tienaar in een plattelandsgemeente nooit een le venspositie kan vinden, 'tls tevens een leerschool voor hen, die zich voor 't praktijkdiploma, wen- schen te bekwamen. Daarom stelde ik voor een bedrag van f 300, uit vrees tevens -dat 't er anders toch niet doorkwam. De hoofdleiding blijft be rusten bij den Secretaris, die todh 't voornaam ste werk doet. Laat men dan ook eens zien naar de gemeente. Koedijk, waar uit den boezem van den raad 't voorstel is gedaan en aangenomen om aan Ged' Staten te verzoeken de gemeente Tn eon höogere klasse 'te plaatsen. Daar behoefde de burgemees ter er zelf niet eens over te spreken. De heer Kostelijk blijft bij ziijln meening, dat 't voldoende is, wanneer men alleen een Secret, heeft. Spr. kan niet met 't voorstel meegaan. (Wjilt u 't u vergemakkelijkten, dat moet u zelf weten. Dan is een volontair voldoende. Eten beter .ambtenaar wensch ik niet. 'tGaat niet om die f 200, die kon de gemeente nog wel dragen, maar ik acht den toestand goed genoeg. De heer Groen. De vorige burgemeester was toch ook tevens secretaris. De voorz. Met 35 bijbetrekkingen. U moet eer lijk blijven en iat. dan ook zeggen. De heer Groenen onze overtuiging was, dat wanneer hij een knechtje wilde hebben, hij dit zelf moest weten. De heer Paarlberg zegt dat de wethouders aangevallen worden als zouden zij beknibbeld hebben. Ik gevoel persoonlijk ook niets voor een ambtenaar, maar met 't oog op het gemeente belang ben ik meegegaan. Een vervanging van den burgemeester is met f200 niet te hoog be taald en in het belang van de gemeente. Die voorz. betreurt het de spr.'s niet te hebben kunnen overtuigen. Ik meen dat hier sprake had moeten zijn van goéde trouw. Maar de heeren Kostelijk en Groen schijten het beter te weten dan de burgemeester. .Word ik mórgen ziek, dan is er geen vervanging. Blijft Spanjaart volontair dan eveneens niet. Maar een ambtenaar kan de loopende zaken behandelen en afwerken. De hee ren zien uitsluitend naar de combinatie van B. en Secr., maar wanneer deze functies geschei den ziju, en de Secret, wordt ziek, dau moet er eveneens vervanging zijn. U wilt bezuinigen, maar doe het dan daarop waar het waarschijnlijk mo gelijk is, maar niet op het levend materiaal. Ik dacht in den tijd dat ik hier ben, wél zooveel vertrouwen te hiebbenr gekregen, dat u zoudt gevoelen dat 't noodig is. Ik ben te veel bureauman om zaken die afge daan moeten worden, te laten liggen en wordt mijn burgemeesterschap bijna geheel opgeofferd aan het secretariaat. Graag had ik gezien dat mijn voorstel door den raad was aangenomen. tWanneer de heer Bakker f 600 wil geven, dan moet hij ook voor f 300 en f 200 zijn. Anders is 't grootdoenerij, die geen effect sorteert. En an ders moet u 'er tegen zijn, dan schenkt u zui vere koffie. Ik durf te zéggen dat Spanjaart hier zit bij de gratie van den burgemeester.! iWanneer ik hem morgen wegstuur dit is geen dreigement dan zal ik mijn spreekuur als burgemeester moeten bekorten van 1112 uur iederen dag tot een paar uur per week, om de EaköD die gedaan moeten worden ai te han delen. 