NIEUWE pak KEG s Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 27 September 1927 86e Jaargang Uit den Omtrek. Plaatselijk Nieuws ontvangt September Stemmingsbeeld m< Groentenland Uit den Omtrek NO. 114 MTERC.TELEPHOOa 51 LANGEDIJKIR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. - Kedact.-Uitg'. J. H. HEHER. - Bureel ÜToordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever - ZIJDEWIND. Donderdagnacht kwam een twee-persoons Ford-auto hier door rijcLem uit de richting Scha- gem en kon de chauffeur door te groote snel heid of... de bocht niet nemen en reed tegqm de woning van den Hieer Baars aldaar. Wonder boven wonder kwamen de 3 in zittenden (2hee,ren en 1 dame) er zonder let sel af. De auto- afkomstig van den heer Te|n( W. uit Woimerveer was onberijdbaar geworden De woning van B. 'beschadigd en e,em en; ander geheel vernield. RIJPJE (ST. MAARTEN). Zaterdagavond woedde alhier een kórt dock ernstig onweer. Als gevolg hiervan zijn verschil lende ruiten enkel door den 'dreun der zware sla gen, 'stuk gerammeld. In het huis van den heer P. Bleeker heeft de bliksem verschrikkelijk huis gehouden, door dak en zolder sloeg 'het in de> kamer, zoodat men zoo naar 'boven vrij de. lucht in kon zien. Gelukkig is het bij' materieele scha de gebleven en kwamen de personen er met den schrik af. In dezelfde streek is een koe van den heer Boekei doodjgeslagen, zoodat dit korte onweer voor velen nog heel wat schade heeft medege bracht. -- ZUIDSCHARWOUDE. Ten gevolge van gladheid buiten viel Mej( D. Z. op een emmer, waarin heet water, waar-' door zij ernstige brandwonden bekwam. Zij moest zich omder Dokters behandeling! stellen. leder1 keeper winkelier Laat mij'ditmaal mogen beginnen met het vol brengen van een tot weemoed stemmendien plicht, door enkele regelen in deze rubriek te wijden aan een harer trónwste lezers, die j.l. Zaterdag naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Ge begrijpt reeds, wie hier bedoeld wordt, de heer J. Bóuwens van Broek op Langendijk, 'n j man van veel ervaring, die jarenlang een voor- aanstaande plaats in het tuinbouwvereenigings- leven heeft ingenomen. In de notulen van de j aloude Tuinbouw en Handelsvereeniging, voor een jaar eens door mij bestudeerd, komt schier op elke bladzijde zijn naam voor. In „Groentencul- 1 tuur" vervulde hij jarenlang 'n bestuursfunctie, als penningmeester diende hij de Langend ijker GnoeUten-Centrale. Tot zijn dood toe was hij cor- respondent van den Plantenziektenkundigen j Dienst, en gaarne stond hij de voornaamste pu- j blicatie's van dien dienst aan de pers af. Ook op "deze „Stemmingsbeeldrubriek" heeft d« j nu overledene dikwijls indirect invloed uitgeoe fend. Talrijke malen gaf hij inlichtingen, wees j op "bepaalde zaken, gaf zijn kijk op toestanden en personen. Menig door hem aangegeven idee is hier verwerkt, lang niet altijd in overeenstemming met zijn meening, 'tzou onwaar zijn, het anders neer te schrijven. Ein dat gaf dan weer aanlei ding tot menig recht aangenaam dispuut, waar in de overledene een meester was. Ein nu is deze eens zoo zeldzaam wèlbespraakte mond voorgoed gesloten, zijn plaats onder ons is leeg. D:at stemt tot weemoed! tot ernst, wan® zijd einde bewijst Weer eens vóór de zooveelste maal de broosheid van 't manschenlcven. Velen zullen hem missen, ook de Stemmingsbeelder, die hiet zich tot een droeve plicht heeft gerekend, deze weinige regelen aan zijn nagedachtenis te wijdien. In hiet Ohr. Nieuwsblad voor Holl. Noorder kwartier stond Zaterdag een allerleukst stukje van den man uit ,,'t Kraaiennest". 