Tweede Blad - Zaterdag 22 Oct. 1927 Hike Breijsr MMR „Tuinbouwbelang" Speciaal Corsettefl-Magazijn 8. De nieuwere Stikstofmeststoffen, Lezing van den Heer Mallekote, gehouden in de vergadering der Vereen. „Tuinbouw belang" te Noordscharwoude, op Donderdag, 20 October. Allereerst breng ik uw bestuur een woord van dank voor de mij geboden gelegenheid u een en ander mee te doelen over de kunstim[eststoffen, die onze planten moeten voorzien van stikstof. Ik zal tevens het "Stikstofvraagstuk in groote trekken behandelen. Ik ben tot dit plan gekomen, doordat onze Secretaris er in zijn jaarverslag op wees, dat de voorgeschreven najaarsvergadering gewoonlijk een onbelangrijke agenda te behandelen had en 2e. omdat de kunstimtesteommissie er dit voor jaar 'haar leedwezen over uitsprak, dat betrekke lijk nog zoo wéinigen de nieuwere stikstofmestr stoffen bestelden. Dp verklaring hiervjoor zal, dunkt me, wel gezocht moeten worden in het onbekend-zijn met die meststoffen. „Onbekend maakt onbemind!" is het ook hier [Wie leven snel en ongetwijfeld geldt deze zegs wijze voor de bemestingsleer. De ouderen ouder ons wélen er,mogelijk nog van mee te praten, dat de kunstmest niet ge bruikt werdmen was alleen aangowtezen op stal mest, compost en de aloude bagger. Stel u eens voor, dat we het voortaan zonder kunstmest zouden moeten stellen! Ik hoor er in mijn gedachten dnder u al zeg gen: Dan konden wij wel ophouden. Ein terecht. In de oorlogsjaren hebben we «enigszins aan den lijve gevoeld, wat het zeggen wil, niet vol doende de beschikking te hebben over kunstmest. Wat gaf het een opluchting, toen na den oorlog de invoer weer plaats had. Die hooge prijzen zag men over het 'hoofd: Beter duur dan niet te krijgen. Doch ook hierin is veel veranderd. Bijna onge looflijk snel zijn de prijzen gedaald en ik wil trachten u uiteen te zetten, 'hoe een en ander zich heeft toegedragen. Men sta mij toe, vooraf /eenige opmerkingen te maken: le. Wil ik er met nadruk op! wijzen, dat' het door mij meegedeelde absoluut vrij is van pro paganda voor een bepaald artikel. Ik sta met geen enkele firma in relatie en de voor- en na doelen der kunstmeststoffen worden uit overtui ging medegedeeld, gedeeltelijk uit eigen waarne ming vastgesteld. 2e. Kan ik, in zoo'n kort bestek, er geen aanspraak op maken volledig te zijn geweest. Aan het eind wil ik gaarne gelegenheid geven tot het stellen van vragen, die ik naar genoegen hoop te beantwoorden. Oorspronkelijk meende ik een causerie te hou den, doch deze stof is zoo verbazend uitgebreid, dat ik me heb moeten beperken. Bovendien is er heel wat cijfermateriaal in verwerkt; alle cijfers ken ik natuurlijk niet uit het hoofd. ALs deel dezer lezing heb ik me gesteld: De aandacht te vestigen op de groote veranderingen, die op het gebied der stikstofmeststoffen hebben plaats gegrepen. Ik hoop, dat u er voordeelen uit zult kutmeu trekken. Het kan niet anders, of over weinige jaren zullen wij onze bakens moeten verzetten, om dat wij niet meer zullen kunnen krijgen, wat wij hebben willen. Zoo voorzie ik b.V., dat de invoer van chili over eenige jaren zal ophouden. Andere meststoffen zijn op de wereldmarkt verschenen en verdringen allerwegen de dhili- salpeter, die op een roemrijk verleden kan terug zien. r Het mag voldoende bekend geacht worclen, dat de planten verschillende gpondstofefn of ele menten noodig hebben, .om1 haar lichaam op te bouwen. Die grondstoffen worden opgenomen: le. uit de lucht, door de bladeren. Hos interessant dit prooes der luchtvoeding ook is, ik laat het rusten. 