TWEEDE BUB Dinsdag 25 October 1927 Buitenland SPORT EN WEBSTIUBEN De afgeloopen week heeft die bijna volle dige liquidatie gebracht van het dreigend Bul- gaarsch-Joego-Slavisch conflict. De gevoerde onderhandelingen hebben tenslotte het ge- wenschte resultaat opgeleverd; en daarmee is de geheele opzet van de komitjadi's, die im-. meers niets liever wenschtan dan teen breuk; tusschen beide landen koren- op hun molen in hun strijd om ©en onafhankelijk Macedonië Wel waren krachtige maatregelen noodzake lijk; in de Macedonische grensprovincies werd den staat van beleg afgekondigd, waardoor het mogelijk werd onmiddellijk ieder opkomend verzet neer te slaan, 't Geval op zich zielf is weer een der donkere zijden van het Verdrag van Versailles, het verdrag dat deswege nog steeds heftig wordt aangevochten, doch ander zijds ook krachtige verdedigers vindt... Het nationalisme in de volken is evenwel sterk ien het is zeer problematisch of het bij deze poging blijven zal; want hoewel men ten aan zien van de mogelijke aanleiding van een ge wapend conflict, den moordaanslag, een rege ling heeft getroffen, de spanning blijft bestaan, en het gevaar van herhaling, temeer nu ver moed wordt, dat politieke aspiraties van Italië op den Balkan in het spel waren, is bet verre, van buitengesloten. Men diene te bedenken, dat het verdrag van Versailles tot stand ts ge komen onder omstandigheden:, waarbij de wil van den sterkste grooter invloed op het ver loop van het proces kon uitoefenen dan het recht van den zwakke. Een initiatief van den Volkenbondsraad in deze laatste Balkan-aan gelegenheid, uitsluitend als gebaar reeds, ware ongetwijfeld van gunstig effect geweest. Ook; Henri de Jouvenel en Sir Robert Cecil had den dan de voldoening kunnen smaken, dat hun offer niet vergeefsch was geweest. Nu blijft de mogelijkheid onveranderd voortbestaan; dat de in de Balkan ogehoopte explosie-stof ten allen tijde kan ontbranden. De moord op dan Albatieeschan gezant. Dat in den Balkan nog steeds veel explosie- stof voorhanden is, al is de soort verschil lend, dit is weer onomstootelijk bewezen mlet FEUILLETON Er kwam een gevoel van opluchting over, Rorie. Eén bezoeking was hem tenminste be spaard de; noodzakelijkheid om oog in oog met den man te staan en waarschijnlijk tegen hem te moeten getuigen. Ze spraken geen van beiden op hun verdere: wandeling naar. het huis van den dokter. Je zult buiten moeten wachten, Bausbell. Deze nam afscheid, stak een cigaret aan ien slenterde den weg af. Rorie had niet haelj veel lust in het bezoek; Brenda's dood drukte' hem nog steeds heel'erg; hij kon er niet over heen, dat hij er de indirecte oorzaak van was. en hij kon den aanblik van Mijers' droef ge laat niet verdragen. Mijers zat aan zijn schrijfbureau; het ge-; dempte licht van de studeerlamp viel op zijn bleek gezicht. Het spijt me, dat ik je heb moeten lastig vallen Briton, zei hij met een gesmoorde stem. Ik had je iets belangrijks te vertellen, maan in de eerste plaats: wil je me een vraag be-; antwoorden? Natuurlijk... als ik kan. Alleen maar het volgende: toen ik het vanmorgen over Rosalie Dean had, het zieke! meisje in Bedmund, zag ik aan je gezicht) dal je meer van haar wist. Je weet misschien1 niet, dat er een paar weken na dien dood) van je vader praatjes in het dorp liepen. Eri werd verteld, dat jij naar Bedmund bent ge weest toen het circus daar stond, om haar te spreken. Ik heb er niets van geloofd, ik lileb, het trouwens pas later gehoord, maar je moet me niet kwalijk nemen, dat ik om een be paalde reden graag zou willen weten, wat |er, precies tusschen jou en haar bestaat. Ze is mijn vrouw, zei Rorie heel rustig.; Je vrouw?.... Het was iftsof deze kalme mededieeling Mijers verbijsterde; verbluft herhaalde hij de, woorden, terwijl hij met de hand over zijn oogen streek. Ik geloof, dat ik versuft ben op het oogenblik; als je er niets op tegen hebt verklaar je dan nader. Rorie deed hem het beele verhaal, eenvou dig, sober, zonder ook maar iets in zijn eigei voordeel mooier voor te stellen; hij spaardiej zichzelf absoluut niet. Toen hij alles verteldl had, zei hij: Ik heb'er geen spijt van, ab-' soluut niet; het is de liefste, dapperste enl trouwste vrouw, die een man ooit zou kuninjemj krijgen. 