NIEUWE S Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Donderdag 6 October 1927. 36e Jaargang MATÏNÉE NO. 118 IMTERC. TELEPHOOH 52 LUiïIDIJKEB Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdagen Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden i' l. lö. - Redact.-Uitgr. J, H, KEIZER. - Hureel IVoordscharwoude Advei tentiën vari 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Gioote letters naar plaatsruimte Brieve n rechtstreeks aan den Uitgever Buitenlandsch Overzicht Nadrukverboden.; Het goede gedijt langzaam. Misschien is het de gedachte daaraan die er bij ons Europeanen, den moed nog in kan houden. Wanneer we eens aan het rekenen gaan... Het is nu bijna, negen jaar geleden sinds de kanonnen zwe gen, die zooveel jaren van zorg en angst en vertwijfeling over Europa gedreund hebben en de strijdende volken zich gereed maakten om elkaar de hand weer toe te steken en niet veel korter sinds. Wilson uit Amerika kwam met zijn bevrijdende boodschap van eeuwigen vre de en broederschap. Maar we zien in onS wam-, trouwen nog altijd de kanonnen klaar staan, om. opnieuw los te bran dien. De handen, die werden uitgestoken, schijnen teruggetrokken. En we wachten niet meer op de vervulling van de belofte, die nu wijlen president Wilson, brengen kwam. Dat geeft aan de wgorden, die Briand, de. Fransche minister van buitenlandsche- zaken, in een voorrede voor een Fransch boek over het Nieuwe Duitschland geschreven heeft, hun bijzondere beteekemis en maakt ze tot een uiting van moed en vertrouwen. ,,Ik ben van meening", schrijft hij, „dat elke dag bijdraagt tot de verbetering van de betrekkingen lus- schen de twee landen.'' Wij, gewone maoischen, wisten dat eigenlijk nog niet. Wijj hoorden nog te dreigend de redevoeringen van Poincaré en de Fransche maarschalken, die België oprie pen in den strijd voor het Latijjneinjdom en het: Amerikaansche legioen huldigde voor hun hulp aan de zaak van de beschaving e(n vain het recht. En kwam ons voor, dat zoo er werke lijk een nieuw Duitschland was ontstaan, dit geen waarde voor den wereldvrede kan heb ben zoolang er ook niet een nieuw Frankrijk werd geboren. a Maar nu in Briands woorden hooren we de- stem van dat nieuwe Frankrijk. „Aangaande mij", zoo zegt de Fransche minister, „zoo lang ik de eer heb de buitenlandsche politiek van Frankrijk te leiden, zal ik mij| van lieeler harte tegen .een beleid verzetten, dat de samenwer king met Duitschland afwijst.'" Het is de ver klaring van het vertrouwen, dat zich in dien- eersten zin uitsprak. Alleen een beleid, als de heer Briand voorstaat, geeft het' recht de meening uit te spreken, dat elke dag bijdraagt tot de verbeteringen tusschen Frankrijk en. Duitschland. Maar is het het beleid dat Frank rijk wil? Briand is altij|d de vertegenwoordiger geweest van de verzoeningsgezinde strooming in de Fransche politiek. Maar het is dit feit juist, dat hem al eens eerder uit het departe" ment van buitenlandsche zaken drong, toen Poincaré de leiding nam. Is zijn aanblijven; nu reeds zoo langen tijd eln nog wel onder dea- zelfden Poincaré als minister-president het be wijs, dat deze richting heeft gezegevierd, en hef nieuwe Frankrijk geboren is. We zouden het op Briand's woorden van vertrouwen wil len gelooven, wanneer niet zoo pas geleden, nog Fransche en Belgische ministers het wel bekende geluid van het oude Frankrijk zoo duidelijk hadden doen hooren. Of zijp dit wel licht de laatste klanken van het oude dat weg sterft? 