Tiger- en Golin Kachels Moderne Foto's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 1.8 ibterc. telephoom ss Zaterdag £9 October I9a7 36e Jaargang Firma R. j. HOUWING MIEHT 1 - - TEL 644 ALKMAAR VERTEGENWOORDIGER: JUNKER RUH TOB BOORT. Revue van de Week Arpéd Moldovén Noordscharwoude. NIEUWE I, UW! II IJ kilt I I)I 111VI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden i'l. 15. Hedact.-Uity. H« - Bureel Hoordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit numtmer bestaat uit 3 Bladlen. EERSTE BLAD. Groote voorraad DRAAGKRACHT. Overweeg eerst goed, wat uw schou ders niet en wat zij wel kunnen dragen. Er zou heel wat teleurstelling en heel wat verdriet minder in de wereld zijn, wanneer de menischen, voordat zij een werk begonnen, eens rijpelijk nadachten, of zij wel in staat zouden zijn, het uit te voeren. Dit lijkt misschien een Weinig ënergitiseerende raadgeving; het is spon taner en flinker om de handen onmiddellijk uit de mouwen 'te steken en te beginnen. Da kans echter dat ae uitvoering van het werk onze krachten te boven gaat wordt er des te grooter door en wanneer die uitvoering een mislukking, dreigt te worden, dan is de teleurstelling hier over dikwijls veel grooter dan men denken zou en men verwacht bij overigens zeer "flinke men- schen.. Daarom is hel beter vooraf zijn eigen draagkracht te bepalen door meting en overden king; want één mislukking heeft vaak sterke naturen voorgoed aan het twijfelen gebracht over eigen kunnen. Zeker, de overdenking berooft de spontaniteit van het aanpakken van haar frisch- beid, maar zij verhoogt dé zekerheid der kansen om te stagen. Hoe wij onze krachten noodig voor eéh "bepaal den arbeid1 kunnen meten Wij moeten zoeken naar een vergelijking met ander werk, door ons uitgevoerd, dat «van de-1 zelfde soort was; wij moeten trachten het werk te ontleden in zijn onderdeden en dan onze kra.ch.1en meten voor den arbeid', nooÜig voor die nnderdëeleo en voorat trachten dat deel "te vin den m het werk wat ons het meeste moeite kostte, waarbij wij bijha waren uitgeput. Wie aan de moeilijke punten in vroeger werk zijn aandacht schenkt, die zal tenslotte die moeilijktie.len lee- ren doorgronden en ze daardoor ter zijde wetten te leggen. Dan wordt een zware arbeid1 lichted en zal hij, die meende, dat een taak boven zijn draagkracht ging, bemerken d'at zij gemakkelijker door hem te vervullen valt, dan hij dacht. Dr. JÖS D|E| COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos' die Cock, van Merlenstraat 120, 'sGravenhage, gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrissclien en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld- Mochten de "beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Vader te N. S. Men moet in alles 'met ;jijn tijd meegaan, want dat brengt vèranaering en verandering heeft ieder noodig, die zijn geest frisch wil houden. Gij zoudt alles bij het oude willen laten en kunt nu maar niet begrijpen, dat uw kinderen er ander? ideeën op na houden. Ja, zeer terecht merkt gij op, dat gij er die denkbeelden niet 'hebt inge bracht, Dodh, dat behoeft ook in het geheel niet. Iedere tijd heeft zijn denkwijze, een gedachte- stroom als het ware, waarin wij leven. E,lk indi vidu ondergaat hiervan den invloed en de jeugd! wel het allermeest. "Dit moet ook Zoo zijn, anders bleef op een gegeven momtent de wereld' stilstaan en gij weet alles evolueert, dus kan er van stil stond nooit sprake zijn. Neem het dus uw kin deren niet. kwalijk, d'at zij doen, wat een kind van dezten 'tijd behoort te doen. De schuld ligt niet'bij hen, doch bij u. Gij wilt de. evolutie tegenhouden en werkelijk d'at gaat niet. Wij ge ven u daarom den raad, uw vasthoudende ideeën vaarwel te zeggen. U als het Ware onder te dom pelen in frissche nieuwe gedadhten en als een ander mensch weer te voorschijn te kolm'en. D'aar- mede zult gij de liefde van uw "kinderen t|erugwin- 25 OCTOBER. Wij hebben eene vrij zware parlementaire week achter dein rug, waarin de Tweede Ka-, mer vier ouderwetsche vergaderingen hield, waarvan de meeste vijf uren duurden en slechts die van Vrijdag j.l. een uurtje vroeger eindig de. De hoogedelgestrenge dames en heeren zijn voornemens van 28 October tot 8 Novem ber a.s. (desnoods door middel van een avomid- zittimg, deze week te houden) recesje te vieren teneinde zich voor te bereiden op de heel-, zware begrootingscampagne, dewelke zal dn ren van 8 November tot 23 December. In de vergadering van 18 dezer verdween! de aanvrage tot interpelleren over de afwater ring in Overijsel van den heer Weitkamp, door- dim deze afgevaardigde er in 'berustte, dat hij bij Hoofdstuk IX (Waterstaat) voor 1928 gedurende drie kwartier over de door hem bedoelde kwestie zal kunnen redevoeren. Pre sident Ruys heeft dus „langs indirectem, weg' hier een zege behaald. De communist verkreeg, van de Kamer verlof om zijn „Indonesische", interpellatie nog uit fe breiden. Deze zou in de vergadering van Dinsdag 25 October een; aanvang nemen en de 'Preses zal allicht zijn ebbenhouten kamer aan een extra-inspectie heb ben doen onderwerpen, in afwachting van al de malen, dat hij genoodzaakt zou worden,, dm heer L. de Visser te interrumpeeren. Op 18 dezer maakte de soc.-democratische: medica mevr. De VriesBruins aanhangig hare interpellatie over de moeilijkheden in ver band met de wetenschappelijke zijjdie erkende, noodzakelijkheid om den indirecten vaccine- IN EENVOUDIGE TOT MEEST ARTISTIEKE UITVOERING. SPECIALITEIT IN: Geopend:: 's-WOENSDAGS DEN GEHEELEN DAG. "s-ZONDAGS VAN 9—12 UUR; FOTOGRAFISCH ATELIER VOOR 'DUURZAAMHEID DER FOTO's ON BEPERKTE GARANTIE. GAARNE WORDT NU REEDS ER AAN HER INNERD, DAT BESTELLINGEN, DIE VOOR ST. NICOLAAS MOETEN DIENEN, VROEG TIJDIG MOETEN GESCHIEDEN. dwang tijdelijk stop te zetten. Maar redds dan 19en October trok mevr. De Vries—Bruins die aanvrage in. Want inmiddels had minister Sio- temaker de Bruine verduidelijkt, dat een ont werp was ingediend, strekkend tot de bedoel de tijdelijke stopzetting, naar aanleiding vajn het voorkomen van encephatie '(hersenontste king) bij pas-gevaccineerde kinderen. Een com-, missie is ingesteld tot bestudeering van de hier bedoelde moeilijkheden en deze heeft hare werkzaamheden reeds aangevangen. 'Ho pen en vertrouwen wij, dat er weldra licht zal worden gebracht in dit treurig probleem, dat het publiek „tusschm twee vuren" plaatst. Bij de behandeling van het Verdrag inzake de slavernij (van 25 Sept. 1926) vond minister, Koningsbergen gelegenheid om te verduidelij ken, dat Z.Exc. van Koloniën met alle kracht zal aansturen op het allengs doen verdwijnen van hel z.g. pandelingenischap in onze Oost,, terwijl ook hervorming van de poenale sanc tie bii arbeidersovereenkomsten in Iosulinde. zal worden bevorderd van Regeeringswege. Vrij grooten omvang kreeg het debat over den in te stéllen Tost raad bij Posterijen, T. en T. Munster v. d. Vegte leed daarbij een. nederlaagje. In strijd met het dringend advies van Z.Exc. van Waterstaat nam de Kamer, namelijk (41—34) een amendement aan, 't mo gelijk makend dat ook ambtenaren van <P.v T. en T. in den Postraad zullen worden op genomen De minister verklaarde intusschép dat hij in geen geval benoieminjg van ambte naren in dien Raad zal bevorderen. Bij zitten, m opstaan werd dit ontwerp goedgekeurd. Iln de vergadering van 19 October hechtte de Tweede Kamer met 67—23 stemmen hare: goedkeuring aan het ontwerp, betrekking heb band op de overeenstemming met de Rotter-, j damsche Bankvereeniging, waarvan de „de bacle" twee jaar geleden door de Regeering, van de Nederl. Bank, is verhoed. De wijziging van de wet voor het reserve-perso-, neel der landmacht 1905 kwam er in de ver gadering van 20 dezer. Over art. 9 waarin vastgelegd de rechten en plichten van bet