De vocrs. neemt met belangstelling kennis van de motiveering der stem van dien heer Ven, m&ar wenscht aangaande de laatste vraag wel aenige verklaring, daar toch voorlezing is gedaan van hetgeen men weten moet. Tevens heeft een uit voerige beschrijving der kanalisatieplannen van de Prov. Commissie en Comm.-v. Aalst gecircu leerd bij de gemeenteraadsleden, terwijl ons nog rest de kaarten, welke ten allen tijdie ter inzage liggen. Voorz, zegt dat in deze de comm.-v. Aalst geen verwijt treft. Op de vraag des voorzitters, oi in dezen nog iemand stemming zerlangt, werd hierop door Zuijdam toestemmend geantwoord- Waarop het voorstel met de stemmen van 'Zuijdam en Smak tegen, werd aangenomen. Voorzitter zegt dan: het is een ernstig besluit er. Iwcpt dat het- tot groei en bloei en in het be lang der gemeente moge zijn. Voorstel tot aansluiting Zuideindq Koedijk bij het gasbedrijf. Voorz. releveert dat de Comm. ter Licht bedrij ver heeft besloten om bovengenoemd stuk aan te' sluiten bij het gasbedrijf, door het leggen eener leiding en alzoo het dtebiet "van dien afzet van het gas grooter te maken. De gastoevoer naar de nieuwe ketel te St. Pancras is goed, zoodat er geen bezwaren zijn om dat stukje «aan te sluiten, hetwelk bereids al is goedgekeurd!, f 15.500 is de begrobting, terwijl ter loops wel meegedeeld kan worden, dat hot uit te voeren werk wel een f2000 er onder zal blijven. Voorz .memoreert nog dat het voor de lie.lit- Voorz. memoreert nog dat "het voor de lieht- bedrijven alleszins te doen is. Werd goedgevonden. Verder wera voorgesteld een kasgeldleening aan te gaan van f 10.000 tegien den koers van 100 pCt. op 31 Dec. 1927. Rente en aflossing uit de in komsten der gemeente. Werd goeagevonden. Vervolgens kwam nog ter tafel, in de bestaan de verordening van 28 Januari 1921, betreffende melkgehalte, een aanvulling te doen plaats hebben en een nieuw artikel 'dienaangaande in te lasschen. Bij de rondvraag zegt de heer Smak voorzitter dank voor hetgeen leze tot hem heeft gesproken en wenscht in de toekomst naast de algemeen»» belangen der gemeente, het belang der arbeiders te dienen. Terwijl hij tevens vriendelijk voor lichting vraagt bij B. en W. aangaande zaken, welke hem vreemd zijn, en hoopt verder op een aangename samenwerking, welke tot groei en bloei moge. zijn van'de gemeente. Zuijdam vraagt of er geen verbetering te bren gen is in de lantaarns, daar deze zoo vuil zijn. Voorz. deelt mede, dat zulks ook zijn aandacht heeft gehad en dat ze onlangs nog gereinigd zijn. In verband met de muggenplaag zijn ze ieder oogenblik vuil. Toch zal de aandacht er nog eens weer op gevestigd worden. Verder werd medegedeeld dat er voorbij den heer Schelhaas een lantaarn is geplaatst, hetwelk een lieele verbetering is voor de duisternis welke op 'dat eind heerschte. Hierna sluiting. Vergadering van den Gemeenteraad op Dins dagmiddag 3 uur. Voorz. den Edelachtbaren Heer Kroonenburg. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Kloos terboer. In zijn openingswoord wordt door den Voorq zitter deze zitting een nogal belangrijke ge-, noemd, omdat wij met deze een nieuwe periode aarfvangen en daarom de beëedigiag uwer als leden van den Raad zal moeten plaats vindetn., In verband hiermee uitte voorz. zijn teleur stelling over de afwezigheid van den heer Kloosterboer, tevens de wensch uitsprekende dat spoedig een gunstige wending in diens ziekte moge intreden. Op de gewone wijze had daarop de beëedig&ig plaats, waarbij