Centrale Fokveedag te Schap in den rug Kloosterbalsem Binnenland WIJZIGING VAN BELASTINGWETTEN Bij de Tweede Kamer zijn drie wetsontwerpen ingediend, tot: 1. Herziening van de wet op de vermogensr belasting en in verband daar mee wijziging van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet; 2. herziening van de Verdedigingsbelasting I, 3. wijziging van de artikelen 2, 24, 33, 34 en 36 van de Wet op de inkomstenbelasting 1914. In zijn memorie van toelichting schrijft de minister van financiën o.m.: De vaste commissie voor belastingen uit de 2e op 5 October a.s. Den 5en October a.s. wordt te S,chagen een Centrale Fokvereeriiging gehouden, georganiseerd door dte „Vereeniging tot het "houden van 'Jaar lijkse he Paaschtentoonstellingen van vee te Seiha- gen". Deze Vereeniging verkeert in de zeer ge lukkige omstandigheden over ruime kasmiddelen te beschikken, en 'heeft besloten een deel daarvan te besteden voor het jaarlijks houden van een Centralen Fokveedag, overtuigd' als zij is Van de groote voordeelen daaraan verbonden voor de rationeele veefokkerij. Voorwaar een zeer loffelijk besluit dier Veree niging, die, alhoewel hare leden niet in eerste in stantie bij de veefokkerij belang hebben, het be wijs levert de groote belangen van <fe veefokkerij voor 'Noordliollano te beseffen en die daadwerke lijk te willen steunen bij het streven naar ver betering. In hoeverre genoemde Viereeniging daarin zal slagen is zeer moeilijk te voorspellen, aangezien dit van veel factoren afhangt. De belangrijkste factor is wel de medewerking van de fokkers. De zeer bevredigende aangifte voor den eersten Centralen Fokveedag en 'de over het algemeen bij de Noordiboilandsche fokkers gevestigde overtui ging van de voordeelen verbonden aan zoo'n fok veedag, geven zeer zeker hieromtrent moed' voor de toekomst. Nog een belangrijke factor is die der financiën, aangezien het organiseerên en het houden van een Centralen Fokveedag groote kosten met zich/ brengt. Wat betreft de voordeelen van een vökfeedag, deze zijn in twee rubriëken te verdoelen, nl. di recte en indirecte. Het groote directe voordeel is, dat een Centrale Fokveedag een goed beeld kan geven van den stand der fokkerij in de betreffende streek, algemeen voorkomende fouten, maar ook deugden zullen hier niet aan de waarneming ont snappen. Een ander direct voordeel is, dat de ver schillende mededingende fokvereenigingen en indi- vidueele inzenders tegen elkaar moeten wedijve ren, wat zeer nuttig is. Fen indirect voordeel is, dat een goed opgezette Centrale Fokveedag onge twijfeld veel bezoek van buiten zal trekken, waar door reclame voor het vee wordt gemaakt, in 'de' hoop op loonenden afzet van overtollig fokvee. Vele fokkers zuilen dit zeer zeker het grootste directe voordeel noemen, bezien evenwel uit een fokkundig oogpunt is dit een indirect voordeel, waarmee ik niet wil zeggen dat het een onbelang rijke factor is, integendeel een goede loonend© afzet van overtóllig fokvee is onontbeerlijk en beheerscht in zekere mate het peil der fokkerij, althans de mate van deelneming. 'Thans het een en ander over den Centralen Fok veedag te iSchagen. De wijze waarop de Vereeniging 'uitvoering gieeft aan haar opgevat plan, moge blijken uit het vraagprogramma en de flinke prijzen welke beschikbaar zijn gesteld. In de eerste plaats wordt voor elke deelne mende fokvereeniging afzonderlijk een keuring gehouden van de ingezonden stierkalveren en "hok- kelingen van de leden, per rubriek zijin voor elke vereeniging 3 prijzen beschikbaar gesteld- Daar na volgen de individueele inzondingen, waarvan 12 rubrieken, nl. 5 rubrieken stieren en 7 ru brieken vrouwelijk fokvee. De 5 rubrieken stieren zijn: de oudere, tweejarige, jarige stieren en '2 rubrieken stierkalverende rubrieken vrouwelijk fokvee zijn: kuikalveren, hokkelingen, vaarzen, twenters, melkkoeien, zichtbaar dragende schotten en zichtbaar dragende koeien. In totaal is voor de klasse der individueele inzendingen