Waar FAAM en BZK vandaan komen Verschillende vertegenwoordigers van de, pers hebben op uitnoodiging der Directie eenl omwandeling gemaakt door de grootsche en momentale fabriek der N.V. v.h. Louis Dbb-: belman. voor eenige maanden geheel voltooid, en gebouwd tusschen Hoogstraat en Groenjen- daal, te Rotterdam; een oppervlakte beslaan de van ruim 3000 M2. Daarm zijn onderge bracht de tabaks-, sigaretten- en thee-fabriek. Onder leiding van de architecten B. Hooykaas; Zoon werd met het afbreken der oud® hui zen aan het Groenemdaal in 1925 begonnen; een werk gepaard gaande met vele moeilijkhe den. daar het bedrijf moest doorgaan, doch, dat thans geheel voltooid een indrukwekkejnd' bouwwerk vormt in dit oude stadsgedeelte. De Directie, bestaande uit de Heeren R. S. P. Schuil en L. A. A. van der Heiden, heeft, door het initiatief nemen om het bedrijf geheel te modemiseeren die kroon gezet op dein le vensarbeid van den stichter, wijlen den 'Heer Louis Dobbelmann, die als zoon van een Nij- meegsch tabaksfabrikaat in 1866, na een 6-ja- rig verblijf in Amerika, in ons land terugkeer de, om te Rotterdam van de firma H. van Woerden Zoon een kleine tabakskerverij met winkel aan de Hoogstraat gelegen over te ine*, men, welke hij in datzelfde jaar onder eigen naam heropende. Hij hoorde ook een naastbij; gelegen pand, waarin hij een stoomketel inet, machine liet plaatsen, waarmede zijn machinalej kerverij was gesticht. Deze is de bakermat van de in onzer tijd, zoowel in binnen- als; buitenland, om haar tabaksproducten beroem-' de Dobbelmann-fabriek. W:ant onder 's Hee ren Dobbelmann's energiek zakenbeheer werd het bedrijf gestaag grooter in omvang. In dei eerste periode van ontwikkeling was bet be drijf over 3 verschillende plaatsen -in !de stad verdeeld, doch in 1884 maakte de aankoop van de voormalige suikerfabriek van de firma van; Oordt aan de Hoogstraat het mogelijk, dat alle takken van bedrijf onder één dak ge bracht werden. De omzet naar het buitenland was toe'u reietds van belang, doch omvangrijker zou het wordeinj taande heer Dobbelmann zich in '70 de mede werking van den Heer A. Zwemjk verzekerde) die later in 1901, tegelijk met eiein schoonzoon; van den heer Dobbelmann, den Heer R. Hi van Schaik, als directeur optrad van de in-j middels opgerichte Naamlooze Vennootschap v/h Louis Dobbelmann. Dat was helaas het zelfde jaar, waarin de Heer Louis Dobbelmann1 door den dood aan zijn werkzaam leven werd!' onttrokken. Willen we eveln nagaan wat er sindsdien geschiedde, behooren wij te vermel den, dat de Heer A. Zwenk in 1921 zijn di recteursfunctie neerlegde, na een halve eeuw op voorbeeldige wijze zijp beste krachten aan de firma te hebben gewijd. Die Heer van Schaik bleef tot 1924 op zijn post. Hij liet zich op volgen door de tegenwoordige directie;, de jonge generatie bovengenoemd, die tot de al geheel® moderhiseering van het fabrieksgebouw besloot en tot invoering van de meest inge nieuze bedrijfsmachines. Zoo is er thans een tabaksbiedrijf in het leven geroepen, dat door zijn kracht, zjjn, wijd bekenden naam en zijn enormen omzet inder daad een sieraa 1 is van de Rptterdajnscha groot-industrie. Men heeft zich er van kunlhsn overtuigen.; De gasten werden allereerst rondgeleid door kie groote drukkerij, waar drie snelpersen voor kleurendruk het benoodigde