'tls een jongmensch dat 'hier 4 jaar is ge weest en nog nooit een oèntime uit dié gemeentekas heeft ontvangen. Is hij ambtenaar, dan kan hij met meer succes gaan eollieiteeren. JVprdt hij opgeroepen, en wordt hem gevraagd wat hij ver dient, dau zal men zeggen, dat de Raad daar ook schriel was, maar zijn Capaciteiten zullen niet daarnaar werdén beoordeeld. In de eerste plaats dient men bij' aanvaarding van 't. voorstel de gemeentebelangen en in de 2e plaats die van een "jongmensch, die aan den vooravond van zijn examen staat. De heer Bakker zegt geheel te goeder trouw te zijn. Zegt u dat 't noodig is, 'dan neem ik dat aan, en tevens 'dat u de gemeente niet op kósten zult jagen. Tevens is door u gesproken over grootdoenerij maar ik zou tegen het benoemen van een assis tent bij het onderwijs zijn op een Salaris van f 500, omdat ik dan liever het onderwijs wat slechter zag. Ik zal voor het voorstel stemmen, maar ga met den heer De Boer mede dat een ar'bieider zijn loon waard is. Ik gen-eer mij' voor die f 200. Maar terwille van Spanjaart zal ik voorstem men. De heer Groen vraagt dan: is het dus juist dat 't gaat zoolang Spanjaart 'hier is? en wordt 't bedrag niet hooger zoolang Sp. hier is? Dp voorz. antwoordt hierop 'bevestigend en wijst dan tevens oji-'A rapport van de Staatscom missie, betreffende -de betere financieels ver houding tussohen rijk en gemeente, waardoor de gelden gemakkelijk zullen kunnen worden gevon den. Het voorstel van deu voorz., hierna in stemming gebracht, wordt dan aangenomen met de hgeren Groen, Bommer, Bakker en D|e Bóer voor, de heeren Kostelijk, Kroon en Paarlberg tegen. De voorz. feliciteert de heeren met het genomen besluit én dankt de heeren, die vertrouwen stél den in het'advies van den voorz. De post kosten offioieele ontvangst is verhoogd- van f 25 op f 75 in verhand met de groots kolf- feesten die 't volgend jaar in deze'gemeente zul len worden gehouden. De post vopr bad- en zweminrichtingen is'; prc> memorie geraamd, omdat gedacht werd, dat subsidie zou worden gevraagid. Dit is nu, waarschijnlijk vervangen door de verlaging van den prijs voor gas en electriciteit. i Bij de post jaarwedde gemeente -opz ich tier, komt in behandeling het verzoek het salaris met minstens f 100 te verhoogen. B. en W. hebben in deze gieemi advies, in verband met het feit, dat een voorstel tot vier-. hooging van de meerderheid van BI en W. 't vorig jaar is gekelderd. De voorz. zegt zich verplicht te gevoelen] te pleiten voor de verhooging van het salaris] en verwijst naar Noordscharwoude, waar de Gemeente-opzichter f 300 heeft |en naar Zuid'-, scliarwoude, waar het salaris f 300 en f50 voor bouw- en woningtoezicht bedraagt. In den tijd dat ik hier nu ben heb ik den opzichter va|t zeer nabil leeren kenn|pn. Veel diensten wer-, den van hem verlangd, waarvan de - raads leden en zelfs de wethouders niets bemerken), Zoo is nu -een staat van 't waterleidingbedrijf ontvangen met verzoek te bevorderen, dat de niet-aangesloten perceelöa wordlen aangesloten, ien is 't onderzoek in deze aan dén gem. opz. opgedragen, waarover aanstonds rapport moet, worden uitgebracht. Verder zijn in B. en W!. plaininen besproken de huurwoningen ina te gaan, of deze voldoen aan de eiscben van de bouw- en woningveroih dening. Daarbij is natuurlijk de gem. opz. ook noodig. Altijd staat hij voor de gemeente klaar. lede-, ie opd-acht wordt door hem perfect uitgevoerd en heb ik in 't afgeloopen jaar geen minuut te klagen gehad. Nu heeft hij f 250 en wordt om f 100 verhooging gevraagd. En dit alles wetende, ligt er toch een grond van billijkheid' in het verzoek in te willigen. Nleemt u aan van mij, dat door hem veel werk in het belang der gemeente gedaan wordt. Nooit of te nimmer is de schijn ook maatv gewekt, dat hij aan den leiband van zij|n col lega's loopt. Daarom pleit ik voor verhooging. En wanneer ik dit doe, weet ik, dat ik hierbij steun krijg uit 't college van 'B'. en W'. i Weth. Paarlberg wenscht alleen te verwijzen naar hetgeen er 't vorig jaar over gezegd is. 