Uit Warmenhuizen's Raad. Nieuwstijdingen Buitenland Toen op uitnoodiging van de Directie van de Zuiderzeewerken in de eerste helft van de maand Juni van dit jaar een aantal Journalisten een bezoek: bracht aan de Zuiderzeewerken bij Wieringen cn nabij de Friesche kust, constateerden zij, dat er na eenige jaren van uitvoering der werken in lang zaam tempo hard gewerkt werd. De verslagen, ''jvelke er van deze eei~te officieele excursie in de pers verschenen, nebben de kringen der belangheb benden Zuiderzeevisschers en de „nevenbedrij- ven'' opgeschrikt. Men zag in, dat het ernst (werd. Dat net inderdaad ernst is, is ons dezer da gen gebleken, toen wij deelnamen aan een tweede iofficieeie excursie, aitmaal onder leiding van den •Jioodfingenieur j. A. Ringers en de ingenieurs W. tKamp en L. T. van der Wal. In de sluisputten bij Wieringen. Het verst zijn gevorderd de werkzaamheden m tie ongeveer aertig HA grotoe sluisputten aan den postkant van het vroegere eiland Wieringen. Op Wieringen zeif herinneren nog slechts de ^mallc wegen, welke geheel onvoldoende zijn voor ■het verkeer, dat om „aan is na de verbinding met den vasten wal van Norrdholland, aan het vroegere isolement. Hoe kort L het nog slechts geleden, dat de ex-kroonprins, toen hij midden in dent nacht het eilana verliet, zich per boot over het Am- steldiep moest laten zetten om eerst aan de Van Ewijcksluis in de gereedstaande auto's te kunnen stappen? En thans orengen autobussen U in jgere- gelden dienst tot aan Den Oever, de oostelijke punt' van Wieringen. Daar zijn ook de eerste dertig H A. Zuiderzeegrond doorggemaakt, waar zooals reeds vroeger beschreven drie groepen van vijf uit wateringssluizen, een scheepvaartsluis voor sche pen tot 2000 ton, een spoorbrug en een brug voor gewoon verkeer zuilen worden gebouwd. Het is door proefnemingen gebleken, dat al de ze kunstwerken direct op den zeebodem, hier voor namelijk bestaande uit keileem en zand, kunnen worden geDouwd, zonder dat er geheid behoeft te worden. Voor de drie groepen van vijf uitwateringssluizen (elk ter oreedte van 12 M.), worden thans de fun- decringen gemaakt. Deze fundeeringen, welke dus .direct op den zeebodem rusten, bestaan uit ge wapend betonnen platen van 90X50X1.30 M en hebben dus een inhoud van bijna óooo kub. M Op den zeebodem wordt, nadat hij effen is gemaakt, een dunne laag slappe beton gestort, welke dienst moet doen als werkvloer. Daarop wordt de bewa pening aangeDracht en wel in twee gedeelten, het eerste gedeeite laag boven den bodem en het twee de met verbindingen naar beneden ter hoogte van ongeveer 1.20 M. daarboven. Als deze bewapening gereed is, wordt het beton gestort. Dit moet zon der onderbreking geschieden en fer wordt bij de ze werkzaamheden dag en nacht doorgewerkt. De bijna 6coo kub. M. beton voor elk der drie platen, wordt in siechts één week gemaald en gestort door twee hooge betonmolens beide van Ne derland.,ch fabrikaat die het geheele oppervlak van de platen kunnen bestrijkerf. Des nachts zijn deze betonmolens verlicht met twaalf lampen van 1000 kaars sterkte, terwijl de geheele sluisput dan een verlichting heeft van on geveer tweehonderd electrische lampen van 400 tot 1000 kaars sterkte. Wij zagen deze platen in drie stadia: de eerste (Westelijke) plaat in het begin-stadium, de voor bereiding der werkzaamheden door het maken van den werkvloer, op de tweede plaat tijdens het bezoek reeds voor de helft met beton volgestort 1 liepen wij op de ijzeren bewapening, terwijl do derde (oostelijke) plaat reeds gereed was. Dat er hard gewerkt is moge blijken uit het feit, dat de sluisput bij Wieringen in het begin van dit jaar is ■drooggekomen en dat in den aanvang van de vol gende maand de fundeeringen voor de uitwaterings sluizen waarvoor in drie weken tijd ruim 17000 kub. M beton moest worden verwerkt gereed zullen zijn. 