de hee- ren Lek en Snel de gelofte aflegden. Een moei lijk tijdperk, aldus de voorz., is thans achten, den rug, waarin belangrijke besluiten werdep genomen en enkele nog in afwikkeling wach ten. Waar door de uitspraak der kiezers alle leden zijn herbenoemd, blijkt hieruit zeker dat de gemeente over den gang van zaken tevre-, den is geweest. Het doet spreker genoegen te kunnen zeggen, dat in afigeloopen vier jaar hier steeds den goedeffi eensgezindheid heeft geheerscht, waardoor besluiten werden geno men, welke tot bloei der gemeente strekten. Voorz. hoopte op een flinke opleving in de tuinbouw, waardoor de fimanciëele toestand in de gemeente zou herstellen, tevens den wensch uitsprekende, dat God onze gemeente gedu rende de komende jarein moge zegenen. Benoeming wethouders wegens periodieke, aftreding van de heeren Duif en van Kampen. De eerste werd met algemeene stemmen be noemd, terwijl bij( de 2e stemming de heer van Kampen werd gekozen met 1 stem op den heer Snel. Naar aanleiding van deze benoe ming merkt de voorz. op, dat deze uitslag zeer tot zijn genoegen is, daar de verstandhou ding in hun college een van de beste genoemd kan worden, en hierdoor als 'tware een vriend schapsstand is gevormd. Bovendien worden, door deze samenstelling de zaken steeds van twee kanten bezien, wat tetvens de goede fac-, tor genoemd mag worden. Voorzitter feliciteert daarop de beide heeren met hun benoeming. De heer Duif dankt den voorz. voor diens woorden en tevens de raadsleden voor het in hem gestelde vertrouwen. Van jCampen sloot zich hierbij aan, speciaal dank brengende aan de rechtsche raadsleden. Indien hier een lage politiek was gevolgd, had het immers door de ziekte van Kloosterboer mogelijk geweest 2 rechtsche wethouders te krijgen. Als leden van de Gascommissie werden her benoemd de beerejn Duif dn van Kampen, met als plaatsvervangers de heerein Slijker en Muur- ling. 1 I Volgde lezing en vaststelling der notulen zon der op- of aanmerking, terwijl stemmingen zul len aanvangen bij den heer Snel. Door den .voorzitter wordt daarop medege- •deeld dat voortaan streng gelet zal worden op het aanplakken aan palen aan den openbaren weg, hetwelk bij verordening verboden is. Ingekomen was het verslag van den Keu ringsdienst voor Waren over 1926, kring Alk maar. Verslag van het Prov. Waterleidingbedrijf over 1926. Goedkeuring van Ged. Staten op de wijzi ging in de Begrooting en op de wijziging in de verordening van den Keuringsdienst voor Waren. Van den min. van O. K. en W. bericht, dat aan salaris aan onderwijzënd personeel te kort was uitgekeérd fl.28, welk bedrag inmiddels was ontvangen. Dankbetuiging van het Ned. „Roode Kruis" voor de ontvangst van de opbrengst der bus- collecte ten behoeve der slachtoffers van de stormramp (11107.49.) Inzake bijdrage kanalisatie Westfriesland, de vorige vergadering aangehouden, stelden B. en W. thans voor aan de comm. van Aalst te, berichten, dat men bij een eventueele uitvoe ring bereid was f200 per jaar bij te dragen. De heer Snel kan, gezien den toestand hier in het bedrijf, met het voorstel niet meegaan. Spreker acht de belangen teveel in de toe komst liggende, bovendien kunjnen we het geld wel noodig hebben voor de werkeloozen. De heer Lek ziet er voor onze gemeente ook geen groote belangen in, doch kan zich dit kleine bedrag wel ver-eenigen. Met alleen de heer Snel tegen aldus aangenomen. Door den voorz. volgt thans mededeeling, dat de opbrengst der turf en materiaal vain