F-Hfir Dr. BrQmmer's Hoestdrank Fa. H.S. CLOECK - ALKMAAR HET WITTE HUIS I en en nekMe Zie onze 99 hoest, Bronchitis, Asthma. -M a f l.5ü de heele en f 0.80 de halve flacon Een serieus middel (Zie voor begin 1ste pagina). Bij de desbetneffietnde post kiest voorz. leein verzoek voor van het r. k. schoolbestuur -eiejn' subsidie te mogen ontvangen van f200 voor', instandhouding van de fröbelschool en voor uitbreiding en overdekking van Üe speelplaats In 't adres wordt tevens medegedeeld dat; 31 kinderen uit deze gemeente de school be zoeken en de inkomsten alleen zijn het school geld dat 25 cent per leerling bedraagt. De voorz. deelt mede dat de meterdierheid' van B. en W. voorstelt geen subsidie te verleie-; men. De minderheid vertegenwoordigd door; spr., stelt voor een subsidie te verlaefnen van, 1100.— Was er een adres ingekomen om vairt gemeentewege ieiein fröbelschool te stichten, spr. zou voorstellen dit aan het particulier initia tief over te laten. Blestaat er zoo'n school, da,n ligt het in den lijm en op dien weg der ge meente, om, wanneer dit gevraagd wordt, sub sidie te ver leeman. - Het groote nut kan toch niet worden ont kend. Er wordt daar gezorgd voor de kleine) kinderen, en zij1 krij(gen daar een goed onder-; komen. Vooral met 't oog op de groote gezin nen is 't van belang, omdat daar de moeder; nog een andere taak heeft daa uitsluitend tie passen op de kleine kinderen. Het ligt op. den weg der overheid, zoo de exploitatie geen gunstig resultaat heeft, subsidie te geven. Die subsidie wordt gegeven voor de ongedekt ge bleven kosten in de exploitatie en niet voor de speelplaats. De heer Optjers zegt niet sympathiek te staan tegenover dergelijke scholen. Die ouders zelf in de eerste plaats moeten voor huh kin deren zorgen en ligt het niet op den weg' der overheid hieraan iets te geven. Wanlniejer de kinderen al zoo jong onder tucht moeten wor den geplaatst, zou ik deze tucht niet ver-de b willen laten gaan. dan die van de ouders. En er worden reeds zooveel offers van die gemeen-' te gevraagd op het gebied van de scholen, dat ik hierop niet wensch in te gaan. De heer Zut zegt dat er door een gedeelte van de kinderen 25 oent wordt betaald en door een gedeelte niets. Dp kindienen zijn in een fröbelschool goed bewaard en zou spr.- er niet tegenop zien om deze f] 100 te geven. De heer Bart-ern zegt dat zijn groote bezwaar is de groote kosten die reeds voor het onder wijs moeten worden gemaakt. Waar we hier toe niet zijn verplicht, zou ik ook de bijdrage niet willen geven. De heer Kwadijk zegt dat er op gewezen wordt dat de kinderen voor gevaar behoed zijn. Wanneer de kinder-en langs de straat naar d-e school gaan, staan zij aan nog grooter ge-, varen bloot. Van Kath. zijde is voor een open bare fröbelschool nooit medegewerkt en m 'Zuidscharwoude boogde de Secretaris er op, het zoo mooi te hebben t-egengewejrkt tegen over de dissidenten. i De voorz. is van oordeel dat de ouders zelf 'dit gevaar moet-en beoordeelon. Ejn dat, gevaar bestaat evengoed, waar men weet dat de kinderen reeds met 6V2 jaar naar school! kunnen. Spr. wenischt niet in te gaan op de woorden, dat er door anderen niet gevo-eld( wordt voor 't openb. fröbelonderwijs; hij zou dan alleen willen z-eggen, dat men gaeh kwaajd) met kwaad moet vergelden. De heer Zut z-egt dat wanneer hier voori de openb. school fröbelonderwijs zou wortiemi gevraagd, hij er niet t-egen zou zijh. Hoe men er in Zuidscharwoude over oordeelt, weet -hij niet. - i De heer Broersen kan met den voorz. miele-- gaan, omdat de groote gevaren worden ont weken en de kinderen op de fröbelschool veilig zijn bewaard. - L De voorz. wijst op Alkmaar, waar verschil-; lende fröbelscholen bestaan, en waaraan de stad subsidie geeft. De heer de Geus geeft toel dat er heel wat; zorgen aan de kleine kiinjderen zijn verbon-, den, maar zou 't aangenaam zijn, wanneer men geen zorgen kende? De v-oorz. antwoordt dat de kinderen er heen' gaan, omdat het nuttig is, omdat 't er veilig is* en omdat de kinderen er naar hunkeren. De heer Kpoij wil het nut niet betwisten, maar wenscht de gemeente nog niet meier te bezwaren, waar al zooveel betaald wordt. De voorz. meent dat wanneer men van hef nut overtuigd was, men over het financie-ele gedeelte zou heenstappen. De heer Optjers zegt dat het mogelijk is dat de school nut afwerpt, maar