Gemeenteraad Moordscharwoude Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Donderdag 8 November 1927 86e Jaargang NO. 130 INTERC. TELEPHOON 52 NIEUWE LAMEIIIJKER III 111VI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. Redact.-Uiljr. J. H, KEIZER. - Bureel UToordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brievon rechtstreeks aan den Uitgever Berlijn. Ce raad vergader Ie gisteravond half acht. Na opening met iwelkom' door den voorz. volgt lezing en goed Reuring der notulen. Mededeeling wont geiiaan dat de bijz. school geen vergoeding ontvangt omdat over '26 geen vervolgonderwijs is gegeven. Goedkeuring van Gen. Staten op 't besluit tot het gaan in hooger oeroep in het proces Vroliug. Goedkeuring op de 'wijziging van de begrooting dienst 1927. Een verzoen van de N1V. „Concordia" om voor de te houden huisvlijtfcentoonstelling een medaidl- le of kunstvoorwerp beschikbaar te stellen. Op voorstel van B. en |W„ wordt f 10 toegestaan voor aankoop hiervan. i r|El KANA LIS AT1EPLANNEN VAN W:E|ST- PRIElSLANB EN BE SUBSIDIEAANVRAGE. De voorz. zegt dat dit onderwerp zeker nier mand vroeimia is. Bij de gemeente zijn ovter deze zaak reeds 2 auressen van de Comimissie ontvan gen. Is over dit onnerwerp reeds een en ander naar voren gebraent, op een daartoe gehouden vergadering! te Alkmaar heeft imien zich van ver schillende aingen op de hoogte kunnem steilten. Daarna is bekend geworaen 'welk bedrag ér gevraagd 'wordt en bedraagt dit voor deze ge meenle f 1500 per jaar gedurende 40 jaar. Op een te Audscharwouae gehouden conferen tie met ingenieur Ringers, .is alles door hem nog eens nauwkeurig uiteengezet en zijn de naar voren gebrachte bezwaren'beantwoord. Door zijn rede zijn verschillende dingen, waarover men in twij fel verkeerde, recht gezet. Voor mij is het dan) ook gemakkelijk om te vertwijzen naar "het gespro kene op die conferentie. Door B. en W,. is daarna ampel de zaak! onder de oogen gezien en stelt de mjeerderheid voor een bijdrage te verleenen- De mindierheid verklaarde zich tegen "het geven van iederieAbijdrage. De meerderheid' is het echter niet eens over de groot te van de bijdrage. Het eene Voorstel is om' het volle gtevraagde bearag te geven, "het andere daar entegen f 1000 te verleenen. De heer üoojj zegt tegenover het plan niet on sympathiek 'te staan, vooral wat het zuidelijk gedeelte betreft. Dat zou spr. vooral wensoh|en te steunen omdat men hier met de groenten is aan gewezen op snelvervoer, omdat de vaart er belang rijk door zal worden verbeterd. De schepen Van 80100 'ton, die hier eventueel zouden worden komen, 'kan men 6uiten beschouwing laten. Een groot voordeel is dat in den 'winter door deze nieuwe verbinding langer kan worden doorgeva ren, daar men geen last 'meer heeft van het jjs bij de Zifös Wielen. Spr. kan zich wel voor een.i- ge subsidie verklaren. De heer De Geus verklaart dat zijn gedachten wel overeenkomen inet die van Sten heer K. Het volle be-drag acht hij echter wel wat bezwaarlijk. Ook hij ziet in de plannen wel iets goeds met het oog op de Zes Wielen. Spr. herinnert zich' nog hoe men indertijd te Schoorldam tjalken met groenten heeft geladen, maar oók hoe slecht dit is bevallen, omdat de voorraad die daarin ging te groot, was en men spoedig last had' van broei. Wij hebben nier meer behoefte aan sne'lvervoer dan aan groote schepen. Daarom acht spr. het ook wenschelijk dat door de gemeente Noordsdhafw. wordt bijgedragen. 'De heer Ziut is 't hiermede volkomen eens, maar zou niet hooger willen gaan dan f 600. 't Belang van Noordschapwoude is niet zoo heel groot en spr. vreest dat men er ook heel wat last van zal ondervinden. Wanneer wij er niets aan zouden geven, hebben wij er later ook niet9 'in te zejggein. De heer Kjwadijk zegt hier als leek tegenover te staan, hoe/wei "hij na de lezing van dan heter Ringers wel verder is gekomen. De riugsldob wordt dieper gemaakt en dat zal ,'de vaart aan merkelijk verbeteren. Ook mle't het oog op de (werkverschaffing acht hij het een goed idée. Spr. (wijst er dan op daar alle groote dingen hier goed voor den d'ag 'zijn gekomen, f1500 is echter wat vdel, maarf 600 wat al te Iweinig. De héér Barten verklaart de mindierheid te zijn geweest in B. en