ÏK" - si maai ntels. Het Kanalenplan en deRaden Dinsdag 13 September 1927. 36e Jaargang ZOON IEL. aliteiten. fPl| IS. in BE J' Noordhollandschen Bond van Veilingen Uit den Omtrek Alleen r merk pakje. O cent NO. 108 INTERC.TELEPHOON 52 Bin 92 NIEII WE LANGEDUKER G0UR4WT Deze courant verschijnt 1VT 111 1 1 11 Dinsdag, Donderdag en Zaterdag j>| 1£U WS DIJK! Y. XlOjA. Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. -• Ktedact.-Uitg*. J. H. KKIZEB. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Bl ieven rechtstreeks aan den üitgeV0i 'SS Verslag van de buitengewone A lgemeene verga dering van den Neordi-Hollandsehen Bond van Veilingen, gehouden Donderdag 8 September j.l. in het Landbouwhuis te Alkmaar. Te 2.30 uur opent de Voorzitter, de heer P;. Slot, burgemeester van Broek op Langendijik, de vergadering en heet de afgevaardigden van een groot aantal vereenigingen welkom. Na lezing der notulen der vorige vergadering, welkte onveranderd worden vastgesteld, geeft voor zitter eene uitvoerige uiteenzetting van het doel dezer vergadering. Be aanleiding hiertoe is geliegen in en het gevolg van een schrijven d.d. 10 December 1926 van :het College van Gted. Staten van 'N.-H., waarin dezé te kennen geven, gaamie met een deputatie uit on^ bestuur eens te willen overleggen, in welken vorm het de taak der Provincie zou kunnen zijn, die Tuinbouw steun te verleenen, in verband met de uitgesproken wensc'h der Staten, bij die behande ling van de begrooting voor 1927. Door ons Bestuur zijn daarna verschillende oon- ferenties gehouden mét een Gom|missie uit Ged. Staten, waarin ook eenmaal aanwezig waren die Inspecteur van het Landbouwonderwijs en die Tuinbouw consulenten voor Noord-Holland. Men was het er direct over eens, dat men niet meer moest spreken van steun aan den Tuinbouw. Hjet verstrekken van credietien in 1923 heeft wel en kele noodlijdende tuinbouwers geholpen, maar de Tuinbouw als zoodanig niet. Het woord steun, zegt Yoorz. bevalt onze tuin bouwers ook niet, omdat het naar buiten klinkt als noodlijdend!, vastloopen van het bedrijf, met als gevolg iukrimping van verschillende teelten, om van de mindere crediietwaardighieid maar niet te spreken. Dit is onjuist; onze tuinbouw is altijd op- en neergaande gewteest, best, goed, matig, slecht, gevolg van allerlei bijkomstige omstandig heden; slechte oogst, ziekt^, ongunstige weers omstandigheden, zijn altijd vaktoren geweest, die het welslagen meer of minder beinvloeden. Bij tegenslag in de een of andere cultuur is deze niet tot mislukking gedoemd. Wiel zetten velen onzer te ve'el alles op één kaart. Onze teelten verbreeden met andere, zal even wel voor velen noodig zijn. De hulp door de Provincis te bieden, moet meer zijn, het bevor deren van Tuinbonwfbelangen en men meende dit het beste te kunnen doen, door die volgende zaken le. Het stichten van demonstratie bedrijven in den vorm van een glasteeltbedrijf. 2e. Beschikbaar stellen van gelden voor "het voeren van reclame, voor speciaal Noord-Holland- sche produkten. 3e. Het stichten van kweekkassen op de proef tuinen te Alkmaar en te Hoorn. Wat punt 1 betreft, zegt Voorz., is het zijn en veler overtuiging, dat het bevorderen van de glasteelt, meer goede uitkomsten, meerdere ze kerheid en betere arbeidsverdieeling zal geven. De kennis evenwel daarvoor ontbreekt ons en daarom zijn voor beeld-bedrijven in verschillende centra, goed ondernomen, onder goede leiding* zeer nuttig. Wij hadden daarom aan Ged. Staten voorgesteld, in 5 plaatsen verschillende bedrijven te stichten. Hierin werden wij1 evenwel zeer te leurgesteld. Men meende te moeten beginnen met één bedrijf en, voldoet dit aan de gestfelde ver- Wachting, dan zou men overwegen, verdere uit- hreiding. Nadat door ons werd gewezen op het groote ver schil in grondsoort, waterstand en andere omstan digheden, niet voor alle plaatsen gelijk, gaf men ten slotte toe, dat 2, zoo noodig 3 plaatsen hier voor in aanmerking