Het Wiegekind Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Beroepen bij de Gerief. Kerk alhier, cand, G. D. Kuiper te Kampen. NOORDSCHARWOUDE., Dinsdagavond vergaderde de afdeeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in de bo venzaal van „Concordia" met als spreker de heer Schuhmachër, met het onderwerp „De Opvoe ding der rijpere Jèugi". Spr. betoogde in hoofdi- zaak, hoe ontzettende bezwaren aan dit werk verbonden zijn, hoe moeilijk het is op den tij 1 van kind-zijn tot volwassen-zijn, de juiste lei ding te geven, het te helpen en te steunen in de zen moeilijken overgangstijd. In een boeiend betoog zette spr. voor e?n aan dachtig gehoor dit moeilijk probleem uiteen. BROiEK O Pi LANGENDIJK. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October 1927 inge legd f5608.70, terugbetaald f7475,87. Het laat ste iloor dat kantoor uitgegeven "boekje draagt het nummer 1145. ZU IDSCHARWOUDfEL In verband met het besluit van 'den gemeente raad, om de begrooting van het Burgerlijk arm bestuur niet goed te keuren, als daarop een be drag van f 50 voorkomt als bijdrage aan de ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging De Voorzorg, heeft deze vcreehiging een adbes aan Tied. Staten gericht van den volgenden inhoud- Bij besluit van den 12en September 1925 werd door het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente een jaarüjksche bijdrage verleend, tot wederop zeggens toe, van f 50 per jaar aan Üe De Voorzorg vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Deze ver- eeniging had dit verzoek gedaan op grond van de overweging, dat het bestaan van een dergelijke vereeniging de utigaven van het Burgerlijk Arm bestuur in belangrijke mate ifou ontlasten, zoo dat het in hét welbegrepen belang van dit Arm bestuur kon worden geacht, als die vereeniging voor Ziekenhuisverpleging, die voor aile gezind ten het lidmaatschap openstelt, als permanent insttiuut voor het beoogde doel: „de geldelijke volgen van een ziekenhuisoperatie-verpleging en daaraan noodzakelijkerwijs verbonden onkosten gezamenlijk te dragen", kan bestaan. Bij besluit van deu gemeenteraad van Zuidscharwoude is het Burgerlijk Armbestuur nu verboden, op straf fe van niet-goedkeuring z'ijner begrooting door den raad, nog langer deze bijdrage van f 50 te geven. Onder ge tee kenden zijn nu, naar aanleiding van dit besluit, zoo vrij, uw college dringend en be leefd te verzoeken, dat besluit van den gemeen teraad niet goed te keuren en w.el op de volgen de overwegingen: le. Sedert jaren zijn door het Burgerlijk Arm bestuur bijdragen gegeven aan de vereeniging van de Gezinsverpleging en aan de stichting Zandbergen te Amersfoort, zonder dat daar iooit door den gemeenteraad aanmerking 'is op ge- gemaakt en zelfs bij de behandeling van de reke ning van het B. A. over 1926 deze bijdragen zijn gesanctioneerd, toen de bezwaren tegen 5e 'bij drage aan De Voórzorg bij deze zelfde behande ling worden geopperd, en vastgesteld, dat in 't vervolg geen bijdrage meer aan 'deze vereeniging mocht worden verleend, maar wel aan de Gezins verpleging en Zandbergen. Volgent het oordeel van den raad was hier niets tegen, omdat dit lidmaatschappen betrof. Het B. A.deze op vatting noodgedwongen tot de zijne makende, is toen, in overeenstemming met art. 4 van het Reglement van De Voorzorg als tegenover de Gezinsverpleging en Zandbergen. Het komt ons voor, dat er voor den gemeenteraad veel meer aanleiding zou zijn, bijdragen aan die 2 laatstge noemde vereenigingen te verbieden, als zijnde geen plaatselijke vereenigingen dan aan De Voor zorg, die dit wel is. 2e. Het voortbestaan van de vereeniging voor Ziekenhuis verpleging jwerkd middellijk mee, óm armoede te vWkwnjri. Is Aj er niw, dan- Zal Bujgerüjk Armbestuur armoede hebben te lel gen, dTïordiefrtel dsrkosten-van TTprritnrón plegiiljjf in e8B ziek"®Shuis'-zhl hebben hMfetalln voo