NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 10 September 1927. 36e Jaargang TOB NOOIT. Rival vu Wiik Heden ontvangen Ziet onze Etalage NO. 107 IBTERC.TELEPHOOH 52 LASGEBIJKEH COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden 11.15. Redact.-Uitff. J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dat nummer bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. EIGENZINNIGHEID. Eigenzinnigheid! Eigenschap van het genie en eigenschap van het dwaashoofd. Wanneer wij met ouders en opvoeders praten, dan kunnen wij dik wijls hooren, dat zij met hun kinderen of met hun leerlingen geen raad weten, omdat ze zoo eigen zinnig zijn en niets willen aannfenxen van hen. Die eigenzinnigheid nu is een karakter-, trek van het genie of van het dwaashoofd. Ouders en opvoeders zijn dikwijls zoo dom, om kinderen teveel toe te geven. Het kind vraagt, het kind krijgt: het kind vraagt weer en krijgt ook weer. Waarom niet eens eer. keertje, zonder reden desnoods, geweigerd, waarom het kind niet eens laten voelen, dat niet alles, wat het vraagt terstond wordt ingewilligd. En dan verdonderen ouders er zich over, dat het kind, hetgeen eerst verzoek was, spoedig in bevel omzet. Niets is natuurlijker. Het kind, dat altijd in alles zijn zirt krijgjt, meent er een eigen zin op na te mogen houden: wordt eigenzinnig. Het genie, dat reeds in het kind zich openbaart, al heeft het een langzame ontwikkeling, is ook eigenzinnig, maar geeft de menschheid door zijn eigendenken nieuwe dingen of legt zijn eigen zin m oude dingen en toovert die om (tot nieuwe' schep pingen. Nog 'grooter wijfhoofden dan de genieën zijn de dwaashoofden. Want zij hebben oogen en zien niet, zij hebben ooren en hooren niet. Uit onver mogen om te denken, blijven zij bij de ideeën, die eenmaal wortel hebben geschoten in hun herse nen. Zij teren op die oude ideeën, versteenen, ver mummiën in hun gedachten en elke poging, die gij denkt aan te wenden om hen tot andere denk beelden te brengen, mislukt jammerlijk, stuit af 'op hun eigenzinnigheid. Wanneer deze verdwaas den nu maar wilden inzien, dat het leven van hen e ischt, dat zij zich plooien en buigen n'aar de omstandigheden, dat zü zich elastischer moeten maken, dan zouden zij gelukkiger zijn en zich niet te pletter loopen op hun eigen harde hersenen. Dr. JOS:. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psy chologische medèwerker Dr. Jos. de Cock, Van Merlenstraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden dan direct 'schriftelijk aan de, aanvragers. J. te O. UA tobberijen raken kant noch wal. Gij zijt veel te zwaar op de hand. Ieder mensch heeft plichten tegenover zijn naasten en die na te ko- imen is eervol. N. N'. te B. Het is altijd prijzenswaardig wanneer men tracht zichzelf te verbeteren. Iemand met een las tig karakter, kan daar zeker wel verandering in lorengen. Het ligt er maar aan hoe men de dingen bekijkt. Het is een groot verschil of men een landschap ziet bij somber weer of bij helder zon licht. Toch is het landschap hetzelfde. Wanneer men moeilijkheden meemaakt, en is zelf somber gestemd, dan zal men alles van den zwar ten kant bezien, is men evenwel hoopvol, zoo ziet men als het ware dóór de omstandigheden heeft uitkomst. Gij moet dus boven de dingen Komen te staan en niet door tegenspoeden u in de put laten brengen, dat gij niet te genieten zijt voor uw omgeving. Van nu af aan bekijkt gij de dnigen ,/van de zonzijde en uw humeur zal er zeker bij winnen. Aan onderstaande personen is persoonlijk ant woord gezonden, aangezien de beantwoording te \iitvoerig was voor plaatsing in dit blad. H. K. te .NS. J. P. te N.S. G- te NS- Mej. H. te Z.S. Groep X. te Z.S. 5 September. Een enkel woord zij nog gewijd schoon de eerste week der negende maand van 1927 reeds bijna verstreken is aan den heerlijken zonne gloed, het festijn van zomergeniating, waarmee Koninginnedag Woensdag j.l. in den lande is ge vierd. De gebruikelijke „lintjesregen" was minder lovervloedig