verpakkingsmate riaal kunnen afleverein. De FAAM-verpakking werd daar o.a. ook gedrukt. Een blik in de daaraan grelnzende carton-, nage-fabriek deed zien op welke een saellei wijze machinaal alle benoodigde doozen voor de verpakking worden gefabriceerd. Daarna werd de grcote kerverij-hal betreden, waar een. groot aantal kerfbanken de verschillende ta bakken snijden, die uit de enorme trechters; aaln de zoldering worden opgevangen, 't Is de weg van gekerfd blad tot keurig verpakte ta bak. Want, na de kerfbanken; verlaten te he;b- bdi, wordt de tabak langs ondergrondsche transortbanen naar de eerste geleid, waar zij het verdere drogingsproces ondergaat. In zee-i ven terechtgekomen wordt zij vervolgens van; stof en zand gezuiverd. 1 Om eenigszins een denkbeeld te krijgen vami het enorme productievermogen der fabriek die- ne, dat een der 5 eestep, die grootste van Euro pa, 3000 pond tabak per uur verwerkt. Na dei stofzuivering wordt de tabak door middel van geperste lucht naar de bovenverdiepingen ge blazen. waar de opslagplaatsen zijn, die over; de geheele lengte der gebouwen loopen. Hoewel met de moderniseering het geheele bedrijf is geëlectrificeerd is, er werken meer dan 100 motoren, wordt er stoom gebruik? voor de drooghokken en vanzelf voor de cen trale verwarming. De electriciteit is de over wegende kracht en deze brengt de talloozie economisch, werk en de bedrijfsmachines in wer king, die mogelijk maken, dat goede tabak-: ken in uitstekende verpakking tegen minimum' prijs in de consumptie gebracht kunlnjen wor den. Als in een revue zullen we thans alles noe men, wat de grootste belangstelling der pers- menschen mocht trekken. De reusachtige vocht ketels, waarin de pruimtabak B:. Z. K., de roemi van het huis Dobbelmann, wordt gesausd; de spinnerij-machines, waar men de z.g. roltabak, de delicatesse voor den hartstoc'htelijken prui mer, die niet wil weten, dat hij pruimt, buiten gewoon vindingrijk in elkaar ziet draaien; de machinale pakkerij met haar ingewikkelde ma chine-techniek, die mogelijk maakt in één dag per paketeermachime 25000 pakjes tabak keurig verpakt af te leverende banderolleermachines de automatische thee-wegerij; de sigarettenma- chines, w.o. er een is met een productiever-1 mogen van 250000 sigaretten per dag; de ma chines in de gnopte bankwerkerij en smederij, enz. Zoo werd de bovengtenoemde opslagplaats' van gekorven tabak bereikt, een ruime lichte zaal met breede buisopeningen ia de vloer, om de tabakken te transporteeren naar de reeds1 genoemde machinale pakkerij, waar ze alvo rens in de machines te komen, met de hand door meisjes wordt gewogen, omdat er nog 'geen vinding is, die het mogelijk maakt tabak automatisch te wegen. Op hel enorme dak, een panorama gevende van de groote stad, zag het gezelschap de groote „cyclonen" of luchttorens, waarmede de tabak uit de kerverij naar de voorraadzol ders geblazen wordt. Volgden de stripperij eln sorteerderij ten dienste der melange; de groote timmermanswerkplaats, waar vatenduigen wor den verwerkt tot exportkistende z.g. vacuum- afdeeling, waar blikken, gevuld met tabakspro ducten voor de tropen bestemd, luchledig ge maakt worden. Iets wat bijzonder in dit grootsche tabaks- bedrijf den bezoeker opvalt, is de door de ge heel e fabriek loopende transportketting, ter lengte van 285 