izen Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 18 October 1927 36e Jaargang No 128 imterc. telephoon 52 NIE U W E LANIIEDIJKER COlfRAIVT Deze courant verschiint -m. -r- - - X «ML. X 8» «HR» Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden 11.15. - Kedacl.-tllg. J. H. HKUKB. - Bureel Koordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 |^cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte "J Brieven recbtst reeks aan don Uitgover Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. De'Raai dezer gemeente vergaderde Z,aierdag- middag in voltallige bijeenkomst. De notulen worden goedgekeurd en vastgesteld Ingekomen stukken. Naar aanleiding van het verzoek van een aantal ingezetenen der gemeente, om te bevorderen, dat eventueele aanvragen voor 'het leggen van een kabel door het P:.Ej.N. ten behoeve van de elek trificatie der gemeente met den moesten spoed te willen behandelen en inwilligen, stellen B. en W- voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar zij met het oog op den Schuldenlast van het gasbedrijf niet kunnen bevorderen de invoering van electriciteit. De voorz. zegt, dat; het adres door ongeveer 100 personen is geteekend en hebben B. en W. de aanvrage ampel overwogen, maar konden niet anders met het advies' komen, dan 'het adres voor kennisgeving aan te nemen, daar zij met het oog op den schuldenlast van het gasbedrijf niet kun nen bevorderen de in viering van electriciteit. Be schuldenlast van het gasbedrijf is thans nog f 175.385. Van het eerste oogenblik van den aan. leg van electriciteit zal de productie van het be drijf achteruit gaan. Te Harenkarspel, waar onge veer 60 pCt. is aangesloten bij het P;jEi.N. be droeg dit over 1926 7142 M3. minder als in 1925, toen ailaar de electriciteit niet was. 'Bovendien meenen B. en Wi. dat het aantal verzoekers in verhouding van het aantal gezinnen van pl.m. 370, te gering is. Spr. geeft toe, dat de electrici teit gemakken met zi.ch medebrengt, maar be kijkt men de zaak van de financieele kant, dan 'krijgt men hooger gasprijzen, en zooals de toe stand op het oogenblik is, js het gas een heele gjoede verlichting, als -deinstallatie in de huizen goed is. We weten wel, dat aan de hand van de provinciale verordening, het P,.B.N. evengoed kan kometn, en indien het zoover komt, zal het ge meentebestuur niet saboteeren, en tegenwerken, doch billijke esiehen stellen voor 'het onderhoud van de straten, doch den aanleg van èlectrische ketels kunnen B. en W, niet bevorderen. De heer Swan onderschrijft ten volle de woor den van den voorz. Het wordt een strop voor de gasfabriek en de ingezetenen van Warmenhuizen. De heer Slot zegt, dat B, en W;. precies op hetzelfde standpunt als voor enkele jaren terug. Toen moest met het oog op den toestand van, het gasbedrijf, enkele jaren worden gewacht. De schuldenlast van het gasbedrijf is tamelijk groot, wordt er gezegd, toch de toestand van het bedrijf is zeer gunstig te noemen. Spreker heeft de be grooting 1928 ingezien en is hem gebleken, dat bij een lage raming van inkomsten een geraatnde winst op de begrooting staat van f 5500. Spreker meent, dat al meermalen gezegd is, dat de capa citeit van de gasfabriek 500.000 M3. is en we zien dat de gasproductie is geraamd op 490.000 M3., zouden we .dan niet spoedig moeten uitbrei den en is daarom op het oogenblik niet de tijd gekomen, om over te giaan tot electriciteit voor verlichting. Het motief was enkele jaren geleden de gasfabriek en ik ben van meeding dat deze motieven niet heelemaal meer gelden. Spr. is van meening, dat het wel gemotiveerd is om! de ellee- trificati» te bevorderen. De heer Molenaar wil als uitgangspunt nemen de vergoeding bij jaren geleden gehouden in N. Niejjorp, toen was men algemeen van gevoelen we moeten nog eenige jaren wachten en naar uitbrediing van het gasbedrijf zien, doch