raad van bovengenoemde gemeente. Voorzitter was de Edelachtbare Heer Van Spengler, secretaris de heer J. Th. Kjinnen. Allereerst werden door de nieuw-gekozen raads leden de vereischte eeden en beloften afgelegd. De notulen welke ter inzage hebben gelegen, werden met een woord van dank aan den samen steller goedgekeurd. Bij de benoeming van twee wethouders, aftre dende de heeren J. Kroon en .G Bekker, wenschte de heer Zeeman eerst niet aan de stemming deel te nemen, waarop de voorz. antwoordde dat de heer Zeeman zich dqn verwijderen moest. Deze kwam op zijn besluit terug en nam toch aan de stempiing deel. Bij de vacature J. Kroon was de stemming als volgt: J. Kroon 4 stemmen, de heer Dijkhuizen 1 stem, terwijl 2 stemmen blanco werden uitge- brachi De voorz. was hierover zeer verontwaardigd. Het is, aldus spr., toch overbodig te zeggen, dat door dit blanco stemmen in strijd is gehandeld met de zooeven afgelegde eeden en beloften. Het resultaat van de stemming voor de vacature Bekker was, dat uitgebracht werden op den heer Bekker 4 stemmen cn 1 op den heer C. Kramer terwijl weder 2 stemmen blanco worden uitge bracht De voorz. uitte zijn tevredenheid over deze ver kiezing. Beide heeren hebben reeds jaren hun krachten gegeven tot bloei dezer gemeente. Spr. twijfelde er niet aan of beiden zullen op den in geslagen weg voortgaan. De heer Kroon dankte voor de tot hem gespro ken woorden en hoopte dat het hem mogelijk zal zijn de gemeente nog 4 jaren als wethouder te dienen. De heer Bekker sloot zich bij deze woorden volkomen aan. Hierna volgde algemeene felicitatie. De heer Zeeman verklaarde nog, dat zijn niet stemmen op de beide wethouders niet voortkomt uit persoonlijke overwegingen. Spr. sluit zich vol komen aan wat de felicitatie betreft. In de vacature J. Kroon als lid van de comm. van Beheer der Lichtbedrijven, gaf de stemming den volgenden uitslag: J. Kroon 5 stemmen, stemmen blanco, zoodat de heer Kroon geko zen werd. Als plaatsvervangend lid werd met 4 stemmen gekozen het aftredende lid, de heer P. Zeeman. De' heer Dijkhuizen verkreeg 1 stem. Blanco 2 st. De voorz. sprak nogmaals zijn misnoegen uit over hen, die zich niet houden aan de afgelegde eeden en beloften en verzocht dezen zich te ver wijderen, waaraan alleen de heer Dijkhuizen ge volg gaf. In de vacature 'C. Kramer verkreeg deze 5 stem men en was daardoor weder gekozen. 1 stem werd b anco uitgebracht. Als plaatsvervanger werd we der gekozen de heer G. Bekker, eveneens met 5 stemmen, 1 stem blanco. Hiermede waren de stemmingen afgeloopeu. Van den heer S. Parma was een dankbetuiging ingekomen voor de hem toegekende gratificatie, wegens werkzaamheden ter secretarie verricht. Van de afdeeling L.T.B. was een verzoek inge- f komen om een subsidie voor den cursus '2y-'^S. B en W stellen voor dit bij de gemeentebegroo- ting 1928 te behandelen. Alzoo werd besloten. Idem het verzoek om subsidie door de com missie van Aalst, betreffende de kanalisatie van Westfriesland. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Zeeman pf ook hier net als in Wieringerwaard een bespro king kon worden gehouden met den hr. Ringers. De voorz. antwoordde dat den heer Ringers reeds gevraagd is dit te doen. Een, verzoek van de R.K. militaire vereeniging te Amersfoort om subsidie werd eveneens uitge steld tot de begrooting 1928. Verschenen is het verslag van den keuringsdienst te AlkAiaar over het afgeloopen jaar. Een aantal exemplaren zullen beschikbaar gesteld worden voor de leden. Het verslag van het Provinciaal Waterleidingbe drijf zal ter visie gelegd worden. Concessie werd verleend voor het plan der ge meenschappelijke lichtbedrijven om het zuideinde van Sint Pancras tot over den spoorweg van gas te voorzien. R. en W. stellen den raad voor om de oude brandspuit buiten werking te stellen en eventueel tc verkoopen. aangezien de gemeente door het 'aanleggen der brandkranen geheel brandvrij is ge maakt. Alzoo werd besloten. Vervolgens werden vastgesteld de gemeentereke ning. de rekening der lichtbedrijven en de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur. De rekeningen zijn nagezien door de heeren Dijkhuizen, Kramer M en Zeeman. Met een woord van dank werd toll goedkeuring geadviseerd. De gemeenterekening wees een ontvangst aan van f 59490.005 uitgaven f 53969-:6, alzoo een sal do van f 5520.945. De heer Groen vroeg, of bij de post verlichting en verwarming der schoollokalen, ook inbegrepen was het lokaal dat de vereeniging voor vakonderwijs in gebruik heeft. De voorzitter an/twoordde hierop ontkennend. Bij deze post is wel inbegrepen het schoonhouden der lokalen. 