re serve-personeel, werd langdurig gedebatteerd. Minister Lambooy beloofde hierbij te zullen be vorderen een dusdanige wijziging, dat bijv. re serve officieren met vijftienjarigen dienst als kapitein hetzelfde salaris zullen krijgen als be roeps-officieren van dien rang. Met 48—36 werd het artikel goedgekeurd. O,ver het ontwerp zal later eindstemming worden gehouden. De goed keuring ervan staat vast. De wijziging der Landarbeiderswet vereisch- te debat noch hoofdelijke stemming. Lang werd gediscusseerd over de wettelijke regeling] van den Hpogen Raad van Arbeid. Een po ging van prof. Veraart om dien Raad ook| Handel en Nijverheid te doen gelden mislukte* doordien het Lagerhuis zich met 42—29 veree- nigde met een voorstel van president Ruys,; strekkend om dat amendement als zoodanig on toelaatbaar te verklaren. Het wetsvoorstel is Vrijdag j.l. 21 October zonder stemming goed gekeurd, evenals de ontwerpen tot goedkeu-; ring vaii een overeenkomst met „De Schelde" te Vlissingen, betreffende het verschaffen aan de werf dier maatschappij van een ruimer uit-, gang naar de zee en het ontieigenings-ontwerp voor uitbreiding van het werfbedrijf der Schel-, de. Een en ander kost Vader Staat 2.5 mil- lioen, maar het besef, dat men bovenal vain; het in 1913 aangegane contract af moest ko men, gaf bij de Kamer den- doorslag. De Eerste Kamer heeft in de afgeloopeh week haar nieuwen commies-griffier gekregemf In de senaatsvergadering van 19 dezer is als, zoodanig na vier stemmingen) gekozen de 26-, jarige Haagsche Katholiek mr. A. L. de Block, met 22 stemmen tegen 20, welke tor. N. van Hasselt op zich vereenigde. Den 2ien Novem-, her a.s. gaat de Eerste Kamer over tot af dee-; lings-onderzoek van verschillende ontwerpen.. Ingediend is de Indische Begrooting voor, 1928, die in ons Parlement voor de eerste maali volgens de gewijzigde Indische Staatsregeling, zal worden behandeld. Zij sluit met een tekort, van f 45.522.381. De gewone middelen wijzen een overschot aan van 'fl 2.751,932. De berichten van de „Postduif", op haar) luchtreis Batavia— Patria luidden behoudens; wat een korte „panne" betreft zeer guinj-; stig. De rijksmiddelen brachten in September. 1927 f 1.560.740 minder op dan over dezelfde, maand van '26. Reden om te duchten, dat er, nu aan het accrès een eind is gekomen, be-i staat intusschen volstrekt niet. Aangenaam nieuws kwam uit de Posterijen!- sfeer. Van 1 November a.s. af zal ook bij de, postagentschappen gelegenheid worden ge-, opend om aangeteekëndie stukken af te halen. En van dienzelfden datum af, wordt het brief-, port naar Indië voor de zeepost verlaagd tot, 7.5 cents. Voor de landmail wordt het dub-, beitje (tol en met 20 gram) gehandhaafd. Zooals "reeds gemeld, zullen IH'. M. Ide Ko-; 'ningin en de Prins zich den 27en naar Ntij-; megen begeven, ter gelegenheid der opening van bet Maas-Waal-Ramiaal. Op Zaterdag 22 dezer had de officieele ope-, ning- te Hilversum plaats van den nieu-( wen „gekleurden zender" te Huizen. Mimister, van der Vegte, Exc. mr. Ruys de Beieren-, brouck, mr. Heemskerk en mr. Schokking, voerden daarbij het woord. Personalia: Verzekerd wordt, dat mr. van Heemstra over enkele maanden zal aftreden! als Gouverneur van Suriname. De heer Henri Polak heeft den wensch te, kennen gegeven af te treden als voorzitter van de S.D.A.P. Volgens „Het Volk" zou hij zich echter laten overreden, als zoodanig aart te: blijven. Den 22sten December bereikt deze. soc.