-IMieuwsblad v. Holl. Dinsdag 25 October 1927 36e Jaargang NO. 126 IMTERC. TELEPHOON 52 NIEUWE LANGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt "TVT 111 TT" "11 per 3 maanden fl.15. Redact.-Uitgr. J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude üitgeve De nieuwere Stikstofmeststoffen. Lezing van den Heer M;allekote, gehouden in de vergadering der Vereen. „Tuinbouw belang" te Noordscharwoude, op Donderdag 20 October. (Vervolg). Boven 1M2. bevindt zich ruim 7000 Kg. N., voldoende om 35000 Kg. zwavelz. almmoniak te bereiden. Boven 1 K.M2. is de hoeveelheid voldoende, om gedurende 10 jaar de geheele wereld van N. te voorzien. En wat is 1 K.M2., vergeleken bij het groote aardoppervlak! Ons kleine Nederland je is alleen 33000 K.M2.! iWerkelijk, de voorraad N. is "ongelooflijk groot en onuitputtelijk. Veel scheikundigen hebben ziclh er mee on ledig gehouden, door te trachten die N. aan een andere stof te binden. Men zou boekdeelen kunnen vullen mot al de teleurstellingen, bij de pogingen ondervonden. N. kreeg in de wereld der zoekers "den naam van ,4e vagebond onder ide elementen." Meer 'kans van slagen had men, toen de uitvin dingen op het gebied der electriciteit voortschre den. Deze hebben er veel toe bijgedragen, dat het N-vraagstuk uit de rij der te overwinnen moei lijkheden is verdwenen. De landen, waar de industrie der luchtstikstof- fen .gezeteld is, zijn: Duitschland1, Noorwegen en thans ook Engeland. Lenige cijfers zullen u bewijzen, hoe groot da voortgang is. 1913. 5G°/o der N. geleverd 'door chili. 37"/o der N. geleverd 'door steenkoolproducten. 7o/o der N. geleverd 'door de lucht. 1925. 30°/o der N. geleverd door de chili. 260/0 der N. geleverd door siteenkoolproducten. 440/0 der N. geleverd; door de lucht. De luchtstikistof van 7 pot. tip 44 pet.ge bracht en dan er bij in aanmerking genomen, dat in die 12 jaren tijds het wereldverbruik I1/2 maai zoo groot is geworden. De profetie, dat de chili binnen enkele jaren afgedaan zal hebben, heeft wel eenigen grond. Duitschland heeft sterk sprekepdo cijfers voor deze bewering: Invoer chili in Düitóo'hland 1913 747.000.000 K.G. 1925 20.000.000 K.G. Dos tot Vto deel ingekrompen. Noorwegen voorziet al sedert eenige jaren in eigen behoefte. Daar klomt geen baal chili m'eer. Het eerste kunstproduct was d,e bekende Norge- salpeter. Na jaren lang zoeken, meende men in 1902' in Amerika zoover gevorderd te zijn, dat mien er toe kon overgaan een maatschappij op te riclhten, om de bevindingen der geleerden in practijk te brengen Het kapitaal bedroeg 1..000.000 pond. Helaas, de slag was mis. De maatschappij ging over den kop, de oenten waren gevlogen. De hoop scheen in rook qp te gaan, toen 2 Noor- sche .geleerden opnieuw eon proef waagden en met succes. Ik zal u eenigszins (de fabrieken houden veel van de gevolgde methoden geheim) een idee ge ven, op welke manier men te iwerk gaat. Een electrisöhe booglamp wordt door'magne ten uitgetrokken tot een vlakke schijf van IV2 2 M. middellijn. De temperatuur in de schijf is dan p'lm. 3000 graden O. Nu wordt lucht door die s'öhijf ge blazen, 5 pet. van de z'uursiitof en die stikstof der lucht verbinden ziclh. Hierop volgt een snelle afkoeling tot plm. 600 gr. O. om het ontbinden der gassen te voor komen. Door toevoeging van water ontstaat salpeter zuur, dat op zijn beurt weer gebonden wordt aan kalk tot een kalksalpeter, de Norgeeal- peter, de bekende grijsachtige, korrelige massa. In ons land zou die productie te duur uitko men. In Noorwegen heeft men te beschikken over zeer goedkoope krachtbronnen in den vorm van watervallen. De energie kost daar een bagatel. ;Op kleine schaal begottnen, heeft de fabricatie van die salpeter zich in latere jaren sterk uitge breid. In 1903 4 arbeiders, 15 P.K. In 1911 1500 arbeiders» 200.000 P.K. In 1920 werd geproduceerd 300.000.000 K.G, d.i. 10 pet. van het wereldverbruik of 2 maal zooveel als de -invoer van chili in Nederland bedraagt. 