een bedrag van .ongeveer f4500 aan prijzen uitgeloofd. Het belangrijkste van den fokveedag is de klas se van de fokgroepeu, verdeeld in 6 rubrieken, nl. 5 hokkelingen, afstammende van een vadier- dier; groepen'van melkgevende vaarzen, afstam mende van een stier; groepen van melkgevende twenters of derdkalvers, afstammende van een stier; een koe met minstens 4 vrouwelijke af stammelingen, waarvan minstens 2 directe; fok- kersgroepen van 6 of 8 runderen, waarbij min stens 3 of 4 melkgevende dieren, het aantal is afhankelijk van de grootte van den stal en ten slotte der Vereenigingsgroepen, bestaande uit min stens 5 melkgevende koeien. Voor deze klasse is f750 aan prijzen 'beschikbaar gesteld. [Waar het hier een fokveedag is, spreekt (het vanzelf dat al het vee geregistreerd moet zijn, óf' in de registers van de Noord-Hollandsche fok vereenigingen, óf in die van het Ned. Rundvee- stamboek. Niettegenstaande thans voor het eerst de Cen trale Fokveedag gehouden zal worden en Scha- gen met het oog op het vervoer van vee voor fok kers niet zoo gunstig ligt, is de aangifte zeer bevredigend. In totaal zijn ongeveer een kleine 300 stuks rundvee aangegeven voor de individu eel einzendingen (61 stier kalveren, 65 hokkelin gen, 17 vaarzen, '25 twenters, 61 koeien, enz.); en een kleine 200 dieren voor de fokgroepen "(8 fok- kersgroepen, 7 vereenigingsgroepen, 5 groepen van 5 hokkelingen, enz.) Aangezien de schapenfokkerij eveneens 'in Nrd.- Holland een belangrijke rol speelt, heeft de ver eeniging gemeend, ook een afdeeling wólvee aan den Centralen Fokveedag te moeten verbinden, waarvoor zij ongeveer f250 aan prijzen heeft uit geloofd. Reeds een 190 dieren zijn aangegeven, verdeeld over de navolgende rubrieken: drietallen ramlamtoieren, rammen geb. 1926, rammen geb. in 1925 of vroeger, viertallen ooien, geb. 1926, viertallen ooien geb. 1927 en een rubriek beste vette schapen elk van minstens 10 stuks. Tenslotte besefte de Vereeniging dat ze haar i eigenlijk doel niet geheel mocht voorbij zien, waarom nog een tyeetal rubrieken vetvee zijn ingelascht. i DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Uit dit overzicht blijkt wel, dat d.e Vereeniging Woensdagmorgen om elf uur is een verkeers- do zaak goed heeft aangepakt en over het voor vliegtuig van den Noord Beierschen L.M. bij het hands bereikte resultaat tevreden mag zijn. 1 neipen van een bocht afgezakt en toen omdat het [Wie eindigen thans met de wensch uit te spre- toestel op geringe hoogte vloog, op den grond ge- ke^, dat het weer "Woensdag 5 October in alle 1 slagen. Van de inzittenden was de piloot SclTtfa- opzichten mag meewerken, wat voor het slagen I bel en een dame dadelijk dood, terwijl twee andere van een fokveedag een helangrijke factor is. I dames zoo zwaar gewond werden, dat aan herstel Alkmaar. L. DEI VRIES; getwijfe'd wordt. adj. Rijksveeteeltoonsulent. j Het vliegtuig kwam van Leipzig en vloog, toen bet ongeluk zou gebeuren, boven het vliegveld Saaie (Schwarza-dal.) TREIN VERONGELUKT. L Een extratrein, waarmede voor een waarde van twee en een half millioen dollars zijde uit het Kamer heeft den wensch geuit, dat door den or»- idcrgeteetcende zou worden bevorderd eene wijzi ging in' de heffing der verdedigingsbelasting Ib, waardoor een zoo groot mogelijke overeenstemming zou worden gebracht tusschen de wetgeving in zake de vermogensbelasting en die betreffende de eerstgenoemde belasting. Het in de tweede plaats genoemde ontwerp vervult dezen wensch. Dit ontwerp hangt nauw samen met het in de eer ste plaats vermelde voorstel van wet. Immers be vat de wet van 18 Augustus 1916 eenige regelin gen, die afwijken van hetgeen de wet op de ver mogensbelasting in gelijke gevallen voorschrijft, maar die, naar het oordeel van den ondergetee- kende, de voorkeur verdienen boven de voorschrif ten der laatstbedoelde wet. Ten aanzien van en kele anderebepalingen heeft de ondergeteekende gezocht naar een middenweg tusschen de v?m