De Koog- en Bleet Buitenland Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Door den neer J Groen, lid van den Raad, is in het volgend schrijven de uitnioodiging van het Bestuur van de vereeniging „De Voorzorg" afge wezen: f „Voer zoover mij bekend is er geen kwestie tusschen Uwe vereeniging en den Raad of een zijner leden; de opmerkingen in den Raad be troffen het Burg. Armbestuur en het Raadslid, den heer du Burck. En wat nu mijn vragen betreft, in mijn laatste ingezonden stuk, waarin ik de uitnoodiging tot een debat afwees, gaf ik reeds te kennen dat een ant woord van den heer du B„ wat hij had moeten geven in de courant, niet meer noodig was, omdat uit Uw schrijven aan den Raad de feiten duidelijk1 in het licht zijn gesteld. Zoowel de andere Raads leden als ik zullen hieruit hunne conclusies ge trokken hebben. Intusschen spijt het mij dat, ondanjks de feiten en data's door U zelf erkend, Uw Bestuur, nadat de heer du B. het antwoord in het openbaar schul dig bieef en de uitvlucht tot een debajtvergadering te baat nam, met alle geweld toch op zoo'n veri- gadering aanstuurt. Dit is wel een zeer zonderlinge houding en als U dit zelve nog niet inziet, gelieve dan te probeeren te begrijpen dat ondergeteekende, nu alle voor de Raadsleden zeer duidelijk is, zich. niet wenocht te leènen tott een bespreking die geen nut kan hebben. Een bespreking, die in hoofd zaak zou uitloopen op een discussie over neven^ kwesties en blijkbaar alleen door U is belegd om den heer du B. een kanis te,-geven zijn houding ^oed te praten. Wemu, die kans zij hem gegund. De nuchtere feiten zullen tenslotte ook de oogen van de nu nog bevooroordeelden wel openen. (Volgt onderteekening.), - BROEK OP LANGENDIjK. Zondagmiddag had vijf geraakte het 7-jarig dochtertje van den heer P. Kloosterboer' voor het café van den heer J. de Boer al spelende te water. De 13-jarige Roeiof Nieuwenhuis, zulks ziende, aarzelde geen oogenblik, sprong met zijn Zondag- sche pakje aan te water en mocht het genoegeri| smaken haar van een wissen dood te redden, daar zij al in zinkenden toestand verkeerde. Voorwaar een kordaate en edelmoedige daad van dezen nog (zoo jeugdigen redder Wij waren niet van plan om zoolang het onder- zoek tegenover den heer Blaeser nog gaande was, iets te publiceerèn, hoewel ook ons wel, vooral-in; een kleine plaats, waar deze kwestie in aller mond' is, het een en ander ter oore is gekomen. Nu elders ynedeeeldingen hebben plaats gehad, is er voor ons geen enkele reden meer om te zwijgen, v Ons is dan bekend, dat de heer Blaeser bij hef /eerste onderzoek van B'. en W. pertinent ontkende, ooit eenige gift van welken leverancier oko, te \hebben gekregen en verontwaardigd alle schuld ^ontkende. V Al heel 'spoedig is de heer Blaeser op deze bewe ring. teruggekomen en heeft erkend een paar maal een couvert met inhoud te hebben geaccepteerd van een paar firma's. In een later verhoor is daarop de bekentenis ge volgd dat ook van een derde firma wel eens eerf couvert met inhoud is aangenomen/. Vast staat nu, door eigen erkenning van den heer Blaeser, dat de gasdirecteur van Schagen heeft ontvangen een gift van de firma Wilson, de leve rancier der gasmeters, van de firma Berghuis, ko- lenleverancier en van de firma Gautzsch, leveran cier der fittings enz. Donderagd heeft plaats gehad een conferentie tusschen B. en W„ den heer Van der Stel, de be wuste aanklager en den heer Blaeser, waarover wij geen nadere mededeelingen hebben kunnen krijge. In het bijzonder reglement van Bestuur voor den .Koog- en Bleekmeerpoldnr is bene wijziging gebracht, die voor de ingelanden nogal van be- teekenis moet worden geacht. Art). ,3 van het bijzonder reglement eischte voor de verkiesbaarheid tot lid van het bestuur een grondbezit van drie Hectaren. Het in cultuur brengen van veel grasland tot bouwland werd: oorzaak, dat vele ingelanden, door bovengenoemde bepaling het stemrecht misten en daardoor verstoken bleven hun invloed te kun nen uitoefenen op den 'gang van zaken in den polder- In plaats van drie Heet. wenschten