zonden komen. jMen kent den uitslag. De Staten gaven toe stemming, zelfs met aandrang, met 3 plaatsen te beginnen en wel te Broek op Langendijk, te Groo- tebróek en zelfs te Heemskerk. De 2 andere plaatsen5 door ons bedongen, n.l. W,armenhuizen •en Werv-ershioofvielen dus, jammer genoeg af. Voor deze bedrijven is door ons eene begrooting ingediend van d'e stichtingsbosten en door u-ed. goedgekeurd. De bedrijven komen op naam van onzen Boni, de benoodigde gelden daarvoor zullen door ons moeten worden opgenomen bij de een of an diere Bankinstelling en het Provinciaal Bestuur zal voor die bedragen borg zijd. 1 Het ligt in de beooeling, om voor elke streek eene commissie te benoemen, die het algemeen toezicht op die bedrijven zal hebben uit te oefenen. Als voorbeeld-bedrijven, dienen de ontvangsten de uitgaven ruimschoots te dekken, doch in ver band met de voorlichting1, die de bedrijfsleider aan de bezoekers, belanghebbende zal hebben te geven, zullen de uitgaven Van arbeidsloon naar verhouding stijgen en is het mogelijk, dat die jaarlij ksdhe exploitatie-rekening een tekort zal géven; vooral het eerstle jaar zal door de stidh- ting de eindrekening vermoedelijk niet sluiten. Hoewel de Provincie de gehieele risico van het bedrijfskapitaal voor hare rekening zal nemen, is het too'h ©enigermate onbillijk, dat het eventueel tekort op de exploitatie ook geheel door haar wordt gedragen. Wij als de meest direct belang hebbenden, zoomede ter bevordering van het rich- •tige beheer, dienen 'toch ook verantwoordelijk heidsgevoel te hebben voor "het welslagen. Het moet niet opgevat worden als een Over heidsbedrijf, daarom zullen wij ook een deel heb ben bij te dragen in dit eventueel tekort. Vooraf iwientschte het college dit niet vast be stellen. Men oordeelde het be^er, dit te regelen na afloop van het eerste boekjaar, wanneer was te overzien,, hoeveel vermoedelijk elk jaar zou zijn te betalen. Met het oog hierop, zegt voorzitter, hebben wij deze vergadering uitgeschreven, omdat de finan- cieele offers, evjentueel gevraagd, door de Alge- meene Vergadering dienen te worden bekrachtigd en zou daarom gaarne bet oerdeel van dje afge vaardigden vernemen. De afgevaardigde van Purmerend, d|e beier Kooi man, brengt Voorzitter een woord van hulde voor de correcte en duidelijke uiteenzetting. Ook "hij is van oordeel dat niet meer gesproken dient te Worden van steun, maar dat bevordering van tuinbouwbelangen het juiste woord is. De bijdra gen van de organisatie in het eventueel tekort op de exploitatie zal niet zoo'n groot bezwaar zijn. Hij is van oordeel, dat de opzet goed is en, slagen deze voorbeelden, dan kan het getal bedrijven wel worden uitgebreid. Voorz. dankt spr. voor deze vriendelijke woor den en wil er nog op wijzèn, dat de gelden door onze regeering bestleed aan Handel- en Nijver heidsonderwijs, ten bedrage van ongev. f6.000.000 en in tegenstelling van die voor Land- en Tuin bouw onderwijs maar ruim 31/2 ton, toch ook niet genoemd worden, steun, doch behartigen dier 'belangen. Door enkelen wordt opgemerkt, of hjet niet wen- schielijk zou zijn, op die bedrijven eene woning te bouwen, hetwelk door 'het Bestuur en anderen, niet noodzakelijk wordt geacht. Sommigen uiten de vrees, dat, als de glasteelt Wordt uitgebreid, d!at ook die cultuur wel ééns zou kunnen leiden tot overproductie, terwijl door anderen met kracht wordt betoogd, dat dit ge vaar zeer gering is te achten, omdat het afzet gebied, me vraag naar die producten, elk jaar nog belangrijk toeneemt, niettegenstaande de gewel dige uitbreiding der laatste jaren. Bovendien loopt men in enkele streken vast met de beschikbare hoeveelheid cultuurgrond; de bedrijven worden al meer gesplitst én de grond moet d(aar 'op an-, dere wijze meer opbrengen. Nadat op tie gestelde vragen, ook ten opzichte van de' bijdragen, nog enkele vragen werden ge steld en bij monae van den voorz. bevredigend werden beantwoord, beurt de