3 ij de besprekingen over de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, zou de, heer Kramer gaar ne zien, dat ter vergemakkelijking van de controle een gespecificeerde van betaling werd overgelegd. Door B. en W. werd de opmerking gemaakt, dat aan de vereeniging voor ziekenhuisverpleging ,,de Voorzorg," door het Burgerlijk Armbestuur een subsidie is verleend van f 60.waaronder f 10 voor oprichtingskosten. Dit bedrag had niet mo gen worden uitgegeven. Volgens de wet is dit verboden. Hoewel in October 1926 het adres van „de (Voorzorg", met verzoek om subsidie, werd verwor pen met 5 tegen 2 stemmen, werd in Februari bij het Burgerlijk Armbestuur om subsidie aange klopt. Bericht zal worden, dat zooiets niet meer mag plaats vinden. De heer Kroon zou de tien gulden oprichtings kosten terug willen vorderen. De heer Zeeman vond het eigenaardig dat van de twee vereenigingen er maar 1 subsidie krijgt. De heer du Burck zag niet in waarom het Bur gerlijk Armbestuur het recht niet heeft subsidie te geven. Spr. is niet zoo met de wet 'bekend om dit te weten. De voorz. zeide lieve» te zien, dat de heer dui Burck dit als raadslid besprak dan als belangheb bende. Bij verzoek Om subsidie dient men zich tot den raad te wenden. Na eenige discussie, waarbij de heer Bekker nog zeide, dat het een brutaal stukje was om subsidie aan te vragen, werd het voorstel van den heer Kroon om de f 10 oprichtingskosten terug te vorderen verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de beide wethouders en de hr. Groen. Hierna volgde nog een breedvoerige discussie over steun aan een persoon door de Diaconie, wel ke kosten dit lichaam voor een belangrijk deel (.verhaald heeft op het Burgerlijk Armbestuur, hoe wei zelf goed bij kas 2ijnde. Men heeft niet geschroomd de helft der kosten te verhalen. Het ergste is, dat het hier iemand be trof die vergrijsd is in hun dienst. Het gaat niet ■aan zoo'n meedoogenloos standpunt in te nemen. De heer Bekker meent, dat dit bepaald een leemte in de armenwet is. Spr. zou zich tot Ged. Staten willen wenden om nadere inlichtingen. De voorzitter antwoordde, dat hier volgens de wet niets aan te doen is. De Diaconie heeft hier een moreelen plicht te vervullen. 1 De rekening van het Burgerlijk Armbestuur Jgeeft aan, totaal ontvangsten f 2694.32, totaal uit gaven f 2126.75, alzoo een saldo van f567.57. Bij de rondvraag vroeg de heer Dijkhuizen, crp. welken grond een lid geen blanco^ stem mag uit brengen, waarop de voorzitter aanraadde de ge- "nicentcwet te bestudeeren. Oe heer Zeeman uitte een klacht over het wer- ipeu van afval in de slooten. Het verbaasde spr. dat 'er nog zooveel in het water wordt geworpen. Spr. zou er wel voor zijn, om hiertegen een ver ordening in tc stellen. Kan er niet in overweging worden genomen een ophaaldienst te organiseeren? Verder vroeg spr. of er van gemeentewege iets gedaan kon worden door b.v. kroos te scheppen, daar het verkeer te "water hiervan weel last on dervindt. Hiermede zouden b.v. werkloozen be laft kunnen worden. De voorz. zag het ongerief hiervan ook wel in. 2.E.A. is van meening dat de gemeente daar bui ten staat. Daarbij is het geen afgesloten vaarwater, en practisch onmogelijk uit te voeren. De heer Kroon zeide dat de bedoeling van den heer Zeeman wel goed is. Spr. geloofde dat de besprekingen in de raadszaal wel vruchten zullen dragen Aan den oostkant is door het opeenhoopen aan de kanten der akkers met aardappelloof reeds resultaat bereikt. Zooals de heer