dit is tot heden niet gelukt. Schoorl ziet het nut van gas blijkbaar nog niet in. Spr. zegt ;dat de heer Slot abuis is, wat betreft de capaciteit van de gasfabriek, er is indertijd door den directeur ge zegd, dat met een geringe vergoeding de productie Kot 7 a 800.000 M3. kan worden opgevoerd. Of de electriciteit evenwel werkelijk een groote Schadepost is voor het bedrijf, kan spr. thans niet beoordeelen en voelt spr. er niet voor om 'hiet adres te steunen. Eir is wel gezegd dat alle on derteekenaars geen serieuze zijn, maar daartegen over staat, dat er meerdere zijn, die het adres niet onderteekend hebben, maar wel zullen niemen. De heer v. d. Meijden zegt, niet tegen de aan vrage te zijn, omdat volgens den voorzitter, den «eventueelen aanleg van electriciteit niet te weren is en indien dus voldoende aansluitingen zijd, dan krijgen we dé electriciteit toch. De heer de Groot, merkt nog op, 'dat men zich niet over de capaciteit van de gasfabriek behoeft te verontrusten. Toen de onderhandelingen met Schoorl over de levering van gas aaifiiangig wa ren, werd door den directeur gezegd, dat bij een capaciteit van 60 a 70.000 M3- met alle aan wezige machineriën, kon worden doorgewerkt. De voorz. is het met den heer Slot eens, dat sedert 4 jaren geleden de finantieelje schuld van het gasbedrijf met f30.000 is achteruit gegaan! en in de begrooting 1928 een winstsaldo van f 5000 is geraamd. Of dit direct -een motief moet wezen, om de electriciteit te bevorderen is spr. niet van meening, wanneer de ookesprijzen b.v*. met 10 pCt. dalen als is begroot, dat is een ver schil van f1600. De steenkoolprijzen zijn zoo laag geraamd, dat deze niet lager kunnen en is voor 1928 reeds voor dezen prijs gecontracteerd en bovendien zouden B. en Wj. de gasprijs naar de laagte willen werken. De heer Molenaar vraagt naar de gevolgen, zegt de voorz. Deze zijn niet zoo gemakkelijk te onderzoeken, de praktijk moet eerst spreken. Volgens de deskundigen wordt 25 pCt. voor lioht gebruikt, het gemiddelde ver bruik per gezin is 450 M3. indien alle 100 onder teekenaars de electriciteit zouden nemen, zou dit een verlies zijn van 12.500 M3- De heer Molenaar vraagt ,hoe het staat met den prijs van gas en electriciteit. Men beweert, dat electriciteit duurder is dan gas. De voorz. deelt nog mede, dat indien 1/4 Van liet gebruikte gas voor verlichting is, dan zóu dit tegen den huldigen prijs per jaar f 1456 bedra gen, het gemiddeld verbruik voor electriciteit is b.v. in Waarland 70 K.W., dat zou dan zijn tegen een prijs van 35 et. f 24.50 zijin. Het ondjerhou^ van gas is hooger als van electriciteit en er 'staan werkelijk ook voordeelen tegenover het gas, dat valt niet te ontkennen. De heer Slot viaagt zich af, of het voor de gasfabriek van zooveel invloed is als 10.000 JM3. gas wordt afgeleverd, dan is dit een kleine winst derving en blijkt het "dat de menschen in het algemeen de eleotriciteit wenschen, ligt het dan op den weg van de gemeente het te keeren. Is het verbruik van electriciteit groot, dan doen we m.i. verkeerd het "te keeren. De voorz. acht, gezien deconcurrentie, ook' met het oog op de petroleum, den gasprijs nog te hoog en B. en W,. hebben niet &e overtuigjLng, dat het noodzakelijk is, en lijkt het ons derhalve dat. men de menschen tegen zich zeiven moet beschermen. B. .en Wi. hebben nog een onderhoud gehad enkele dagen 'terug met de direotie van het P;.E|.N., en is ook gevraagd, hoe staan B, en W. tegenover een eventueele aanvrage, en is "medegedeeld, dat de zaken niet in vijandschap maar in vriendschap zullen worden afgedaan. B. en Wj. zullen niet op de aohterste beenen gaan staan, maar medewer ken. Na eenige verdere discussie wordt het voorstel B. en Wj. aangenomen met 5 tegen '2 stemmen. Tegen Slot en v. d. Meijden. c Ingekomen is de rekening en verantwoording van den keuringsdienst voor vee en vleesch in den keuringskring 2 Schoorl over 1926 met een "batig saldo van f 2.95. Ontvangsten zijn f4112.15, uitgaven f4109.20. Goedgekeurd'. 