Stemmingsbeeld ™i Groentenland Land- en Tuinbouw Tegenwi ordig nemen vraagstukken van econo- misóhen aard boven anderen de aandacht van de menschen in beslag. Dit is geen wonder, als we de moeite nemien eens te zien, wat in eigen omgeving, in ons goede land, en in 't buitenland te zien is. Nog altijd worstelt 'Eluropa om de ont zettende oorlogsgevolgen, voornamelijk die van de ontwrichting van het bedrijfsleven te boven te komen. Ook hier geldt, dat de geschiedenis zich her haalt. Na 1871 werd er ook een gèweldige eco nomische crisis doorgemaakt, die zeker eenerzij ds haar oorzaak vond in den pas geëindigien Fransch-Duitsehen oorlog, maar veel mieer nog eön gevolg was van clen geweldigen ommtekesr in het wereldverkeer. Ongekende massa's goederen aan buitengjewoon lagen prijs werden door Amerika op de Euro- peesche markt geworpen. De productiekosten wa ren ginds zoo laag, dat met de scheepsvraöhtkos ten, inzonderheid het graan onder productie-prijs hier kon aangeboden. De ouderen onder ons we'ten stellig nog van de zware tijden, die boer en veehouder hebben moeten doorworstelen. En thans is de toestand in zekeren zin nog verwarder. De afmetingen, die de verwoestingen hebben aangenomen door de raimp jaren van 1914 1918 zijn zooveel grooter. Een blik' öp de staatshuishoudingen van de Eluropeesche staten bewijst de funeste gevolgen van <lie oorlogsjaren Een onzer economen heeft het eens h©el duide lijk gezegd, hoe de toestand van de meeste staten is. In den oorlogstijd heeft men niet alleen tiet vermogen verbruikt, veel Imeer zelfs dan dat. Men heeft het inkomen in de toekomst van den staat in den oorlogstijd gedeeltelijk voor oorlogs doeleinden aangewend. Er zullen nog zeker twee geslachten voorbijgaan, voor de gevolgen van 'den wereldoorlog overwonnen zijn. Het behoort tot (het privilege van een staat, dusdanig te kunnen handelen, het voorrecht id echter tot een vloek geworden. Nu komt daar nog bij, dat de respectieve be volkingen nog altijd in een waan van voorspoed! en rijkdom leven, waartegen de.regeerders weinig hebben geditan, om die weg te nemen- Men stelt overal hooge eischen aan' 't leven, hooge eischen inzonderheid aan den staat. .Wa ren er in 1871 tweeërlei oorzaken voor de crisis aan te wijzen, dit geldt tot op zekere hoogte ook voor de crisis thans, nl. ten eerste oorlogs gevolgen en ten tweede een levlen boven den stand, boven de draagkracht. Om nu toch aan de geweldige etódhen, die aan 'het staatsbudget worden gesteld, te voldoen, grijpt men naar abnormale middelen. De staat moet ten slotte de middelen uit het bedrijfsleven put ten, en een van de middelen is geweest, het on der oorlogsjaren gebukte bedrijf kunstmatig nieuw leven in te blazen, door middel van in- en uitvoerverboden, en het optrekken van hooge tariefmuren. Vergelijkt men de kaart van Europa van 'voor 1914 met die van heden, dan valt het op, hoe veql meer K.M. grens Europa telt. Het productie proces werd almeer nationaal ingesteld, en om nu eens een vergelijknig te maken, vertoont het groote Europeesche probleem een zweempje over eenkomst met het Mosselenbrug-probleempje. In beide gevallen dezelfde grondtrek, dezelfde prin- cipieele bestuurs- en eöonomisdhe fouten. In bei de gevallen vergeet men, dat het begrensde eigen belang .nauw