vergadering de voor stellen góéd. De te stichten kweekkassen op de proeftuinen, ook noodig voor het plaatmateriaal in de voor beeldbedrijven, heeft de volle instemming der vergadering. Ten aanzien van het besohikbaar stellen van gelden voor onze reclame, zegt voorz., hebben Gedeputeerden zioh op dit standpunt gesteld. Eeclame is gewenscht, hoogst noodig. De tuin bouw heeft dit reeas lang begrepen door de alge reclame. Men wenscht deze echter voor speciale Noordhollancisdhe producten te steunen in gelij ke mate tot het bedrag wat de Veilingen zelf daarvoor wenschen te offeren, tot ten hoogste f10.000. [Wordt dus maar f 6000 opgebracht, door de belanghebbenden, dian geeft de Provincie niet meer dan f 6000. Uit de vergadering gaan stemmen op, hiervoor krachtige pogingen in het Werk te stellen, dat dit bedrag zoo hoog mogelijk op te voeren, in het be lang van deze, voor den Tuinbouw zoo nuttige Opgemerkt wordt, dat bij verschillendte vereeni gingen deze storting dan toch eerst in dé alge-' mieene vergaderingfen dient te wjordten behandeld. EMen oordeelde het noodiig, allle aangeslotenen hiermede in kennis te stellen en haar de gelegen heid te geven zich daarvoor zoo spoedig mogelijk uit te spreken, omdat het toegezegde bedtag ook voor 1927 beschikbaar wordt gesteld. Besloten wordt een schrijven aan 'de veilingen te richten, om zich zoo Spoedig mogelijk uit te spreken. j Bij de rondvraag worden door verschillenden gewezen op het groote nut van tuinbouwonder- wijs; ook de lagere tuinbouwscholen worden aan- I geprezen en de wensehielijkhiedi van oprichting dier scholen krachtig bepleit. Nadat nog vragen werden gesteld! over het uit Italië afkomstige bloemkoolzaad en door voorz. j bevredigend beantwoord1, sluit deze de vergade- ring met dankzegging voor de zakelijke wijze van 1 behandeling der onderwerpen en spreekt den wensch uit, dat de genomen besluiten mogen i bijdragen tot meerderen blolei van onzen Tuin- j bouw. Het miilioenen-plan van de Cominissie-van I Aalst, met het doel een net van kanalen in Noord- Holland aan aan te leggen, bestaande vaarten te verbeteren, reeds door .die Provinciale Staten met j algemeene stemmen aanvaard, vindt in de gémeeU- teraden lang niet zoo'n gunstig onthaal als in 1 de Staten. Koedijk had er geen -cent voor over, Ou diorp 1 werkt niet mee, Warmenhuizierifi belangstelling in financieelen zin staat op het vriespunt, de vroede vaderen van St. P;ancras zijn aan 't bieden gegaan ,en verloochenen den Hollandscben karak tertrek niet, die volgend de Engelsehen bestaat in veel vragen en weinig bieden; Oudkarspel ziet er geen voordeel in en houdt die buidel dicht, Noordsoharwoude moet nog vergaderen, daar viel nog geen beslissing, doch ook daar is liet zeer de vraag, of de gevraagde som wordt toe gestaan; Zuidscharwouide's houding in deze zaak 3chijnt reeds bepaald en afwijzend te zijn, in 't gunstigste geval wiordt 't voorbeeld van St. Pan- cras gevolgd. Alleen Broek hééft, (althans in deze onmid dellijke omgeving) met de gemeente Heerhugor waard, de gevraagde sommen toegestaan. Geen gunstig beeld, als men 't resultaat oer raadsvergaderingen nuchter bekijkt. E!n 't is geen wonder, dat men uit Noord-Holland aan de Tele graaf meid-Ie (Wélk bericht in die gjeheele dag bladpers de ronde deed) „er zal wel niets van ko ftien. Belanghebbenden zijn voor d'o plannen koud als ijs." Zooals onze lezters weten, zal die Staat de halve kosten van den aanleg betalen, die Provincie 1/3, terwijl van de meest belanghebbende gemeenten, wia terschap pen en polders 1/6 wordt gevordlerd. .W,ie^ als de schrijver van dit artikel die moeite nam de raadsversiagen te lezen, speciaal betref fende dit punt, zal getroffen zijn door de uitingen der leden. In tal van gevallen Verraadden de op merkingen en vragen een volslagen gemis aan ken nis van het punt in kWeste. De groote lijn en verdienste van het plan werd zoo goed als niet genoemd, wie heeft b.v. het boezem-vraagstuk en de oplossing bij uitvoering van het ontwerp ook maar aangeroerd? 