Het Huwelijk alle eeuwen door Buitenland DE AVONTUREN VAN JOGO EN COGO door J. F. DF: V. II. Dat huwelijken echter niet altijd langs eveo! vredelie vennen weg gesloten/worden en soms zelfs wel min of mieer tegen 'den zin van één der slacht offers bewijst ons het volgend voorbeeld. In het jaar 1470 dwongen de gebroeders, van Nese D'ibboltsdr. te 'Arnhem een zekeren Sandier van Huesséïyuek hunne, zuster te trouwen. Reeds sedert eenigen tijd halden beide jongelui1 verkee ring gehad en ne broeders der dame in kipgtie vonden nat deze omgang nu lang genoeg geduurd had. t>p een avoni beide jonge menschen weer in elkanders gezelschap aantreffend-, "haalden zij aanstonds I ysoetn ten LWall en Hendrik ten Hui- ge als getuigen. Hunne messen trekkend grepen zij daarop Sander vast en voegden den tegenstpe- vendeu bruidegom "toe: „Doet nu, gi moettet dochi doen". Hier viel, gezjien dp blikkerende argu menten in de vuisten der broeders, van de zijdie «'an Sander weinig tegen in te brengen. Hij tastte dus maar (naar dé" zeden des tijdis) in zijn buidel en er den gebruikelijken daalder uitnemend, reik-, te "hij dien aan zijn bruid met de woorden „Neetm aan". De daaloer werd aangenomen "eft heiden waren dus getrouwer Kon het eenvoudige^?. Als boven gezegd kwamen tot helfs diep in de 16e eeuw nog vele echtvereenigingten tot stand onder invloed van de oud-Germaansche laüdfs- rechten in de oncuersdheidene geweesten. .Wel had de Kerk ook daar d© wijding door dien pries,ter, altijd geëischt, 'maar d© onderwerping daaraan werd toen geenszins onmisbaargeacht voor de wettigheid aezer huwelijken. Een zoodanige ver bintenis "werd in die dagen door juristen en pries ters „vormloos' genoemd. Daar stond echter te genover dat het aantal dier aldus voltrokken huwelijken dusdianig groot iwias, dat geen enkele Overheid er zich aan durfde wagen ze nietig tó verklaren. Be huwelijken, zoo in 't midden der 16e eeuw. gesloten, zonden in drie groepen 'te verdeelen zijn: le. de „vormloos" getrouwden; 2e. de met den penning getrouwden; '3e. de echt getrouwde luiden. c Het „vormloos" huwelijk is wel moeilijk in eenvoudiger frorm en staint rechtstreeks af van de oud-Germaanscha huwelijken. Waren man en vrouw het eens, dan verklaarde de man in het hijzijn van minstens twee getuigen, dat hij de dame in kwestie tot zijn vrouw nam'en... ïde plechtigheid was geëindigd, zonder dat ook maar eén letter op papier gezet werd! Het huwelijk der „met den penning getrouw den" was 'iets meer ingewikkeld. Dë wederzijid- sche familieleden van "het trouwlustig paartje werden bijeengeroepen ten huize van de bruid en in het bijzijn dier familieleden zwoeren'bruid en bruidegom elkander trouw, terwijl de brui gom ter versterking van zijne beloften zijn bruid de z.g. Godspenning (meestal een "daalder, soms ook meer) overreikte, wélk geldstuk' werd aan genomen waardoor zij te kennen gaf in het huwe lijk toe te «temmen. Uit dien tijd Üagfeekent -de uitdrukking „met den penning getrouwd zijn". Soms werd van een en ander wiel eens een takte opgemaakt en plaatsen bruid en bruidegoim hunne namen hieronder of, zoo zij niet konden schrijven (wat bijna altijd het geval w|as) een kruisje. Aldus gehuwden héetten man en wijf. Het ten 3e genoemde huwelijk verschilde al leen hierin van het huwelijk der met den penning getrouwden, dat dit huwelijk tevens door den priester werd ingezegend. Aldus- gehuwden heet