Polder Geestmer-Ambacht Hoofdpijn, Kiespijn Stijfheid Spierpijn Kloosterbalsem Plaatselijk Nieuws (Oosterdijk en Molengeerzen.) Het voorstel slooping der Molens. Voorzitter zegt dat dit punt van de agenjda eenige toelichting noodig 'heeft. Uit de agenda zou men kunnen afleiden, dat 'het de bedoeling van het bestuur was, de molens zonder meer af te breken. Dit is echter niet het geval. In de eerste plaats willen wij de z.g. Kopmolen te Zuidscharwotfde over doen aan de 'Vereeniging „de Hollandsche Molen", echter onder verplich ting dat deze Vereeniging de molen in stand houdt. Verder zullen wij aan Ged- Staten mach tiging vragen da andere molens af te mogen breken. Hierbij dient echter opgemerkt dat het Bestuur het plan heeft zoo mogelijk 3 molens te verkoopen aan de bewoners onder verplichting dat deze molens door hun in stand worden ge houden. U ziet dat het voorstel van het bestuur niet zoo erg is als het wel lijkt. De heer Slot vraagt of het de bedoeling isj ook de gronden te verkoopen. De Voorz. deelt 'mede dat dit niet de bedoeling is, maar dat. de grond bij de molens behooren- de, in erfpacht gegeven zal worden. Het zou Spreker ook erg spijten als de molens geheel ver- De heer Slot zegt dat het hem verheugt dat Voorzitter zegt dat het hem leed. zou doen als, de molens allen verdwenen. Ook hem zou het leed doen en wel 1. uit plëteitsoveriwegingen. De mo lens zijn toch steeds de werktuigen geweest die onzen polder hebben droog gehouden en waar aan wij het behoud van ons land te danken heb ben. Daarom zou hij niet gaarne tot slooping over willen gaan. 2. Uit een oogpunt van landelijk schoon. Wan neer een molen verbrandde zagen wij steeds de lege plaats. Door het sloopen van de molens zou het landelijk schoon veel hebben te lijden. 3. Van de materieele zijde bekeken zou hij het ook jamlmer vinden dat de molens wegraak ten. De proef is genomen met het stopzetten van de molens en is wel gebleken dat de machine allies alleen van het overtollige water kan ontdoen. Hij meent toch dat er altijd nog wel eens momen ten kunnen komen dat wij blij zouden zijn als wij de molens hadden behouden. 4. Is het meer dan eens naar voren gebracht, dat de dag kan komen, dat wij wieer dóör allerlei volksverwikkelingen komen 'tot een distributie van kolen, als wij alleen maar kijken naar de werkstaking in de kolenmijnen hoe het er toen al toe kwam om kolen machtig te worden. Kwam het zoover nog eens weer, dan zouden wij toch heel blij zijn, als wij de molens nog hadden. Om al deze redenen is hij er niet voor de molens af te breken. Om deze echter te verkoopen met een servituut voor intact houden, lijkt hem ook niét gewensöht. Dit is naar zijn meening te be zwaarlijk voor de menschen die de molens zouden koopen. Het lijkt hem de beste oplossing dte mo lens niet af te breken maar te verhuren aan de bewoners en voor den bedongen huurprijs de mo lens te onderhouden. Hij gelooft dat dit niet veel aan den Folder zal kosten. Hij stelt dus voor de molens niet te sloopen maar te behouden en dan te verhuren. Komt dit voorstel echter wat koud uit de lucht, dan zou hij willen voorstellen deze zaak nog eens aan te houden, tot de vol gende vergadering. De voorz. vraagt of het voorstel van den heer Slot wordt gesteund'. De heeren Ootjers en Wage naar steunen het voorstel. De heer .Wagenaar is het geheel met den heer Slot eens. D© voorz. zegt dat hij zich nu d'irectt niet bang maakt dat wij weer de tijd zullen beleven, dat er bijna geen kolen zijn en mocht dit het geval zijn, dan zijn er toch altijd wel kolen te verkrijgen tegen wat hoogere