Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen Vergadering van de Kamer Dinsdagavond 6.30 uur ten Stadhuize te Alkmaar. Afwezig zijn de ixeeren Wagenaar, Offers, La- Na opening door den voorz., den heer Arntzj worden, de notulen van de vorige vergadering' goedgekeurd. 3. De Secr. deelt med/e, dat een verzoek was ingekomen van de gemeente Schoorl, deel te ne men aan een vergadering om te verkrijgen, dat de weg langs de Juinstreek vanaf Ejgmond aan den Hoef tot aan Castricum in het wegenplan wordt opgenomen. Aan dit verzoek tot bijwoning is door de K. v. K:. gevolg gegeven. 4. Ingekomen stukken, a. Schrijven van den Nederl. Bond van Make laars in Vaste Goederen, Hypotheken en Assu rantiën, waarin steun wordt gezocht om te ge raken tot een wettelijke regeling van het make laars beroep. Do voorz. Verleent het woord aan het hoofdbe stuurslid ,den heer Fibbe, die een tamelijk breed voerige rede houat. Na zijn inleiding volgt spr. hot aan den Min gericht verzoek op den voè't, en licht daaruit ver schillende punten toe. Spr. betreurt 't daarbij dat door de wet geen eischen worden gesteld aan den adBpirant-makelaar, en meent, dat die eischen moeten worden gesteld, om het publiek te beschermen. Ook de toestand in de beëediging deugt niet. omdat nog te weinig door de rechtbank geluis terd wordt uaar de uitgebrachte adviezen door de Kamers van Koophandel. De Nederl. Vereen, van Makelaars wil een wet- tleij'k geregeld vak-examen zien ingevoerd, om dat de vrije makelarij voert tot het in miscrediat brengen van den makelaarsstand. Door de Vereen, is reeds de eerste stap! gedaan tot net verkrijgen van dezen gezonden toestand, en alleen zjj, die met gunstig gevolg een daartoe ingesteld feacratie-examen hebben afgelegd, als leden worden aangenomen. Aan het einde van zijn rede verzoekt spr. voor het vervullen van hun wensdhen den steun van de Kamer cri het benoemen van een vertegenwoor diger van de Kamer in de examen-Colmmissüe. Dooi eenige leden van de K. v. K. worden vra gen j gesteld en opmerkingen gemaakt, die alle door den heer Fibbe worden beantwoord, ter1 wijl de voorz. het niet practisöh vindt een vertegen woordiger te benoemen, omdat de Kainer dan niet meer onpartijdig staat tegenover eventueele benoemingen. De heer Fibbe ontvangt hierna een woord van dank voor zijn uiteenzetting, en 'die wederkeerig zijn dank betuigt voor de gelegenheid hem ge boden, deze zaak te kunnen bespreken. Een beslissing op het gedane verzoek wordt nog niet genomen. b. Schrijven van den heer H. W. Holsmuller met daukoetuiging voor zijn benoeming tot amb tenaar bij de Kamer van 'Koophandel. Voor kennisgeving aangenomen. c. Afscnrift van een adres der K. v. K. en Fabrieken voor Groningen, inzake het ontwerp van wet, regelende de kleinhandel in alcoholhou dende dranken. De Secret, deelt nog méde dat een adres is binnengekomen van de Vereeniging om de adres sen van verschillende Kamers over deze aange tegen heid te steunen. Besloten wordt geen steun te verleenen. d. Schrijven van de Congres-Commissie van het 7e B. K. Middienstandsoongres, met verzoek een vertegenwoordiger aan te wijzen tot bijwoning van bedoeld congres. Naar het Congres, dat 18 en 19 October te Til burg wordt gehouden, wordt als vertegenwoor diger van de Kamer aangewezen do heer Endel. e. chrijven van het Comité van Actie tot be strijding van den verkoop met cajeaux, 'betreffen de de eerst volgende vergadering van bedoeld' comité. Op dez evergddering zullen worden behandeld de vragen: le. is voortgaan met de gestelde actie gewenscht; 2e. moet de aótie omgezet worden in het vragen van wettelijke maatregelen ter voorziening in dit