1 Hij dacht aan Rosalie's gezicht toen hij een; den1 moord op de Alb'aneeschen gezant Tsema Bey. i 'tWas maar een gymnasiast (het schijnt,' dat bij al deze politieke noodlottigheden teen' gymnasiast steeds 's noodlots dienaar moet zijn), een jongen van achttien jaar, die deze smoode daad volbracht. Maar er zijn vermoe dens te over, dat de gezant het slachtoffer is geworden van de Albaneesche „Ochraoa" telen geheime vereeniging, welke reeds tal van po litieke moorden op haar geweten beeft. In het j spel der politieke machten wint deze daad daarom aan beteekenis.; want Achmed Bay Zo- goe, de Albaneesche «taatspresident schijnt be halve naar het Koningspurper (waaromtrent eenigen tijd geladen geruchten opdoken, waar bij naar het heette, hij den steun ontving van Italië) nog andere aspiraties te koesteren, aspi raties waarbij hij in Joego-Slavië een heftig te genstander dreiglde te zullen vindien. Htet wil nu, dat het slachtoffer van dezen laatsten moord, geheel van meejning verschilde miet den; staatspresident (zijn zwager) wat deze vriend schap tot Italië betrof. De moordenaar gaf dan ook als zijn bedoeling aan, dat hij Tsenia) Bey „had willen verhinderen zijn land verder) te verradejn." Terugkeer van ex-kroonprins Carol?.' Volgens de laatste berichten uit Roem!enië begint het er daar nu sterk naar uit te zien, dat aan het liberale bewind Bratienoe, eer lang een einde zal komen. Reeds onmiddellijk na den dood van Ko-, ning Ferdiand wezen wij reeds op enkele fei-, ten, welke een aanwijzing vormden, dat Ko-, ningin Maria niet meer in alle opzichten de bewonderaarster van Bratiance was. De klove, schijnt zich onderwijl verbreed te hebben en daarmee steeg de kans van Carol om weer- op den troon te komen, hoewel het nog altijd ver genoeg in het verschiet ligt. Maar die natio nale boerenpartij heeft hem op haar schild ge heven én de vorige wees viernamen wij vari een bespreking, welke tusschen hem en Ti- tusescoe, den minister van Buitenlandsche Za ken van Roemenië zou plaats hebban; wel leen) bewijs, dat Carol nog niet geheel een vreemde! is in de Roemeensche plannen van staat. Zal Bratianoe zonder meer wijken? Of zal hij zich opwerpen, tot executeur-testamentair van Carol's vader, en alle pogingen in het werk stellen een mogelijke terugkeer te verhinderen?. Ook hier explosie-stof, welke op ontbranden staati HEVIGE BIOSCOOPBRAND. Naar de avondbladen melden, is gisteren té Tammerfors, in Finland, een hevige brand uit gebroken in de cabine van, een bioscoop-the^ ater. Het vuur breidde zich snel uit tot de zaal. uur geleden van haar was weggegaanaan( den blos van geluk; aan haar schitteren|de( oogen. Hij vond het heerlijk om over haar; te kunnen spreken, zooals hij nu tegen Mij|ers! gedaan had. Deze had zwijgend geluisterd en zijln gelaat; was onder het verhaal niet van uitdrukking) veranderd. Er was niets dan diepe smart op dat gezicht te lezen, van verrassing of emotie door Roderick's verhaal, was geen spoor te bekennen. Toen hij eindelijjk begon te spreken, leek) het, of er opluchting klonk in zijn zwakke,, vermoeide stem: I Ik dank je, Briton, dat je me alles zooj uitvoerig en eerlijk verteld hebt, het maakt het mij gemakkelijker op te biechten, wat ik op het hart heb. Maar misschien weet je het, al... je hebt haar immers vanmiddag gesproi ken. i Zeker, maar ze heeft geen woord over, u gezegd. Werkelijk geen woord? Het eenige, wat ze zei, dat u zoo bui-! tengewoon vriendelijk en zorgzaam voor liaar bent, en