de Veenderij heeft opgebracht f 1636.40, ter wijl B. en W. tevens voorstellen voor rekening van de gemeente over te nemen nog ©enig ge reedschap, :door den heer van Kampen ge kocht, hetwelk voor denzelfden prijs kan wor den overgenomen. Tevens wordt voorgesteld de overeenkomst met Koedijk te ontbinden en de Grootboekgelden ten behoeve der Veenderij te verkoopen. Aldus besloten. Dit laatste blijkt door de hoogere koers nog een winst op te kunnen leveren van pl.m. fil500. Voorstel aansluiting van het Zuideinde bij bet gasnet, en de voorz. en secretaris der Com missie der Lichtbedrijven te machtigen de con cessie met Koedijk daartoe af te sluiten wordt met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding hiervan uit de heer van Kampen zijn afkeuring over het feit, dat het. grondwerk, waarvan laagste inschrijvers waren een tweetal arbeiders uit deze gemeente, ge-, gund is geworden aan de Transportarbeiders, te Broek op Langendijk, zoodat werklooze ar beiders het straks moeten aanzien dat arbei ders uit een andere gemeente l\pt grondwerk verrichten. Waar spreker van meening is, dat grondwerk niet door de transportarbeiders ver richt mag worden, zal hij zich tot de arbeidsbe middelaars in deze gemeente wenden om deze kwestie bij het Hoofdbestuur der Bond aan hangig te maken. De heer Duif en Lek meenden niet gerech tigd te zijn in deze kwestie op te treden, doch hadden verwacht dat Koedijk in deze wel voor waarden had gesteld, wat bepeft de aan het werk stelling der werkeloozen. De heer Muurling vindt het niet goed, dat, bij de publicatie van de uitslag der aanbeste ding geen bedragen zijn genoemd. Volgens van Kampen was de kwestie hier alleen dat de arbeiders uit St. Pancras te laag hadden ingeschreven; echter waar anders al tijd wordt beweerd, de arbeiders willen te veel verdienen, vraagt spreker zich toch af, hoe. deze het nu moeten maken. Bovendien 'heeft men bij de gunning van het overige werk zoo niet gehandeld. Hij zal dan ook al het moge lijke dqen, deze zaak in het reine te brengen. Volgt vaststelling der Gemeenterekeningiover 1926, voor wat betreft den gewonen dienst op een ontvangst van f 553086,80V2, met een uit- gaa! van f41424.58V2- Batig saldo f 11662.22. Kapitaaldienst ontvangst ft 12808.78, uitgaaf t; 12808.16. Batig saldo f0.62. Bij monde van. den heer Lek werd rapport uitgebracht en tot goedkeuring geadviseerd. Rekening Lichtbedrijven gaf een winstcijfer voor de afd. Gas van fi356.63V2 met inbegrip saldo vorig jaar. Electriciteit na uitkeering van f; 2900 aan elk der vijf gemeenten een winst vani £16.18. 1 De gemeentebegroottog 1928 werd ingediend met een eindcijfer van 38424.54 aan ontvang sten ,en uitgaven voor wat betreft den gewo nen dienst Kapitaaldienst geeme. Begrooting lichtbedrijven over 1928. Gasbedrijf gew. dienst f 106988.63. Kapitaal dienst f20955. Electrisch bedrijf gewone dienst f 65475.42. Kap. dienst f8170. Op een vraag van den heer Lek omtrent eventueele verlagingen, leest voorz. enkele pas sages voor uit het verslag van den Directeur, waaruit blijkt dat het in de bedoeling ligt met ingang van 1 Jan. de gasprijs met 1 cent per- M3 te verlagen en de prijs van electrisch te brengen voor licht gedurende de avonduren van 30 op 28 cent per K.W.U. en voor kracht stroom voor alle uren van 25 cent op 20 cent per K.W.U. Van de 117 gemeenten aangeslo ten bij het P.E-N. zullen dan nog maar 9 ge meenten een la geren prijs berekenen, wat ze ker pleit voor een goed beheer van