M., waarmede alle verpakte pro ducten naar de verschillende afdeelinigen wor den gezonden. Ten slotte de groote expeditie- hal en de modern ingerichte kantoorlocalitei- ten, waar den bezoekers het z.g. Holerith-kaarf- systeem werd gedemonstreerd, waarmede in één uur 24000 kaarten gesorteerd kunnen wor den met den naam van den afnemer, zijn woon plaats, zijn aankoop en besteed bedrag, kortom alle bijzonderheden van belang voor de admi nistratie met haar staf van employés en haar reizigers. De laatsten reizen per auto het gan- sche land door. Een prachtbedrijf van broeden omvang; een der grootste fabrieken van Rotterdam. Het autopark telt alleen reeds meer dan 20 wagens. Het personeel is ruim 500 man sterk. De firma bezit opslagplaatsen aan de rivier de Maas, o.a. aan de Vier hay ens traataian de Brielschelaan en aajn de Linker Rottekade, waar voor duizenden en duizenden vaten ruim te aanwezig is, ongerekend de pakhuizen aan.' Hoogstraat en Groenendaal. Filialen zijn ge vestigd te A'dam, 's-Gravenhage en Utrecht. Door de voortreffelijkheid der producten en! het energieke beheer steeg de omzet der Ny V. v/h Louis Dobbelmann met 50 pet. sinds, de oorlogsjaren, terwijl door de capaciteit der nieuwe installatie op een toename! van 100 pet. gerekend is. Door het enorme succes, dat tJ|e) firma thans reeds he ft met haar nieuwe! Imerk) baaitabak FAAM, is de omzet intusschen we derom met tien-tallen procenten gestegen. Die omzet van haar alom bekend merk pruimtabak' B. Z. K. is anderhalf maal zoo groot als voor den oorlog. Een bedrijf, dat een eerste plaats injnjeemt; in de Nederlandsche tabaksindustrie. INGEZÜÜDEH Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Van bevriende zijde werden ons de numrpers 125, 126 en 127 van de Nieuwe Lange dijker Courant toegezonden, waarin de lezing van den heer Mallekote, gehouden in de vergadering der Vereeniging „Tuinbouwbelang" te Noordscharwou de op Donderdag 20 Oct- 1.1. in extenso is af gedrukt. 'Met veel belangstelling hebben wij de inlei dende woorden van den heer M. gelezen, doch waar de kern van z'n betoog enkele onjuisthedten bevatte ten opzichte van het Chilisalpeter, voe len wij ons gedrongen enkele dlingen voor uw lezers recht te zetten, waarvoor wij hier en daar passages uit de lezing van den heer M. zullen citeeren. Aan 't slot van de inleidende woorden moet het den lezer, in verband met de eigenlijke inhoud dter lezing, vreemd aandoen het volgendie ti lezen: Ik wil er me't nadruk op wijzen, dit het door mij medegedeelde absoluut vrij is van propaganda voor een bepaald artikel. Ik sta met geen enkele firma in relatie en de voor en nadoelen der kunstmeststoffen worden uit j overtuiging .medegedeeld, gedeeltelijk uit eigen waarnemingen vastgesteld. Met deze passage wekt de heer M- het wan trouwen tegen z'n onpartijdigheid en objectieve beoordeeling op, want zegt niet de Franschman „qui s'excuse s'accuse", hetgeen zooveel bctee- kent als: „wie zich verontschuldigt, beschuldigt zich". leis verder zegt de heer Mallekote: „Zoo voorzie ik b.v. dat dte invoer van Cjhili over eenige jaren zal ophouden. Andere mest stoffen zijn op 'de wereldmarkt verschenen en verdringen allerwege -de chilisalpeter, die op een roemrijk verleden kan terugzien." Deze uitspraak wekt bij ons het vermoeden, dat hier „de wensch de