NIEUWE I ill I 0. Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 11 October 1927 36e Jaargang 5 Jac. Knoop Nieuwstijdingen Bij Schepen NO. 1,0 IMTERC. TELEPHOOM 52 de Prinsengracht naar ulappclrjunarkt. it te Amsterdam. f de Rozengracht ïadres Nassaukude 'elef. 28622. ssie-verkoop, oud, len verkoop uwer enten en Fruit, ren station Wees- rdam. I Uwe zendingen rtrouwen, temeer 3te regel is, direct ig met giro-cheque ntoor of bij een aats. tend, NOOP, Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden 11.15. hi ijk m Beiiact 'llitg. J. II. MEKEB. - Bureel loordscharwoude Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Zaterdagavond vergaderde het gezelschap „Nut en Genoegen'" in het lokaal van, den heer P. Kramer. De opkomst was talrijk. Tot voor zitter werd met bijna algemeene stemmen her-' kozen de heer P. Berkhout, die zijn benoe ming weder heeft aangenomen. Medegedeeld werd dat 4 leden bedankt heb- Den. terwijl 2 nieuwe' leden toetraden. Ten sLotte werd door den Voorzitter eenj zeer interessante en leerzame lezing gehouden; over: De aarde als hemellichaam. Over 14 dagen zai deze lezing vervolgd worden. - NOORDSCHARWOUDE. Zondagmiddag werd in de Ned. Herv. kerk' alhier, een bijeenkomst gehouden van de afd. Langendijk der Vrijz. Christel. Jongeren Bond met een vijftal andere afdeelingen. De voor zitter sprak den wensch uit dat Jeugddienst een feit zal worden. Medewerking zal verzocht worden met kerkelijke colleges en besturen van' Zondagscholen. Door Ds. Homstra van War- menhuizen werd een lezing gehouden over: „De Beteekenis van Jezus in het geloofsleven". Op een zeer duidelijke en aangename wijze werd dit door spr. gedaan. Onderscheidene' vragen werden gesteld en op bevattelijke wijze beantwoord. Het was voor alle aanwezigen een middag van wijding en leering. - OUDKARSPEL. VACCINATIE. Op Dinsdag 18 October a.s., des voormid dags 11 uur zal er in de opebare school gele genheid worden gegeven tot kostelooze inen ting en her inenting. - OUDKARSPEL. HINDERWET Bij beschikking van burgemeester en wet houders dezer gemeente, van 10 October j.l. is aan P. J. de Groot, krachtens de Hinderwet, vergunning verleend tot het uitbreiden, van zijn bakkerij, door het plaatsen van een electro motor van 1V2 P.R. - OUDKARSPEL. Blijkens publicatie van den burgemeester de zer gemeente, zal de herkeuringsraad zitting houden in de maanden November m Decem ber. Voor den dienstplicht ingeschreven per- FEUILLETON Met weifelieinde pass-ctn volgde zij de twee; mannen op een afstand. Zie| voelde zich ver slagen, ze had eietn pijnlijk dof gevoel van verdriet; haar ziel was gewond. Het gedragj van haar man was haar een ergernis ea eenj raadsel tegelijk... zei was boos op hem en toch vei lang de ze, terwijl ze hier alleen en ver-; loren door den troosteloozen avond liep ;:iaar hem, naar zijn vriendelijk gezicht en zijn troostenden lach. Ze snikte: en de tranen lie pen haar over haar gezicht. Opeens begon zej hard te loopen, achter dei mannen, die steeds grooter voorsprong kregen, aan; zie had het, gevoel van cep verdwaald kind, dat weet wel ken kant zijn moeder is uitgegaan en haar toch niet kan inhalen- Ze wilde haar man roepep, zijn naam in de duisternis uitschnciejuwen, maar het was of haar k-eel was dichtgeknepen, alsof de twee groote gestalten vóór haar steeds sneller gin gen loopen en diq afstand steeds grooter werd. Ze had geen parapluie; de regen kletterde mee-( doogieloos op haar neer, ze werd doornat, maar- ze