UIT DEN OMTREK Yreeselijke cijfers FEUILLETON Bezuiniging Rechtzaken MOTORRACES, Zondag a.s. -een advertentie in dit mum mer herinnert er aan zullen op het Sport park te Alkmaar voor de derde en laatste keer van dit jaar motorraces worden gehouden. Het is de 20e wedstrijd die op dit gebied in Alkmaar wordt uitgeschreven en deze races zullen dan ook als jubileum wedstrijden be schouwd worden. Door een bijzondere indeeling der wedstrij den zal zoo worden gereden, dat elke deelne mer de zekerheid heeft minstens een prijs mee naar huis te nemen. Dat de bekende- racers elkaar ditmpal met groote energie zullen bekampen, kan zeker voorspeld worden uit de omstandigheid, dat als jubileumprijs een zilveren beker wordt uit geloofd. Door de hoeren Rijkes, Sijes en Güd-e is tevens een groote gouden medaille uitgeloofd, die Zondag verteden zal worden. Reeds 40 deelnemers hebben zich voor deze buitengewone wedstrijden lateiif inschrijven; waaronder bekende rijders als Hafnersveld, M. van den Berg, Van Riessen, Beverdam, Vaal Koot en enz. Als het weer wat wil medewerken, belooft, het dus Zondagmiddag een spannend-en wed-; strijd te worden. Men verwacht, dat uit alle deelen des lands! belangstellenden voor deze wedstrijden maar Alkmaar zullen komen. i Uit de gids, het blad van het Chr. Nationaal Vakverbond knipten we 't volgende: (Uit ©en artikeltje over Sacco en Vanzetti.) „In New York is ©enigen tijd geleden een kapel in gebruik genomen, gewijd aan „Rus- land's Rouw." Iin New York is thans de hoofd zetel van de Grieksch Orthodoxe Kerk ge vestigd. Langs de muren dpzer kapel staan de getallen, de lange lijsten van martelaren, die aan het Bolsjewisme zijin ten offer geval len. Het zijn de volgende getallen: de keizer lijke familie; 37 bisschoppen; 1500 priesters; 34585 onderwijzers; 16367 stud-eptien en pro fessoren; 79000 ambtenaren; 65890 edellieden; 56340 officieren; 196000 arbeiders; 268000 sol daten en matrozen; 890.000 boeren." En het zijjn de communisten, die zoo ont zettend te keer gijngen, wijl de Amerikaansche rechters twee, anarchisten wegens moord naar de electrische stoel verwezien. Kpmt u niet op „Four Winds" wonen? In die schuur? En alléén? Mijers lachte: Zie je wel, dat ik gelijk heb. Trouw, jongen, dan zal het geen schuur, meer zijn. het wordt eten paradijs... met de ware vrouw... De beide mannen namen met ©en handdruk afscheid. Roderick Briton liep verveeld en in een trieste stemming terug. Hij dacht aan de pracht van zijn landgoed met zijn schilderijen ©n zijn eetzaal met het rijke beeldhouwwerk. Het zal ©en paradijs zijn... mteit de ware vrouw!... Hij moest erkemjpen dat dr. Mijers gelijk had. Zijn diepste verlangen was, dat iemand van hem houden zou, dat hij iemand had om voor te leven. Hij pdbgde weer aan Lilian Fan© te denken,, maar het was, alsof haar mooi gezicht in zijn herinnering ver-bleekte en verdrongen werd door het lieve, trouwe kopje van Rosalie. Juist pass-eerde hij den b-ontwinkel, waar voor hjj met dr. Mijiers gestaan had. Gelukkig mensch, dacht hij jaloersch, om -een vrouw te hebben, voor wie hij ©en attentie kon bedenken, een vrouw, in wier le ven hij de voornaamste plaatst innam. Rorie kende Brenda nauwelijks en bij|zoinid-er sym pathiek vond hij -haar ook niet, maar op dat oogenblik was ze voor h-ern de belichaming van de vrouw, die liefde wekte en liefde gaf, zooals hij zelf een had "kunnen hebben, als Lilian hem niet uit laffe geldzucht ontrouw was geworden... alsi Rosali-e -niet gestorven was!... En doelloos slenterde hij verder. HOOFDSTUK- XV. Het onderhoud met den beroemden specia list was zeer to-t genoegen van Mijers afg-e- loopen. Hij was er in geslaagd den groot-en man voor het geval te interesseeren -en deze had beloofd maar Bedmuind te zullem komen. Mij-ets wandelde in opgewekte stemming te rug. Hij besloot het bontstel voor Brenda te 'koopen en het maar meteen mee naar huis te nemen; maar zeer tot zijn teleurstelling, bleek ö-e winkel al gesloten. Er was ©en gevoel van medelijden met -den jongen Briton bij hem opgekomen; hij besloot er straks eens me-t Fergerson over te spreken. Maar ond-er den gezielligen maaltijd hadden de beide oude vriend-en zooveel met elkaar te bepraten, dat Mijers zijp voornemen heel-e- maal vergat. Juist toen hij afscheid wilde pe- 'tZijn de communisten iri 'Nederland, die vreeselijk kabaal maken, nu de Indische re- geering de moordenaars in Indië met den -dood straf berecht. 