I Gemeenteraad Oudkarspel. 1 Dp Raad vergaderde Dinsdagavond 7 uur in voltallige zitting ten raa-lhuize. Na opening met welkom aan leden en Pers, worden de notulen van de vergadering van 30 Sept. goedgekeura. De Yoorz. deelt mede, dat: a. Het Vervolgonderwijs wordt gevolgd door 24 leerlingen, l.w. 18 jongens en 6 meisjes; b. in de j.l. gehouden vergadering van de com missie van beheer der Lichtbedrijven is besloten de straatlantaarns van 15 October tot 15 Febr. gedurende den geheelen nacht, tot een half uur voor zonsopgang, te laten branden; dit, naar aan leiding van het verzoek van de Tuinbouwvereeni- ging „de Eendracht" alhier, om tijdens den win ter de lantaarns in den ochtend te laten branden. Voorstel van de Commissie van beheer der Lichtbedrijven om aan de afdeeling Langeniijk van de Noordhollandsche vereeniging „Het .Witte Kruis" ten behoeve van het badhuis gas en elec- tricitait te verstrekken tegen een tarief van 5 ct, per M3. en 10 cent per K.W.U., ingaande 1 Nov. 1927. De voorz. licht toe dat dit voorstel voortvloeit uit een verzoek van het Wt- Kruis om de levering van gas en électriciteit zoo laag mogelijk) te stellen. De stichtingskosten van het badhuis zijn hoog, en hoewel het gebruik steeds toeneemt, heeft men toch nog te kampen m)et een tekort- Waar de levering niet gratis kon geschieden, meende de commissie dit voorstel te moeten doen. Dp heer Bakker acht het badhuis veel belang rijker dan het gaskachelgas, dat men voor 5 cent wil leveren. Spr. wil daarom niet meer dan den productieprijs vragen, omdat uit deze levering geen winst behoeft te worden getrokken. De heer Groen acht "den prijs billijk en de te maken winst gering. Voorz. antwoordt, dat in den geest van den heer Bakker ook in de Comm. is gespróken. Men meende echter, dat de concessie hiermede ver ge noeg ging. Spr- gelooft dat het Witte Kruis zeer tevreden zal zijn. Die heer Bakker stelt voor om een prijs van 4 cent te vragen. De heer Paarlberg steunt dit voorstel en zegt dat 't zijn bedoeling is tegen productieprijs te leveren. Dan komt men misschien nog'lager dan 4 cent. Spr. zou 't voorloopig voor 1 jaar willen doen om te zien hoe dan 'het badhuis er voor staat. Weth. Kroon gaat met 't voorstel van 5 cent aooaord. Vooral met 't oog op Sint Pancras, waar men daar niet van 't zelfde kan profiteeren als de ingezetenen hier. Djit is reeds een lage prijs. Da voorz. zegt nog dat. een voorstel om 't gra tis te leveren is gekelderd. Wje geven nu reals een belangrijke reductie. We doen 't nu voor '28 en kunnen daarna zien of een nog lager tarief billijk en wenschelijk is De heer Bakker meent dat niet vergeten moet worden, dat het Witte Kruis zelf exploiteert, tegenover andere gemeenten waar dit niet ge beurt. Het voorstel van den heer Bakker wordt hierna verworpen met alleen de beide voorstellers voor en het voorstel der Comm. aangenomen. Hiermede is men genaderd tot de behandeling van: I- do gemeentebegrooting '28. De voorz. geeft hierbij in overweging art. 13 van het reglement van orde te handhaven om al leen in le en daarna in 2e termijn te spreken, daarbij voorkomende, dat men genoopt wordt iD 3e instantie het woord te voeren. ALGEjMEjENB BBSiCHOUWI,NGEN. De heer Bakker, van de geboden gelegenheid gebruik makende, zegt niet veel op dieze begroo ting te hebben aan te merken. Het nieuwe college van B. en Wi- heeft nog te kort zitting om cri- tiek op het werk te kunnen oefenen, en bestaat er ook geen reien dit te doen op het oude college- Wiel wil ik verklaren, dat ik mij thans zoo lekker gevoel als kip, waar de verkiezingen hebben aan getoond, dat wij thans de sterkste partij zijn, da't de algemeene gedachte zich in onzen geest ontwik kelt. 