euvel; 3e. moet' de actie wor den stopgezet. De heer Kuiper is van oordeel dat alleen succes kan worden verkregen, bij een wettelijk ingrijpen der regeering. Anders heeft 't geen doel. Dc heer 'De Raat is het hiermede niet eens en adviseert tot een sterk doorzetten van de actie van thans. Spr. meent te mosten ontkennen dat de gevoerde actie niet heeft geholpen. De idck dat het stelsel van eadeaux weg moet, dringt steeds sterker door. Em als wij 't er over eens zijn dat dit kwaad moet worden bestreden, dan móet de actie van thans sterk worden doorge voerd. Het groote doel is een volksontwerp in deze voor te bereiden. De heer Kuiper is 't er moe eens dat alle mid delen moeten worden aangewend dit euvel tegen te gaan. Maar laat de heer De Raat de resultaten eens opnoemen. Deze zijn negatief. Eir zijn veel meer zaken die eadeaux geven 'dan voorheen- En bij 't doorzetten van de actie zullen er nog meer komen. De heer Coltoff zegt het geven van eadeaux ook verkeerd te vinden, maar wanneer men zoo doorgaat, komt er geen einde. Nu wil men van onder de bestrijding doorvoeren. Waarom? Het publiek kan men in dien geest niet opvoeden. Laat de regeering nu maar eens ingrijpen, want andersi kost het steeds meer geld, zonder resultaten- De heer Hoogland zegt dat men niet gewend is van de regeering iets te krijgen, wanneer het volk niet vraagt. Spr. wil daarom den heer De Raat in zijn idéé steunen. De heer De Raat zegt nog eens, dat men met 't vragen van een wettelijke regeling geen schijn van kans 'heeft. Of men met de actie wel of geen resultaten heeft gehad, valt niet te bewij zen. 't Weinige geld, waarover het Comité kan beschikken, is onvoldoende om dezen volkskan ker uit te roeien. Spr. zegt: laat men blijven doorwerken, om later bij de regeering aan te komen. De heer Kuiper. Hoe lang 'beeft men nu actie gevoerd De heer De Raat, 1 jaar. De heer Kuiper. Hoe lang 'moet het nog du ren? De neer De Raat- Men moet volhouden. De heer Kuiper. Denkt u dat men over een, gehouden verzoekschriften van: jaar verder is dan nu *1 a. A. van Dijk om verhooging van De voorz. zegt geheel aan de zijde van den wedde, heer De Raat te staan. Nu om wettelijke voor- Door B. en W. werd voorgesteld met ingang, ziening vragen geeft niet. Spr. wenseht aan den van 1 Jan. 1928 een verhooging toe te ken- afgevaardigde naar genoemde vergadering man daat te geven, voor het sterker doorvoeren va: de actie te pleiten en stelt tevens voor de subsi van de Kamer van f 25 op f 50 te brengen- Dit voorstel wordt aangenomen met 3 heéren •tegen. f. Schrijven van den heer D. H. Grunwald' be treffende den aanslag in de Gem. en Rijksinkom- i stenlelasting van zaken, die een zetel in een zo- kere jplaats hebben, doch waarvan de hoofdzetel elders' is gevestigd1. In tal van plaatsen, zoo schrijft de heer G.,. zijn verschillende groote winkels gevestigd van maatschappijen, waarvan de winkelhouder in de Gem. en Rijksinkomstenbelasting wordt aangesla gen tegen het loon ,dat hij geniet, terwijl van dje winst, welke dergelijke zaken maken, belasting betaald wordt 'door den elders wionendien eigenaar van dien winkel. Het komt mij voor, dat dit een groote. onbil lijkheid schept tegenover den winkelstand, welke uitsluitend in die plaats gevestigd is en waarvan de eigenaren tegen de zuivere whist, welke zij in hun zaken maken, worden aangeslagen. Zij hebben reeds door de concurrentie, welke de groote zaken hen aandoen, dikwerf minder winst en betalen bovendien belasting voor den uitwonenden exploitant. Wanneer nu de wet op de inkomstenbelasting gewijzigd wordt, dat ook de winst die in dierge lijke zaken ieder afzonderlijk gemaakt