'Behalve deze drie groote platen worden er nog acnt kleinere platen gelegd voor de scheepvaart^ sluizen en dé bruggen. Voor deze werken is echter niet meer dan ongeveer 3000 kub. M beton in to taal noodig. De Directie van de Zuiderzeewerken verwacht, dat de fundeeringswerken voor de sluizen en brug gen bij Wieringen begin December gereed zullen zijn. Wanneer de platen gereed zijn worden zij eerst een week onder water gezet om te voorkomen, dat zij bij het drogen gaan scheuren. Dan worden zij gedroogd en voordat de winter invalt zullen zij op nieuw onder water gezet worden om er voor te zorgen, dat zij niet door eventueele vorst hebben te lijden. Bij deze werken worden alle mogelijke veiligheidsmaatregelen genomen. Niet alleen, dat aile uitwateringssluizen bijvoorbeeld uit drie ge deelten zullen bestaan om mogelijke stoornissen het hoofd te kunnen bieden, maar ook thans reeds zijn die maatregelen getroffen om het werk volko men te controleeren. De druk van het buitenwater op de keileemlaag onder de fundeeringsplaten, wordt dagelijks opgenomen door verbindingen, die men met oit water heeft tot stand gebracht. Aan de piaten zelf is een inrichting bevestigd (een buis, tvelke aan de plaat is bevestigd, waarin een staaf 'staat, die verbonden is aan den zeebodem), waar door het mogeiijk is zelfs de geringste verzakking IN DE SLUISPUTTEN BIJ WIERINGEN. - OVER TWEE JAAR DE KUNSTWERKEN VOOR BRUGGEN EN SLUIZE NGF.REED. DE WIERINGERMEERPOLDER OVER VIER JAAR DROOG. - DE PROEFPOLDER BIJ AN D-IJK. - DE WERKZAAMHEDEN AAN DE FRIESCHE KUST. te kunnen constateeren. Tot nu toe heeft echter nog geen enkeie verzakking plaats g^oad. Het gereedkomen der kunstwerken. Wanneer in de laatste maand van dit jaar de fundeeringen gereed zullen zijn gekomen, zal ge wacht worden tot het voorjaar met den eigenlijken 'bouw van bruggen en sluizen. Deze kunstwerken' zullen alle tegen het einde van 1929, dus over twee jaar, geregd zijn. Tegen dien tijd zal nog slechts het ijzerwerk (sluisdeuren, enz.), moeten worden aangebracht, waarvoor men dan, in verband met de werkzaamheden aan den grooten afsluitdijk, nog twee jaar de tijd zal hebben. Over vier jaar, tegeri den tijd, dat men hoopt gereed te komen (met den afsluitdijk tusschen Wieringen en de Friesche kust, zullen dus alle bruggen en sluizen gereed zijn. De Wieringermeerpolder, i< i c. r Tegelijk met het maken van den afsluitdijk van Wieringen naar de Friesche kust wordt gemaakt de 18 K M. lange Ringdijk om den Wieringermeer- poider, den eersten polder, die drooggemaakt zal worden en aan ons land een oppervlakte van on geveer twintig duizend H.A. vruchtbaren grond zal toevoegen. Men is dit jaar eveneens met deze werkzaamheden begonnen en wel op drie plaatsen.) ten eerste vlak bij Wieringen, waar men pas begon nen is, ten tweede halverwege aan het zuidelijk gedeelte van het Oude Zeug (waar dit jaar nog een werkhaventje wordt aangelegd) en ten derde bij Mtdemblik, waar thans ongeveer reeds 1 K M. dijk in zee is gelegd. 