J/hkof geneest IW^O Een groote Scheepsramp liaiifiPIfci/ Buitenland Nieuwstijdingen DE AVONTUREN VAN JOCO EN GOGO H Sv. Dit verzoek kan echter bij de vergadering geen genaae vindein en wordt hierop niet inge gaan. i i Als derde vraag is ingekomen of de curJ sus voor eerste hulp bij ongelukken nog wordt) doprgezet. Geantwoord wordt dat in de vergadering van ,,'t Witte Kruis" de toezegging is gedaan' van wel, waaraan 'de heer Olthoff nog toe voegt dat nog eenige besprekingen moeteni plaats hebben met een persoon uit Alkmaar, dien hij bereid wist een diergelijken cursus tej geven. Als vierde vraag wordt voorgelezen: of de actie tegen het verrichten van arbeid door gemeente-arbeiders nog wordt voortgezet? De voorz. antwoordt dat in samenwerking met de middenstandsvereenigimg uit Broek is geadresseerd, maaf men nul op 't request heeft gekregen. Medegedeeld wordt nog, dat de vereeniging in Broek haar actie zal voortzetten. De laatste vraag luidt: „is 't lidmaatschap onzer vereeniging ,-vereetnigbaar met het lid- maatschap der coöperatie?" De een meent van niet op grond, dat da coöperatie ten doel heeft den middenstand uit te roeien, terwijl weer anderen in dit ge com-, bineerde lidmaatschap geen bezwaar zien, en, wel een gecombineerde bestuursfunctie in strijd acht. - - Bij de hierna gehouden rondvraag doet de heer Berkhout de mededeeling dat geen re glementen meer in zijm bezit zijjn, en stelt voor; reglementsherziening te doen plaats hebben aan de hand van de verschillende besluiten in de notulen vastgelegd. Overeenkomstig wordt besloten. Door den heer Smit wordt aanmerking ge maakt op de mededeelingeön Van D.T.S. aan; leden en supporters, onder dorpenjnieuws, daar, hiervoor niet wordt betaald. i Hoewel men van meeninlg is dat de Red< niet teveel aan bandera moet worden gelegd, is de vergadering toch van oordeel, dat met de gemaakte opmerking rekening moet wori den geb-ouden. Nadat gevraagd is om adres verandering van' een persoon in het zwarte vakje voorkomende, wordt de vergadering onder dank Voor de aan gename bespreking gesloten. 400 van 1300 personen gered. Volgens draadloos ingekomen berichten zou gisteren de Italiaansche passagiers boot „Pricipes- sa Mafalda" üit G-etiua ter hoogte van Bah ia gezonken zijn. Tot' nu toe zouden vier honderd' van de dertienhdhderd opvarenden gered zijn, ter wijl vier stoombooleu zich nog met het reddings werk bezig houden. Be reiddjin'gspogingen. Zestienhonderd, passagiers aan boord. De minister van Marine gaf een kruiser last om onverwijld naar het toom.ee 1 van de ramp van de „[Principessa Mafalda" te vertrekken om te hel pen bij de rectding. Men gelooft dat het schip is gezonken bij en gestooten tegen een klip. Vele passagiers stortten zich in de reddingsbooten en -vlotten; velen konden met reddingsgordels in zee springen. De bijzonderheden omtrent de ramp komen langzaam binnen, daar de schepen het veel te druk hebben met de redding der schip breukelingen. Het Fransche stoomschip „Fortoosa" meldt, dat het 120 passagiers heeft opgenomen en samen werkt met andere schepen om de rest der opva renden te redden. Honderd personen werden met heldhaftige krachtsinspanning gered door de be manningen van wier schepen, die de dringende noodseinen van ae „Mafaida" beantwoordden. Men gelooft dat vele passagiers der derde klasse dtn het leven zijn gekomen. Vroegere berichtten méldden, dat de „Mafal da" 1600 passagiers-vervoerde, waarvan net mee- rendeel naar Argentinië emigreerde. De „Principessa Mafalda" mat 9.210 ton en behoorde aan dé „Navigazioni Génerale Italiana" Het schip was in 1908 gebouiwd en w!as te Genua geregistreerd. Uit draadlooze berichten, door de Brazaliaan- sche regeering ontvangen, blijkt dat in totaal sleohts 720 personen van de „Trinoipessa "Ma falda" terecht zijn. 1200 opvarenden. Het bureau van de „Navigazone