Gemeenteraad SINT PANGRAS het Bestuur v. d- Polder Geestmerambacht (O. dn (M(.) „Naar aanleiding van de publicatie van bet yontwerp besluit van Ged. Staten inzake de „betaling van een bijdrage van f 5000 door den „Polder Geestmerambacht (O. en M.) aan de „banne Noord-Scharwoude voer de verbetering ,/van de Mosselen brug, hebben wij de eer u „te berichten, dat door onze ""banne bezwaren /worden gemaakt tegen dit ontwerp omdat het ,/naar de meeding van het bestuur niet op den wég ligt van den Polder Geestmerambacht in „ileze verbetering bij te dragen." Het Bestuur van de banne Zuidseharw. (w.g.) J de Geus, lo. voorzitter, (w.g.) J Kroon, secretaris* Oud karspel, 20 October 1927. Banne Oudkarspil N». 199. Onderwerp: M<sselenbrug. „Ondergeteekenden, allen leden van he* be"- „stuur van de banne Oudkarspel, geven bier „mode te kennen- „dat bet onaei'houd van de Mosselenbrug te „Noord-öcbarwoude grooter is dan vroeger; ,/iat naar hunne meening veroorzaakt „wordt acor het enorm toegenomen verkeer,: „su«wei te water als te land; ,yiat deze toename van verkeer te danken „is aan de ligging der gemeente Noord-Schar- „woude in het centrum van Langen dijk, waar- ,,<ké>r ueze gemeente in het gelukkig bezit is „gekernen van de orukke markt, gasfabriek, „en-: „dat oe "gemeente Noord-Scharwoude daar- ,jdcor zeer belangrijke voordeelen geniet, omdat ,yo.m. de kooplieden bij voorkeur in de omgeving „van de markt wonen; „redenen, waarom ongeteekenden van mee- „ning zijn, dat de gemeente Noord-Scharwoude /behoort te zorgen voor verbetering van de „Mosselenbrug en naas't de lusten ook de lasten jdraagt, en dat zij ernstig bezwaar maken tegen ,jde plannen, om het Geestmerambacht te ver- oplichten tot het verleenen van financieolen „steun tot verbetering van genoemde brug." (w.g. )G Hart, (get.) L. de 'Wit, (w.g.)) P. Fecen Pzn., (w g,) O. Butter, (w.g.) J. Kroon, (w.g.) C Wagenaar, (w.g.) J. Kroon, (w.g.) F. de Boer. Harenkaxspel, 12 October 1927. No. 109. Aanvulling bijzonder reglement van bestuur. „Wij hebben de eer u media te doelen, idat „wij ons niet kunnen vereenigen met de voor- „gestelde aanvulling van art. 2 van het bijzon- „der reglement van bestuur vdor 'uwen poldpr 1 „'met een bepaling die u verplicht vioor dte Jhelft bij te dragen tot een maximum van „f 5000 'in ie kosten van verbetering van „de Mosselenbrug te Noord-Scharwoude. „Onze zienswijze, u reeds omtret die ze aange legenheid kenbaar gemaakt bij onze missive did. „18 J uli 1914 no. 7, als antwoord op uwe mis sive van den 8sten dier maand no. Illy is na aien tijd niet gewijzigd. Nog steeds zijn wij' j „van 'oordeel c(at tot het onderhoud van de „'bedoelde brug, hetwelk ten laste is van de j „banna Noord-Scharwoudje, niet door uwen pol- „der behoort te worden bijgedragen. Het Bestuur van den Bingpolder, (w.g.) D Swart, voorzitter, (w.g.) J Dam, secretaris. i Sinf-Pancras, 24 Oct, 1927. Nfl. 252. OnderwerpMosselenbrug. „Het Bestuur over de banne St. Pancras, ge- „zien de bekendmaking van heeren Ged. Sta- „ten van Noordtiolland1 inzake het besluit, om ,/den polder Geestmerambacht (O. en M>) te ,Jdioen deelen in de kosten van de vernieuwing „van de Mosselenbrug te Noord-Scharwoude), „tot een bedrag van f 5000, meent, dat genoem de brug in onderhoud zijnde bij de banne en „de gemeente Noord-Scharwoude ook in dezen „ten laste van beide corporaties moet blijven. „Ie. omdat immers elke banne en gemeente ,-ffia.ar eigen bruggen en wegen heeft te onder houden „2e. omdat hier de oorzaak van den slechten /staat der brug niet te wijten kan zijn aan: de ,",waterloozing van Geestmerambacht, maar veel eer moet gezocht worden in het feit, dat de „brug onvoldoende is onderhouden gedurende „een reeks van jaren; /reden waarom het bestuur der banne voor noemd ten stelligste protest aanteekenit tcgefi „bovengenoemd besluit. Het Bestuur der banne St. PanCras. .