'Aanvankelijk zou eerst met de drooglegging der polders worden begonnen na het tot stand komen van den afsluitdijk. Men heeft ech ter ingezien, aat men vlugger over den vruchtbaren, grond kan beschikken, wanneer men de dijken, in verband met de grootere kracht van het Zui derzeewater zooiang de afsluitdijk nog niet is ge legd, wat sterker maakt dan later noodig zal zijn. De hoogere Kosten vóór deze voor de toekomst eigenjijK te hooge dijken worden evenwel ruim schoots vergoed door het veel vlugger beschikbaar hebben van den grond. Tegelijk met den aanleg van den ringdijk, worden bij Wieringen en Medem- blik twee putten gemaakt van 40.000 vierk. M. voor de daarin te, bouwen gemalen. Bij Wieringen komt een Dieseigemaal, te stoken met olie, met twee pompen, elk van een capaciteit van 250 kub. M. water per minuut. Het gemaal, dat bij Me- demrblik zal worden gebouwd zal electrisch wor den gedreven en zal drie pompen hebben, elk van een capaciteit van 400 kub. M. water per minuut. Dit laatste gemaal met een vermogen van '2coo water P.K. zal het sterkste gemaal ter wereld •worden. De capaciteit van het stoomgemaal bij Lemmer is weliswaar grooter, doch het vermogen is veel geringer, omdat bij Medemblik het water niet minder dan zeven-en-een|-half maal omhoog zal moeten worden gevoerd. Deze beide gemalen zullen den Wieringermeerpolder, wanneer de af sluitdijk over drie jaar gereed zal zijn, in een jaar droog maien, zoodat over vier jaar deze grond be- ,schikbaar zal zijn. Voor afwatering en scheepvaart wordt tegelijkertijd de ringvaart langs de kust van Noordholland aangelegd met scheepvaartsluizen bij de Kooi, die verbinding geven op het Noordhol- landsch kanaal en afwateringssluizen voor het wa ter uit Noordholland noordelijker bij de Oostoever- sluis. De proefpolder bij Andiik LMtii:i]:ii;r.i!^!>!l. i' Wanneer over vier jaar de Wieringermeerpolder droog zal zijn, aan zal tegelijkertijd een beslissing moeten werden genomen omtrent hetgeen gedaan moet worden om een grond zoo spoedig mogeiijk in cultuur te 'brengen. Het is om deze reden, dat op advies van de staatscommissie dr. Lovink nabij An- 'dijk een proefpo.aer van ongeveer 40 H.A. is ge maakt, weike dezen zomer is drooggekomen. Thans is men met dezen proefpolder zoover gevorderd, dat de landbouwdeskundigen reeds met proeven zijn begonnen. Een boerderij is ingericht en reeds is koolzaad voor dezen winter gezaaid. Het wordt niet waarscnijnlijk geacht, dat dit koolzaad den yvinter 2&1 overleven, doch men heeft reeds thans den proef willen nemen. De landbouwdeskundigen verwachten, dat het mogelijk zal zijn de Zuiderzee- gronden veei sneller dan binnjén zeven jaar in cultuur te brengen, men denkt zelfs in vier jaar. Daarom is het zoo goed, dat thans reeds terwijl over vier jaar de Wieringermeerpolder zal gereed komen, de proefpolder bij Andijk gelegenheid biedt de beste methoden te bestudeeren. Aan de Friesche kust De excursie strekte zich ditmaal uit naar de werken op het Kronwerderzand nabij de Friesche kust Ir. Kamp was evenwel zoo vriendelijk ons ook hieromtrent een en ander mede te deelen. Ook aan de Friesche kust vorderen de werkzaamheden flink. Aanvankelijk bestond het voornemen voor den winter de sluisput aldaar "dicht te