kan dit niet in zien. Spr. zou 't zelfde z-eggen wannieer het een openbare school betrof. Hoe mee'r die kin deren op straat komen, hoe meer zij met ver-, schillende ondeugden in aanraking komen. Spr, meent dat een dergelijke school niet tot de zorg van de gemeente behoort. D-e heer Broersen wijst er dan nog op dat de meeste kinderen uit arme geizininjen komen, en die niet kunnen betalen. Dat is op dein duur, niet houdbaar voor de fröbelschool. Het voorstel van den voorz. wordt hierna: verworpen met d-e heeren IBroieirsien en Zut voor. i Een verzoek is ingekomen van het r. k.1 Lyceum te Alkmaar om een bijdrage van f 150 per leerling per jaar, die uit N00rdscharwoud-e! de inrichting bezoekt. De meerderheid van B, en W. stelt voor om dit bedrag t-e gev-en voor iedere leerling die uit deze gemeeintie heengaat. Zij stellen dit voor, omdat, waar voor H,.B.]S. en Gymnasium een bijdrage moet worden gegeven het billijk is te noemen dat ook aan bijzondere hoo -gere instellingen wordt bijgedragen. Door de in williging van het verzoek past «men zich aan bij de pacificatie, ai is het oor een bijdrage die niet door de wet wordt voorgeschreven. Wij mogen aan de ^leerlingen die het lyceum wenschen te bezoeken;, ,geen belemmeringen in den weg leggen. Wanneer zij de H.B.S. zouden gaan bezoeken zouden wij gedwongen worden de bijdrage te voteeren. De heer Ootjers zegt geen voorstander van ver snippering of van afscheiding van onderwijs te zijn Noodgedwongen moet worden bijgedragen aan 't gymnasium waarvoor geen verhaalrecht bestaat. Graag zouuen wij dit anders zien, want nu moet de gemeente ook voor hen, die het zelf kunneuj doen, uetalen. Dit wordt ons niet opgelegd. Uit principe heb ik hier geld voor over. De leerlingen zouden worden onttrokken aan 'het gymnasium en daardoor zouden de kosten voor de gemeente automatisch verhoogen. Waar ons dit niet door de wet wordt opgelegd, wenscht spr. zelf hieraan niet te beginnen. Die heer De Geus kan zich nog goed herinnerei( hoe in den raad de kwestie van het gymnasium is besproken. Het stond den raad zeer tegen te moe ten betaien, maar we werden er toe genoodzaakt. Al zijn de kosten hier ook lager dit wordt ons niet opgedrongen, en spr. kan zich niet indenken dat de raad nu opeens zal zijn omgekeerd. Waar wij 'dit niet moeten doen, moeten wij het niet doen ook. De heer Barten. Wil men de gelijkstelling van het onderwijs volgen, dan moeten we hieraan ook subsidie verleenen. Het is waar dat er kinderen 'zullen worden onttrokken aan de andere inrich tingen, maar dat mag men niet als argument ge bruiken. Het gaat ook niet aan door het niet ver leenen van een bijdrage de menfechen te dwingen de openbare instellingen te bezoeken. De kosten zijn ook aanmerkelijk lager dan bij de R.H.B.S. Spr. wil met het oog op de gelijkstelling het ge vraagde bedrag toestaan. De 'heer Zut is het hiermede volkomen eens. Als er leerlingen zijn voor het lyceum komen wij er met f150 af. Aan de H.B.S. moet meer wor den betaald. En wat de gelijkstelling betreft, men kan gaan waar men wil. En het zal direct niet zoo'n vaart met de leerlingen loopen. De voorz. Wanneer de raad voor het feit ge- piaatst werd de bijdrage te verhalen, zou zeker worden besloten dit niet te doen. Omtrent het ver naai zijn andere meeningen gevormd geworden. Nu acht men verhaal op het platteland uit den booze. De ouders van het platteland hebben toch alreeds meer kosten, dan die uit de stad. Zij ver- keeren toch al in ongunstiger conlditie. En mef een eventueel verhaalsbesluit zou aan de stad een voorsprong worden gegeven. De hooge kosten die -betaald moeten worden komen voort uit de ont vettend lage schoolgelden die veelal worden betaald Veel ouders op het platteland sturen hun kinderen al niet heen met het oog op de hooge kosten, en diitj zou in het geheel niet gebeuren wanneer men ver-v haai toepaste. Spr. wenscht ook om deze rede-i nen het verzoek! te steunen. ;De heer Ootjers zegt, dat wanneer dat besluit werd genomen, het vorig besluit van verhaal voor de handelsschool niet gerechtvaardigd is. v De voorz. antwoordt dat dit mee gedaan is met het oog op de u.l.o.-school. De heer Ootjers zegt dat het besluit al genomen was voor er sprake was van de u.l.o.