ten getrouwde luiden voor Gód en Wereld. Opmerkelijk is wel dat aan het eihde der 16e eeuw 'het huwelijk dikwtwerf binnenshuis (meestal ten huize van de bruid) gesloten werd en dus nóg geenszins een openbaar huwelijk was. Het behoeft wel niet nader te .worden betoogd dat ae verwarring iu huwelijksaangelegenhelen in die dagen groot was. Niet zelden toch ge- schiedae net dat een man vrouw en kinderen in de.n steek liet om mtet een an'der te trouwen. TWiie 'kon hem 'dat- 'beletten De getuigfen waren in den-regel zoek of wel ze waren omgfekocht) en de vrouw hao goed praten dat ze getrouwd was! Aan deze verwarring trachtte men in 1581 een eind te manen. Toen toch werd bepaald dat ieder huwelijk, niet idioor de kerk gesloten, var nul en geener waarde was. De kerk richttle Wat wij bijna zouden kunnen noemen een „burgerlijke stand'' in, waarafoor aan bigamie, al was het niet in eens, toeti in de toekomst paal en perk zou worden gestéld'. 1 I Als boven reeds aangegeven, handhaafden ver schillende symbolen, bij het oud-Germaanbdhje huwelijk in gel/ruik, zich nog gedurende tal van eeuwen. Zoo kon zelfs nog in het begin der 16e eeuw een jonge man een m/eisje tot "zijn vrouw nemen (een gewoonte die vooral ten plattelands nog «lang bleef bestaan) door ook hier weer in het bijzijn van de onmisbare getuigen zijn mantel om- haar heen te slaan. Dergelijke hoogst eenvoudige huwelijken vón den echter, naarmate die 16e eeuw verstreek hoe langer hoe minder plaats en dan meestal nog alleen bij de minder gegoeden. De meer gegoe den volgden de wijze van trouwen als hierbo ven onder 2 omschreven; gaven dus eenigen tijd tevoren van hun voornemen om te huwen aan hunne wederzijdlsche familieleden kennis. Zoowel bij rijk als arm volgde échter na de ^plechtigheid" de bruiloft. E!n, in verband met hetgeen ons bekend is van onze T 6e ©n 17e, eeuw- sche voorouders, mogen wij wel gerust aanne men dat zij de kunst van bruiloftvieren uitne mend verstonden. Omstreeks zeven uur werd meestal reeds een aanvang gemaakt met dis fees telijkheden welke hoofdzakelijk uit smullen en dansen bestonaen. Omstreeks een uur of elf werd de bruid ,,te bedde gedanst". De jongelui droe gen onder gezang en gejoel dé bruid naar hiet bruidsvertrek, en „plukten haar als een kip zoo kaal", waarna zij met mieeneming der kouséban den van de bruid ijlings de vlucht namen daar de bruigom ree dé z'n jas begon los te maken. Op het zich in de bruidskamer bevinden, nadat die bruigom zijn jas had uitgetrokken, stondf hooge boete! 1 I Daarna Spoedde de "jolende troep zich weer naar de feestzaal en mochten bruid en bruide gom zich gelukwenisöhen indien zij althans nu verder met rust werdén gelaten. .Waren vóór hun vertrek bruid en bruigom de hoofdpersonen van ibet feest, nu waren dat de gelukkige bezitters van de kousebanden der bruid welke trofeeën door de overtwinnaars meest al óm den rechter bovenarm! werdén gedragen. Omstreeks zes of zeve* uur in_ den m'orgem scheid-dé men, althans voor zoover "Baödhus, aan welken god dikwerf te veel geofferd "werd, dit scheiden nog mogelijk maakte. Hoe vaak toch gebeurde het niet dat de feestzaal zoo tegen den morgen in een slaapzaal veranderd was! Dat'was het ouderwetsch bruiloftvieren. Binnenland HET ROEKELOOS RIJDEN OP DEN OPENBAREN WEG. De drie centrale landbouworganisaties fa Ne derland hadden bij den minister erop aan ge-t drongen te overwegen, op wielke