verbonden is aan de groote alge- meene belangen. Dat .door een star vasthouden aan het eigenbelang, zonder te rekenen met het algemeene, er onhoudbare toestanden ontstaan. In Europa eeu economische warwinkel en te Noqrd- scharwoude een toestand, die straks een voor werp .wordt van verdiende spot. Nu is men in Europa, wat de eoondmten en machthebbers betreft, het er taimelijk wel over eens, dat het anders moet. Bewijs hiervoor is de geliouden economische wereldconferentie, en de door den volkerenbond thans saamgeroepen ver gadering, ten einde de zaak van in- en uitvoer verboden grondig te bestudeeren ten een oplossing aan te geven. Eien gelukkig te prijzen inzicht, waartoe men in polder- en gemeente-bestuurskringen nog niet kan komen, 't Laatste is minder gevaarlijk, dan het eerste, wijl er voor 'gemeente- en polderbestu ren nog een hoogere autoriteit is, bevoegd om in te -grijpen, als 't eindelijk moet, terwijl voor de staten van Europa de Volkerenbond die functie 'behoorde te vervullen, maar er de macht nitet toe heeft. i In een zeer eigenaardige positie is onder deze omstandigheden het Nederlandsch bedrijfsleven gekomen. "Wat 'men in Genève andere landfen met recht zou kunnen verwijten op dit gebied, door den toestand te hebben helpen maken, waaronder Europa nu zucht, dit verwijt kan men ons land niet maken. 'Nederland kan bogen op de laagste invoerrechten, in- en uitvoerverboden kennen we niet, uitgezonderd dan die invoeren, welkte gevaar voor "besmetting zouden 'kunnen veroorzaken. Die toestand echter van eenzïjdigen vrijten .han del wordt voor ons land onhoudbaar. Vrijhandel kan alleen bestaan op een basis van algemetene we- derkeerigheid en wat men thans met allerlei mooie theorieën poogt goed te praten, dteor het n.l. voor te stellen, alsof ons land nu nog, onder deze omstandigheden voordeelen gianiet van dien vrijhandel, mist eiken grond. Wjatinen thans nog vrijhandel gelieft te noemen, is v!an werktelijken vrijhandel een surrogaat, Efsalz- Niemand, dunkt me, is in staat thans nog van vrijhandel in ruimeren zin te sprekien. Zien we eens, *waartoe het eenzijdig systeem, dat men nog ten onrechte vrijhandel noCmt, leidt Nederland volgt nog den gulden vrijhandelsregel. door goederen toe te laten, alsmede diensten en kapitaal- Goederen stuurt men "volop, diensten presenteert men vanaf "t buitenland in ruime mate aan, alleen kapitaal plaatst 'men hier nfindie^. Omgekeerd legt men aan den invoer van onzte .goederen allerlei hinderpalen in den weg, onze diensten wot-den gepasseerd, terwijl men in gewel dige mate een beroep doet op het Nederlandsche kapitaal. Ouzo kool zwaar belast, de vroege koolbouW onmogelijk gam'aakt. Als 't van de winter wat loopt (men doet goed de verwachting o.i. niet te hoog te stellen) dan komt dat door bijoorzaken, onafhankelijk van mensehelijken wil. Dan dan ken we zulks aan schaarsdhte, aan tekorten elders, maar zeker niet aan onzen vrijhandel. 