TWEEDE BUD Sur mi lipten Zaterdag 10 Sept. 1927 UIT DEN OMTREK Vergadering van de Kamer 'van Koophandel en P abrieken, Woensdagavond half zeven, ten Stad- huize te Alkmaar. Afwezig zijn de heeren Grunwald, Grondsma Lakeman, Endei, Blauboer, Coltoff, en Offers ter wijl er teven, is de vacature Messelaar. De voarz., de heer Arntz, opent met welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering on- verandert, worden vastgesteld. Ingekomen stukken: a. een schrijven Van den dienst van de Oostenr Kamers van Koophandel, waarin mededeeling ge daan wordt, dat zij een stand hebben op de Jaar- beur; te Utrecht. b. een schrijven van het hoofdbestuur der Fos- terijen, waarin gevraagd wordt een afgevaardigde te zenden naar een te houden conferentie over het bespreken van de mogelijkheid tot het in het le ven roepen van een luchtpostverbinding met Ned Oost- Indië. Het hoofdbestuur stelt zich voor de poststukken in tien dagen tijds te kunnen overbren gen, terwijl als extra porti berekend zou dienen te worden 40 cent per zo gram. Met den heer Nobel zijn nog verschillende an dere heeren overtuigd van het nut van een vlugge postverbinding met Indië, waarbij door den heer Koister wordt gewezen op de familiebetrekkingen van veie Hcldersche families in Indië, en door den VOOrz. net van belang geacht wordt voor de con- servenfabrieken uit dit district en hun producten toch naar het Oosten verzenden. v Door de Kamer wordt besloten zich te doen ver tegenwoordigen, zoo noodig in overleg met een andere Kamer. c. adres van de Kamer van Kooph. en Fabr. te Arnhem, gericht aan den Min. van Justitie te VGravenhage, inzake het incasseeren van kleine vorderingen, als vervolg op adres d.d. 14 Oct. '25. Dat algemeen gesympathiseerd wordt met wat door genoemde Kamer gewenscht wordt, blijkt uit de ongeveer 750 antwoorden, als resultaat van de onquete in 1925 gehouden, en uit de 125 binnenge komen antwoorden, op een desbetreffende vraag gesteld aan daarvoor in aanmërking komende han delaren en industrieelen. Ook de heer Schmalz is van oordeel, dat deze kleine vorderingen ernstig ingrijpen in het leven van den middenstand, en acht het alleszins wen- schelijk dat een wet wordt ingevoerd, waardoor spoediger afdoening van de kleine vorderingen ver kregen wordt. Na eenige bespreking wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. U. scnnjveri van net om een aanbeveling te mogen ontvangen, teneinde te voorzien in de ontstane vacature in den Spoor- wegraad. De Kamer heeft krachtens het besluit der vergadering als zoodanig genoemd den hr. M. A. Kolster t e Helder, die ook werd benoemd. De voorz. feliciteert den heer Kolster met zijn benoeming eg is overtuigd dat de belangen van dit district aan goede handen zijn toevertrouwd. De heer Scheffel, secretaris, zegt dan, dat een uitgebreid overzicht is samengesteld, van de vele slechte verbindingen met het buitenland en de te groote wachttijden tusschen vertrek en aan komst. Uit de vele bijgevoegde staten en met groote nauwkeurigheid samengesteld rapport nemen wij de conclusies over: ie. de verbindingen met de Zuider- en Oos- terlijnen zeer slecht zijn, en te weinig rekening is gehouden met behoorlijke aansluiting te Am sterdam. 2e. het gemis wordt gevoeld aan de door gaande rijtuigen HelderRotterdam en Enkhui- zen- Rotterdam. 3e. tusschen de treinen no. 2139, aankomst te Alkmaar 19.29 uur en no. 465, aankomst te Alkmaar-22.15 uur een veel te groote tijdsruim te is gelegen. 