100 Kg. Norge bevat '12.5 Kg. N. De benoo- digde hoeveelheid is D/4 maal die van chili (151/2 pet. N). 100 Kg. chili komt overeen 'met 125 Kg, Norge. Een bezwaar van de Norgesalpeter is het sterk aantrekken van water. Verzenden in goed gesloten vaten of waterdich te zakken is noodzakelijk. In één adem dient mét Norge" genoemd te worden de Kalksalpeter. Deze 2 worden heel vaak verward. De kalksalpeter is eveneens salpeterzuur, ge bonden aan kalk. Het is een witte, korrelige massa, die niet zoo hvgroscopisöh is als Norge. Dit product wordt bereid door de B. A. S. F, (Badische Aniline en Soda Fabrieken) te Op- pau in Duitschland. Deze groote onderneming beslaat éen opper vlakte van 190 bunder. Het 'bebouwde gedeelte beslaat 20 bunder. Zij omvat 143 'kleinere en 134 groo'tere ge bouwen. De kalksalpeter bevat 151/2 pet. N., evenveèl dus als chili. Bovendien nog 20 ptot. kalk:. Norgesalpeter 12,5 pet. N., 26 pot. kalk. In kalkgehalte komt kalksalpeter dus overeen met chili en de te gebruiken hoeveelheden zijif even groot. Zoowel chili als kalksalpeter behooren tot de nitraten of salpeters, d.w.z., dat ze gemakkelijk oplossen en direct kunnen worden opgenomen door de planten. Er wordt beweerd, dat ook de aminóniakzou- ten (b.v. zwavelz. ammoniak) direct ten dienste; staan der planten. Zeker zijp er gewassen, die zich vlug vhn de. amimöniak meester maken, doch vast staat, dat de voor'keur wordt gegeven aam salpeters. Van chili-, Norge- .en kalksalpeter valt een; snellere werking te constateeren. Door het snel oplossen zijn deze dan ook aan te bevelen bij overbemesting. Eenige voordeelen van kalksalpeter zijn: Door de aanwezigheid van kalk, heeft kalk salpeter geen nadeeligen invloted op de structuur van den grond. Bij toedienen van chili nemen we heel vaak korstvormiug waar, die heel 'hinderlijk kan zijn, In Zeeland zijn een groot aantal proeven ge nomen om .dit feit te onderzoeken en daar is heel duidelijk gebleken, dat "de chili het moest afleggen degen de kalksalpeter. Over de opbrengsten straks, bij het bespreken der proefvelden, dit jaar aangelegd aan den 'Lan- genidijk. Over de schadelijke bestanddeelen, die in Chili kunnen voorkomen, bewaar ik het stilzwijgen. Die zijn voorgekomen tijdens de oorlogsjaren, doch' de exploitanten zorgen er thans voor, dat ze tot een minimum beperkt zijn. Ook wil ik niet spreken over de prijzen. Ik' laat het aan u óver, die met elkaar te vergelijken. iWpl moet er op gewezen worden, bij het strooi en van Kalk- en Norgesalpeter eenigte voorzorgs maatregelen te treffen. 1. Men gebruike een zaaibak. 2. Men stroópe de mouwen op en voorkotaC zooveel mogelijk het schuren en schaven, waardoor de huid gevoelig wordt. 3. Handen en onderdeel der armen vette mten in. 4. Men strooie beslist geen Norge- of Kalk salpeter, als men wondjes aan zijn handen of armen heeft. De gevolgen kunnen zeer ernstig zijn. In eiken zak bevindt zich een papier, waarop duidelijk is vermeld, boe men heeft te handelen Gaat men serieus te werk, dan kan mlen zon der gevaar deze meststoffen verwerken. In de practijk voldoet kalksalpeter heel góed. Voor overbemesting is ze best ;te gebruiken en de kans, dat het gewas „verbrandt" is niet grooter dan bij chili. Aardappelen laten een over bemeste n niet toe, onze koolgewassen echter best, als men maar zorgt» dat de planten .droog zijn. i j -I .1 I 1 i i\ i i I 1 ZWAVELZURE AMMONIAK. Voorheen verkreèg men zwavelz. ammoniak al leen uit het g'aswater, "bijproduct der gasfabrie ken en üit de mijndistricten. In ,ons land wordt te Wieesp die amimöniak! uit het gaswater daartoe verwerkt. Tijdens .den oorlog hielden enkele gasfabrieken zélf zich met die bereiding bezig; dit komt thans niet mieer voor. De productie ,in haar geheel genomen, nieeint af. 