vader van de gedachte is". Neen mijnheer M- hier heeft u de plank ver mis geslagen, want niet alleen kan chilisalpeter bogen op een roemrijk verleden, maar ook kan het de toekomst hoopvol tegemoetzien. De produoen- teli zijn n. 1. voor dit jaar bijna uitverkocht. D'it betreft' de voorraden op 1 Juli 1927 en de pro- i ductie van 1 Juli 1927 tot 30 Juni 1928, alles i totaal makende een hoeveelheid van 3000.000.000 Kg. Hieruit meeneu wij gerust te mogen conelu- j I deeren, rtat de salpeternij veilheid in Chili er niet 1 zoo slecht voorstaat als de heer M. wel zou 1 willen doen voorkomen, want behalv'e het jaar. 191G, dat als een abnormaal jaar moet wor den aangemerkt, is een 'dergelijkie omzet nog nimmer bereikt. Verder zegt de heer M. „De chilisalpeter! Ook die voorraad is, even als die van guano indertijd, niet onuitputtelijk. „In 1888 is inen eens aan 't schatten en re kenen gegaan. Men kwam tot. de conclusie, dat in 1913 de voorraad op zou zijn. Die bereke ning was foutief. De regeering van de repu bliek Chili, door tv ie deze gebieden worden geëxploiteerd, stelde daartegegnover, om de we reld wat gerust te stellen, dat er nog voor, minstens 125 jaar chilisalpeter voorradig was. „Dit optimisme is overdreven, volgens velen. Men neemt thans aan, dat, bij het tegenwoor dig verbruik, in 1975 alles ontgonnen zal zijn." Waar afgaat en niet bijkomt vermindert en de chililagen maken daarop geen uitzondering. Overigens is in het laatst door ons geciteerde niet vóel positiefs te vinden, 'want welke waardje aan dergelijke bakerpraatjes gehecht moeten wor den, blijkt Wel ten duidelijkste uit de bereke ning, als zouden in 1913 de salpeterlagen reeds uitgeput zijn. De heer M. schijnt op dit punt al heel slecht georiënteerd te zijn. Maar stel u gerust heer M., want chili zal bij een productie- hecgte van 3000.000.000 Kg. per jaar nog eenige eeuwen kunnen uitvieren. Berekeningen als door den heer M-. gedebiteerd moesten door iemand, die onpartijdig wil schijnen, niet worden gebe zigd, omdat ze 'eiken grond van Waarheid missen, daar ze uitgevoerd zijn door personen, die daartoe niet bekwaam zijn of door menschen die er be lang bij hebben dat het chilisalpeter zoo spoedig mogelijk ter ziele gaal. Verder mijnheer M. zijn de chilivelden geen staatsbedrijf, dioeh nog altijd; privaat bezit waarvan: 68 pet. in handen van Chileensdhc producenten. 23 pet. in handen van Elngelsche producenten. 2 pet. in handen van Joego-Slavische pre do centen. 7 pet. in handen van producenten van andere nationaliteit als: Noord-Amexicanen, DuitsChera Franschen enz. Nog verder bezijden de waarheid is het vol gen de door ons geciteerde: „De profetie, dal >de chili binnen enkele ja ren afgedaan zal hebben, heeft wel «enigen grond- L'ultschland heeft sterk sprekende cij fers voor deze bewering: Invoer chili in DuitsChland: 1913 747.000.000 Kg. 1925 20.000.000 Kg. Dat ccoucmisdhe factoren hier een groote rol kunnen spélen schijnt niet in den geest van den heer M. op te komen. Als u, 'waarde heer éen klein beetje dieper in de na-oorlogscho toestan den was doorgedrongen, dan zoudt u moeten we ten, dat de koopkracht van de Duitsdhe land bouwers in de jaren na den oorlog sterk is ge daald. Om ze den aankoop van stikstofmeststof- fen mogelijk te maken werd hun voor aankoop van Synthetische st i