General Italia- na" deelt officieel mede in tegenstelling met het eerste bericht, dat ziéh aan boord van de „Principessa Mafalda" zestienhonderd opvarenden bevonden bevonden dat het vergane stoom schip aan boord bad 968 passagiers en een be manning van 230 koppen. In totaal bevonden zich dus aan boord 1198 personen, van wie voor zoover tot nu toe bekend 720 werden gered. Het rsddlingswerk. Van de 720 passagiers, die van de „Principessa Mafalda" zijn gered, nam het Fransche stoom schip er slechts 120 aan boord, het Eagelsdhé stoomschip Empire Star" 200, het Duitsdhe stoomschip „Atheuia" 400. Het Engelsche stoom schip „Badioline" nam eveneens aan het reddings werk deel, doch het is niet bekend of het schip breukelingen aan boord nam: Latere berichten melden: Blijkens een radiogram van het Engelsche stoom schip „Avalon" wordt- het aantal geredden op meer dan 800 geschat. Bijna 500 personen Vermist. Volgens een officieele mededeeling van den ver tegenwoordiger van de „Navigazione Generale Italiana" te Rio de Jaueiro worden bij de ramp van de „Prinses Mafalda" 488 personen vermist. Aan boord van bet stoomschip bevonden zich 52 passagiers eerste klasse, 89 passagiers tweede klasse en 827 passagiers derde klasse, van wie 759 te Buenos Aires aan land zouden gaan. i 1 te I 1 I Die plaat» dief ramp. Be „Mafalda" zonk op 130 mijl ten Z.O. van Bahia. Ontploffing oorzaak van het onheil. [Een draadloos "bericht van een der schepen, die aan het reddingswerk deelnemen, meldt-, dat de ramp van de „Mafalda" aan een ontploffing was te wijten. i 1 Hulp van eqn Ncilérland|ch sehip. Aan de reading van de schipbreukelingen van het Italiaansche stoomschip „Principessa Mafal da" is niet, zooals aanvankelijk werd gemeld, deelgenomen door het Duitsche stoomschip „Athe- nas" doch door het Nederlandsche stoomschip ,,Alheria", dat zich op weg bevond naar Bahia. Volgens een bij de reederij Van N ie velt, Gou- driaan Co. te Rotterdam ontvangen telegram van den kapitein van het Nederlandsche stoom schip „Alhena", heeft dit stoomschip 500 pas sagiers van het Italiaansche stoomschip „Princi pessa Mafalda" geréd. De „Alhena" zal de pas sagiers te Bio Janeiro aan wal zetten. De roddiing der schipbreukelingen. Te Londen ontvangen berichten meidén dat het s.s. „Avelona" van Me Blue Star 300 personen van de „Principessa Mafalda" heeft opgepikt. De kapitein van het Fransche s.s. „Formosa" heeft draadloos geseind dat de ter redding aanwe zige schepen hopen bijna alle menschen, die zich aan boord bevinden, te redden. Het schip bleef nog vier uren na noodsignalen te'hebben gegeven drijven. Vier andere schepen zijn verschenen om bij het reddingswerk behulp zaam te zijn. Volgens den-Britschen draadloozen dienst had den te Londen geen Fngelschen plaatsen bespro ken op de „Principessa Mafalda". 'tls echter mogelijk dat er Fngelschen in de havens op 'het continent aan boord zijn gegaan. Het .W.B. meldt dat volgens het „Hamburger Achtuhrsabendblatt" de. directeur van "het Circus Hagenbeek zich aan boord van het schip bevond. Acht onzalig slachtoffers. De laatste te Londen ontvangen "berichten om trent de scheepsramp zijn niet zoo alarmeerend! als die, welke 'in den loop van den dag binnen kwamen en waarin gezegd wérd dat ongeveer 500 menschen het leven zouden hebben verloren. Officieel wordt meegedeeld, dat er 1100 men schen zijn gered; sled hts 68 mensehen worden n»g vermist. De schepen zoeken 'nog naar sladht- offers. De oorzaak van het zinken van het schip wordt geacht een botsing te zijn geweest miet een drijvend wrak. BRUTALE! DIEFSTAL. Te Londen kwam het verhaal aan het licht van een steutmceligen diefstal in het Royal Palace Hotel te Ostende, waarbij voor een waarde van 10.000 pd. st. aan'juweelen verdween en een ge heimzinnige Engelschman betrokken schijnt te zijn. :Eten belooning van '1000 pd.st. is