'tls weer de B.A.S.F. geweest, die het eerst kans heeft gezien, de N. uit de lucht te be nutten en die te verwerken tot ammoniak. Die fabrieken zijn in 1917 tijdens den oor log opgericht in Merseburg en Leuna. De terreinen der fabrieken zijn 500 H.A. groot. De totale lengte der gebouwen "5 K.M. 13 Groote schoorsteenen van 127 M. 'hoogte zijn noodig om de verbrandingsproducten gele genheid te geven te ontwijken. Die machtige fabriek heeft op 't oogenblik een jaarproductie van 600.000.000 Kg. N., óver- oenkoihend met 3000.000.000 Kg. meststof in den vorm van zwavelz. ammoniak. In spoorwagens verladen Wordt dit (per jaar) 300.000 spoorwagons van 10.000 Kg, Die spoorwagens zouden, naast elkaar ge plaatst, een lengte hebben van pl.m. 2000 K.M.» dat is minstens 15 rijen van .dien Helder naar. Vlis- singen. Elke seconde wordt 1 baal van 100 Kg bereid. Naast Duitschland begint Engeland ook- een woordje mee te spreken. 1927. Per dag wordt verwerkt 65.000 Kg,. Advertentiën van 1-5 regels 75 ent, elke regel meer 15 cent. roote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den j N. In den vorm van zwavelz. ammoniak is datj per dag 325.000 Kg., of bij'na 33 spoorwagens, j In 1928 zal het bedrijf zoo zijn uitgebreid!,, dat per diag 82 spoorwagens zfwavelz. amtn. wor- den geproduceerd. Dat is 21/2 maal zoo veel als in 1927. Engeland levert per jaar 250 millioen Kg. te- gen Duitschland 3000 millioen. Dat is 12 maal I zooveel als Engeland. Engeland wordt dus een concurrent, waarmee I men rekening heeft te houden en wanneer een fusie tusschen deze 2 leveranciers achterwege blijft, is te verwachten, dat de prijzen dalen zullen. 1 De prijs der zwavelz. amimöniak is thans zeer laag en na bovenstaande uiteenzetting verklaar baar. j Gehalte aan N- der zwavelz. ammoniak is 20 a 21 pot. j Een eigenschap van alle amtmiohiakzouten is, dat ze langzaam werken, langzamer dan de sal- peters. De chili-, norge- en kalksalpeter veroorzaken een snellen, geilen groei, het weefsel wordt zW-ak- ker, wat zich vooral bij langdurig bewaren uit. 1 Verder deel ik u mee, dat ammoniak' door den grond wordt, vastgehouden, geabsorbeerd, zoodat de kans op verliezen door uitspoeling gering'(er) is dan bij de nitraten. I Van de laatste geve men daaromi nooit meer dan ©ogenblikkelijk noodig is en dan liefst bij gedeelten. (Wprdt vervolgd). Rubriek van den Arbeid DIE ECONOMISCHE POSITIE VAN NEDERLAND. Op de onlangs gehouden vergadering van het Verbond von Nederlandsche Werkgevers heeft de voorzitter, Dr- F. G. Waller, oud-Directeur van de bekende Delftsche Gist- en Spiritusfabriek, een redevoering gehouden, waarin 'hij op zeer duidelijke wijze de economische positie van Ne derland schebste en de middelen aangaf om daar in de zoo noodzakelijke verbeteringen te brengen. Hij wees er eerst op, dat volgens VerschiUencfle officieele uitlatingen erkend wordt, dat de gang van zaken, afgezien van een aantal gunstige uit zonderingen, in de groote meerderheid der be drijven onbevredigend is. Dit wordt ook beves tigd door het geringe bedrag' der industrieele emissies en de cijfers over de werkloosheid. De oorzaken van deze verschijnselen zijn ten deele van algemeenen aard' en wel voor zoover zij voortkomen uit de verarming tengevolge van den oorlog en het verlies van afzetgebied door ver plaatsing der industrie naar buiten "Eiuropa ge legen plaatsen. Inderdaad heeft Europa sedert 1913 heel wat afzetgebieden verloren, welke voor namelijk thans door Japan en de Ver. Staten worden bediend. Verder is Ë.uropa, inplaats van dat het vóór den oorlog 4 milliard dollar van de Ver. Staten te vorderen had, thans 5 milliard dol lar schuldig. .Tenslotte hebben vrijwel alle Euro- peesche landen zióh met tolmuren omringd, waar door de onderlinge ruil