4e. de verbindingen met het buitenland in het algemeen slecht zijn. Het ligt o.i. op den weg van het Gemeentebestuur van Alkmaar, van de Ka mer v. Koophandel en van „Alcmaria" vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer met kracht te blijven ijveren voor de wijziging van de Winterdienstregeling in bovengeschetsten zin. Men late zich niet afschrikken door het ver weer van de Spoorwegen dat het niet anders kan. Een goede dienstregeling is inderdaad moeilijk samen te stellen. De specialiteiten der Spoorwe gen moeten en kunnen daarvoor een weg vinden- De heer Kolster zegt in de dienstregelingcomm. op verschillende punten de aandacht te zullen vestigen en op verbetering te zullen aandringen. e. missive van het ministerie van Arbeid, H. eh N. betreffende de FranschDuitsche handels overeenkomst. Hieruit blijkt dat voor verschillende artikelen, zooals chemische artikelen, machinerie ën, electrische artikelen, metaalwaren, cement, por- celein en aardewerk, leder en speelgoed, het mini mumtarief een verhooging zal ondergaan. Voor kennisgeving aangenomen. d. missive van het Min. van A. H. cn N. be treffende tarief van invoerrechten in Noorwegen. Voor kennisgeving aangenomen. g. missiven van het min. van A. H'. en N. be treffende wijziging in het Spaansclie tarief van invoerrechten. Hierbij "wordt gewezen op de bevoorrechting van Zwitserland boven Nederland, wat betreft het beta len van invoerrechten voor kaas. De heer Nobel zegt dat men steeds met bezwaren naar voren moet komen. De voorz. zegt nog, dat door Spanje toch is besloten het verdrag met Zwitserland in te trek ken en daarvoor in de plaats te stellen een ver drag gebaseerd op meestbegunstiging, waardoor ook Holland hiervan zal profiteeren en gelijk ge steld zal worden met Zwitserland. h. schrijven van den heer D;. H. Grunwald. inzake belastingheffing. In tal van plaatsen, zoo schrijft de heer G„ izijn verschillende groote winkels gevestigd van maatschappijen, waarvan de winkelhouder in de Gem cn Rijksinkómstenbelasting wordt aangesla- en mij is bij ons bezoek geadviseerd het voorstel te aanvaarden, zoo het voorstel mocht worden herhaald, om dan door middel van de Kamer te gen tegen het loon, dat hij geniet, terwijl" van" d"e kSn^Do^etTg winst, welke dergelijke zaken maken belastine be- het «5, a polderbestuur werd pchter taald wordt door den elders fone'nd^ ÏgLa" D nsdaf6 SeTtembeTbl 5 en van dien winkel _ag 6 september bleek mij bil een met den er voor zijn, om van dien winkel Het kony mij voor, dat dit een groote onbillijk heid schept tegenover den winkelstand, welke uit sluitend in die plaats gevestigd is en waarvan de eigenoren tegen de zuivere winst, welke zij in hun zaken maken, worden aangeslagen. Zij hebben reeds door de concurrentie, welke de groet e zaken hen aandoen, dikwerf minder winst en betalen bovendien belasting voor den uit wonenden exploitant. Wanneer nu de wêt op de inkomstenbelasting gewijzigd wordt, dat ook de winst die in derge lijke zaken ieder afzonderlijk gemaakt wordt, in de pl. inkomstenbelasting kan worden getroffen dan zou aan deze onbillijkheid een einde worden ^'™f! J en dragen ook dergelijke winkels naar billijkheid in de plaatselijke lasten mee. De lieer Schmalz stelt de vraag of ook door de vliegende winkels belasting wordt betaald? waar op door den heer De Raat ontkennend wordt ge antwoord. De' heer Schmalz zegt dat dergelijke vliegende winkels veel schade doen aan den middenstand, zij halen veel maar brengen niets. Spr. vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat door de Kamer werd opgetreden en getracht werd een wet te krijgen, dat ook van dergelijke zaken belasting wordt ge heven. 