Gemeenteraad Sint Pancras SPORT EN WEOSTRIJDEN De raad vergaderde gistermiddag drie uur ten raadhuize. Bij de opening deelt voorz. mede, dat de heer 'Kloosterboer nog steeds door ongesteldheid afwe- kig is, maar hoLpt 'dat spoedig 'herstel zal mo gen intreden. -L«e notulen, hierna gelezen, worden onveran derd goedgekeurd. Stemmingen zullen aanvangen bij den heer Lek. Ingekomen stukken: a. pr" ces-ver ba al van gehouden 'kasopname op 15 dezer, waaruit bleek dat in kas was f 2890.795 b. t Verslag van werkzaamheden der N,.-H|. CV.mmissie voor hiaiar ia bestrijding door de be volking c. goedkeuring van Ged. Staten op de gewij zigde begrooting, dienst '26, betreffende de winst- uitkeering van t electr. bedrijf aan de gemeenten. Dan doet voorz. mededeeling, dat de tijd nadjert dat B. en W, maatregelen zullen moéten nemen voor feet aanstellen van een 3e leerkracht aan de openb. lagere scnool. Het aantal leerlingfen, da,t over de 3 afgeloopen termijnen deze school be zoekt, bedraagt 299, zoodat het gemiddelde over de laatste termijn bijna 100 bedraagt. W,aar bij een gemiddelde van 97 recht wordt verkregen op een 3e leerkracht, meenen 3. en W. thans te moeten toezien dat tijdig de 3e leerkracht kan worden aangesteld. Zij hebben zich er tevens1 van vergewist dat er geen bijzondere redenen bestaan, die zouden doen vermoeden, dat dit aantal zal terugloopen. Dienaangaande zijn dan ook reeds besprekingen gevoerd, en stelt de Min. als Voor waarde, dat een wachtgelder moet worden be noemd, om aanspraak te kunnen maken op de rijksvergoeding. Dit wordt echter een eenigsziins moeilijk geval, waar men in Winkel reeds 32 maal is teleurgesteld, met het benoemen van een wachtgelder. Velen van de wachtgelders zijn reeds in functie, zoodat het moeilijk zal vallen, zoo'n onderwijzer te benoemen. Echter wensdhen iB. en W. in November de oproeping te 'doen. In dit verband brengt voorz. teven:? naax voren 't vervolgonderwijs, waarvoor op de begrooting '28 een bedrag, is uitgetrokken. Misschien komt hierin te eeniger tijd verandering, door invoering van het Verplichte 7e leerjaar, maar dit zal voor '28 nog niet van nivloed zijn. 't Betreft hier de benoeming van een onder wijzeres, waarvoor men alleen mej. Dalmeijer beeft, die liever vrij is, en alleen de acte nuttige handwerken heeft, 't Vorig jaar had men de be schikking over mej. Wagenaar, die acte nuttige- enfraaie handwerken bezat, maar deze is inmid dels gehuwd. Op grond van het feit dat ook dit onderwijs zoo hoog mogelijk moet staan, hebben B. en Wï. zich in verbinding gesteld met den Inspecteur en een hoofd der school uit Alkmaar, voor T verkrijgen van een onderwijzeres, die ambitie voor haar werk 'heeft. B. en W, stellen derhalve voor dieae zaak ter afdoening in hun handen te stel len, en zal voor 1 Oct. in 'deze plaats worden voorzien. De heer Lek is het er volkomen mee eens, dat men iemand moet hebben, met ambitie voor haar Werk. Wat de benoeming van eèn 3e leerkracht betreft, vindt spr. 