1 Briands woorden hebben ongetwijfeld ook beteekenis. Zoo het oude geluid nog klinkt, het nieuwe geluid is" wellicht nog nooit zoo goed hoorbaar geweest als in deze woorden van wie oogenblikkelijk de buitenlandsche po litiek van Frankrjjk leidt. Wij weten, dat het goede langzaam gedijt. Maar mogen we ge looven, dat de kiem ontstaan is en levens krachtig is tevens? Het zal niet alleen aan' Frankrijk liggen. Wanneer Briand zich in het belang van Europa en van. den wereldvrede wil verzetten tegen een politiek, die de sa menwerking met Duitschland afwijst,, dan mo gen we aannemen, dat Duitschland die samen werking zoekt. Het nieuwe Duitschland doet? dit ook ongetwijfeld en dit nieuwe Duitsch land heeft zeker heel wat meer invloed dan het nieuwe Frankrijk, dat Briand veytegenwoor-' digt. i f, Maar ler is ook hier verzet, zoo goed als regen Briand's politiek. De viering van Hin den burg's verjaardag heeft daar nog pas ge tuigenis van afgelegd. Want wanneer de oude Duitsche rijkskleuren zoo opzettelijk zich overal naar voren drongen, wanneer Stahlhelm en consorten deze dag tot hun feestdag trachten te maken, dan sprak zich daarin de uitda ging van 'het oude tot het nieuwe Duitsch land, maar ook het verzet tegen samenwerking van Frankrijk, verzet immers tegen den af stand do.en van de revanches-gedachte maar al te duidelijk uit. De betooging van Duitsch- nationalen en volkschem, en van de breede volksmassa's, die zich onbewust in hun stre ven laten meesleepen, betaekendan ongetwijfeld een verzet tegen de republiek en het uitspre ken van liefde voor het oude regiem, waar van men niet den president, maar den maar schalk Hinderburg als symbool zag. Maar sterker nog spraken et zich de liefde voor het oude. sterke Duitschland en zijn glorie, en de revanche-gedachte, die zich bij de geleden nederlaag niet wil neerleggen, in, uit. En het is het oude Duitschland, dat zich hooren liet en dat nog van geen verzoening- weten wil. Het is zoó sterk niet meer als hef oude Frankrijk, welke kracht Briand zelf aan den lijve heeft ondervonden. Maar het is ster-; ker nog dan men zou vermoeden. Heeft het ontslag van Dr. Zechlin, de leider van de pers- afdeeling van de rijksregeeiring dit niet nog pas bewezen? Dr. Zechlin is sociaal-democraat en overtuigd republikein. Zulke menschen ziet men in de Duitschq republiek niet graag in' regeeringsfuncties. j Ja, we hebben de bemoediging van Briand's', woorden nog wel noodig. „Ik ben van mee ning, dat elke dag bijdraagt tot de verbete ring van de betrekkingen." Zou het waar zijn? Maar als het niet waar is, laten we het dan toch maar gelooven. We hebben wat optimis me wel noodig. De laatste vergadering van den Volken bond heeft ons een riem onder het hart gesto7 ken, maar ons er tevens aan herinnerd, dat het' de moreele ontwapening is, die we allereerst" voor Europa's hedstel en den vrede der wereld behoeven. We moeten beginnen met aan de mogelijkheid dier moreele ontwapening te ge looven. Wanneer wie nog overal strijd om oma heen zien, is dat het eerste vereischte om in het geloof naar een betere toekomst ook naar die betene toekomst te streven. Harmonie „Excelsior" Noordscharwoude Directeur P. Pranger op Zoiitlag 9 October 1927» op 'tSchoolplein. Bij ongunstig weer in de zaal van den Heer J. DE BAKKF.lt. AANVANG HALF DRI®. PROGRAMMA: 1. „Le Goq Gaulois", marsch Fr. Popy. 2. „Ouverture Symphonique" Sam Vlessing. 