2e. verkrijgt de plant elementen uit den gronde Het aantal is nogal groot. Gelukkig is de be- noodigde hoeveelheid van ide meeste grondstof fen gering en zijn bijna alle bouwgronden in staat ze te leveren. Er zijn er 4, die grootere hoeveelheden eischén en voor deze 'moet de bouwer heLpend optraden. U begrijpt, welke ik bedoeL Het zijn: Stikstof, Kali, Fosforzuur en Kalk. E!n de laatste kan hier gewoonlijk nog worden weggelaten, omdat de meeste Langendijker gron- den zeer kalkrijk zijn, wat wel toegeschreven zal moeten worden aan bet vele baggeren. Met klem moet ik er op wijzen, geen van deze j 3 of 4 te vergeten. Laten we eens aannemen, dat het te teelen ge was alle voedingsstoffen in voldoenden voorraad vindt, behalve kali. Is de akker onder deze omstandigheden in staat 300 H.L. aardappelen voort te brengen, terwijl bij het aanwezig zijn van voldoende kali de oogst 400 H.L. zou bedragen, dan is de opbrengst van 300 H.L. alleen te verhoogen door het toedienen van kali. iWe hebben hier te doen met een zeer belang rijk? wet, de wet van het minimum, Hie zegt, dat de oogst afhankelijk is van de factor, die in het minimum is. Behalve de Voedselfactoren zijn er nog andere, die hün invloed idoen gelden, b.v. het weer, de temperatuur, de grondbewerking e.a. Heel vaak wordt tegen deze wet gezondigd. j Is de stand van een gewas niet, zooals men het j wenscht, dan wordt gewoonlijk het eerst naar den chilizbk gegrepen- Die keuze kan goed zijn, namelijk: wanneer de plant te kort stikstof vindt- Alleen dan'! I Is echter de .oorzaak een te geringe''hoeveelhleid aanwezige- kali, dan kan chili niet helpen. Men gooit zijn geld geheel of gedeeltelijk weg. Eenvoudige proefveldjes bet nauwkeurig af wegen kan achterwege blijven moeten ons zekerheid versohaffen. Van die eenvoudige proeven moesten er veel meer genomen worden. Ze zijn meestal zeer be- langtwekkend en leerzaam Ein houdt u aan den regel: Geef liever wat te veel, dan een klein beetje te kort. i De planten eisoben dus N en de meeste gron den bevatten een te géiringe hoeveelheid. Vroeger was mén uilsluitend aangewezen op de stalmest en de compost, terwijl verder de vlin derbloemige gewassen (erwten, klaver enz.) ge zegeld in het gemaakte plan der vruchtwisseling voorkwamen (en nog voorkomen). Door een bijzonder soort bacteriën, die nauw samen leven met de vlinderbloemigen, vfardt de grond verrijkt met N. Hierop is ó.a. de groen- bemesling gebaseerd. Naarmate de oogst- grooter werd verlangid en de stalmest moeilijker kon worden bekomen, 'gevoelde men de behoefte aan een vervang- en hulpmiddel vau en voor de natuurmest Als eerste product verscheen de guano guano beteekent meststof afkomstig uit Peru in Zuid- Amerika. Feitelijk is dit geen kunstmest. Het werd in de regenlooze vlakten van Peru gevonden en is daar in den loop der eeuwen gevormd uit dp uit werpselen van zeevogels, vooral pelikanen, dte daai- in grooten getale voorkwamen. De samenstelling liep uiteen. Behalve N3 14 pCt. bevatte de guano fosforzuur en een weinig kali. Sinds lang is die voorraad uitgeput. De tegen woordig in den handel gébrachte guano heeft met de republiek Peru niet® uit te staan en wordt op eenvoudige wijze verkregen door 3 kunstmeststoffen dooreen te miengen, n.l zwavel zure ammoniak, superfosfaat en patentkali. Men kan de -hoeveelheid zoo kiezen, dat de samenstelling ongeveer overeenkomt met die van de oorspronkelijke Peru-guano. Het publiek wist en weet niet beter, of ze kregen en krijgen 'het origineele product. En om de mensohen in dien waan te laten, wer den door het kunstproduct wat veertjes gewerkt. De cursisten zullen zidh dit nog wel herinneren. Hier behoeft niet gedacht te worden aan be drog! De bedoeling was de mensohen tevreden te stellen; de „echte" guano kenmerkt zich door het aanwezig zijn van Later heeft men het oog geslagen op de rijke salpeterlogen in Chili en 'heeft men een weg ge vonden d.e ammoniak, die aanwezig is in het gas- water der gasfabrieken, -te verwerken tot ziwia- velzure