rfmenfechen, die, bij voorkotoénde gevallen; niet in staat zullen blijken te zijn, de groote kosten van dergelijke gevallen, waarvoor z'ij vaak plotseling komen te staan, te voldoen. Alzoo werk de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging preventief en meenen wij, dat het Burgerlijk Ar*m- best uur een bijdrage van f 50 zeer nuttig besteed* voor oen doel, dat 'door (dit 'Armbestuur niet anders dan met Empathie kan worden geappreci eerd en volkomen in de lijn ligt zijner bemoei ingen. Wij mogen Uw. College er bovendien op wijzen', dat de economische toestanden voor een belangrijk deel der bevolking zeer ongunstig zijn en dat velen met groote moeite de contributies van verschillende vereenigingen, door welker lid maatschap zij zicih tegen harde slagen van het leven trachten te beschermen, kunnen betalen, zoodat het voor de hand ligt, dat, Wordt de con tributie betrekkelijk hoog, de betaling voor De Voorzorg er het eerst zal bij inschieten, daar operaties zeldzamer voorkomen dan andere cala miteiten. Door het lidmaatsahap door een niet al te hooge contributie mogelijk te maken, werkt men alzoo het verantwoordelijkheidsgevoel der burgers In de hand en voorkomt men onverschil ligheid, die zich vaak uit, en o.l. bij bittere levensomstandigheden niet ten onrechte, in deze woorden„Als Wij ziek worden of een operatie moeien ondergaan, moet de gemeenschap maar voor ons zorgen." 3c. De dontributie wordt afhankelijk gesteld van de uitgaven, welke noodig zijn, zonder de bedoeling een reservefonds te vormen. Daardoor vervalt het bezwaar, als zouden van de bedoel de bijdrage van f 50 ook zij profiteeren, die een operatie en verpleging wel zelf zouden kunnen betalen. Deze toch betalen door hun contributie de kosten, die eventueel Voor hen uit ide kaö .der vereeniging worden betaald. Juist 'uit de om standigheid, dat ook burgers lid zijn, die bij voorkomende operatie of verpleging in een zie- kerihuis, deze kosten wel zouden kunnen beta- I len, zonder onderstand van derden, wordt ae be- i staiursmogelijkheid, althans de grooïere zekerheid I ervan, geboren. Zoo wordt een vereeniging voor Ziekenhuisverpleging een machtig en zegenrijk middel in dienst van een christelijke maatschap pij-opvatting, hm armoede en behoeftigheid te voorkomen, welk streven niet krachtig genoeg kan worden gesteund door een Burgerlijk Arm bestuur, dat toch met vreugde moei begroeten, dat zich organen ontwikkelen, die zijn eigen werkkring steunen en verlichten. Niet in strijd met eenige wet, 'hunnen wij ons moeilijk voor stellen, dat Uw. College zijn goedkeuring zou onthouden aa ncte Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dat met d'eze bijdrage van een lut tel ef 50 zijn taak zoo juist blijkt op te vatten en geen gehoor wenscht te geven aan de eisdhten van een raallsmeerderheid, die door haar houding o.i. zeer weinig blijk geeft van een gezonfl in zicht en wat noodzakelijk is voor een warme be langstelling en een hartelijke behandeling en be jegening van hen, die in moeilijke levensomstan- dighedten de hulp der overheid noodlig hebben en het schrijnende van bedoeling zooveel mogelijk dient ,te voorkomen. Dit laatste nu streeft d'e vereen, .voor ziekenhuisverpleging voor een deel harer leden practisch na. Het Burgerlijk Armbe stuur ondervindt daarvan de heilzame finanaieele gevolgen, immers hebben zch ide gevallen reeds v oorgedaan, dat door onze Vereeniging groote be dragen moeten Worden betaald, die, bij het niet aangesloten zijn bij een vereen, voor 'Ziekenhuis- verpeging ten laste van het Burgerlijk Arm re staur zouden komen. Op grond van alle bovengenoemde overwegin gen vertrouwen wij, dat uw College zijn goed keuring mogè verleenen aan net Burgerlijk Arm bestuur te Zuidscharwoude voor zijn begrooting voor 1928, Waarop een bijdrage van f 50 is uitge trokken voor de vereen, voor Z.iekenhuisverples ging „De Voorzorg" alhier, daar