't niet billijk, dat juist een Wachtgelder moet worden benoemd, omdat men aan den assistent een flink onderwijzer heeft, en door een dergelijke benoeming op straat zou staan. De voorz. zegt, dat hij gebrek aan wachtgel ders de assistent, altijd no'g op de voordracht kan worden geplaatst. Maar de voorwaarde van den Min. ligt er. De heer Snel' voegt hieraan toe: maar onder voorwaarde van onzen kant, dat de vaste 'leer kracht zich in de gemeente moet vestigen. De voorz. antwoordt, dat het ook reeds in de bedoeling van 3. en :W. lag deze voorwaarde te stellen. Dfe raad gaat overigens met het voorstel van B. en W. acoaord en worden de overige stukken voor kennisgeving aangenomen. Dan zegt voorz. dat hier meerdere malen is gesproken over de controle van het gemeenteland. Niooit is hier controle op geweest, maar mag toch zeer gewenscht feeeten. Waar dat ook is uitgesproken door oen raad, stellen B. en W. thans voor deze controle In hun handen te stel len, temeer waar deze oontróle door wettelijke bepalingen reeds aan hen wordt opgedragen. Zonder discussie gaat de raad mét dit voorstel accoord. Van het raadslid Lek is een schrijven ingeko men, inhoudende een voorstel om een lantaarn te plaatsen in de laan van Tol, op grond dat deze plaats in den herfst en winter zeer duister is, en er een tamelijk druk verkeer plaats heeft. De heer Lek zegt hierop gewezen te zijn door eenige burgers en zich volkomen er mee kan vereenigen. Spr. meent dat ér reeds palen staan, waaraan de draad kan worden bevestigd. Ik vind' 't wel noodig, hoewel, wanneer de raad' er niet op ingaat, 't mij ook best is. Die voorz. antwoordt dat er geen palen voor electr. verlichting staan, maar wel voor de tele foon. Die aanleg zal geheel door de gemeente moeten worden bekostigd en heel wat vTagen.'Dan staat er een lantaarn aan de uiteinden van de laan; deze is in goeden staat, en er wonen geen menschen. 't Duistere gedeelte is niet meer dan een meter of acht. Er zijn nog meerdere lanen, ein dan zou er nog méér volgen. Reeds betaald) de gemeente f 540 aan verlichting en staat "hier mede aan de kpits. B. en W|. zijn van oordfeel' dat de laan van Tol 't niet noodzakelijk maakt nog meer verlichting aan 1e brengen, stellen der halve voor niet op 'het voorstel in te gaan. De heer Lek is 't voor een gedeelte met den voorz. eens. In de slechte dagen is 'tj echter tame lijk donker. Spr. handhaaft zijn voorstel. De heer Snel is van meening, dat dan allereerst' 't Koedij'kerpad voor vferlichting in aanmerking kwam. Daar staan ook huizen aan. 't Voorstel van B. en ,W|. wordt hierna met alleen de heer Lek tegen aangenomen. Een verzoek van den heer Jan Wjagenaar Gz., om een waterafvoer vanuit zijn te bouwen wa renhuis te mogen aanleggen door de Bened/enweg, wordt op voorstel van B. en ,Wi. ingewilligd.,, onder voorwaarde d&t herstel en verzakkingen voor zijn rekening komen. Behandeling Gemeentebegdooting 1928. Deze vangt aan met een antvangstpost van f 5662.221/2, zijnde overgeschreven van 't voor- deelig saldo van 1926, waarvan 'f 6000, kfwam ten bate van 1927. Op voorstel van B. en W|. wordt de post klee ding en uitrusting voor den Gem. veldtwaohten verhoogd van f 70 op f 100. Tevens stellen zij voor 'het bedrag voor grati ficatie aan rijks- en gemeentepolitie voor ver leende assistentie te verhaogen van f16 op f20 (ieder f 10). De heer Lek zegt al ©enige malen te hebben, opgemerkt dat de ver hoog ingen voor djen gem. veldw. op kleine dingen wordt gelegd. Zoo oo'k nu weer. Spr. zag 't liever als één bedrag op het jSalaris gebracht, nu wordt het salaris met een douceurtje aangevuld. De voorz. antwoordt dat deze bedragen