Rechtzaken CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN iVACANTIEKOLONIES. I Het Hoofdbestuur van het Centraal Genoot schap heeft besloten op Zaterdag 10 Decem ber een buitengewone al genre ene vergadering te houden ter voorziening iini het nijpend plaats gebrek. Het voorstel komt in behandeling om de propaganda met geldinzameling te begiinjmen; voor den bouw van een tiende koloniehuis enj machtiging tot het huren van een huis ter voor-, ziening in dreigend plaatsgebrek in 1928. Het is de bedoeling van het voorstel om: indien een geschikt of ean geschikt te makeiry huis van voldoende grootte voor een aantal! jaren gehuurd kan worden, dit reeds omstreek^ Mei 1928 in exploitatie te brengen. De groei van het Centraal Genootschap is, inderdaad verbijsterend! Terwijl 1926 het recordjaar was met een vooruitgang van 34172 verpleegden, zal 1927! die vooruitgang nog verre overschrijden. Er, is alle kans dat het aantal verpleegdagen zal' stijgen van 204496 tot omstreeks 244000 en het aantal verpleegde kinderen van 475J tot rond1 5750. Nagenoeg deze heele vooruitgang is ge maakt in de z,g. winterverpleging, d.i. vóór, 30 April en vanaf 1 October. Wanneer niet' zeer spoedig ïiet aantal tehuizen woi^t uit gebreid, zal naast een reeds bestaand plaats-, gebrek in den zomer, ook' een evein: nijpend plaatsgebrek komen in de winterverpleging, waarvoor niet alle bestaande huizen geschikt zijn. Buitenland EEN SPOORWEGONGELUK. Op het traject Neurenberg— Stuuttgart heeft gisteren een spoorwegongeluk plaats gehad, doordat een sneltrein van terzijde op een goe-! deren trein inliep. Een conducteur van den goe-, derentrein werd doodelijk gewond. De reizi gers bleven ongedeerd. Onder de passagiers; van den sneltrein bevond zich ook de voorrrih-y lige Duitsche Kroonprins, die op weg was naar Sigmaringen, om aanwezig te zijin bij de uit-, vaart van Wilhelm von Hohenzollem. (Hbld.) 1 VOOR BEN POLITIERiEOHTElR» Zitting van Maandag 24 October. 0 mgewenschte vreemdelingen. Het eiland Texel heeft het dubieuze geluk 'n aantal Belgen te herbergen, die den Neder- landschen werkman beconcurreeren en de boel nog opscheppen toe. Be rijks- en gemeentepolitie had onder meer ou 3 Juli ontzettend veel last met zoo'n snuiter, die 'n stevig stuk in zijn raap. had: en zich hevig verzette tegen, zijn expeditie naar het dorpsschuurtje. Hij maakte het zelfs zoo bent, dat hij heden tot een maand brotmTnen werd veroordeeld. Nog 'u paar van dat merk. 'n Paar landslui van bovengemeldieu dienaar van den Vlaamsehen Leeuw, ook 'n paar toffe jon- FEUILLETON Het gerechtelijk onderzoek werd den vol genden dag gehouden in de dorrpsschool. Het kleine gebouw was nog nooit te voren voor zoo'n tragisch doel gebruikt en Rorie vond het verschrikkelijk; de wroeging liet hem nog steeds niet los. Hij: luisterde met gespannen aandacht naar de vragen van mr. Coroner en de verklaringen van de getuigen. Hij zag heel bleek, maar toen hij aan de beurt was, klonk zijn stem helder en vast. Hij, vertelde wat hij wist van den circusman en) hoe hij hem voor het eerst ontmoet had. -- U zegt, dat hij een grief tegen u had, mr. Briton. Kunt u ons vertellen waarom? Het was jaloezie, mr. Coroner, fclonld het zonder aarzelen. 