Hike Breijer De voorz. Hoef mededeeling dat zij dit onder wijs te St. M(. 3 uur des Woensdagsmiddags 'geeft. In overleg met den inspecteur is dfe regeling nu 2 uur in de wintermaanden en 21/2 uur in de zomermaanden voor'de grooten en '2 uur voor de kleinen. De onderwijzeres zal daardoor ongeveer 1.30 per uur genieten, wat gelijk staat aan de vergele ding te Fenigenburg voor 3 uur. Door den voorz. is hierover met dfe onderwij zeres gesproken en is vanmorgen bericht ontvan gen dat zij hiermede acooord gaat. De v.orz. doet dan mededeeling oen brief te hebben ontvangen, die nog niet in B. en W„ is behandeld van P. Dekker, winkelier te 'tRijpjie en leest deze den raad voor. Adressant schrijft hierin in Aug. '27 het ver zoek te hebben gedaan te mogen bouwen een bergplaats van 21/2 maal 4 Meter. Door B. en W- is hierop afwijzend beschikt op grond dat de bergplaats te dicht bij den Openbaren weg kwam te staan en daarbij werd gebouwd van schaalhout. De schrijver voelt zich verongelijkt tegenover anderen,- die op minder dan X3 M. van den openbaren weg 'hebben gebouwd en ook van schaalhout, waarbij er nog versdheidenen zijn die zonder vergunning hebben 'gebouwd1. Dat B. en W- nu dit gebouwtje hebben doen afbreken is geheel in strijd met de verordening, en strijdt, te gen alle gevoel van refeht en billijkheid tegen over alle burgers, waar het wel goed is voor a en niet voor ~b. Hieruit toch blijkt zeker wel de willekeur waar de bouw met "dergelijk hout in de verordening niet verboden is; terwijl de woningwet voor bergplaatsen en "hokken geen ver gunning eischt. Adressalftt verzoekt nu den raad iu deze een gunstige beslissing te ntemen, oin' ge daan onrecht, te herstellen en van gemieentewege weder de bergplaats op te bouwen door recht vaardigheidszin geleid. De voorz. zegt, dat hoewel deze zaak nog niet in B. en W. is behandeld', het 'nog de vraag is of B. en iWi. in deze verantwoording schuldig!1 zijn. In Aug. werd een verzoek ontvangen van Van Drunen van 'tRijpje om vergunning voor 't hou wen van een bergplaats voor P. Dekker. Hierbij waren gevoegd 2 teekeningen, 1 er van was met potlood geteekena', hoewel v. Dr. wist dat dit hier niet gedula1 worüt. Door B. en W. ;werd dan ook een opmerking gemaakt op de teeklening en op den bouw met schaalhout. Er werd1 geen adres bij den raad ingediend, noch een bespre king met B. en W. gehouden, en toch wercr het gebouwtje daar neergezet zonder gctedkeuring. Overeenkomstig art. '2 der bouw- en woningver- ordening moet men voor den bouw goedkeuring hebben. En dat de ambtenaar van het Openb. Min. er ook een anderen kijk op had' dan die per sonen blijkt wel uit de veroordeeling van P, D. voor het bouwen zonder vergunning. B. en !W. hebben dan ook het gebouwtje doen afbreken aan dé hand van art. 152 der verordening. LWanneer v. Dr. c.s opnieuw mo-dhten heen- ri het gebouwtje op te trekken, zullen B. en niet aarzelen opnieuw denzelfden w.eg in te slaan. Wanneer men de mensóhen baas laat, kan men dè verordening wel intrekken. Z.Ë.A. is van oordeel dat waar er geen verzoek en teekening tot den bouw zijn ingediend, men gevoegelijk dit schrijven verder kan laten rusten. Het gebouwtje werd afgebroken, Omdat het zon der vergunning werd neergezet. De heer Stoop is ook van Oordeel dat de ver- órdening moet gehandhaafd worden, maar meent dat zender aanzien des persoons de plannen moe ten worden goedgekeurd, wanneer djeze niet in strijd zijn met de verordening. Spr. vraa,gt dan op welke gronden cfe weigernig berust. De voorz. antwoordt;- dat er indertijd vergun ning is gevraagd voor een gebouwtje aan Dta Kraker. B. en W. zijn thans echter van oordeel dat dergelijke bouw aan den openbaren weg niet gewenecht is, en 't voor 't gehalte van den bouw beter is geen schaalhout te gebruiken. Maar B. en W stuiten steeds af op de medewer.king van v. Dr. Onze gedachte is dat v. Dr Hit nu eens opknappen laat door Dekker. Hij is genoeg keeren zonder vergunning aan het