dan anders, het meest ervan trok de aandacht de officieele erkenning der gaven en verdiensten van verschillende kunstenaars in Ne derland, alsook het toekennen der zeer hooge on derscheiding van Minister van Staat aan de oud- Ministers Ruijs de Bcerenbrouck en Van Karne- beek, van wie de eerste welhaast zal worden her benoemd als voorzitter van de Tweede Kamer dei Staten-Generaal. Sommigen geven aan het ver- ieenen van den hoogsten eeretitel aan mr. Van Kkrnebeek de commentaar, dat de Regeering daar mee een „wenk" van vriendschappelijke soort wil geven aan België. Anderen, we toeven nog steeds in vacantieperiode en dan zijn de „on dits" onberekenbaar groot in getal, leggen de zaak aldus uit, dat mr. Van Karnebeek voorbestemd zou zijn om eerlang Jhr. de Graeff, wiens gestie als landvoogd in Oost-Indië aan steeds feller kritiek •blootstaat, op te volgen op den BuitenzorgschenJ onderkoningstroon. Oudergewoonte en plichtmatig onthoud ik mij zorgvuldig van het iets verder gaan dan het „constateeren" van geruchten. Dat het loffelijk! streven er is om de verhouding tusschen Patria en Belgff' te verbeteren, wij weten het allen. Bereikt is reeds, dat binnen afzienbaren tijd, naar gemeld werd, de intelleatueele betrekkin gen tusschen beide landen zullen worden gebaat door het tot stand komen van een regeling, wel ke het uitwisselen van universitaire leerkrachten en studenten, alsmede het in het leven roepen van een commissie, voor de gelijkstelling der univer sitaire diploma's van Nederland en België mo gelijk zal maken. De beteekénis van een en ander behoeft niet te worden onderschat. De conferentie van de wereldpostvereeniging betreffende het lucht post verkeer, kwam op Nederlandschen bodem bij een en werd door Minister v.d. Vegte in de Haag- scbe Ridderzaal geopend. Bepaald is werd uit de Regeeringscuisine ge meld, dat op 1 November a.s. de Moto' en •Rijwielwet-beschikking door de minister van Wa if op de toestanden te Weesp. De „innemende" jeugdige oplichter, die op ver- J schillende plaatsen menschen wist af te zetten door fantastische verhalen waarbij het hebben 1 vergeten van een beurs in een koffer een groote f ro1 speelde, maakte nog steeds slachtoffers. 1 In Den Haag heeft Vrijdag j.l. een berucht in- f /breker, die met zijn kameraad-medeplichtige ver- rast werd bij het plegen van een „Icraakje" eenln- specteur van politie, die hem trachtte te vangen, door revolverschtoen zeêr ernstig gewond. Geluk kig wist men den kerel te overmeesteren. Aanvan kelijk scheen alle hoop op, herstel van den politie officier niet te zijn vervlogen. Bij Standdaard-bui- jten werd een bejaarde weduwe door roovers, met revolvers gewapend, des nachts geprest een bedrag van f 154 af te geven. Die bandieten worden ge docht. De tijden van wijlen Schinderhannes zijn herleefd. Buitensporig groot is de jongste weeklijst der ongelukken. Oudergewoonte vermeld ik var, de auto-ongevallen slechts de allerergste. Nabij den onbewaakten overweg bij Barneveld is een twintigjarige jonkman door een trein ver morzeld. De Directie der Spoorwegen heeft be kend gemaakt, dat zij zich zal beijveren om de ibe- zwaren van gezichtsbelemmering bij de overwe gen weg te nemen. Intusschen schijnt men voor- SS terstaat getroffen ter uitvoering van de Motor en Rijwielwet in werking zal treden. Men zeg ge het voort en knoope het in z'n geheugen. Het jongste verslag der Algemeene Rekenka mer is gepubliceerd en het verduidelijkt, dat nog; altijd met de Rijkspenningen, zóó moeizaam bij eengebracht door zoovele belastingplichtigen, vaak op bedenkelijk roekelooze wijze wordt rondgespron gen. Algemeen wordt erkend, de dringende nood zakelijkheid van strenge maatregelen tegen het gevaar van verkwisting. Wanneer straks het parlement weer in actie is getreden, zullen ook over deze zaak de in dit ge val stellig zeer noodige vragen tot de Regeering worden gericht. Nu genieten wij nog van twee weken rust. Personalia: De schout bij nacht Ten Broeke Hoekstra is