3. „Souvenir de Rigoletto" (Verdi) arr. L. Mayeur. f antaisie voor A It Saxophone, door den Heer K. v. Dijk. 4. Fragment uit het „Coppelia-Ballet", Lao Delibes. PAUZE- 5. Ouverture „Le Pré aux Clers" F. Herold. ^0. „Voix Roumaines", condertwals Kessels. 7. Fantaisie „Les Dragons de Villars" Maülard'. 8. Marsch-finale. 's Avonds 7 uur BAL in de zaal van den lieer J. DE BAKKER. MIJNHEEL X. Van bevriende zyde gewerd mji het Zatirdag no. van de Schager Courapt. In een ctrres- pondentie uit Zuidscharwoude jvordt mg al persoonlijk uitgevallen tegen A. T„ redicteur van het Chr. Nieuwsblad voor Hollands Noor derkwartier, van wien meermalen geljjkliiden de artikelen verschijnen in genoemd blac en in de N. L. Courant. Zonder te weten wat A. T. heeft gischre-, ven, moeten de; Lezers van de „Sch. Crt.J dit maar raden, of afleiden uit enkel* korte, aanhalingen. Verschillende vrienden zeggen, begin niet te polemiseeren met de Schager Courart, aller minst met den anonymen berichtgever uit Züidscharwpude. Men voorspelt mij allrhande, narigheid, maar daar trek ik me (men vergeve mij in dit geval te schrijven in de' enklvouds vorm) gewoonlijk niets van aan. Waar<m ook? Als de ongenoemde Schager Gourant-nedewer- ker op niet onverdienstelijke wijze gooheltoer- tjes met de letters A en T verricht, er hij zijjn lezers daarmee meent te moetien vrmakien, waarom hem dat kwalijk genomen? Iider zijp meug, al bewonder ik de: smaak ds onge- noemden schrijvers niet, die kan m.i.iog wel wat gecultiveerd, wat verfijnd Ik men ten minste, dat een schrijven als j.l. Zatrdag in de Schager Courant uit Zuidscharwdde van weinig fijne beschaving getuigt. Hem op denzelfdem toon antwooren valt mij niet in. 'k Wejnsch zakelij|k te blijen, dart persoon volkomen er buiten te laten,wat mij te gemakkelijker valt. waar 'hij ziel geheel schuil houdt. Dus blijft hij voor mij .e onbe kende beer X. De haer X. dap praat nog even na over, de wethoudersverkiezijng te Z. S. en te Oud karspel, en begaat een formidabele vergissing Waarde heer X., A. T. beeft over de wethou dersverkiezing in Oudkarspel geen letter op papier gezet. Wees zoo vriendelijk dat uw le zers in de Schager Courant te vertellen. Al zijt ge wat „snaaks" zou wijlen*L. Penning gezegd hebben, ik houd U, tot het tegendeel blijkt, voor een vredelievend men sch. Maar 't neemt niet weg, dat ik volgaarne, bereid beneir nu iets van te zeggen, ia de hoop, volkomen duidelijk te wezen, en niet te worden misverstaan. Want Mijnheer X heeft nog altijjd mijn standpunt inzake de wethouders verkiezing te Z. S. niet begrepen, of niet willen begrijpen. Een 'laatste poging wordt hiertoe thans aan gewend. i In Zuidscharwoude heeft de zich noemende Vooruitstrevend Vrijzinnig Democratische par tij m.i. blijik gegeven van weinig politiek in zicht. Onzé Nederlandsche politiek richt zich nu eenmaal óf rechts, óf links. Overleg tus schen alle partijen inzake de wethouderszetels te Z. S. heeft niet plaats gehad. En wat doet pu de V. V. D.-partij te Z. S.? Zoekt zij steun; ■en hulp bij links? 't Valt haar niet in, zij) vrijt met de R. K„ de trotsche V. V. D.