Tiger- en Godin Kachels Modems Foto's Hike Breijer KfllIS I Zaterdag 15 October 1927 36e Jaargang TOB MOOIT. Revue van da Week Firma R. j. HOUWING UIIEHT 7 - - IEL 044 ALKMAAR VERTEGENWOORDIGER: JUNKER RUH ArpédMoldovén Noordscharwoude. Speciaal Corsetten-Magazijn ALKMAAR tot maat 8. 1 NO. U2 MTERC. TELEPHOON 52 NIEUWE 1 LipEDUKER Uil HiVI Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier -p.raZS"Ti"lb. -wedacl.-ling. J. H. ItFI/.t H. - B..reel Voordschar» oude Dit nnmmcr bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. BUI J VEIN HANGEN. Mijn oor verneemt een zachte stem Die fluistert: blijf niet hier, Mijn oog ontdekt de hand, die wenkt Naar 't verre, vèr verschiet, i r Vastgeroest zitten ze, de jonge mensohen vaak aan de plaats van hun geboorte, aan hun vader land- Ubi bone, ibi patria, waar het mij welgaat, daar is mijn vaderland, is de lijfspreuk dergenen, die hun geboorteplaats hebben vaarwel gezegd en gezocht "hebben naar een vaderland, dat recht had op dien naam, omdat het hun een wijk plaats bood tegen de zorgen en droefheden, die het eigen land zoo kwistig over hen bra chit. Maar hoevelen blijven ten spijt van de moeilijk heden, die zij ondervinden in het land hunner ge boorte vastgeroest zitten aan hun geboortegrond. Is dit vaderlandsliefde of vadsige traagheid, ver knochtheid aan het oord, waar onze moeder ons eerste schreien hoorde en wij haar het eerste lach je 'toewierpen of sleur en angst voor het onbeken de. En toch hebben we allen gelezen van „Robin son Crusoë' of van „Robert de Scheepsjongen", toch 'hebben Jules Verne, Cooper, Aimard en Carl May niet nagelaten onze 'jeugdige gemoe deren aoor 'hun fantasieën in gloed te zetten. Maar als het aankomt op de daad, als van ons geëischt wordt om te breken met ons sleur- leven, als de nood ons dwingt om een einde te maken aan een bestaan, dat ellendig is, doordat wij de stem, die sprak in ons om te veranderen; niet hoorden of niet 'tiooren wilden, pbXi de hand, die wenkt naai' betere verschieten wenschten te zien, dan nóg blijven wij hangen en kokken waar het toeval ons het levenslicht deed aanschouwen. [Wij zijn verbasterd van onze 'Voorouders, die af standen noch moeilijkheden schuwden in een tijd, toen het duizendmaal meer moed vereisehte, om het anker te lichten en naar onbekende oorden den steven te "wenden- Wij moeten ons schamen, dat wij afstammelingen zijn van een volk, welks naam tijden heeft gekend, dat hij over geheel den aardbol werd genoemd. Wij moeten trachten een einde te maken aan ons plantenleven en durven t,e veranderen, waar zich de gelegenheid slechts voor doet. Dr. JOS, DE COCK., Voor do lezers van ons blad, geeft onze psy- cluologisdhe medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. de wijze waarop zij him geest kun nen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen worden 'geregeld in dit blad behan deld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers- 1 I I C P Opvoeder te Z.S. Wij verzoeken u, ons Vat meer mede te dee- len, over de jeugd van uw pupil. Diergelijke din gen hebben dikwijls een diepere oorsprong en kunnen reeds ontstaan zijn in de prilste jeugd. Moeder te O. Het slechte slapen van uw zoontje komt hoogst waarschijnlijk, doordat hij overdag te -druk en te zenuwachtig is Gij moet hem. zooveel mogelijk verwijderd houden van drukte en lawaai, doch in de eerste plaats moet gij zorgen, dat gijzelf kalm zijt. Uw zenuwachtigheid iwlerkt op uw kind. Stuur hem eens een poosje dit 'logeeren in eeti kalm gezin en de tijd, dat uw zoontje afwezig is, benut gij om uzelf te kalmeeren. Dat is het beste, wat wij u raden kunnen. Maak1 u niet te druk met huiselijke beslomimeringen. Laat ge rust maar eens hier of daar wat stof liggen. Het welzijn van uw kind ia u toch zeker nader, 'dan uw huishouden. Breng meer ord een tegel in uw werk, dan kunt gij op één dag veel meer afdoen- Zenuwachtige menschen vergieten vaak aller lei dingen, waardoor zij later hun werk weer over moeten 'doen- Aan onderstaande