benoemd tot commandant der zee macht in Indië, als opvolger van vice-admiraal Gocszen.. Het oud-kamerlid mevrouw Bronsveld- Vitringa zal zich weldra terugtrekken in het klooster der zusters Benedictinessen bij Antwer- pen. De Conradpremie, waarover het Kon. Insti- tuut van ingenieurs om de vijf jaar te beschikken heeft, is ditmaal toegekend aan Ir. J. A. Ringers te Alkmaar. I Uit de doodenlijst: J. J. Monnée, oud-hoofdop zichter der Genie te Voorburg (Z.H.), op 56-jari- gen leeftijd. E. C. Verkade, oud-directeur der bekende fabrieken te Zaandam, Den Haag. 1 Aan de jongste criminalia is heel wat te ont- j leenen. Te Capelle a.d. IJssel deed zich het gru welijk geval voor, dat een achttienjarige knaap een 61-jarigen man door worging vermoordde ep het lijk in de rivier wierp. De jongen was den ouden man geld schuldig. Na het plegen van zijn misdrijf ging hij aan een zanguitvoering deelne- 'men. De rampzalige cynicus-gedegenereerde is ge lukkig gevat en heeft bekend. Te Leiden wist een lichtelijk ondankbare Hongaar eenige bejaarde da mes, van wie hij welda'den had ondervonden, voor belangrijxe bedragen af te zetten. D§ politie moest het tot dusver laten bij een waarschuwing, i Te Heemstede opereerde een geraffineerde op- ïichtersbende. Het drietal is voortvluchtig. Zoekend, blijkbaar naar ander dankbaar operatieterrein. ,Te Roermond is een kapper in hechtenis genomen, Verdacht van brandstichting en moord op zijne 'echtgenoote gepleegd. Excusez du peu j De „perkara" van de gasdirecteuren is nog steeds in vollen gang. In de jongste dagen werd de attentie, door bezwarende getuigenissen, gericht nemens te zijn het getal onbewaakte overwegen nog te vergrooten. Enkele zullen wordt erbij gevoegd wederom onder bewaking worden ge steld. Intusschen wel te verstaan zonder personeelkosten. Het vreeselijk spoorwegongeluk te Chamonix wekte begrijpelijke ontroering. De Ne derlanders, die daarbij gewond werden, verkeeren gelukkig in herstellenden toestand. In Den Bosch geraakten drie kinderen onder een wagen met hooi en kwamen door verstikking om het leven. In de ze rubriek past ook het memoreeren van de prachtige reddingdaad door Kees en Freek van het Scheveningsche strand, die in de afgeloopen week een veertienjarig meisje en een 26-jarige man met levensgevaar uit zee wisten „op te haien." Te Leimuiden is door ontploffing op een motorboot een 20-jarige knecht gedood. Het getal branden, die in de jongste week ver woesting berokkenden, is verbijsterend groot. Ik doe slechts „een greep in de massa." Te Haarlem in de Groote Houtstraat, werd een café vrijwel in de asch gelegd. Te Zeist woedde een fabrieksbrand, door ontploffing van een oven waarbij een 16-jarige jongen hevig werd gewond. Te Waalwijk woedde het vuur in een machinale pakker ij. Door een neerstortenden schoorsteen is ern man gewond. Hooibroei berokkende zeer ern stige branden te Kampen, te Gouda, Winterswijk en op verschillende andere plaatsen. Het wordt inderdaad voor de verzekeringsmaatschappijen tijd om zich door stringente maatregelen te pantseren tegen moedwil en roekeloosheidV Bij de zwarte rubriek behoort ook de jobstij ding van het faillissement der „Glindhorst" welke inrichting reeds zoo lang tegen den dreigen-i ■len „débacle" heeft geworsteld. Uit de verdere „nova" teeken ik nog aan, dat de geldigheid der jongste verkiezing van tien ge meenteraadsleden te Veenendaal door Ged. Staten goedgekeurd. Alsook, dat krachtens de jongtst-aangebrachte, wetswijziging vrouwen zijn opgetreden als getui gen bij huwelijksvoltrekking. Een glorie voor onze vanouds met zooveel eere bekende ingenieurs is, dat een Engelsche Commis sie hier te lande ons droogmakingsstelsel kom* bestudeeren. Om misverstand te voorkomen zij aan gestipt, dat hier bedoeld wordt de drooglegging der Zuiderzee, het machtige werk. Niet een an dere soort van drooglegging. Burgemeester De Vlugt, van de hoofdstad, heeft, zijn e erste receptie gehouden in de schoone ambts Nederland och hun