wijze het roe-; keloos rijden op. een openbaren1 weg ware te- voorkomen, althans zooveel mogelijk binnen; de perken te houden. Vooral die bevolking van het platteland en die der kleine steden) zou, volgens adressanten, lijden onder het toe nemend gebruik van motorrijwielen en automo-, bielen met de daaruit voortvloeiende onveilig heid op den openbareft weg. De minister heeft op dit adres geantwoord, dat het hem aanleiding heeft gegeven, ter zakje het oordeel en advies in te winnen van de pro cureurs-generaal bij de geréchtshoven fungeer- rende directeuren van politie. Dezen zijn het •allen er over eens, aldus de minister, -dat tegen het roekeloos rden van automoijbilisten met: de noodige gestrengheid door de justitie wordt opgetreden; talrijke processen-verbaal worden, terzake opgemaakt en den rechter legt als) regel vrij strenge straffen op. De minister. krijgt dan ook allerminst den indruk, dat fa deze gebrek aan medewerking van de politie! 1 en justitie bestaat; dat ten slotte niet bij iedieinq overtreding iemand aanwezig is om proces-. verbaal op te maken of dat geen voldoende ge tuigen aanwezig zijn, die die feiten goed fa zich opgenomen hebben of dat geen aangifte, 1 gedaan wordt, zijn omstandigheden, waaraan! i uiteraard wel niet veel te doen zal zijn; 'bijj vervolging worden echter de opgelegde straf fen algemeen voldoende streng geacht, D|e mi nister acht voorloopig dan ook op grond vain) de hem ten dienste staande gegevens geen) I termen aanwezig, een aanschrijving te doen, utigaan aan de parketten of anderszins eeni gen maatregel te treffeh. Amderszijds mag de minister niet verhelen:,' dat de verschillende ambtsberichten er op wij zen, dat de plattelandsbevolking zelf dikwijfa mede-schuldig is aan verkeersongevallen, door dat deze bevolking zich zeef weinig stoo/t aan) de verkeersvoorschrifteü, speciaal buiten de be bouwde kommen, waar geen-of wefaig politie toezicht is. Mogelijk zoude voor de landbouw-, vereenigfagen een nuttige taak weggelegd kun-;, tien zijn, door harerzij|ds mede te werken, ofa het in acht nemen der verkeersregelen door; de plattelands-bevolking te bevorderen. t DE RIJBEWIJZEN VOOR AUTOMOBIELEN EN MOTORRIJDERS. Een Koninklijk besluit van 19 Augustus 1927 stelt het tijdvak, dat de bepalingen betref-', fende de nieuwe rijbewijzen nog niet van kracht zullen zijn, vast op acht maanden, te reken - nen van 1 November 1927 af. Algemeen heeft men hieruit gelezus, aldus; schrijft de N.R.Crt., dat over acht maanden; ieder automobilist en ieder motorrijder fa het' bezit moest zijn van1 een iniieuw rijbewijs, al of niet na examen te hebben afgelegd. Dit blijkt niet fa de bedoeling van de ire-i gee ring te hebben gelegen. is eie» nader, Koninklijk besluit gekomen, dat het eerstge-: noemde aanvult. De bepaling van de acht maanden moet zóó verstaan worden, dat voor zooveel betreft de rijbewijzen, afgfegeVera tusscben 1 November 1925 en 1 November^ 1927. bedoeld tijdvak wordt uitgebreid met een; termijn, gelijk" aan het tijdvak tusscben 1 No vember 1925 en den dag van afgifte van het, rijbewijs. Dit wil dus zeggen, dat een gedeelte van; de categorie, die de rijproef moet afleggejn, dit niet binnen acht maanden na 1 'Novem-v ber, maar *bfanen twee jaar en acht maan den na den datum, waarop het rijbewijjs, einj van wien dus verwacht mag worden, dat hij nog geen routine op den weg heeft, mag nog twee jaar en vijf