'Philips kan straks een fabriek in Frankrijk bouwen, 't Nederlandsch product wordt zoo ziwaar belast, dat er geen spra'ke meer is van uitvoer naar genoemd land. Onze Ceramische industrie in Limburg wordt niet minder ernstig getroffen. Daar in Limburg loopen straks honderden arbei ders zonder werk; en hoeveel intellectueelen zoe ken emplooi? Dezer dagen solliciteerde iemand naar ?en betrekking; de functionaris was over leden. De sollicitant kreeg dit veelzeggend be richt terug: Uwe sollicitatie bij de anderen ge voegd Nadat de overlijdensadvertentie van den gewezen functionaris in het avondblad stond, ont vingen we den daarop volgenden dag met de och tendpost 35 sollicitatiebrieven." Hoe zwaar drukt je crisis op de industrie aan de Zaan. De eens zoo floreerende rijstindustrie ligt als lamgeslagen. !W ilskracht noCh geld zijn in staat de moeilijkheden te overwinnen. Of de eens zoo bloeiende industrie nog eens kans heeft, luidt xie uiterst pessimistische vraag en vakkrin gen. En in een vakblad geeft men dit antwoord. bevestigend antwoord op die vraag is bijna on mogelijk. Reeds sloot de groote importzaak Blaus te Zaandam haar aeuren en ging tot liquidatie over. Nu weer wordt bericht, dat twtee 'der groot ste rijstandernemingen honaerd menschen hebben ontslagen. Zonder export kan deze eertijds zoo machtige industrie onmogelijk bestaan. Zooals het aan de Zaan is, staat net met héél die Nederlandsehe in dustrie, die op export is aangewezen. En wat dit voor onze welvaart beduidt, wordt eerst recht duidelijk, als men de Cijfers |eens ziet, die aangeven het aantal menschen in de ver schillende bearijven werkzaam. De statistiek b.v. leert, dat de toestanden in ons land zich sinds 1889 geheel wijzigden. In dat jaar was het aantal menschen in de nijverheid en het aantal in land en tuinbouw werkzaam, nagenoeg gelijk; 531000 in de nijverheid, 525000 in laatstgenoemde takkc-n vaii bedrijf. In 1920 waren werkzaam in de nijverheid 1.028000 personen, in land- en tuinbouw623000 menschen. Dit manifesteert de groote beteekeais van de nijverheid voor onze nationale welvaart. Urn de aruk op die bedrijven, alsmede op die in land- en tuinbouw vindt voor het leeuwendeel zijn oorzaak iu de ontwrichte economische ver houdingen, met- haar in- en uitvoerrechten en tol muren. Nog balooriger wordt men, als men gewaar wordl, aat Nederland door nog vast te houden aan de l'ctie van een vrijhandeïssysteem den ellen- digen toestand nog verergert, in plaats van ver betert. Hoe dat mogelijk is? vraagt allicht deze of gtene. Lat komt. hierdoor, dat Nederland gezonder vrijhandelspraktijken toepast in een Europeeschen warboel, en zoo de verhoudingen no'g erger maakt. Ons kapitaal gaat over de grenzen, och neem toch wat meer notitie van de advertentie-rubriek in de groote dagbladpers. Elke week leest ge van bui- tenlandsche miliicenen-emissie's op onze geld markt. Met Nederlandsch güii nu wordt ie DuitsChe industrie geperfectioneerd, en teen deel van ons geld wordt besteed, om Duitse tic fabrikanten üit- voerpremies te geven op'hun fabrikaten. Zoo ver moordt Nederlandsch kapitaal eigen welvaarts bronnen en verdrijft n.b. de HoHanische koop man van de markt. Het 'blijft ook niet bij de industrie. De Duitschie Rentenbank Credit Anstalt leent 10 millioen gul den, op aanlokkelijke voorwaarden, omde Duit- sche productie in land- en tuinbouw te ver boo- gen; daarvoor vraagt men Nederlandsch kapitaal en sluit tevens de grens kunstmatig voor onze producten. Zoo hopen we dat hat goed "worde ingezien, dat a. wij Nederlanders, inzonderheid onze land- en tuinbouwers zonder eenige bijgedachte, voorstan