wordt, in de pl. inkomstenbelasting kan worden getroffen dan zou aan deze onbillijkheid een einde worden gemaakt en dragen ook dergelijke winkels naar 'billijkheid in da plaatselijke lasten mee. De voorz. is t hiermede niet eens. Spr. ziet hierin een dubbele belastingheffing. "Fersi- wordt van de winst belasting geheven in de plaats waar de zaak gevestigd is en later moet de. elders wonende eigenaar nog eens belasting betalen. Spr. meent dat men deze verhooging van belasting moet voorkomen, omdat de belastingen al vol doende opgeschroefd zijn. Het wordt een over en weer bestrijden van el kanders gedachten, waarbij de heeren niet tot elkander komen. Het resultaat is dan dat de heer Grunwald op de volgende vergadering met een duidelijk uitgewerkt schema zal komen. 5. Mededeeling van de Verkeerscommissie be treffende het wegenplan van het Rijk en de Pro vincie. De heer Grunwald, voorz. der Verkeers-Com- missie zegt, dat door ongesteldheid van "hem de leden niet bij elkander zijn geweest, maar men zeer spoedig tot behandeling zal overgaan. Het spijt den voorz., dat aan de leiding voor dien keer niet overgegeven is aan een ander. "Van daag zijn de plannen behandeld in Ged- Staten en komen over 14 dagen in Prov. Staten. Men kan dan moeilijk meer mét wijzigingen aankomen. Vanuit Helder en van hier zijn verzoeken bin nengekomen, die tevens onder de oogen moeten worden gezien. De heer "Grunwald. Ik had in overweging ge geven de vergadering te laten doorgaan, dus treft lij geen schuld. De Secretaris deelt mede, dat nog 2 leden ver hinderd- waren, en mei het oog op deze onvoi- talligheid niet is vergaderd. De voorz. wijst op den weg Egmond a. ,1. Hoef Camperduin. De Provincie mag beschikken over 511 K.M. en is daar thans 2 K.M.. over heen. Om nu dezen 18 K.M. langen weg op te nemen, zal een ander stuk moeteu vervallen, waartegen zeker, oppositie zal ontstaan, en zullen de jllannen daar door worden opgehouden. Eerst moeien de wegen worden aangelegd, die van belang zijn voor ons economisch leven. 'Genoemde duinweg is niet de- belangrijkste in ons district, er is door ons in de vergadering met Schoorl gezegd, dat wij geen steun konden verleenen. Geen van allen wist een anderen weg aan te wijzen, die eventueel kon ver vallen. Besloten wordt aan de Verkeers-Commissie vrij mandaat ie geven, om voor de Kamer te advisee- ran waarbij de heer De Raat nog zegt zeer yoor- zichtig te zijn. 6. Uitgegane stukken: a. Schrijven aan den Minister van Waterstaat, waarin aangedrongen wordt op de, verlaging van het porto voor drukwerken. b. Mededeéling dat eervol ontslag is verleend aan de Adj.-ecretaresse, "Mej. A. W. Jongens. De rondvraag, hierna gehouden, levert niets op, waarna sluiting der vergadering volgt. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandagavond j.l. ten Raadhuiza. Na opening door den voorz. worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren: a. Verslag van de malariabestrijding door de bevolking in Noordhollend over 1926. b. Kasverificatie bij den administrateur van. het electrisch bedrijf te Waarland op 19 dezer en bij den gem.