zaU|Nieuwsblad y. Hall. Noorderkwartier Donderdag *0 October 1927 36e Jaargang Polder Geestmer-Aiobacht NO. 1^4 INTERC. TELEPHOOH 52 NIEUWE 1 LtiiiEnukEft mum 1Hedact.-Uif^. J. H. KEIXER. - Bureel Hoordscharwoiid(> Deze courant verschij Dinsdag, Donderdag en Abonnementsprijs per 3 maanden f 1 Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtst reeks aan den Uitgever (Qosierdijk en Molengeerzen.) Bestuur en Hoofdingelanden van boven,genoem den Beloer vergaderden gistermiddag in voltal lige bijeenkomst ten huize van den heer C. V,is. De voorz., 'de heer Jb. Swan, opent met wei- kom aan de aanwezigen, daarbij in 't bijzonder begroetende den hoofdingeland voor Sint Pan- cras, den heer Wagenaar, dien hij voor de eerste maal ontmoet. Spr. hoopt ook in hem' iemand te vinden, wien de belangen van 'den Polder ter harte zullen gaan. De notulen van de vorige vergadering worden hierna gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Swart zegt dan geen oproep voor de vorige vergadering te hebben ontvangen, en ver wonderd ophoorde, dat voorgelezen werd dat hij afwezig was. De voorz. antwoordt dat de Secretaris hem heeft medegeueeld wel een oproeping te hebben verzonden, maar deze op onverklaarbare wijze moet zijn zoek geraakt. Hierna heeft het onderzoek plaats naar de ge loofsbrieven van de heeren P. de 'Boer en G;. Schoorl. Leze worden "in volkomen orde bevonden en wordt tot toelating geadviseerd, en besloten, waar op algemeene felicitatie volgt. Mededeelingen De voorz. deelt mecte dat de levering van 90 M3. bazalt vcor f8.50 is opgedragen aan Bras van Scliagen als laagste inschrijver; voor beschoeiïugswerk bedroeg de begrooting f1450 en is dit aangenomen door J. Mulder van Noordsetiarwoude voor f1356. grondwerk is aangenomen door B. en K. Schuit voor f480.terwijl was begroot f 650. BE KWESTIE MOSSE|LENBRUG. De voorz. herinnert aan het in de laatste verga dering genomen besluit om afwijzend te beschik ken op 't verzoek tot het verleenen van èeit bijdra ge van f §000 tót verbetering en vernieuwing van de Mosseienbrug. Hiervan is kennis gegeven aan Ged. Staten, waarop door dit college is geant woord, aat 't met leedwezen kennis genomen heeft van dit besluit, en waardoor Tiet zich verplicht gevoelde aan Prov. Staten voor te stellen het bij zonder reglement vaii bestuur voor de waterschap pen zoodanig te wijzigen, dat de Polder Geestmer- Ambacht verplicht wordt tot 't verleenen van deze bijdrage. Het ontwerp:besluit dat door den voorz. wordt voorgelezen, bevat een wijziging van art. 2, zal vanaf 28 Sept. j.l. tot '28 October a.s ter visie liggen, en kunnen bezwaren hiertegen worden -:n,gediend. De voorz. geeft als zijn meening te kennen, dat ue zaak thans in zoo'n stadium verkeert, dat geen besprekingen behoeven te wordien ge houden, daar deze toch tot niets zullen leiden. Spr. zou 't daarom verder willen laten rusten. De neer P. Slot A.Pz. (Br. op Langèndijk), zegit dat de voorz. eigenlijk gelijk heeft, waar ons college zich op de vorige vergafijering dui delijk heeft uitgesproken. Toch wenscht hij een enkele opmerking te maken. Spr. heeft verwon derd! opgezien van het plan van Ged. Staten, Bit lijkt mij toch een vreemde wijze van doen. Ik zou er bij het bestuur op willen aandringen om met alle mogelijke middelen tegen dit plan te protesteeren. Want deze wijze van doen gieeft ons als waterschap zekei aanleiding tot protest Het reglement 'draagt een geheel andier karak ter dan het regelen van te verleenen bijdragen. Zooals de heeren wel zullen weten, berust die beslissing bij Prov. Staten, en zou dit ontwerp besluit worden aangenomen, zoo staat er aan de handi van de Prov. wet art. 138 beroep open bij de Kroon. De heer J Oojljers (Noordscharwoudie), meent dat die z,aak verloopt zooals men had kunnen vewarhten. "Ged. Staten "hebben alles gedaan om deze- zaak in goed|e banen te leiden. Ged. Staten hebben gedaan wat 'hun goed! recht is en waar op gewezen is in de vorige vergadering. Ken nende die houding van de groote meerderheid! van het Polderbestuur, kan