prijzen. De heer Ootjers zegt met belangstelling te hebben geluisterd naar hetgeen de heer Slot naar voren heeft gebracht. Hij is het volkomen met hem eens. Hij meent dat het goed is de voorzich tigheid te betrachten. De offers die daarvoor moeten worden gebracht, zijn niet zoo zwaar. Hij steunt het voorstel om deze zaak nog eens aan te houden om een en ander nog eens ernstig te overdenken. De heer Schoorl zegt dat hjet de bedoeling is aan Ged. Staten machtiging te verzoeken om de molens te mogen sloopen. Het voornemen was om dan met de slooping van 2 molens te begin nen en zoo mogelijk de andere drie te verkooplen om zoodoende feitelijk 4 molens in stand te hou den. Hij meent diat als de molens nog eens 10 of 11 jaar staan dat er dan heel wat onderhoud aan zal komen. Hier geldt ook het gezegde „rust roest". De heer Slot meent dat als over een jaar of 10 de molens zooveel aan onderhoud zullen kos ten, dat het niet te dragen is, dan kunnen wij altijd nog besluiten tot slooping over te gaan. De voorz. zegt dat de polder wel niet met de molens valt, maar hij is er toch niet voor de molens nog langer te behouden. De heer Slot zegt dat het Bestuur de molens wil verkoopen om ze te behouden en hij wil ze niet verkoopen maar Verhuren, clan blijven ze even goed bewaard. Het onderhjoud is in de laatste jaren niet zoo koog. De voorz. zegt dat het onderhoud wel gering is, maar dit is al het gevolg Van het idlee, dat de molens niet zouden blijven bestaan. Zullen deze geheel intact blijven dan zal het onderhoud veel hooger zijn. De heer Borst meent dat het onderhoud heel z.waar zal zijn. Hij voelt er niet veel voor om ze te behouden. De heer Swart zegt dat er wel eenige (waarheid} is in de redeneering van den 'heer Slot, maar hij meent dat juist in plaatsen waar d'e imólens nog zijn, veel last van water werd ondervonden en als dat zoo is, dan meent hij, is het beter de mo lens zoo gauw 'mogelijk weg te doen. De heer Slot zegt dat het niet zijn bedoeling is de molens weer te gebruiken en geen andere bemaling, maar het .-is zijn bedoeling de me lens intact te houden. Na nog ehkele besprekingen wordt het voor stel van den heer Slot om die zaak aan te houden! verworpen met negen tegen vijf stemmen. De voorz. zegt dat het Bestuur er heel erg voor is, dat de kopmolen blijft bestaan. Het zou zelfs geen ramp zijn als de Polder dat zelf deed. Door bet verkoopen van de andere molens zou den er 'dan vier in contact kunnen blijven. De heer Ootjers vraagt of het de bedoeling i? ze geheel intact te houden? De beer Schoorl zegt dat het de bedoeling is dat de molens voor het oog 'intact blijven. Als de eigenaars daartoe niet meer in staat ^ijn, zou den dè molens weer aan den Polder komen en zouden ze gesloopt moeten worden. De heer Ootjers vindt dat feitelijk maar een halve maatregel. Het zou best kunnen gebeuren dat over een paar jaar een der eigenaren dit al niet meer kon doen en dan zou de molen al worden afgebroken. De heer Lammerschaag vraagt of het niet ie bedoeling is dat bij den verkoop wordt inbegre pen een roede? De voor^. zegt dat bij elke molen nog een losse roédq? aanwezig is. De heer Schoorl zegt dat het hem het beste lijkt machtiging te vragen de molens te sloopen, later kunnen wij er vdan wel over praten wat wij verder zullen doen De heer 'Wagenaar vraagt nog als de Wed. Mulder de "molen wil koopen of dat ook kan gebeuren De voorz. zegt dat als zij dat wil dat dit misschien ook wel kan gebeuren. De heer Slot meent als er sprake is van, den ver koop van vier molens waarom dan de anderen niet verkocht. De