-school. De voorz. geeft toe dat de consequentie dan mee brengt dat het verhaalsbesluit wordt ingetrokken. (Wanneer de raad gunstig zou beschikken zou men geen enkel verhaal meer moeten toepassen, maar zou dan toch eenige reserve willen maken voor de u.l.o.-school. De heer Ootjers zou het verhaalsrecht ook niet in ieder opzicht willen doordrijven, omdat daar- Idoor de g elegenheid tot studeeren zou worden ont nomen aan minderbedeelden. Ik laat volkomen een ieder in z'n waarde, maar dit is een geheel wille keurige zaak. De heer Barten. Het hooger, middelbaar en Ly- ceumonderwijs is geen handelsonderwijs. Het wordt thans een principieele kwestie. Het gaat hier om het bijzonder en openbaar hooger onderwijs. De groote oorzaak in het vele wat de gemeente moet betalen is het lage schoolgeld dat wordt geheven. 1 De heer Kooij gaat volkomen accoord met de 'woorden van den heer Ootjers. Zoo gauw wij van het betalen afkonden, zouden wij het zeker doenf Spr itegen het verzoek van het r.k. lyceum. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om het gevraagde bedrag toe te staan wordt ver worpen met de heeren Ootjers, De Geus, Kooij en Kwadijk tegen. Voor de afd. Langedijk van de vereen, tot bevor dering van het vakonderwijs, is uitgetrokken fno en voor de hoofdafdeeling f15. Op voorstel van B. en W, wordt aan de r.k. leesbibliotheek een subsidie verleend van f ro.- B .en W. stellen voor gunstig te beschikken op een verzoek van de landstormcommissie om f iq subsidie tc mogen ontvangen. De heer Kwadijk zegt dat deze f 10 weggegooid geld .is. Ik zie het nut er niet van ini- Het is iets/ dat) bestaat voor eventueele onlusten. Het is in het ge heel geen arbeidersbelang. De onlusten kome^ voort uit een soort volk dat min bedeeld is, dooi" den druk van het kapitalistische stelsel. En in 1903 was toch ook geen landstorm noodig. Hietf leger is erdoor om onlusten tegen Jte gaan. E5i dan is 1 cent mij nog teveel. De voorz. antwoordt dat men dan eens moet zien uit welke personen de landstorm bestaat- Voor 80 pCt. uit arbeiders. De heer Kwadijk. Van een bepaalde categorie- De voorz. Daar moeten we niet op letten. Wij moeten alle politiek'uit de zaal bannen. Een saluut aan die heeren, die zich beschikbaar stelden. Wij kunnen het alleen betreuren dat nog niet meerde ren zich onder deze vanen schaarden. De heer Barten is van oordeel dat de arbeiders in de eerste plaats ervan profiteeren, wanneer de rust gehandhaafd blijft. Alle onlusten brengen werkloosheid en dat drukt in de eerste plaats op. de arbeiders. l J[ jjJj-J De heer Kwadijk'. Het is geld uitgeven aan militairistische dingen waar ik tegen ben. De subsidie wordt hierna met den heer Kwadijk tegen toegestaan. De raad keurt goed de post van f5.voor het lidmaatschap van een adviezenbureau betreffende betrouwbaarheid van collecten en collectanten. Aan de afd. Langedijk L.T.B. wordt een subsi die verleend van f25.voor den cursus '27c'28„ en aan den proeftuin „Knfriemerland" f15. Weder wordt f 10 verleend aan de geitenfofe- vereeniging. De plaatselijke inkomstenbelasting is begroot op f 19000.de hondenbelasting op f 250.en de post vermakelijkheidsbelasting op f800. i De begrooting wordt dan vastgesteld met een bedrag in ontvangst en uitgaaf op f 97280.261/2, de kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op f 265.871/^ terwijl de post onvoorzien op de begrooting gro'ó# is f6882.33i/2. De voorz. brengt de commissie nog een woord Van dank voor hare bemoeiingen. Bij de rondvraag maakt de heer Kooij de opmer king of het niet mogelijk is, dat alle raadsleden, be-, 'halve de wethouders de begrooting nazien. Dan. kunnen alleen die posten waarop aanmerking ge-i maakt is, besproken worden. De voorz. antwoordt dat de begrooting in heb openbaar behandeld moet worden. Het reglement) van orde schrijft voor een artikelsgewijze behande ling en spr. meent van de gemeentewet ook. De heer Kwadijk is niet gerust over de werki- loozen, omdat hiervoor geen bedrag is uitgetrok ken. Spr. vraagt of dit nog niet kan of dat daar voor een andere weg gevolgd kan worden. De voorz. antwoordt dat het bedrag niet behoeft te worden uitgetrokken. Op de begrooting komt, een bedrag voor van f 350.voor werkeloozen- verzekering. Wanneer men echter niet weet, of er werkloosheid zal komen, ligt het niet op den .weg een bedrag uit te trekken. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. n

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6