Zeeman het wil, achtte spr. het •nmogelijk uit te voeren. De heer Zeeman zegde nog toe het nogmaals in de tuinbouwvereeniging te bespreken. Verder besprak hij de gestie in de geheele pers uver de zoo bekende „gaslucht." De commissie tot nazien van de rekening der Lichtbedrijven heeft ook met den Directeur be sprekingen gehouden. De Directeur heeft toen onomwtonden verklaard, dat zijn register blanoo is. Spr. vroeg of er hier nog een instructie voor den Directeur is, wiaarin voorkomt, dat geen re tourcommissie of anderzins in ontvangst genomen mag worden. De voorz. antwoordt, dat dergelijke bepalingen hier niet voorkomen. Het spreekt vanzelf dat dit niet mag. Dit staat gelijk met fraude. De fir ma's zenden hun nota's, wiaarop de korting ver meld wordt. Betouroomimissie bestaat heelemaal niet. Het deea spr. genoegen, dat dit hier niet het geval is. Laten wij volstaan, zeide voorz. 'ten slotte, met het volste vertrouwen uit te sprejten in de leiding. Hierna vplgde sluiting. Raadsvergadering op Dinsdag 6 September 1927, 'savonds 8 uur. Voorzitter Burgemeester Slot, opent met een j wielkom en gebed, waarna bij de intrede van Jen nieuwen Raad overeegaan wordt tot die gebrui kelijke eedsaflegging. Voorzitter spreekt hierna aldus: Na deze beëeaigiug wil ik u, mijne heeren, mijne geiukwenschen aanbieden. Het is voor het meerendeel van u oen hernieu wing van uw mandaat, wat niet onderschat mag Worden, waar het van de zijdie der kiezers een nieuw bewijs van vertrouwen is, hetwelk zij in u stellen. E'en van de heeren, de heer Smak, doet hier voor 't eerst als zoodanig zijn intrede in deze raadszaal. U komt hier vervangen den heer De Boer, die na een viertal jaren in ons middfen 1e hebben verkeerd, niet is herkozen. Uw voorganger, de heer De Boer heeft in de 4 jaren, die achter ons liggen, met lust en am bitie zijn taak als raadslid vervuld', en ik wil hier de wenseh uitspreken dat het hem wel moge gaan bok na deze periode. U die hem vervangt en ook al de andere heeren, heel het College saam wenseh ik toe, dat gij in onderlinge samenwer king steéds de belangen onzer gemeente moogt voorstaan en behartigen. Velerlei zijn de onderwerpen, waarvoor uwe belangstelling wordt gevraagd en het is soms niet altijd gemakkelijk. Op de agenda voor deze vergadering komen al weer.zeer belangrijke punten voor. Ik hoop dat we allen samen de lust en de kracht mogen ontvangen om het bestuur en de regeering over onze gemeente zoodanig uit te voeren, als dat het meest in haar belang mogfe Wezen. Door den Secretaris werden de notulen gelezen, welke onder dankzegging wordien goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen was het jaarverslag van de ver eeniging tot Bevordering Van het vak-onderwijs met begeleidend sohrijven, waarin dank wordt, gezegd voor de medewerking aan dieze vereeni ging verleend, terwijl tevens verzocht wordt in deze wederom een bijdragie "te verstrekken. Ingekomen schrijven van mej. de Jong, met de mededieeling dat de benoeming als ondierwij- zeres door haar wordt aangenomen. Schrijven ingekomen van de woningbouwveree- niging, waarin dank wordt gebracht "voor de in trekking der borgstelling woningbouw. Deze stuk- fcen worden voor kennisgeving "aangenomen. Bericht ingekomen van den Inspecteur der Dir. Belastingen, dat de H.O. over 1926'27, bediraagt f24.763.71. Verzoekschrift ingekomen van de Chr. Nat. GeTieelonth. vereen, om op "31 Augustus, wanneer er feest gehouden wordt, het tapverbod in te voeren. In denzelfden geest was éen schrijven in gekomen van de Geref. en Ohr. Geref. kerken. De voorz. brengt in verband hiermede naar voren, dat deze adressen hun doel hebben ver loren, daar, wanneer een dergelijk besluit geno men zou worden, het een verordening moet wor den, welke naar Gedep. Staten 'verzonden moet wprden ter goedkeuring, waar al gau'W 4 weken mee gemoeid zou zijn. Werd in handen gesteld' van B. en W. om advies. Benoeming 2 wethouders. Herbenoemd werden de heeren 'A. Glas Cz. en R. Slot. De voorz. feliciteerde de heeren met hun her benoeming en spreekt er