stemgerech tigde ingelanden nu, dat het voor He verkiesbaar heid .vereischte grondbezit zou worden vermin derd tot twee hectaren. De Heeren P. Wijn en W. Bakker, ingelandjen van genoemden polder, richtten ivih tot Ged- Staten, met verzoek te willen bevordjeren, dat art. 5 van het Bijzonder Reglement van bestuur bepaalt, dat voor 'de stemgerechtigdheid qen grondbezit van slechts i/2 H.A. voldoende is. Zij grondden hun verzoek op de uitbreiding) van liet bouiwland, zooals boven aangehaald. De Staten beslistten in gunstïgen zin en licht ten hun voorstel als volgt toe: Uit ©ene door het polderbestuur toegjezonlen opgave van de verdeeling van het grondbezit in den polder bleek ons, dat tegen inwilliging va.n laatstbedoeld verzoek geen bez!waar behoefde te worden gemaakt. Van de 31 ingelanden, die thans het stemrecht missen, zouden dientengjevolge 13 dit recht kunnen verkrijgen. Aangezien voorts een grondbezit van meer dan 25 hectaren in den polder niet meer voorkomt, kan o.i. tevens het slot van art. 5, volgens hetwelk zoodanig grondbezit recht op 6 stemmen geeft, vervallien. In verhand met het bovenstaande is er naar onze meening aanleiding ook het voor dp verkies baarheid tot lid van het Bestuur vereischR grondL bezit op een halve hectare te bepalen- Art. 3 luidt nu als volgt: Het grondbezit, voor de verkiesbaarheid tot lid van het Bestuur vereischt, wordt bepaald op eene halve hectare. Art. 5 luidt: Het grondbezit, voor de stemgereehtigheid ver eischt, wordt bepaald- op eene halve hectare, zul lende hij, die meer .dan "5, doch niet meer dan 10 hectaren heeft, twee stemmen; die meer dan 10, doch niet meer dan 15 hectaren heeft, driie stemmenj die meer dan 15, doch niet meier dan 20 -hectaren heeft, vier stemmen; pn die meier dan 20 hectaren heeft, vijf stemmen hebtpn. f Het kan ongetwijfeld voldoening wékken, "dat de Stalen in dezen voor ingelanden gunstigenj zin -hebben beslist. Uit den Omtrek. SCHAGEN. v Omtrent de bekentenis van den gasdirecteur al hier inzake corruptie, waarvan de Tel. dezer da gen een bericht had, vertelt de „Sch. Crtv" he;ti volgende: 1 Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden Vrijdag 4 November j.l. onder voorzit terschap van Burgemeester Wiebe van Slootten, tevens secretaris. Afwezig de heer Mienes mei tiericht van ver hindering wegens ongesteldheid. Na opening met een welkomstwoord door den voorz., leest deze de notulen der op 30 September 1.1. gehouden vergadering, welke notulen onver anderd worden goedgekeurd- Ingekomen stukken. De voorz. leest een ingekomen öfehrijven voor van enkele ingezetenen, die vragen dÈ" lantaarn voor de melkfabriek „Vita Nova" wederom te laten branden- De voorz. wijst er op, dat deze lantaarn, inder tijd is weggenomen, daar ze overbodig geacht werd. De heer W.uis acht de weder-plaatsing van de lantaarn beslist noodig. De heer Tromp beweert het tegendeel. Met 7 tegjen 3 stemmen (de heeren Krom, Borst en Tromp) wordt het voorstel-Wiuis om de lan taarn weder te plaatsen, aangenomen. Subsidie wintercuisussen. Van de plaatselijke afdeeling van den L.T.B. wordt voor verwarming en verlichting een sub sidie gevraagd vau f30 voor een cursus ia be drijf sooul role. De voorz. deelt meae, dat B. en W. f20 vol doende achten. De heer Kostelijk is er niet voor, dat hier op beknibbeld wordt én toont aan, dat f30 niets te veel is. De heer Tromp vindt het ook beter -de ge vraagde subsidie toe te staan. Na eenige discussie wordt het voorstel vau B. en WL om f 20 subsidie te geven met tegjen de heeren Borst, Groenland', Quant en Tromp, aangenomen. Van den L.T.B. is verder 5i samenwerking met „Nieuw Leven" een schrijven ingekomen om voor een Tuinbouwwintercursus voor verwarming en verlichting f 50 subsiedie te mogen ontvangen. B. en W., aldus den voorz. meenden, dat f40 voldoende was. Wethouder Wijuker wijst er op, dat er steeds meer van dergelijke subsidie-aanvragen komen, hetgeen veel geld kost. B. en W|. mjeenden wat te moeten bezuinigen. De heer Tromp wijst op "het belang van deze cursussen voor de