het bedrijf. Naar aanleiding eener vraag van den heer Lek over een door hem ingezonden schrijven, deelt voorz. mede, dat dit ontvangen is na toe- zenden der agenda, zoodat dit in de volgende vergadering wordt behandeld. Bedoeld schrij ven scheen verband te houden met den Twuij- verweg, waarover voorz. echt diplomatisch me- dedeelt, geen mediedeelingen te ms>gen doen. Laten wij dus de Twuijiverweg maar in zijn zoete rust laten, zegt voorz., waarop de ver- gadermg met dank voor de aangename toorn, welke daar heerschte, werd gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Koe dijk op Dinsdag 6 September 1927, des namid- dagis 3 uur. Voorzitter de heer P. Kikkert, Burgemleester. Aanwezig de heeren Jb. Visser, M. Mulder, S. Smit, W. Visser, P. Hart, J. Commandeur en A. Groan. Secretaris de heer A. Sloof. De voorz. opent met een woór'd van welkom de vergadering en spreekt den wensch uit dat de be sprekingen een genoeglijk en prettig verloop zul len hebben en op de juiste wijzie de belangen der gemeente zullen worden behartigd. Hierna worden door de heeren W. Visser, Jb. Visser, S. Smit, A. Groen en J. Commandeur de vereischte eeden eg door de heeren P. Hart en M. Mulder de vereischte beloften afgelegd. De voorz. zegt dat hiermede de nieuwe Raad geïnstalleerd is en spreekt den wensch uit dat de leden op vruchtbare, juiste en correcte wijze werkzaam zullen zijn. Hierna wordt overgegaan tot benoeming der wethouders. De voorz. Verzoekt de heeren P;. Hart en W. Visser zich te belasten met de stemopneming. Bij eerste stemming wordt met algemeene stem men benoemd de lieer Jb. Visser. Desgevraagd verklaart'de heer Visser de benoe ming te aanvaarden, en dankt den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt naar zijn beste weten de belangen der gemeente te zullen behar tigen. De voorz. spreekt met enkele woorden zijn bui tengewone vreugde uit dat d-e heer Visser weder wethouder is geworden en hoopt 'weder op pret tige wijze samen te werken. Bij de volgende stemming worden uitgebracht 3 stemmen op den heer W. Wisser, 2 stieimmen op den lieer S. Smit en 2 stemmen blanco. Bij de daarop, volgende vrije stemming is de uitslag dezelfde, waarna de heep Mulder vraagt de vergaderinjg te schorsen, opdat hij met z'n collega Hart een bespreking kan houden. De heer S. Smit merkt op, dat hij liefst geen benoeming aanvaard. De- gevraagde schorsing wordt toegestaan, waar na de vergadering wordt heropend en een stem ming wordt gehouden tussehen de heeren W, Visser en S. Smit, met "den volgenden uitslag: W|. Visser 5 stemmen, S. Smit 2 stemmen, zoodat de heer W, Visser is benoemd. Desgevraagd verklaart deze de benoeming aan te nemen. De voorz. doet het genoegen dat de 'heer W;. Visser is benoemd, daar hem gebleken is, dat deze in den korten tijd dat hij thans raadslid is, zich vol ambitie aan de gemeentezaken gewijd heeft. Spr. hoopt op een prettige samenwerking1. De heer W;. Visser zegt, dat het hem genoe gen doet- dat hij waardig is gekeurd voor de fetrekking van wethouder en 'hij waardig die functie zal vervullen en de belangen van alle burgers naar beste weten hoopt te behartigen. Hierna stelt de voorz. aan de orde de notulen der vorige vergadering. De heer Hart merkt op dat in de notulen die rapporteurs voor de rekening van het Burger lijk Armbestuur en het gemeentelijk electriciteits- bedrijf zijn ^verwisseld, hetgeen juist blijkt te zijn. De noodige rectificatie zal worden aange bracht. Tenslotte stelt de