'tStemt tot vreugde, dat wij daardoor een zetel in B. en W,. hebben verkregen. 'tSpijt miji voor den heer Kostelijk, dat hij daardoor moest opstaan, omdat wij hem hebben leeren kennen als iemand, die rond voor zijn meening uitkomt en eerlijk zegt waar 't op staat. De heer Koste lijk verklaarde zelf, dat de partijen hem hebben doen vallen, en wil ik een woord van dank bren gen aan de Vfijz. Kiesvereen. vQor net ingenomen standpunt; want had 't aan den Ra'aid gelegen, dan was 't niet gebeurd. De heer Kroon is met 7 stemjmlen tot weth. herkozen en wil ik hem hiermede feliciteeren. Dat is iets wat niet veel een weth. ten'deel valt'. De heer Paarlberg moest 't met 2 stetnmen miu- der doen. De katholieken ineenden een zetel voor zich te moeten opeischen, daarbij 't redht van den sterkste niet erkennende. 'tKan toch gebeuren dat hun partij de sterkste wordt en daarom was 't aangenaam .geweest, zoo zij 't recht van 'den sterkste hadden erkend. Zijn wij verheugd een zetel in B. en W- te hebben ingenomen, nog liever hadden wij die gehad in de Gascomm. en Meenden wij daarop recht te hebben, niet een van onze partij zit er in. Kort voor deze benoeming heb ik er nog met iemand over gesproken olml hier een 'mouw aan te passen en elkaar niet weg te stemmen. Die persoon voelde er ook wel voor, maar ik heb er niets meer van gehoord. Daardoor verkregen wij geen zetel. De partijen, die thans aan de tafel van B. en Wl- zitten, hebben elkaar meermalen dwars ge zeten. Misschien was er ook wel schuld van onzen kant, en zijn wij soms scherper geweest dan noodig was. De verkiezingsstrijd van thans hebben wij ech ter zakelijk gevoerd. In den nacht werd nog een verkiezingsbiljet door de tegenpartij rondgezonden. Dat is haar recht, maar "daarin stond dat het onze schuld was dat de belasting op de publieke vermakelijk heden werd geheven. Dat was niet waar. Wij hebben altijd behoord tot de tegenstanders. De belasting moet geheven worden zoo progressief mogelija van het inkomen en niet "door indirecte belastingen. Wij meenen de zaak correct te heb ben behandeld. Bij het nazien van de begrooting is mij geble ken, dat de bedragen aan den lagen leant zijn genomen. Pen ding moet mij -echter nog van 't hart over de verkiezing van een gaseommissielid. Ik trachtte tot een vergelijk te komen, opdat' men niet zeven, maal voor een plaatsvervanger zou moeten stemmen, en ik dit in strijd- acht met 't prestige van den Raad. Tevens is 't jammer, dat do heer De Boer geen deel uitmaakt van de Combn. van toezicht op de gemeentelanderijen. De katholieken hebben daarin 2 zetels bezet, en acht ik dit beneden onze waardigheid. De voarz. zegt dat de heer Bakker gebruik gemaakt heeft van zijn recht om over de ver kiezingen te spreken. Als iemand, die boven ie partijen staat, zal spr. hier niet op antwoorden. Wat de begTOoting betreft, deze is zoo zuiver mogelijk geraamd en zit hier geen muziek in. Bij de desbetreffende post komt dan in behan deling het voorstel van den voorz. om' den heer Spanjaart een salaris te verleeneu van f 300, als ambtenaar ter secretarie. Tevens is hierbij gevoegd eén vergelijkend over wicht van andere gemeenten, dat wij hier laten volgen: zielen ambtenaren 1. Urk 3065 2 f 1000 2. Callantsoog 974 1 - 600 3. Oude Niedorp '1289 1 - 200 4. Mark-en 1391 1 - 700 5. Oostzaan 3654 2 -1750 - 1450 6. St. Maarten 