't Bevreemdt mij echter, dat er nu we|er een) verzoek wordt ingediend. Ik zal het verzoek niet verdedigen, noch er op ingaan. De heer Bakker zegt er 't vorig jaar tggeh. te zijn geweest en is er nu weer tegen. Hij werkt toch samen met collega's die gemeante-\ werken doen. Misschien staat hij anders vrij, maar daar niet. Dit is werk van een architect. In de paragraaf van de Volkshuisvesting) komt niet eens iets van pro memorie voor. Laten wij daar dan f 50 voor opzetten. De heer De Boer. Géniet de gem. opz. niets! meer en heeft hij dit jaar ook niet meer geno ten? Spr. meent dat er toch besloten is hem voor extra werk vergoeding te geven. De voorz. antwoordt dat bij de behandeling, van 't eerste verzoek dezie wtensch naar vo-i ren is gekomen. Bij den verbouw van hefc schoolgebouw heeft hij f 70.vergoeding ge-, noten. Weth. Kroon zegt de vorige maal alleen! te hebben gestaan. Ik acht de capaciteiten' van den gem. opz. hoog. Steeds staat hij diJ reet klaar en hier is nog heel wat te doten., De heer Bakker brengt nu naar voren dat hij 'niet zuiver staat, maar zeker mag gezegd worden dat dit toch wel het geval is. De heer Kostelijk vindt het eigenaardig dat- de mtenschen, die op een bepaald salaris be noemd worden, na eenigen tijd altijd aanko-: men om verhooging. 't Vorig jaar zei hij, dat hij bij 't niet inwilligen van het verzoek, niet zou blijven. Toch is hij gebleven. En ik ge-; loof dat hij ook nu zal blijven. Zoo langza merhand is het salaris van f 60 tot f250 opge klommen. Eh nu mag miein zeggen dat hij altijd klaar staat, ik meen dat hij als opz: moet klaar staan. Met f 250 is het werk be taald. De voorz. zegt dat het den heer Kostelijk) bekend is, dat de gem. opz. op verzoek vajrj den voorz. is gebleven. Maar als het verzoek) thans mocht kelderen, gaat 'de heer Kroon met 1 Jan. heen en zit de gemeianite zonder) gem. opz. Ik had dit niet willen zeggen, om; de stemming niet te beinvloedjetn, maar thans: wordt ik er toe genoodzaakt. De heer Kostelijk meent ook dat de gem, opz. niet vrij staat. Hij mist als particulier timmerman het gemleentewerk en trekt de ver diensten natuurlijk van zijn salaris af. Iemand die geen timmerman of metselaar is, verdient er meer aan. Naar aanleiding van de door don voorz. ge-, dane mededeeling, zegt de heer Bakker thans, tegen te zullen stemmen. Ik ga aldu» spr. - voor een dreigement niet op zij. De voorz. doet dan het voorstel gunstig op het verzoek te beschikken, welk voorstel wordt verworpen, met alleen de heeren Kroon en Bommer voor. De heer Groen stelt hierna voor, onder steund door weth. Kroon een verhooging. van f 50 te geven, welk voorstel evemiaenis wordt verworpen met de heeren voorstellers en Bommer alleen voor. Voorz. doet hierna mededeeling van een in gekomen dankbetuiging van het bestuur der 5 V.'s voor de verleende bijdrage voor aankoop van medailles ten behoeve van de gehouden! groote sportbeesten. De post onderhoud gemeentetoren en wo ningen is verhoogd met het oog op verschil lende herstellingen, die moeten geschieden. Eveneens is dit het geval met de post voor onderhoud van de straat, waar deze op ver scheidene plaatsen zal worden vernieuwd. Een bedrag van f 400 is