ge splitst op de begrooting voorkomen. De heer Lek doet het voorstel om het salaris 3 jaar lang met f 50 per jaar te verhoogen, welk voorstel door den lieer Snel wordt ondersteund. Dit voorstel wordt met allen voor aangenomen. Bij de post subsidie f20 voor dé politieschool, stelt weth. Van Kampen voor dit bedrag in te trekken en wordt ondersteund! door den heer Snel. Dp voorz. zegt dat men méü 't verleenen van deze subsidie werkt in het algemeen belang, en een school wordt gesteund, waar politieagenten een cursus kunnen volgen. De heer Lek is Jt hiermede volkomen eens. 't Voorstel wordt aangenomen mét de heeren Lek en Slijker tegen. Bij een post f 25 voor toezieht bouwpolitie, stelt de heer Lek ie vraag of 't wel goed; is, dat de oontróle op de bouwverordening is opge dragen aan Barten. De heer Muurliog heeft nooit gehoord, dat er toezicht wordt uitgeoefend, terwijl de heer S.nel den voorz. vraagt, of deze wel eens klachten heeft gehad? De voorz. antwoordt, dat. de teekeningen voor nieuwbouw steeds worden ingeleverd' en wordt er gecontroleerd of deze aan de voorwaarden van de bouwverordening voldoet. Zi.A. geeft toe dat Barten geen deskundige is, maar men komt dan in een lastige positie aan wien deze functie te moeten opdragen. Men moet dan iemand' hebben die onafhankelijk tegenover de uitvoerders staat. De eenige, die ian in aanmerkjiqg zou komen is mijn broer. Maar ik ben er nooit mee naar vören gekomen, om niet den indruk te vesti gen, alsof ik mijn broer zou willen bevoorrechten. De heer Lek vestigt de aandacht op den bouw van een huis, "dat niet aan de 'gestelde eischen voldoet. Als er een verordening is, moéten wij die ook handhaven. De heer Van Kampen zegt, dat de heer Lek het tractement van Barten wil verhoogen. Ook in B. en W. is hierover gesproken en ook is er gesproken over 't hem geen opzichter te doen zijn van begraafplaats en bouwverordening. Maar dan dient het salaris ook van d'ien aard 'te zijn, dat hij uitsluitend politie is. De* heer Lek zegt aan Barten alleen die dingen te willen geven dié hem passen- De 'heer Snel is van oordeel, dat dit dingen zijn ,die best door Barten kunnen worden uitge voerd. De heer Duif meent dat het "bij den heer Bar- tein in goede handen is. i Dp 'heer Snel verklaart er zich sterk tegenkom het eventueel aan Kroonenburg in handen te ge ven, omdat het een broer is van den burgemeesler en hij in verband staat met Schram. De voorz. antwoordt dal zijn 'broer absoluut buiten de zaak van dten deer Schram -staat. De heer Snel is er mede tegen om kwade ge dachten in de gemeente te voorkomen. De aak blijft thans zooals ze is, en zullen B. en ,Wi. deze aangelegenheid einder de obgen zien. Op de begroeting is door 3. en WL mede een pöst geplaatst van f 500 voor werkverschaffing aan werkeloozen. De heer Lek kan zich hiermede volkomen ver- een'igen en zegt dat hierdoor een eventueel voor stel vau hem is vtervallen. De ontvangsten aan opcenten op de personeels belasting zijn gebracht van f 1500 ruim op f 1000 in verband met de ingevoerde wetswijzigfing, waarbij een hoogere aftrek iwordtv toegepast. B. en W. wenschen eerst het beloop af te wachten alvorens met een voorstel te komen tot wijziging van heffing - der opcenten. Aan plaatselijke inkomstenbelasting wordt ge raamd een bedrag van 'f9000 tegen f 125000 't