3. Eien adres van. E. Stam c.s. dm de sloot, gelegen achter zijn pand te willen dempen. Voor gesteld wordt het verzoek aan te houden, tot den tijd dat grond1 voor demping in de Gemeente Gaanwezig is, waarna nadere voorstellen zullen woTden ingediend. Die voorz. deelt mede, dat B. en W! toegeven dat die poel stank verspreidt, dooh het wél eens tamelijk overdreven is. De mensehen zelf gooien ook veel in de poèl en thansl is hijl weder opge knapt. Dit w,as een tijd niet gedaan, omdat de Raad feitelijk een bepaling in het leven heeft ge roepen, dat de omwonenden verplicht zijn de sloo- ten langs hunne perceelen op diepte te houden van 70 c.M. onder peil. Met dempen In deze gemeente moet men voorzichtig zijn, omdat als er bouwers in de bestaande woningen komen, deze een sloot bij hun perceel noodig hebben. We willen verder den tijd afwachten, dat mo gelijk grond van de Veilingsvtereeniging beschik baar is en voorloop ig het adres aanhouden. De heer v. d. M,eijd.cn heeft de poel ook bekeken en geeft toe, dat deze erg stinkt, maar er is ook veel grond voor demping noodig. Zou het als tijdelijken maatregel niet gewetnscht zijn, bij het begin een paal in de sloot te leggen. De heer de Groot zegt, dat er over het algemeen; weinig medewerking van de ömjwonenden is en deelt de heer Swan mede, dat B, en ,Wj. voor het feit staan, dat demping bijna niet is uit te voeren, gezien de hooge kosten. Indien grond in de on middellijke nabijheid is te krijgen, is nader te Overwegen hoe te handelen in deze. De heer Slot staat erg gereserveerd tegenover het dempen van poelen. Op het "oogenblik wonen I menschen in de aangrenzende peróeélen, die er geen belang bij hebben, doch dit kan veranderen. De ingezetenen werken verder absoluut niet mede, om Je slooten niet zoo te verontreinigen. Boven dien is demping direct geen verbetering, wat men op de eene plaats verwijderd', komt in een andere poel weer terecht. De heer Molenaar is ook van meening, dat met eenigen goeden wil der omwonenden, wel eenige verbetering is te verkrijgen. H|et voorstel wordt daarna met algemeene stemJ- .tnen 'geaccepteerd. Een verzoek van eenige vereenigingfen uit de gemeente om de plaatselijke verordening op de openbare vermakelijkheden zoodanig te wijzigen, dat voor plaatselijke vóreenigingen, wélke uitvoe ringen geven, geen belasting behoeft te worden betaald- B. en W. stellen voor op 'het verzoek afwijzend te beschikken. Hit adres gaat uit van de vereen. Varia'! muziekgezelschap „T.A.Vj&N U." en gymnastiek vereniging „d.o.s.k.o;' B. en W,. geven toe, 'dat het voor plaatselijke verenigingen moeiljjk is om te bestaan, doch om voor alle uitvoeringen, vooral die met het bal na, vrijstelling te geven, lijkt ons werkelijk wel eén beetje te ver toe, daar ook bals uitsluitend voor leden vrij zijn van belasting. "^De bals zijn toch ook meer speciaal voor de caféhouders en lijkt het ons toe, dat de kasteleins de belasting betalen, dit geschiedt in andere ge meenten todh ook. De heer Molenaar acht een bedrag van resp. f 5 en 10.van geringe beteekenis, ook voor de verenigingen. Ik geef toe, dat de kasteleins dit moeten betalen, doch wat beteekent het om 5 of 10 cent meer entrée te heffen. De heer Slot is eene 'ander meening toege daan, voor de betrokken verenigingen gaat de betaing van belasting feitelijk hunne finantieele draagkracht te boven al wordt er óver enkele dagen een faney-fair gehouden, toch blijven zij noodlijdend. De uitvoeringen met bals leveren weinig baten op, en gebeurt het meermalen, dat de kosten niet eens gedekt zijn. Gezien verder de weinige opbrengst voor de gemeente, kan spr. heel goed van deze kleine bate afstand doen.. De heer Molenaar zegt, als "de verenigingen