ammoniak. De gasfabricatie neemt -niet toe als con current van het gas is verschenen de eleetriciteit zoodat een meerdere productie van die zwa velzure ammoniak niet verwacht kan worden. Op 't. laatst der vorige en het begin dpzer eeuw begon men zich af te vragen, hoe men in de toekomst -aan de gewensohte stikstof voor plantenvoedsel zou komen. De chilisalpeter en de zwavelz. ammoniak wa ren de eenige bronnen en dat het met die 2 alleen vast zou loopen, stond als een paal boven water. Donkere wolken patten zich samen. Men sprak in wetenschappelijke kringen -van het N.-vraag stuk en een groot aantal geleerden hield er zich mee bezig, dit .vraagstuk op te lossen. Hier heeft de wetenschap een schitterend stuk werk* geleverd. Van een N.-vraagstuk gieen sprake meer-' (We kunnen, wat 'dit betreft, de toekomst onbezorgd tegemoet zien. Het; aanbod overtreft de vraag en dit moet leiden tot verdere 'daling der prijzen. De chilisalpeter! Ook die voorraad is, evenals die van guano indertijd, niet- onuitputtelijk. In 1888'is men eens aan 't 'schatten en reke nen gegaan. Men kwam tot de conclusie, -dat in 1913 de voorraad op zou zijn. Die berekening was foutief. De regeering van de republiek Chili, door Wie deze gebieden worden geëxploiteerd, stelde daar tegenover, om de wereld wat gerust te stellen* dat er nog voor minstens 125 jaar chilisalpeter voorradig was. Dit optimisme is overdreven, volgens velen. Men neemt than9 aan, dat, bij het tegenwoor dige verbruik, iu "1975 alles ontgonnen zal zijn. Wanneer echter geen andere wegien waren ge vonden, zouden wij, Eluropeanèn, al spoedig niet meer mogen rekenen op invoer van chili. Amerika zou 'het natuurlijk voor zich zelf béhouden. E» gesteld, dat wij nog konden krijgen, wat zou de prijs zijn? Het antwoord ligt, dunkt me, voor de hand. f l Hoe is men er in geslaagd over andere N.-mest stoffen de beschikking te krijgen? Eerst dit. De luchtzee, dié de aarde omgeeft, bestaat uit een mengsel van 2 gassen: 4/5 deel is stikstof, 1/5 deel is zuurstof. Dte hoeveelheid N, in fle lucht aanwezig, is zeer groot. Jammer, dat onze planten haar in dien v-orm niet kunnen benutten. (Wiogdt vervolgd^. Noordscharwoude Deze tuinbouwvereeniging vergaderde Donder dagavond 7 uur iu „Concordia". Een 40-tal leden waren opgekomen. De voorz., de heer G. Barten, zegt bij de ope ning, dat men volgens reglement verplicht is in October een vergadering te houden. Zelden komen er dan punten van belang op de agenda voor, en is dit ook nu weer 't geval, uitgezon derd ééen punt. Ik bad mij voorgesteld dat voor dit punt meerdere belangstelling zou bestaan, Dit punt betreft het houden van een lezing doo raen heer Mallekote, die heeft aangeboden te spreken over het gebruik van de nieuwehe soorten meststoffen. Een onderwerp dat voor ons van veel belang is. Nog vaak wordt er van de meststoffen een onvoordeeljg gebruik gemaakt, en kunnen wij uit- de te houden uiteenzetting zeker leeren hoe wij de meststoffen voordeelig en voor- deeliger kunnen gébruiken dan tot nu toe het geval is. ba. een welkom aan den heer Mallekote, den leden en de Pers, en met den wensch dat de ver- Sed^ring een nuttig en aangenaam verloop mag hebben, wordt ae vergadering voor geopend ver klaard. De notulen van de vorige vergadering, door den secretaris, 'den heer J. 