6 6 De heer Ringers antwoordt dat zij toch in hun plaats van inwoning belasting betalen. In verband met de. afwezigheid van den heer Grunwald, wordt besloten dit onderwerp aan te houden tot de volgende vergadering en dan tevens het o.oor den heer Schmalz naar voren gebrachte punt te behandelen. Verslag van !den heer H. de Raat omtrent de bij woning van het laatste Middenstandscongres, ge- Jioudfcii d.d. 23—25 Augustus te den Haag. Het verslag wordt onder dank aan den samen steller voor kennisgeving aangenomen. Rapport5 omtrent de weging aan de Kaasmarkt te Alkmaar. Dit rapport is een uitvloeisel van het ingestelde onderzoek, naar aanleiding van een opmerking van den heer Grondsma, als zouden er praatjes gaan dat er aan de markt te Alkmaar te schriel wordt gewogen. Dit rapport, door den heer B. Kuijper uitge bracht, is van den volgenden inhoud:. Mijnheer de Voorz., Mijneheeren, Naar aanleiding van de vraag van het lid onzer Kamer, de heer G. Grondsma, gedaan in de leden vergadering d.d. 6 Juli 1.1. te Helder, om in het belang- van de Alkmaarsche kaasmarkt een on derzoek door de Kamer- te doen instellen of er aan de Alkmaarsche waag al dan niet schriel en krap wordt gewogen, heeft de secretaris de we ging nagegaan niet slechts aan de Waag te Alk maar, doch tevens te Hoorn en Purmerend, waar voor hij zich, krachtens het besluit der ledenver gadering, van mijne medewerking heeft verzekerd De keuze van uwe vergadering om den secreta ris voor deze controle aan te wijzen zal wel niet 81jrioT'QRfê^ifig Fiü'5ueïr"gëgtjiut1n,r'puccJ"trdzü 1 uAluu- naris in een vroegeren werkkring talrijke jaren \ve.rkzaam was bij een der grootste lichamen in den lande, die zich speciaal belastte met het be- eedigd wegen en meten, zoodat verwacht mocht worden, dat hij daarin de noodige ervaring bezit. Gaarne voldeed ik aan zijn verzoek om hem bij de controle terzijde te staan, omdat het wel en wee van de Alkmaarsche kaasmarkt mij ten zeer ste, ter harte gaat en ik niets liever zou zien dan dat >n een openbare zitting onzer Kamer deze geruch ten officieel zouden kunnen worden tegengespro ken. Dat voorrecht heb ik thans, Mijnh. de Voorz. want wij hebben geconstateerd, dat er goed ge wicht wordt gegeven, waarmede, naar ver trouwd mag worden, de praatjes omtrent schriele weging te Alkmaar den kop zullen zijn ingedrukt. Van deze gelegenheid maak ik gebruik Mijnh, de Voorz., u te verklaren, dat het mij wel eenigs- zin» bevreemdde, in het verslag van den gemeente raad van Augustus 1.1. te lezen, dat de heer Van Drunen zich niet beter weet uit te drukken dan mij als „lapjesman" te betitelen. Mijnh. de voorz., iK-verheug mij erover, dat ons college althans er prat op kan gaan het respect voor leden van be vriende colleges levendig te houden, want waar zou het heengaan mijnheer de voorz., indien wij, sprekende over leden van andere colleges, het sy- steem-van-Drunen zouden volgen? Overigens leg ik er den nadruk op, dat ik mij allerminst schaam voor het beroep, dat ik uitoefen cn dat ik in deze mijn taak heb vervuld met het vaste voornemen, mij niet voor het lapje te zullen laten houden. Van deze plaats zij nog een woord van dank gerbacht aan den heer Directeur van het Markt wezen, den heer Schenk, die op zulk "een welwil lende wijze de commissie terzijde stond met zijn gewaardeerde adviezen en wien geen moeite te veel was om het onderzoek te vergemakkelijken. De vergadering betuigt haar instemming met dit rapport door applaus. De heer Ringers zegt nog, dat het hem spijt, niet op de vergadering te zijn geweest, waar door den heer van Drunen de gewraakte uitdrukking is gebruikt, anders was hij zeker tegen deze woor den opgekomen. Verslag van den heer J. Hoogland van het on derzoek naar den omvang van de belemmeringen, I die de binnenscheepvaart ondervindt door de j doorbraak in den dijk van de Molenvaart te Anna Paulowna. De heer Hoogland begint met te zeggen, dat toen door hem en den secretaris een onderzoek werd ingesteld, hun bleek, dat de Molenvaart ge heel was leeggeloopen. De landerijen stonden niet „onder" water, maar de schepen zaten „zonder" water. Direct na de doorbraak is begonnen met het maken van een waterkeering op de plaats waar de dijk doorgebroken! was, om weder water binnen ve laten voor het drukst bevaren gedeelte van de Molenvaart, nl. het Westelijk gedeelte. h/admpnthiH7PN Echter meende