1 - Om welke reden? i Hij schijlnt verliefd geweest te zijn op mijn vrouw. Zijn leven lang bleef dit moment Roderick Briton bij. Hij} had de woorden laten klinken als een uitdaging en hij hoorde de onderdrukte! uitroepen van de aanwezigen, die achter in het schoollokaal opgepakt stonden; hij zag de verbaasde blikken van de jury en ving den' dankbaren blik van Eustace Mijers op. Wat er verder op de terechtzitting gebeur de, drong niet meer helder tot hem door. Op: een gegeven pogenblik bevond hij zich weep buiten in den zonneschijn met Banshell's arm door dan zijnen. Oinjdariks alles voelde hij zich opgelucht; het verschrikkelijke, drukkende ge heim was nu geen geheim1 meer; Rosalie was; zijn vrouw niet alleen voor God erv voo; de wet en zijn geweten... maar ook voor de heele wereld, voor alle babbelzuchtige menschen. En hij zou zijn dappere kleine vrouw hooghouden tegen al die menschen, baar hullen in een mantel van liefde... zpo het de Voorzienig-; heid behaagde haar beter te laten worden. Het was alsof een gebed naar zijn lippen' welde... Ze stapten in de auto, maar toein Bamlshiel]| de richting van „Four Winds" in wilde, draaien, schudde Rorie lachend het hoofd, j D,en anderen kant uit, vriendje, ik moei) naar Bedmund. geus van "de gestampte pot, toonden zich solidair en deden met broederlijke eeridrachtzin alle pogin gen den arrestant uit de politiebanden los te wurmen. Ze bereikten dit schoone d)oel niet, doch wel een veroordeeling ter zake belemmering, even eens tot 1 maand gevangenisstraf. Ongepaste toespraak. Een metselaar uit Koedijk, die zijn onpoëtisch vak idealiseert door het kweeken van Spruitkool, was in den nacht van 9 op 10 Augustus op die Oudorper kermis Lu de lorum en vergat zich zoo danig dat hij den veldwachter Bleijendaal belee- digde. De tijden zijn echter voorbij dat een veld wachter met- Fnkhuizer almanakken vent en zich alles moet laten aanleunen en dus werdi heden 'dien Koedijker kalkkwakker en uienkiweeker veroor deeld tot f 20 boete of 20 dagen. Een driftige snijboon. Een bouwvakarbeider uit Enkbuizen, die al "n paar maai wegens ongeoorloofd gebruik van zijn handen is veroordeeld, stond nu al weer te recht ter zake mishandeling van zekeren Reus, die echter niet reusachtig genoeg was om er ook op los te beuken, maar meer verstandig voldoe ning zocht via den politierechter. Het jonge menseh op de zondlaars bank, wiens handjes zoo los aan het lijf zitten, kreeg 'n vermaning en kwam er ditmaal met f 15 boete of 15 diagen niet on fortuinlijk af. Vervlogen huwelijksliefde. Een 42-jarige loswerkman te Hoorn, die met zijn ega procedeert teneindte tot een sdheidinjg van tafel en bed te komen, had op 23 Aug. 2 zijner kinderen, die totduSverre bij zijn schoon moeder vertoefden, maar waartoe hij' verplicht was te zorgen, de deur uitgestuurd met de bood schap. Ga jullie maar naar je moeder. De arme kleinen waren natuurlijk de dupe van dat treu rig huwelijksleven van vader en mOeder en suk kelden van'het "kastje naar dien muur om: weer een onderdak te krijgen. De man stond heden terecht wegens nalatige heid om zijn hulpbehoevende kinderen te ver zorgen. De vrouw trad op als getuige. De politie rechter deed nog pogingen om het echtpaar te verzoenen, maar het was boter aan de galg ge smeerd Zij stonden ook nu weer "te kiften en de een gaf de schuld aan den ander, dat die huwe lijksboot zoo jammerlijk gestrand was. 