spr. zich levendig i rubra ken, d'at alles gedaan wordt om hun meening j te doen zegevieren. Maar het gaat bij ons 'in dit geval niet alleen j om de Mosseienbrug. Fr ligggen meer "bruggen in den Polder, die hinder van de bemaling on- dervindeu. Er blijkt dat hier iets hapert. Niemand mag echter de lasten van die bemaling schuiven op anderen, in dit geval de banne Noordsehar woude. Behoudens een enaeling is niemand 't in deze met ons eens. Wij hebben eeh watergemaal dat ons te allen tijde van 't water afhelpt. Dat is-in ons aller belang. Maar ik kan er mij niet mee vereenigen, waar verbetering moed worden aangebracht ten gevolge van deze bemaling, dat hierin niet wordt bijgedragen. Ik kan dan ook niet anders dan de houding van Ged. Staten toejuichen. De voorz. is 't hier niet in alle deelen, mee eens, en in geen geval met 't, dat Ged. 'Staten alles zouden hebben gedaan wat zij konden. Dian had men getracht de jaar tijen tot elkaar te brengen en zouden geen dwangmaatregelen ^worden op is gekomen. Ik meende aat er toch oók een vel- hngsbelang aan verbonden was. Toen werd er door den heer O. gezégd, dat hij inet een omlijnd j voorstel zou komen. Maar dat is tot nu to;e achterwege gebleven. i Be heer Ootj'ers acnt zich niet geroepen om op den heer Swart te antwoorden, maar wil wel i verklaren, dat deze omlijnde voorstellen zouden "J11 ingediend, maar waar men afstuitte op het j verzet van den Polder, geen cent te willen bij- j dragen, hal het komen met voorstellen geen be- I teekenis I De heer r Slot meent dat de heer Swart ook in de^ gelegenheid is bezwaren in te dienien, en acht 't verstandig voor iedere banne dit afzon derlijk te doen. De heer Ootjers zegt dat de banne, ten eindje raad, niet anders kon 'doen dan zich tot Ged. Staten wenden. Wij vragen niet om fooien. Wat onze plicht is te doen, zullen wij ook zelf betalen, maar hier rust ook een plicht og G.A. j De voorz. Er is nooit een verzoek door de banna. De heer Ootjers antwoordt, dat door Ged- Sta ten is geschreven, dat zoo de drie betrokken partijen deze aangelegenheid gezaenlijk wensch- ten te bespréken, zij een conferentie zoudefc uit schrijven. Hierop werd echter door Geestmer-Am bacht afwijzend beschikt. De voorz. zegt dat hem van een dergelijk schrij ven niets bekend is. De heer Ootjers meent 't toch heel zekier te weten. Die voorz. 't-Verbaasde ons 'toch allemaal toen' we de plannen van Ged. Staten vernamen. Mis schien heb ik de eerste brief van Ged. Staten bij mij. (De voorz. vindt hem echter niet). De heer Swart (Ringpólder). Misschien is ie ook wel weggeraakt, voorzitter. De voorz. zegt Rat in 't antwoord aan Ged. Staten de verwondering is uitgesproken over het schrijven van hun college. Met gemeenschappelijk overleg waren we verder geweest dat wanneer, wat Ged. Staten willen, van bovenaf jjedecre- teerd wordt. Be neer Ootjers, Zij zouden ons tot een con ferentie uitnoódigen, wanneer wij dit iwénsebten. De voorz. antwoordt, dat bij het bezoek in Haarlem door het Dag. Bestuur Van Lennep dreigde met wijziging van het reglement, maar door oen neer Hendriks toen den weg is aange wezen van gemeenschappelijk overleg Het lag op den weg van Noordseharwoude om ons 'tot eer, bijeenkomst uit te noodigen. De heer Ootjers wiist er op dat er al lange jaren over deze aangelegenheid; is gesproken. "Er word dan ook f1500 uitgetrokken. Later kwam Üe oorlog er tusscben en is deze toezegging weer teniet gedaan. Gezien de houding van Geestmer- Ambacht was 't voor de Banne NoOrdseharwou- de overbodig een conferentie uit te schrijven. Volgens onze gedachte rust op G. Amb. den zedelijken plicht bij te dragen. En verkeert men ook elders in dezelfde positie, dan zal ook daar moeten worden geholpen. De voorz. 