't Zij alle ohsiructielievende blanco stemmers in alle collegiën van 'bestuur ter lezing aanbevo len, deze eehtimoóie, fijne en rake satire. Daarin kreeg ook de Stemmingsbeelder 'n heel klein beurtje, dat- was n.l. de man, die kom kommertijd óf niet, week in week uit, elke maand weer, en nu al 'n jaar lang, over kool schrijft, altijd maar weer over kool. Ondier ons gezegd, ook ik geloof, dat die Stemminjgsbeelder veel kooi opdischt. Maar toch heeft voor ditmaal dit berichtje deze uitwerking, dat hij nu eens over een ander onderwerp een boompje opzetten wil. Niet bij gebrek aan „koolstof" o neen, „kool waarde lezers, is een onuitputtelijk onderwerp. Daar haalt zelfs geen Diaconie-kwestie, geen blanco stemmerij, geen wethoudersverkiezing, geen kanalenkwestie, .geen Tjwuijverweg-puzzle bij. 'kWil het eens 'hebben over de kascultuur m onze omgeving; gaat 't zoo -door, neemt de uit breiding toe als sinds 1925 het 'geval is, (straks worden iwei enkele cijfers genoemd) dan zie ik straks in ons land een nieuwe rubriek geopend), speciaal aan dezen tak van tuinbouw gewijd). Verzoek mijn lozers me eens te vergezellen op 'n tochtje door ons Grpentienland, ter bezichti ging van deze opkomende intensieve cultuur. Te Broek op Langendijk is men nu eenmaal altijd haantje de voorste, daar veilde men 't eerst in Nederland, daar staat de mooiste veiling met die grootste totaal omzet, daar teelt mein de vroeg ste, beste en duurste piepers, daar lukt de bloem kool ook nu nog 't best, en natuurlijk stond daar bet eerste warenhuis. Dat is nu eenmaal zoo, en ,',bij ons in Broek" weten we dat ^deksels goed óok. De tweede kas kwam vroeg dit jaar gereed,, en nu staat daar 'n mooi complex, diat ik ieder raad, eens te bekijken. In beide kassen is een voorvrucht geteeld, sa lade met bloemkool, de prij'zen van deze vroege groenten waren dit jaar wel niet Rijster hoog, maar 't gaf toch 'n mooie opbrengst. De hoofd- vrucht. was tomaat, en tal van Broekers waren er getuigen van, hoe forsch 't gewas in dit ver grootte warenhuis is gleweest. Bekijkt ge 't com plex góed, dan merkt gle, dat "tusschen oude en nieuwe'kas als 't ware een hal aahwtezig is. Die is me® opzet aangebracht, als T noodig wordit geacht, is dit de plaats waar de verwarminlgs- ketel kan geplaatst. 'tls goed gegaan met dien tomatenprijs, de voortvarende eigenaar heeft fluks 't warenhuis geruimd en nu prijkt het dierde gewas 'in dit glazen-plantenhuis. En welk 'n gewas! Terwijl het boomblad verschrompelt, en een prooi der herfststormen is, 'het gras wegkrimpt, en de kracht uit stengel en blad door de wortels wordt weggezogen en opgelegd als reserve voor de ko mende lente, terwijl heel de buitennatuur zich voorbereid op 'n een op den 'dood gelijkendten winterslaap ontwikkelt zich daar onder dat gla zen dak een jeugdig groen, dat den toeschouwer 'n Mei-idylle voor oogen toovert. Lichtgroen en welig is het grove blad van dje snijboonen, de eerste bloesems beginnen zich te vertoonen. !n Zeldzaam mooi gezicht. Nu gaan we de Heer Hugowaard in, 'n enkele honderd meter over de v. d. Molen's .brug en we zien achter de boerderij aan den Waarddajk een groot warenhuis, dat ^840 ramen telt- De grootte van 'n warenhuis is men gewoon op te geven naar 'het aantal ramen, terwijl men bij de serre ('n enkele kas) in tegenstelling ine't de ge broken kap Van 't warenhuis) de grootte opgeeft naar de oppervlakte van den overdekten bodem, derhalve in vierkante Meters. Met dit warenhuis zijn ook behoorlijke resulta ten behaald; waar wij