W. Spr. voelde er niet voor Bij nadere overwegingen is hij echter wel wat tot andere gedlaehten gekomen en voielt er nu wel voor om f600 te geven. De voorz. zegt met genoegen te consta'teorcn dat de meerderheid voor 't verleenen van een bij drage is. Ten opzichte van 't belang: meent hij echter nog iets naar voren te moeten bifengen. Door de reae van den heer Ringers zijn mijn oogen voor vele dingen geopend geworden. Ik betwijfelde of het vervoer per schip wiel van zoo grooteh omvang was, maar mij is gebleken dat het cijfer van 3040 pCt. gerust kan wor den aangenomen. Ten tweede is het mij duidelijk geiwiordien dat men moeilijk den aanslag kan splitsen en gaat bijdragen voor dat gedeelte waarin men 't moeste 'belang ziet. Door ingenieur R. is toch ook ge zegd dat mén moeilijk alleen daar verbetering, kan aanbrengen, men moet de belangen mieer in het algemeen beschouwen en ook voor de ande re gedeelten "bijdragen. De schipperij zal er groo te voordeelen van hebben. De belangen van N. zijn ten zeerste gebaat met de uitvoering van deze groote plannen. Ten deraie meen ik dat mlen vertrouwen moet hebben in de mannen die deze zaak hebben voor bereid- Dat mag oök een woordje meespreken. In de Commissie Van Aalst zitten toch mannen, die wij geheel of gedeeltelijk ons vertrouWten schenken in de uitvoering en becijfering van 't plan. Mannen, die voldoende den toestand kun nen beoordeelen; menschen uit eigen oiageving,, bijna uit eigen gemeente. Al deze overwegingen hebben mij nader gebracht tot datgene wat wordt voorgesteld. Een bijdrage van f1500 voor onze gemeente vormt geen bealwaar voor de financiën; is een bedrag, aa.t voor een gemeente,, die sterk voor uitgaat, die in groei en bloei toeneemt, zeker geofferd mag worden. Spr. hoopt dat de te verleenen bijdrage zal zijn naar den stand waarin de gemeente N. verkeert. De heer Ootjers zeg't nooit een groot optimist te zijn geweest en de directe voordeelen nooit te hebben kunnen zien. Dit is echter heel wat anders geworden na de rede van den heer R. De verkorting van de vaart moet men niet te gering achten. Dlat is een groot voordeel. Ook zal men bij höoordeeling van- het plan het algemeen be lang in 't oog moeten kouden, en niet star sta ren cp eigen belang. Echter zie ik er todh ook indirecte schade in- Eir i^al een sluis komen bij de Roskaimbrug. Dat is een ongelukkige plaats voor de aanvoerders aan onze markt. Men moet daardoor door 2 slui zen, of men zal deze en de gemieentesluis vermij den en langs een omweg, naar die markt komen. Dacht ik voorheen dat wij veelal voor peil zouden komen te staan, na de rede van den hoer R .is dit ook anders geworden. Spr. wlenscht geen f1500 maai een bijdrage van f1000 te ver leenen, onder voorwaarde dat de sluis niet bij de Roskambrug komt, maar bezuiden den Noord- scharwouder polder, 'én er een los- en laads reiger wordt gemaakt bij dte sluis van Nrd.söh. voor het laden en lossen eter groote schepen. De voorz. stelt voor f1500 te geven. De ge meen tefinanciën vormen hier geen bezwaar, ver zetten er zich niet tegen, en "bestaat er gieen aanleiding om minder te geven. Wat de voor waarde van de sluis betreft, daarin kan spr. meegaan miet. 't oog op de markt. Echter weet hij niet of 't practisdh uitvoerbaar is, en stelt dan voor de f 1500 te geven mits' de sluis fcomit ten zuiden van de gemeen'tesluis. Ten oj z'chte van den steiger denk' ik er echter anders over. Wanneer wij 't eerste met 'kléin gaan vragen, laten wij dan 't tweede laten rusten, omdat dit niet in 't plan is opgenomen, en ook omdat de kosten, Wanneer de steiger er motet komen, niet zoo hoog zullen zijn en er nog wel een lichaam is dat hiervoor kan zorgen. Met het aanvragen van een s'teiger zal men 't eerste gaan verzwakken. Wanneer we f 1500 gaan geven, zifllen we krachtiger kunnen aandringen en zal de Comm. ook beter gestemd zijn, en hebben we eerder kans van inwilliging, 't Betreft hier maar een verschil van f 500. Be heer Ootjers zegt zijn voorwaarde van een steiger niet los te laten. Daar moet een behoor lijke ié teiger zijn. Fm de kosten daarvan zullen niet, zioo heel groot zijn. I De heer Kooij zegt dat 't voorstel van dien heer O. geheel in zijn lijn is. f 1000 'is teen tame lijk flink