'Fr is altijd gezegd dat de brug door de macnine verwoest wordt, maar er zijn nog andere oorzaken. Het, drukke autoverkeer over de brug en het velt varen met motoren eii ondier door doen veel schade, maar dat wordt niet op genoemd. De .heer Ootjers is 't er volkomen mee eens dat de motoren schade doen. Maar wanneer ér bij 't malen van de machine een sterke stroom' staat, moeten de motoren alle kracht aanwenden er te genop te komen. De heer .Swart zegt dat 't hem slecht af gaat aan de verbetering van de brug te moeten meebe talen. Spr. wil nog wel eens zien of de Polder wettelijk verplicht kan worden tot betaling. Wij als vertegenwoordigers van den Ringpólder, zijn nergens in gekend en de zaak gaat ons dan ook maar matig naar den zin. Op de vergadering van de vereen, van Waterschappen kreeg ik van den voorz. Üe verzekering, dat ik bij een even tueel bezoek aan Ged. Staten, eveneens een uit- noodiging zou ontvangen. Ik heb die echter nooit gehad- D'at. stuit mij wel wat tegen de borst. De voorz. gelooft dat de "heer Swart abuis is en dit sloeg op aè vergadering van 'hoofdingelan den. Het üagelijkséh bestuur van den Polder G. A. werd uitgenoodigd om in Haarlem te komen. De heer Swart.'Wij staan er altijd naast en, iwil toch nog eens het oordeel van Ged. Staten hooren. Door de 'banne Noordseharwoude Is alles niet zoo góed mogelijk geaaan. Toen er eenige jaren terug over deze aangelegenheid werd giesproken, althans waar ik bij was, heb ik aan den heer Slot gevraagd hoe de brug in Broek tot stand Be heer Ootjers. Ik 'heb steeds hier óp het zelfde aambeeld geslagen en ben steeds voor de banne opgekomen De heer Jr: Slot. Dat de herstelling reeas 10 jaar terug nooiig was is een belangrijk punt. Nu wordt de schuld aan de bemaling gegeven en d^t is niet juist. 10 jaar terug verkeerde de brug toch ook in een slechten toestand. Dat de toestand thans is zooals hij is, kan .dan gewe ten worden aan het lichaam dat voor het onder houd baa te zorgen. De voorz. zegt 'dat dit ook in het schrijven aan Ged. Staten is aangehaald. De heer 'Ootjers'. Dat is niet juist. 10 Jaar Jerug maalde dezelfde machine, en hadden wij ook toen te kampen met ondermijning van de fundamenten. Door den oorlog is de zaak blijven hangen. Na de stichting van de nieuwe machine en na het stilzetten van "de molens is het nog erger geworden. De verantwoording van den toe' stand van de brug werpen wij verre van ons, die moet door anderen worden gedragen. De heer P. Slot. De toestand is in 1915 en '16 onder de oogen gezien, gelijk met de vernieuwing ran de brug in Broek. Daar heeft men echter de zaak aangepakt en is er een brug gebouwd met 2 doorlatingen. Jammer d,at men 't in Noord seharwoude toen ook niet zoo 'heeft ingezien.. Nu dé brug in Noordseharwoude verwaarloosd is, is bet onjuist de oorzaak op 't dak van G. Ambacht te schuiven. 'Spr. meent dan ook dat de Polder zich, dat wat Ged. Staten doen, niet behoeft te latfeu aanleunen. De heer Ootjers. De brug in Broek was al een paar "jaar voor elkaar, toen er nog werd be sloten f 1000 'bij te dragen. Eln waarvoor is er tenslotte een lichaam dat boven 't Poldterbestuur is gesteld In at aie jaren zijn er dooi) Ged. Sta ten sok pogingen aangewend om tot een oplos- sing te geraken. Ik zie niet ia dat men een an der schade mag berokkenen, zonder in die schade bij te dragen. Die heer G. Schoorl (Elenigenburg). Ik liet de motoren maar betalen. De voorz. raadt tenslotte nog een ieder ernstig aan, die gemotiveerde bezwaren heeft, die be zwaren in te dienen. De heer F. Slot vraagt of er al bezwaren zijn ingekomen. De. Secretaris. Bij mij 1. Die voorz. Van de banne en eenige inwoners van Warmenhuizenj van de'banne Harenkarspel- banna Een» gen burg-; van den Ringpólder; terwijl ook van Koedijk een bezwaarschrift zal inkomen. De discussies over dit onderwerp worden thans gesloten en wordt medJedeeling gedaan dat goed keuring van Ged. Staten is ontvangen op het besluit tot 't aangaan van een kasgeldleening. Tot moleujmeester wordt met 12 van die .13 stemmen herkozen de heer Lammerschaag, diie zijn herbenoeming aanneemt, waarop algemeene felicitatie volgt. De Commissie voor het nazien van de rekenin gen over 1927 zal bestaan uit de heeren P. Seven- huijsen, J. Pranger en J. Ootjers, In behandeling komt tdihans een voorstel van 't bestuur om aan Ged 'Staten te verzoeken te mogen