'Kliffen gelezlen, wor den goedgekeurd. Door den heer Ootjers worden dan eenige medje- deehngen gedaan, betreffende den aanvoer van eerste kwaliteit kool in de maand December. Spr. zegt dat men misschien heel wat verwacht heeft, maar dat zal niet meevallen. In dei ver- gadering van den Vierbond werd besproken mid delen te beramen om in December meer goede kool aan de markt te krijgen. Niet alleen wij, maar ook de koopman acht dit zeer gewensdht. Voor een koopman is het thans uiterst moeilijk een bestelling uit te voeren, onblat bij de ge wensohte soort in Dee. kan bekomen, en moet j zich. dau behelpen met_ 2e kwaliteit. Wanneer i puike kwaliteit gevraagd wordt, moé"t men die i kunnen leveren ook. Zeer begrijpelijk is het dat bij lagen prijs de mensohen er niet veel voor ge- voeten goede kool aan te voeren. Wat moest men nu in 't werk stellen om de goede kwaliteit toch aan de markt te krijgen? Men meende 't te moeten zoeken in het geven van een toeslag op le kwaliteit kool, kool dus, die verladen kan worden mét het* U.C;.Bi.-merk. Iedere aan voer oer van die soort zou een toeslag gegeven worden van f 50 per wagon. Verder was het 't plan dit bedrag te betalen ui! de kas der veiling, maar daartegenover moet naar middelen worden omgezien om de kas weer te vullen. Dit middel zo u(dan bestaan in het hef feu vau een extra percentage van de na 1 Januari aangevoerde kool. Het gevolg van al deze besprekingen is ge weest dat een Comm. werd benoemd om dit punt nader onder de oogen "te zien, en na te 'gaan wat in de laatste 3 jaar in de maand Deo. werd aangevoerd en wat het gemiddelde van den om zet is geweest. c. Gemeend werd met een, extra percentage van l3/4 pCt. te kunnen volstaan. 14 Dagen terug is dit onderwerp opnieuw in den Vierbond ter sprake geweest. Gezien echter de gunstige ontwikkeling van 'den toestand in de prijzen der producten, heeft men echter gemjeend dit middel voor dit jaar nog te moeten laten rus ten; en ook omdat men verwacht dat door deze prijzen meer goede kool in de maand Dec. zal wor den aangevoerd. Dit laten rusten geschiedt echter niet mét 'de bedoeling om er nooit mieer op terug te komen. In de naaste toekomst zal dit onderwerp ernstig onder de oogen worden gezien. Na deze mededeeling zegt 'Se spr., dat niet alleen in Deo. geen goede kool wordt aangevoerd, maar ook niet in de daarop volgende maanden. Ein nog al te vaak komt het voor dat men niet zorgt voor goede waar. Toch dient men ér voor te zorgen altijd zooveel mogelijk goede kwaliteit te maken. Wanneer wij niet op onze qui viVe zijn, gaan wij wiskunstig zeker naar de maan. Wij moéten ons aan de toestanden in de wereld aanpassen, om -de altijd 'dreigende concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De voorz. brengt -dank voor de ontvangen mede deeling. Spr. is van meening dat allen zeker blij zijn dat dit punt in -de lucht is blijven hangen, en ho2>en wij dat 't altijd in de lucht zal blijven hangen. De toestand maakt zelf wel dat er kool wordt aangevoerd. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kliffen hoe of de vergadering hierover denkt, ontspint zich een. kleine dscOusseii, waaruit blijkt dat men algemeen niet gevoelt voor dit systeem dan kunstmatige aanvoeyr. Verslag dar Koolzaad-Commissie uit de Vereeniging Tuinbouwbelang. Vorig jaar in de Octobervergadering bracht de heer Ootjers naar voren, met het oog op de „vallers" in onze koolsoorten steeds een flink kwantum jarig zaad ter beschikking te hebben wat de instemming van de vergadering wegdroeg. Het bestuur meende zich het best van die opdracht te kwijten, door voor te stellen een Koolzaad Commissie te benoemen. Ofschoon de samenstelling van die Commis sie nu juist niet zoo bijzonder vlotte, meenden1 de tegenwoordige Commissieleden toch, zich er niet van te mogen onttrekken. Wel zat bij de Commissie voor, dat zij! voor geen aangename taak gesteld wierd, gezien de meeste onzer leden, door strenge selecti-edoor-1 voering zelf reeds over zeer goede soorten! beschikken, doch de ervaringen vorig jaar op gedaan, door sommige onzer leden met het vallen hunner kool, gaf mee de doorslag dat wij meenden veler critiek te moeten trotsee- reïï, en zoo Spoedig mogelijk een flinke reserve, van beproefd jarig zaad te kweeken. De Commissie heeft