't Vorig jaar was er een leeplerd, die had ook wat hooren verluiden, en diens eerbied] voor onze Hollardsche ingenieurs, die éen iwereldreputatie genieten, was zóó groot, dat hij daaraan uiting moest geven. „Ze zétten ons nog. onder water"',' was diens oordeel. Bij gemis aan kennis van 't geheel, (;en 't moét erkend) dat dJ nog al wat .tijd on. kennis vur- eischt, eer men op 't geheel kijk heeft) bepaalt men zich tot 'het détail, tot 't geen men meent' wel te kunnen bekijken. De plaats b.v. waar een sluis zal komen, de breedte van een kanaal, die veronderstelde strop der schippers, bij kanalen en sluizen van grooter afmeting, want hun vaar tuigen raken dan uit den tijd'. E|n hoeveel polder besturen zouden tegenstemmen, omdat bij uit voering der werken hun college overbodig wordt Altemaal faotoren, die meewerken tot een hou- *ding als tal van raden hebben aangenomen. Voeg daar nog bij zeker pessimisme, dat als begeleidend! verschijnsel van depressie in zaken altijd naar veren treedt en 't behoeft heelemaal geen verwon dering te baren, dat men stemde, zooais men dééd. Tad. van gemeenten, ja allen, moeten een voor zichtige financieel© politiek voeren. Het inko men der bevolking in deze streken van hoofd zakelijk tuinbouwers is verre van hoog. Men vreest terecht voor belastingverhooging. Toch is vrees in dezen 'een slechte raadgeefster. Men zie eend de keerzijde van de medaille, de groote verdiensten van het plan. Onze sterk uit breidende bevolking vraagt meerdere bestaans mogelijkheid. Men is op bodemcultuur aangewe zen, en een van de allereerste Vereischten voor het .welgelukken van intensieve cultuur 13 de aanwezigheid van goede waterwegen. In de verslagen en bijlagen van de oommissie- van Aalst staan treffende staaltjes, die duidelijk doen uitkomen, hoe groo't de invloed is van goed vaarwater op de bevolkingsdichtheid en op het grondgebied. .Waarom is de Raad van Heerhugo- waar (en terecht) voor de plannen? Men weet daar de waarde van goed v'aarwater terdege op prijs te stellen. De grondwaarde zal rijzen, meer memschen zullen op eenzelfde op pervlakte grond hun brood kunnen verdienen. Ein als verder voordeel van overwegende betee- 'kenis is te achten, dat 'het bestuur ever water wegen en kaden, dijken en sluizen, "de beslissing over waterstanden enz., geoentraliseerd word't. Wie van 't nut hiervan nog niet overtuigd ié, wie nog zweert bij locale besturen en medezeg genschap van velen, die allen verwijzen we haar het groote, verheffende voorbeeld, het Noord-Hol- landsch afschrikwekkend exempel bij uitnemend heid den Tw.uijverweg. Maar de financiën dan? Is het geval dan lioht te achten? In geenen deele. Waar financieel^ machteloosheid aanwezig is, moet men wel afwij zend beschikken. Een tuinbouwer zorgt allereerst voor het dagelijksch brood, fen 't- broodlgeld kan en mag niet besteed voor aankoop van een huis of akker. Ditzelfde geldt ook voor 'n gemeente en een polder- of waterschapsbestuur. Gelukkig zal 't *wel zoowat nergens in onze omgeving aldus gesteld zijn. Bij de, vooral ten plattelande gelukkig nog aanwezige neiging van zuinig beheer, dient men wel te onderscheiden tussdhjen gewone uitgaven en zoogenaamde productieve uitgaven. [Een voorbeeld moge dit verduidelijken. In denzelfden tijd, dat Minister Galijn het snoeimes zette In alle begroetingen van" staat, kwam hij n.b. met het voorstel, dat ook is aan vaard, om in vlugger tempo de Zuiderzee-werken uit te voeren. Eenerzijds scherp bezuinigen, en dat moest ten koste van pijnlijke operaties, en anderzijds milli- oenen voteeren voor het behoud van 's lands welvaren. Zoo zien we ook de kanaalplannen. In dezen tijd van malaise, nu land- en tuinbouw zware tij den meemaken, getuigt het zeker van moe'd met zulke plannen tot verhooging' van 's lands pro ductie te komen. Heeft 't dan niets tot onze raden te zeggen, dat de plannen zijn ontworpen door de besten van ons volk? Een Dr. v. Aalst, Jhr. Roëll, Minister v. d.