uitgeloofd voor het achterhalen van de zeldzame prediosa, die eigendom zijn van een .Weensehe damie. De laat ste deelde het volgende méde: In het hotel vertoefde een geheimzinnige Er. gelsehman. öp zekeren avonM ging die dame met haar echtgenoot naar een danspartij en keerde eerst 's nachts laat terug, 's Morgens bij het ont waken leed zij aan zware hoofdpijn, terwijl haar honti. ook versuft was. [Wéldta bleek, dat de juweelen gestolen waren en dat iemandl in de kamer was geweest. De mysterieuse Engelschtman had dien mor gen het hotel verlaten, terwijl eten kameitmfeisje later verklaarde in een Open koffer van dien .man een z.wart masker te hebben gezien. Vermoed word't dat de dief zich thans te 'Lon den bevindit. D|E ONTVOERDE FRANSCHEN. De eerste nauwkeurige berichten 'omtrent le door roovers ontvoerde fahiilieleden van den heer Steeg zijn thans ontvangen te Beni-Mellol, waar een betrouwbaar boodschapper 'juist is aangeko men, na de gevangenen te hebben gezien en zich met hen te hebben onderhouden. De gevangenen zijn tezamen ondergebracht in een huis, behoorende aan den stam "der Aït Mo- haud. Zij worden goed behandeld; op hun verzoek deed men hun warme 'kleeren en tabak toeko men. Het stamhoofd, op wiens gebied de gevangenen eerst werden gebracht, keurt de gevangenneming af en eiseht dat de onderhandelingen door zijne bemiddeling zullen p'laate hebben. VIERVOUDIG FAMILIE-DRAMA. Een door ga^sm besïwelmd gezin, 4 do oden. Gas van een nog niet bekenden aard veroor zaakte een viervoudig familiedrama. Toen 'smorgens een der zoons uit een' gezin in Manchester naar zijn werk wilde £aan, bespeurde hij gasdampen, waarna hij zijn stiefvader waar schuwde, die de hoofdkraan van het ga safdraaide. Intusschen ging de zoon Me overt ge gezinsleden 1 wekken, en een dame, die in hiet huis op; kamers j woonde, doch hij vond zijn zuster, twee halfzus- j ters en laatstbedoelde dame reeds overleden. De i slachtoffers hadden den nacht in één kamer door- gebracht. De vrouw des "huizes, die in gevaarlijke mate aan longontsteking leed, had ernstig gélegenghieid door het inademen vaii gas, 'Moch kon worden bijgebracht. Ook de zoon zelf, van wien reeds sprake was, moest later op den dag naar het hospitaal worden gebracht. Eerst meende men dat het hier lichtgas betrof, doch alle kranen waren dicht en alle fittings intact, terwijl ook de buitenleiding geen gebreken vertoonde. Toen werd, bij het verder onderzoek, de straat over een aanzienlijke lengte opgebroken, waarbij werd geconstateerd, dat een naast Me gasbuis lig gende lichtkabel over een lengte van verscheidene meters was 'doorgebrand, en het omhulsel van dien kabel verkoold. De hoofdfout\werd gecon stateerd onder het plaveisel juist beneden het vér- trek, dien nacht Jbewoond door 'de vier. slacht offers. Het kabel-omhulsel, bitumfen, kan doodelijke gassen verspreiden, maar het staat nog niet vast dat bitumen-vergiftiging de oorzaak van de tra gedie was. Een deskundige zal een onderzoek instellen. De vrouw des huizes kon den <Ftad harer kin deren nog niet worden medegedeeld; haar toestand' was te zorgwekkend. Later op den dag werd een lek ontdekt in ©en gasleiding, buiten lang»"het huis loopende,'terwijl, een expert reeds als zijne mteehingf te kénnen gaf dat bitumen dampen kan verspreiden, die iemand hoestend doen ontwaken, terwijl lichtgas de slacht offers in hun slaap doodt. EEN RUSSISCHE PLECHTIGHEID Gistermorgen werd op initiatief van de „Uniol^ JPatriotique Russe en Holland" bij het Russische ïnonument aan den Kerkedijk te Bergen (N. H.); een plechtige lijkdienst gehouden ter nagedach tenis aan de daar gevallenen in den slag op 19 Sept 1799, weike dienst werd opgedragen door den aartspriester B. Vinogradoff, die voor deze gelegen heid uit Brussei was overgekomen. Tot 1913 werd deze dienst elk jaar gehouden. J, f De