1292 1 - 500 7. Landsmeer 3049 2 -1140 - 1400 8. H.H.W.aard 4458 1 - 1500 9. L immer 2036 2 f1000 - 750 10. Hoogwoud 2053 1 - 750 11. Obdam '1646 1 - 600 12. De Rijp 1425 1 - 250 13. Blokker 2112 1 - 1400 14. Assendelft 4405 2 - 2200 - 800 15. Muiden 2784 1 - 1000 16. N. Niedorp 1657 1 - 600 17. Blarieum t 2366 2 - 2700 - 2200 18. Opmeer 530 1 - 50 19. Spanbroek 1593 1 - 150 20. Midwoud 1070 1 - 300 21 Barsingerhorn 1744 1 - 1000 22. Monnikendam 2565 1 - 900 23. Schoorl 1925 2 -1300 - 800 24. Hoogkarspel 1929 1 900 25. Bennebroek 1485 1 - 1200 26. Venhuizen 2590 1 - 1200 27. 'sGravenland 1745 2 - 1100 - 750 28. Berkhout 2676 1 - 1300 G*i 2192 1 - 900 30. Br. in Wateri. 1789 1 - 1000 De volgnummers 1 tot en ïnfct 15 hebben be trekking op gemeenten alwaar de ambten van Burgemeester en Secretaris zijn vereenigd, en 'die van 16 tot en met 30 op gemeenten, alwaar dit niet het geval is. De voorz. zegt in de memorie van toelichting, bij zijn voorstel gevoegd, het volgende: Wellicht zult u zidh afvragen met welke be doeling bijgaand overzicht wordt verstrekt, waar op ik al dadelijk wil laten volgten :de médedeeliug, u aan te too-nen, dat de huidige toestand ter ge meentesecretarie naar mijne mieening niet besten dige kan blijven. Zeer terecht heeft de gemeenteraad. besloten de ambten gecombineerd te houden, waardoor de drager der ambten een jaarwedde geniet welke hij tot handhaving van zijn positie noodig heeft. Evenwel ligt in deze combinatie nog een voor deel voor oe gemeentekas, daar volgens de gel dende jaarweddenregeiing het salaris op het mini mum blijft, wat eeu verschil maakt van f 600. D|e schaduwzijde van de Combinatie, als ik het zoo noemen mag, is, dat wanneer de Burgemeester, ten uitoefening van zijn ambt, elders moet ver toeven, de Secretaris eveneens afwezig is. D|e Secretarie is dan zonder personeel, zoodat -het publiek niet zal kunnen worden geholpen. Momenteel doet zioh dit geval niet voor, omdat de volontair P. Spanjaart, bij mijn komst aanwe zig en door mijn voorganger uit eigen middelen, bezoldigd, door mij is gehanidhaafd en eveneens uit eigen inkomsten wordt betaald. Met mij zult u het eens rijn, dat ik van de diensten van den heer Spanjaart geen gébruik behoefde te maken en de werkzaamheden alleen had kunnen verrichten, inmiddels pogingen in het werk stellende een jongmensch te krijgen, die prac'tisöh in de gemeenteadministratie wensdh- te te worden opgeleid. Dat zoo iemand bij afwe zigheid van den Seoretaris als vervanger kam optreden, is natuurlijk te gek om op te noemen. - Toch kan zulk een toestand zidh eiken dag voor doen, aangezien de heer P. Spanjaart, die reeds ruim drie jaren werkzaam is, zoo nu en dan aollicitoerende is naar een gesalarieerde betrek- king elders, en, met het oog, óp zijn verworven kennis, wel kans van slqgen heeft. Mocht zulk een toestand intreden, dan zou ik dit betreuren voor de gemeente. Niet dat door mij niet zal worden zorg gedragen dat de admi nistratie in het goede spoor blijft, en daarom verzoek ik u dringend mijn voorstel objectief te beschouwen, zuiver uit een oogpunt van het ge meentebelang en gieen pleidooi voor eigen pa rochie dat- zij verre maar oorzaken, onaf hankelijk van mijn wil, kunnen dit 'loeletteni b.v. ongesteldheid, vacaatie. Deze voortdurende onzekerheid kan door u wor den weggenomen, door te besluiten van gemeen tewege, naast den Burgemeester-Secretaris, een bezoldigd ambtenaar aan te stellen. Na lezing van het vorenstaande zult u tot de conclusie komen, dat combinatie als