voorz. voor te treden uit ae gemeenschappelijk eregeling met de gemeente St. Pancras inzake de vervening van twee percetelen bouwland. Aldus wordt besloten. Hierop sluit de voorz. de vergadering en spreekt nogmaals den wensch uit dat de nieuwe Raad' zal beantwoorden aan de verwachtingen in het begin der vergadering uitgesproken. De yaacLzitting werd gehouden 's nam. 3 uur. Met den voorz., burgemeester van Slooten, wa ren aanwezig de herkozen raadsleden en de nieu we raadsleden nl. de heeren A. Quant, K. van Lan gen, H. A M. Wuijs en W. Groenland. In handen van den voorz. werden de vereischte eeden afge legd, terwijl de heer Kostelijk de voorgeschreven verklaring en belofte uitsprak. De voorzitter heet allen welkom in den raad en wijst vooral de nieuwe leden op het gewicht van de vertrouwenspost, hun doqr de burgerj opgedragen; moge bij allen de lust aanwezig zijn om de gemeentebelangen te behartigen. Spr hoopt, dat men eikaars meeningen zal weten te eerbiedigen en dat er aangename sa- inenwerking zal mogen bestaan. Indien nieuwe raadsleden omtrent een of ander inlichtingen wen-, schcn, steeds zullen ze spr. bereid vinden die te verstrekken, zooveel in zijn vermogen is. Met een hartelijk welkom aan allen verklaarde hij de verga dering voor geopend, en stelde aan de orde de benoeming van wethouders. Bij de gehouden stem ming voor de vacature Krom bleek met 10 stem men en één blanco herkozen te zijn de heer Krom ■Op voorzitter, vraag, of deze de benoeming aan- woordt de heer Krom, dat hij gedurende een acht tal jaren met genoegen zitting heeft gehad in het ^oiiege van B. en W-, zoodat hij gaarne opnieuw de benoeming aanvaardt. Spr. dankt voor het in hem gestejde vertrouwen en verklaart gaarne weer in net belang der gemeente werkzaam te willen zijn. De voorz. verheugt zich over dit be sluit en hoopt op verdere aangename samenwer king met den heer Krom. Ook de heer Wijnker wordt met 10 stemmen en één bianco herkozen. Ook deze aanvaardt weer met genoegen de benoeming en* dankt voor ihet in hem gestelde vertrouwen, terwijl hij zegt naar zijn beste weten de gemeentebelangen t® zul len behartigen. Ook hierover verheugt zich de voorzitter. Wel, zegt spr., was er in het college van BI en W. niet altijd eenstemmigheid, doch nimmer was dit aan leiding tot eenige verwijdering. Steeds hebben we samen een oplossing kunnen vinden. Inzonderheid doet hét spr. genoegen, dat bij de wethoudersver kiezing zulk een eenstemmigheid mocht blijken. Een schrijven van Ged. Staten, waarin mede deeling der Kon. goedkeuring op de gewijzigde Verordening op de gem. inkomstenbelasting, werd. voor kennisgeving- aangenomen. Doordien dè heenen Blom en Poland geen zitting meer hebben in depr raad, moet de commissie van Bijstand voor het Gem. Electr. Bedrijf met 2 le den worden aangevuld. 'De hiervoor gehouden stemming wijst aan de jheeren A. Mienes en A. Quant. Beiden nemen de benoeming aan. Nog moet worden samengesteld een commissie van onderzoek der begrootingen, nl. de gemeente begrooting en die van het Burgerlijk Armbestuur en het Gem. Electr. Bedrijf. Gekozen worden de heeren P. Kostelijk, K. van Langen en P. Borst. Ook deze nemen de benoemingen aan, doch de hr. ^Kostelijk verklaart, dit te doen in de veronderstel ling dat onderzoek der begrootingen niet zooveel tijd eischt als het nazien der rekeningen. Spr. acht het zeer gewenscht, dat daarvoor althans in het; vervolg twee commissies worden benoemd. Dc voorz. zegt hierop, dat' de commissie daar-, voor ook twee middagen zou kunnen nemen, doch acht het volstrekt geen bezwaar, in het vervolg twee commissies aan te wijzen, een voor de gem.