Zaterdag 8 October 1927 MODERNE J. B. KÖSTER, Uit den Omtrek. Buitenland Die Franisdi-Russistihc ondier handelingen. De Fransch-R ussisöhe onderhandelingen over de schulden beginnen zich eenigermate „in der Lan ge zu ziehen". Fenerzijds waagt de Franschie regeering het niet om met een krachtig gebaar de aanbiedingen van de Sovjets als zijnde onaanne melijk van de hana te wijzen, omdat zulks bij de verkiezingen wel eens een fataal effect zou kunnen hebben, anderzijds schijnt die weifelende houding van oie Fransche regeering weinig in vloed te hebben op het humeur van die Russen, die voortgaan om op hun larmoyante wijze hun goede beaoeliugen aan "te prijzen. Laten wij hier volgen een korte samenvatting van hetgeen de Russische voorstellen bevatten. Zij bieden n.l. aan, reeds het eerste jaar de an nuïteit van 60 mlliioen goudfrancs te betalen. Van het gevraagde crédiet, oorspronkelijk be paald op 220 millioen, laten zij 100 millioen val len, zoodat nog rest 12Ó millioen, welk bedrag niet in contanten behoeft te worden voldaan. De te betalen, schuld zal in 61 annuïteiten worden afgedaan. Deze regeling, met zooveel ophef aan geprezen als billijk en rechtvaardig heeft zekere schaduwzijden. Want vraagt men zich af, wat de resultaten van een dergelijke regeling wel zullen zijn, dan komt men tot de slot-som, dat in de eerste zes jaar Frankrijk voor een bedrag van 100 millioen goud-francs aan goederen moet le veren, terwijl het in datzelfde t?ij.dsbestek slechte 30 millioen goud-franos plus'de intrest der oom- meroieele (Kredieten terugontvangt; er wordt dan ook op gewezen, dat tenuitvoerlegging dezer voor stellen wel eens een avereehitseh resultaat kon hebben,, zelfs zoo, dat de Russische schulden aan Frankrijk nog worden vergroot. Fin dit'wil men waarschijnlijk liever tot eiken prijs veriiujden, want de ervaring heeft-geleerd, dat schuldvorde ringen op 'de Rustsen iets hebben van wissels- op de eeuwigheid. Zoo zegt het de volksmond. Voorts dient er nog op gewezen te wordien, dat het Sovjet-memorandum geen melding maakt van vergoeding voor onder het voorwendsel van nationalisatie in beslag genomen Fransche goe deren en bezittingen, waarop steeds is aange drongen en als noodzakelijke voorwaarde moet worden beschouwd om serieus te kunnen onder handelen. Klaarblijkelijk is dus de Fransche publieke opinie oorzaak, dat het Fransche regeerings- standpunt zich nog steeds niet duidelijk afteekent. Al die renteniers, groote en kleine, die nog steeds niet hun hoop op herstel van hun geslonken for tuin kunnen laten varen vormen een sterke mo teek macht, docfh het valt sterk te betwijfelen of ds Fransche regéering, welke bij de valorisatie van de franc zulke sterke staaltjes van krachtig financieel beleid heeft laten zien, zidh zal laten bewegen om zich in een avontuur van zoo'n onge wissan afloop te storten. Hindenburg tachtig jarar. In Berlijn heersehte Zondag- .groote' feestvreug de. Rijkspresident Hindenburg, de krasse grijs aard, bereikte toen zijn 80e verjaardag, de-man, die ondtuiks .dien eerwaardigen ouderdom de be langrijkste p.ost in het groote 'Duitsehe Rijk be kleedt. Hindenburg heeft op dien dag "kunnen consta- teeren, dat het Duitsche volk hem een goed" hart toedraagt. Hij is er trouwens ook wel de persoon lijkheid naar. Monarchist van origina, was hij desniettemin in stapt leiding aande zaken te geven op een wijze, welke de Iw.aardeering weg droeg van nagenoeg alle partijen- Wias hij een verklaard republikein geweest, dan zou de mo gelijkheid voor de hand hebben gelegen, dat er in bet- Duitsche Rijk nu reeds-weer complotten werden gesmeed, welke een ernstig gevaar voor de rust zouden kunnen opleveren. Natuurlijk ook nu, evenals onder Fbert treden zoo nu en 'dan wel monarchistische tendenzen aan 'den dag; doch ook Ebert was een krachtige "figuur, terwijl het publiek onder zijn bewindsper'iode nog sterk on der den indruk verkeerde van de jongste" gebeur tenissen, het aftreden van den keizer en "den rampzaligen afloop van den oorlog inderdaad machtige factoren, welke een waarborg vormden voor 'het voortbestaan van de republiek. Doch op dit oogenblik gelden deze omstandigheden niet meer, het nationalisme begint Opnieuw te ontwaken, het vindt zijn voedingssappeït in den 'bodem van een herlevend Duitschland. Ein het is voor geen gering gedeelte Hinden burg's ver Rienste dat het gevaar nog steeds in den kiem kon worden verstikt. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 7 October. Laat uw licht schijtonn in de duisternis. Het Kantonrechterlijk ambt werd he dein; waargenomen door mr. de Groot, die de diver-, se zaakjes vlug en- correct behandelde en ini-eü naliet, daar waar het pas gtaf, de overtreders; met een magistraal vermaan op hun sociale plichten te wijzen. De eerste, die een dergelijke terechtwijzing; had te accepteeren was een agrarisch jong-' mensch uit deSchermer, dat in den avond; van 28 Juli op den Dorregeesterweg reed op een rijwiel, wel voorziein vail een lantaarn, die Regenjassen s Demisaisons Ulstens en Winterjassen vindt IJ in groote verscheidenheid bij Langestraat 22 Magdalenenstraaft II Köster's Volkszaak. echter niet brandde en dus geen effect sor teerde. De verdachte duisterling werd boven-' dien veroordeeld tot f4.— boete of 4 dagen welke boete door hem met een in de annalen! van het Kantongerecht nimmer waargenomen, blijmoedig gezicht direct werd betaald. Parasiteétfonidie geiten. Hierop stond terecht de bewoner van het Tolhuis te Krommeniedijk, aan wie was ten laste gelegd dat hij geiten had te gast gezon- edn in het aan de landbouwer Baars behoo- rend of gepacht dijkgras. Volgens den ver dachte waren 'de geiten op eigen initiatief zoo vrij geweest, dat grasland voor voedselvoorzie-, ning uit te kiezen. Boer Baars deed meded.ee- ling dat hij verdachte reeds meermalen had gewaarschuwd. 'Hij wenschte f 15 schadeloos stelling ten bate van de armenkas. De Kantonrechter merkt op dat het Kanton gerecht geen steunitirichting is voor armeim- kassen. Getuige moet dus een eventueele ci viele acte voor zich zelf instellen, waarop ge tuige treedt in de plaats van de armenkas. De tolhuisbewoner van Krommeniedijk wordt daarop tot f 5 boete of 5 dagen en f 5 schade vergoeding veroordeeld. Eiea» klap Dopend kalf. De verdachte uit de vorige zaak stond nu oogenblikkelijk weer terecht, ditmaal om dat een hem toebehoorend kalf was aangetroffen in het hooilafid van den landbouwer Corn. IJf. Deze had den sehuimlooper opgevangen en in voorloopige bewaring gesteld. De ambtenaar Mr. Bruis Tack merkt op dat het niet opgaat zijn vee vet te mesten ten koste van de buren en vorderde in dit geval f 8 boete of 8 dagen. De Kantonrechter legde hem daarop f 6 boete of 6 dagen op. De land bouwer IJf was hevig teleurgesteld omdat hem geen schadevergoeding werd toegekend en gaf het voornemen te kenmieini in hooger beroep te zullen gaan. 's Mpns Verregaande onkunde werd natuurlijk met een medelijdend glimlachje beantwoord. Dat was hqetemaal kmidda Een 22-arjig veehouder uit de Beemster werd in den avond van 25 September gesnapt, ter wijl hij' een motor beneed zonder verlichting. Volgens dé verdachte was de carbidlantaarn door den hobbeligen weg gedoofd, zonder dat hij het had bemerkt, daar geruimen tijd een auto met volle lichtsterkte achter hem had gereden. Aangezien de Kantonrechter zoo be leefd was dit excuus aan te nemen, kwam hij er met slechts f 6 hopte of 6 dagen af. Daar liep een streep door. Een 20-jarige, hoog uit de kluiten gewassen slagersknecht uit St. Pan eras had te Alkmaar tegen de regels van het verkeer gezondigd dooi links van de op de Handelskade aange brachte verkeersstreep te peddelen. Zijn ver weer dat hij bevreesd was voor een achter hem komende auto, en alzoo de streep had verwaar loosd kon niet beletten, dat hij tot f3 boete of 3 dagen werd veroordeeld. Meester weird gekapitteld. Een