uitgetrokken voor het aanbrengen van noodzakelijke verbetlerin gen aan de schoolwoping en het buitenom' verven. i Wat de school betreft vestigt de heer Bak-' ker de aandacht op de schoolbanken ela zou' hierin gaarne vernieuwing zien. De voorz. antwoordt, dat het in de 'bedoe ling van B. en W. ligt inlichtingen omtrent' I prijs en dergelijke in te winmlen óni dan het' volgend jaar nieuwe aan te schaffen. De post aanschaffing leermiddelen is ver hoogd van f 500 tot f 550, omdat verschillen de benoodigdheden zullen moetien worden aan geschaft, voor het nemen van een proef mei, I het invoeren van han/d-enarbeid. Deze proef, wordt genomen vanaf 1 Oct. tot 1 April, om] daarna t-e beoordeelen of dit als verplicht leer vak zal worden- ingevoerd. De post bijdrage aan de R. Hi. BI. S. is terug-, gebracht van f 700 op f450, omdat gebleken, is dat het eerste bedrag voor 2 leerlingen lang met benoodigd is. Di -. post subsidie aansportvereenigingen f 25 bedoelt niet anders dan daaruit de kosten van eventueel te schenken medailles- te bestrijden. Bij de post verpleging armlastige krankzin nigen zegt de heer Bakker dat de v)erple-i ging in Gheel duurder wordt door de stij ging van de franc, waar tegenover staat dat; de verplegingskoslten in de Prov. Ziekenhui zen zijn verlaagd. t De voorz. antwoordt, dat de verpleging in Gheeklan nog belangrijk goedkooper is zooals dat meestal 't geval is in particuliere inrichtin gen tegenover de Provinciale. De heer Bakker. Maar de verpleging is |sr niet zoo goed. De subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur is bij het vorig jaar met f 1100 verlaagd en gebracht op f5000.—. Voor werkverschaffing bij werkeloosheid is uitgetrokken f 500. Dit is f 200 meer dan 't vorig jaar. Bij het hoofdstuk der geldleeningen voor Ide Lic.htbedrijven, doet voorz. mededeeling, dat een leening groot f 12500 tegen 6V2 pCt., en, nu nog f 8800 bedragende, is verlaagd op PCt. onder beding dat over 1928 2 pCt extra van de f 8800 wordt betaald. De heer Bakker wijst dan nog op een lqe-) ning groot f 36000 tegen 63/8 pCt. m zou] willen trachten ook hier verlaging van rente te verkrijgen. De voorzitter antwoordt dat men in deze zal doen wat men kan. Op voorstel van B. en W. wordt hierna het volgende besluit genomen: De Raad der gemeente Oudkarspel; Gelet, op het 'voorstel van Burgemeester en wethouders Overwegende, dat het ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, noodzakelijk zal zijn, voor 1928 een kas'geldleening aan te gaan van hoog stens T7000 tegen een rentevoet van ten hoo.°ste 5 pOt. Gelet op de art. 136 en 194a der Gemeentewet; Besluit Burgemeester en .Wethouders te machtigen, naar gelang der behoefte, voor den'dienst 1928 gelden op te nemen tot een bedrag van hoogstens f 7000 zeven duizend gulden af te lossen vóór of op 31 December 1928, tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. 's jaars; 2. als dekking van rente en aflossing dezer kasgeldleening aan te wijzen de gewone inkomsten der gemeente; 3, dit besluit te onderwerpen aan de goedkeu ring van Ged. Staten der provincie Noord-Holl. In verband met de ontvangsten verkregen? door de 25 opcenten op de personeels be lasting wijst voorz. op .de tot stand gekomen) verlaging dezer belasting door het rijk. Werd voorheen de huurwaarde eerst vermin derd met f 70, deze aftrek is verhoogd tot f95.—. Bedroeg de ontvangst bij een huurwaarde* van f 112—, na aftrek van f70.