bouwen gegaan. De heer Stoop wijst er op dat, het toch ook aan de Kr. is toegestaan, en wanneer 3at gebouwtje goéd genoegis voor de stalling van éen atfto, dan is daf andere ook goed genoeg voor bergplaats. Het gaat er bij mij om of de bouw rechtmatig; geweigerd ife. Wanneer de bouwverordening er niet in voorziet dat niet met sohaal'hout -mag worden gebouwd, dan moet deze 'wórden aange vuld- De voorz.' leest 't art. voo-r uit de verordening, dat bouw moet geschieden |met deugdelijk ma teriaal. Ook de andere heeren laten hun stjem hoeren en wordt- toegejuicht dat niet meer van schaalhout mag worden gebouwd, maar men had toch lie ver gezien dat dit nu nog was toegestaan. Wat de wijziging van de verordening betreft, zegt' voorz., dat dez esinds 1905 bestaat. Nooit heeft men eenige last ondervonden, dan alleen de laatste 2 jaar. Spr. is van oordeel dat men toch moeilijk een verordening kan "maken voor personien die opzettelijk trachten mazen te vinden om deze te ontduiken. Echter zegt Z..A. zijn medewerking toe om de verordening, waar noodig, te herzien. Op een adres van de Openbare Leeszaal ie Alkmaar Om subsidie, wordt op voorstel v'ani B. en W. afwijzend beschikt. "i!F«n verzoek is ingekomen van den aimbtenaar ter Secretarie Corljé, om zijn salaris van f 500 op f800 te verhoogen. B. en W. adviseereu, hoewel vol waardeering voor het gepresteerde werk, door djezen ambtenaar, afwijzend te beschikken, vooral ook omdat de gemeente hier een leerschool, een doorgangshuis moet zijn, en een volslagen ambtenaar naast den Secretaris niet noodig is. Het is nooit de bedoe ling, ook van den raad geweest een salaris uit' te keeren voor vól ambtenaar. De heer Stoop zou, om toch waardeering te toonen, een verhooging van f 100 willen toestaan. Na eenige discussie wordt op voorstel van den heer Gootjes, met allen voor besloten, een grati ficatie te verleenen, wanneer bedoelde ambtenaar over een jaar nog op de secretarie aanwezig mocht zijn. Aan de orde wordt dan gesteld de benoeming van een armvoogd, tevens secretaris-boekhouder. Na eenigeu tijd hiervoor "in comité te zijn ge weest, wordt na heropening de voordracht van het B. A. overgelegd, bestaande uit de heeren: P. de Geus, Sint Maarten J. Schermerhorn, Sint Maarten. De uitslag van de gehouden stemming is dat de laatste met algemeene stemmen wordt benoemd. De voorz. doet dan mededeeling, dat in verband' met de wetswijziging op de personeele belasting, volgens "inlichting van den ontvanger te Sóhagen de mindere ontvangst voor deze gemeente kal bedragen f163. Bij de begroóting is "geraamd f 10.63.53. B. an W. stéllen voor de opcenten vbor de* ge meente te verhoogen van "30 op 40, waardoor een meerdere opbrengst van f710 zal worden ver kregen. De raad gaat hiermede acooord. Door den raad wordt hierna vastgesteld een suppletoire begrooting voor den dienst 1927 ia ontvangst en uitgaaf op f 2166.791/2. Overeenkomstig den wensch van Ged. Staten worden in de Gemeentebegrooting dienst 1928, een drietal administratieve bemerkingen aange bracht. ^Benoeming lid en plaatsvervangend lid voor de Commissie van den Vleeschkeuringsdienst. Als zoodanig worden resp. benoemd de voorz. en de heer K. Wit, die beiden hun benoeming aanvaarden. Niets meer aan de orde zijnde, volgt hierna onder dank aan de 'leden, sluiting der vergadering. Mient 17 - Tel. 526 ALKMAAR Wij leveren U een C PRIMA KOUSf3,- KNIESTUK f2,— f ENKELSTUK f2.- KUITSTUK f2,25 Ook naar maat verkrijgbaar. Bij monde van den heer Hl. Kamp werd^ meegedeeld dat de boeken- en bescheiden in: orde werden bevonden en brengt hiervoor dew dank aan penningmeester en secretaris voor het accuraat beheer. 