maanden rijden, zonder dati hij ex-amen behoeft te doen. Maar een adder,, die ai twee jaar rijdt, moet binnen acht maan den zijn vaardigheid toonelni. De rijproeven zijp thans over het geheele; land in vollen gang. Bij het centraal bureau voor.de afgifte van bewijsstukken van rijyaar-; digheid zijn reeds meer dan 17.000 aanvragen! om examen te doen binjn|engekomen. In totaal, rekent men op 70.000 examens. De directeur van bet bureau, de ;heer J. G, van Turenhout, heeft meegedeeld, dat er tot nog toe ruim 700 candidaten zijn afgewezen. De algemeene indruk is, dat er buitengewooui slecht verkeersteekens worden gegeven. Het nemen van de bochten naar links laat zeer. veel te wemschen, en het achteruitrij'diela blijkt voor velen nog een struikelblok te zijn. Van de eerste week van het examen heeft m-en een statistiek gemaakt van de gegeven») uit de groote steden. In Den Haag zakten 8, pet., in Amsterdam 11 pet. en fa Rotterdam' 13 pet. Opvallend groot is het aantal handelsrei-' zigers van het platteland, dat niet door het examen komt. De dames hebben zich nog niet in grootent getale voor het examen aangemeld. Wie zich aanmeldden, reden over het algemeön goed; er zijn er maar een paar afgewezen. Nieuwstijdingen F.ENK SCHIPBREUK. Het stoomschip „Volendaan" van de Holland- Amerika Lijn, faal zich op ©en speciale reis be vond "van de B"ermuda-eilan,den met Afgevaardig den aan boom van New Yorksche bankiers, is binnengevallen te N. York met acht schipbreu kelingen, die, gelijk gemield, zeven dagen en zes nachten in een open bootje hadden doorgebracht, voordat zij gered werden. De schipbreukelingen waren, naar de „ITfi." verneemt, een dertigjarige kapitein en zijn be manning, -waaronder een negerkok van den vier- master „Borotia G. Toss", welker schoener op 22 Oct. in een storm op 300 KM. van de Bei(m,u- da-eilan-den vergaan was. De kapitein Vertelde, dat men sedert 10 October voortdurend miet slecht weer te kampen "had gehad. D|e zeilen iwlerden aan flarden gescneura- en tien -dagen lang waren alle pompen in werking. Ten slotte mioest echter tnet schip verlaten werden. Een lid- der bemanning werd in de haast vergeten, -doch hij sprongi over boord en werd aan boord van het bootje, Waarin de anderen zc'h haddien gered, gehesehen. Toen bemerkte men, dat het kompas was ach tergelaten, waapop de kapitein weer naar zijn schip terugzwtom en'het kompas haalde. Een nood- zeil werd gemaakt en daardoor s'laagde men er in op' 35 mijl afstand van de Bermuda-eilanden te komen. Toen moesten de riemen ter hand -wor den genomen en na zes uur roeien was men nog slechts op 1 mijl afstand van het noordelijk rif van genoemde eilanden, toen een Zi.O.-storm' plot seling opstak en het bootje wierder Werd weg gedreven van de veilige kusten. Mee zwierf op de wijde zee rond tot op 29 October de „Volen- dam" werd gezien. ,^Ik had de rooie vuurpijlen klaar, toen wij de lichten van het schip zagen naderen, ik stak ze aan en men zag ons, wjj (waren gered." aldjus de kapitein. Hij vertelde evénwel niets over de ont- j beringen die hij en faj'n mannen in de open boot hadden móeten doorstaan, al vertoonde hun uiter lijk daarvan de duidelijke teekenen. Een lid der bemanning vertelde nog, dat de kok voortdurend in den bijbel had zitten lezen. Dë passagiers aan boord van -de „Voleniam" hebben 1200 dollars voor de slachtoffers bij elkaar; gé bracht. "STOiRM;. Ook de