-ontvanger op 26 Sept. Aa-nj- wezig in overeenstemming met de boeken nesp. f 745.32 en f866.54. Bericht dat het personeel, benoemd tot het geven van voortgezet onderwijs aan de school te Dirkshom, die benoeming heeft aan genomen. d. Benoeming van don heer J. de Groot tot plaatsvervangend burgemeester. Verder was ingekomen een verzoek van het R. K. Schoolbestuur te Waarland om subsidie voor de bewaarschool en eien verzoek van het R. K. fanfarecorps te Waarland om subsidie en gebruik van een schoollokaal. Deze stuk ken waren pas ingekomen en daarom door B. en W. nog niet behandeld. Voor rekening van de gemeente is D. der Geus ia het ziekenhuis opgenomen. Daarop volgde de behandeling der begroo ting Algemeene beschouwing wmschte niemand,! te houden. Vooraf werden de volgejnde verzoeken in be handeling genomen: Behandeling begrootingem voor 1928. Tegelijkertijd zulleln in behandeling wordeind gebracht de in de vorige vergaderingen aan-. n-en van f 100. Het voorstel werd goedgekeurd en de post gebracht op f 700. b. De Noordholl. Ver. het Witte, K,ruie<=om, een bijdrage in de kosten van de ointsmettings diensten van ee#i cent per inwoner. Door B. en W. werd voorgesteld, evenals, over 1927, 'n bijdrage te verleenen van f 20 Aldus werd besloten. c. De Commissie voor de malariabestrij ding door de bevolking, om subsidie. Door, B. en W. werd voorgesteld f 15 toe te kennen, evenals over 1927. d. De afd. Hanenkarspel van de Noordh, Ver. het Witte Kruis om de subsidie voor de wijkverpleging te splitsen in f 800 voor wijk verpleging en f 400 voor de bestrijding van de tuberculose. B. en W. stellen voor aan dat veirzoek te, voldoen. De raad ging daarmede accoord e. De muzi-ekvereeniging St. Hildegardus) te Tuitjenhorn om de subsidie aan die vereeni; ging toe te kenne|n te verhoo-gen tot f 100.' B. en W. stellen voor de subsidie voor de. vereeniging St. Hildegardus te verhoogen tot, f 50 en die van de muziek vereeniging ,,On(- der Ons" op f30 te handhaven aangezien;, laatstgenoemde vereeniging blijkens het adres, aan een aktie tot verhooging van subsidie met, het oog op de uitkomsten van. de gehouden, fancy-fair niet wenseht mede te doen. Het in alinea 2 genoemde was een voorstel, van de meerderheid van B. en W. De minderheid wilde f 50 toestaan, doch de, meerderheid wilde geen ongevraagde subsidie, verleenen. Wethouder de Groot, als minderheid, ver itioedde dat de fancy fair voor de instandhou ding van „Onder Ons" noodzakelijk was. Ze zullen wellicht kieschheidshalve het ver zoek niet gedaan hebben doch de meeste ver-, eetiigingen lijden aan bloedarmoede. Vroeger hebben we van de f 60 subsidie er. f 30 afgenomen voor St. Hildegardus. Thans: kunnen we dit feit herstellen. De heer Francis deelde namens de meerder-.: heid der begrootingscommissia mede, dat het subsidie uit sympathie moet geschieden, doch niet afhankelijk moet zij(n van de, kas der ver-, eeniging. Ook de heer de Vries sprak in denzelfden: geest en ook de heer Doodeman sloot zich er bij aan. j De voorzitter deelde mede, dat de schulden) der vereeniging weg zijn en ze nu goed in,' hun instrumenten zitten. Als het werkelijk noodig wordt, was sprei-| ker niet tegen verhoogde subsidie. Ook andere veraenigingin hebben onze sym pathie, hoewel zej financieel niet gesteund wor den. In stemming gebracht werd he# meerder- heidsvoorstel van B. en W. mie# 5 tege(n 2 stem men verworpen. Voor stepiden de heeren Dek ker ,en Bakker. Het voorstel van de minderheid om beide vereenigingem f 50 te geven werd daarna met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. f. Van de R. K. Militaire vereeniging te Am er stoort om een subsidie, van f 15 voor de exploitatie van een R. K, dilitair thuis aldaar. B. en W. stellen voor op dat verzoek af wijzend te beschikken. Aldus werd besloten. Eindelijk stellen B. en W. voor de jaar wedde van den veldwachter J. Homan te ver hoogden met f 100 en alsdan in te trekken de, tot dusver betaalde bedooning voor buitenge wone politiedienstleb en aan 'die verhooging). terugwerkende kracht toe te kennen vanaf 1 Juli 1927. De raad ging daarmede -accoord.