van producten zeer wordt bemoeilijkt. Voor een ander deel zijn de oorzaken op Neder land zelf terug te voeren. Uit een onderzoek is Dr. Waller n.l. gebleken, dat in de ons omrin gende landen de productiekosten, met naime voor zoover deze veroorzaakt worden door de loonen en arbeidstijden, heel wat lager zijn dan in ons land. Nederland is omgeven door landen, waarin de productievoorwaaxden gunstiger, ten deele zelfs verbazend veel gunstiger zijn en het is dan ook niet te verwonderen, dat ook in het bijzonier onze industrie moeilijke tijden doormaakt. Men tracht de oorzaak daarvan wel eens te zoeken 'in de bewering, dat Nederland achter gebleven is in de volmaking harer fabrieken, doch deze be wering meent Dr. Waller, die ten deze toch zekfer bij uitstek deskundig is, beslist te "moeten ont kennen. De outillage der Nederl. industrie als geheel kan volkomen de vergelijking met het bui tenland glansrijk doorstaan. Na op het groote belang te hebben gewezen, dat onze koloniën voor onze Neder L industrie slechts zeer moeilijk deu strijd met de overige landen kan volhouden, omdat wij een duurto- eiland zijn te midden van landen, waar de pror ductiekosten veel lager zijn. Onzie productiekos ten moeten dus naSr beneden en daarvoor zijn 3 dingen noodig: ten eerste sterke verlaging van staats, maar vooral van gemeenteuitgaven, zoo dat lage belastingen kunnen worden geheven; ten tweede soepele toepassing der Arbeidswet met zoo noodig wijziging op sommige punten en ten derde verlichting van de hooge lasten, die in het bijzonder de industrie treffen. De publieke opinie zal haar stem zoo luid moe ten doen hooren, dat de Overheid den .durf zal hebben door een wel overjwogen energiek door gevoerde bezuinigingspolitiek, een groot stuk der abnormale duurte, te doen verdwijnen. Nieuwstijdingen HET SPOORWEGONGEVAL BIJ DE VINK, Naar „Hiet Volk" verneemt zal de tiecht- bamk te 's-Gravenhage, naar aanleiding van het; rapport der daardoor door haar benoemde com-j missie van deskundigen overgaan tot vervolg ging van „de schuldigen aan het spoorweg-onh geval bij De Vink, op 8 September van het vorig jaar. DE EX-KEIZER. Naar wij vernemen heeft de ex-keizer het; plan opgevat, voor de gemeente Doorn als be wijs van erkentelijkheid voor de hem verleen de gastvrijheid een rosarium te doen aanleg gen in het hem toebehoorende deel van de Gezichtslaan. Met de uitvoering van dit plain; is reeds een aanvang gemaakt. Tot den rozentuin, waarin talrijke banken! zullen worden geplaatst, zullen hoofdzakelijk de inwoners van Doom en de logeergasten toe gang hebben. De uitvoering is opgedragen aan de firma van Noort en Zn. te Boskoop. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. De familie A., wonende aan den Oostsingel te Schiedam, begaf zich ter ruste, na vooraf! den brandenden haard in de kamer, grenzen-i de aan de slaapkamer, geheel te hebben afge-, sloten, waardoor de gasdampen zich door de kamer verspreidden. Mididen in den nacht werd één der kleinen wakker. Het kind begon kort daarna onwel te worden .door döu ingeadem-i den kolendamp, welke eerst nog laag himig. De moeder begaf zich uit het bed en viel, toen ze zich bukte, in zwijm, maar kon inpg| schreeuw geven. Op dit geluid werd de heer A'. wakker, sprong het bed uit, wankelde als een beschomv kenc door de kamer. Gelukkig had hij nogj de tegenwoordigheid van geest om alarm to maken, waarop zijn zwager, die boven woon|t,f wakker werd en op het hulpgeroep zich naar; beneden begaf. De heer A. geraakte in tusschen ook bewuste-; loos en zou met vrouw en kind zeker doo;i1 den kolendamp verstikt zijtri, indien zij(n zwa-; ger niet dadelijk alles open had geworpen. De dokter, wiens hulp werd ingeroepen,! slaagde er in, het bewustzijn bij map ein vrouvsl weer op te wekken1

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1