—, fl.05, met een aftrek van f 95.— bedraagt de ontvadgst! voor de gemeente f0.42x/2- Bij een pier ceel met) een huurwaarde van f385 zijn deze bedragen) f 7.871/2 en £7.25. i Het aantal perceelen dat buiten de belas ting komt te vallen bedraagt aa)nston|ds 168, hetgeen een mindere on/tvangst voor de ge meente beteekent van f 126.—. De regeering heeft eten zeer democratisch^' daad met deze wijziging verricht, omdat daarj door de arbeidende stand wordt verlicht. Waar echter voor 1 Jan. '28 nog een her-' schatting zal plaatsi vinden, is de mogelijk-! heid niet uitgesloten dat de mindere ontvangst tot ©en geringer bedrag wordt gereduceerd. en W. stellen dan ook voor nog niet tof wijziging van de heffing van de opcenten over te gaan, maar de resultaten van verlaging en' herschatting af te wachten. De raad gaat hiermede volkomen accoord. D.e begrootingspoBt wordt derhalve van1 f 1100 teruggebracht op f 600.— De inkomstenbelasting wordt geraamd op f 23000, tegen het vorig jaar op f 18000, erï daarvoor op f 25000. De opbrengst van de hondenbelasting wordt geraamd op f 200.—. De inkomsten van de belasting op verma-' kelijkheden worden begroot op een bedrag van f 250 De heer Paarlberg wijst op het feit, dat wan-i neer de ingezetenen 1 cent belasting betalen' er door de exploitanten van de eeln: of andere) inrichting 10 cent entrée wordt geheven. Spr, acht dit onbillijk en wil daarom de verorde-) nmg maar liever opheffen. Dat ding hangt aan elkaar van onbillijkheden-. De voorz. zegt dat dit een verordening is,' die de gemeente niet kan missiani- 'Hét is eem| belasting die door een ieder gemakkelijk; wordt betaald. Die kasteleins wilden 10 cent in te treUken, welk voorstel door den hiaer? Bakker wordt ondersteund. De heer Groen zegt dat als de v-ereenigin-f gen hetzelfde gaan doen als de kasteleiais zij er ook nog beter van worden. De heer Paarlberg zegt dat dit punt hemi bij de behandeling van de begrooting is ont' gaan. Nu zegt Groen, dat wannéér,de verqan. doen als de kasteleins, zij er beter van wor den, maar dan worden de ingezetenen nog meer de dupe er van. De ingezetenen wordemf er niet door verlicht. De heer Kostelijk zegt het te beschouwen) als een weeldebelasting. Die metnschen gaan! uit, en kunnen zij het niet betalen, dan blijft ven ze thuis. 10 cent entrée voor gehuwdiem) is niet te veel. Weth. Kroon is tegen opheffing der veror-i deining, omdat een zeer ruim standpunt inge-i nomen wordt tegenover de vetiqanigingen. De heer Bakker zegt ook dat de verorde-) ning zijn sympathie niet heeft. Wé zouden) t voor 1 jaar probeeren kunnen, om daarna te zien hoe of het gegaan is. Wanjnjeer dia vereen, kunnen aantoonen dat zij in hun ont wikkeling worden belemmerd, dan zal ik miji tegen de verordening verklanqn. Tot zoolang) zal ik op hun antwoord wachten. De voorz. antwoordt van de ver-eenigingienl in deze niets meer te hebban gehoord. Enf mijnheer Paarlberg, wanneer u iniet met ster ker en meer argumenten komt, zal u dm- raad:) nooit achter u vinden. ,U motiveert uw voorstel absoluut niet; 't is spreken1 in de ruimte. Ik( geloof niet dat u de draagwijdte van uw voor-) stel begrijpt. De heer Paarlberg zegt dat de verordening! niet is in het belang der ingezetenen. Wij krijgen niet in kas wat de ingezeten bstalen.l En we zitten hier toch in het belang der inge-t zetenen. De heer Bakker vraagt of het niet moge-, lijk ïs alleen de kermisvermakelijkheden, bi oscopen en uitvoeringen met bal« te belasten. De voorz. antwoordt dat dit niet gaat om-) dat op het punt van belasting privilege niet is toegestaan. Het voorstel van weth. Paarlberg wordt hierna verworpen met alleen de beide voor stellers voor. 1 j De begrooting, zooals ze door B!. en W. is) aangeboden, wordt hierna door den raad on-: veranderd aangenomen met in ontvangst enl. uitgaal op f 68796.68 en een post onvoorzien) groot f 2501.25 voor den gewonen dienst emi op f 7000.