zijn voldoening over uit dat de heeren herkozen 'zijn, te meer zeg* spr. omdat ik er van overtuigd ben, dat de Raad een goede keuze heeft gedaan, temeer daar door hen wiel proeve van bekwaamheid is afgelegd in de reeks van jaren dat zij zitting hebben in het ooilege van B. en W.. Verder zegt spr., ver heug ik mij te meer over de verkiezing, dat de Raad zich niet door partij-overtwegingen heeft, la ten beïnvloeden, maar dat dfeze mannen zonder politieke overwegingen gekozen zijn. Spr. hoopt in de komende periode dan ook weer op een aan gename samenwerking. Tot plaatsvervangend wethouder werd: benoiemd de heer C. Ooijevaar. Tot commissieleden voor de lichtbedrijven wer den herkozen de heeren A. Glas en R. Slot. De heer Slot brengt in verband met zijn be noeming naar voren dat hij vanwege zijtn gezond- tiedi weinig gebruik heeft kunnen makien van het bijwonen der vergaderingen; hij zegt dank voor zijn benoeming en hoopt op medisch advies in de toekomst zich hieraan weer geheel te wij den. De heer Glas sluit zich bij de woorden van den heer Slot- jn deze aan. Tot plaatsvervangende leden werden gekozen de heeren C. Ooijevaar en O. Koedijtk. Bij monde van den heer Ooijevaar werd mede gedeeld dat de rekeningen der Gemeente lichtbe drijven en Burg. Armbestuur in orde zijn bevon den en stelt voor deze goed tie keuren. Voorstel B. en W,. tot wijziging der begroo- ting 1927. Batig saldo f 14007.301/2- Hiervan f6000 over te schrijven op "1927 en f8007.30Va over te brengen op 1928, werd goedgekeurd. Aanbieding begroeting 1928. Voor bet onderzoek werden aangewezen alle raadsleden, behalve de wethouders. Aldus beslo ten. De gemeenterekening luidt voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven 'f72.618.52, voor den kapitaaldienst f 10.106.Voor het Burg. Armbestuur f 2915.33; voor het gasbedrijf afd. 1 f 106.988.63; afd. 2 f2 0995f—voor het eleetrisch bedrijf afa. 1 f 65475.42; afd'. 2 f8170 Hierna kwam als punt vaa? behandeling aan de Orde subsidieaanvrage van f 1800, gedurende 40 jaren voor de kanalisatie in "West-Friesland. In verband hiermede werd' door den voorzitter een desbetreffend inglekomen schrijven voorgele zen van de betrokken oommissie. Voorz. zegt dan vervolgens dat "in de vergade ring van B. en W. deze subsidie-aanvrage een ernstig punt van bespreking heeft uitgemaakt, f1800 is van groote beteekenis voor onze gte- meente. Toch is het Dag Best. tot de oonclu- eie gekomen om deze geldien te votëeren. Het is van algemeene beklemdheid dat voor een jaar of 10 terug door ingezetenen en omwo nenden een bewieging op touw is gezet om verbe terde kanalisatie te verkrijgen, hetwelk toen in ie mobilisatie hoogeiijk bemoeilijkt werd, daar we gerekend werden tot de natte plaatsen te behoo- ren, d.w.z. gemeente waar water is. Spr. rele veert- dat het satirisch is, we hebben narigheid genoeg ondervonden nadien. Ten overvloede zij nog medegedeeld dat het voor onze gemeente, waar zooveel handel en ver keer is, van het grootste belang is. Temeer daar er het kanaal in opgenomen is, hetwelk we 10 jaar terug zoo gaarne wilden, van den Huigendüjk naar dein Omval. Spr. adviseert dan ook tot votea- ring der gelden. De heer Ooijevaar acht het "ook van belang dat het kanaal Jtot stand komt. We weten uit erva ring dat goede wegen te water en te land ten allen tijde bevorderlijk zijn, temeer ook voor onze bloeiende gemeente, hij wenscht er ook toestem mend op te antwoorden. De heer Zuijdam vindt het moeilijk en bezwaar lijk voor onze gemeente, vooral daar er zoo wei nig naar voren gebracht wordt aangaande dé voojdeelen, welke er aan verbonden zijn. De heer Slot releveert de noodzakelijkheid van 10 jaar terug en nu betreffende de afvoer onzer producten te water, ook wat betreft de grootte der vaartuigen, welks dan hier kunnen komen om af te Jaden, spr. meent 'dat we niet bevreesd! behoeven te zijn dat f 1800 te veel is voor onze gemeente. Wat voor voordeelen er voor onze ge meente aan verbonden zijn, kan men vooruit niet bepalen. Spr. heeft tegen het voorstel geen be zwaar