uw ooilege nooit zijn goedkeuring heeft onthouden aan begrootin gen van dat "Burgerlijk Armbestuur, waarop uit gaven paraisseerden, gedurende tal van jaren, aan vereenigingen buiten de gemeente, die in geen nauwer verband staan tot het doel en dien aard der bemoeiingen van een Burgerlijk Arm bestuur dan de vereeniging De Voorzorg. Uit den Omtrek - OUDE NIEDORP. Vergadering van den Raaid dezer gemeéfrite op Zaterdag 5 November 1927, v.m. 9V2 uur. - OUDE NIEDORP. Yoor de Arr. rechtbank te Alkmaar zal op Vrijdag 25 November a.s. tiaar wij vernemen in behandeling komen, de zaak contra P. Nieuwenhuizen, echtgemoote van P. Jansen, verdacht van poging tot moord op haren echt genoot, gepleegd in den nacht van 23 op 24 September in deze gemeente. - SINT MAARTEN. Ten huize Café „Rust en Lust" alhier, 'had' de eerste ledenvergadering van hiet pas opge richte „Nut" plaats met het doel een vast be suur te kiezen en een bespreking te houden, dat er wanneer de eerste z.gn. mutsavond zou worden gehouden. Van de 44 leden waren er 21 precent. Door de waarnemend voorzitten de heer Hardebol, werd de verg. geopend en tot het einde geleid. Tot bestuursleden wier-; den gekozen H. Hardebol, voorz., P. Jonkier vice voorz., P. Schrijver secr., Mej. Koning- Scheger v.ce secr. en mej. N. de Vet-Schermen Penn., de heeren J. Kuit en K. Vos Comm. van orde. Voorts werd besloten de eerste nutsavondv te houden op Zaterdag 4 Jan. a.s. - KOEDIJK. Hoe gevaarlijk het is, wanneer kinderen ach ten iri.-bewêgiiig^gaande|auto's of rijtuigen gaan' blek*: Maandjt^lniddagi De fouragc-autö van d# Wed. Hos 'zou van ifet buurtschap Óóst wijk1 vertrekken. De chauffeur stuurde de kindenen' weg, doch het 4-jarig zoontje van den heer! Joh. Spruit liep nog weer op den auto toe, met het noodlottig gevolg, dat het onder de autoi geraakte en met gebroken been werd opgeno men. Dr. den Hartog achtte directe opname in het St. Elisabehsgetsticht noodig. De patiëetj maakt het bevredigend. De chauffeur treft1 geen schuld. - WINKEL. Maandagvoormiddag gaf de beer J. Poste voor het laatst onderwijs aan zijh school te Lutjewinkel, waar hij door het gemeenteble-, stuur en den raad, benevens de commissie van' toezicht op het lager onderwijs ien voorts ver-, schillende vereanigingen op onderwijsgebied werkzaam en oud-leerlingen werd toegespro ken en dank betuigd voor datgene wat hij in een tijdvak van 33 jaren voor het onderwijs; in de gemeente Winkel beietft gedaan. Menig, hartelijk woord werd gesproken en het schei dende hoofd der school en de zijnen nog vele jaren toègewenscht, genietende' van een wel verdiende rust. Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zijn en zelfs stuk gaan. Dit verzacht en geneest men met Purol Oeerland, o Neerland, daar is het goed, Daar worden de hondjes met brood en eieren gevoed f Maar de werkloozen verkeerem in nood, Lijden met vrouw en kinderan den grootsten; i nood.{ Thans zijn de werkloozen zoover dat hun- Agitatie Comité in Rotterdam aan B'. en W.' heeft voorgesteld, dat aan alle werkloozen pro ductief werk wordt verschaft tegen de geldein-, de contractloonen, of anders een ondersteuning gelijk aan die loonen. Wat dit zeggen wil, moge blijken uit het volgende In datzelfde Rotterdam verdienen stuca- doors bij de thans in aanbouw zijnde H.B.S. en Gymnasium-gebouwen aan het iHénegou,- werplein van f75.— tot f100.per weje. Voor menigeen intellectueel om te water tanden. i Maar de stucadoor, of „de leelijke man friet zijn mooien naam" (zoo ftoemde Alberd. Thynf hem) was daar niet mee tevreden en eischtej 30 pet. verhooging! 't Gevolg was, dat de patroons zoo onge veer 't zelfde zeiden, wat Wellington, zeidiel tegen een maitressie, die helm bedreigde min-, nebrieven te zullen publiceenetn als hij geeini geld afschoof: „publiceer en... stik!"