ders zijn van den vrijen handel. b. de tegenwoordige toestand van eenzijidigen vrijen handel door Nederland tot heden gedoogd, alle voordeelen van den werkelijken, algeimeenen vrijen handel ten eenenmale illusoir maakt. c. Hel protectionistisch buitenland, dat zijn goederen en diensten vrijelijk kan importeeren in Nederland, maar de vrije invoer van onze goede ren belemlmert en onze diensten weigert, boven dien uog misbruik maakt van het Nederlandsehe kapitaal, door "dit tegen onze eigen welvaarts bronnen aan'te wenden. Iloe moet .daar nu verandering in kómen? De verstokte dogma-vrij handelaars, die nog bij de theoriën van Adam Stmiitt zweren door dik en dun, ongeacht de omstandigheden, verliezen zien- deroogen aan invloed. Slechts twee mogelijkheden blijven over, óf men bezint zich internationaal en keert tot "den werke lijken vrijhandel, (wat veruit is te verkiezen ec zeer to hopen), waardoor Nederland zijn oude politiek in groote lijn kan voortzetten. Of we zul len maatregelen moeten nemen, om te trachten de ellendige gevolgen te niet te doen. Rieeds ver wees de Troonrede naar deze laatste mogelijkheid. Misschien is het ons gelukt in dit stukje eeni- germate de betoekenis van Genève voor ons land te doen inzien. Dan vechten naast elkaar Colijn en Wibaut. vqor den werkelijken wederkeerigen vrijen nandel. Mislukt de conferentie, dan zal dat stellig van verstrekkenden invloed zijn op de gedragslijn, die óns laua straks vólgt. V Over 't marktvtefloop van de afgeloopen week willen we ditmaal kort zjjn. 't Ging ov?r heel de linie goed, al moet gezegd, dat de aanvoeren zeer gering zijn. De uien zijn hoog in prijs, van. morgen tot bij de f8.dat is in lang niet ge beurd. Vanmorgen spraken kooplui over het 'nut van het aanwijzen van de kool gedurende de vei ling, dat is iets goeds, wat Br. van N.S. heeft afgekeken. Vóór 14- dagen, vertelde een koopman, was ik nog de pisang, door 'n abuis, 'k Dacht een ander partijtje te hebben, maar 't was mis. Het kostte me aldus de koopman zestien pietermannen. Een ander koopman, in die buurt ter veiling gezeten, vertelde van zijn wedervaren en die had precies omgekeerde ervaring. Algemeen waren de koopluiin de meening, dat een grovere partij werd geveild, en door daarvan te profiteered wist deze vijf en twintig pietermannen in de wacht te slepen. En nu zoudt ge misschien mee- nen, dat de eerste koopman vóór het aanwijzen der partijen is, en de tweede er tegen. Dlan zijt gte er naast, want kooplui zijn model-ordelijke men schen; ondanks 't feit, dat de eerste zijn betreurd zestiental guldentjes bejamimteort, en de -tweede de zeer welkome vijf en twintig in zijn dliesik houdt. Beiden verklaarden voorstanders van het aan wijzen te zijn, desnoods met eten iets langeren stok, vol ijver gehanteerd. Radio-Omroep EERSTE LANGEDIJKER RADIO-CENTRALE D. SCHUITEMAKER Jr., Noordscharwoude. Woensdag 26 October. i 11.40—2.00 Luinchmuziek Dav. en 'Hilv, 3.00—4.00 Maak het zelf. Hilversum, 6.00—7.15 Dimermuziek. 7.15—7.45 Gezondheidshalfuurtje. 7.45—8.30 N.C.R.V. Huizen, 8.30 Radio-tooneel. Hilversum., 9.15 Concert. - Hierna tot 12.20 Daventry! Donderdag 27 October. 11.20—12.35 Concert. Daventry 12.35—1.30 Lunchmuziek N.C.R.V. Huizen. 3.30—4.30 Uurtje v. Wees- en Ziekenhuizen. 5.00—6.00 Orgelconcert. Huizen.' 