'Gelukkig draagt cle man, .die nu gemeentewerkman is, we kelijks bij tot onderhoud der arme "kleinen. Hij werd veroordeeld tot '1 maand voorwaarde lijk met 2 proefjaren, welk vonnis ook in den geest viel van den verdediger, mr. Leesberg, zoo dat met deze 9traf genoegen werd genomen. Een mappiflrpOf De brigadier titulair der rijksVeldwacht te Blokker, werd op 6 Juli zeer onvriendelijk toe gesproken door een snurker, 'dlie zeker alle reden had om de gladde knoopen te ontloopen. Zijn ongewenscht flux de boudhe bracht hem dan ook geen lauwerkrans maar een boete van 20 piek of 20 dagen snertfuifen. Bie officier noemt het een bendje. «Het schijnt dat het autöbusvraagstuk te Hel der nog altijd niet voldoende is opgelost. Althans stond heden terecht een chauffeur, die een con current een oplawaai had toegediend omdat dezie, zonder behoorlijk zijn beurt af te wachten, bij het. station passagiers op te p'ikken voor 'Huis- En Banshell moest opnieuw zijin ziel in lijd zaamheid bezitten voor de deur van bet land-: huisje van mrs. Fowler. Toen Rosalie Rorie zag binnenkomen, glimlachte ze hem zonnig toe: ze had hem immers verwacht. Hij bukte, zich over haar en gaf haar een zachten zo®n! op het voorhoofd. 1 Ze wist waar hij geweest was; de laatste twee uur had ze vol spanning liggen luisteren' of ze den motor van zijn wagentje nog met, langs den langen weg hoorde ronken. Hij had niet gezegd, dat hij komen zou, maar zij had er geen oogenblik aan getwijfeld. Was het erg naar, Rorie? Och, ik ben blij, dat het afgeloopen is. Zeg, je kunt nu niet meerr van mie af, zei hij kwasi-luchtig pm zijn diepere gevoelens te ver bergen; ze weten nu allemaal dat je mijn wouw bent. Ik heb nog nooit verlangd om van je af te komen, zei ze eenvoudig. Plotseling be-, trok haar gezicht. Rorie, soms ben ik toch zoo bangi Veronderstel eens, dat ik niet weer heelemaal beter werd, dat je je heele leven met een kreupele, hulpelooze vrouw opgescheept zit... We zullen dat voorrloopig maar niet ver onderstellen, zei hij weer op zijjn luchtigen; toon, maar zijin hart kromp ineen aan vrees; niet om zichzelf, want hij zou als het moestj de zorg, die zij zou behoeven, met liefde opl zich nemen, maar terwille van haar zelf. Ik ben vast overtuigd, dat je heelemaal betei wordt, anders... zei hij schertsend, ge-, loof ik niet, dat je echt van me houdt. Ze hief haar gezicht met de schitterende, groote oogen naar hem op: Vind je dat dan prettig, dat ik veel van je houd? vroeg ze schuchter. Het is het eenige, wat ik verlang op de wereld, zei Ro|rie, en hij! drukte een kus op haar lippen. HOOFDSTUK XXV. I-Iet was nu drie dagen geleden, dat Brair da Mijers begraven was op het kleine kerk hof van Alperton, toen Roderick Briton mr, Fergerson kwam bezoeken. Dr. Mijers had tijdelijk zijn intrek' geno men bij den ouden heer, sinjds dien middag, dat hij als een gebroken man de begraaf! plaats had verlaten. Hiet was aandoenlijk hoe deze mannen, die als jongens samien gespeeld hadden, eikaars toegewijde vrienden gebleven; waren in dit gemeenschappelijk verdriet. Ze) konden uren samen zitten praten over dien duinen. Zijn collega visdhte dus achter Eet net en gaf op de hierboven gemelde wijze uiting aan zijn ontevredenheid. Als voormalig ambtenaar bij de kantongerech ten heeft de officier al dlie Held/ersdhe autobus- misere meegemaakt en zegt dat htet was, is en blijft een bende, en hiermede bedoelde Z.Eid. blijk baar de onvoldoende en verwarde voorschriften, die leidien tot tooneelen, zooals heidien worden be recht. De busbestuurder, bnoodvedhter met 8 kin deren, moest zwaar boeten voor zijn strafbare driftuiting en werd veroordeeld tot een boiete van f25 of 