... De Rot- terdamsche patroons lieten de stucadoors staan» em... deden zelf het wierk, tot groote vneugda der werkloos gewordenen, die zich nu bij hun.' werklooze collega's aansluiten en door middel van hun Comité van Actie aam Bi. en W. uit- keering vragen van een ondersteuning gelijk; aan de contractloonen! Als dat ook f 75.— tot f 100.per week is, kan de Werkloosheid een moderne dn wtelva-i ïende industrie worden, die een goede toe komst tegemoet gaat!! 't Zal nu wel zoo wezen, dat de werkloozieij niet meer tevreden zijn met hert vroegere brood» en eieren der hondjes. Neerland! 0, Neerland!..... In den eersten tijd der sociale beweging) en tijdens de naweeën dier eerste werkstakin-i gen, die malaise en werkloosheid na zich sleep-, ten, kon men op de hoeken van straten z.g.n. .proletariërs", 't zij alleen, 't zij met hun vrouw, of nog liever met kinderen op den. arm hooren zingen: VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL ALKMAAR- Bij de gehóuden oandidaatstelling voor leden van de Kamer van Koophandel, voor 'zoover 't de Afd. Grootbedrijf als Kleinbedrijf betreft bleek geen stemming noodig te zijn. Bij enkele candid'aatstelling bleken de volgten- de heeren te zijn her- en gtekozen Afd. Grootbedrijf: J. Valkering Tz., Limmen. Mr- M. Moens, Alkmaar. O. .Wagenaar Kz., Broek op Langendijk. B. H. Grtinwald, Helder. S. W. Arndtz, Alkmaar. H. P. Kluitman, Alkmaar. Afd. Kleinbedrijf: B. Kuiper, Alkmaar. J. P. M. Eindel, Alkmaar Clb. H. Th. Schmalz, Schagen H. de Raat, Alkmaar. M. Colthof, Helder. Voor het kleinbedrijf werden de aftr. ledfen herkozen. De drie vaoatures in het Grootbedrijf werden bezet door 'de ÏÏ.H. Valkering, Mr. Moens en Kluitman. Nieuwstijdingen DE N EI) ERLA N Ih— I N,DI ë- V LU OH T „Dai^y Mail" maakt met voldoening mel ding van het feit, d'at zij door bemiddeling Van de „Postduif" eeu brief van haar correspondent te Batavia ontving vijftien dagen na afzending in NederlandTndië en wel over 'de göwtone poetver- zendign van Amsterdam!. In de helft van den tijd dus, dien de snelstq boot erover doet. CONCURRENTIE. Sinds kort versoheen, na de melk- en de groen te-auto, een broodauto van Amsterdam in de stra ten van Weesp, die scherpe concurrentie voert tegen de hier gevestigde bakkers. Vooral in ar beidersgezinnen vindt het brood uit de Amster- damsche auto aftrek. De bakkers namen eerst een afwachtende houding aan, maar ip een Dins dagavond' gehouden vergadering werd besloten den prijs met 2 cent ie verlagen en te "Drongen op SO en 25 cent. Dit is nog twee cent hoogjer dan het brood' uit de auto. IN D|Ei SCHOOL VERGETEN. Ir. ©en der scholen te Roermond' werd geen. schoolking, maar.... een kapelaan vergeten, die in het schoolgebouw oateahismusonderwijs gege ven had- „Zijn Eerwaarde, zoo zegt' de „L!. K.", waar aan wij dit bericht ontleenen, „kon alleen na een stouten klimtocht over den schoolmuur de veilige kapelanie bereiken." EEN MAN OP DE RAILS. Het lijk van den man is thans gebleken iet zijn dat van den heer B. Oostiniië, chef van het' tramstation te Ziutphen. Hij laat den vrouw en kinderen na. SCHEEPSRAMP. De Poolsehe zeesleepboot „Gornik" is ten Noor den van Rixhöft in de Danziger bocht gekenterd. Volgens later ingekomen berichten zou de gie- heele bemanning, bestaande uit 10 personen, om hêt leven zijn gfekomen. HET WEER IN OCTOBER. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtemdtemperatuur 0.4 graad Gelcius te hoog. Zij was in de eerste dekade 11/2 graad en in de tweede V2 graad te laag, in de derde dekade! bijna 3 graden te hoog. De grootste afwiji kingen kwamen voor op de® lOen met 5 graden beneden en de® 27en met 7 graden boven! normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was V2 graad, de gemiddelde minimum-tem pet- ratuur IV2 graad boven normaal. Nachtvorsten waren van weinig beteekenis. De regenval was over het geheels land be neden normaal. De afwijkingen beneden nor maal bedroegen 25 tot 85 pet. in hét Noorden, 50 