vice-voorzitter en secretaris der vereeniging E. Firsof waren met den pope meegekomen. Op het monument bevonden zich de zilveren en metaien kransen, welke in het gemeente-museum •bewaard wofden. I Bij afwezigheid van den 'burgemeester werden de heeren door den gemeentesecretaris ontvangen. OP HET NIPPERTJE. Juist toen de chauffeur Andelbeek met de vrachtauto van de Gist- en Spiritusfabriek, te Sappemeer, Dinsdagmiddag den Damsterautobus zou passeeren, schoot daarachter een wielrijder vandaan. De chauffeur remde uit alle macht, gooide het stuur om met het gevolg, dat de auto over den kop in het Winschoterdiep stortte. Hoe wel hij onder den omgeslagen auto lag, wist hij pich uit zijn netelige positie te bevrijden. Wielr rijder en chauffeur kwamen er beiden goed af. TREINONGEVAL. t Gistel-morgen ontstond op de Spoorlijn Amster damAmersfoort een ernstige vertraging, doordat de locomotief van den Twentschen sneltrein no. 364, die om 9.43 uur te Amsterdam moet .aanko men, even voorbij het station Hilversum, nl. ter hoogte van het Lyceum aldaar, onklaar raakte. De ^ocomotief werd afgehaakt en door een uit Hil versum ontboden locomotief naar Hilversum te ruggebracht. De passagiers werden overgebracht naar een hulptrein, welke op verkeerd spoor naar .Bussum werd geleid en daar de vele passagiers voor de treinen van 9.43 uur en, 10.05 opnam. Met ruim vijf kwartier vertraging kwamen de Tweii- tenaars in Amsterdam. De Duitsche Dl-trein 171, om .9.44 uit Amsterdam vertrokken, bleef op sta tion NaardenBussum wachten, tot de baan we der vrij was. 1 ONS KINDERVERHAAL WAT JOCO EN COCO AAN WONDERLIJKS BELEEFDEN. De dokter ging naar den patiënt Die ziek lag op een zijden kussen Met 't fijnste lekkers om zich heen En Coco moest zijn vriendje sussen, Toen bij 't grondig onderzoek Bij 't kloppen en het ausculteeren De aap een beetje nijdig werd En neiging kreeg zich te verweren. De dokter deed het nauwgezet En onderzocht hem hart en longen Keek Joco zelfs nog in de keel En Coco riep maar: „Stil mijn jongen" Hij gaf toen eerst een naren drank Waai r'.c patient van moest - En nog een beetje cascara Wat zeker verder zou cureeren. En waarlijk Joco knapte op Zoodra zijn maag wat was geledigd Was met dat eerste resultaat De dokter daad'üjk al bevredigd. Zijn oogen bleven niet meer dof, Hij gaapte en hij ging zich rekken, Werd levendig, kwam in zijn sas, Ging grappige gezichten trekken. En 's middags aan de five o'clock Was 't ergste leed alweer geleden, Was Joco zoover al hersteld Dat hij weer lust had op te treden. WIN S De Radja die zijn dankbaarheid En groote bli'jdschahp wilde toonen, Ging met een diamanten speld Den dokter voor zijn daad beloonen. En Joco, die ook dankbaar was, En dit den dokter mee wou deelen, Ging bij zijn ouden vriend, den kok, Wat lekkers in de keuken stelen. Zoo stapelde het brave dier Op 's artsen hoofd thans vuur'ge kolen Doör hem te schenken lekkernij Die in de keuken was gestotlen. Een fijne taart vond in de hut De dokter toen hij wou gaan slapen, Hij was beschaamd toen hij die zag En zei: „Men krijgt meer dank van apen Als Joco door den last of pijn Ging spartelen of wou gaan bijten Waardoor 't den dokter lastig viel Zich rustig van zijn taak te kwijten. De Radja woonde bij 't consult En slaakte blijde een verzuchting Toen onze arts niets ernstigs vond En 't dier zou geven wat verlichting. Hij had uitbundig veel succes, Men streelde hem, ging hem tracteeren, Hij werd door ieder aangehaald, Men ging hem hartelijk feteeren. De dokter had nu lang geen spijt Dat hij den aap was gaan genezen, Het was ook döm en erg verwaand Zoo voor zijn goeden naam te vreezen. Dan van den mensch, deez' fijne taart, Hoewel niet eerlijk gansch verkregen, Ontroert het diepst van mijn gemoed, Maakt mij beschaamd en zeer verlegen!'2

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4