voorz., daar zal wel niets tegen zijn. De heer Ootjers meent, als toestemming tot slooping wordt gegeven, kunnen wij altijd nog zien wat wij doen. De heer Borst meent dat het gaat om het fi nancieel verschil tussdhen verhuur 6f verkoop. Is het verschil niet te groot, dan lijkt hem ver huren beter want dan blijven wij baas. Vdrkoopen zal niet meevallen, daar hij bang is dat wij ze allen weer krijgen. De heer Schoorl stelt voor aan Ged. Staten machtiging voor het sloopen te vragen, daarna kunnen wij eens praten iwat (wij zullen doen. De heer Swart zegt dat 'het misschien wel gemakkelijker is toestemming te krijgen als vier blijven staan en maar twee worden gesloopt. heer Sevenhuisen is het met Swart oens misschien zou dat wél gemakkelijker gaan. De heer Ootjers vindt 'het beter om voor alle molens toestemming te vragen om te sloopen, als wij vragen om vier te laten staan oimi intact te houden, dan moet dit ook gebeuren. De heer Swart zegt hoe het ook af komt toet de molens van den Polder verhuren of verkoo pen, maar 'hij meent dat de Eingpolder dan ge heel vrij is met de molen te doen wat hij wil. De voorz. zegt dat die Einjgtpolder dan ka^i doen wat hij wil. De heer Slot meent nu te begrijpen dat het de bedoeling is alleen maar maóh tii ging te heb ben voor sloopen, Ier wijl dan later besloten kan worden wat wij verder doen zullen. Hij kan zich echter nog niet vereenigen met het ideie dat de pers van deze besprekingen niets af weet. Hij zou het op prijs stellen indien deze besprekingen wel in de couranten klwamen dan Weten de Inge landen ook' wat er gebeuren zal. Hij stelt voor dat de Secretaris deze besprekinglen aan de pers verstrekt. De voorz. meent als het openbaar wordt dat dan zoo gauw geen toestemming op het sloopen zal komen. Aan de pers zal een resumé worden'verstrekt. Voorz. stelt voor aan Ged. Staten machtiging te vragen tot het sloopen Van de molens. (Met. 12 tegen 2 stemmen wjordt besloten dieze machtiging te vragien. De raad vergaderde gisteravond 8 uut ten paadhuize. Na opening door den voorzitter gaat deze voor in gebed, waarna de notulen/ van de vo rige vergadering worden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Afwezig de heer Smak, met kennisgeving (wegens ziekte.) Voorz. heeft vernomen dat de ziekte van vrij ernstigen aard is en uit den wensch dat; spoedig herstel mag volgen voor vrouw en gezin en voor de werkzaamheden als lid van den raad. Ingekomen stukken: a. goedkeuring van Ged. Staten op de wij-i ziging van de -begroeting dienst '27; b. bericht van Ged. Staten dat de kas- geldleening nog niet is goedgekeurd; c. goedkeuring op het besluit tot wijziging van de verordening op de keuring van waren; d. proces-verbaal van kasopname d.d. 29 Sept. In kas was f 1734.90V2- Medeeling dat door B. en W. als plaatsver-, vanger van den 'burgemeester is aanjgtewezien de he-er A. Glas en bij ontstentenis van dezen de hger R. Slot deze functie zal waarnemen-i Een verzoek is ingekomen van P. Timmer man om een schoeiïng te mogien zetten achter zijn perceel, 3.50 M. uit den wal. Dit betee- kent dat de schoeiïng11 Muitsteekt bij 't naast gelegei^ perceel De heer Oo-ijevaar adviseert namiens een daartoe aangewezen Commissie dit verzoek in te willigen met bepaling dat dit tot wederop zegging geldt. De raad besluit conform het advies. Op voorstel van B. en W. wordt deze losse Commissie omgezet in een vaste Commissie, wier leden zullen zijn de heieren A. Glas, C. Koedijk en C. Ooij|evaar. Dankbetuiging van het Centr. Gen. voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies afd. Langedijk voor de subsidie groot f;50.