vorig jaar. De hondenbelasting wordt begroot op f 150. De begrooting sluit met een bedrag in ont vangst en uitgaaf op f38454.24. met een bedrag aan onvoorzien groot f 340.311/2. De begrooting wordt met algemeené stemmen voorloopig vastgesteld. Aanbieding begrooting Gasbedrijf. Bij de vaststelling der bedragen "is rekening gehouden met de verlaging van 1 oent over de geheele linie met ingang van 1928. Door de aan sluiting van Koedijk wordt ©en meer muntgas- en kaehelgasverbruik berekend ieder 10000 M3. De verkoopprijs van 'de óskes is aangenomen op 40 cent, terwijl ook de teer duur is in; verband) met het gebruik bij wegenaanleg. Er is berekend een verbruik van 440.000 M3. aan licht- en kook- gas; 240.000 M3. aan muntgas; 10000 M& aan industriegas; '70.000M3. aan kachelgas. Noodig is een productie van 850.000 M3- gas1, waarvoor noodig is 2400 ton steenkolen, waar" van overblijft 20000 H.L. cokes voor verkoop en 100.000 Kg. teer. De prijs voor den steenkool is begroot op f 14 franoc. loods. i Voorgesteld wordt tevens den hulpfitter G. de Haan te benoemen officieel tol 2en fitter. Het salaris van den controleur voor Sint Pan cras is door de aansluiting van Koedijk gebracht van f850 op f1000. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst op f 106988.63 en dé kapitaaldienst in ontv. en ujtgaaf op f20955, en wordt op deze cijfers dloor den raad vastge steld. Tfeans wordt aangeboden de begrooting van het electrisch bedrijf en is bij de vaststelling van de bedragen rekening gehoudjen met een ver laging van den lichtstroomprijs van 30 op 28 oent en voor krachtstroom van "25 cent op 20 cent. Berekend wordt een opbrengst van f 55100 uit stroom ver koop. De begrooting sluit voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaï op f 65475.42 eh voor den kapitaaldienst In ontvangst en uitgaaf op f8170 en wordt door dten Raad op ideze bedragen onge wijzigd vastgesteld. De agenda is hiermede afgehandeld en volgt sluiting der vergadering. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Ondergeteektende, lid van d© Ziekenhuisve<rple ging „Die Voorzorg", vraagt beleefd plaatsing voor 't volgende stukje, bij voorbaat mijn dank. Ik vind het in 't geheel niet schandalig als een vereeniging ais bovenbedoelde (welke toch zeer nuttig werk verricht, als men het ondervon den heeft, dan weet men 't pas reCht te waar- deeren) subsidie aanvraagt aan een oofporatie, welke door een dergelijke vereeniging wat wordt ontlast, dan vind ik 't pas een echt Christelijk standpunt als dat, zooals door 't B.A. wordt toegestaan, en die Heeren zullen gerust wel we ten of zij 't mogen toestaan of niet. Schandalig is het, als dat .door een hoogstaand, ooilege in 't openbaar wordt beeritiseert. Ook is 't meer dan brutaal, dat bovengenoemde vereeniging er met hand en tand (waar 't bestuur geen .enkele blaam treft) er zoo wordt ingesleurd, daar 't Bestuur toch niets anders 'heeft gedaan dan de wil van de Algem. vergadering. Minder nuttig vind ik, dat er elk jaar subsidie uit de gemeentekas wordt getrokken voor de vrij willige landstorm en voorheen voor* de R.K. gei- tanfokvereeniging. Hopende 'dat men in 't vervolg „de Voorzorg" buiten bespreking wil laten, want die zal op den ingeslagen nüttigen weg doorgaan. U nogmaals dankend voor de verleende