maken en haar in het begin van het volgend jaar droog te malen. Daar men evenwel op het Kornwerderzand een materiaalhaven wilde houden, is beslóten deze put dit jaar nog niet te sluiten en gedurende dem winter de haven te handhaven, materiaal aan te brengen en in het begin van het volgend jaar de werkzaamheden hier verder voort te zetten. Op het oogenblik werken bij de Zuiderzeewer ken 2770 arbeiders, die een loon hebben van on geveer f 110.000.per jaar. Het ligt in de bedoe ling de werkzaamheden gedurende den winter zoo te regelen, dat vrijwel alle arbeiders aan den ar beid kunnen worden gehouden. A'lleen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zullen de -werkzaamheden nagenoeg geheel stil staan. Een belangrijke beslissing viel in Warmen- huizen's gemeenteraad. Daar zal van gemeente wege een 'tuinbouwkasbedrijfomvattende vier druivenserre's en een warenhuis van 1000 ramen, worden gesticht. E!en 'kapitaal van 'f19000 is er mee gemoeid. Van een zucht naar overheidsexploitatie, som mige politieke partijen zoo eigen, is hier geen sprake. Doel is juist, om het particulier initia tief te prikkelen, den beginners 'de noodige voor lichting te geven en als dit is "bereikt, het be-1 drijf weer van de hand te doen. Een mooie daad-, die van Üe 'vroedschap van Warmenhuizen. Zoodra vast stond, dat de plaat sing van een Provinciaal bedrijf voor Warmen huizen's bevolking van weinig nut ion geacht, vanwege den grooten afstand, stak men zelf de handen uit de mouw. De critici zullen zeggen, ziet ge het onzinnige niet in van zoó'n plan? Als 't wat wezen zal, is er al f 19000 mee gemoeid- Welke bouwer is in staat zoo'n som bijeen te brengen'? Alsof ooit de bedoeling voorgezeten heeft, de idee van radicale en plotselinge bedrijfsoinzet ting te propageeren. Integendeel, men wil in zonderheid je jeugd een exempel bieden, hoe op een klein hoekje grond reeds brood kan wor den verdiend. Daartoe is voorlichting noodig, vooral prao- tische. Wie de moeite eens neemt, eten onderzoek in te stellen bij de bezitters van serres en waren huizen in de omgeving, wordt getroffen vdoor het weifelachtige en onzekere van veler optre den. Zij gevoelen zich inderdaad in warenhuis en serre ais een kat in een vreemd pakhuis. D: onbekendheid weerhoudt velen om tot ver andering over te gaan. Aan die onbekendheid wil nu èn Warmenhuizen èn Gedeputeerden door stichting van leerbedrijven zoo mogelijk een eind- maken. De uitbreiding gaat reeds vluggger dan me nigeen wel denkt. Onlangs werd in ,,'tStemmingsbeeld- uit Groen- tenland" getallen omtrent nieuwbouw van kas sen gepubliceerd, alléén in het rayon Langendijk, Heerhugowaard en St. Pane ras. Sinds zijn al weer orders gegeven 'tot bouw van warenhuizen tot pl.m. 4000 ramen, en serres tot klein 1000 M2. Er 's dus wel belangstelling. Men behoeft zieti waarlijk over een te veel aan glas in N.-H. voorloopig nog niet zoo bijster on gerust te maken, wat er in N.-H. in kassen/ groeit is maar miniem en speelt nog gteenerlei' rol. En niemand is in staat aan te geven, wanneer de grens zal zijn nareikt. Volstrekte zekerheid- biedt nu eenmaal geen enkele tak van het tuin bouw oedrijf. Hedenmorgen 19 October was er ter Broekei veiling een om dezen tijd- wel nooit vertoonde vrucht te zien; een kasproduct van zeldzame kwaliteit, n.i. snijboonen, zonder eenig plekje, alle even mooi en gaaf. Eta dat was ae derde vrucht uit de kaa dit jaar. In de N.