men dat heft niet noodig was waKJntainuizciii. een schutdam te maken, waardoor de bedrijven Naar wij uit goede bron vernemen, is thans het van twee beurtschippers emsltige schade onder- -^bestuur aer veilingsvereeniging alhier, erin ge- vinden. Nadat hierover geklaagd was, stelde het; j siaagd om van den heer T. Pronk Pz., bij het polderbestuur voor ook hier voorzieningen te tref- j station 1 H.A weiland te koopen, om eventueel fen, met dien verstande dat de schippers twee der- aldaar een nieuw veilingsgebouw te stichten. Het de van de te maken kosten voor hun rekening zou- Algemeen Bestuur der veilingsvereeniging moet den nemen, nl. f 500.Döor den heer Scheffel' hierover evenwel nog beslissen. Hr. Wagenaar gebracht bezoek, dat de toestand onveranderd is gebleven en was zooals ik dien 4 weken geleden heb aangetroffen, en liggen de schepen van de gedupeerde schippers nog op 't droge. Werd door de schippers aanvankelijk ge- dac.u aan het vragen van schadevergoeding, een daartoe gestelde vraag aan een rechtskundig advi seur bracht 111 het voornemen verandering, omdat deze er geen heil in zag; en de schippers nu maar moeten afwachten, wanneer zij weer kun nen varen. Als zijn persoonlijke meening voegt spr. hier- aan t1oc' dat n°g al teveel de waterwegen in beheep zijn bij de polderbesturen. Daarom juich ik het werk van de Westfriesche kanaalvereeniging zoo van harte toe, en met mij zeker meerderen, het geen we! blijkt uit het feit, dat zoovelé gemeen ten besuuten de gevraagde bijdrage te verleenen. De heer Wagenaar zegt het niet te kunnen be grijpen dat een polderbestuur zoo laksch is. Wan neer er meer menschen aan het werk werden ge zet, was het werk in de helft korter tijd klaar dan <hans. Nu zijn er maar zes aan het werk. De heer Kolster vraagt welke belangen net polderbestuur aan verbonden kunnen het werk zoo langzaam uit te voeren. De heer Ringers. Het wil de schade niet inzien. De heer Hoogland zegt dat er voor de schippers nog iets bijkomt. Dieze meenen, in verzet te gaan legen hun klanten, en dit zullen ondervinden in hun bedrijf. Ik beschouw het geheel als een bui tengewone tekortschieting van het polderbestuur De oorzaak van de doorbraak moet gezocht wor den in den duiker, waar het zand zoo maar fis gestort op een vlakken betonvloer. Dit is een ge volg van de kortzichtigheid der ondernemers van net .jverk. De heer Ringers neemt dan op zich deze aan gelegenheid met den Dijkgraaf, den heer Wijde- nes Spaans te zullen bespreken. Op voorstel van den secretaris den heer Scheffel zal aan den Rijkswaterstaat worden gevraagd om de plaatsen waar ae dienstdoende brugwachter woont, des nachts door een roode lantaarn aan te geven. Zulks in verband met de vele moeilijkhe den, die de scnippers des nachts bij het passee- ren der vlotbruggen ondervinden. Bij de nu volgende rondvraag vestigt de heer bchmaiz de aandacht op een circulaire van het Comité tot bestrijding van verkoop met cadeaux waarin gevraagd wordt een afgevaardigde te benoe men voor een te houden vergadering, waarin ant woord gevraagd zal worden op de vraag: ie. is voortgaan met de ingestelde actie gewenscht- 2e moet de actie omgezet worden in het vragen' van wettelijke maatregelen ter voorziening in diiC euvel: 3e. moet de actie worden stopgezet- ln verband met de niet-vokallige vergadering wordt besloten deze aangelegenheid te behandelen op de volgende vergadering, 1 De heer Hoogland vestigt de aandacht op een artikel in de „Mercuur" van 11 Augustus 1927, van de hand van Mr. Langeveld, advocaat te Alk- aanleggen van onroerende goederen, tot het verimj- gen van meerdere rechtszekerheid voor handelaren Spr. zou het zeer gewenscht achten een com missie te benoemen, die dit vraagstuk gaat bestu- deeren, om zoo mogelijk antwoord op de gestelde vraag te kunnen geven. Dit onderzoek wordt opgedragen