25 dagen. Tc g|»ad van vertrouwen. Een welbekend scharenslijper uit Hoorn, thans de gelukkige bewoner en éigenaar van een woon wagen ,had zijn rijwiel 's nachts in onwrikbaar vertrouwen op ie eerlijkheid van zijn medieprole- tariërs buiten tegen zijn woonkaros opgezet, om 's morgens tot de droeve ontdekking te kotoen. dat het karretje gepiept was. Verbitterd over dit schandelijk misbruik van vertrouwen, deed Kees aangifte en de politie wist weldra, de hand to leggen op den dader, die heden tot 3 maanden gev. werd veroordeeld. Gokken op 'dia Alkmaarschle wedjrennen. Een winkelier uit "Bergen had op 21 Augustus gelegenheid gegeven vkxxr "n gokkie aan 'n boe renknecht uit Callantsoog. Deze had f 5 gezet op den vurigea draver Markies. Deze knusse giok- kerij werd echter wreedaardig verstoord door den langen politieagent Staets, die tegen dien amateur bookmaker procesverbaal opmaakte, Verdachte be weerde thans slechts tusschenpartij te zijn ge weest en aangezien de verschillende verklaringen niet klopten met het procesverbaal, werd beslo ten den verbalisant te booren en de zaak uit te stellen tot a.s. week. Geen struisvogelpolitiek. 'n 41-Jarig koopman uit Amsterdam, stond ook terecht wegens het gieleglenheid geven tot'Hazard spel, zooals de wet het noemt. Elan ingezletene van IJmuiden had 'n kansje gewaagd en verloren. Hij wilde juist betaleu to,en de politie ingreep- De getuige noemde dit optieden tlègen het wed den bespottelijk. Meu kau veel betier de geheele draverijen van de Kennemer Sportclub opdoeken. De verdachte, ook al eens te Rotterdam tot f 40 boete .of 40 dagen veroordeeld, gaf zich gewonden en legde zich neer hij het vonnis f 30 boette of 30 dagen. Diat ging aver da schreef. Een bekend vischvientor uit Egmond aan Zee meende redenen te hebben zich over zijn schoon zuster, de Wed. T. Groen,, te moeten beklagen en bejegende deze damte op 11 Augustus in zulke ongezouten termen, dat een klacht wegens be- leediging niet uitblijven kon en heden gemelde vischnegociant wegens strafbaar misbruik van de schoone Nederlandsche taal, veroordeeld werd tot f 10 boete of 10 dagen. Een ontbloeien.ie spinhuisroos? Eien 20-jarig gr end werker te Wognum, thans zonder metier,, is al eens veroordeeld tot een voorwaardelijke straf wegens diefstal, doch zijn proeftijd is nog niet eenis om en toch stond hij hedeu al weer terecht voor een dergelijk en tame lijk ernstig feit, listiglijk overlegd. Het was hem namelijk gelukt uit de winkellade van bakker Kuip te Hoorn zoo nu en dan eenig geld te gap- ouden tijd. i Ik heb een brief van dien jongen Briton, - zei mr. Fergerson 's morgens aan hiet out-, bijt. Hij komt vanmiddag hier om mij te. spreken; ik weet niet, of je ook bezwaar hebt, om hem te ontmoeten. Bezwaar? Ik? vroeg Mijers verbaasd. Ik mag Rorie heel graag... Maar hij bracht, het gesprek op wat anders en tegen den, tijd dat Roderick komen zou, bedacht hij eeni excuus om zich te kunnen verwijderen. Niet dat hij Rorie iets verweet, of wrok tegen hem? koesterde, hij was wel de laatste die daar} het recht toe zou hebben! maar er zijn nu eenmaal dingen, die zelfs een sterk man niet verdragen kan. Rorie schrok, toen hij' den advocaat zag. Bleek en vermagerd, echt oud-geworden zat hij in een diepen leunstoel weggezonken. Je bent zeker niet erg over me te spre ken, hé Rorie, vroeg hij. Ik heb inderdaad misschien verkeerd gedaan door je de waar-' heid niet te zeggen, maar ik deed