kstofmes te tof ten credielt' of gemakkelijke be t.alings-voorwaarden ver leien d, ter wijl ze chilisalpeter, evenals alle andere boeren, contant moesten betalen.' Thans nu het crediet vraagstuk in verband) me:, de verbeterde koopkracht niet meer zoo ur gent is, is de belangstelling dier Duitsche boeren voor chilisalpeter erg groot en neemt het verbruik van chilisalpeter w;eer snel toe, dit is dan todh zeker geen sleur, hetgeen mag blijken ui! de volgende cijfers: Volgens den heer M. Was de invoer in Duitschland over 1925 20.000.000 Kg'. De consumptie nu bedroeg van: 1 Juli 1925 tot 30 Juni 1926 reeds 94.500.000 Kg 1 Juli 1926—30 Juni '27 99.500.000 Kg, en van 1 J uli tot 31 .October van dit; jaar (dus over 4 maanden) 32.000.000 Kg), tegenover '24.000.000 Kg over betzeifd* tijdperk 1926 Over Norgesalpeter zegt de heer Mallekote het volgende: „Natronsalpeter is kunstchili met 16 pc. N., volkomen gelijkwaardig aan de natuurlijke chi lisalpeter. Wanneer men de „echte" chili eischt, moet dit uitdrukkelijk in de stukken worden vermeld en scheukt het Rijkslandbouwproef station er haar aandacht aan." Wij hebben hieromtrent de nieuwe „Codjex" eens geraadpleegd; en vinden daarin het volgends: „Chilisalpeter- Onder chilisalpeter verslaat men het in Chili gewonnen en aldaar gezuiver de product, hoofdzakelijk bestaande uit Natri- ummitraat." „N atronsalpeter. „Onder N atronsalpeter verstaat men ruw „Natriummitraat." Deze definitie is duidelijk genoeg en sluit o.i. -de mogelijkheid, dat kunstchili onder den naam Chilisalpeter '■verkocht kan en mag worden vol doende uit. Wat de door den heer M- geciteerde proef- veldcijfers betreft, zijn wij van meening, dat daar aan niet te veel waarde mag worden toegekend en het wil ons voorkomen, dat aan den opzet of uit voering hier en daar wel iets hapert. Het is ons n.l. onverklaarbaar hoe op een der proefvelden het perceel zonder stikstof meer kan opbrengen, zelfs nogal belangrijk meer dan die perceeltjes, welke ,een stikstofbemesting met chilisalpeter en kalkstikstof hebben gehad en verder op een proefveld door teen stikstofbe mesting geen oogs tvermeerdering van eenig be lang werd verkregen. Resumeerende komen wij tot dte slotsom, dat de rede van den heer M. eten sterk propagandis tisch karakter draagt voor de nieuwere stikstof- meststof fen.. Wij worden daarin nog versterkt door een vërsiag van de gehouden vergadering, opgenomen in uw blad van 22 October 1-1., "waar in o.m. het volgende voorkomt. „Met welk een ambitie de heer Mallekote in 't belang van den tuinbouw werkzaam is, blijkt wel uit hét feit, dat dte behandelde soorten kunstmeststoffen bezichtigd konden worden, terwijl verschillende brochures werden uitge reikt." Ons blij at daaruit niet anders dan een eenzij digheid, want de brochures zullen wel betrek king hebben op de Synthetische stikstofmeststof fen, tenminste ons heeft de heter M. niet om bro chures ter verspreiding gevraagd, wat met 't oog op een onpartijdigheid toëh wel noodig was ge weest. Wil de heer M- propaganda voor de nieuwere stikstofmeststoffen maken goed, d'och dan. dient hij z n onderwerp zoo te kiezen, dat daarin het chilisalpeter niet in een hoek wordt getrapt, door willens en wetens grove onjuistheden omtrent dit prcouct te lancteeren. U, mijnheer de redacteur dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Inlichtingsbureau voor Chilisalpeter, Daendelsstraat 37, 's G'ravenhage. RacfliooQmroep RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OÜDKARSPEfi A 117 Woensdag 9 November. 