el kaar afwijkende voorschriften der beide thans gel dende wetten. En ten slotte is gebleken, dat, nu eenmaal tamelijk ingrijpende, wijzigingen in de wet op de vermogensbelasting moesten worden voor gesteld, zich tevens een geschikte gelegenheid voor deed, om een aantal andere wenschelijk gebleken veranderingen aan te brengen De belangrijkste wijzigingen, die in de wet op de vermogensbelasting worden voorgesteld, heb ben betrekking op: a. het als vermogen in aanmerking nemen van .blooten eigendom. c. de behandeling van het wettelijk vruchtge bruik; d. het betrekken in de vermogensbelasting, ten deele op voorbeeld van de huidige verdedigingsbe lasting Ib, ten deele op grond van de algemeene richtlijnen der internationale belastingpolitiek, van enkeie categorieën van buitenlanders. De wijzigingen onder d aangeduid, brengen me de, dat ook de artikelen 2 en 24 der wet op de inkomstenbelasting 1914 dienen te worden gewij zigd. Deze wijziging is het voornaamste oogmerk van het derde ontwerp. Nieuwstijdingen VALSCHE MUNTER GEARRESTEERD. Door de politie zijn te Blerik in hun woning' aangehouden een gepensionmeierde spoorweg beambte en diens vrouw en zeven kinderen, als verdacht van het vervaardigen en uitgeven van valsch geld. Het had aldus V. D. de aandacht ge trokken, dat de laatste dagen tijdens de ker mis valsche geldstukken in omloop werden ge-i bracht, hetgeen meer in het bijzonder het ge val bleek te zijn bijj betalingen, die aan vischn kraampjes verricht werden. De politie toog op. onderzoek uit en toien een vischverkooper erin: slaagde een vrij nauwkeurige persoonsbeschrij ving te geven van dien man, die verdacht werd, ging zij tot de arrestatie van den verdachter en diens gezin over. Bij de huiszoeking dis daarop verricht werd, trof men onder het bed een achttal valsche kwartjes aan en op andere plaatsen in de wo ning twintig valsche guldens eni acht valsche kwartjes, een primitieven gietvorm, vervaar-, digd uit een blikken cigarettendoosje, eenige stukken lood, een hoeveelheid gips, een smelt- lamp, een houten matrijjs en een aantal andere ingrediënten. Na aanvankelijk .ontkend te heb ben, legde de man een volledige bekenteais, af en verklaarde door armoede en ellende tot het plegen van dit misdrijf gekomen te zijn. De verdachte, die slechts één arm 'heeft, is met zijn zeven kinderen in arrest gesteld en zijn vrouw, die op het oogenblik zieJk in haar wo ning ligt, wordt door een politiepost bewaakt. OVERREDEN. Donderdag is op de Groen© Zoom te Rot terdam de vijfjarige L. van Alfejn, gewoond hebbende aan del Roode Gaarde, door een bij wagen van lijn 12 overreden. Het meisje was onmiddellijk dood. OPLICHTER. De Centrale-recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen iemand uit de Zomerhofstraat te Rotterdam, die zich aan oplichting zou heb ben schuldig gemaakt. De man plaatste ad vertenties in dagbladen waarin hij aanbood te gen ae borgstelling van fj 200 op te zullen tre den bij de bemiddeling voor een betrekking als broodbezorger. Vier menschen hebben op de advertenties gereageerd, de vierde had al leen de f 200 nog nieit gestort,' toen hem bleek dat van de betrekking niets komen kon. Daar na is aangifte gedaan. Buitenland Verre Oosten vervoerd werd, is bij Yale in Britsch Columbia verongelukt. Vijf wagons vielen te plet ter in de rivier, vijf andere zijn beschadigd. Men gelooft dat het gróótste deel der kostbare lading zal kunnen gered worden. Er zijn geen mei^schen- levens te betreuren. DE KINDERVERLAMMING. Het aantal personen te Leipzig, die door kin derverlamming zijn aangetast, is tot 95 gestegen, het aantal sterfgevallen tot 16. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Een extratrein met 1100 oud-strijders is in bot sing gekomen met een anderen trein. 