overgaan tot Ihet simpen de bemaling. molens ten djienste der Dit onderwerp wcralt echter in Comité behan deld, terwijl van de besprekingen een resumé aan de Pers zal wordien vérstrekt. Na beëindiging van dit tamelijk langdurig co mité, wordt met op 2 na algemeene stemmen be sloten, het verzoek bij Ged. Staten in te dienen. Tegen stemden die heeren P, Slot A.Pz. van Br. op Langèndijk en Wagenaar van St. Pancras. Rondvraag. j Hierbij vraagt de heer Borst (Harenkarspel) of men nu gauw met het straatwerk op het einde van Oudkarspel gaat beginnen. Het zand' ligt er reeds eenige weken. Voorz. antwoordt diat do steenen reeds 4 a 5 weken terug zijn besteld. Zij blijven echter maar steeds weg. Opnieuw zal op spoedige levering worden aangedrongen. Do heer Swart informeert hoeveel straat or ge legd wordt. De voorz. antwoordt van 120 M. lengte op een breedte "an 4 M. De toestand daar ter plaatse t. laat niet toe breeder te gaan. Ook is de goedkeuring van Ged. Staten op dit besluit nog niet ingekomen. Wij moeten ne derig aan Ged. Staten verzoeken óf wij een straat mogen leggen. De rondvraag levert verder niets op, waarna met een woord van dank voor de aangenaime besprekingén sluiting der vergadering volgt. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGÈNDIJK. Dinsdagmiddag 18 October j.l. vergaderde de Plaatselijke Malariacommissie ten gemeentêhuize, onder vcorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig waren de heeren P. Slot, W. Verdonk, D. H. Prins secretaris van de Prov. Com missie voor bestrijding van de Malaria te Alkmaar. C. Oij'evaar, K. Huioerj, G. P. Buize, J. Zaal en H. Schelhaas. Besloten werd te trachten de be volking op te wekken zelf de bestrijding ter hand te nemen, voornamelijk door het verdelgen van de muggen. In December zal daartoe de Ma lariafilm vertoond worden, waarbij Dr. Doyer van Hilversum een toelichting zal geven. De bedoeling is ook de leerlingen der twee hoogste klassen van de lagere scholen in de gelegenheid te stellen deze film te zien onder leiding der onderwijzers. We -■wekken de inwoners nu reeds op dezen leerrijken avond te gaan bijwonen, opdat ook mede daardoor bevorderd wordt, dat de malaria, die den laatsten tijd in onze omgeving toeneemt, weer moge af nemen in kracht. - ZUIDSCHARWOUDE. De afd. Langèndijk der Ned. Ver. tot Af-i schaffing van alcoholhoudende dranken kwam in Huishoudelijke vergadering bijleen.» Medegedeeld werd dat die N. H. P. C. Zon dag a.s. een federatie vergadering tie Schagen' zal houden. Het verslag van de algemeene vergadering' werd goedgekeurd. Besprekingen omtrent „Eigen gebouw" vond geen steun. Voor de blauwe maand propaganda werd besloten om samenwerking met het Langedijker Drankwosr CComité te verkrijgen. Tevens werd nog be sloten dat enkele laden ex. van die „Blauwe Vaan" zullen verspreiden. - ZUIDSCHARWOUDE. In een vergadering van- het fanfare-corps „Kunst na Arbeid" is een voorstel, om zich af te scheiden van den Westfrieschen- Bond bij meerderheid van stemmen verworpen. i Nieuwstijdingen EEN DRAMA. In het bosch van Buskers bij Winterswijk zijn t de lijken van een man en een vrouw gevondfen. j Toen een boer in de nabijheid' van genoemd I bosch op den akker bezig was, hoorde hij eenige j schoten. Het geval kwam hem niet pluis voor en hij waarschuwde een voorbijganger en verzocht dezen de politie op "het geval opmerkzaam te maken. Toen kort daarop agenten in het bosch kwamen, zagen zij twee lijken liggen, 'een man 1 en een vrouw. Een revolver, waarop nog 3 pa- tronen zaten, en een, waarvan er 3 afgeschoten waren lag naast hen. Nadat foto's genomen wa ren, werden de lijken naar het 'lijkenhuisje op de j algemeene begraafplaats vervoërd. Bij nader om derzoek, volgens 'de „N.R.Crt." bleken de dooden te zijn W. O. K. en diens vrouw 'H, S uit Cle- i veland, in Ohio, Amerika. De Tman was blijkens de op hem gevonden pas 77, en de vrouw naar schatting 70 jaar. Cirda f 50 in Hollandsoh, Duitsch en Amerikaanseh geld werd op hen ge vonden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1