1 In de plaats van den heer Jb. Pik welke af- treedt komt Jb. Kaas, terwijl als reserve wordt? toegevoegd S. Boon. Wegens ziekte van den beer Smak, weikei de vereeniging heeft vertegenwoordigd op des Bondsvergadering gehouden te Amsterdam^ j werd het verslag van deze vergadering doon de Secretaris voorgelezen. Hierna kwam aan de orde voorstel bestuur} om art. 13 van het Huish. Reglement aan te* vullen met: „de wachttijd geldt als waanne- mingstijd, wordt een lid gedurendeMd© dein waamemingstijd ziek,, dan wordt hem (haar); voor den duur dezer ziekte geen uitkeering van ziekengeld gedaan." Door dén Secretaris wordt het voorstel na-> der toegelicht. Wordt het voorstel aangeno-, men dan geldt zulks alleen voor nieuwie leden,; terwijl tevens het voorstel beoogt controle op deze leden., De heer Jb. Pik vindt het nogal de ingrij-i pende maatregel en wenschte de toestand be trekkelijk zoo te laten, terwijjl anderen daareoj tegen de meening vaan bet bestuur toegedaan waren. Het voorstel in stemming gebracht; zijnde werd aangenomen met 16 voor ©n li blanoo, 1 Bij de rondvraag werd door F. v. d. Mo-, len gevraagd of er bij een ongeval nog door de vereeniging nog wordt uitgekeerd, waarop werd geantwoord dat de vereeniging dam aan vult tot 100 pet. van het verdiende loon. i Door P. v. Borsten Az. werden inlichtiimgem gevraagd aangaande de klasse-indeeliinig. Gei antwoord werd dat men zich tot 100 pet. van; het gemiddeld verdiende loon per jaar, kan: verzekeren. Niets meer aan de orde zijnde dankt die voorzitter voor de aangename besprekingen en wekt ieder lid op om propagandist te zijn tot, het aanbrengen van nieuwe leden, gezien de moeilijkheden voor dezulken, wanmieer de ziek-, teverzekering wettelijk wordt geregeld. Wegenverbetering Nu we in onzen tijd er op uit zijry overal, niet? alleen in onze groote steden, maar ook daarbui ten, de wegen voor het steeds toenemend auto verkeer te regelen, stuiten zij, dié deze wegen- verbreeding en verharding propageeren óp tegen standers en moeilijkheden, dié zich altijd voor doen en hooren laten als er van een nieuwigheid) ken of we al dan niet een paar uur vroeger in Potsdam aankomen." ~0ok de medische wetenschap sloot zich bij de tegenstanders aan: die snelle trfeinböwegingen veroorzaken noodzakelijk hersenziekten bij dé rei- zgers; reeds ailleen de aanblik van efen snel voort- suizenden trein zou diie ziekten kunnen veroor zaken, zoodat geëischt moet 'worden, dat aan weerskanten van eea spooitwteg eten minstens vijf voet hooge schutting wordt opgericht!". Wat zijn onze moderne bezwaren, vnl. gegrondi op behoud van natuurschoon, feitelijk kinderspel vergeleken bij de sombere voorsptellingen uit .vroe gere dagen! Gelukkig diat de vooruitgang onver moeid voortschrijdt, en zic!h niet aan medische en zedelijkheidsapostelen stoort. Plaatselijk Nieuws - 'ZlTIDSOHARWOUDiEi. De heer C. Buisman is voornemens, binnenkort den vraehtaienst LangendijkSdhagen te onder houden met een vrachtauto in plaats van aioor middel van paarden-tractie, zooals tot nu toe geschiedde. - OUDKARSPEL. HINDERWET. Bij besluit van burgemeester en wethouders is aan de Bataafsche ïmpo-rtmaatschappij te 's-Gravenhage vergunniinlg verleend tot het op richten van een banizinehewaarplaats met bo- vengrondscbe aftapinrichtimg vóór het perceel wijk A No. 182. - BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 26 Oct. 1927 's avonds half acht; hield de Zieken vereeniging „Steunt Elkander "j haar gewone halfjaarlijksche vergadering in toet lokaal van den heer J. de Boer. I Aanwezig 17 leden. De voorzitter P. Stammes opent met een wel kom en betreurt het dat er zoo weinig leden!, blijk van belangstelling geven gezien de op-t komst, maar vertrouwt tevens dat de werk-: zaamheden welke te verrichten zijn, vrucht-* dragend voor onze vereeniginjg mogen zijn. De notulen werden gelezen welke onveran-) derd werden vastgesteld en goedgekeurd met dank voor de samenstelling. Ingekomen was een circulaire van toet be stuur van bet Sanatoriumfonds, om gezien het groot aantal aanvragen om tfiinancieelen steun) bij Sanatorium- en tentverpleging, een bloem'-> pjesdag te houden tot versterking dier finahi cieele positie van dit fonds. i Een aantal jonge dames zal gevraagd wor-' den om hun medewerking