- IJlt het rapport van de commissie bleek datj de commissie bezwaar maakte tegen de post onderhoud dokterswoning, groot f 400. De zaak was daar sinds kort grondig na-, gezien. De voorzitter lichtte dat punt nader toe, waaruit bleek dat de post door den opzichten geraamd was, doch nog niet door B. en W. beoordeeld was. Als het niet noodig was werd' het niet uitgevoerd. Dan kwam het andere af-i valleis ten goede. Dtj zaak werd als regel in het voorjaar na gegaan. Zonder verdere besprekingen werd de beg rooting goedgekeurd met een ontvangst eti uitgaaf van f 58928.93, met een sluitpost van 1.81. kapitaaldi-enst werd goedgekeurd met Imtvangst eb uitgaaf van f 31000. hoofdei. omslag was geraamd op1 00. x begroot ing voor het armbestuur werd goed- geke ird met een ontvangst en uitgaafN van 00 25 en een sluitpost van f566.25. gemeentelijke subsidie was gerekend' <op ïrhooging van f3000 op f4300. Del begrooting voor het G.Ei.B. werd goedge keurd! met een ontvangst en uitgaaf van 5065.82, waarïj gerekend is op een verlaagde stroompirïjs van 51 op 50 ets. voor het gegarandeerd verbrmik en val 25 op 20 ets. voor het meerdere verbru ik. De jommissie had met genoegen de lager wor- döitdeistroomprijs geconstateerd. 'v. Tplntle. dö weg te Kerkbuurt te verbreed on, is, behjudens goedkeuring van J.. v. Duin aange kocht dn strookje grond ter lengte, gemeten lamgs den w<b van ongev. 17 M- en ter gemiddeMe breedtelvan 1.45 M. De eigenaar is tot afstand bereid, jndien de gemeente een nieuwe afsch lei ding biostigt. B. eij W, stellen voor daartoe te besluiten en de koojprijs te bepalen op fl— De rtid ging met een en ander aodoord. B. en VVstellen voor alleen het gedeelte van- da speeblaats langs den weg met tegels te be zetten h de rest, zijnde het gedeelte achter dfe bZdT en lokalen gele^ met grint te Voortj werd voorgesteld, nu door aanbouw- van vffi ,T, een der Waande lokalen tot over- blijfl-okil kan worden gebezigd, niet over ta ^gedeeltelijke overdekking van de speel- ^tegien k>st f7 70 per M2. en begrinten I f 1-20, dit voor de 460 M2. een verschil wordt» vanongheer f700. De her Francis vroeg, hoe groot het te betege- 1 ten gedelte is. - Geantwoord w'erd: 1702. De heer Francis ging daarna mét de voorge stelde regaling aoöoord. Ook de heeren de Vries en "Bakker uitten zich in denzelfaen geest. De heer Doodeman was voorbetegelen van 'het geheele plein, daar het op den duur voordeeliger is en tevens minder stof veroorzaakt. De voorzitter zei, dat dan ook biji de andere scholen betegelen zal dienen te gebeuren. -Met 1 stem tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen- 5. De volledig uitgewerkte school bouwplannen te Waarland, met -bestek, teekeningen, raming van kosten enz., zijn thans gereed en werden den raad ter beoordoeling overgelegd. De voorz. wees er oc, dat een beginseïuitspraak' reeds eerder gedaan is, doch thans de begrooting, volledig kan worilen meegedeeld. Na verdere toelichting verleende de raad mach tiging om de plannen uit te voeren, zooals in de toelichting gezegd wordt. De heer Francis kon zich met de plannen ver eenigen en hoopte dat de raad vérder vprscoond zal blijven van alle mogtelijke en onmogelijke aan-; vragen. Bij de rondvraag wees de heer De Vries op waarschuwingsborden, die steeds idoor de jeugd) vernield werden. Hij vroeg of het niet mogelijk was ze zoo sterk te maken dat vernielen niet mogelijk was. De voorzitter noemde het een schandaal zooals de jeuga, speciaal in het westelijk deel ider ge meente, optrad. Het was om "helsch te worden. Het is de groote straatschenderij. Een zekerder wijze van plaatsing is onmogelijk, daar hier opzet in het spel moet zijn. Ik hoop echer dat het spoedig uit is. Kunnen we ze te pakken krijgen, dan