-Democratische senator den zestigjarigen leeftijd. Bij' die gelegenheid zal de beer Polakf door de diamant-bewerkers, wier „voortrekker", hij is gedurende tal van jaren, worden gehul digd. Tot alg. voorzitter van het Verbond van Nederl. Werkgevers is gekozen mr. Aug. Phi-, lips, lid van den Raad van Beheer van dei - II!U' i!..:, l! i L 112.; „Bataafsche." Bij Kon. Besluit is de gouden eerepeinjaing, en loffelijk getuigschrift toegekend aan den Hagenaar Fred. Trumpi, die reeds 52 mem- schenlevens heeft gered. Uit de doolendenlijstJhr. mr. E. van Aef- ferden, oud-lid der Gödep. Staten van Lim burg, een zeer bekende figuur op Limburgschj tramgebied, op 66-jarigen leeftijd. A. J. Doorman, oud-secretaris'-generaal bij' oorlog, voorzitter van den militairen pensioen raad, 72 jaar Den Haag. Gep. yice-admiraal W. Römer, 67 jaar, Dein! Haag. P. v. d. Broek, Procuratiehouder van de Kon. Petroleum Mij., te Dien Haag. Ch. Snake ae, journalist, dagblad-correspondent 71 jaar te Parijs. Aan de „Nova" op misdadigbeidsgebied ont leen ik; In den Fanscben Bazar te Rotterdam zijn verschillende diefstallen ontdekt. Arresta ties-hadden plaats. In de Hofstad' is een zedenschaindaal ont dekt. Een koster, die zich voor dokter bij' detnj arbeidsraad uitgaf, pleegde onzedelijke hande lingen met dienstmeisjes vain families, in wier, huizen hij in valsche kwaliteit wist binlaen te dringen. D,e man is gepakt. Te Rotterdam zijn een internationale zak kenroller en zijn handlanger in arrest gesteld,' dank zij het fiksche optreden van een jongen, wien ze f 1000.— afhandig hadden gemaakt. Te Jubbega (Fr.) zijn een 29-jarige vrouw enl haar minnaar gearresteerd, onder verdenking! van een poging tot vergiftiging van den echtge noot der dame. In de Culemborgsche moord-'! zaak heeft het Amhemsche Gerechtshof ieen| uitgebreid nader (vooral psychiatrisch) onder zoek gelast. De verdere behandeling zal eerst; begin Januari kunnen geschieden. De droeve troebele kwestie van corruptie! beschuldigde gas-directeurem neemt al groo-i ter omvang. Ook te Rotterdam is thans een) onderzoek gaande. De meergenoemde oud-di-, necteur v. d. Hol blijft de „démonciateur" omt-( huiler. I Tegen de schuldig geachten bij bet spoor-' weg-omgeluk bij De Vink is een strafvervop» ging gelast. Te Noordwijk had ten Postkantore een overval plaats, waarbij een Post-bearnbte be-; wusteloos werd geslagen, en de bandiet met] een roofbuit van f700 wist te ontsnappen. Uit da ongelukken-serie: Eene commissie van onderzoek is benoemd naar de oorzaken! van de botsing tusschen twee electrische trei-; hen bij Delft, bij welk incident enkele perso nen gewond werden. Op den Leidschen straatweg is de Leidschö, jurist prof. mr. C. M. A. R. v. Roy in Den1 Haag wonend, door een motorongeluk op 44- jarigen leeftijd om het leven gekomen. Een 68-jarige koopman uit Baarn is te Utrecht onder een electrische tram verplet terd. Te Soesterberg is san militair vliegtuig on der het dalen in brand gevlogtaa'. In de v. d.' Doesstraat te Utrecht, kwam een bejaarde; vrouw op jammerlijke wijze in de vlammen! Pfla. i Een geweldige brand heeft te Alkmaar niet minder dan dertig piano's en1 orgels, in een opslagplaats geborgen, vernield. Mem zal niet kunnen betwisten, dat de som-, bere rubriek ditmaal van extra ordinairen om-; vang is.... Uit de verdere „Npiva" stip ik nog even! aan, dat een plan ia wording is om de Zuider- zee-visschers, door de demping in hun brood winning bedreigd, via emigratie te helpen. Te Tilburg werd gehouden het congres van de Nederl. R. K. Middenstandsbond. Het Kon.- Ned. Landbouwcomité hield zijne algemeene' vergadering. Klachten zijn ingebracht ovei1 vreemde toestanden, welke in de apotheek van het Groiningsche Acad. Ziekenhuis zouden 'heer; schen, w.o. onbevoegden reoeptea zouden ge-/ reed maken. Een eere-oomité is te |Utrecht gevormd ter voorbereiding van het gouden jubileum van! bet tandheelkundig onderwijs, Minister Was zink is er voorzitter van. De Amhemsche kunstzijde fabriek is bezig, zich zoodanig uit te breiden dat zij aan 500 mannen en 500 vrouwen arbeid zal kunnen/ verschaffen. Ten allerleste: de gsm. veldwachter te Stel4 lehdam blijkt tijd te vinden voor... twaalf bei zoldigde bijbaantjes. Gelukkig, veilig, en vreed zaam Stellendam

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1