—. Op 't verzoek van de Chr. Nat. School-/ vereeniging om een subsidie voor 't viervolg-1 onderwijs, en op dat van de Vereen, ,,'t B|e-' lang der Jeugd" wordt gunstig beschikt en resp. toegestaan f 200 en f150. Dit onderwijs aan de o. 1. scool is aangevangen met 11 leer lingen. -i Behandeling der Gemeentiebegrooting, be- grooting B. A., begrooting Gasbedrijf en be- grooling electrisch bedrijf, alle van den dieoist 1928. De Commissie bestaande uit de raadsleden1 buiten de wethouders, deelt bij monde van den: heer Ooijevaar mede die begrootingen te heb-i ben onderzocht. Op verschillende vragen wer den door den Secretaris uitgebreide inlichting gen verstrekt, waarvoor hem zeker een woord van dank mag worden gebracht. De begroot tingen hebben geen aanleiding gegeven tot op-) merkingen en wordt geadviseerd tot goiedkeuJ ring. - i Conform het advies wordt besloten. t De gemeentebegrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op f72618.52, de kapitaaldienst op f10106.— i De begrooting van het B'. A. in ora|t vangst, en uitgaaf op fj2915.33. Die van het electrisch bedrijf op f65475.42' en de kapitaaldienst met f8170; terwijl 'de be grooting van 't Gasbedrijf aangeeft f 106988.63 in ontvangst en uitgaaf en de kapitaaldienst sluit met f20995.—. I Het voorstel van de Commissie voor dei Lichtbedrijven om den te leveren electrischeti} stroom en gas aan het badhuis van 't Witte} Kruis te berekenen tegen 10 en 5 cent, wordt met allen voor aangenomen. De heer Koedijk vraagt of dit niet een) nieuwe weg is, door de Comm. ingeslagen, in.l., het verleenen van lager stroom- en gasprijzan. De voorz. antwoordt dat dit ook nog nooit voor dien is voorgekomen. We meenden ech-, ter nauw verwant te zijn 'aan 't W. Kr. Het is} een zeer nuttige instelling. Nu een vereeniging een badhuis heeft gesticht, dat misschien onze sympathie heeft, komen de hooge tarieven voor( haar rekening misschien wel wat slecht uit. De heer Koedijk. Ik ben er niet tegen, 't Is mij wel goed. Maar is dit niet een nieuws} weg, waardoor ook aan openbare lichamen een) lageren prijs kan worden gevraagd. De heer Zuijdam vraagt dan of er nog be zwaren vanuit St. Pancras hiertegen1 zijn ge-' uit, omdat men er daar niet van katn pro fiteered De voorz. antwoordt dat men vandaar uit toch ook gebruik kan. maken van 't badhuis Mededeeling wordt dan gedaan, dat de lan taarns vanaf 15 October tot 1 Februari den geheelen nacht zullen branden tot 1 uur voor zonsopgang. De kosten daarvan zijn zeer mi-i niem en bedragen x/4 cent per lantaarn par, uur. i Besloten wordt om opnieuw voor den tijd van 6 jaar publiek te verhuren 6 percöelen land die Kerstmis a.s. vrij komen. Aan notaris Ktroon zal hiertoe opdracht wor den verstrekt. Opnieuw wordt op voorstel van BL en W. dan de schoolgeldverordening ongewijzigd voor een jaar vastgesteld en besloten daarop voor dien tijd de Kon. bewilliging te vragen. Bi en W. vonden geen aanleiding eenige wijziging in de verordening aan te brengen. Op verzoek van Bi. en W. wordt aan dit College machtiging verleend, om wanlrueer dej mogelijkheid zich voordoet, tot het converter ren van geldleenin/gfen over te gaan. Reeds; zijn onderhandelingen over een kleine leaning! geopend. Rondvraag. - Hierbij verzoekt de heer Koedijk aan Bi, -en W. nog een lantaarn te doen bijplaatsen' op de Sluiskade. In dezen verlichten tijd is 't daar wel wat al te duister. Dit verzoek zal door Bi. en W. worden on derzocht, evenals een dergelijk verzoek nog) een lantaarn te plaatsen op het eind|e van de( Wilhelminastraat. t De voorz. deelt