58 gewon den zijn naar de ziekenhuizen vervoerd. De ma chinisten van beide treinen zijn gearresteerd. Ineens is het er Ineens, terwijl Ge een stoel verzet, een krant opraapt of een andere oogenschijn- lijk onschuldige beweging maakt, schiet de pijn in Uw rug. Als ge er het minst op voorbereid bent, krijgt Ge het Spit in Uw rug. Hebt Ge Akker's Klooster- bal em iu huis - en omdat dit middel in zoovele gevallen te pas komt, zijn velen niet gerust, wan neer niet een pot in hun kast staat - dan kunt Ge U van tonde aan met dezen weldadigen balsem laten wrijven: Het zal U verbazen hoe snel Uw aanval verdwijnt. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot'f 1 ,',Geen Goud zoo goed INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid dier Riedactie). Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u onderstaande regelen in uwe courant op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Wat is het toch een genot, als men iets in d!e krant wil schrijven, dat men dan schoolmeestjer is geweest; want dan zal men niet licht een ver weer tegen zich krijgen over domheid en jeugd. „Wat ben ik begonnen." Ja, als men iets in de krant schrijft, dan moet men vertvachten, dat er iets tegen terug komt en dat is mij volkomen ge lukt. De zaak waar het om gaat, wordt m.i. nog wel een beetje bedenkeler en krijg ik de overtuiging, dat als er met zwijgen iets te bereiken is, dit door du Burck wordt toegepast; want anders zou hij het zeker in de raadsvergadering dadelijk verduide lijkt hebben, hoe het eigenlijk was. Maar de ge dachte is zeker bij hem opgekomen, „hoe meer men in de roert, zoo te meer begint het te ruiken." De bedenkelijke kant hieraan is deze, dat maar getracht is zooveel mogelijk geld te verkrijgen van andere corporaties, tot steun van „De Voorzorg" en ten tweede dat het blijk geeft van niet-bestaans- tfnogelijkheid van „De Voorzorg." Hei is ook bedenkelijk als de subsidie op i'2 Sept. 1925 is verleend, de uitbetaling volgens kwi tantie eerst in April i92ó is geschied. Ik hoop dat door dit schrijyen ook licht ver spreid wordt over deze duistere zaak, doch ik ten erg bang van niet. Verder wil ik mij over het langè geschrijf van den heer du Burck niet uitlaten, zijn denkend pu bliek, of moet het zijn zijn weldenkend publiek behoeft dan niet langer op me te wachten. Nu wacht ik weer hoe of deze zaak opgehelderd wordt. Met dank, Hoogachtend, JB. KROON Az. BLANCO STEMMEN: IN DE RAADSZAAL- Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de beschouwingen van Uwer* medewerker, den heer A. T(roost), is het niet on aardig voor uwe lezers, eens te zien hoe het in andere gemeenten toegaat. In Ooststellingwerf gaat de wethouderskeuze niet zoo gemakkelijk, zooals uit onderstaand ver slag blijkt:. OOSTSTELLINGWERF 16 Sept. Voor de der de keer kwam de nieuwe Raad gisteren bijeen, teneinde een tweeden wethouder te benoemen. De heeren A. Hoekstra en L- v. d. Meulen waren af wezig. Voor tot stemming werd overgegaan, verklaar de de heer van Weperen (de herkozen wethouder); dat hij in de afgeloopen periode op de meest aan gename wijze met de overige'leden van het Col lege van B. en W. heeft samengewerkt, waarvoor hij nog dank brengt. Spr. hóópte voor de komen de vier jaren zijn beste krachten aan de gemeen te te kunnen geven en in haar belang werkzaam te mogen zijn. Voorts verklaarde hij, zulks naar aanleiding van hetgeen door de kerkelijke fracties en de platte landers in de vorige vergadering is. gezegd, nl., dat dezen naast hem in het college geen zetel wen- schen te aanvaarden en er in dat college voor een vrijz.