noodzakelijk gevolg hééft, aanstelling van een bezoldigd ambtenaar, en zult u allicht geneigd zijn in uzelf de opmer king te maken, dat het dan wellicht beter zou zijn geweest de ambten te scheiden, wat, zooals hiervoor door mij is aangetoond, een meerdere uitgave van de gemeente vraagt van f 6Ö0. Bij gaand overzicht laat u echter zien onder volg nummers 16 tot en met 30, dat in gemeenten waar de ambten zijn gescheiden, naast den Secre taris een bezoldigd ambtenaar werkzaam is. De mogelijkheid, dat de Secretaris ongesteld wordt, bestaat natuurlijk elk momentvan den dag. Bij ontstentenis vau een ambtenaar is geen personeel aanwezig om de administratie bij te houden, want den Burgemeester kan men daartoe niet verplichten. De gemeente zal dan zijn aan gewezen op een tijdelijk ambtenaar van elders, in stoat alle werkzaamheden te verrichten. Dat een dergelijke vervanging nu juist niet de gewenschte is, zult u met mij eens rijn, alleen al als men be denkt, dat zoo iemand geheel vreemd'is, oin nog maar niet te spreken van het bedrag der beloo ning dat zal moeten worden uitgekeerd. Hiermede geloof ik u wel te hebben aangetoond dat de eventueele aanstelling van een bezoldigd ambtenaar niet afhankelijk is vaai het al- of niet combineeren der ambten. Laat ons nu eens bekijken de financieele zijde van mijn voörstel. Zooals reeds hiervoren door mij is aangetoond, geniet de gemeente een voordeel van de combina tie van 'f 600,, dus elk jaar dat de combinatie blijft gehandhaafd, bespaart ze aan -de gemeente f600— Stol nu een oogenblik het geval, dat IcLoor inij, om de een of andere oorzaak ontslag wordt geno men als Secretaris, dan zult u verplicht zijn een Secretaris te benoemen op een jaarwedde van P"2200f 2800, en zal het afhangten van Tiet aan tal dienstjaren van oen benoemde, hoeveel de jaarwedué zal bedragen. Ik stel er prijs op uitdrukkelijk te verklaren, dat u hierin niet moet zien een bedreiging, bij eventueele verwerping van mijn voorstel, doch wil hieruit laten zien het onmiddellijk voordeel voor de gemeente" uit de 'combinatie voortsprui tende. Zooals reeds hierboven is medegedeeld, is de heer Spanjaart ruim vier jaren op de Secretarie werkzaam alwaar hij tot mijn volle tevredenheid alle voorkomende werkzaamheden verricht. Al dien tijd heeft hij nimmer een belooning uit de gemeentekas, hoe gering ook, genoten. Dit was wel het geval met de vorige volontaire, -dir uit de gemeentekas een belooning van f 100 per jaar genoot. Om welke reden -den heer Spanjaart deze vergoeding is onthouden, is mij niet be-< kend. Wanneer men nu de gegevens nagaat uit de gemeenten, welke zoo ongeveer in zielenaantal met deze gemeente gelijk staan, onverschillig of de ambter. al- of niet zijn gecombineerd', -dan ziet men dat in -die gemeenten een bezoldigd ambtenaar werkzaam is. Voorts blijkt uit het vergelijkend overzicht, -dat dis bezoldiging nogal tamelijk wisselt tus- schen de verschillende gemeenten. Te hooge eischen wensdh ik niet te stellen en acht ik ook niet noodzakelijk, zoodat de ambte naar hier tevens gelegenheid heeft zich verder te bekwamen om, zoodra hij het diploma heeft be haald, te beproeven elders "een hooger 'gesalarieer de "betrekking te verwerven- Pen jaarwedde van f 300 acht ik dan ook voldoende, waarom ik a voorstel dit bedrag op de gemeentebegrooting voor 1928 uit te trekken. Met de aanneming van mijn voorstel bevordert u tevens de 'belangen van den heer Spanjaart, want hierdoor stempelt u hem tot ambtenaar in den zin der „Pensioenwet 1922" en tellen de