gemeente. Met beide wethouders tegen wordt besloten f 50 te geven. Een verzoek om meerdere lichtpun ten in Wijk G nabij den Holleweg, welk verzoek namens eenige belanghebbenden is gedaan door de heeren Pronk, v. Baar en 'Appelman, wordt naar de adviescommissie vepwezen. Op een subsidieverzoek, van f75 door de mu- ziekvereeniging „Hugo" wordt z. h. et. goedgun stig beschikt. Een verzoek van den keuringsveearts oüi zijn tijdelijke aanételling te verandfcren In een vaste aanstelling werd om bericht en raad) gesteld in handen van B. en W. Uitbreiding laagspanningslnet. Aan de orde is thans een voorstel van B. en W. om over te gaan "tot uitbreiding van het laag spanningsnet in enkele deelen dier gemeente, te beginnen bij het Zuideindie. Na eenige discussie wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W;. hieromtrent besloten. Verhuringen. B'. en W. vragen den Raad hen machtigingj te verleeinen het grasgewas op het sportveld; weder overeenkomstig een 'indertijd geno men raadsbesluit bij inschrijving op de bovetn.1- staande voorwaarden te verhuren voor 2 of 3 jaren. 1 Z- h. st. aldus besloten. Verder betreft 't de verhuring van le^ikiele: perceeltjes gemeentegrond n.l. het tuiimtjie thans) onderhands verhuurd aan dein heer G. Boe-' kenstein voor f2.— per jaar. Een stukje grond, op de Kabel, thans ver huurd aan den heer De Groot voor f28 per jaar; Een stukje grond, verhuurd aan den heeij S. Oinneweer op de 'Kabel voor K3 per jaar*' Den toegangsweg naar het station. Njoord-i Scharwoude, thans verhuurd aan den heer Jai-t Pancras voor f 10 per jaar. Voor het behoorlijk nakomen der rekening-, voorschriften is het noodig, dat deze verhu-i - ringen besluiten zijn, welke de goedkeuring; van Ged. Staten vereischen. Om deze reden vragen !B. en W. de mach-; tiging van den Raad, welke zomider discussie wordt toegestaan. 1 De voorzitter brengt thans het in de vorige vergadering aangehouden voorstel tot verhoo- ging van den pensioen-grondslag van Dokter Spierings, die indertijd als tijdelijk schoolarts is aangesteld. - Thans is een vaste aanstelling gevolgd; der- halve stellen B. en W. voor de pensioengrond slag van Dr. Spierings als schoolarts op f1350; te bepalen en zijn pensioengrondslag als g|e- meente-geneeshieer te bepalen op f2100.— j 22. h. st. wordt dit voorstel van Bi. en W. I aangenomen. 1 le Suppletoire Begroeting 1927. Een suppletoire gemeentebegrooting 1927, j wordt zonder discussie goedgekeurd. I Van Overheidswege was voorts een schrij ven aan de gemeente verzonden, waarin ver-- zocht wordt toe te zien, dat evetituee-Le uit-; besteding van kinderen slechts in gezonde ge zinnen plaats vindt. Een in dier voege voorgestelde wijziging van het reglement van het Burg. Armbestuur, wordt z.h.st. goedgekeurd. Vervolgens werd de Obligatie, no. 11, igroot f800 van de geldleening ad f24000 uitgeloot. Aanleg Electrisch licht. Hierna kwam ter tafel een voorstel van de commissie van Pijstand van het Gemeanfte Electrisch Bedrijf, die aan IB. en W. onge-i vraagd een advies had verstrekt omtrent een 'voorstel om voor fekening van het Bedrijf te nemen de verschillende palen, op de erven van \erschillende aangeslotenen aan het laag spanningsnet, van de woningen, die verder dan 30 of 40 meter van het net verwijderd zijn,, zulks totbsen maximum van 2 palen voor lede ren aangeslotene. Als reden wordt opgegeven, dat bet voor enkelen misschien moeilijk zal zijn dit te bekostigen. i B. en W. meenen te moeten adviseenen omi wegens mogelijke kosten, daaraan verbon den, op dit voorstel niet in te gaan. i De voorzitter deelt mede, dat B. en W. uit het oogpunt van bezuiniging aldus voorstel den. De heer Tromp acht het nemen van een be sluit, lails door de commissie voorgesteld, ab-j soluut niet nadeelig voor de exploitatierekening van het Bedrijf. Bovendien is men dan verze kerd van goede palen, terwijl men waaweier men 't plaatsen aan particulieren overlaat kans loopt minder goede palen in het net te' krijgen, hetgeen wel eens gevaar kon opleve ren. Spr. acht het geen bezwaar, daar het het