La deze, terwijl dan) tevens een paar dagen voor dien tijd in dei pers bekend gemaakt zal worden wanneer lde-> ze dag gehouden zal worden. Uit het halfjaarlijksch verslag van den se-; cretaris bleek dat de vereeniging 211 leden telt.' Er hebben zich 52 ziektegevallen voorgedaan met een totaal van 961 ziektedagen. Uit het verslag van den Penningmeester; bleek dat de ontvangsten over 9 maanden heb ben bedragen fi 2539.53V2 en de uitgavejry f, I86O.8IV2, saldo f678.72, gevoegd bij het kas saldo f3477.63, maakt te samen f 4156.35, waah van f.3435.80 geplaatst pp de Raifeissenbank.' Niet ondienstig we schreven haast amusant lijkt het ons daarom een paar citaten te geven uit een tijdschriftartikel, waarin de ontwikkeling in het verkeer wordt behandeld, en tevens aange toond wordt, hoe ook vroeger de pioniers van verbeterd verkeerswezen tegenstanders en moei lijkheden Handen te overwinnen. Door de slechte wegen in het graafschap Sus sex konden ae boeren in den winter g.eduxenidb de 18e eeuw bijna niet ter markt gaan „(waaxdioor het graan duur weró op "de markt, omdat het er bijna niet te krijgen was en jjoAkoop in de boerenhoeven, omdat het- niet vervoierd' kon wor den". Macaulay vertelt dat in 1685 een onderko ning, die naar Ierland moest, vijf uur noodig had om den afsta.no. van St. Asaph naar Conway, 22 K.M., af te leggen. Tusscben Conway en Beau maris moest hij loopen, en werd zijn gemalirv gedragen; zijn koets werd hem later ten koste van veel moeite nagezonden! Gewoonlijk werden de rijtuigen te Conway uit elkaar genomen, en op de schouders van sterkgespierde Walesc'he boe ren verder gebracht! Toen Londen in 1750 reeds 700.000 inwoners telde, was de grootste weg van Londen naar het Noorden slechts tot op 100 mijlen van Lon den een straal weg, de verdere „groote" weg naar Noordelijk Engeland was een pad voor lastdieren, zoo smal, dat er gteen dubbel tweespan 'elkaar kon passeer en. In 1837 werd in Hólland de spoorlijn Amster damHaarlem aangelegd, maar de tegenstanders scholden dezen maatregel als een bevrediging van „Izinnelijk genot, welke met ernstige econoimii- sche nadeelen gepaard zou gaan, wijl de vreemde lingen, in weinige uren als het ware doorvlie gende, in géene ae minste verteringen, hoe ook genaamd, zullen behoeven te vervallen. Deze laatste bewering lijkt ons niet geheel en al ongegrond- De Amerikanen, die in Luxe Lissonekarreu Amsterdam in één uur afzien,- heb ben zoodoende den tijd hun volgend menu óf in een restauratiewagen, óf over de grens af te werken, zoodat Amsterdaïnsche restaurants met hun voorraad blijven zitten. Maar erger dan on gegrond, bijna treurig ..lijkt ons de qualificatie van „bevrediging van zinnelijk genot!" Toch schijnt die beschuldiging ingeslagen te hebben, want 'toen He Tweede Kamér het volgend jaar een wetsvoorstel behandelde tot het sluiten van een leening voor den aanleg van éen spoorweg van Amsterdam naar 'Arnibem, wefd *~t voorstel met 46 tegen 2 stemmen verworpen. „Ik laat eiken dag", zoo schreef de postmees- fér-gëneraal van Pruisen in 1838, „verscheidene postwagens me't zes zitplaatsen voor passagiers naar Potsdam rijden. Nu wil men zoóiwaar een spoorweg daarheen aanleggen! Wanneer ge uw geld absoluut wilt kwijt raken, gooi het dan liever direct het raam uit, dan het vóór zulk een onzinnige onderneming beschikbaar, te stel len!" Em zijn Koninklijke Meester, Friedrich Wil helm III, was het volkomen mét zijn postmees ter eens, en verklaarde: „Ik 'kan me niet voor stellen, dat het veel voor ons geluk zo Sfaitma- Buitenlandsch Overzicht De staking in de Duitsdie bruin kool-industrie. I11 het begin van de afgeloopem wteek is in Midden-Duitschland in het bruinkool- gebied; een staking uitgebroken, welke zich aanvanke lijk ernstig genoeg liet aanzien:;, dat zij ten slot tg toch nog zoo snel is verloopen bewijst, dat er} aan de Duitsche industrieele discipline, 'eyénw min als de militaire discipline, veel hapert; Wat de toestand al