gevoeld, aaar hij het van het grootste be lang acht voor onze streek en grootste markt, dat hetgeen waarvoor we 10 jaar lang geijverd hebben te verkrijgen, hij geeft dan ook in over weging het voorstel te acoepteeren. Zuijdam merkt op, dat er voor die gemeente volgens hem geen voordeelen aan verbonden zijn, want wanneer hier groote vaartuigen komen, dan komt onze kleine sohipper in 't gedrang- Voorz. deelt die meening niet, daar de ge schiedenis bewezen heeft, dat d» mensehèn zich daar ook naar weten te richten en aan te passen. Zuijdam zegt dat 'de toestand juist niet zoo rooskleurig is om zich aan te passen, komt de vraag wel terdege naar voren of de "gemeente er voordeel bij heeft. Smak vraagt of onze gemeente niet te hoog aangeslagen is naar verhouding van andere ge meenten. In deze werd aangetoond dat zulks niet het geval is. Voorz. is van oordeel dat het gevraag de bedrag redelijk is voor onze gemeente. De heer Ven zegt als volgt: M. de Voorz. Het vraagstuk dat thans hier ?an de orde is, is niet nieuw meer. Het is een kwestie welke al jaren lang bestudeerd en over wogen en van alle kanten bekeken is, door be kwame en ter zake kundige mannen, en nu ein delijk is men met de voorbereiding van de 'ka- nalisatieplannen in N.H. zoo ver gevorderd, dat wei met zekerheid gezegd kan worden, dat in de toekomst aeze plannen verwezenlijkt zullen worden, ook ai zou een enkele gemeente z'n mede werking weigeren. Een zoo grootsch opgezet, plan als dit, goedgekeurd' en gesteund door Provin cie en Rijk, Ja at zich niet keeren door dé tegen werking van een enkel gemeentebestuur. Nu is het over het algemeen waar, dat dte aanwezig heid van goede waterwegen de welvaart van een streek verhoogt. Het is een niet te ontken nen feit dat goede waterwegén een levensbelang zijn voor N.H. En de kanalisatie van N.H., ge zien in zijn geheelen omvang, in verband ook met de drooglegging van de Zuiderzee, rechtvaardigen wel naar mijn bescheiden meening het plan van de Comm. v. Aalst. Als zoodanig, mijnheer da Voorz. kan er geen mensch zijn, die iets tegen de kanalisatie van N.H. heeft. De kwestie van 'voor of togen conoentreert zich alleen om de gevraagde f1800 per jaar. En waar dit neig af een tamelijk hoog bedrag is voor een kléine gemeente, komt onmiddellijk de vraag naar vo ren, wat voordeel hebben wij daar nu van. Zooala ik het bezie, ligt het grootste voordeel voor Broek in het geprojecteerde kanaal van dien Hui- gendijk naar Omval en de verbreedïng van dé ringvaart en voorls dat de brug over de ring vaart in eigendom en onderhoud komt bij de .Provincie Het eerste is van zeer groot belang voor onze streek ,Waar de vaart naar Amsterdam en alle andere markten en booten minstens verkort met een uur varen, waardoor onze groenten, die per schuit vervoerd worden, minstens een uur eerder op de plaats der bestemming zijn. En in die tweede plaats zijn wij voor altijd van het onder houd der brug af. En nu een volgende vraag. Wegen dan de vooridieelen niet op tegen de uit gaven, Jie gevraagd wordien? Ja, mijnh. de voorz., dat is 't moeilijke van de zaak, dat is niet te zeggen, dat is niet om te zetten in een bepaalde som, dat ligt in de toekomst. En waar het Rijk en de Provincie zich zoodanig interessaeren bij de kanalisatie van N.H., dat die helft der kosten gedragen u orden door het Rijk, 1/? deor da Provincie en dat maar 1/6 gedeelte ten laste komt van de belanghebbende gemeenten en wa terschappen, en waar ik niet in kan zien dat wij ten opzichte van anderen onbillijk zijn aange slagen ,heb ik niet de vrijmoedigheid om deze zaak tegen te werken en zal ik voorstemmen. Neg een enkele opmerking. M. de V., alles wat ik weet van het kanalisatieplan heb ik van hoo- ran zeggen, nooit is ons iets, en ik vermoed geen enkel gemeente- of waterschapsbestuur officieels medegedeeld. En ik meen dat wij toch wel het recht hebben, waar zulk een offer gjevraagd wordt ,lat we ook behoorlijk ingelicht wordien, waarvoor 't gevraagd wordt. Hiertegen gaat mijn protest.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 5