- rekening en een voor de beide andere takken van dienst. Hierna sluiting. Dinsdagavond 8 uur vergaderde de voltallige Raad dezer gemeente. Door de leden werdem de eeden, bij de Getmeentewet voorgeschreven; afgelegd, waarna de voorzitter de LJeleren fe liciteerde met hunne belnoeming en den wensch; uitsprak, dat alle leden in het belaing dek gel meen te werkzaam mogen zijn. Vervolgens had de wethoudjersvekkiezing plaats. Eerst werd gekozen J. Swan H.z. met 5 stemmen, 1 op J. de Gropt en 1 op P. Slot,; daarna J. de Groot met 5 stemmen, 1 op Ci Nannes en 1 pp J. Hbf. De rekening der gemeten te wordt daarna voor, loopig vastgesteld, zooals zij in de vorige ver gadering is aangebodenDe commissie had op de rekeningen, zoowel die van de gemeebtie, als van het Gasbedrijf en Alg. Burgerl. Arm-, bestuur geen op- of aanmerkingen. Bij monde van den heer Slot, die als rap porteur optreedt van de commissie, belast met het nazien der r keningep wordt meegedeeld dat de gemeenterekening over 1926 sluit met een batig saldo van Ü765.52V2, in ontvangst op f 107894.63V2 en in uitgaaf op f 107129,11, wat betreft den gewonen dienst. De inkomsten en uitgaven van den kapitaalsdiemst zijn f4080 en f 1924.27 met een batig saldo van f2155.73 De rekening van de gasfabriek sluit met een; batig saldo van f2132.04V2 to ontvangst en uit gaaf op f.75208.63V2- De rekening vaan het Burgerlijk Armbestuur sluit met een nadcelig saldo van ^1986,54, to entvangst op f 13419.11 -en in uitgaaf op f,15405.65. Waar alles in orde is bevonden, adviseert: de commissie tot goedkeuring, waarmee alge meen wordttogestemd. De heer Slot maakt nog de opmerking, dat' de rekening nu nagezien is door den ouden Raad, terwijl de goedkeuring gevraagd wordt van een raadscollege, waarin ook nieuwe le; den zitting hebben. Voorzitter vindt deze opmerking juist en had er ook wel aan gedacht, maar omdat de ver andering in het college zoo klein is, is het vap zoo geringen invloed, dat spr. het geen bezwaar vond. Toch wil hij er wel in de toekomst re kening mee houden. Verder zegt voorzitter dank aan de com missie voor de verrichten werkzaamheden, en aan den gemeenteontvanger, den directeur van de gasfabriek en aan den administrateur vafi het Burgerlijk Armbestuur voor het richtige beheer. I Tot lid van de gascommissie vacature W. Gutker is gekozen P. Slot met 4 stemmen, 2 stemmen IC. Molenaar, 1 stem van der Mieij- den. li;' t Bij den rondvraag deelt den voorzitter mede, dat door B. en W. landschouw is gehouden en de landerijen over het algemeen goed zijn on derhouden, uitgevonderd enkelen, die zullen worden aangeschreven. De heer Molenaar vraagt meer politietoe zicht bij het meerijden van jongens met vracht auto's. Hiertegen dient streng te worden opge treden, ter voorkoming van ongelukken. De heer v. d. Meijden vraagt verbetering pad naai de Grebmolen. Toegegeven wordt dat het pad niet erg begaanbaar is, vooral in den herfst, doch ook blijkt, dat de gebruiker vanhet pad ook slecht zorgt voor het ge-, deeltc pad op zijn eigen land. Eenige werke loozen zullen binnenkort het pad wat verbe teren. Ook de oude sluisweg te Schoorldam is slecht in orde. De voorzitter deelt mede, dat deze weg niet in onderhoud is bij de gemeente, doch bij N.- HNoorderkwartier Hierna volgt sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6