6.00—6.45 Kling-ensemble. Hilvers. 6.45—7.15 Lezing. i 7.15—7.45 Engelsch. 8.10 Operaconcert. Hierna tot 12.00 dansmuziek Bierlijin. Vrijdag 28 October. 11.40—12.30 Daventry concert. t 12.30—1.30 Lunchmuziek K. R.O, Huizen, 1.30—2.20 Lunchmuziek. Daventry, 3.00—4.00 Vibuwenuurtje. Huizen., 6.00—7.00 Orgelconcert. Hilversum 7.00—8.00 V.P.R.O. i 8.10—8.35 Lezing biinnienjvaart. 8.35 Avondconcert A.N.R.O. 10.30—12.00 Dansmuziek. j Zaterdag 29 October. 12.35—2.00 Lunchmuziek. Hilversum 2.00—3.00 Filmmuziek. 3.00—4.00 Kinderuurtje. Huizen. 4.00—5.30 Lessen. Hilversum, 5.307.15 Vooravondconcert. 7.15—7.45 Tuinbpuwhalfu'urtje. 8.00 V.A.R.A. i RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUBKARSEEIL A 117 RADIOPROGRAMMA van 26-29 Oct. Woensdag 26 October. 11.20 Het Daventry kwartet. Daventry 12.35—2.00 Lunchmuziek. Hilversum 3.00—4.00 Maak het zelf., rubriek van mevr. Schaake-Verkozen. Hilversum, 4 20 Klassiek concert. Daventry^ *6.00—7.15 Diner muziek door het „Kling- Ensemble. Hilversum. 7.15—7.45 Gezondheidshalfuurtje. 7.45 Politiebericht. 8.10 Avondconcert A.N.R.O. orkest o. 1. v. Nico Treep. Hilversum 8,30 Radio-Tooneel opvoering van de één;- acter „De Erfopvolging bij Overpol." 9.15 pl.m. Voortzetting v. h. Concert. Hilvers, 10.00 Pers- en Nieuwsberichten. 11.20—12.20 Dansmuziek. Daventry, D enderdag 27 October. i 11.20 'Het Daventry kwartet. Daventry 12.35—2.00 Lunchmuziek. Hilversum; 3.30—4.30 Wie niet vergeten worden. 5.00 - 6.45 Voorravond concert d. h. Kling-' Ensemble. Hilversum/ 6.45—7.15 Lezing. 7.15—7.45 Taalles Herhaling 1ste Engelsche proefles voor gevorderden. Hilversum! 7.45 Politiebericht. 8.00 N.C.R.V. Amersfoortscbe avond. Huizen; 10.00 plm. Pers- en nieuwsberichten. Hilv.( 10.50—12.20 Dansmuziek. Daventry Vrijdag, 28 October. 11.20 Het Daventry kwartet. Daventry 12.352.00 Lunchmuziek. Hilversum. 3.00—4.00 Vrouwenuurtje. Huizen.; 6.00—6.45 Orgelconcert. Hilversum/ 6-45—7.30 Kerklatijn d. Leo Speet, Alkmaaq i Huizen/ 7.45 Politiebericht. 8.10—8.35 Onderwijsfonds vopr de Bininien- vaart. Hilversum 8.35 Avondconcert o.l.v. Nico Treep. 10.00 Pers- en Nieuwsberichten. i 10.10 Voortzetting Concert. i 10.30—12.00 Concert N. O. V. Zaterdag 29 October. 12.35—2.00 Lunchmuziek. Hilversum 3.00—4.00 Kinderuurtje J. S.uerinck, Ria Mul der en Mej. Leeflang. Huizen., 4.00 Herhaling 1ste proefles Italiaansch v., beginners. Hilversum, 4.305.00 Herh. Ie proefl. Fransch 5.00—5.30 Herh. Ie proefl. Duitsch 5.30—7.15 Vooravondconcert o.l.v. Nico Treep. Hilversum 7.15—7.45 Tuinhouwhalf uurtje. 7.45 Politiebericht. i 8.10 V.A.R.A. Jubileumconcert door de Ar beiders zangevereieniging „De Stem des Volks" te Haarlem. Hilversum; 10.30 Pers- en nieuwsberichten. 10.50—12.20 Dansmuziek. Daventry, Programmawij'ziging voorbehouden. Nieuwstijdingen HET SPOORWEGONGELUK BIJ fc»/ RIJSWIJK, De heer Marchand, controleur van het hoofd! bureau der Ned. Spoorwegen heeft de gewont den van het spoorwegongeval bij Rijlswijk, zoo wel in het ziekenhuis te 's-Gravenhage als el-, ders, dezer dagen namens die directeur ilet] Spoorwegen een bezoiek gebracht om te in- formeeren naar hun toestaod. Tevens deelde de heer Marchand bij zijn bezoek aan de ge wonden mede, dat de directie der Spoorwegen, de gewonden eventueele geleden schade