't Is niet meer zoo schering en inslag als enkele jaren geleden, maar 't vraagstuk der bezuiniging blijft nog urgent. Dit deed ons de Troonrede wel hooren. Voor optimisme omtrent 'sRijks middelen is geen plaats. De ambtenaren en onderwijzers, die die gribotste sommen moesten bijpassen om den gul den gaaf te- houden, behoeven er vooralsnog niet op te rekenen, dat 't herstellingstij-dperk is inge treden. De toestand blijft nog steeds zorgelijk. Wel zal het tijdstip, waarop de zevenjarige leerverplichting wordt ingevoerd, belangrijk wor den vervroegd, en daarmede een goede greep in de financiën worden geforceerd, maar deze maat regel is zóó noodzakelijk, dat langer wachten im mers noodlottig kon zijn! En principiën nu ja, blijven wel principiën, maar als dit zoo, dat zus wordt geregeld, kom, d-an leggen wij- er ons -wel bij neer, dat de leerplichtsohroef nog eens flink wordt aangedraaid'. Bezuiniging! Het geldverkwisten was in de oorloigsjaren een epidemische ziekte geworden van Staat en Volk. Doch toen 't volk spilde met 't geld, en die Staat 't verkwistte, «kostte 't volk dubbel. En de spil ziekte bij den Staat was in één woord zorg wekkend. Ren soort consultatiebureau, de Algemeene Re kenkamer, werd opgericht. Dit instituut heeft de spilziekte te constateeien. Het jaarverslag van dit bureau geeft ons tal va:n staaltjes, waaruit wij kunnen zien, hoe er met onze belastingpenningen, die wij met zooveel moeite bij elkander brengen, wordt omgesprongen. Eien der allerergerlijkste gevallen is wel ae overdreven uitgave 'voor het Postkantoor te Haar lem. i Het Postkantoor moest een brievehbusplaat heb ben. Natuurlijk. Eien zeer duidelijke! Best. Eln een solide! Zeker. Welnu zoó'n dingetje kostte maar .even f 1900. Em er moesten ook acht bordjes zijn, waarop „Posterijen en Telegrafie" staat, je moet toch weten wat voor 'n gebouw 't is. Ein dan zou 't wel heel aardig staan, als die bordjes in' overeen stemming waren met andere dingen. Er móet toch harmonie zijn! Goed zoo; het Rijk noteerde 'hiervoor een uit gaaf van f 2400.Daarvoor heeft het Postkan toor te Haarlem nu mooie smeedijzeren bordje3. Stempels schijnen ook zeer duur te zijn. We liepen dezer dagen voorbij een boekwinkel en za- men, werd hij er weer aam herinnerd doordat zijn oog viel op een' aam Rorie geadresseerden brief, die op den schoorsteenmantel lag. O. ja, -dat vergat ik nog, zei hij m-et zij|n overas hal aan. fj Ik heb vanmiddag den jongen Briton ontmoet. Wat scheelt die Ted dy? Wat hem scheelt? Ja, ik vond hem* vreemd en gedrukt. Hij viel me warempel half o-m den hals, toen hij me zag, en w-e kennen elkaar amper. Hij voelde zich blijkbaar erg eenzaam en er,was bovendien zoo iets cynisch in zijn tnanie-r van spreken... is er een vrouw in 't spel, of zoo...?, Fergerson aarzelde, geen oogenblik. Ik geloof, dat hij nogal veel op had met mis$ Fane. Ze; heeft hem in de steek gelaten, toen ze hoorde, dat hij geen cent kreeg, en ver-, loofde zich toen dadelijk met dien millionair, met Querme. Dat is ook zoo; Brenda heeft me er iets van verteld. Dus het is voorgoed uit tusscben: Roderick en haar? Gelukkig voor hem wel. Je schijnt geen bijzonder hoogen dunk' van de dame t-e hebben? lachte Mijers. Inderdaad. Ze zou Roderick moreel en misschien zelfs wel financiëel geruïneerd heb ben. Hij