onderwijzer aan de openbare school te Ou dorp was op 30 September op lichtvaardige wijze naar links uitgeweken, toen hij; de Frie- sche brug opreed, Op grond dat van een op voeder der jeugd verwacht kan worden, dat hij zelf het goede voorbeeld geeft in het vol gen van de regels van den weg, werd hem f 5 boete of 5 dagen opgelegd. Het noodlottig, getal 13. Een autobusondernemer uit Edam stond te recht naar aanleiding van het feit dat hij op 30 September 15 passagiers in zijn bus had ver voerd inplaats van het voorgeschrevene getal 13. Zijn pogingen om den noodlottigen invloed van het fatale getal 13 te onder vaingein ble-, ken dus volkomen vruchteloos te zijn. Hij blijft 13 en heeft nu ook nog f 7.50 boete subs. 8; dagen hechtenis aan zijn hansoppie gekregen. iDia staart van het muisje. Tot slot volgen hier nog eenige schriftelijke}— vonnissen omtrent zaken op 23 Sept. behan deld: P. Haster H. H. Waard, verzuim ver plichte aansluiting waterleiding. Hervatting 1 van het onderzoek op 21 October. Joh. Dekker, Hi. H. Waard, als voren. 1 Joh. Jol Bergen, overtreding politie verorde ning ten opzichte van de autobusdienst ont slagen van rechtsvervolging. wij weer volop kunnen genieten. Nu gaan 'wij den rusttijd weer tegen, in welken er weer gelegen heid zal zijn zich verder te ontwikkelen en nieu we conoertnrs. in studie te nemeu. Moge het weer morggen medewerken én .de belangstelling een teeken zijn van de volle en groote waardeering voor d,e kunst, die door onze Harmonie wordt beoefend,, en gediend. - ZUIDSCHARWOUDE. Voor het vervolgonderwijs in onze gemeente hebben zich 14 leerlingen opgegeven. ZUIDSCHARWOUDF. De heer P. Tuin alhier won bij de verlotinjf van de Schager Paardenmarkt een anderhalf-jarig paard. Een mooi buitenkansje. - ZUIDSGHARWOUBiE. Het roeibootje van den heer v. T. was van den wal losgeraakt en in d® Voor burggracht af gedreven. In dje duisternis is het daar, waarschijn lijk door een motorboot, doormidden gevaren. N OCRBiSC H ARiWOUDiEl ORGELMUZIEK EN ZANG. Hebben wij reeds in een plaatselijk bericht aangekondigd, dat de zoo zeerberoemde en wel bekende organist Jan Swart eten orgelconcert hoopte te geven in de Ned,. Herv. Kerk te Noord- scharwoude, na gehouden besprekingen en 'ge meenschappelijk overleg zal dit concert plaats hebben, tegelijk wanneer ook „Crescendo", onze zangvereeniging, haar concert denkt te geven. De datum zal nader woeden aangekondigd. - KOEDIJK. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s., zal aan den Kanaaldijk den electrischen stroom' zijn afgesloten van v.m. 8V2 tot nam. 4 uur, in verhand met werkzaamheden aan den trans formator. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHA R W OUDiE. ONZE HARMONIE. Onze Harmonie heeft j.l. Donderdag haar laat ste concert in dit seizoen aangekondigd. Wan neer het, a.s. Zpndag mooi weer is, zal men dit< jaar nog éénmaal kunnen genieten van het open- .luchtoonoert, ook al zal de omgeving haar zo mertooi hebben afgelegd en de herfsttinten 'in ,geel en bruin en oranje nü het Oog bekoren. Wj6 denken terug aan d,e mooie concerten jit j 'jaar weer gegeven, waarbij wij ons veroorloven de opmerking te maken, d,at wij, wat het mooie weer betreft, niet verwend zijn. Ten opzichte van de muziek eefhter hebben Bij 'het nazien van ons verslag kwamen wij tot de ontdekking niet geheel volledig te zijn geweest ten aanzien van de toelichting, dpor den voorz. gegeven op het voorstel van B.. en W. om de motie van d<e raadsleden Du Burek en Dijkhuizen voor kennisgeving aan te nemen. Wij meenen "daarom goed te doen de aanteeke- ninsen va.n mr. Thorbeckie en "Prof. Oppenheim, tem aanzien van het blanco stemmen, waarop de voorz. zijn betoog grondde, in haar geheel te publiceeren. Mr. Thorbecke, aanteekening op de Grondwet, 2e ed- 1 280) achtte de onthouding aan stemming, Waar het niet zijn persoon, geldt, strijdig met den eersten oer plichten van een lid van een ver tegenwoordigend