niet indiscreet willen we zen, zullen we op T eind eenige globale, doorsneer cijfers van opbrengst geven en dit bij de bespre king van speciale kassen achterwege laten. Een enkele tomatenplant in dit warenhuis bleek aan getast door de kanker, op deskundig advies zijn deze verwijderd en op de leegkomende plaats snij boonen gelegd. In de onmiddellijke nabijheid van dit glaseomplex staat straks het Provinciaal-die- monstratie-kas'bedrijf te worden gebouwd. We vernamen uit betrouwbare bron, dat er een wa renhuis zal komen van 1000 ramen, een serre van 320 M2. voor den verbouw van druiven, en plat- glas voor andere cultures. Nu gaan we verder, passeeren den spoorbaan, en vervolgen den Basserweg tot eten Middelweg, slaan dan links om en zien dra een viertal dit voorjaar voor T eerst beplante'mieuwe druif-ser res. In de Tuinderij zou de 'toevoeging, dat in de eerste jaren in de druivenserre gewoonlijk to maten worden gekweekt, overbodig kunnen hee- ten. Maar 'k vermoed, diat tal Van mijn. lezers evenveel verstand hebben van warenhuizen en serres als van het planetenstelsel, en de theorieën van Prof. Einstein. Daarom veftel ik het ér maar bij; 'k geneer me heetóm|aal niet er rond voor uit te komen, dat 't nog maar enkeleweben is, sinds ook ik iets van die glascultuurtermen weet. Die- druivenserres rusten op 'n voetstuk van beton, de spanten zijn alle van ijzer, in de span ten 'zijn op geregelde afstanden gaten aangebrachjt, waardoor op een goeden voetafstand van het glas ijzerdraad strak gespannen is. Langs die 'draden nu worden straks de druivenranken geleid, opdat de groeiende vrucht zooveel mogelijk door 't zon licht worde bestraald. Zoo'n druivenserre van beton en ijzer, maakt 'n solieden indruk. De eigenaars van dit viertal serres waren eveneens tevreden met 't behaal dia resultaat, óók hier had men met succes ais voor- vrucht salade en bloemkool verbouwd. De jonge druivenstammen ontwikkelen zich naar wensch, de bovenste trossen met tomaten prijkten nog aan de forsche stengels van die nu nog verbouwde hoofdvrucht. Wie verlaten mj dit mooie plekje in die Heer Hugowaard en begeven ons naar Huiswaard1, Waar een tweetal serres zijn gebouwd vóór een reeds enkele jaren in cultuur zich bevindend' warenhuis. De vriendelijke, uit het Westland 'afkomstige eigenaar, toonde een reeds sedert'twaalf jaren in exploitatie zijnde druivenkas, daar hing een Ürui- venmassa, neen maar, die kas moet zeker op slot. Wel liet de kleur nog wat te wenschjen over, gevolg van te weinig zon. Ein nu Sint Pancras, het eenige, onvergelijke lijke St. Pancras, met zijn eigen "beschaving, ty pische gewoonten, gezegden, manieren en gebrui ken. Zal St. Pancras den toon aangeven op dit gebied? Geen gemeente in deze omgeving, waar man zooveel belang stelt in deze nieuwe betwe ging. Nérgens zooveel meeleven. Daar staat de eerste verwarmde tomatenkas, daar kan zélfs Broek niet tegen op. En «fat wil toch zeker nog al wat zeggen. Wat zelfs 'n leek als de Stemmingsbeeldier is opgevallen?- Bij zijn rondreisje waren er maar enkele ondernemer^, die den indruk maakten, ter zake kundig te wezen. Bij de meeaten domineerde 'n twijfelhouding, men komt er trouiwenS rondi voor uit, dringend voorlichting te behoeven. De kasmemschen zoeken elkaar, deelen elkaar onder vindingen mee en dat is bewijs Van goede saamr hoorigheid. De rijksiuinbouwconsulent, benevens de tuinbouwvakonderwij'zers zijn jwiare vraagba ken .Maar al wordt tot de menSohen gezegd, zóó moet 'tgebeuren, en mm staat er voor in de practijk, och dan is het geen