uitgezocht 1000 prim^ zetkoolen, waarvan 550 stuks taaie béwaarkool en 450, stuks extra taaie béwaarkool en daarvoor een zeer geschikte bewaarplaats gevonden. Ze zijn 23 Nov., 21 Dec., 20 Jan. en 3 Febr. nagekeken 'en opgeknapt en 25 Maart uitgezet op -een perceel van den heer P. varal Dijk aan de Papemersloot. Bij het behandelen werd een enkele afge sneden en is ook door de Commissie nog een klein partijtje doorschot geveild. Bij het uitzetten heeft de Commissi? zo in 2 soorten geschoten en de tweede soort 359 stuks overgedaan aan een zaadhandelaar in de omgeving. Uitgezet werden er van de 1000 zetkoolen 409 stuks, waarvan 294 taaie, en 115 extra taaie; de stand van de baan is het geheeld jaar heel goed geweest, doch bij het oogstien viel de hoeveelheid zaad ons niet miee met 24, 8, 32 pond zaad in totaal. Nu meende de commissie, om een zoo zuii ver mogelijken proef te krijlgen van de hoe-; danigheid van het gekweekte zaad, aan 10 leden elk een ons van dit zaad beschikbaar te stellen, (in de verwachting natuurlijk dat; de planten beslist uitgezet worden) om zoó-t doende een zoo goed mogelijk oordeel te kun nen van het door ons gekweekte zaad. i Daar het zaad het volgend jaar dus enkel; beproefd wordt moest -de Commissie om steeds! over jarig zaad te kunnen beschikken op haar weg doorgaan. Er zijn weer 600 stuks uitgezocht uit een heel zuiver koolveld, wat „vallers" zoowel als; wat draaihartigheid betreft, en van een uitste kend bekend staand soort. Dit is een overzicht van hetgeen 'er gepres teerd is, we zullen hopen, dat in de toekomst moge blijken, dat door het niet mieer voor-, komen van „vallers" er de behoefte aan on# zaad niet zoo gevoeld wordt, zoowel, mogen we verwachtten vruchtbaren arbeid verricht t* hebben. D'e Commissie J. SMIT. N'. STAM. IJ. KAAN. Mi ent 17 - Tel. 5t6 ALKMAAR ld Wij leveren jj U een PRIMA g eu a tui mum KOUSf3,— KNIESTUK f2,— ENKELSTUK f2.- KUITSTUK f2,25 Ook naar maat verkrijgbaar. De voorz. brengt den rapporteur een woord! van dank voor zijn verslag en zegt diat er gelegen heid bestaat zicli bij djen Secretaris op te ge ven voor het nemen van proeven. Hierna worden 'door den heer K. van Dijk na mens de Kunstïnestoommissie nog eenige modie- deelingeh gedjaan. Thans wordt het woord! gegeven aan -den heer Mallekote voor het houden vah kijn lezing over do nieuwere soorten kunstmeststoffen. Onder groote aandaoht wordt deze zeer inte ressante lezing gevolgd, waarin veel belangrijk cijfermateriaal is verwerkt. Nadat eenige vragen zijn gesteld; en dioor den spr. beantwoord, ontvangt dte heer Mallekote van den voorz. een hartelijk woordi van dank, waaruit zeker veel is duidelijk geworden. (Het eerste gedeelte van deze lezing vindt men elders in dit blad. Na dit gedeelte zullen nog 2 stukken verschijnen). 'Met welk een ambitie de heer Mallekote in 't belang van den tuinbouw werkzaam is, blijkt wel uit het feit, dat die behandelde soorten kunst meststoffen bezichtigd konden worden, terwijl verschillende brochures werden uitgereikt. In de gehouden rondvraag, vraagt de heer P. Swager Kz. of er niets aan te doen is, dat de goede kwaliteit groenten, niet idjoor die van min dere kwaliteit wordt verladen. De heer Ootjers antwoordt dat hier niets aan te doen is, maar dit ook sporadisch voorkolmt. Eir valt een bijzonder grooten vooruitgang te constateeren bij wat het vroeger was. De heer J. Lindeboom -doet de vergadering) dan nog medeieeling, dat een reservekist glas aan wezig is voor hen, die thans 1 of 2 ramen noodig) hebben. Dit glas is bij den spr. te verkrijgen., Niets meer te behandelen zijnde, volgt met een hartelijk woord van dank voor de aangename besprekingen, en aan leden en Piers voor hun te genwoordigheid, sluiting der vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3