voelde het nauwelijks. Haar voeten zon ken weg in de-natte modder van dein weg, die haar kousen'en den onderkant van haar rok doorweekte; ze worstelde om de manneni in be halen. Opeens verbeelde ze zich, dat ze in de heg een menschelijke gestalte zag; met een half- gesmoorden schreeuw sprong ze op zij, maar alles bleef stil... ze liep nog harder dan te. voren, vocht nog heviger tegen de zuigende modder. Bij een bocht in den wieg, Gaffer's Comer, liep een pad dwars door de wei, dat de bocht; afsneed. Ze bedacht, dat ze zoo de mannen die op den wieg bleven, kon inhalen. Het pad zou nog natter en modderiger zijn dan dq weg, maar ze wilide haar man inhalen. 'Haar, natte rok fladderde om haar enkels, tekken schramden haar gezicht; het kon haar niet schelen; ze strompelde verder, huilend van vermoeidheid en ellende. Opeens verscheurde de vuurstraal van Bunch' afgeschoten revolver t ook voor haar de duisternis... ze was juist; op één hoogte met de twee mannen. De naam van haar man kwajn trillend op haar lippep toen de scherpe knal van het schot door de stilte brak. De wei lag een eind hooger dan, -Ie weg en de kogel die langs Roderick Bri tain slechts even schroeiend heenging, trof, Advertentiën van 1-5 regels 75 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brievi n rechtstreeks aan den Uitgever sopeoi, die nog niet bij de land- of zeemacht zijn ingelijfd, kunnein aanvragen tot herkeu ring indienen bij den voorzitter van den her keuringsraad te 's-Gravenhagei. OUDKARSPEL. De begrooting voor den dienst 1928, is aan den gemeenteraad aangeboden, ea ligt voor em ieder op de gemeentesecretarie tier inzage. - BROEK OR LANGENDIJK. Blijkens achterstaande advertentie zal a.s. Vrij dagavond Mr. H. Bijleveld van den Haa,g, een rode uitspreke-n voor de.Geref. Jongelingsvercien. Waar de naam van dezen gevierden spreker, die in onze omgeving een goeden klank heeft., een kcv-ielijken avond ooet ver wachten, wekken we ieder, d'ie belang stelt in het werk der Geref. J. V. op, dezen belangrijken avond' vrij te houden,; temeer daar deze vergadering voor een ieder toe gankelijk is. OUEKARSP|ElL. Zaterdag 1.1. behaaldlen onze plaatsgenoeten, ter gelegenheid van de 8-Ootoberfeesten te Alkmaar, W. Kos den 2en pmjs en Jb. Kos dén Gen prijs. Voorwaar een mooie prestatie. iinnenland D|E NIEUWE DRANK WEIT. Naar de „Res.-bocueverneemt, is het ontwerp- Drankwet heel slecht in de afdalingen der '2e Kamer ontvangen. Algemeen was de tegenzin in verschillende bepalingen. Vooral de wijze, waar op plaatselijke keuze geregeld is, vond, afkeuring. Men verwacht dat van dit ontwerp niets terecht komt. HEiT GEWICHT EN HET GEHALTE VAN SUIKERBIETEN. Ton vervolge op het bericht in de „Nederlandr sche Staatscourant" van 16 September 1.1. deelt de directie van'den Landbouw medek dat bijl haar zijn ingekomen 213 berichten betreffende de re sultaten van monsternemingen, ter 'bepaling van De monsters zijn genomen "door landbouwcor- respondenten der directie van den Landbouw in alle deelen des lands, waar de teelt van suiker bieten van eenige beteekenis is, en zij'n onder zocht aan de fabrieken, welke daartoe door de organisaties van beetwortelsuikerfabrieken zijn aangewezen. Uit de derde monsterneming blijkt, dat het gewicht, der bieten tnssdhen 7 Sept. en 27 Sep tember is gestegen van gemiddeld '545 graan' tot gemiddeld 637 gram, en dat het suikergehalte tusschen de genoemde data toenam van 14.83 EMIGRATIE NAAR CANADA. Een «pleidingsbozrderij. De Minister van Arbeid, Hi. en N., heeft in het gebouw van het depart., de door hem' benoemde commissie' geïïnstalleerd, aan welke is opgedragen een onderzoek in te steller, of het aanbeveling verdient ter voorbereiding van adspirant-emigranten naar Canada (en mo- gelijk ook andere gebieden) een opleidings- baerderij (trainingfarm) hier te lande op té richten De Minister hield hierbij een rede, waarin 1 hij o.m. zeide, dat de Regeering, in verband? met de beperking der emigratie in de Ver een ig de Staten, in het bijzonder met belangstel ling heeft gevolgd de ontwikkeling van dé emigratie naar Canada; op hoogen prijs stelde zij steeds daarbij, hetgeen de Nederl. Vereen. Landverhuizing en de Emigratie Centrale Hol- 1 land, door voorlichting en hulp aan emigraa- ten, doen, om emigratie naar Canada zooveel mogelijk te doen slagen. j Het is echter uit de cijfers gebleken, dat de emigratie van Nederlanders naar Canada nog vrij gering in omvapg is, gezien de mo gelijkheden in dat land voor geschikte emi granten. Te verwonderen is dat niet, daar Ca nada toch alleen is aan te bevelen voor hem, die, naast andere eigenschappen, die. iedere emigrant moet bezitten wil hij slagen in den vreemde de geschiktheid bezitten om in den landbouw te wierken ein die practische kennis hebben van hef landbouwwerk. De vraag is gerezen, of grootere geschiktheid, om in Canada te slagen niet zou kunnen worden' verkregen door opleiding van korten duur, iri het bijzonder gericht op den aard van het Ca- nadeesch landbouwbedrijf waarvan tevens den wenschen te emigreeren. De minister verklaarde', met blijdschap de gelegenheid te hebben aangegrepen om, daar hij de emigratie steeds zeer gaarne onder voor den emigrant meest gunstige omstandigheden ziet geschieden, de vragen betreffende de op leiding van emigranten te doen onderzoeken. De voorzitter antwoordde den minister. Brenda Mijers in het hart. Dr. Mijers was na zij|n terugkomst uit Bed mund nog een paar andere' patiënten gaan be zoeken en de hallklok sloeg negen uur, toen hij zii|n huis weer binnenging. De eetkamer en^le salon waren beide don ker; hij liep de trap op naar de slaapkamer.1 Ook daar was het donker; Brenda's pantof- lels lagen slordig bij haar toilettafel., waar zij ze haastig had uitgetrokken. Hij fronstq even het voorhoofd en ging de kamer ween uit. In de benedengang kwam hij een van de dienstmeisjes te-gen. Waar is mevrouw? -- Ze is uitgegaan; al een heele poos ge leden. Direct naar Mijers begreep er niets van. Waar was zei zoo laat op den avond heengegaan? Hij voelde, zich onrustig; hij wilde juist nu Brenda spre ken. Hij wist, dat hij| nooit meer een rustig oogenblik zou hebben, vóór hij haar alles ver teld had van de vrouw, die de- laatste dagen door zijn gekwelden geest spookte. Toen hij trouwde had hij, gemeend, dat hij een muur om zijn jeugd gebouwd had, zóó sterk en hoog, dat nooit iemand daarbitninien éca blik zou kunnen slaan, en dat het dood, verleden daar nooit uit zou kunnen, ontsnappen. Maar het verleden graaft ondergrondsche gan gen en verschijnt opeens op een nooit-vermoede tijd en plaats! En Mijers wist thans, dat er maar één weg was uil het web, waarin hij zich al jaren had vastgewevcn: zijn vrouw de volle, eerlijke, waarheid te zeggen. Rusteloos liep hij zijn studeerkamer op cn neer, angstig luisterend naar elk geluid. De tijd kroop traag voorbij: opeens bemerkte hij, idat het al half elf was. Hij nam een besluit: met bevende handani