^ Vegte e.a. studeenen er reeds jaren op,'beke ken 't, plan van alle kanten, en die eerste klas des kundigen zijn tot ide conclusie gékomen, 't is uit voerbaar en voor de betrokkenen te dragen. jEjn in alle ernst, wie beeft in al die raadsversia gen nu argumenten gevonden, die ook maar eenig gewicht in de schaal leggen? De vraag klemt, of Gedeputeerde Staten wel goed hebben gedaan, met de uitvoering van de plannen afhankelijk te stellen van de bereidwillig heid van de gemeenten en polderbesturen. Dit is eeu uiterst moeilijk punt. Thans toch doorgaan WjaarscMjinlijk' heeft mén gedacht, dat de argumenten vóór zoo sterk waren, én 't voordeel zóó sterk zou spreken, dat d|e meeste gemeenten en polderbesturen enthousiast vóór zouden zijn. Als nu de helft van het 1/6 deel wordt toegezegd, zou het dan op dit ééne twaalfde deel moeten afspringen? Niet te gelooven. ALKMAAR, ERNSTIGE AANRIJDING „Ons Biad" schrijft: Maandagmorgen is een geacht ingezetene, den heer E. Lissone, wonende Geestersingel, een ern stig ongeval overkomen. Ongeveer negen uur kwam vanuit de Ridder straat een auto van de firma Vroom en Dreesmann bestuurd door H.' B De chauffeur wilde rechts de Oudegracht oprijden, nam de bocht (bij de ban ketbakkerszaak van den heer Out) en kwam toen links op den weg. Eenig voer- of rijtuig, waardoor 'dit links houden gewettigd zou worden, was er niet. Van de tegenovergestelde richting kwam 'heel kalm op zijn rijwiel aangereden de heer Li- sone. die geheei rechts hield. De auto reed tegen de fiets aan, waardoor de heer Lissone bekneld geraakte tusschen het voor stuk van de auto en een daar ter plaatse staanden boom, met net gevolg, dat een zijner beenen vree- selijk verminkt werd. Dr. R. G. C. Scnröder was aanstonds ter plaatse, om de eerste hulp te verleenen, waarna het slachtoffer binnengebracht werd in de woning van den heer Visser, waar de ZeerEerw. Heer Pastoor J. Micklinghoff O.P. hem voorzag van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Vervolgens werd de heer Lissone per ziekenauto naar het St. Eiisabethziekenhuis vervoerd, waar hij geopereerd zou worden. De poiitie heeft dadelijk na het ongeval een uit- 'gebreid onderzoe kingesteld en de auto, alsmede het bijna totaal vernielde rijwiel in beslag geno men. Tegen den chauffeur is proces verbaal op gemaakt. i 1 Getuigen verklaarden, dat hij tamelijk snel ge reden heeft. Wat men hieronder verstaat, is moei lijk te zeggen, maar vaststaand is, dat de chauf feur voor het nemen van zoo'n hoek veel te snel gereden heeft. Hierin moet ook de reden gezocht worden, waarom hij links reed. Uit het onderzoek van de politie is tenslotte gebleken, dat de handrem ,van de auto niet goed werkte de voetrem wel. DIRKSHORN. Het Fanfarecorps alhier behaalde op het con cours te Beverwijk twee eerslte prijzen in de hoog ste afdeeiing. heerhugowaard BLIKSEM INGESLAGEN. Zondagmorgen omstreeks half acht ontlastte zich boven onze gemeente een kort, maar zeer hevig onweer, met het gevolg, dat de bliksem in sloeg in de boerenwoning van den heer G. Zuur bier, gelegen aan den Middenweg. Het vuur woedde in zoo'n hevige mate, dat het perceel binnen enkele uren tegen den grond lag. Een der kinderen van den heer Zuurbier werd in de woning bewusteloos geslagen, doch kwam weer spoedig bij. Hier mag van een groot geluk gesproken wor den dat de heer Zuurbier zelf thuis was en nu handelend kon optreden, daar het ook mogelijk \had kunnen zijn,- dat hij zich naar de Vroegmis had begeven. «Echter is nu alles best afgeloopen, zoodat ongelukken niet zijn voorgekomén. y Het woonhuis is totaal afgebrand. Verzekering dekt de schade. HEERHUGOWAARD 1 RIJWIELDIEFSTAL. Een ingezetene dezer gemeente, de heer P. H. kwam Zaterdagavond tot de minder aangename ontdekking, dat zij rijwiel door een ander was weggenomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1