jaren, hier werkzaam, later voor pensioen mede. Zoolang hij echter door mij gesalarieerd wordt, wcitLt hij beschouwd als te zijn in particulieren dienst en is deze tijd voor pensioen voor hèm' ver foren. Premie zal de gemeente niet voor hem' beljoeven te betalen, omdat zijn jaarwedde bene den f 400 blijft. Uwe vergadering ziet uit het vorenstaande, dat bij aanneming van mijn voorstel, u zoowel het gemeentebelang als het belang van "den volon tair Spanjaart -dient. Ik eindig met de hoop uit te spreken, dat u zich met ,de motiveering van mijn voorstel gehee.1 kunt vereenigen en dat met algemeene stemmen zat "worden besloten tot een daad, welke in het waarachtig belang der glemeente zal zijn. D,e voorz. deelt dan nog mede dat de wethou ders het voorstel op een salaris van f 200 steunen. Die heer Kostelijk zegt zich niet met andere plaatsen te hebben bemoeid, omdat hij net zoo- voel andere gemeenten kan noemen, waar het salaris lager is. Indertijd is 'door ons getracht de gemeente in een lagere klasse te krijgen, hetgeen niet is ge lukt. Om toch de gewenöohte bezuiniging te ver krijgen, hebben wij 'het ambt van burgem. en secret, gecombineerd, hetgeen -de gemeente f 600 schoeide. Wanneer er jiu een ambtenaar moet komen, was, om dit te voorkojmen, de weg geweest deze functies te Scheiden. Een ambtenaar is niet in ons belang. Het is voor Spanjaart tpeurig, wanneer hij geen betrekking'kan krijgen, maar daar kan de gemeente 'toch niets "aan doen. i De heer Groen is 't hiermede volkomen eens. iWijwriju er op uitgegaan de functie van B. en l Secretaris te combineeren om f 600 uit te win- i nen, daar de gemeente een klas te hoog stond.- Ejn door u zelf is getuigd, dat wanneer -de fuuc- j ties niet gecombineerd werden, u niet hier zou komen, maar "beter in Zaandain kon blijven. .Wan neer wij nu beginnen met f200 staan wij over een jaar of 2, 3 op f 600. Het is onbillijk om de gemeente op nog meer kosten te jagen. Die heer Paarlberg zegt dat 't zeker goed is wanneer de wethouders inededeelen, Waarom zij het voorstel op f200 steuneu. In den aanvang was ook ik sterk tegen 't voor stel. Dioor den voorz. werd echter toen gewezen op enkele belangrijke punten. In 'tijd van vacan- tie of ziekte zou de gemeente moeten zorgen voor vervanging. En tevens verzekerde hij dat wij met een salaris van f 300 in de eerste 10 jaar niet aan verhooging behoefden te denken. Juist met 't oog op de extra kosten bij vervanging, en door 't toestaan van f200, waardoor niet voor vervanging behoeft te worden gezorgd-, ben ik in zooverre meegegaan. Ook is door mij overwogen dat "Spanjaart als ambtenaar beter kan solliciteeren dan als volon tair. Wij meenen, zoolang Spanjaart hier nog is, f 200 te moeten geven. Gaat hij weg, dan wbrd-t er opnieuw gesproken. Over ie vervulling van het secretariaat kunnen wij onze volste- tevredenheid betuigen. Daardoor is 't werk zwaarder gewjorden. De wijze waarop die betrekking wordt vervuld, Is niede een punt van overweging bij mij geweest. Weth. Kroon zegt in principe ook tegen een ambtenaar te zijn. Spanjaart is echter al deze jaren tot volle tevredenheid hier werkzaam ge weest. Ik meen dat de gemeente Rem- in deze dan ook wel wat kan helpen, omdat hij als ambtenaar bij solliciteeren meer kans van sla gen heeft. De heer De Boer kan zich volkomen vereenigen met de woorden der wethouders, maar vindt een salaris van f200 feitelijk te kort. Ëien arbeider moet rijn loon waard zijn. Spanjaart Vervult hier uitstekend zijn functie. Nu mag 't waar zijn dat de