trok hij zijn jas aan. Toon hij buiten stond, wist hij absoluut niet welken kant hij zou uit-, gaan. De huizen in den omtrek waren al don ker, de regan gutste nog onafgebroken door uit de dikke, sterrenlooze lucht. Hij begreep nog steeds niets van Brenda'si afwezigheid. Ze bracht nooit avondbezoeken an waarom had ze geen boodschap voor hem' achtergelaten? Ze waren met* een kleine om- e:nigheid uit elkaar gegaan; maar in hun lang huwelijksleven was toch wel eens meer een klein kibbelpartijtje voorgekomen..i en direct vergeven en vergeten. Daarom zou ze toch niet zijn weggegaan... Hij had dien rand van het dorp bereikt,1 zonder haar te ontmoeten. Bij de enkele mean schen, waar ze met eienige mogelijkheid een bezoek had kunnen bretngem, had hij naar haar gevraagd, maar zpinder resultaat. Her was nu werkelijk doodsangst, die hem bezielde. Hij rende naar huis terug, waar de beide dienstboden in de open deur stomden Het eene meisje, dat zoo juist was thuisgeko men, vertelde, dat ze met haar verloofde, mrs. Mijers onderweg waren tegengekomen. i Wéér? vroeg hij gejaagd. Op den weg naar Bedmund. Onzin! Het was 'beslist mevrouw. Ze1 liep heel; hard in den stroomenden reigem. Maar wat moest ze 's avonds in Bedmund doen? zei Mijers meier tot zich zelf dan tol het meisje. Dat weet ik niet. mijnheer, klonk het ver schrikte antwoord. Ze liep even achter u en mr. Briton. We passeerden u juist bij de kerk. Dr. Mijers poogde zijm kwellende onrust te verbergen en zei luchtig: Dan zal ze zeker wachten tot de regen, voorbij is. Hij begreep zelf wel hoe onmogej lijk deze veronderstelling was en ook, dat de, meisjes' deze verklaring wel niet zouden aap- vaarden! Alsof ze dan geen rijtuig had kunmenj nemeni Hij keerde zich om en liep den weg weer| op, dezen, keer in de richting van „Four Wilnds.'" Blulnt keek hem verbaasd aan, toen hij de; deur voor hem opün deed. Mr. Roderick thuis? Jawel, mijnheer. Ik, moet hem dripgetid spreken. M ijers stapte zopder uitnoodiging af te wach ten de hall binnen. Hij zag er bleek en ont daan uit. i Rorie kwam de hall in; hij scheen nogal op gewekt <p begroette den laten bezoeker: Hallo, waarde heer, toch nog van idee veran derd. Dat is gezellig. Kom binnen! Neen, dank je, ik kom niet op visite. Je zoudt me een grooten diensst kunnen be-, wij zien, zei hij; zenuwachtig en gejaagd. 'Hiet spijt me, dat ik je moet lastig vallen... maar zou je me even met je auto naar Bedmupd willen brengen?... Mijn vrouw is daar. Blunt trok zich bescheiden terug. Hij be greep terstond dat er iets niet in den haak was en ging vast naar den stal om orde<( te geven, den wagen gereed te maken. Toen ze alleen waren zei Mijers: Eert lijk gezegd, 'ben ik een beetje ongerust. iZ|e gaat nooit 's avonds alleen uit en "het is honn dan weer. Met je auto ben ik er vlugger dan, met het rijtuig; ik hoop, dat ik je niet stoor.; Natuurlijk niet. We kunnen er in een' oogenblik zijn. j Laten we eerst nog even bij mijp huis/ aanrijden. Misschien is ze ondeTtusschan nog! thuis gekomen. Hij was overtuigd, dat het niet Buitenland DE JONGEN HING ZICH OP. Waartoe ©en simpele dagvaarding wegens straatschenderij g.paard aan den apgst voor de gevangenis, een jong gemoed kan drijven, toont het volgende, aan de Engelsche bladen, ontleende dramatische voorval aan. Te Liverpool had een jongen van 17 op een avond met twee meisjes van 16 op straat wat gekheid gemaakt, ep samen hadden zij den draak gestoken met ©en paar cafébezoe kers. Een