bedrag. De bedragen zijn maar wille- keurig vastgesteld en is f 1000, 40 jaar lang nog geen klein beetje. Er is voor ons echter eten groot belang in gelegen dat de sluis zuidelijker Komt en kan spr. ook wel meegaan met de voor waarde van den steiger. De heer Broersen zegt, aanvankelijk voor 't voorstel van den heer Zut te zijn geweest. Na de uiteenzetting van den heer O. en diens vöorwaar- tden, kan hij met 't voorstel van "f 1000 meegaan. De voorz. zegt dat men 't verschil van f500 zou kunnen beschouwen als Compensatie voor de inwilliging van de vjoóriwtaardlen. Wanneer men f 1000 wil geven, zon dit bedrag tot f1500 kun- neu worden verhoogd, wianneer de eischen werden ingewilligd. De heer Barten zegt dat f 600 hem genoeg is. Wij hebben er belang bij, daarmee ben ik 't ten volle eens, maar overigens laat het mij koud- Aan de voorwaarde van een steiger zou spr. ech ter niet stijf willen vasthouden, omdat die van meer belang is voor Heerhugowaard. i Die heer Ootjers zou met het geveu van f600 j geen voorwaarden willen stellen. Dat zou al zeer egoïstisch zijn. De heer Barten. De bediening van de sluis wórdt er toch uiet andiers door iwlamneer ze ver- legd wordt. De heer Kooij meent van wel, omdat anders de sluiswachter meteen de brug met 't open en dichtdraaien had kunnen bedienen. De voorz. merkt dan nog op 'dat men vooxwaar- den kan stollen bij de uitvoering van 'de onderdiee- len van 't plan, maar inen geen dingen moet vra- gen die buiten het plan staan. Men moet iets vragen naar aanleiding van wat "in het plan is opgenomen. Is de steiger reeds in het. plan opge komen, dan behoeft imjen "t niet als voorwaarde te stellen. i De heer De Geus meent dat "2 vragien van den steiger geheel in den lijn ligt van de kanalisatie. Wanneer de ontwerpers van het kanalisatieplan hierin een grootere bloei zien, voor Noordhol- land ,'dan is het ook niet meer dan natuurlijk, dat er steigers op verschillende plaatsen worden aangebracht. De voorz. hoopt dat üieze meening bewaar heid wordt omdat 'het 'maken van steigers dan ïn het plan is opgenomen. Het voorstel van den voorz. om f1500 te geven met de voorwaarde van de sluis wordt in stemming gebracht en met allen tegen verwor pen. De voorz. Een roemrijke dood. (gelach). Het voorstel van 'den heer 'Ootjers bm f 1000 te geven met als voorWaarden de verplaatsing, van de sluis en 't maken van een los- en laaidi- steiger wordt hierna met den heer Barten en Zut tegen aangenomen. De voorz. Al spijt het mij dat de volle bijdrage niet is verleend, toch doet 't mij genoegen dat de gemeente. Noordseharwoudie bereid is een aan zienlijke bijdrage te verleenen. Eien reclame tegen de hondenbelasting van den heer Oom wordt verworpen op grond 'dat de hond in den loop van 't 2e halfjaar iq weggedaan. In behandeling worden thans "genomen de di- i verse begrootingen. j De heer Kooij zegt namens fde Ciojmm. van j onderzoek, dat èenige bemerkingen zijn gemaakt I bij de gemeentebegrooting, die bij de desbetref- I fende posten naar voren zullen worden gebracht. Naar aanleiding van de begrooting van 't gas bedrijf zegt voorz., dat hierin is verwerkt een verlaging van alle gas met 1 oent Imet ingang van 1 Jan., en "de aanstelling van den tijdelijken tot 2en fitter. De heer Kooij maakt de persoonlijke oplmer- king of het niet op den weg der Gasc. ligt, om, waar men nu mieer gebruik gaat maken van ba- den, het gas voor verwarming daarvan voor la- geren prijs te leveren. j De voorz. antwoordt dat de Co mm', aan "t i Witte Kruis meende te moeten toestaan een prijs van 5 cent voor 't gas en van 10 Cent voor de electriciteit, omdat het hier een 'instelling betrof j die aller steun verdient. i De heer Kooij zou naast het Witte Kruis dit ook aan particuliere gebruikers wallen toestaan- Het voorstel van de Gasc. wordt 'goedgekeurd, i De heer Kooij meent dat 't niet direct dien prijs behoefde te zijn, maar zou toch reductie willen geven. Spr. heeft vernomen, dat voor' 't bad" warm maken heel wat gas benoodigd is» J De voorz. vreest dat hiertegen wel parti culiere bezwaren zullen bies taan. Mem zou moei lijk kunnen ooms tafeeren welk gas voor 't bad werd gebruikt of er zou een „badmeter" moe ten worden geplaatst. Wjaminjeier men zich ech ter op dit terrein gaat begeven, zou men er ook toe kunnen komen het gas goedkooper te leveren aan hein, die thuis zelf de waseh hei handelen. Spr. wensclht 't voorstel direct miet te ontraden, maar meent op de bezwaren te moeten wijzen. Wanneer een omlijnd voorstel kan worden ingediend, met ondervanging van de bezwaren, verricht men Ben dankbaarden werk. i De heer Kpoij. 