zullen ze er niet malsch afkomen. De heer De Vries besprak de hooibroei bij Spaans, waarbij hem bleek dat de spuit zeer moeielijk te vervoeren 'is. De voorz. was "het er mede eens en zal pogin gen in het werk stellen om daarin verbetering te 'brengen. Hierna volgt sluiting der vergadering. - NO O RB SC H A R WO UDEi. HUIS VL1JTTENTO 0 N STELLING In de Dinsdag gehouden bestuursvergadering van de N.V. „Concorciia" alhier, werd besloten het volgend jaar- in ae maand Maart eene huis- vlijttentoonstelling te houden. Natuurlijk moeten a.lle voorbereidende werk zaamheden nog getroffen worden, maar nu reeds willen wii aannemen, dat men er zich al op spitst aan deze nuttige zaak mede te werken. Wij noemen het eene goede gedachte van het Bestuur eene dergelijke onderneming op touw te zétten, en wij gelooven bovendien, dat het van alle zijden de alleszins' noodzakelijke medewerking zal krij gen. - OUDKARSPEL. Bij de op heden gehouden stemming door het Bannebestuur' alhier is benoemd tot Hoofd ingeland van den polder Geiestmerambacht (O. en M.) de heer F. de Böer alhier. - NOORDSCHARWOUDE. Beroepen bij! die/ G'eief. Kerk alhier, cand. A. Mout te Rotterdam. Uit den Omtrek DIRKSHORN. Onder leiding van den heer L. Reuvérs werd Vrijdagavond ten huize -van den heer Bruin een vergadering van dé afd. Harenkarspel van Volks onderwijs gehoudén. Na afdoening dfer gewone formaliteiten kwam aan de orde het voorstel tot opheffing der af- deeling, op grona1 van gebrek aan arbeid. Uit het feit, dat aéor drukke bezigheden van den secretaris, den heer R. v. dl Laan, in drie jaren niet was vergaderd', hleek voldoende, -dat de ver eeniging geen reden van bestaan meer heeft. Na de instelling van het instituut oudter-commissie valt er voor „Volksonderwijs" niets meer te dtoen. Het voorstel kon echter gjeen 2/3 van het aantal uitgebrachte stemmen halen; het werd met 7 voor en 4 tegen de opheffing verworpen. Volgde Bestuursverkiezing. De aftredende hee ren Horman en Reuvers, penningmeester en voor zitter, werden herkozen en namen hun benoeming hoewel schoorvoetend, aan. In de vacature Bak ker werd gekozen de heer Kistemaker. De heer v. d. Laan vond', dat er nu oo'iq arbeid voor de vereeniging dient te worden gezocht. De heer Francis stelde voor Ute schoolfeestrege ling bij Volksonderwijs ondter te brengen en de vergaderingen to oombineeren met - die van de ouder-avonden. Voorzitter toonde echter aan, u'at hiertegen groote bezwaren bestaan, witarna de heer Francis zijn voorstel intrek. Hierna sluiting. De vergadering werd' door 11 personen bezocht. "(A. C.) ALWEER DE OVERWEG. Toen gister (Woensdagmorgen) de sneltrein, uit Amsterdam te 9.05 Zijdewind passeerde, reed de melkslijter S. Lichthart met zijn wa gen, geladen met vplLe melkbussen op den weg, op het punt den overweg te passeeren. Hij1 bemerkte den komenden trein niet, die tochi heel goed tie: zien was. Plotseling ziet hij het; gevaar, zet het paard met een slag aan, met- de gedachte sneller over en spoorweg heen tei komen, maar te laat. Die melkslijter heeft nog de tegenwoordigheid van geest over den bok op veilig terrein te; springen, het paard is juist over de rails, maar de wagen wordt gegrepeni en versplinterd, tegelijk met de melkbussen) Op tweehonderd meter van de plaats van bot sing blijft de trein stilstaan, waarop stukken, hout en blik tusschen de wielen worden ver-t wijderd. Gelukkig vielen hier geen persoonlijke ongelukken te constate,eren. Ook het paard; bleef ongedeerd. EEN ROOFOVERVAL. In den nacht van Maandag op Dinpdag heeft te IJmuiden, naar de „Msb" mefldt, een brutale

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2