heel ingewikkeld maakte; of hetgeen althans een langdurigien strijd deed verwachten, was dat de verschillende feiten| elkaar geheei compenseerden. Want het goed recht der arbeiders was. hooger loon te eisqtoeri de loonen in de bruinkool-industrie waren fei telijk en reletief zeer laag. tè laag voor den hul digen levensstandaard. Anderzijds was het rijksministerie van Economische zaken tegeij een prijsverhooging gekant, welke toch het noodzakelijk uitvloeisel van hoogere loonen moest worden geacht. Dat de onderhavige strijd wel bijzonder moei lijk was bij te leggen, bleek al onmiddellijk; uit de geste van het ministerie van arbeid,; 1 welke anders altijd richting geeft aan die be-i 1 middielingspogingen en welke thans er meg I .begon de handen in de schoot te leggen „om; de ontwikkeling van dan toestand aan te zien" I Toch was activiteit dringend geboden; middag I in het stakingsgebied lagen vitale bedrijven; j welker stillegging dreigde. Hef resultaat der, eerste pogingen gaf weinig hoop; doch aan! het eind der week kwam «enigszins schot in| de onderhandelingen, en was men reeds zoo- ver gevorderd, dat althans een der eischen der arbeiders was tegemoet gekomen. Die werk- gevers gingen met de voorgestelde regeling! niet acooord, doch een bindende uitspraak maakte een einde aan hun, tegenstand. Het proces-Schwarzbard, Dinsdag j.l. is te Parijs het proces begon-, men tegen Samuel Schwarzbard, beschuldigd van moord op den Oekreinischemi betman Pstl-i joera. Er bestond groote belangstelling vooil deze zaak. j Em geen wonder. De 'Parijsche pers hacf al dagen tevoren alarm geslagen; die toevloed van journalisten uit alle zijdein der wreld deeidi een bijzondere sensatie verwachten. I Jammer genoeg heeft dit proces in een troe-, 1 bele atmosphesr een. aanvang genomen. Het: vertrek van Rakofski, de communistische agi tatie heeft de lucht bezwangerd met Sowjet- bacillen zoo meent men en ieder loopt met den zakdoek tegen den sneus uit vrees, er iets van binnen, te krijgen, 't Gevolg hiervan was, dat Schwarzbard, die met het communis me waarschijnlijk niets te maken heeft, of dié 1 het althans in het geheel niet als zijn lastgever, 1 beschouwt wat overigens in het overgroot© 1 deel der niet-Franscbe pers wordt aangenö-. men reeds bij voorbaat in de Parijsche' 1 pers wordt gesigtnaleerd als een sowjet-agentj terwijl de moord op Petljoéra een van de puin-' ten van zijn terroristisch program moet zijn. Zelfs eischt de „Echo de Pa,ris" een strenge straf om dusdoende de revolutionaire propa ganda in Frankrijk 'eéö zwanen slag te kunnen; toebrengen. Het proces is nog in vollen gang. Hóé het zal afloopen, valt nog niet te voorspellen, nog 123 getuigen moeten worden gehoord. Interes sant is het evenwel in hooge mate, iniet alleen1 omdat hier nogmaals het licht zal vallen op de vervolgingen en plagerijen!, waaraan het Oude Volk in Rusland heeft blootgestaan, doch ook, omdat dit proces van symtomatische be- teekenis is voor de mentaliteit van Frankrijk van dit oogenblik. Inmiddels is het vrijsprekend vonnis bekend: geworden. Een,' entente tusschen Rusland, Duitschlaind en Japan.? 1 In de politieke wereld heeft het bericht in de Japansche pers, betreffende Üie reis van. den! zakenman Koshare, die na een audiëntie bij den Keizer voor een nieuwe economische missie 1 te Berlijn en Moskou naar het buitenland is vertrokken, veel opzien gewekt, vooral in ver band met het mogelijk tot-stand'-kornen; van> een entente tussctoein Japan, Rusland en Duitschland. Zoo zien wij dus misschien weer combina ties tot stand komen welke ook aan den., vo-. rige oorlog zijn voorafgegaan. Natuurlijk is er nog weinig zekerheid en berust alles op .ver onderstellingen. Evenwel bet samengaan van, Duitschland en Rusland heeft reeds menige frons gebracht op het voorhoofd der diploma ten, die den vrede willen immers de Russi-' sche tendenzen zijn weinig bevorderlijk voor;

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4