Bedrijf weinig zal kosten; hoogstens 25 palen.. Elke aansluiting is een voordeel voor het Be drijf, al gaan er in den beginne ook eenige onkosten mede gepaard. Weth. Krom vraagt of het wel op (len weg van fret gemeentebedrijf ligt om hiervoor te zorgen. De voorz. zegt dezelfde meening te zijn toege daan. Wat het gebruik van minderwaardige palen betreft, deed spr. mede, dat bij nieuwe aansluitin gen .ai.bv bij den heer Klaver reeds bepaald wordt, dat deugdelijke palen gebruikt moeten (worden. De heer Kostelijk verklaart zich tegen overna me van de palen door het bedrijf, daar spr. dit nadeeig acnt voor een gunstige exploitatierekening; De heer Quant wijst op het voordeel van nieuwe 'aansluitingen voor het G.E B. Derhalve zou de commissie van au vies tegemoet willen komen door 2 palen voor rekening van het bedrijf te laten 1 nemen. De heer Pc-ol merkt nog op, dat bedrijfspalen in alle geval beter zijn, dan die door particuliererf worden gebruikt. De heer Van Langen sluit zich aan bij de woor den van de heeren Iromp en Quant. Met de stemmen van de heeren Krom, Wijnlcer. en Buis tegen wordt het voorstel van de advies-! commissie hierna aangenomen. V Do voorzitter zegt het te moeten betreuren, dat; dit besluit is gevallen De heer Kosteiijx vraagt dan den voorzitter, (waarom er geen voorstel van B. en W;. op de agenf tda voorkomt, betreffende het verleenen van een gratificatie aan den onbezoldigden ambtenaar ter secretaiie, den heer den Ilartog, welk voorstel door /spr. de vorige vergadering is naar voren gebracht, 'doch dat op voorstel van den heer van Langen tot fleze vergadering is verdaagd, om welke reden spr. fiet toch zeker op de agenda had verwacht met een prae-advies van B. en W. De voorzitter zegt dat B. en W. er niet over hebben vergaderd en ook geen prae-advies hebben De heer Van Langen vindt het niet op den weg 'liggen van den Raad om dezen onbezoldigden amb tenaar een gratificatie te verleenen voor werk dat hij niet direct voor de gemeente doet. Is zijn '(salaris te laag, dan moet het herzien worden^ waaraan spr. eventueel wel zou willen medewer ken. Een vaste vergoeding is niet de manier. Weth. Krom merkt op, dat bedoelde persoon slechts een hulp is van den secretaris. Waar hij hij dus niet een functie vervult, in welke de Raad (hem heeft aangesteld, ligt het niet op den weg van den Raad op het voorstel van den heer Kostelijk 'in te gaan. De heer Kostelijk herhaalt zijn in de vorige ver- vergadering gehouden pleidooi er tevens op wij zende dat de heer den Hartog de burgemeester, •wanneer deze afwezig is, of door ziekte afwezig zou zijn, vervangt en de gemeende-administratie dan geen nadeel ondervindt en even goed gere geld door gaat. 1 De voorzitter wil er niet te zeer op aandringen doch acht het niet meer dan billijk, dat de voor1- gestelde gratificatie als bewijs van waardeering voor aan de gemeente bewezen dienjsten, gegeven wordt. f De heer Groenland is er niet v-oor op deze ma nier' een vergoeding te geven. De neer Wuis stelt voor een gratificatie van f 150.te geven. Het voorst el-Kostelijk om een gratificatie van f 300 te geven, wordt verworpen met 7 tegen 3 ^temmen. Voor stemden de heeren Kostelijk, Wuis en 'Tromp. Het voorstel Wuis wordt verworpen met 6 te gen 4 'stemmen. Voor stemden de heeren Wuis, Kostelijk, van Langen en Quan't. De heer Kostelijk betreurt dit door den Raad genomen besluit. Hierna sluiting der openbare vergadering. (Overgenomen uit „Ons Blad.") i Nieuwstijdingen POGING TOT DOODSLAG. Twee mijnwerkers uit Hoensbroek hebben Zori- dagavond den heer Eggen, beambte van de staats mijn Emma uit 'Hoensbroek, toen hij aldaar uit' een café kwam, overvallen. Zij brachten hem een steekwonde in den rug toe welke een der longer} raaKte. De man werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De beide daders zijn gearresteerd. MAN ONDER DEN TREIN. Zondagmorgen half acht is op den oribewaakten overweg aan de Koenenkade bij den Amstelveen- kchen weg het lichaam van een man van middel baren leeftijd gevonden- Hij had een zeer diepe