aan de com missie van verordeningen. Door den keer Kolster wordt gewezen op de scheeve verhouding tusschen het verschuldigde recht voor brieven boven en onder 20 gram. Spr. zou willen trachten verlaging te verkrijgen voor de brieven boven 20 gram. De voorz. erkent zulks ten volle, maar zag liever eerst gewerkt ter verkrijging van verlaging van het recht voor drukwerken. De vergadering is het volkomen met den voorz. eens en zal in dezen geest een schrijven verzon den worden. Hiemj volgt sluiting. WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen is in Augus- is aangevoerd: 1 kg. kg- kg. Roode kool gele kool Witte kool Bloemkool stuks Snijbeonen kg. Aardappe.en kg. Ge»e nep kg. Zilveruien kg. SlaDoonen kg. Tuinboonen kg. In Augustus 1926 werd aangevoerd: Aardappelen kg. Roode. kool kg. Witte kool kg. 1 Geie kool kg. Bloemkool stuks Zilveruien kg. Slaboonen kg. Uien kg. Bieten kg. Snijboonen kg. 280000 955 3-6S° 61.530 0'5' 534.966 49.990 43450 8.480 150 486.700 142.100 72.000 9.400 64.910 69.700 "•555 24.150 600 25 De omzet bedroeg in Augustus '27 f 52.083.84, tegen f 39.258.64 in Augustus 1926. WARMENHUIZEN. Bij beschikking van den Min. v. Oorlog, zijn voor 1 jaar vrijgesteld de dienstplichtigen van de lichting 1927, J. M. Commandeur wegens kost winnerschap en P. D. Sevenhuijsen wegens per soonlijke onmisbaarheid. - WARMENHUIZEN. Voor de acte Tuinbouwkunde L.O slaagde de neer W. Koot, hoofd der r.k. Jongensschool alhier. SINT PANCRAS. Met de toenemende langere avonden, begint het hiet de veiligheid hier minder te worden. Althans (de afgeloopen nachten is'men nogal bezig geweest Eerst werd bij een bouwer een paar laarzen ont vreemd, terwijl daarna een koppel konijnen van een armen drommel tot welkome buit werd ver klaard. Van een en ander werd aangifte gedaan. Men zij dus gewaarschuwd. SINT MAARTEN. Donderdag was alhier ten lokale van „Rust en Lust op initiatief der drie tuinbouwvereen. een openbare vergadering belegd, waarbij was uitgef- noodigd de heer Hazeloop, Rijkstuinbouwconsulenr ten einde eene bespreking te houden over de glas cultuur. De heer Swart leidde deze vergadering en open de haar met welkom aan de aanwezigen en in 't bijzonder aan den spreker, den heer Burgemeester en pers, en hij memoreerde hoe men tot deze vergadering was gekomen, en dit vond zijn oor zaak in het verlangen om ook hier een zoogenaamd warenhuis met Prov. steun te verkrijgen, wat, zoo zei voorz., vooreerst wel niet zal gebeuren. De heer Hazeloop, hierna hét woord verkrijgende begint er op te wijzen dat Nederland het land van den landbouw is en hier ruim 25000 ha. tuingrond is waarvan enkel in Nd. en Zuidholland 17000 ha. Deze prov. zijn dus op dit gebied de belang- Nu is het eigenaardige, dat het oppervlak voor groenteteelt in N.H. nog 20 pCt. grooter is dan in Z.H., doch dat de geldelijke opbrengst voor Z. H. steeds hooger is dan hier. In '25 bleek ,uit de veilingcijefrs, dat het bedrijf in totaal had opge bracht in Z.H. 441/2 millioen en in Noordholland 49V2 millioen guldens. Dus beteekende dit 80 pCt. meer ontvangst voor Z.H. De reden hiervan is, dat Z.H. veel aan glascultuur doet en dit bij ons nog Van weinig beteekenis is. Door de bezuiniging zijn de laatste jaren geen tuinbouwtellingen ge houden, de laatste gegevéns zijn van 19122. Toen .bleek, dat in Z.H. 5.000.-00 vierk. M. glas tegen 450.00.; vierk. M. in N.H. in bedrijf was en de ver- tiouding is thans zoo ongeveer als toen. Daar de grond in N.H. evengoed voor glascultuur is als die in Z.H. zou het bedrijf en de retabiliteit daar van, door in die richting te werken, hoog omge voerd kunnen worden, daar per H.A. berekend 'de opbrengst voor Z.H. is f 4950 en voor N.H, .2206.