-partij, maar loopt 'n smerig blauwtje. In de politiek beleeft men van alles, zelfs lonkt te Z. S. een V. V. D-er naar de R. K. partij. Parijis, (hieri 'n wetbouderszetel) is wel een mis waard, Dat daar eens een beetje om gelachen wordt, on bekende heer X., door ieder Idie in de politiek' wat georiënteerd is, is toch geien wonder. t Geval te Oudkarspel is wel wat anders. Daar werkten S.D.A.P. en V.D. samen, twee partijen, die niet zoo heel ver van alkaar af staan. Te Z. S. lukte het niet, een monster verbond op te richten, daarvoor waren de R. K. te principieel, te Oudkarspel kan men toch van een monsterverbond niet spreken? Hebt U, onbekende heer X, ooit vernomen van ean samengaan van Noleins met Marchant? Maar Marchant kan 't met Albe.rda wel vinden., Nu begrepen? Indien nu nog niet, dan acht ik het geval hopeloos. De heer X heeft het ook over het blanco stemmen in de raadzaal. Over deze kwestie zijn volgens de heer X stukken geschreven, be schouwingen gehouden. Waar al die stukken en beschouwingen gestaan hebben, is mij onbe kend; slechts matige belangstelling trok deze affaire in de pers, aan de subsidie-zaak te Z. S„ waarvan de Heer X. allicht ook iets weet is heel wat meer aandacht, papier en inkt en vernuft gewijd. MaarA. T. beeft zich met de blanco stemmerij bemoeid, waarom mag zulks niet? Critisch las ik het voorstel van de béide V.V.D.'ers inzake het blanco stemmen en nu frappeert het me, dat eenzelfde onlogische re deneering in de Schager Courant wordt gehou den, als gevolgd wordt in het voorstel, 't Laatste gedeelte uit de S. C. is zoo goed als gelijk aan voorstel, alleen zijn enkele na men anders. Lezers, 'k heb dat voorstel onfier de loupe gen-men 'en meen deszelfs onhoudbaarheid te hebben aangetoond. Wat is toch het geval? De heere'n voorstellers pogen uit de gemeen tewet te bewijzen, dat blanco stemmen toe laatbaar i.s; uit het feit, dat er te Z. S. een reglement van orde1 bestdht, af te leiden, dat er niets, letterlijk niets tegen blanco stemmen is aan te voeren. Deze redeineering is door en door onlogisch. Ik herbaal, waar in de wet iets niet wordt verboden, is daardoor het geoorloofde niet be wezen. Dat is de cardinale fout van heel de gedachtemgang der heeren voorstellers. De wet schrijft voor, dat de raad de wet houders heeft te kiezen. De voorzitter van den Raad heeft volkomen 't re'cht, de heeren aan deze op den raad rustende wettelijke verplich ting te wijzen. Hier helpt geen draaien, kee- ren, wenden, kronkelingen in bochten, geen reglementen van orde, geen duizemjd voorbeel den, dat men het elders met wettelijke voor schriften het zoo nauw niet neemt. Positief staat doe dat, in de gemeentewee En wat de heeren nu probeeren met huini voorstel is niets meer of minder dan bet niet-, normale, normaal; het niet goede, goed; het I onregelmatige tot geoorloofde regel te verkla- ren l I Al de voorbeelden in het voorstel en óók; in de Schager Courant van j.l. Zaterdag zjj|n| evenzoovele exempelen van ongewemschte, ab- norma le en onregelmatige gevallen, die gaart enkel advocaat, geen enkel kemimer van hef gemeenterecht gewenscht, normaal en regel matig noemen zal. Zoo en niet anders staat de zaak, onbeken de heer X. Met tot op zekere hoogte te waardeeren volharding probeert U, aan deze redeneering te ontkomen, maar 't baat u niet. Het hoofd der gemeente heeft als voorzit ter var den raad te rekenen met het positief gebodeme in de wet en zich te plaatsen bo ven alle partijpolitiek. Hij heeft te rekenen met de wet en het gemeentebelang. En als nu door partijverhoudingen enkele raadsleden zich blind staren op hun partijtje en zich niet boven partijgedoe weten te ver heffen. dan kan ik me zeer wel voorstellen, dat dezulken in arren gemoede blanco stem men, ook wel, dat ze in hun geweten vrij uit gaan. 