adressen is persoonlijk ant woord gezonden aangezien beantwoording in dit blad te uitvoerig werd. HJ. te N.S.Tuinder te N S.Vrager te Z.jS. Mej- G. te Z.S.; S te B. 11 OCTOBER. De openbare vergadering der Tweede Ka mer van Dinsdag 4 October j.l., kon wordem beschouwd als een. soort van „praeludium" van de reeks bijeenkomsten in de afdeelingen, wel ke ons lagerhuis den~4cn begon en die zullen voortduren tot en met 15 dezer. Aan de agenda werd nog toegevoegd het wetsontwerp, betref fende de bestrijding van misbruiken bij| idem uitvoerhandel van haring. i Zooals men, weet, begint op Dinsdag 18 October de groote wintercampagne der Twee de Kamer, welke voortduurt tot de kerstklok-) jes gaan luiden. Er is nu voor het Parlement heel wat vóór het mes, en dagelijks heemt die voorraad toe. Pas is verschenen de Memorie van Antwoord inzake het ontwierp tot bestrij ding van de z.g. „flesscbentrekkerij". Over het ontwerp tot schepping van een nieuwe drankwet verluidt, dat het in de afdeelingen een zeer slecht onthaal heeft gevonden; ook voor het te onzent in het leven roepen van' het instituut der Plaatselijke Keuze is zeer. stellig geen meerderheid in de Kamer te vin den. f Tot de onderwerpen, welke nog tot de La gerhuis-agenda zullen worden gevoegd, behoort ook de interpellatie van den communist over de arrestatie van Indonesische studenten, ge lijk voldoende in de vergadering van 4 Octo-: her is gebleken. Intusschen zijn te Leiden we derom nieuwe huiszoekingen bij Indonesische studiosi gedaan. Men kan zich dus voorbe- reirden op een langdurig en levendig debat wanneer de interpellatie—L. de Visser aan de orde zal zijn gekomen. De Korte-Kamer-zitting van 4 October werd gekenmerkt door „iets bijzonders" nog. Voor zitter Ruys de Bieerenbrouck gaf de vergade ring namelijk in overweging, den heer Weit- kamp, den der historischen agrariër, zijne aan vrage om de Minister .van Waterstaat te inter- pelleeren over de afwatering in Overijsel, niet 'toe te staan, doch deze kwestie ter sprake te- brengen als Hoofdstuk IX (Waterstaat) voor 1928 aan de orde komt. De heer Weitkamp wilde aan dien presidialen wenk wel gevolg geven, maar toen Exc. De Beerenbrouck niet verkoos in te gaan op de voorwaarden door de afgevaardigde gesteld, dat hij dan bij- hoofd stuk IX langer zou kunnen redevoeren over de kwestie der Overijselsche afwatering dan de tij d-rantsoeneer in g gedoogt, werd de inter pellatie-aanvrage gehandhaafd. Over het presidiale1 voorstel om die te wei geren staakten de stemmen (4141). Er moet dus den 18en worden overgestemd. De uitslag is niet zonder gewicht. Want het gaat hier om1 bet paal en perk stellen aan de al-sterker in vretende gewoonte om over alles en nog wat interpellatie aan te vragen, inplaats van ge bruik te maken van den Vrijdagscben Vra gen dag, alsook van de gelegenheid om langs schrikkelijken weg inlichtingen aan1 de regee ring te verzoeken. Den 19en a.s. begint de Eerste Kamer aan het afdeelings-onderzoek van het wetsontwerp op de naamlooze Vennootschappen. Vermoe delijk zal dien dag ook plaats hebben de be noeming van een commies-griffier in de vaca ture, ontstaan door de promotie van Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland tot Griffier van den Senaat. Op een vraag van Ir. Albarda beeft Minister Waszink geantwoord wie wachtte trouwens' anders? dat invoering van den leerplicht van het zevendie' leerjaar reeds op 1 Januari a.s., onaannemelijk is. Men weet, van meet afaan was als datum' 1 Juli 1928 gesteld. i In de achter ons liggende1 week heeft de Mi nister van Buitenlandsche Zakten aan het noen maal, Exc. Beelaerts van Blokland aangeboden door den „Nederlandschen Journalisten Kring" zijne aangekondigde nede gehouden over bet werk van Nederland t.a. van den Volkenbond. De inhoud dezer rede was zeker van gewicht. Dit optreden van den leider yan oog .