-dem. geen plaats is, dat hij er niet aan denkt, zijn zetel ter beschikking te stellen. Vervolgens wordt tot stemming overgegaan. Het resultaat daarvan was, dat de heer L. de Vries (v.d.) met 4 stemmen wordt benoemd en de overige briefjes blanco zijn ingeleverd. De heer de Vries bedankte echter voor de be noeming. De volgende stemming bracht' 12 blan co briefjes en een van onwaarde. Niemand dus benoemd zijnde vond er een tweede vrije stem ming plaats. Deze heeft tot resultaat dat de heer Visser (s. d.a.p.) met één stem wordt "benoemd en de rest bianco. De heer Visser bedankt evenwel. De voorzitter zei, dat op deze manier wel kan worden doorgegaan, doch dat hij het beter vindt het spel voor heden maar te staken. Binnen acht dagen zal een nieuwe vergadering worden be legd. Vervolgens ontspon zich een levendige dis cussie, tusschen de woordvoerders der diverse frac ties, waarbij evenwel geen nieuwe gezichtspunten worden geopend, daar de fracties op hetzelfde .Standpunt blijven staan als in de vorige vergade ring ingenomen. In Bergh past men volgens het onderstaand courantènbericht een andere methode toe: „De kaarten liegen nietl" Van de 15 raadsleden der gemeente Bergh, be- hooren er 13 tot de R.K. Staatspartij, maar van een eensgezinde fractie is geen sprake. Daar zij hllen vcor het wethouderschap gelijke geschikt heid bezaten, werd besloten, in de stamkroeg om het baantje te kaarten. En zóó werden Klaver boer en Schoppenboer wethouders van Bergh." Met dank voor de opname, OPMERKER.. Zuidscharwoude, 23 Sept. 1927. M. de Red., Met opzet heb ik het Donderdagnummér uwer Courant afgewacht, om te weten, of de heer Jb. Kroon Az. nog iets had in te 'brengen of zijn veront schuldiging had aan te bieden. Nu geen van beide het geval is, doch de heer J. Groen zijn in gezonden stuk in het nummer van Dinsdag lietü opnemen, kan daaruit worden opgemaakt, dat de eerste 'stilzwijgend zijn opdracht heeft geëndos seerd aan de laatste, aan wien het blijkbaar beter toevertrouwd werd geacht, dit varkentje te was- schen. In m'n ingezonden stuk van verleden Zater dag, dat ik slechts schreef om me te verdedigen), tegen den plompen, onwaarachtigen en grover* aanval van den heer Kroon en niet uit de zuchU om in de krant te schrijven, meende ik zoo dui delijk te zijn geweest, dat het voor .geen tweeër lei uitleg vatbaar was en dat geen opheldering meer noodig zon zijn. Nu komt de heer Groen zich in dit debat mengen en moet ik nog enkele vra gen beantwoorden. Ik krijg dan bovendien een standje, omdat ik me tegen onwaarheid en ver dachtmaking, voortspruitende uit een zeer min derwaardige geestesgesteldheid, verdedig. Onheuscher en onbillijker kan het zeker al niet,, Maar de heer Groen wil het noodige licht over een en ander uitgespreid zien en hij laat zich niet met een kluitje in 't riet sturen. Ik vrees, dat als ik weer in een ingezonden stuk de zaak verduidelijk en m.i. met wiskunstige klaarheid de feiten geef, dat de hqer Groen al weer met een paar vragen komt. Vandaar dat ik heb gemeend, goed te doen, den heer Groen nu eens in alle opzichten ter wille te zijn, opdat hij mij vragen kan stellen, zooveel en zoolang hij wil en ik die dan onmiddellijk kan beantwoorden, telkens, als een antwoord weer een nieuwe vraag bij den heer Groen mqcht doen rijzen. Ik stel den heer Groen dan het volgende voor: In een open bare vergadering zal ik u, in éen spreektijd die ik daartoe noodig heb, (natuurlijk niet te lang), vol doende antwoord op uw vragen geven. U kunt dan ook onbeperkt spreken en desgewenscht opnieuw vragen stellen. Kortom, ik stel u in de gelegenheid me telkens weer nieuwe vragen te doen en zoo lang u niet voldaan is, me niet los te laten. De ver gadering wordt gehouden op een plaats en datum die u regeleii kunt ('s-Woensdagsavonds ben ik verhinderd en 's-Zondags vergader ik niet). Voor zitter van die verg. is de voorzitter van uw kies- vereen., om kort te gaan, ik laat de regeling aap u geheel over en leg me daar al bij voorbaat bij neer. Ik' moet echter net zoo lang mogen spre ken als u. Met dit voorstel meen ik alle billijkheid te hebben betracht en doe ik u alle recht wederva ren. U neemt het voorstel vanzelf aan, want u wil het noodige licht en laat u niet met een kluitje in 't riet sturen. Voor 1 Oct- verwacht ik dan uw, mededeeling, waar en wanneer ik dit licht ver spreiden kan, opdat u niet met kluitjes in ',t riet wordt gestuurd, maar met feiten naar de klare waarheid. Met dank voor de plaatsing, J. DU BURCK,'

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4