het om best wil. Je had heusch een lesjie noodig... neem me niet kwalijk. Ik had het verdiend, en ik heb zeker niet; verdiend om zoo gelukkig te zijn als ik nu ben. Meen je dat werkelijk, dat jie zoo geluk-' kig bent? Zeker..., behalve dan, dat de dood van Mrs. Mijers natuurlijk een schaduw over mijn, geluk werpt en dan verder Rosalie's toestand. Morgen is de operatie. Hij liep zenuwachtig de kamer op en neer. Hieeft dr. Mijers er nog! wat van gezegd tegen u? vroeg hij bezorgd, Alleen, dat hij dé zaak heel hoopvol in ziet. i I Ja, het gevaar va|n het begin, dat ze niet beter wilde woirden, is nu gelukkig voorbij, glimlachte Rorie. Als alles goed gaat en' ze is wat aangesterkt, gaan we naar het Zui den. Als het nu maar lente was... het is zoo triest buiten op het oogenblik en het huisje is zoo ongelukkig klein. Ik had haar zoo graag naar de „Four Winds" laten overbrengen, maar Iddler wou het volstrekt niet hebben...' De oude Fergerson had inwendig plezier; toen hij den jongen Briton zoo enthousiast hoorde praten; het was alsof' er een wonder, met den jongen gebeurd was; hij had heel wat vlugger de kans gevonden om zijn goede, eigenschappen te toonelni en een man te wor den, dan Fergerson ooit had durven hopen. 'Hoe lang was het geleden, dat hij hier in deze zelfde kamer zpo woiest was uitgevallen, pen, zoo iu totaal f4.75. Hij kócht quasi een ~b?5bd en verzocht ide juffrouw dit te willen smeren. Als ze daartoe in de kamer ging, sloeg het linke [Wpgnummertje zijn sla,g. Hij rauschte dit geld om aan 'n kerurisdudtje te komen! Het toezicht, waaronder dezen reolassan't is gesteld, schijnt niet ai te dorrect te zijn geweest ien van deze slapte heeft Arie gebruik gemaakt. Hij be loopt nu de kans onder heel wat strenger directie te komen, daar hij veroordeeld is tot 3 maanden gevangenisstraf. Wie niet hooren wil, meet voelen. Dit dacht op 24 Aug. ook de bestuurder van de autobus op [Winkel' toen hij op zijn herhaald® signalen een vrachtrijder niet -op zij verkoos te gaan. De chauffeur maakte hem toen de regtels van den weg duidelijk, door hem een opstopper tegen zijn aangelaat te geven. Het schijnt wel dat het edele chauffeursvak ook vtele verborgen bokskampioenen omvat. Op grond echter dat ook' de vrachtrijder niet geheel onberispelijk had ge handeld. beliep de verdachte sledhts flö boete of 10 dagen op. i Buitengewone aanwinst voor Kinkhuizen. De stad met de idrom'medaris heeft uit Til burg 'n presentkaasje thuis gekregen, waar z® heel wat displezier van beleeft. Het is een Bra- bantsche schoenfrik met ®en onherstelbaar dro ge lever, die zoowat overal heeft rondgezworven en 'n heel doodbidderslijstje veroordelingen ten zijnen laste heeft. Hij is dan ook op de zwarte lijst geplaatst en kan het boerensproekwoord ver zuchten: Iedereen heeft het over mijn drinken, maar wie heeft het nu eens óver mijn dorst? Deze Til burgenaar is echter ook. 'n gevaarlijk ventje, als hij boven A msterdamlsch peil is. Daar van kan de agent Ubbels 'n boekdeel over mee praten, toen hij op 28 Augustus letterlijk door dit lid van de zwarte lijst werd geprovoceerd, hem te axresteerén. De agent ging hiertoe eindelijk over, maar hij had beter 'n gezelschap' vette var kens naar het bureau kunnen brengen. Eir volgde een gewelddadig verzet, waarbij Ubbels meerma len werd mishandeld en men zijn engelengeduld moet bewonderen. Vandaag, toen die lastige volgeling van Sint Ghrispijn terecht