weinig baat hebben bij openbar uitvoeringen en bals, laat men het dan uitsluitend voor leden houden. Verder is er veel vóór 'te zeggen om met den exploitant vain het gebouw te onderhan delen. Het voorstel wordt daarna aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen de heer Slot. Een adres van het 'Bestuur van het fanfaroorps T.A.V.ELNU. om eene jaarlijksche subsidie van f50.B. en W. stellen voor het adres te be handelen bij de gemeentebegroting en doelen tevens mede, dat zij goedgunstig 'op het adres hebben beschikt. Goedgevonden. Mededeelingen. Tot terrinwerker-hulpstoker is met ingang van 1 October j.l. vast benoemd J,. Buiter. Bij besluit van 28 Sept. 1927 no. 57 is door Ged. Staten goedgekeurd de gemeenterekening over 1925. Bij K. B. van 26 Sept. 1927 no. 1 is opnieuw tot Burgemeester dezer Gemeente "benoemd de heer J .Burger. De heer Swan wil in het openbaar den Voor zitter hartelijk feliciteeren met zijne herbenoe ming en ook de gemeente Waiimtenhuizen. Bij besluit van 5 Oct. 192'7 no. 10 is goedge keurd het besluit tot het doen van af- en over schrijving op den dienst. 1926. Tot plaatsvervangend Burgemeester is benoemd' door B. en W. de heer J. Swan. Ingekomen is een reclame hondenbelasting '27 van P. Wildeboer. Voorgesteld wordt een half jaar ontheffing te verleenen tot een bedrag van f 3.Eveneens van 'F,. Pie. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken. Goedgekeurd, daar de hond in het 2de halfl j jaar is overleden. Door B. en :W. is besloten om bij voldoende deelname wederom de gelegenheid open te stellen I om een cursus voor voortgezet l.o. aan de scholen in de gemeente te volgen. Be Voorz. deelt nog mede dut het aantal eur- sisten aan de O.L.Sohool (dorp) bedraagt 6 jon- gens en 1 meisje, te Sehoorldam 7 jongens, Z,us- tersehool 11 meisjes, te Krabbendam 9 jongens 1 én 4 meisjes. Van de R.K. Jongensschool is nog j geen bericht ingekomen en hoewel bekend is, dat j daar een cursus wordt gehouden. Punt 2. Aangeboden wordt de begrooting der gemeente, tolver 1928, alsmede de begrooting van het gasbedrijf alsmede van het Burgerlijk Arm- bestuur. Voorgesteld wordt deze in handen te stellen van een commissie van onderzoek, n.l. den Raad buiten B. en De begrooting van de gjemeente luidt: Ont vangsten en uitgaven giewonen dienst f85.797.945, onvoorzien 11915.25, G I.'B. f25600, kapitaald. f25000. Gasbedrijf. Baten f 70472, "lasten f 64906.07, saldo winst f 5565.93, kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven f 21.810.125. Armbestuur. Ontv. en uitgavten f 13.952.15, subsidie gemeente f 3500. Wordt goedgevonden. Punt 3. Ingekomen zijn de plannen voor het ma ken van een brug in de Oudewal en stellen B. en W. voor mét den bouw be beginnen in het voorjaar van 1928 en hiervoor eene gèldleening aan te gaan groot f3500, tegen ten hoogste 5 pet. ai te lossen in 30 jaren voor het eerst in 1929. Volgens medeaeeling van den voorz. ligt het in de bedoeling, die werken uit "te voeren in' het v0^rJaaf) daar het najaar hiervoor minder ge- ®chl.^t is" B- en w- meenen, dat een tamelijke) bo j heette aan deze brug bestaat. '6 Jaren geledfen waren er ook al gelden voor gevoteerd, doch ge- fen, j 10611 aanw«zig®n slechten ecónonftsehen toestand, is het werk niet uitgevoerd. De Pro- I vinciale Waterstaat heeft de teehening ontwor- j pen, alsmede een begrooting. De brug krijgt een 'doorvaariwijdte van 3 Meter, doorril van 4 M'. j en komt 1.20 M. boven peil. J De heer Molenaar heeft deze zaak meermalen I onder de oogen gezien en is van meening, dat de j brug op zijn plaats is, niet enkel om de bewo ners van de Ouèowal en het Bbschje. In de toe- komst zullen aan de Oude wal wel meer bewoners komen en is het niet goed 'doenlijk óm zoo'n, eind om te moeten varen om Van Noord naar Zuid te kunnen varen. Ee kosten zijn niet van zulk een invloed op de