't Is met de gewetens, schreef de geesti ge Fritz Reuter eens, al zoo'n geschiedenis. Noem duizend gevallen, .waar het met de wethoudersverkiezing allergekst gegaan is, toe gestemd zij, dat er allerzotste vertooningen plaats hadden. Maar poog toch nooit het abnormale, ver keerde en zotte, tót normaal, goed en ver standig te verheffen. Ook deze zaak lijkt me, om met den heeri? X te spreken, zoo doodeenvoudig. Maar 't blijkt dikwijls noodig de zaken doodnuchter uiteen te zetten, om dwalingen en scheeve' voorstellingen, te goeder trouw of soms op zettelijk gegeven, te weerleggen. 't Komt ons voor, dat de beide heeren V.V. D.'ers in den raad van Z. S. bitter weinig kaas1 maken op succes, met hun m.i. ondoordacht voorstel. En. hiermede neem ïk afscheid van den Heeii X. Of hij hierdoor overtuigd is? Dat lijkt in' de politiek iets onmogelijks, wat ik jammer vind; 'k stel er mij dan ook niets van voor) A. T. Plaatselijk üieuws BADHUIS iE!N TUINBOUW VEREENI GING In de Dinsaag gehouden Commissievergadering is besloten op een verzoek van het Bestuur van het Witte Kruis om verlaging van den prijs van het gas en de electriciteit voor het Badhuis, om met iii gang van 1 Januari den gasprijs voor het Badhuis te bepalen op 5 oent per M3- en den eleetricitiiitsprijs op. 10 cent per KWU. yerder is besloten naar aanleiding van een ver- zoex van de 1 uinbouwvereeniging te Oudkar spel om straatverlichting in de morgenuren ge durende de wintermaanden, de straatverlichting vanaf 15 October tot 15 Februari tot een half uur vóór zonsopgang te laten doorbranden, zulks voor de veiligheid, niet aUeen in Oudkarspel, maar in alle aangesloten gemeenten. Uit dm Omtrek - SINT MAARTEN. Maandagavond had in de polder Burghorn, (gem. Schagen) een treurig ongeluk plaats. De jagers, Duin, Dirkmaat en Slot, bevonden zich op jacht in genoemde polder, waarbij de heer A. Kpssvn, alhier, hen voor zijn pleizier, vergezelde. Bij het springen over een sloot, ging, denkelijk door bet vastloopen der trek ker achter een jasknoop of iets dergelijks, het geweer van den jager Slot af, met gevolg dat Kossem het volle schot op 3 a 4 pas afstand in den rug trof. De patiënt is door Dr. Schmidt per auto naar Alkmaar vervoerd, alwaar direct de ope ratie plaats vond. Na behandeling werd door Dr. van Dam aan vrouw en ouders der getroffene medege deeld, dat wel enkele spieren beschadigd wa ren, doch dat edele deelen naar alle waar schijnlijkheid niet waren geraakt. Zoo dat juist is gezien mag nog van een geluk bij een ongeluk gesproken worden. - WARMENHUIZEN. Tot plaatsvervangend burgemeester is door de Burgemeester cn Wethouders benoemd de Heer J. Swan Hz. - WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warme|xhuizen is in Sep tember 1927 aangevoerd 91.883 K.G. aardappelen. ,92 snijboonen. 212.350 roode kool. 11.080 gele kool. 147.100 uien- 2.650 bieten. 12.005 slaboonen. £3.250 peen. 233.600 witte kpol. 75.850 gele nep. i 45 zilver nep. 5.111 stuks bloemkool. In September 1926 is aangevoerd; 53.850 287.900 22.700 71.825 4.890 900 7.900 277.400 79.125 150 25 6.730 K.G. aardappelen. roode kool. gele kool. uien. slaboonen. bieten, peen. witte kool. gele nep. zilvernep. snijboonen. stuks bloemkool. De omzet bedroeg in September 1927 f 35.429.60 tegen f 16.166.45 in September '26.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1