hoe ze meeleefde met het groote ver driet dat u getroffen heeft. Roderick's woorden brachten hem weer mid den in zijn eigen ellende en voor de zooveel) ste maal ging de gedachte, dat ze niet in vradq afscheid van elkaar hadden genomen, hem als een steek door het hart... het zou hem nog. gek maken.... Het duurde lang vóór de dokter weer sprak., Eindelijk klonk een heesche stem: Rosalie Dean is mijn dochter, Briton. Een schok voer door Roderick, maar de mededeeling was zóó ontstellend, zóó ver bijsterend onbegrijpelijk, dat hij zich het volle gewicht ervan nauwelijks realiseerde. Geen woord kwam over zijn lippen en hij; wachtte geduldig tot de dokter weer zou bïginnen te spreken. Hij was te kiesch om den zoo zwaar; getroffen man met één vraag te storen. Ma een lange pauze begon Mijers weer te spreken Het is een geschiedenis, die al heel lang. geleden is... een gewone roman... Ik ontmoette in mijn studiejaren Rosalie's moeder ia Lon den. Het was een lief hartelijk meisje en in) mjjn jonge onbezonnenheid ben ik in het ge heim met haar getrouwd. Maar ik kan ina zooveel jaren nog niet zeggen, dat ik een mooie rol in deze zaak gespeeld heb; ik kreeg al gauw genoeg van haar en heb haar verlaten). Maanden later begon mijru geweten te spre ken... ik deed rechts en links nasporingen, Aoorde eindelijk dat zij gestorven was. Dat was alles wat ik gewaar werd; misschien was ik in mijn egoïsme ook wel tevreden, dat ik niet meerr hoorde. Roderick voelde de eigenaardige overeen komst met zijn geschiedenis en «en groot ge voel van dankbaarheid kwam over hem, dat Ongeveer vijftig personen, op het balcoa ge zeten, werden door de vlammen overvallen en' sprongen in de zaal. Er kwamen 21 personen in de vlammen om en talloozen werden levens-» gevaarlijk gewond. Eenige gewonden zijn reeds' aan de bekomen kwetsuren bezweken. De „Voss. Z." verneemt volgens bet W. !B. nog, dat een filmrol in brand geraakte, waar door de machinist, een jongmensch, het hoofd verloor, naar buiten rende en d/s deur open liet, zoodat de vlammen met razende snel-beid' oversloegen op de dichtbezette banken, waar door een paniek ontstond. (Hbld.) LUGUBERE VONDST. Dezer dagen werd een vroeger met den nenhout begroeid stuk land ia de gemeente Köpenick in bewerking genomen. Daarbij von den arbeiders op ongeveer anderhalve meter diepte een menscbelijk skelet. Resten van klee ding, (knoopen enz.) werden niet ontdekt. Het skelet, waar wortels van boomen doorheen ge-: groeid hebben, moet er zeer lang gelegen heb- ben. Nergens konden aanwijzingen van geweld pleging worden gevonden. EEN JAPANSCH LUCHTSCHIP VERONGELUKT. Tijdens de vlootmanoeuvres werd het lucht-: schip de N. 3, door een storm genoodzaakt een noodlanding te doen op een eilandje bijt de kust van Isoe. Deze noodlanding had zijn geheele vernieling tengevolge. Nadat de be manning zich ontscheept had, dreef een wind-I stoot bet luchtschip naar zee, waar het vlam vatte en ontplofte. Het luchtschip, de N'. 3, dat eerst onlangs van Italië gekocht werd voor 25000 pond ster ling, was van, hetzelfde type als de „Norge" waarmede Amundsen naar de Noordpool vloog Volgens latere berichten werden de krui ser „Kasoega" en de ijsbreker „Otomari" uit gezonden om de bemanjnjng dér 3, waar-t van een lid ernstig gewpinld moet zijn, van bet eilandje af te .halen, waarop zij zich redde,; zonder er tot nog toe in geslaagd te zijln een landing aldaar te bewerkstelligen. DE ONTVOERDE FRANSCHEN. Het bericht over de ontvoering van familie-, leden van den heer Steeg, den resident-gene)-» raai van Marokko, heeft in Parijs groote be roering gewekt. De vier ontvoerde personen)» die op 20 October op jacht waren gegaan; zijn de heerr Louis Steeg, een neef van deni resident-generaal, de beer Maillet, schoonzoon van den resident-generaal, en twee dames, Prop korow en Steinell, de eerste een Russische,' de andere