dan nog mede, dat zoo het nog niet gebeurd is, de lantaars op de Sluis-i kade in electrische lantaarns zullen worden om-, gezet. Hierna volgt sluiting dezer zitting. Miinhardt's Hoofdpijntabfeitten, 60 en 30 cent. Mijnhardt's Kiespijntab^ften, 60 en 30 cent. Bij' Apoth. en Drogisten. Ongewoon werk. U herinnert het zich ge woonlijk terdege, wan neer Uw vrouw U verzocht heeft „even" de piano in de andere kamer te brengen. Wanneer Ge er al afkomt zonder Uw duim te klemmen of zonder Uw arm uit het Hd te tillen: zonder spierpijn den vol genden dag verricht ge zulk on gewoon werk toch niet. Maar na tuurlijk heeft Uw vrouw Akfcer's Kloo terbakem In huis en dan kan zij U op haar beurt helpen door de pijnlijke plants met dezen kostelijken balsem te wrijven. Ge zult de pijn voelen wegtrekken. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f l.— ,,Geen Goud zoo goed" - NOORDSCHARWÜUDE. HUISVLIJTTENTOONSTELLING. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer le zers op de in dit nr. voorkomende adverten tie Huisvlijttentoonstelling; waarmede wij te kennen wille/a geven, dat men gojed doet van den inhoud kennis te nemen. Wij komen in een volgend nr. gaarne op deze te houden tentoonstelling terug. - NOORDSCHARWOUDE. KERKCONCERT. Donderdagavond geeft onze Zamgvereeni- ging „Crescendo" met medewerking van Jan; Swart, organist, een concert in de Ned. Her v., Kerk te N oordscharwoude, Niet zoodra was het bekend dat de alge meen bekende /en hooggeachte oigenist Jan' Swart was uitgen-oodigd hier een concert te' geven of men maakte zich op stappen te doen! de beide concerten, ook „Crescendo" koester de het voornemen binnen 'enkele weken een! uitvoering te geven, te combineeren. Dit is gelukt en nu staat ons een avond! van kunstgenot t-e wachten,. Onze zangvereeni-' ging kennen wij, maar ook Jan Swart. Wie hem op den avond van het Dresdenisr Kreuz-i chor t-e Alkmaar heeft gehoord, is weer gje-j heel onder den indruk gekomen van zijn kunst, zijn machtig spel, zijn imponeerende voordracht Zoo zullen wij hem ook a.s. Donderdag hooi ren wanneer zijn geoefende hand de toetseml drukt -en wij onder den indruk raken van zijln innerlijke opvatting, die kleur geeft aan dig} vertolking, die de compositie opbouwt en hem! als meester in de techniek doet kennen. j En onze zangvereemiging stelt ons natuur-i lijk niet te leur. Het programma bevat mooie |nrs., naar de vertolking waarvan, wij weden verlangen. Met verwijzing maar de in dit nr, voorkomende advertentie, wekken wij allen op dit kerkoomcert bij te wonen. - ZUID SCHA R WOU D E Ouderavond, gehouden op Woensdag 19 Oct. Door de heer Renieau, hoofd der school,; wordt de bijeenkomst geopend met /aen har telijk welkom aan de aanwezigen. Hij spreekt zijin leedwezen uit dat de op komst tamelijk gering is, doch hoopt en ver trouwd dat dezen avond zal zijn een avond van vriendschappelijke samenwerking, zoodat er steeds meer contact komt tusschen ouders en opderwijzers, wat zekier het kind ten goiedie zal komen. 1 Door het bedanken van de secretaris wa ren er geen notulen van de vorige vergadering.- Als punt op de agenda was het verkievext van een commissielid (vacature Korver.) De uitslag van de verkiezing was, dat den heer P. Gutter verkozen werd, welke zijn be noeming met genoegen aannam. Het hoofd de school leidt de vergadering} in, met het voorlezen van een artikel uit diei krant over de Nederlandsche jeugd, naar aan leiding wat een Fransche dame, die te paard door Nederland ging, daarvan had ondervon den. i i

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4