politieagent had zich ermee bemoeid, met het gevolg, dat de drie. jeugdige zondaars tegen j.l. Woensdag voor den politierechter ge daagd werden. - Slechts de namen der meisjes werden op den bewusten dag afgeroepen; de klacht tegen den jongen man was ingetrokken, omdat deze zelfmoord gepleegd had. Hij had zich opgehan gen. Zijn moeder vertelde, dat haar jongen: door de dagvaarding geheel over stuur geraakt was, ©n dat een doodelijke angst voor de ge vangenis hem waarschijnlijk tot de wanhoops daad gedreven had. De rechter ontsloeg de twee meisjes van rechtsvervolging, met de woorden: „Wij zijn van meening, dat een beetje meer vrijheid van' handelen moest gelaten worden aai jonge menschen, die in een benauwde atmosfeer wo nen, waar zij geen plaats vipdein om pleiziet te maken." ERNSTIGE KlNBRRMISHANDjEjLING. De politie te Leiden heeft proces-verbaal opge maakt tegen een vrouw, die haar 5-jarig pleeg kind op ergerlijke wijze heeft mishandeld. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeep en de baardopparvlaktie inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL zoo zou zijn, en dat bleek inderdaad het ge val. Toen ze weer van hét doktershuis wegre den, vroeg Mijers aan Rorie langzaam te rijps den.... misschien kwamen ze haar wel tegen. Maar het dorp was heelemaal verlaten, zelfs; de veldwachter had in dit barre weer een schuilplaats gezocht. Ze tuften den landweg op en waren spoedig bij Bedmund. Welken kant nu uit? vroeg Rorie. Mijers gaf geen antwoord en Rorie herhaalde zijn vraag, in de meening dat de ander het nietl gehoord had. Maar het leek wel of Mijers de kluts kwijlt, ■vas: Ik weet het niet... ik weet het niet waar ze heen is, stamelde hij. Rorie stopte. Hij keek in het bleeke, ner veuze gezicht. Is er iets gebeurd? Wat is er eigenlijk aan de hand? Waar is mrs. Mijers? De dokter bracht hem op de hoogte. Hij was nu langzamerhand overtuigd, dat er een ongeluk gebeurd moest zijp. Rorie trachtte hem op te beuren en de zaak zoo onschuldig mogelijk voor te stellen. Laten wij nog maar ©eps biji u thuis gaan kij ken. Hij draaide de auto en ze reden snel, terug. Toen ze thuis kwamen, stond de voor-, deur nog wijd open. Mijers rende naar biinpiep, en riep herhaaldelijk de naam van zijp vrouw, maar alles bleef even stil als straks, onaange naam stil. Het was ©en heldere dag, toen Roderick' Briton de auto de binnenplaats van „Föui' Winds" weer opreed en moedeloos met een afi gewaakt-bleek gezicht naar huis liep. Hij en zijin vrienden waren den heel en nacht aan het zoeken geweest naar Brenda Mijers, maar zonder resultaat. Ze scheen spoorloos, verdwenen. Zou ze er van door zijn? vroeg BenshelL met een poging tot luchtigheid. Ik weet niet wat ik er van denken moet, zei Roderick, maar dat lijkt me toch wer-, kelijk niet waarschijnlijk. 1 Blunt mengde zich m het gesprek met de opmerking, dat hy den vorige Ja dag den mai, van het circus weer om het huis had zien zwer ven en dat de staljongen hem verteld had, dat het een gevaarlijke, ruwe kerel was. Rorie schrok even toen hij aan het schot; dacht. En opeens bedacht hij met grooten, schrik, dat de man Brenda ontmoet kop heb-, ben, toen deze achter hen liep. Terwijl hij trachtte Blunt gerust te stellen,! klonk scherp de bel van de1 voordeur Idoor, het huis. 1 -- Misschien nieuws over mrs. Mijers, zeii Banshell. Hij: hield op met eten en keek ge spannen naar de deur. i (Wprdt vervolgd.)' i

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1