lof over Nimmer hebben de pijproolcers eenpariger uitgesproken dan ROODE-STER. Er moet een reden zijn voor deze nationale De ROODE-STER moet wel kwaliteit zijn, daar honderdduizenden voor hunne pijp niet» anders willen dan ROODE-STER. En dat is inderdaad zoo. De ROODE-STER staat ver aan de spits. Nooit is er aan de kwaliteit van STER-TABAK getornd. De onverflauwde ijver van Neerland 's grootste producent van pijptabak is gewijd aan de volmaakte samenstelling van ROODE-STER. Als gij nog nooit het genot eener pijp ROODE-STER hebt gesmaakt, probeer dan eens en gij zult dat ROODE-STER haars gelijke niet heeft N V »A THEODORUS NIEMEJJER Grortmg*. m R*« .n«iMH.r -I woning, Amsterdam door dr. van Aalst aangebo den. Bij deze gelegenheid werd den burgervader een geschenk aangeboden door de beide Jood- sche kerkelijke genootschappen in de hoofdstad. Te Enschede wordt de 50.000ste burger-ingeze tene, die welhaast door den ooievaar-kinderbrenger zal worden aangevoerd, met spanning verwacht.* Als voorbeeld van den ioo.o;osten Groninger stroo men nu reeds de geschenken toe. Beverwijk vierde op lustige wijze het merkwaar dige feest van zijn 650-jarig bestaan als marktplaats Nogmaals een eeresaluut aan de heerlijke zomerda gen, die September reeds bracht. Mogen zij voonfc-, duren, althans totdat Prinsjesdag achter den rug za1 wezen. BUITENLAND. Het aftreden van Lord Robert CeciL Het begin van de vorige week heeft de wereld een verrassing gebracht van groote politieke be- teekenis, het aftreden van Lord Robert Cecil. Vlak voordat de Volkenbond /voor de achtste maal bijeen zou komen, besloot deze eminente Volkenbondsfi guur tot heengaan. Geen wonder, dat dit feitin breede kringen groot opzien heeft .gewekt. Het was reeds lang bekend, dat Cecil weinig tevreden was met den gang van zaken in den VoM kenbpnd en vooral niet met de politiek van de Britsche regeering inzake de ontwapening. Meer malen was gebleken, dat naar Cecil's overtuiging algemeene vermindering en beperking der bewa pening hoofdvoorwaarden zijn voor den wereld vrede. Het échec van de vlootconferentie was voor CcciJ een groote teleurstelling. Van den beginne af zag hij een eventueele mislukking als een ramp en alle krachten spande hij in om zulks te voor komen. Cecil was, ondanks zijn staatsmanschap, een man van karakter. Voor hem gold de „zaak" het doel waar de conferentie om ging meer dan de politieke consequenties, en dit heeft hem ten slotte genoopt tot aftreden als lid van het Brit sche kabinet en dientengevolge ook als vertegen woordiger van Groot Brittannië te Genève. Zijn heengaan is een groot verlies voor den Vol kenbond. Wij hopen evenwel, dat het psychologi sche effectvan deze daad zijn uitwerking nietf zal missen. Europeesche politiële Het optreden van den Russischen gezant te Parijs Rakofski in Frankrijk en ook elders heeft de kwestie van het manifest, dat onlangs door den Russischen gezant te Parijs werd gepubliceerd en waarin op de regeering der Sovjetunie een be- 1 roep werd gedaan om terug te keeren tot de po litiek der wereldrevolutie, veel stof opgewaaid. En de verklaring van den Russischen volkscom missaris dat Rakofski hier geheel uit eigen bewe ging heeft gehandeld, doet weinig. 1 Het is weer de oude tegenstelling welke de oorzaak is van de botsing, het zijn de systemen die verschillen in Rusland en elders. Men tracht wel een modus vivendi te vinden, doch er zijn nu altijd dingen, welke zich niet tot een harmonisch geheel laten samenvoegen. Misschien dat de zaak tenslotte nog op den rug, van de persoon in kwestie, van Rakofski, worden uitgevochten en is het zoenoffer voor de instand houding van de goede betrekkingen tusschen de staten Frankrijk en Rusland. Frankrijk heeft intusschen alle reden op het! communistische stelsel gebeten te zijn van Fransche zijde is althans geen verklaring uitgege ven, dat de zaak niet als voorwendsel zal worden gebruikt om met Rusland te breken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1