voli gens billijke regeling zal vergoeden. VAN EIElN A ARB APPEL-PR OEF. Is het van belang, dat bij die teelt van aard-1 appelen zorg gedragen wórdt voor eerste klaS poot goed (wij hebben idiezen zomer bijna totale mislukking gezien door gébruik van minderwaar dig pooi,goed), heeft een goeie grondbewerking! een woord mede te spreken, van niet minder in vloed is de !bemesting op dit gewas. Ten einde dit laatste nader te ïllustreerebj willen wij nu Iden uitslag vermelden van een in dezen zomer genomen Iproef in Noordholland. Deze proef werd genomen bij den heer S. Vlaar Gz. te Hensbroek. Het géheele perceel ter grootqe van 12 Are was in drie nee len verdeeld., pere. 1 was 5 Are groot, perc. 2 2 Are en pWc 3 5 Are. Tussöhien deze peroeelen was een strook van ongeveer 1 M. breedte buiten beschouwing 'gelaten en óók zon der opzettelijke bemesting. Dit werd gedaan óm' het zoogenaamde „snoepen" van de peroeelen on derling te voorkomen. Indien toch de pereeelen onmiddellijk aan elkaar grenzen, is het bij het uitstrooien der meststoffen niet te voorkómen, dat weinig mest, bestemd voor het eene perceel* op een ander perceel terecht kómt. Als proefvrucht werden gebruikt Schotsehte muizen. De bemesting bestond voor alle drie peroeelen uit 1000 Kg. palentkali en 1000 Kg. superfos faat per H.A. Perc. 1 ontving bovendien nogj 400 Kg. chilisalpeter en perc. 3 800 Kg., chili per H.A, Perc. 2 bleef zonder chili. De kali- en forforzuurmest werden 28 Maart uitgeslrooid en het chilisalpeter 15 April. De aardappelen werden 17 April aan den gronid toe' vertrouwd en klwameu 4 Mei boven. Jammer, dat de ritnaalden nog al wat schade hebben ver oorzaakt. Opmerkelijk is het feit, dat op perc. 2 zonder chili zich niet zoo spoedig herstelde als op de beide andere pereeelen. Deze laatste toch hadden ,'door ide dhilibemesting een "krach tiger groei en boden daardoor meer weerstand aan de schadelijke .gevolgen, door de ritnaalden veroorzaakt. Feu dergelijk verschijnsel merken wij gewoonlijk ook op^ als planten in jeugdigen toestand worden aangetast door ziekte. De pereeelen met chili vertoonden eeo aan merkelijk donkerder kleur dan het peroeel zonder chili, terwijl dit van het begin achter stond en bleef bij perc. 1 en 3. Den llen en 12ten Juli werden alle pereeelen geoogst en verkregen wij de volgende uitkomsten per H.A. groote idriel. Kriel KG. K.G. K G.' 1. 400 Chili 16500 1700 800 2. zond. Chili 14900 2400 1800 3. 800 Chili 13900 1500 1400 De aardappelen zijn per 100 Kg. verkocht voor groote f 12, driel. f 7.50 en kriel f 2. Perc. 1 bracht dus op per H.A. 105Xf 12;- 17X7.50 en 8X2.—, totaal f2135.50. Perc. 2 gaf dus per H.A. 149Xfl2; 24X7.50 en 18Xf2, totaal f2004. Perc. 3 per H.A. 189Xfl2; 15X7 50 en 14Xf2 totaal f2408.50. De bemesting met 400 Kg. chili gaf dus een meeropbrengst van f2135.50, f2004 of f 131.50; •verminderd met "f 64 voor de dhilibemesting bleef «cle zuivere winst 'f 67.50. De bemesting met 800 Kg. chili gaf een meer opbrengst van f2408.50, f2004 of f 40(4.50; ver minderd niet f128. voor chili, bleef de zuivere winst f276.50. iWij behoeven hieraan niets toe te voegen. Djeze cijfers spreken voor zidh zelf. Later hopen wij' den uitslag van andere proeven "bekend te maken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6