plaats- ruimte. Hoogachtend, Jb. SCHOENMAKER, Pz. MOEILIJKE KEUS. Een maandschrift, gewijd aan de verbetering der jeugd, heeft 'haar lezers gevraagd hoe de Nederlandsche strafinrichtingen voor jeugdige personen het best genoemd konden worden. Zij' ontving "de volgende antwoorden: „Jongenshuis", „jongens"" klinkt aardiger dan „jeugd"; en „huis" drukt het beginsel uit. „Afzonderingstehuis"omdat inzender niets we ten wil van het iwtoord „straf" of „gevanigenisi". „Verbeteringinrichitinjg", want hoofddoel is ver beteren. „Huis voor Jeugdstraffen", omdat „Jeugdislraf- instituut" den inzender om 't woordrinstituut, te uitheemsch klinkt. „Jeugdstraftenuis", door te 'huis, zegt iüzen- der, wordt het onaangename van het bestanddeel .straf" beperkt en het reciasseeringsdoel meer op den voorgrond gesteld/ Dan volgen nog: Straftehuis, Jeugdstrafgesticht, Straf gesticht voor Jeugdige Lieden, enz. enz. We kunnen niet zeggen, dat ze erg welluidend) klinken; ook blijkt de volslagen onmacht en te genstrijdigheid idter inzenders, waarvan eenige niets willen weten van „straf", anderen niet wp- tdn hóe ze 'toch maar samenstellingen met „straf" verzinnen kunnen. Als de redactie eens de „te verbeteren jongeliedeu" zelf eens beslissen liet! 'tzou best kunnen dat de frissehe geest van jongens, die nog verbeterd moeten worden, vin dingrijker zal blijken dan de wijsheid van oude ren. ST. PANCRAS. De eerste oampetitiedag bracht al heel ongun stig weer, wat mede oorzaak" was, dat Vrone's iarste elftal van de reis naar N. Niedorp afzag. In de wedstrijd Vrome 'II—N.V.V. II, opende de thuisclub de soore. 'Overigens waren de clubs tegen elkaar opgewassen, wat' ook tot uiting kwam in den uitslag (22). D. T. S. 2—Bianfieln 2 5—0. De eerste competitiewedstrijd hebben we met een goede 5—0 overwinning op het zwakkq Bergen 2 ingezet. We dachten natuurlijk wel, dat we wurmen zoudelQ, doch zoo'n overwin-' ning hadden we toch niet durven droomen. Wq arriveerden omstreeks twee uur, gauw verklee- deiï en wachten op de' scheidsrechter, want die was nog niet verschenen. 'tWerd half drie (vijftien), en nog was hijj er miet, zoodat wej maar besloten onder leiding van een Bergenaar te spelen. Deze heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten1. We wonnieju de toss en Ber-> gen trapt tegen den schuin ovler het veld staan de wind in af. Hiet eerste oogenblik is Biergejm ini den aanval, maar al spoedig namen we het initiatief over. Bij een schot van dein linksi buiten, schiet de keeper den bal weg, dezel komt voor den schouder van den aanstormen-' den linksbinnen, zoodat de bal keihard in het net verdwijnt. Voorwaar een sensationeel doel punt in de eerste vijf minuten- Dadelijk daaropi een hoog schot van den rechtsbuiten, en voor dat de keeper weet, wat er gebeurt, is het) tweede doelpunt geboren. We blijven aanval len en het is de linksbuiten', die de derdie goal voor zijn rekening neemt. Dan' krijgt onze; keeper eieh heel moeilijk schot te verwerken,, wat hem echter oudergewoonte zeer goed af gaat... Onze backs hebben bet nog al leepjsj te kwaad met de verborgen plassen, die zich} voor het eene doiel bevinden. Hiet aantal glij partijen en mistrappen is dan ook legio. Rust treedt in met 30. Na de thee zijn we weet\ dadelijk in de meerderheid, wat we echter nog niet dirpet in doelpunten wisten om te