een Engelsche. Men is overtuigd, dat zij ontvoerd zijn om een hoogen losprijs voor hen te krijgen. personen gevonden is, vondt men twee dood-I het hem vergund was alles wat hij had aanj gerich' - behalve dan helaas Brenda's dood; nog te kunnen goed maken. Het was toeval, ging de dokter voort; dat ik met Rosalie in kennis kwam. De gelijkenis viel me terstond op, de oogen, de' glimlach en de herinnering aan het vrouw-; tje uit mijn Londenscbe jaren, liet me niet meer los. Het was gewoon een nachtmerrie! jij kunt je misschien beter dan iemand an-i ders voorstellen, wat ik doorgemaakt heb. Ik kreeg haar tenslotte aan het praten over haar; moeder. Ze wist niets van haar; ze is trouwens kort na haar geboorte gestorven. Maar ze be zat een oude foto en brieven, einïin, voldoende bewijzen voor mij. Het bleek, dat de moeder, (nadat ik haar verlaten had, bij het circus Shemay was terecht gekomen. Toen ze stierf bracht hij Rosalie groot. Het kind beeft een geboortebewijs en een ring, dien ik indertijd aan haar moeder gegeven heb. De moed eb moet wei den aard van haar lief dochtertje hebben gehad, dat ze nooit over mij gespro ken heeft ze had me andiers in groote moei lijkheden kunnen brengen. Intusscben de be wijsstukken, die voor mij voldoende zijn, had den aan een ander mij nooit als haar man( kunnen aanwijzen. Dus Rosalie weet het? vroeg Roriie aar zelend. t Dat ze mijn dochter is? Ja. Hijl zuchtte, en steunde met het hoofd in zijn handen. Wasi dat pas gisteravond geweest, dat hij naar huis was gegaan met het vaste voornemen zijp® vrouw alles te vertellen? Hiet leek Wel een eeuw geleden. Hiet was alsof alle dingen hun gesstalte en hun werkelijkheid voor hem ver-; lorem hadden. j Een gevoel, dat verwant leek aan jalou- zie, kwam bij Roderick op. Rosalie stond dus' niet langer alleen op de wereld, zooals hij' gedacht en bijna gehoopt had. Hij was niet de eenige op wien ze heelemaal was aange wezen; haar levensgeluk hing niet meer van| hem alleen af. Dr. Mijers was haar vader en was het niet heel natuurlijk, dat zij zich als bij intuïtie naar haar gedreven zou voelen om troost na dezen vreeselijken slag? Het was alsof de dokter raadde wat er in: hem omging Als mijn vrouw., als Brenda.. nog leefde, kwam er met moeite uit, weet ik niet, hoië alles geloopen zou zijn. Ik had toch al, voor dat ik de waarheid wist, half en half het plan om haar te adopteqren. Ze zou bet zónnetje; van onzen ouden dag geworden zijn. Ons huwelijk was immers kinderloos. Het lijkt me totaal onmogelijk... Als Bren da alles geweten had en zie had zich in derij toestand geschikt... dan was alles anders ge weest. Maar nu zou het een onrecht tegenover) haar zijn. Het verbaast me, zei Roderick dof dat u zoo kalm met me spreken kunt. Indirect) I Op de plaats waar de auto' der vermistei geschoten honden, patronen en juweelen op 1 den grond. I Hoewel de geheel© streek den 21en en 22ein| October door patrouilles is afgezocht, is nog j geen spoor van het viertal gevonden. j Nieuwstijdingen. j: DIJKDOORBRAAK. Even buiten de gemeente 's-Hertogenbosch is men reeds geruimen tijd bezig met den aanleg van een afleidingkanaaltje, dat een onderdeel vormt; van de werken, welke ten b.ehoeve van het Water schap Het Stroomgebied van de Aa onderhanden genomen zijn. Door middel van een sluisduiker •moet dit kanaaltje in verbinding worden gebracht met de Zuid Willemsvaart ter plaatse. Zaterdag tegen den middag nu constateerde men dat de in verband daarmede aangebrachte noodschoeiing het niet zou kunnen houden. Hoewel aanstonds maatregelen genomen werden om het gevaar van een doorbraak af te wenden, kon men niet voorkomen, dat omstreeks half twaalf het water der Zuid Willemsvaart met groote kracht door de opening) in den kanaaldijk begon te stroo men in de richting van de rivier de Aa. De werkep van het afleidingskanaaltje waren spoedig geheel