„Foreign' Office" als gast van de journalisten mag ook worden beschouwd als een „mijlpaal" in de verhouaingen tusschen onzei hooge autoriteiten! en de Pers. Wat waarheid en wat „Dichtung" is in de geruchten over he't aanstaand aftreden van Mr. Brant jes (thans zooals men weieit, hier te lande vertoevend)als gouverneur van Curacao, moet. de toekomst leeren. I Luitenant Koppen begon zijn Postvlucht naar i Indië al-aanstonds legde hij den afstand Am- j sterdam—Aleppo in tweie dagvluchten af. Onder leiding van de dineicteur-generaal van j Posterijen T. en T„ is een bespreking gehouu- den met vertegenwoordigers uit belanghebben-: de kringen inzake de geregelde luchtpost-ver- binding met Indië. Daarover hoort men in|u i eens optimistische en dan weer pessimistische voorspellingen. ,.,Qui vivra verre!".... - Den 8en October j.l. had die opening plaats van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Onze kroonprinses heeft haar eerste colleges' aan de Leidscbe Universiteit achter den tug. Personalia: De heer J. L. Verbeek Wolthuis, referendaris bij het Kabinet der Koningin, viert den 15en October zijn zilveren jubileum als ambtenaar bij het Kabinet. De heer Charles Maskens, tot dusver Belgisch gezant te Sofia, zal worden benoemd in die functie als opvolger van prins De Ligno te Den Haag. Minister' Kan heeft te Wageningen, bij de viering van het gouden jubileum van het Rijkslandbouw proefstation, een interessante lezing gehouden. Daarna is Z.Exc. de toestanden in Drenthe Groote voorraad in oogenschouw gaan nemm. Uit de doodenlijst: Mr. Treub, notaris tie Den Haag, een dier vooraanstaande figuren, en het naterdaat op 64-jarigen leeftijd. J. Hud-dig, oprichter en oud-directieur van de Koloniale Bank, 87 jaar te Hilversum. A. Roelvink, oud-directeur van dei Twantsche Bank te Amsterdam. Te Oploo (Br.) Prof. dr. J. Vermaes, hoogleieiraar in de analyse in de minerale en de docimale aan de Techni sche hoogeschool te Delft op 59-jarigen leef tijd. f Uit de rubriek der criminalia teeken ik aan tal van inbraken hadden weer plaats. 0.a. eeiri in een villa aan den Scbevelingschen weg te Don Haag, waarbij voor duizenden guldens' .aan waarde werd geroofd. IN EENVOUDIGE TOT MEEST ARTISTIEKE UITVOERING. SPECIALITEIT IN: Geopend:: 's-WOENSDAGS DEN GEHEELEN DAG. s-ZONDAGS VAN 9—12 UUR; FOTOGRAFISCH ATELIER VOOR DUURZAAMHEID DER FOTO's ON BEPERKTE GARANTIE. In den trein van Lage Zwaluwie naar Dort werd iemand bewusteloos gevonden, die be weerde, dat hem 'een portemonnaie, een be drag van f 35.— bevattend, was ontroofd. Te Roermond in het oudemannenhuis genaamd „Louise-stichting" had een afschuwelijk dra ma plaats, waarbij een 52-jarige liefdezuster door een 57-jarigen verpleegde werd vermoord. Mient 17 - Tel. 526 jc£ Wij leveren 2 U een tf KOUS i f3,- KNIESTUK f2, ENKELSTUK f KUITSTUK f2,25 Ook naar maat verkrijgbaar. De Gas-d.irecteur te Weesp is voor ontslag voorgedragen. De Justitie onderzoekt de vraag in hoever hier aanleiding tot strafrechterlijke vervolging bestaat. De Gas-dinacteur te Woer den heeft om gezondheidsredenen tiegaja 1 No vember ontslag verzocht. Tie IJmuiden had een roof-overval op de bemanning van dein Neder landschen motorschoener „Atlantic" plaats: De kapitein werd ernstig mishandeld en be roofd. Dit misdrijf blijkt te zijn geschied door vier leden der bemanning van het Nederland- sche motorschip „Nieuwendam", dat naar Lon den koers zette. Dat men zal pogen de schul digen uit te zoeken, ligt eenigermate voor dë hand. Ernstige gevallen van fraude' zijn ont dekt bij ide woningbouw-Mij. „S.t. Joseph'", I I'M fTMMM-u iMUi'M'! in het voormalige Schoten, thans Haarlemsch gebied. De penningmeester, verdacht van f 4000 te hebben verduisterd, is in arrest ge steld. Een slager te Woerden is bewusteloos! in zijn wonimg gevonden, met een diepe snee in den hals. Natuurlijk wordt het geval onder zocht. In dezelfde gemeente werd een advo caat mr. V. de B. in hechtenis genomen, ver dacht van als curator in een faillissement groote sommen te hebben verduisterd. Wij ko men tot de ongelukken serie. Ook thans ver wijs ik voor de reeks auto-ongelukken naar de bladen. We zullen allereerst