wonder, dat hen het werk <w3t fwjeifelaohtig en Ónhandig door 't vreemde afgaat. Er zal leergeld moeten worden betaald. En 't is met 't oog daarop, «lat het aanbevelinlg verdiend, dat men straks eens 'n kijkje in de demonstratie-kas nemen kan. Daar zién de men- sehen de handeling. Want zooveel is wel aan te nemen dat mm do,or het doen zetten van 'n serre nog lang geen druivenkweeker Is. Wie 't anders meent ga eens naar Huiswaard. En nu enkele cijfers. De bouwkosten van een warenhuis kömen op f 5.50 a f 6per raam. De grond laten we buiten beschouwing. De serre-bouwkosten per M2. komen vrijlwel overeen met de kosten per raamde" Imiji opgege ven cijfers daarbij .tot maatstaf nemend. De voorvrucht bracht in enkele serres 60 ets. per M2. op, mét inbegrip van de opbrengst hoofd- vrucht in totaal fl.70 per M,2-; één serre van 320 M2. bracht het zelfs nog iets hooiger. De opbrengst per raam 'in 't warenhuis van lie hoofdvruoht was dooréén boven fl.50; vyat voor een rendabele exploitatie volgens bevoegden ruim schoots voldoende is, altijd voor 'n onverwarmde kas. Loopt het met de voorvrucht, dan is de op brengst van 't warenhuis zeer goed. 't Finan cieel resultaat van dat complex, waar thans de derde vrucht in veelbelovendm stand prijkt, is reeds goed door de opbrengst van vóór- en hoofd vrucht. En nu enkele cijfers: (op 't gevaar af vervelend, te worden) over de toename van glascultuur. In 1926 was er slechts 1 (warenhuis, dat thans na uitbouw 840 ramen telt. In 1927 wasl het aan tal ramen in He'er Hugowaard, Broek, Sit. Pan cras, met inbegrip van de warenhuizen aan de Noordzijde van de stad Alkmaar reeds 4460. Met inbegrip van het. te' bouwen Provinciaal Bedrijf zullen in deze genoemde omgeving in 1928 nog 4750 ramen worden bijjgeboufwïd, ia totaal derhalve 't volgend jaar 9210 r aanerf, waar van de kleniste helft, 4250 ramen Verwarmd zal zijn. Opmerkelijk is, da.t men voor 't vólgend voor jaar niet van plan schijnt, serres voor druif bij te bouwen. Reeds zijn in ditzelfde rayon 2472 M2. .serre in cultuur. Nu hoop ik, dat niemand zich geërgerd heeft, omdat in dit Stemmingsbeeld voor ditmaal eens niet „kool, kool" het onderwerp was. 1ST. PANCRAS. Zaterdagavond had de officiëele heropening plaats van het magazijn van het „Witte Kruis", hetwelk een flinke uitbreiding heeft ondergaan. Behalve het Bestuur vau het Witte Kruis was tevens aanwezig het Gemeentebestuur, daartoe uit- genoodigd. Na een welkom aan de aanwezigen, bracht die heer Kloosterboer namens het Witte 'Kruis dank uit aan het Gemeentebestuur voor de beschik baarstelling van den grond en aan Dr. Destree, voor diens advies bij de inrichting en den aan koop van het nieuwe materiaal, thans in ruime mate en zoo uitgebreid mogelijk aanwezig. I Onder leiding vau Dr. Destree werd daarop^ alles bezichtigd, waarbij' viel op te merken de zorgzame hand, waarmee alles wordit behandeld. Boor den Burgemeester werd het bestuur van het Witte Kruis gecomplimenteerd rniet het be zit van magazijn en inventaris, waarvan spreker echter hoopte, dat daar zoo min mogelijk gebruik van zou hoeven worden gemaakt. Enkele bloemstukken, bij' deze gelegenheid aan wezig, waren een aardige attentie van den maga zijnmeester. Een klein overzicht van diens werk zaamheden werd aangeduid door het aantal uit- leeningen van materieel, hetwelk vanaf Jan; '27, 453 keer plaats vond. In'Verband hiermee ver namen we, dat op de komende ledenvergadering een voorstel tot salarisverhooging zal worden ingediend. I

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1