Hollandsche vissdhersvloot heeft van den jongs ten storm te lijden gehad. En 'het is nie talleen 'bij materieele schade gebleven. Zoo- als gemeld, is de Vlaardingsche steomlogger Hen- drika VL 192, schipper Dt de "Hond, binnenge- - komen, met verlies van een matroos, den 24- jarigen Jan de Kraa uit Scheveningen,, sinds» een half jaar gehuwd. De schipper deelde het volgende aan ide „N. R.Crt." mede. i !Wij lagen Zaterdag op 53 gr. 6 min. Noordier-' breedte eti 3 gr. 5 min. Oosterlengte, wind -Zuid- West, en barometerstand 75.1 aan de netten met een rifskoelte. Daar de kracht van den wind al sterkér werd, kfwlamen wij 'tegen 1 uur aan dek om de lossle 'boei op te bergen èn tevens de beu gels over de luiken te -doen. Omstreeks half drie kwam een stuk fwiater over ons schip loopen aan oakboordszijue, dat de 'lichten uitsloeg: Toen het water weg' was, 'noodden wij gekerm en wij von den twee menschen in het nettenruim, dat vol water stond, terwijl ©en man achteruit was gé- góoid. Wij misten toen den matroos Jan de Kraa en hebben overal gezocht, of hij niet klem was geggooid of aan het schip was blijven hangen. De storm woedde teen nog zoo hevig, dat Wij' het zoeken voor eigen lijfsbehoud moesten staken. Gekwetst bleken te zijn A. Vebwley, matroos te Vlaardingen, G. Zi. Blok, oudste, en M. Krijgs man, jongste, beiden wonende te Scheveningen., Waren de netteriluiken niet weggeslagen, dan waren er meer menschenlevens te betreuren ge weest. Tijdens het stormweer kwtain een zeillogger op ons aandrijven, die vermoedelijk niet m:eer ui tden weg kon. Wij moesten al het inogelijk'e doen om van dien logger af te komen, hetgeen na veel inspanning gelukte. EEN GEhElIMZINNIGE BRANBi- GESCiHIEBiENHS. Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond' een begin van brand in perceel Kerkpadi 74 te Santpoort. De bewoner Was even 'afwezig ge weest en bemerkte bij zijn terugkomst een sterke brandlucht, waarvan die oorzaak op -den zolder gev-ohden werd, Waar een bed flink smeulde. Met emmers water "west de bewoner,geholpen door buren, het gevaar af te wenden. Daags daarna sloeg de vlam echter wederom! -uit-, aldus het „Hdbl." toen een kast geopend werd, maar ook nu cftoofde men zelf het vuur. De geheimzinnige brandgeschiedienis werd even wei nog geheimzinniger, 's Middpgs brak n.l. ten derde male brand uit. Nu was de voorka|mer aan de beurt, wat bleek, nadat de buren de voor deur hadden ingetrapt. Het geheimzinnige zat vooral hierin, dat een bed, 'hettwelk geruimen tijd bij één der buren had gestaan, in de voorkamer teruggebracht, vrij spoedig daarna brandde. Met vereende krachten wisten de buren ook dit be gin van brand weer te blusschen. Voor alle zekerheid werd door den opperbranE meester een wacht bij het „brangrage" pebceel geplaatst. DIE; TRAMRAMP TE LARfBN. Op de Israëlietische begraafplaats te Die- men werd met eenige plechtigheid op 'het graf, 'waarin het echtpaar Lisser met hun 4-jarig dochtertej, 'die bij het tramongeluk te Laren op 7 Juli j.l. op zoo droevige Grijze om hel leven zijh gekomen, ter ruste zijn gelegd, een eenvoudig mo nument onthuld. Door den heer Akiba Frank'werd' het Vreesè- lijk gebeuren in de herinnering teruggeroepen en Woorden van troost tot de familie gericht- BE RAMP VAN BE „MALFADA". Be overlevende schipbreukelingen van de „Prin- cipessa Mafalda'"' hebben aan boor d van "de Con to Verdi te'Rio Janeiro de terugreis naar