afrekening hou den met het befaamde roode haantje. Te Amsterdam in de Emmastraat woedde een brand, waarbij een 50-jarige Duitschej dienstbode in de rook stikte. Een kapitale boer-| derij te Rijen is in de asch gelegd. Een lan|d-| looper werd, van brandstichting verdacht, op-i gepakt. Een zeer hevige brand woedde te Schiedam, waarbij een kurkemfabriek aan de Schie vrijwel werd verwoest. De Padox-fabriek te Warmond werd gedeeltelijk door de vlam men vernield. Gelukkig kan het bedrijf er wor den voortgezet. Bij het Rotterdamsche Beurs station werden een 30-jarige leerliing-fnachinist bij botsing tusschen locomotief en muur de: beide beenen afgekneld, zoadat de dood bijina onmiddellijk volgde. Op den overweg bij' 'N. Tonge is een boerenwagen dior de stoomtram aangereden, waarbij een 17-jarige voerman is verpletterd. Met deze lugubre bijzonderheden meen ik de „zwarte rubriek" van mijn week overzicht te kunnen besluiten). Niet echter alvorens nog even te hebben ge-, memoreerd dat Exc. v. d. Veigte, Minister van Waterstaat, de vorige week naar de Achter-, hóek reisde, om eemige overwegen van spoor-i wegen te bezichtigen, waarvan de opheffing der bewaking is voorgesteld. Bravo Excellentie!... Het 125-jarig bestaan van de Haagsche) „witte" werd eenvoudig, maar toch zeer ge noeglijk gevierd. Op Zaterdag 8 dezer bracht de kapel van de Grenadiers en Jagers een. .soort „ovatie-concertje" aan het vermaarde gebouw; op het Haagsche Plein. Er is geboren een spiksplinter-nieiuw bank biljet van vijf en twintig gulden. Mogen allen; die deze regels onder de oogen krijgen, het urn zéér grootea getalen als hun rechtmatig bezit I te aanschouwen krijgen. j M. Leon Daudet, de beroemde legitimisti- sche Fransche Vluchteling hield in Den Haag lezingen en gaf er uiting aan zijne warm.fi sympathie voor zijne perscollega's. De Rotter- damsche Tram wordt van 15 October a.s. af tijdelijk Gemeente-beidrijf. Mag men „De Grondwet" gelooven, daa zal binnen drie jaren de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen van Tilburg naar Roosem- daal worden verplaatst. Ten slotte: In de Gemeente "t Waar (Gr> bereikte de heer R. P. van Calcar in vrij gonde gezondheid |den gezegeinlden Leeftijd van 1Q1 jaar. i Te Gramshergen is door dei vroede vaderen.' de functie van.... klepperman weder 'in eend hersteld. Prachtige aanleiding voor een Hieronymus van Alphen Junior om op een der heerlijk-, mooie herfstdagen van October 1927, een twin-! tigste eeuw gedicht te maken op dien „lieven braven man", gelijk zijn voorvaderen in de 17de deedt. f I 1 BUITENLAND'. i I 1 Die burgeroorlog in China. De geschiedenis herhaalt zich... Ook in de) laatste dagen van Juni scheien het wel of dei almachtige Tsjang-kai-sjek, aan het hoofd van zijne nationalistische legers weldra Peking zou binnenrukken, nog steeids de zetel van de al-, oude regaering van China. En toch zouden zijn legers, enkele maanden daarna, zich in vollen1 aftocht bevinden, scherp achtervolgd door Soen-tsjoeang-Fang. Zelfs zou de krachtige fi guur van Tsjang-kai-sjek bijina geheel verdwijn tien van het Chiineescbe staatstooneel. En zie, opnieuw staat Peking aan den rand van den afgrond, De gouverneur van Sjajnsi; die zich langen tijd afzijdig had gehouden in! den strijd, kiest plotseling partij voo.r de natio- (nalisten, dringt op naar het noorden weier, wordt Peking bedreigd. Verbonden met daa „Christengeneraal" Feng levert hij slag dicht bij de hoofdstad der noordelijken. I En toch, het onmogelijke is gebeurd. Die Sjansi-troepen zijn teruggeworpen, de noordelij ken hernamen Soeanhwafoe, vijf bataljons der Siansi-troepen werden ontwapend. De krijgs kansen hebben zich weer gekeerd, de aanval lers zijn reeds 30 K. M. teruggedreven. Deze afloop kwam dus wel geheel onver wacht. Het merkwaardige is, dat 'het thans de noordelijken zijn, die verbonden met den gou verneur van Sjantpeiag, tot den aanval zullen overgaan. j Wat daaruit wel zal groeien? - 1 i

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1