wonde aan het hoofd. Het lijk is naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. De man bleek een bewoner van Heemstede te zijn. Vermoedelijk is hij Zon dagavond door den laatsten trein uit Aalsmeer, toen hij den onbewaakten spoorweg passeerde, ge grepen en gedood. DE RADIO BRACHT DE OPLOSSING Te Leiden wilde reeds eenige jaren geleden een jongeman in het huwelijk treden. Dit bleek ech ter niet te kunnen omdat de wet voor personen beneden 30 jaar de toestemming der ouders ver eischt, welke van den vader niet was verkregen/. Deze was nl. eenigen tijd geleden naar Indië ver trokken, zonder dat de zoon ooit meer iets van hem had gehoord. Alle middelen waren aangewend; ook de bemiddeling van het Departement van) 'Koloniën bleef zonder resultaat. Hij wendde ziek/ t ien tot de firma Philips te Eindhoven om met be-j hulp van den radio-omroep het adres van zijn va^ 'der op te sporen. De firma Philips voldeed hieraan <en inderdaad kwam' dadelijk van een der gemeente besturen in Indië het bericht terug dat de vader, daar eenigen tijd geleden was overleden. Aan hef verloofde paar stonden thans geen belemmeringen! meer in 'den weg en dezer dagen is het, zoo lang uit j gestelde huwelijk voltrokken. EEN VORSTELIJK HUWELIJK TE NAPELS. 't Moet Zaterdag j.l. een indrukwekkende' trouwpartij zij|n geweest te Napels, toen prinse^ Apna van Frainkrijk met prins Amadeus vajnj Savoje, hertog van Apulië, in het huwelijk trad. Vier koningen waren er bij tegenwoordig, e|n het aantal prinsen en prinsessen, hertogen en; hertoginnen was legio. Alle Europeesche vor stenhuizen waren vertegenwoordigd in de brui loftsgasten, die temidden van het feestgeroes{ wel geen gelegenheid zullen hebben gehad om' uit te pluizen in den hoeveelstm- graad zij fa milie van elkaar waren. Vrijwel de g-ehie|el4| Almanach de Gotha was er in levende lijve,- Zoo ooit een vorstelijk huwelijjk de onwezen lijke schoonheid en romantiek van een sprookje} heeft bezeten, dan was het 't fietest te Napels} de oude hoofdstad van het koninkrijk dier beide} Siciliën, die door haar atmosfeer en archit-ec-| tuur er toe bijdroeg aan den bruiloftstoet iets feërieks t e geven. De 21-jarige bruid en haar vijf jaar oud-ere bruidegom reden in hun statie karos van het Palazzo Reali di Capodimo-nte,, dat buiten de stad is gelegen, naar het konan-i klijk paleis en van daar naar de Basiliek St< Francesco di Paolo, waar de kerkelijke inze gening is geschied. - 1 De Italiaansche koninklijke trein was naar Brussel gezonden om de prinses af te halen ien haar naar Napels te voeren, -waar Kaar bruide gom, die een zoon is van djen hertog van Aosta, den broeder des konings, haar opwachtte. Hij was kort te voren bij koninklijk decreet tot generaal bevorderd,. En toen begon het wonderlijke sprookje. Een voor een kwamen 'de vorstelijke gasten aan: d(e sombere jonggezellen-koning Boris van Bulga rije, de met tennisspelen 'den tijd doodienden ex- koning George van Griekenland, _d(e joyeuze ko ning Alfonso van Spanje, die op een indgukwek- kecden oorlogskruiser klwam aangevaren en, le venslustig als steeds, een zeereisje vastknoopt aa.n het bruiloftsfeest. Uit Rome stroomde het prinsen en prinsessen, en tusschen alle vorstelijke figuren door bewoog zich Mussolini, die herhaaldelijk apartjes had met koning Alfonso, naar men zegt over Tanger en andere netelige Afrikaansche problemen. Heel Napels verkeerde in feestvreugdede auto's met gasten reden af en aan, en df wandeling van het bruidspaar djoor de oude Napolitaansche wijkeu na afloop van de eerste steenlegging voor een tehuis voor onverzorgde kindjeren, einde vorige' week, dat den naam van'Prinses Anna zal dra gon, wekte geestdrift. De bruidsloet met dje keur "van toiletten, ge- texfid met de schoonste en kostbaarste kanten uit' Italië en Frankrijk, die idjoor de schilderachtige straten trok, was het 'hoogtepunt der feestelijk heden, welke in kleurenrijkdom en romantiek de vorstenhuwelijken uit vroeger eeuwien scjienein te evenaren. .1

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2