Ttalië aanvaard. De Italiaansihe gezant zeide bij het vertrek, dat oe terugreis voor de meeste scheper lingeu een droeve reis zou zijn, jwegens het zW-aTe verlies aan menschenlevens, zoowel ond'er de pas sagier al de bemanning, maar één troost konden de maiinen mee op bun weg nemen: zij 'hébben zich iiideus de ramp man voor man ge'dragen! volgens de beste tradities van de zee. ONGELUKKEN IN ITALIë. De spoorwegramp die bij Bari heeft plaatsi ge had, blijkt nog ernstiger te zijn, dan men aan vankelijk dacht. Naar 'thans geconstateerd' is, zijn er niet minder aan 110 gewonden; 12 hunner zul len er naar mén vreest het levlen niet afbrengen. Het aantal dóodén bedraagt'7. De speciale trein wa'arvan de rijtuigen werden versplinterd, ver voerde ongeveer auizend fascisten naar Bari voor de herdenkingsfeesten aldaar. In het Zuiden van Italië heeft dien dag nog een ongeluk plaats gehad. Een autobus, Waarin groepen fascisten zaten, die op weg Waren naar een optocht waaraan zij zouden deelnemen, sloeg om. Vier personen Werden gedood, vijf ernstig gewond en verscheidene anderen, bekwiam-en lioih- te verwondingen. ONS KINDERVERHAAL WAT JOCO EN COCO AAN WONDERLIJKS BELEEFDEN Des avonds werd er vaak aan boord Als het mooi weer was, na het eten Met dansen bij de jazz-muziek, Op 't wandeldek de tijd gesleten. Men speelde dan zeer nieuwerwets, De trommelman zat steeds te trappen, Te slaan op koper en op hout En maakte vele rare grappen. Hij was omgeven door een reeks Van allerlei moderne dingen, Triangels, ratels en zoo voort, Een seheepstrompet om door te zingen De laatste deuntjes van den dag, Om vroolijkheid aan 't bal te geven, Want tegenwoordig hoort daarbij Een boel speetakel en veel leven. De jazzband had een vreemden naai En wel „De muzikale snaken", Ze konden, als 't gezellig werd, Een heelen boel spektakel maken. Doch ziet, de trommelman werd ziek, Ik kan niet zeggen w^t hem scheelde, Doch d'arme man lag in zijn bed Toen 's avonds weer de jazzband speelde. Maar zonder onzen trommelman Was de muziek zeer onvolledig En klonk een beetje saai en mat En voor een jazzband veel te vredig. Het plaatsje van den „drum" bleef leeg, Tot Joco plots eens ging probeeren Of hij met al dat speelgoed daar, Ook niet zou kunnen musioeeren. Hij sloeg toen eerst met veel geweld En volle kracht maar op den trommel En zwaaide met een ratel rond, Probeerde ook den anderen rommel. Hij had vier handefl tot zijn dienst, Kon dus een heeleboel hanteeren En wist met al dat vreemd gedoe De menscben zeer te apauseeren. En Coco was van de partij, Die kon niet spelen met die dingen, Maar die verstond een andere kunst, Die kende de refreinen zingen. En Joco timmerde maar raak, Of er geen maat en wijs bestonden, Maar 't was zoo grappig en zoo leuk, Dat alle menschen 't aardig vonden. Hij speelde steeds met meer geweld En Coco gilde telkens harder, De menschen dansten al maar door, Al werd de jazz ook steeds verwarder. Doch die muziek wond Joco op Dat hij toen over stuur ging raken, Hij gilde oorverdoovend hard-, Wou overal muziek mee maken. Greep blaadjes van de kellners beet En liet die op het dek rinkinken En nam het glas van een mijnbeer Die whisky soda zat te drinken En smeet dat op de planken stuk, Ging zulk een woest geluid toen slaken, Dat 't heusch een beetje angstig werd En men 't concert maar gauw ging staken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4