-H. tumbouwstreek staan we aan het begin van een ommekeer ia de bedrijven. Ota die groeiende bevolking te kunnen voeden, moet die cultuuT intensiever worden. Daaraan is niet te ontkomen. 'En onzerzijds meenen we, dat. zoowel gewes telijke als plaatselijke overheden uitnemend' werk van voorlichting bereid zijn te doen geven. „DUISTERE MACHTEN" Het „Hbld." vertelt: Een fabrieksarbeider te Nieuwer-Amstel werkte samen met iemand, die beweerde met) duistere machten op vertrouwelijken voet te' staan. Het gevolg van dezen buitemgewonien' omgang was, dat de desbetreffende persoon) een z.g. „kwade hand" had, welke bij de min-' ste aanraking ongelukken veroorzaakte. De fa brieksarbeider werd door den duivelskunste naar bij bet oor getrokken en onmiddellijk zwol dit volgens den betrokkene op, een kneep in den, neus en dit lichaamsdeel werd gelijkvormig aan een volrijpe biet, aan' druk op het hoofd en er onstond ©en ver zwering in de hersenen. Teneinde raad liep de geplaagde arbeider naar een „helderzien de" juffrouw aan den Amsteldijk te Amster dam. Deze ontdekte onmiddellijk de boo ze geesten; het was alleen aan het sterk gestel van het slachtoffer te dpnken, dat .nog niet meer onheilen over hem waren giekomen. O.a. had de man sigaren van zijn belager aange pakt, wat volgens de juffrouw al zijn tanden!" en kiezen had kuunnfèn kosten. Als recept gaf zij, bij, het spreken met den man, op ©en mieter, afstand te blijven en ©en koffieboon in den mond te nemen. Vermoedelijk beteft het slacht offer zich niet aan het recept gehouden, want hij heeft zich gisteren onder behandeling van een specialist moeten stellen. Tegen den dui velskunstenaar kan echter niet meer worden ondernomen, deze is n.lplotseling dooid- -gebleven. VOOR EEN VERMOGEN OPGELICHT. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft te rechtgestaan, de 41-jarige J. M. K. te De Bildt. Volgens de dagvaarding zou Kl. een echt paar te Hilversum, in het tweede halfjaar van 1924 en in 1925 hebben bewogen tot afgifte aan hem van een vermogen bestaande uit effecten of in elk geval geldswaardige papieren. In 1924, toen verd. directeur was van -de Uit gevers-Maatschappij „De Blauwvoet" te Hil versum, was er tusschen hem en de familie leen vriendschappelijke relatie ontstaan. Hierdoor kwam hij te weten, dat het echtpaar ©en ver mogen bezat van ongeveer f 30.000 en, dat mevrouw een roerend vermogen van haar zus ter onder beheer had ten bedrage van f 50.000.' Verd. nam kennis van de stukken, waarin dezid vermogens waren belegd. Er werd toen ovier gesproken en verd. beweerde toen, dat die belegging niet goed was, maar dat een beleg ging in stukken van Philips te Eindhoven eb van de Kunstzijdefabriek „Enca" veel beter zou zijn. Een en ander maakte hij aanneme lijk door te beweren, dat hij een keninis in die etfectenwereld had, zekeren B., die van be leggingen veel verstand had. Hij wist tenslotte de familie te bewegen hem nu en dan fondsen' ter hand te stellen. Ter zitting bleek, dat. toen verd. met het echtpaar kennis maakte, de schulden van: d© Uitgevers-Mij. „De Blauwvoet" f 50.000 h' f 60.000 'bedroegen. Volgens verd. zou het -chtpaar hem de effecten hebben geleend om- ze ten behoeve der maatschappij te gebruiken, hetgeen echter door het echtpaar ontkend werd Van een anderen getuige had