heeft ©en- vrouw noodig, die op zijjn best pas in de tweede plaats om zijn geld denkt en in d-e eerste plaats aan hem zelf. Dat zou zij nooit gedaan hebben. Ik ben nog zoo ouderwetsch om te geloo.ven, dat alleen een huwelijk uit liefde goed is... anders beter heel-cmaal geen. Ik dacht dat Roderick erg verdrietig was. Ik stelde hem voor om hier vanmiddag ook re komen eten. maar hij wou niet. omdat hij dachc, dat jij niets van hem hebben moet. Dat is absoluut niet het geval. Hij is een beetje uit den koers geslagen en hij moet iemand hebb-en, die hem weer in het rechte spoor brengt. De vraag is all-een maar wie dat moet do-en. 'Hij is nog jong. Niet te jong oml t-s hegrijpen, dat hij een man is en verantwoordelijkheid op zich moet nemen. - 1 - Mijers haalde d-e schouders op. Laat hem1 zijn wilde haren maar verliezen; hij zal door schade en schande wiel wijs worden. Dat moe ten wij allemaal en op den duur is een man er niet slechter 'om. Je weet, Eustace!, dat ik het met deze theorie van jou nog nooit eens ban, geweest en h-et ook nooit worden zal. D-e advocaat trok ook zijn jas aan. Ik breng je even naar het station. Samen verlieten zij het huis. Het was een heerlijke zachte herfstavond miet een prach tige sterrenlucht. We kunnen wel Loopen, het is niet ver, zei Mijers. D,us Iddl-er komt Vrijdag, ging gen daar mooie stempels, dagistempels, aangeboden! voor om en bij' f 10. Maar de Directeur van een Rijksinstelling bestelde er een voör "t bagatelletje van f 285 Als ik nu mijn inkomstenbelasting betaal en mijn personeeie belasting, krijg ik een niet erg prettig gevoel over me. Als burger acht ik me verplicht mijn sahiot en lot te betalen; ik beschuldig me zeiven als ik moet constateeren, dat ik er in den grondj der za.ak niet van houd belasting te betalen, wijl ik mij daartoe van Boven geroepen weet, maar.... alls ik mijn geld uittel, denk ik toch: werd, het maar nuttig en goed besteed! En wat nu het jammerste is? De A lgemeeuex Rekenkamer kon hiets anders zeggeh dan: ,,'tgaat zoo niet goed, dit en dat is aan 't licht gekom-en, 't ontbreekt aan ambte lijk verantwoordelijkheidsgevoel", maar tot in grijpen mist dit instituut de bevoegdheid. En zoo modderen we nu al vele jaren voort. Krachtig ingrijpen, voorbeeldig straffen en zorg vuldig waken lijkt ons eën eerste eisch om aan 'dit onverantwoordelijk gedoe een eind te krijgen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK, NIEUWE ZAKEN. Eiep aspirant Heilige. Onze ou-de vriend, Frans S'. uit Venhuizen die al sinds 30 jaren tot onze meest geliefde kennissen behoort, kon tot voor ©enigen tijd niet zijn zondige liefde voor de flesch bedwin gen, doch toen hij werd veroordeeld tot een half «jaar deportatie naar den bijzonderen im- populairen krententuin, sloeg hem d-e angst om het hart en begon hij ernstige plannea te maken tot verbetering zijns levens, opdat hijj eenmaal op de laatste groot-e bijeenkomst van alle volkeren in het deel van Josaphat, al thans een dragelijke figuur zou kunnen slaan. En zulks met zoo'n schitterend succes, dat ftij er vermoedelijk zelf paf van stond. De re- classeerin-g gaf heden vspi dezen koenen strij der tegen zijn ongeregelde hartstochten een loffelijk testimonium, zoodat de officier, ver- t-eederd door zooveel moreel-e kracht, den moed had tegen den opposant 3 dagen hechtenis en. 6 maanden opzending voorwaardelijk te vor deren. Profiteert dan Frans, ad muitos armos! Weer in den pekel gezet. Een zaak tegen zekeren Heer Douwe S., w-erd wegens ontstentenis van verdachte -en ge tuigen uitgesteld tot 15 November. Heibel in de balzaal. Een 27-jarige Duitsch geborene en te Ven huizen dienende boerenknecht Popke Jacob V., kan niet aan het volk worden getoond als een voorbeeld valn hoffelijkheid. Integendeel gaf hij in den nacht van 14 op 15, ter gelegenheid van de kermis te Zwaag in het café van den hij voort. Drommels, wat zal dat een suc- oes .zijn, als we dat kleine ding weer gaaf en gezond op de b-een krijgen. Juich niet te vroeg, zei Fergerson, veel- heteékenend. Tiusschen twee haakjes, heb je aan Roderick Briton verteld wat j-e in Lon den kwam do-en? 