gemeentebegrooting, wanneer in 30 jaren wordt afgelost. De heer Swan deelt mede, zijne goedkeuring aan het voorstel te hebben gehecht. Voor eenige jaren terug werd het werk niet uitgevoerd .we gens den slechten eöonomischen toestand, doch! men kan het ook van den anderen kant bekijken, n.l, het kan don oooaomiödiien toestand mede hel- pen verbeteren. De heer Slot wil er niet veel van zeggen. Spr. acht het op het oogenblik nog ongemotiveerd tot den bouw over 'te gaan. Het belang van eenige ingezetenen acht hij nog niet direct een gemeen tebelang. Gezien het groote 'bedrag aan 'inkom stenbelasting stelt hij voor niet tót bouw over te gaan. De heer de Groot merkt op, dat in een,tamelijke behoefte wordt voorzien en of een paar jaar eerder of later wordt begonnen, blijft spreker het zelfde. 'Onderhoud zal er niet aan de brug zijn en is er niet voor langer te wachten.. De heer Hof is 'het niet eens met den heer Slot, er zijn al heel wat meer menschen, dan die aan de Oudewal, die er van zullen profiteeren. 'Hij stemt toet het voorstel van B. en W|. van harte in, dat de brug er komt. De voorz. zegt dat er 32 onderteekenaars zijn en al is het adres wat den inhoud betreft, wel wat Overdreven, lijkt het hem toe, dat de brug wei noodig is. De opoffering van den kant der gemeente zal 30 jaren lang f207 bedragen. De heer v. d. Meijden is van meening dat de brug in eene behoefte voorziet, zoowel voor de bewoners .aan de Oudewal, als voor Sehoorldam en Krabbendam. Het voorstel wordt daarna aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen de heer P:. Slot. Punt 4. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot het oprichten van een tuinbouwbe drijf bestaande ,uit 4 druivenserre's en een waren huis van 1000 ramen alsmede eene woning, te Stichten op het perceel weiland gelegen aan da Oudewal, in huur bij G. J. MóSch. Verder wordt voorgesteld hiervoor eene géldleening aan te gaan groot f19000, af' te lossen in ten hoogste 30 ja ren, tegen eene rente van ten hoogste 5 pCt. Tevens wordt voorgesteld de leiding van het be drijf in handen te stellen vain eene commissie be staande uit 5 leden door B. en Wi. te benoemen en waarvan een lid van het college voorzitter is. De voorz. deelt In het algemeen mede, ho(e B. en W. thans tot het voorstel zijn gekomen, nadat de heer Slot in de vorige Vergadering cLze kwestie aanhangig heeft gemaakt. Verschillende vergaderingen zijn belegd met het Dag. bestuur van de Veiling en Me heer Donia, tuinbouw leeraar. E|en bezoek is gebracht bij de Provinciale Commissie van de Veilingen en een onderhoud met een vertegenwoordiger van "Ged. Staten, die beiden niet onsympathiek tegenover het stichten van het bedrijf stonden. Verder zijn streken bezocht, Waar dergelijke teelt plaats heeft n.l. in het Westland en ook in Friesland, waar men ook met goede gegevens over de resultaten vandaan kwam en Hoen B. en Wj. thans dit (v'oórstel. Het voorstel is belangrijk, toch meenen B. en Wu dat het voorstel gemoti veerd is. Het kapitaal zal in 30 jaren worden afgelost en ligt het in de bedoeling om in het eventueel nadeelig slot van het bedrijf een bij drage te vragen van "Harenkarspel, die .Veilings- vereeniging en Prov. Staten én wel als volgt van de gemeente 50 pCt. Provincie 25 pCt., Haren- karspel 15 pet. en Veilingsvereeniging 10 pCt. Hefc te stichten bedrijf dient ons aan te hoon en, dat bij een kleiner grondbezit, welke thans toch nog 2 a 3 bunders meet, een behoorlijk bestaan verzekerd is. Gezien verder 'de toeneming der bevolking, zal het grondbezit kleiner worden en naar meer werkzaamfieden moeten worden uitge zien, waardoor men een meer welvarende streek krijgt en de energie van de bevolking in deze gemeente zich meer kan ontplooien als tot nog toe. De heer Swan Sluit zich aan bij het gesprokene

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1