tót 60 pet. in Zuid-Holland, Utrecht en Gel derland en 70 tot 75 pet. in het Zuiden. In de Bildt werden 88 uren zonneschijn waar genomen, tegen 101 normaal. DE VOORMALIGE DUITSCHE KEIZER AAN 'T WERK. Gelijk gemeld., is de voormalige Duitscbe keizer voornemens, aan de gemaefnte Doorn» een rosarium aan te bieden dat op zijn tery rein aan den straatweg Dpor®—Driebergen is gelegen. j Om het terrein vlak te krijgen, moeten na tuurlijk verscheiden oude boomen valLen emi thans kan men Z. M. iedere® ochtend even-» als reeds vroeger aan de andere zijde van zijn! landgoed, de zaag zien hanteer en om de reed®, gevelde boomen klein te krijgen. Zooals men weet, beschouwt de voormaligia keizer dat als een gezonden lichaamsbeweging! en de heeren uit zijn naaste omgeving werken, ijverig mede aan de opruiming van al het hout Tegen 10 uur verschijnt hij| op het terrein, waar de arbeiders druk in de weer zijn, met! de takbels, begroet op hoffelijke wijze dtetn1 leider van het werk en maakt een babbeltje met het personeel. Dan gaat de jas uit en in zijn Orainjevestl werkt hij een paar uur ijverig met de zaagt,' welke tegenover hem door een dier werklie-, den wordt gehanteerd. 1 Ook thans heeft „dit aan den weg timfrië-; ren" veel bekijks en menige auto met Duit- schers vertrekt niet, voordat de vroegee' hieer- scher op de gevoelige plaat is gebracht. Land- en Tuinbouw Onder de rubriek „Plantenziektenleer" in de „Vrije Westfriesch" vinden wij het volgende Alphabet van een Plantenziektenkundige is de aardvloo, een springer heel klein, dat zal de Bessenspanrups. wel zijn, is de Carpocapsa, de wormstekigheid der 1 (peren, is de Draaihart, die kan men slecht wereq. ri de Emelt, bestrijding Parijsch groen, is de Femes, di eaan prujmen kwaad doen. is Gryllotalpa, meestal veenfmiol genoemd, is de Harlekijn, als bessenspanrups beroemd', is Incurvaria, als spruitvreter berucht, dat is Jules, daarvoor ben 'k beducht, is de Kankerziekte der kool, dat is Limax, zooals "men He slak noemt '(op school; zijn de Mieren, een heel lastig goéd', is het Neusrot, dat men bij tom'afèti (zoeken moet,, is de Ooftmot, va® appels en peren, is de Peregalmug, die moeilijk is te keer era, is de Quedius, een vijand va® mieren, zijn de Ratten, moeilijk te bestrijden dieren, is de Schurft, die men bij ooftboomen vindt, is de Thrips, die komkommers zeer mint, is de Uienvlieg, die doet heel veel kwaad, zijn de VUallere, daarvoor weetik geen raad, zijn de "Wespen, die zuigen aan 't.fruit, is Xyleborus, die houdt het in appels best uit. „GERIT" IN BOONEiSTOKKEN. is Yp'solopfius, een onbekende vlinder, is de ZwartbesnjgheisJ, tfie doet, aaïdaf 5, n Hoofdpijn, Kiespijn Miinhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 cent. Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Burgerlijke Stand Gemeente ZUIDSCHARWOUDE. Over de maand October. Geboren: Nicolaas, zoon va® Pie ter Stoop en Margaretha Mul. Adrianus 'Johannes, zoon van Nicolaas Kramer en Trijntje Duijves. Overleden, Ondertrouwd, Getroufwid: Geer®. Gemeente OUDKARSPEL. (Ingeschrevenen over de maand October) Geboren: Willem, zoom va® Jan Rootjes en Grietje Kostelijk. Maria, d. v. Pieter Borst en Cornelia.'Steur. Pieter Johamimes, z. v. Johannes Kuilman en Anna Hermina Hendri- ka van Hemert. Maria Agatha, d. v. Lau- entius Hendrikus Overtoom en Helëma Ma ria Brugman. Geertje, d. v. Hendrik Lig- tenberg en Maart je Doebes. Huwelijken: Johannis Brammer, van beroep tuinbouwer, wonende te Oudkarspel en Ali4a van der Gragt, zonder beroep, womeWide te Koedijk. s Overlijden: Grietje van der Oord, oud 37 jaren, wonende te Oudkarspel, echtgemoote van Coinelis Lamgedijk. Cornelis ÖBorst, oud 85 jaren, wonende te Oudkarspel, weduwnaar van TTeetje Borst. Levenloos kind van Hendrik, Ligtenberg, bloemist en Maartje Doekes, hei den wonende te Oudkarspel.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2