verd. volgens de „Tel." f 1800 geleend, waarvan ©en notari- eele acte zou worden opgemaakt, wat echter nooit is gebeurd. Latei heeft hij verd. nog eens f 1200 gie- 'eend, waarvoor hij geen bewijls heeft ontvan gen. In December d.a.v. trachtte verd. een effectenbezit van get. om te zetten in Kon. Pe( troleumaandeelenwerkelijk kreeg verd. 14.000 gld. aan effecten, die aan getuigd toebehoor den in zijn bezit. Get. heeft het geld nooit teruggekregen. t De eisch luidde 3 jaren giev.straf. Niauwe gevaren op den Balkan. I - In de afgeloopen week heeft de Balkan ketel weer geducht gekookt. Zooals men weet, heeft de moord op den1 Zuid-Slavischen gene raal, Kowatsjewitsj, door Bulgaarsche komitja- di"s bedreven hevige beroering gewekt, niet het minst in Joego-Slavië en Bulgarije, welke landen als gevolg daarvan, fel tegenover elkaar zijn komen te staan. De situatie1 herinnert aan de controverse, welke eenigen tijd geleden tus schen Joego-Slavië en Albanië ontstond, ja, wat de heftigheid der taal betreft, lijken de bladen, die te Belgrado verschijnen wel ©enigs zins op de Weensche bladen, na den moord op den aartshertog te Serajewo in 1914. Wat is toch het geval? De komitjadi's, ijve- raars voor de idee van ©en onafhankelijk Ma cedonië zagen hun hoop vernietigd na den we reldoorlog. toien htm gebied in verschilLan.de stukken werd gescheurd en aan verschillende landen werd toegewezen. Zij trokken zich toen grootendeels terug op Bulgaarsch gebied, en- oefenden meermalen een ware terreur uit; dik wijls gaven zij aanleiding tot gneins-incidentenj en velen zullen zich nog het conflict herin neren dat door hun toedoen in derf herfst van 1925 met Griekenland ontstond en dat inder-< tijd ook oorzaak is geweest dat de Grieken hun toevlucht gingen nemen tot drastische maatregelen, de Bulgaarsche grens overschre den, tot de Volkenbondsraad tusscheotbeide kwam. Hetzelfde herhaalde zi.ch later no-g eens. 1 En nu deze moord op generaal Kowatsjei witsj. Mogelijk dat ©en vreedzame bijjleggin-g nog mogelijk is, de bladen komen reeds weer eenigszins tot bedaren ©n; waarschijnlijk zal na h-et uittreden van Henry de Jouveael en Lord Robert Cecil en de in dit verband uitgeoefend© critiek -oorzaak zijn, dat d© Volkenboffi'dsraad niet zoolang zal treuzel-en om deze gevaarlijke Balkan-hartstochten t© breidelen... i 'i Dje kwestie-Rakofski. Wij spraken het vermoeden reeds eenige: weken geleden uit; het geschil, dat tusschen Frankrijk en Rusland is gerezen i-n verband met de onderteekening van- ©en alleszins on? behoorlijk manifest, do<5r den gezant van laalstgenoemenden staat, zal waarschijnlijk wel op den rug an de persoonv in kwestie wor den uitgevochten. Dat was tenslotte de ©enigie oplossing; het verbreken der betrekkingen zou de huidige Fransch-e regeering immers nooit kunnen rechtvaardigen voor haar kiezers, dia (of althans velen van hen) nog altijd de stille hoop voeden, dat dat Rusland, dat zooveel/ van hun kostelijke spaarduiten heeft opgestre ken, nog eens een troost-prijsje zal betalen voor] het betoonde geduld. Maar Rakiofski kon niet blijven. Hij; is hetj zoenoffer voor de goede betrekkingen tusscheni beide landen. D-esnietteïnin, velen zullen zich met gerechtvaardigd-en- twijfel afvragen, of dezie „goede betrekkingen" nog wel ooit tot iets goeds leiden zullen....

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 8