— gulden. Opgemerkt zou kut.nen worden dat men bij glascultuur veel hoogere kosten maakt dan bij de z.g.n. koude-grondscultuur. Om dit te weer leggen gaat niet gemakkelijk, maar de statistiek wijst uit dat ieder de onder-glas-cultuur zich uit breid. Zoo had men in 1903 ióooj vierk. M. volle grond cultuur en in 1912 22400 vierk. M. dus 40 pCt. toename Glascultuur in 1903 1.700.-00 en in 1912 5 833.097 vierk. M., dus een veremerdering van 243 pCt. Duidelijk blijkt hieruit dat glascul tuur het voordeeligst werkt. Voorts is de prijs der kasgroenten niet aan die groote schommeling onderhevig als die van den kouden grond, is voorts niet zoo riskant, omdat 'de groente van storm, hagel, enz., niet heeft te sen of staantr gdte atahiid-. daar de laatsten teveel bewerking eischen met 't steedc weer afhalen der ramen bij bewerking of oogsten, terwijl dit tevens veel veriles van warmte Jtieteekent. Daar echter de kas dateert van 1903 en de bak veel ouder is, ziet men nog veel van de laatste, waarvan in den laatsten tijd veel dubbel zijn gemaakt, wat een groote besparing aan grond beteckent. Voorts spreekt men van koude of van warme bakken. Het verschil hierin is, dat de koude bak die is, welke enkel door zonnewarmte haar werk doet en de zoogen. warme bak hulp ver krijgt van paardemest, die in groote hoeveelheid daarin is aangebracht en door broeien veel warm te uitstraalt. De kas heeft dit groote voordeel, dat zij het geheele jaar productief is en de groente en ook fruit geoogst wordt, als men op den kou den grond pas aan zaaien denkt. Van de kassen zijn de zoogenaamde warenhui- fcen de beste, daar hierin van alles geteeld kan worden. Vandaar de naam warenhuis. De kosten van zulk een warenhuis, alles inbegrepen, be dragen per 1000 ramen f 55p°-en van P'at glas, dus bakken per 1000 ramen f 345°-—De kosten hiervan zijn dus merkelij kminder, doch de tuinder prefereert het warenhuis boven de bak, (laar de eerste grond bespaart, door heft niet noodig hebben van looppaden en tevens warmte bespaart, door het niet siteeds afhalen der ramen en hier door tevens veel minder arbeid wordt vereischtl. Voorts kan in een warenhuis hooge, zoowel als laaggrociende groenten verbouwd worden en ip de bak niet, dus is men gebonden aan zekere soorten van groenten. Vocrts rekende spr. voor dat een kasbedrijf niet meer-jjcld vereischt dat een koude-grond-bedrijf, ja, zelfs nog goedkooper was. Zooals boven gezegd kost de kas van 1000 ramen f 5500, deze beslaat ongeveer 5 snees grond, is f 500, totaal f 6oco. De opbrengst hiervan wordt berekend op f 3000 per kas en per jaar, voor volle koude grond pro ducten is f 1500 per ha. en per jaar opbrengst met laag berekend, dus zou men om tot f 3ooq te komen 2 ha. moeten verbouwen tegen een kostprijs van f 4000 per ha. is f 8-00 bedrijfskapi taal om te komen tot f 3000 ontvangsten. Dit j steekt al nadeelig af bij de kas. Voorts piekert men over het vele werk, dat de kas bezorgt, doch de cijfers en oppervlakte, hierjuist gegeven, spre ken allen in het voordeel der kas en even gemak kelijk is toch na te gaan, dat bebouwen van 5 snees in de kas niet dat werk vereischt als 80 j snees koude grond en dan voorts besparing op zaaizaad, daar de eerste lang niet dat vereischt als de 22e. Evenzoo io de hoeveelheid om te ver- .yoeren miniem bij kouden grond vergeleken, i Daar spr. al sinds lang tot de overtuiging is ge komen en dat sinds jaren gepropageerd heeft, dat glascultuur veel voordeeliger is dan de koude grond, hoopt hij, dat deze avond de overtuiging bij de aanwezigen heeft doen post vatten, die hij al jaren bezit en men hier tot glas- of kascultuur zal overgaan. Maar zoo dit geschiedt, dan niet in het klein, doch' minstens, wil het rendabel zijn. een kas van 1000 ramen. Na nog enkele gestelde en beantwoordde vragen sloot voorz. deze vergadering, dank brengende aan 'den heer Hazeloop voor de mooie, duidelijke en leerzame rede.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3