'Hij voelde zich bepaald opgelucht toen zijn vriend de vraag ontkennend beantwoordde. Waarom zou ik het gedaan hebben; dien jongen losbol kan zooiets immers toch niets schelen. Ik dacht dat je het gedaan had, om dat hij nu h-eer van het dorp geworden is. Hij stelt niet h-et minste belang in h-et dorp; hij z-ei, dat hijj nooit verlange op de „Four Winds" terug te komen; hij vond het een akelige oude schuur. Wat moet er toch uit dien jongen groeien, Teddy? Wat groeit er uit anderen in dezelfde positie? i Ingepikt door een of andere avonturier ster, die ze moreel en financieel naar den kel der helpt. Dat is zoo hèt gewone verloop. Waar om' zoek j-e geen vrouw voor hem? Fergerson bedacht wat da ander wel zeg gen zou, als hij hem: de tragedie vertelde. Maar het antwoord op Mijers' vraag werd hem bespaard door een harden slag en ge weldig gekraak, gevolgd door lujd gill-en en verward geroep van stemmen, dat de stilte van den avond verscheurde. Een ongeluk! Die dokter rende er heen, in langzamer tempo door Fergerson gevolgd. Dichtbij, op een hoek bijj een kruispunt van twee straten, zagen z-e e-en verwarde donkere massa liggen. Van alle kant-en kwamen men- schen aanrennen,; boven het lawaai en stem- rumoer uit hoorden ze het bij-na-waanziini ti ge gegil van een vrouw. Mijers drong naar voren en maakte- zich be kend als dokter. Wat is hier gebeurd? Iemand gewond? E-en opgewonden krantenjongen gaf hem antwoord: Tw-ee auto's met elkaar in bot sing Sir. Een heer zwaar gewond... ik denk eigenlijk, dat hij| al dood is. Een politieagent duwde de opdringende me nigte achteruit; een paar mannen waren bezig een blijkbaar reeds levenloos lichaam uit den puin-hoop te bevrijden; een dame in avondtoi let, met diamant-en in be-t haar, stond zenuw achtig snikkend en gill-end over het lichaam' heengebogen. De adem stokte den ouden Fergerson in de keel, toen hij het van schrik verwrongen vrouwengezicht zag bij h-et licht van een straatlantaarn; het was Lilian Fiane en1 Ide man - Hij hoog zich wat naar voren om te zien of geen nachtmerrie hem bedroog de doode man was Barlett Quproe, -de Amerikaansche million-nair. (Heer Buis duidelijke blijjkeh van russische Ma nieren te bezitten. Hij danste daar namenlijjk met een bevallige dame uit Hoorn, die met haar echtgeïloot, den' den caféhouder Wijnstok en ander gezelschap' in een auto te -Zwaag was gearriveerd om de bloemetjes een buiten te zetten. I-edere héiJ lige moet zoo nu en dan zijn waslicht eens- hebben, niet waar. Na een opwindende charleston kreeg onze rustieke danseur verschil" van meening met de dame, die hij beslechte door haar met een bil jartkeu, zeker omdat er geen mestvork bij de hand was, -een zoo hevige-n slag toe te bren gen, dat zij hevig bloedend werd verwond,1 zoodat later geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen en het slachtoffer van lande lijke galanterie verplicht was, eenige dagen het? bed te houden. \teor deze mishandeling stond! de heer V, heden terecht- en tegen hem werd niet minder, dan 3 maanden gev. gevorderd. De getroffene dame, mevrouw Wijnstok, re clameerde bovendien nog f50.50 wegens kos ten geneeskundige behandeling, ©ein door bloed bedorven fluweelea costuum en salaris voori hulp in café en huishouden. Da opvolgster van de miljoenen juffrouw. De eertijds vermaarde Jannetje Struijjk, d© miljoenjuffrouw, schijnt dezer dagen te worden geimmiteferd door mej. Neeltj-e S„ 'n soort rondzwervende huishoudster, die voornamelijk! de dorpen van N.