lasten hierdoor In de toekomst hooger zullen worden en de ambtenarij hier al heel wat kost, spr. is er toch wel voor, maar zit nog met het bedrag. De heer Bakker is van oordeel, dat men dit geval objectief moet beschouwen. Ook ik ben voor zuinig huishouden en ik meen 'dat dat hier gedaan wordt. Door Kostelijk is er óp gelwezen, dat wij een klasse "te hoog staan en getracht is de gemeente te verlagen, hetgeen niet is gelukt. Waren wij een klasse lager geweest, ik geloof niet dat burgemeester Wijnveldt onder de sollici tanten zou zijn geweest, maar dat iwij een klaS te hoog zouden staan, mag geen opgeld doen om een ambtenaar rijn loon te onthouden. Kostelijk zegt voor de combinatie te "hebben gestemd oïn de f 600, bij mij' zat tevens voor -dat de betrok ken persoon dan een goed- salaris 'had en niet naar andere betrekkingen behoefde te solliciteeren. Daarbij komt nog dat al waren B. en Secr. niet gecombineerd, bij ziekte van den ben 'of ander, de gemeente evengoed- voor vervanging had te zorgen. 't- Bevreemdt mij wel eenigszins dat de weth. wel voor f 200, maar niet voor f300 zijn. Liever had ik gezien dat zij dan tegen waren, 'tls wel een klein beetje beneden péil. 't Verwondert mij echter, dat er geen voortstel is gekomen o'm 't nog f 100 lager te stellen, -dan had-den 'wijj ten minste 't dorpisme hoog gehouden. Spanjaart doet zijn werk tot tevredenheid. Door ziekte van den vorigen burgemeester, moestien wegen worden gezocht en mede door den heier Sp. kon de heer Reinders 't werk daardoor best af. Daardoor zijn wij goedkoop door dien tijd' heen gekomen. Ik meen dat wij nu wel iets tegenover Sp. verplicht zijn- Vormen de f 200 't "eenigste inkomen van den heer 'Sp. dan ben ik erg geneigd- tegen 't voorstel te stemmeu. Wanneer wij nu f600 zouden ge ven, zouden wij daardoor een goed ambten aai kunnen krijgen. Spr. zou btereid zijn een bedrag van f 600 toe te staan, wanneer de burgemeester er f 600 bij deed. De voorz. zegt in zijn antwoord cfat één ding hem getroffen heeft en wel: geen Tder spr. heeft de motiveering van mijn voorstel weerlegd. Het debat vrees ik niet, en daarom had ik gaarne een 'debat gehaa, gebaseerd op mijn motiveering. Ik beweer, dat de toestand van thans niet in orde is, en verwacht van u een weerlegging daar van. Ex is naar voren gébracht de 'dombinatie van B. en Secr., maar wanneer ik hier alleen had gezeten als burgemeester Wijnveldt, dan nog had ik beweerd, dat de toestand niet in orde was,, én mijn voorstel gedaan. Wat heeft 'zich in Zuid- scharwoude afgespeeld Ik wil daar verder niets van zeggen U mijnheer Groen, wijst mij ook' op die cota- binatie. maar ik zeg, dat u daarbij niet dient het gemeentebelang maar voordeel zoekt tien kos te van derden. Zeggen dan al -deze gemeenten u, niets!? Ik heb n deze staat, toch niet thuisgestuurd- om zoo maar terzijde te leggen? Wanneer 't niet noodig zou, rijn, zouden 'die gemeentebesturen dan maar zoo royaal rijn en het geld voor niets uitgeven. Ik doe 't niet uit gemakzucht. Wanneer dat bij mij voorzat, zou ik iemand van f1500 laten komen; maar bij mij heeft uitsluitend 'de gedachte voorgezeten dat 't. moet gebeuren in 't belang der gemeente. Op de begrooting van 1919 komt een bedrag van f 250 voor schrijfloonen, en op die van "1920 f 510 voor jaarwedde aan den ambtenaar. Ik tracht een toestand, die voorheen bestond, hersteld' te krijgen. Dan wordt er op het bedrag gewezen. Ik vind een salaris van Ï300 voldoends, omdat een amb-

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4