— voor den kapitaaldienst. Aangeboden wordt hierna de begrootinig van' het gasbedrijf. j De begrooting is gebaseerd op een gasprijs- verlaging van 1 cent per M3, over de geheel©' linie. j Door de aansluiting van Koedijk wordt een| meerdere afzet begroot van 10000 M.3 gewoon) gas. De begnooting wordt hierna aangenomen met een bedrag in ontvangst en uitgaaf op f 106988.63 voor den gewonen dienst en' voor den kapitaaldienst op f 20955. Met de aanvaarding van deze begrootiinjg) ging de raad tevens accoord met het voorstel, den tijde lijken fitter de Haan, tot 2en fitter, aan te stellen. j De heer Paarlberg maakt dan nog de op-j merking 't een gewaagde omdermleming te vin-, den het verbruik van kachelgas met 10000 MA te verhoogen. Voor mij is 't nog zeer de vraagj of er 10 of 12 volledige gaskachels zullen worden bijgeplaatst. De voorz. zegt dat 't hem bekend is dat 4 kachels in ieder geval al zullen worden bij geplaatst en waarschijnlijk komen wij voor 't geval te staan ook in ons gymnastieklokaal een gaskachel te moeten' plaatsen. Spr. ge looft dat men goed doet in deze op het komi pas van den directeur te zeilen. De heer Paarlberg herinnert aan de woorden) van den Directeur, dat mien met een prijs vami 6 cent niet duurder was dan steenkool, maar, spr. verklaart dat men met een prijs van 5* cent nog duurder is dan steenkool. Ookj vindt spr. een verlaging vain) 1 cent voor het gas van 13 cent en 1 oent voor het gas van< 6 cent onbillijk, in verhoudingtot elkaar. Weth. Kroon wijst tevens op de réclamé die hierin voor het kachelgas is gelegen'. De heer Groen zegt dat deze cijfers ook} zijn aandacht hebben getrokken, maar zich) bij het advies van dien Directeur zal meer-, De voorz. zegt de gemaakte opmerkingen; in de kleine Commissie te zullen bespreken;. De begrooting van het electrisch bedrijf^ hierna aangeboden, wordt aamgenomen rnet een bedrag in ontvangst en uitgaaf op f 65475.42 voor den gewonen dienst en voor den kapitaaldienst op f 8170. Hierbij is inbegrepen een verlaging van 30. op 28 cent voor lichtstroom en een vam 25 op 20 cent voor krachtstroom voor alle uren van den dag. v Van de 117 bij het P.E.'N'. aangesloten ge meenten zijn er thaas mog maar 9 die lager in tarief zijn dan' hier. 1 De begrooting van het 'Burg. Armbestuur; sluit met een bedrag in ontvangst en uitgaaf op f 6134.50, met inbegrip van een gemeem-j telijke subsidie ad f 5000.—. De voorz. zegt nog dat het Armbestuur in' deze gemeente geen gemakkelijke taak heeft. Een vraag van den heer Bakker of het iniet mogelijk is het Armbestuur uit te breiden,1 van de gehuwden heffen. Gaat de verordening) omdat men hier soms geheel onbekend is ipet^ weg, dan zullen zij het evengoed maetian bej het beloop van verschillende zaken, zal wor-| talen. Hiet is misleiding wanneer men hst an-) den onderzocht. ders zegt. 1 i De begrooting wordt hierna onveranderd) De heer Paarlberg stelt voor de verordening, aangenomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 5