lichaam. Pnof. Oppenheim I 283: De deelneming aan de beraadslagingen en stem mingen is in die mate ingeweven in het man daat, hetwelk het raadslid ontvangt, dat 'het bij den wetgever zelfs niet opkfwam, dje onthouding te onderstellen. Ook is er op gewezen, Bat de leden van djen Raad een publiekrechtelijke last hebben te vervullen en dat 'in het publiek recht iedere bevoegdheid tevens plicht is. Intusschen bestaat er geen enkel middel om een raadslid, dat zich, in strijd met zijn plicht, van stemming wenscht te onthouden, te dwingen zijn stem uit te brengen. Racflao-Ora^oep EERSTE LANGEDIJKER RADIO-CENTRALE D. SCHUITEMAKER jr., Noordscharwoude. Zcwdag, 9 October. 8.309.30 Kath. radio omroep. Morgenwijding 9.45 Ned. Chr. radiovereen. Kerkdienst uit Am sterdam. 12.10 Populaire muziek van Berlijn,. 12.301.00 Lezing. Hilversum I.00.2.00 Pianospel. 2.002.30 Radio tooueelvoorstellingHet Hof- stadtooneel. 3.304.30 Concert.' "Hilversum 4.305.30 Diversen. 6.45 N.P.R.O. kerkdienst uit 'Hilversum. 8.00 Sport en persberichten. 8.10Symphonieconcert. Hierna tot 11.50 dansmuziek van Berlijn- Maandag 10 October. II.2012.35 Daventry Solistenkwartet. '12.35—2.00 Lunchmuziek Hilversum 4.405.55 Kindernurtje. 6.00—7.15 A.N.RI.O -concert. 7.157.45 Lezing over kachelstoken. 8.109.10 Gewijde mu?iek. 9.10 Declamatie van Willem van Capelle; hier na concert. Hierna dansmuziek van Daventry tof 12.20. Dinsdag 11 October. 11.20—2.00 Zie Maandag. 3.15'3.45 Lezing. Hilversum 5.006.45 Vooravondconoert. 56.457.15 Lezing. 7.157.45 Piano-recital. 8.10 Beverwijksche avond vanwege de Kath. Radio-omroep. 10.3012.00 Dansmuziek gramofoonplaten. Hilversum Dam ru briek. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan D. KLEEN te Winkel. Oplossing probleem no. 149 (Boers). Wit 48—43, 49—43, 41—37, 47: 18, 17:19, 21:1 of 22:2 en wint. Stand nu. 150. van 'G. L. GORTMANS te Londen en G. J. A. VAN DAM te Baarn.' Lokzert ZWART WIT Zwart 14 schijven op 69, 11, 13, 1517, 19, 20, 23—25. Wit 14 schijven op 28, 30,. 3238, 40, 41, 44, 45 en 49. Wit speelt als lokzet 3631, om zwart te verlokken tot den tegenlokzet 17—21, waardoor wit- in zwarl's o.og schijnbaar een schijf kon. winnen of uit de .opsluiting loskomen 3,oor 34 29. Slaat zwart nu 23:34, dan 'komt wit met 30:39 uit de opsluiting. Maar niet alleen dit wil zwart niet, doch met 25:34 heeft hij nu ook nog een andere bedoeling, n.l. wit nu 29: 18 (zw. 13:22) en wit 28:26, die nu een schijf heeft gewonnen! Thans blijkt echter pas waar om zwart 1721 speelde; nu wit die schijfwinst neemt, forceert- zwart een doorbraak naar dam, welke dam wit niet kan afnemen dp.11 Ben koste ven een schijf. Zwart speelt nu namelijk 3439 wit 3228 is schijnbaar verplicht! zwart 39: 50, wit 49—44, (50:39) wit 33:44 en nu zjwurt 1621 en 11:42 mef een schijfwinst. Hier blijkt thans het doel van wit's lokzet in den aanvang 36—31. Menige, minder ervaren kenner, zal wel reeds gedacht hebben: „wit lokte dparmede toch fei telijk niets, want zwart's doorbraak naar dpm na die schijfwinst had wit ""best kunnen door zien." Dat had wit ook doorzien! En hier blijkt bet diepere, meesterlijke d(oorzicht der witte par tij: na zwart's zet 34—39 Speelt wit nïct 3228 (wij zeiden immers reeds schijnbaar verplicht) doch 4034! (zwart 39:50A, op 39:28 volgt, di rect 32:1 met winst) 50—45! (50:47) 38—33, 47:29) en wint 34:1 wint schitterend. Niemand zal thans meer dje ■'logica van den lokzet 36—31 betwisten! Slaat zwart A39:30, !dan w'it 3329, 35:4(niet op *2) zwart VLan ha len op 47 gaat niet door 32-27 erf"2722; zw. 42—48 is dus gedwongen en nu vraag't wit met 41—36 na eenige zetten in alle varianten den zwarten dam. Ter oplossing: Probleem 110. 151. Auteur: J. N. SINGER te Veldhuizen. .WIT Zwart 10 schijven op 5, 9,. 11, 121, 14, 16, 20, 24, 26, 45, dam op 17. Wit 12 schijven op 22, 25,' 27, 29. 3234, 36 tot. 38, 40, 48. Wit zet en wint.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 7