't Is als 't ware ©en nieuwie* industrie. De gaskachels zijin er gekomen, era om te trachten nog meer gas af te levenen, zou men voor de baden ook een lagere prijs kunnen bepaleln'. Dit onderwerp wordt in handen gesteld van' B. en W. voor onderzoek. De voorz. zegt dain verder dat de kolenprijjj is begroot op fi 14.per ton, maar men er in geslaagd is een contract af te sluiten voor! f 12.50 per ton. Benoodigd is ongeveer 240Q ton. De leverancier van de dure kolen over '26, verklaarde zich bereid, bij 't afdragen van dej leverantie aan hem fll per ton van die dure kolen te restitueeren, hetgeen eiein voordeel be- teekent van fi 2500.— De begrooting wordt hierna goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op fl 106988.63 en de ka- pitaaldienst op f20195.—. De begroeting van het electpisch bedrijf wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op fi65475.42 en een kapitaaldienst op f8170.—. Hierbij is inbegrepen een verlaging van dein lichtst noomprijs met 2 cent en van den kracht-, stroomprijs voor alle uren Van den dag met; 5 cent. De begnooting van het Burgerl. Armbestuur, wordt vastgelegd in ontvangst en uitgaaf op fi'2167.93 met een gemeentelijke subsidie van f.1400.—. De gemeentebegrooting vangt aan met letemi saldobedrag van f13157.06V2. Aan de malariabestrijding wordt wederom! een subsidie verleend van 1 cent per inwoner.' Onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen filOO—f De heer Kpoij zegt dat men. hier geen plant-j soenen heeft, maar zou graag wat willen ma-, ken. Wij hebben hiervoor een geschikt stukje grond, en wanneer nu de slooten daaromheen worden dichtgegooid, het land gedraineerd, dan kan met beplanting aan de kanten, met) vrijlating van het middenterrein een aardig plekje worden gemaakt. Gezien den f inan e i- eelen toestand der gemeente stelt de Comml voor dit in orde te maken. Mocht er werkeloos heid komen dan kan dit als werkverschaffing, worden aangewend en zoo niet, om dan 't vol gend voorjaar dit in te richten. De voorz. antwoordt dat dit geen onbekenide gedachte is, maar acht 't het beste dat omi lijnde voorstellen worden gedaan en wordt, weergegeven hoe men zich de inrichting voor stelt. Dan kunnen B. en W. daarna met afge ronde voorstellen komen. Echter zou spr. dit voorstel onafhankelijk willen maken van werk- loosheidbemoeiïng. Wanneer het niet wordt aanvaard, moet men den werkloozen evengoed hulp bieden. 1 De heer Kooij wensc'ht het ook juist afge scheiden van de werkloosheid voor te stellen.' Komt er echter werkloosheid dan kan dit als productief werk worden aangewend. Eenige ja ren geleden is het afgestuit op de financiën' der gemeente, maar vormen deze thans geen! bezwaar. Een kleine schets is nu door mij gegeven en ik zou gaarne zien dat B. en W. een kostenberekening liete(n maken om in de, volgende vergadering met voorstellen te ko men. 1 1 De voorz. antwoordt dat men 't zich ten! opzichte van de gemeentiefinaniciën niet al te rooskleurig moet voorstellen, 't Is een kleine! moeite om een gemeente die er goed voorstaat; in slechte financieele omstandigheden te brien-i gen, men moet terdege op de kleintjes letteoi. Spr. gaat echter niet zoo ver met te zeggen, dat de financiën zich er tegen verzetten. De heer Broersen zegt 't plan zoo te hdb ben opgevat dat het gebruikt zou worden vooij werkloosheid. I r De voorz. Dan hoop ik dat wy ,er nooit! aan toekomen. De heer Barten acht 't het beste dat B. ie)m W. een kostenberekening laten maken en dan met voorstellen komen. Spr. gevoelt er wel iets voor. i Overeenkomstig wordt besloten. Onderhoud bruggen fi400.—t De heer de Geus vraagt of dit bedrag met; wat laag is in verband met wat boven 't hoofd( hangt. De voorz. antwoordt dat voor de Mosselen- brug een leening moet worden, gesloteln. (Z|ie vervolg vierde pagina.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1