overstroomd. Een tweetal machineloodsen wer den door het water meegesleurd. Tengevolge van de doorbraak zal het kanaal vak 'tusschen de sluizen i en 2, welke gesloten blijven ongeveer geheel leeg loopen. De scheepvaart op de Zuid Willemsvaart is daarmede gestremd, en naar het zich laat aanzien voor geruimen tijd. Een deer"'van den "dijk is weggespoeld. Me* zakken zand tracht men he,t water te stuiten. Een schip dat men tegen de schoeiing had ge meerd ter versterking vermocht niets. Nu vormt 'het een groot bezwaar voor de werkzaamheden, als er een nieuwe damwand moet gelegd worden. Een schip in het kanaal liggende dreigt door. midden te breken. Daar men vreesde voor verdere inzakking van den dijk, is deze door de politie afgezet. De schade is nog niet te ramen. I OUDKARSPEL. Op de Bestuursvergadering1 vlan gisteravond, van de Voetbalvereenigipg Di.T.S., werd 'besloten de trekking voor de „loting voor terreinverbete ring" iwee maanden uit te stellen, en definitief te doen plaats 'hebben op Maandag 2 Januari a.s. Tevens werd tot Bod,e dier vereeniging benoemd Jn. Bakhuys te Oudkarspel. SINT PANCRAS. In een goed gespeelden wedstrijd won Vrone I Zondag te Schoorl van het eerste elftal van dien naam miet 20. ben. ik toch de schuld van- den idood van uw vrouw. Het is allemaal een gevolg van mijh. zelfzucht, zooalsmr. Fergerson het altijd noem de. Het was maar beter geweest, dat de kogel dengene getroffen had, die hem verdiende. Dr. Mijers glimlachte zwakjes. Dat kiHV je niet meenen en dat meen je ook niet. Jonge menschen vergeten gauw en dat is maar ge lukkig ook. Wees goed voorr haar, Rorie... Hij had Roderick nooit eerder bij| den voor naam genoemd. Deze stak hem impulsief de( hand toe. i Dat beloof ik u, zei hij met grootetoj en ernstigen nadruk. Als ze weer 'beter is... De dokter schudde het hoofd. Nog niet) al te optimistisch zijn, jongen. 'Heb goe den moed, maar wees niet te vast overtuigd. Het zal in elk geval een taaie strijd zijjn e(n) je zult ai je geduld noodig hebben. 1 Daar ben ik in zeker opzicht blij om, Het geeft me em kans om te bewijzen, day ik den ernstigen wil heb om alles weer goe<J te maken. Plotseling viel hij zich zelf in die rede. Wist mr. Fergersp;n, dat Rosalie nog leefde? Zeker; hij is nog met mijl bij haar gei weest. Rorie schrok even. Hij mocht den ouden man niets verwijten; hij: schaamde zich ge weldig; mr. Fergerson moest dan wel buiten gewoon weinig vertrouwen in hem hebben ge had... en terecht! Hij dacht aan de scène bijl den advocaat thuis, toen hij van Lilian Fane's! verloving gehoord had en hij kon zich begriji- pen, dat de oude man het toen maar verstan!' dig had gevonden om te zwijgen.... Brenda's dood zal ook voor hem een zwa- ren slag zijn, zei Mijers, en hij vertelde Ro rie, hoe ze eenmaal vijanden waren geweest. Roderick was blij, toen hij het huis van de stilte kon verlaten. Banshell had geduldig op hem gewacht, een doosje sigaretten opgerookt en de tragedie grondig besproken met dieni dorpsveldwachter, die zijn permanente aanwe zigheid voor het huis van den dokter onont beerlijk scheen te vindien. Het bleek Banshell hoe weinig van de juiste toedracht nog was uitgelekt bij de dorpsbe- volkihg; de onthullingen bij het gerechtelijk' onderzoek den volgenden morgen zouden een ssensationeele verrassing voor de brave dorpe lingen zijn. Je zou verstandig doen om morgen na afloop van het onderzoek met me miee te gaap naar de stad, zei Banshell. Je voelt er toch! waarschijnlijk niets voor om door het heele dorp met den vinger te worden nagewezen. Het is heel vriendelijk van je, om daar-, aan te denken, maar je vergeet, dat ik toch! moeilijk Rosalie hier alleen kan achterlaten; vooral, waar de operatie spoedig zal plaats hebben. Daar dacht ik niet aan, oude jongen, zei; de ander een beetje verlegen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3