stond, reloteerde Ubbels in geu ren en kleuren wat hij met dit kereltje had door gemaakt, zoodat geen oog mteèr droog bleef. De verdachte, die thans 3 weken hechtenis verwerkt wegens dronkenschap, kwam er dan ook lang niet genadig af. Hij werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Purol, het allernieuwste scheldwoord:. Het was inmiddels zoo donker geworden, dat men een stallantaarn moest leen en om naar den laatsten verdachte, 'n persoon uit den Helder, te zoeken, doch het bleek, dat hij niet aanwezig was. Deze snaak moest terecht staan wegens mis handeling van 'den 17-jarigen schildersknedht Klein ,iu de Spoorstraat op 21 Aug. Gezegde heer Kleen stond met 'n paar jonge dames te leuteren toeu een gezelschap jongelui voorbijkwam, dat de dames niet zoo hoffelijk bejegende. Klein maakte hierover aanmerkingen enkreeg 'n watjekou, ter wijl een der jonge dames minachtend het woord „Purol" gebruikende, ook 'n kaakslag bekwam. Eiiscii en veroordeeling tot f 30 boete of 30 da gen volgde zonder mankeeren. Daarna afzwaaien. omdat Lilian Fane met een ander verloofd was. i i Fergerson informeerde opeens naar Sher- ney. Die is spoorloos verdwenen, antwoord-, de Roderick. U weet misschien, dat hij kans gezien had om miss Fane geld af te persen, maar haar moeder liet de chèque ophouden.; Toen hij dat merkte, zal hij wel begrepen heb-; ben, dat hij gevaar liep; de politie kan hem in elk geval niet vinden. Zoo is het ook maar het beste; ik ben blij, dat we hem kwijt zij'nn Enfin, kans om Rosalie te slaan had hij toch niet meer, voegde hij er met een half-humon ristische, half-dreigende twinkeling ill zijn oogen bij. Fr was iets mannelijks en zelfbewusts t'T{ Rorie's houding. Hij had er schik in, om zoo beetje ais den getrouwden man te poseerepj; maar dat was toch meer uit het prettige besef, dat hij Rosalie moest verzorgen en bescher men dan uit jjdelheid. Hij en de hartelijke! Blunt hadden reeds drukke besprekingen ge had over allerlei veranderingen en verbetering gen, die in het huis noodig zouden zijn, als de jonge vrouw het landhuis zou betrekken Wat klonk hem dat prettig in de ooren: de jonge vrouw! Voor het eerst in zijn leven had; Rorie geen tijd om aan zich zelf te denkeen,: was hij in gedachten en dadeim voortdurend) bezig voor het geluk van een ander. De dorps-, bewoners keken hem met een soort bewonde ren de eerbied aan als hij heen ein weer tufte1 tusscheuz het landgoed en het kleine huisje in) Bedmund; ze genoten van de idylle die zich! onder hun oogen afspeelde. Het is kolossaal wat een liefde en een zorg er in dien jongen zitten, verzekerde diei waardin uit „De Roode Leeuw" aan haar klan-: ten. Ze kon het weten, want haar établissement! lag vis-a-vis het huisje van mrs. Fowler. Dr. Mijers komt morgen natuurlijk ook,' zei Rorie, weer terugkeerend tot het onder werp, dat hem het naast aan het hart lag. Als het aan hem had gelegen had hij ide medische) faculteiten van alle Engelsche hoogescholen morgen naar Biedmund gesleept. Hij was in) een koortsachtige opwinding en liep voortdu rend de kamer op en neer. Als ik maar wist, of alles goed afloopt; die onzekerheid maakt je dol. Toen hij weg ging nam de advocaat met een hartelijksri handdruk en een paar bemoedigende woorden afscheid van hem. Hiet was een hartelijker af scheid dan de laatste keer, toien zij samen naar de bank waren geweest! JSJot volgt .0;

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6