-Holland onveilig maakt. De ze dame heeft reeds in 1917 voor het eerst k-eln-i ais gemaakt met den strafrechter en sind=j dien. tijd haar best gedaan, die voorname rela tie biet te verwaarLoozep. Ze noemt zichzelvepi het slachtoffer van kleptomapiiei en de begeer-, lijkheid der mannen, doch deze lastige eigen schappen hebb-en gelukkig geen invloed gehad; op haar gestel, want z-e ziet er dik en vet, ge zond en blozend uit, voorts is zij in bet be zit van een flinke baby, 'n zoowat twee jarige reuzenboy, die toen ze heden terecht stond wegens oplichting van den orientalisch uitzien» den burgemeester van Grootebroek, werd toe vertrouwd aan een rijksveldwachter om hem; zoo veel mogelijk zoet te houden. Gezegde mej. N-eeltje, die Maandag terecht stond ais verdacht van diefstal van 3 bank bij j-etjes ten madieele van m-ej. Hooijboer t© Hoorn, had met ©en link smoe-sje het goede) hart van Groot-ebroek's burgemeester bewogen tót afgifte van f5.—. i Dergelijke trucs heeft deze vrouw ook met succes uitgehaald te Bergen en te Hieiloo. Het mocht dus geen verwondering baren, dat de officier tegen haar 1 jaar gevangenis straf vorderde. Natuurlijk werd voor haar door den ver dediger, vandaag was bet mr. Schenkeveld, gevraagd ©en psychiatisch onderzoek;, dat te genwoordig sterk in d-e mode komt. HOOFDSTUK XVII. Nadat hij van dr. Miilers afscheid had ge nomen, slenterde Roderick mistroostig terug naar zijn club. Zijjn besluit om naar het bui tenland te gaan bleef onwrikbaar hij had ge noeg van Londen en te veel van het buiten leven. Hij kon zich ni-et meer voorstellen, dat er en nog maar. zoo kort geleden een tijd was geweest, dat hijj bevrediging gevonden had in h-et leven der Londensch-e society en de kostbare buitensporigheden van dat leven. Nu had hij meer geld dan hijj zou kunnen v-erteren, terwijl hij vroeger nog wel -eens moei lijkheden ermee had gehad, maar h-et feit, dat hij maar onuitputtelijk chéques kon uitschrij ven, scheen zelfs ge-en bekoring voor- hem te hebben; d-e heele wereld leek hem stom, on eindig stom-vervelend. Af en toe vroeg hij zich af, of hij zich piet veel gelukkiger zou hebben gevoeld met zijn derde klas-passage tiaar Australië, die hij toen in d-e eerste op welling had afbesteld. Een paar he-erem, die lusteloos in groote stoie- l-en bij het vuur weggedoken zaten, keken op, toen Rorie binnenkwam eta knikt-en. Ze wa ren juist tot de conclusie gekomen, dat Rorie zonderling deed den laatst-en tijd eia schreven dit toe aan de verloving van Lilian. Rorie ging zitten, nam ©ep krant op en 'be stelde een whiskey-so-da. Hij had beelemaal geen trek in whiskey en li-et h-et glas onaapj geroerd staan. Hij speld©1 de krant van begin1 tot eind, maar toen hij klaar was, zou hijj niet in staat geweest zijn om één letter ina t-e; vertellen van wat hij gelez-en had. Eet blikj op de klok deed hem; echter tot de aangename' ontdekking komen, dat de middag tenmiustq voorbij was: het was zes uur. Iemand, die bij het vuur had zittep slapen, w-er-d wakker, kwam geeuwend overeind eni lsenterde naar Rorie toe. Hqllo, oude jon gen! i Rorie keek dep jongen man tamelijk onver schillig aan. Hij was ni-et zoo bijster gesteld op Halsham; het was een personage, dat leefde van geleend geld, dat hij met de groote; vrijmoedigheid en zonder eenig excuus nim mer teruggaf. Hal sham zag er verboemeld uit. Hij sliep; te weinig en dronk te veel. De uitdrukking op zijn gezicht verried, dat hij overwoog of| met eenige kans op succes den t-egenwoor* dig-onuitputtelijken Briton zou kunnen aan- pompen voor tien pond. Wel had hij nog geen- uur geled-an zijn ge-luk beproefd en met succes -bij een nieuw lid d-er club, dat zijp' reputatie nog ni-et kendè -en een oogst van; vijftien pond binnengehaald, maar dat was geen bezwaar om als het moment gunstig was, te trachten zijn bezit te- vermeerderen. Rode- riek sneed hem echter dqn pas af door te vragen, wat hij dien avpnd ging -doen. 1 (Wpndt vervolgd.),

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 5