11.20 Het Daventry kwartet. Daventry, 12.35—2.00 Lunchmuziek. Hilversum 3.00—4.00 Maak het zelf. 4.20 Licht Klassiek concert. Daventry 5.156.15 Kinderuurtje onder leiding vain F. C. van Dorp. Huizenl 6.15—7.15 Dinermuziek Trio. Hilversum,' 7.15—7.45 Gezondheidshalfuurtje. 7.45 Politiebericht 8.10 Avondconcert A.N.R.O. orkest o. 1. v. Ncio Treep. Hilversum 10.00 Pers- en nieuwsberichten. 10.45 12.00 Dansmuziek N.O.V. Donderdag 10 November. 11.20 Het Daventry kwartet. Daventry. 12.35—2.00 Lunchmuziek. Hilversum 3.00—4.00 Wie niet vergieten worden. 4.00—4.30 Huisvrouwenhalfuurtje. 5.30—7.15 A.N.R.O. Vooravondconcert 7.15 Engelsche les v. meergevorderden. 7.45 Politiebericht 8.10 A.N.R.O. Kerkconcert klein A Capella koor „Crescendo" Dir. Willem Hiespe. 10.00 Pers- en nieuwsberichten. 11.2512.20 Dansmuziek. Daventry Vrijdag 11 November. 12.30—1.30 Lunchm. Trio Winkels Huizenl 3.00—4.00 Vrouwenuurtje verzorgd door Mevr. Kaller-Wigman. Huizen^ 5.00—6.45 Vooravondconcert door het A.Nj R.O. orkest o.l.v. Nico Treep. Hilvers. 6.45—7.45 „Voor Vrede en Vrijheid" door Mevr. C. Ramondt-Hirschmann. 7.15 Tuinbouwhalfuurtje. 7.45 Politiebericht 1 8.10 Radiodienst van het onderwijsfonds vood de binnenvaart. Hilversum1 8.40 Kamermuziek-avond d. h. A'damsche Strijkkwartet. Hilversum.' 10.00 Pers- en nieuwsberichten. 10.00—12.00 Concert uitzending v. d. nieuw ste Gramofoonplaten. Hilversum' Zaterdag 12 November. 12.35—2.00 Lunchmuziek. Hilversum 2.00—4.00 Filmmuziek Cinema Royal te Am sterdam. Hilversuml 3.00—4.00 Kinderuurtje 'Huizeni 4.00—4.30 2e les Italiaansch Hilversum! 4.30—5.00 2e les in het Fransch. 5.00—5.30 2e les in het Duitsch 5.307.15 A.N.R.O. orkest o.l.v. Nico Treep) 7.30—8.00—Sociologie. Spreker prof. J. D. G, Aengenent.- Warmond. Huizen^ 8.10 V.A.R.A. Jubileum concert, Hilversum) 10.50—12.20 Dansmuziek. Daventry) Programma wijziging voorbehouden. i EERSTE LANGEDIJKER RADiO-CENTRALE D. SCHUITEMAKER Jr., Noordscharwoude. t III Woensdag 9 November. 11.20—12.35 Het Daventry kwartet. Londen. 12.35—2.00 Het Lunch trio. Hilversum 3.00—4.00 Maak het zelf. Hilversum 5.15—6.15 Kinderuurtje. Huizen) 7.15—7.45 Gezondheidshalfuurtje. Hilversum' 8.10 Avondconcert A.N.R.O. 10.45—12.00 Dansmuziek u. Den Hiaag. Donder dag 10 November. 11.20—2.00 Zie Woensdag. 3.00—4.00 .Uurtje Wiees- en ziekenhuizen. i Hilversum' 4.00—4.30 Huisvrouwenhalfuurtje Hilversum 5.30—7.15 Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. i I 810 Kerkconcert. Hespe's A Capella koor Hilversum; Hierna tot 12.20 dansmuziek van Davamtry Vrijdag 11 November. 11.20—2.00 Zie Woensdag. 3.00—4.00 Vrouwenuurtje. 'Huizen' 5.00—6.45 Vooravondconcert. Hilversum' 6.45—7.15 Lezing; Vrede en Vrijheid 7.30 V. P. R. O. 8.10 Rnderwijs binnenivaart. 8.40 Kamermuziek. 10.30—12.00 Gramophoonplateh. Zaterdag 12 November. 12.35—2.00 Zie Woensdag. 2.00—3.00 Filmmuziek. Hilversum! 3.00—4.00 Kinderuurtje. Huizenl 4.00—5.30—Lessen. Hilversuml 5.30—7.15 Vooravondconcert. 7.30—8.00 Lezing: sociologie. Huizen] 8.10 V.A.R.A. concert. i 'Hierna dansmuziek van Bierlij.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6