zetten. Toch weet de rechtsbinnen met een hard schot de voorsprong te vergrooten. Evien later i^ het de spil, die met een goed schot het vijf/ tal volmaakt. Spoedig hierna einde. Een goed, begin is het halve werk. Nu jongens, het goede begin is er, zorg dat het zoo door gaat, daW komen we er wel. Alcmaria 4 is onze zwaar 4 ste concurrent wel, maar dat is zorg voor la-< ter. Volgende week krijgen we Grootscherméx; een' oude békende, op bezoek. Van het bef gin tot bet einde gewerkt, en de overwinning} kan ons niet ontgaan. Tot volgende week dan. Radio-Omroep EERSTE LANGEDIJKER RADIO-CENTRALE D. SCHUITEMAKER Jr., Noordscharwoude. Wioiemsidafi 21 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek. 5.00—6.00 Vooravohdconoert. 6.00—6.30 Leziing: Klokken en klokke nisten. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. 8.10 R. K. radio-omroep. Een Heybloemschei avond. 1 j 1 I 10.30—12.00 Voordrachten', dansmuziek, balai laika-orkest. Donderdag 22 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek. 3.30-4.30 Uurtje wees en ziekenhuizen. 6.00—7.15 Dinermuziek. j 7.15*7.45 Praatjes over Indië. 8.10 Avondconcert. A.N.R.O.-orkest. I 'Hierna dansmuziek van Berlijn tot 12.50. Vrijdag 23 September. j 12.35—2.00 Lunchmuziek. 5.307.00 Dinermuziek. i 7.00—7.45 N. P. R. O. I 8.1010.30 Gevarieerde avond v. d. .AN.R.Öj. 10.30--12.00 Lichte muziek door de N.O.V. Zaterdag 24 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek. 2.00—4.00 Filmmuziek. 1 6.00—7.45 Vooravondconcert Strauss-pro- gramma. 1 8.10 V.A.R.A. Concert en lezing. Hierna dansmuziek tot 12.50 van Eerlij^. Programma-wijziging voorbehouden. RADIO PROGRAMMA van 21-24 Sept. RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUDKARSPEL A 117 Woensdag 21 September. 12.352.00 Lunchmuziek. Hilversum!. 3.20 Populair klassiek co-ncert Daventry. 5.00—6.00 Voor-avojndconcert o. 1. v. 'Nico, T reep Hilversum'. 6.00—6.30 Lezing door J. Vincent over Klok ken en klokkenisten. Hilversum'. 6.30—7.15 Voortzetting van het concert. 7.15—7.45 Gezondheidshalfuurtje. 7.45 Politiebericht. 8.10 Kath. R. O. Een Heibloemscbe Avond. 10.30 Nieuws. Hilversum'. 10.30—12.00 Cabaret-programma. Donderdag 22 September. 12.35—2.00 Lunchmuziek. Hilversum. 3.30—4.30 Wie niet vergeten worden 6.007.15 Dinermuziek. 7.15—7.45 Praatjes over Indië. 7.45 Politiebericht. 8.10 Avondconcert o. I. v. Nico Treep. 10.30 'Nieuws. Hilversum'. 10.50—12.50 Dansmuziek'. Berlijn, Vrijdag 23 September. I 12.35—2.00 Lunchmuziek.. Hilversum1. 5.30—7.00 Dinermuziek dpor het Kling- Ensemble. Hilversum 7.00 Persberichten van den V.P.R.O. 7.05 Strijkkwartet. 7.35 Mededeelingen van den V.P.R.O;. 7.45 Politiebericht. 8.10 .Uitvoering van fragmenten uit het „Reguiem". Hilversum. 8.35 Pianorecital. 9.00 Populair concert door het A.N.R.O.- J orkest o. 1. v. 'Nico Treep. 10.15 Nieuws. v 10.30—12.00 Concert (met tijdelijke ondier- breking voor Nordeich. Hilversum: Zaterdag 24 September. 12.352.00 Lunchmuziek. Hilversum. 2.004.00 Filmmuziek v. d. Cinema Royal Amsterdam. Hilversum. 4.00 Concert. Daventry. 6.00—7.45 Vooravondconcert o. 1. v. 'Nico Treep. Hilversum.' 7.45 Politiebericht. 8.10 V.A.R.A. Concert en lezing. 10.30 Persberichten. 10.50—12.50 Dansmuziek. Berlijn. Programmawijziging voorbehouden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6