(■w.g-) A Wagenaar, voorzitter, (w.g.) J ten Hoeve, secretaris. De raad vergaderde Dinsdagmiddag 3 uur. Afwezig de heer D. Kloosterboer. Na opening met welkom worden de notulen goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen doet voorz mededeeling, dat als onderwijzeres in de inutt. handw. bij het vervolgonderwijs is benoemd, mevr. J. de Jong-Brinkman. Ingekomen stukken. a. het verslag van de Dir. van den Laol.L bouw in Nederland over 1926; b. het rapport van den accountant der Lichtbedrijven dat kas en boeken in volkomen, prde zyn bevonden; Mededeelingen c. dat voor rekening van het Burg. Arm. bestuur en de Hierv. Diac. resp. voor 2/3 en V3, een totaal bedrag van £9'1.51 is overget maakt voor aanschaffing van kleeding ten be hoeve van Grietje Koning, die verpleegd wordt te Oosterbeek. Uit een ontvangen rapport van den Dir. blijkt, dat het kind op school en internaat, goed vooruit gaat en er in de toekomst no© een nuttig lid voor de maatschappij van ge vormd kan worden. Om haar daarvoor klaar te maken wordt zy na haar schooljaren in na zorg opgenomen, om datgene bij te brengdni waarvoor zij de meeste ambitie en aanleg heeft, zonder verhooging der verple>egkost©n. De voorz. heeft schriftelijk zijp ingenomen heid met dit resultaat betuigd eP daarvoor een dankwoord ontvangen. Z.E.A. voegt hier nog aan toe dat de kos-, ten dus niet tevergeefs zijn. Voor 't kind is het van groot belang en mogen wij dankbaar, zijn dat de zaak in deze richting is geLeid. d. dat het vervolgonderwijs door 6 meisjes] ten 8 jongens wordt gevolgd; e dankbetuiging is ingekomen van den gem. veldwachter, den heer Barton voor ld|e| verhooging van zijn tractemeat en de vergoe ding voor uniform; f. bericht van den min. O. K. en W. dat> de bijdrage aan de r. k. 1. s. f) 153.57 met f58.76, wordt verminderd en alzoo wordt teruggebracht) op een bedrag van f 94.81; g. dat door de Gascommissie besloten is de straatlantaarns tot 15 Febr. te laten door branden tot de morgenuren. De kosten bed ra-, gen voor dit tijdvak «405.—. Iedere lantaarn! kost per uur 1/i cent. Waar zij 5 uur langer branden bedraagt dit dus 11/i cent per lan taarn per nacht, of over den geheeliep Lap-, gendijk en St. Pancras fi,3-37V2; l h. goedkeuring van Ged. Staten op de ont binding van de gemeensch. regeling met Koe dijk, inzake de Veanideryl; i. idem op het besluit tot verkoop van de Grootboekgehden. Al deze stukken en mededeelingen worden; voor kennisgeving aangenomen. De voorz. doet dan mededeeling dat in de' „Vacature" van 28 October een oproeping ge daan is voor een derde leerkracht aan de o. 1. school; en wel een wachtgelder, overeenkom stig den eisch van den minister, om aanspraak' te kunnen maken op de rijksvergoeding. Sol-1 licitatiestukken moeten voor 9 Nov. zijn inge zonden. In het blad van 16 'Nov. wordt eeni herhaalde oproeping geplaatst op grond dat er maar 1 sollicitatie van een wachtgelder Isy ingekomen uit Nieuw-Amsterdam. 2 sollicita ties zijn ingekomen van niet-wachtgelders iep. wel uit Alkmaar en Schoorl. In verband met de 1 geldige sollicitatie wijst' de heer Lek op andere gemeenten waar miep( ook sukkelde met de oproeping van wachtgel ders. De voorz. meent dat de oorzaak hierin moet worden gezocht dat de beste krachten reieds, zijn geplaatst en de afvloeiing van wachtgel ders vlug wordt doorgevoerd. De heer Lek gelooft ook dat de beste krach ten er reeds uit zyn. Voorz. deelt nog mede dat in de herhaalde; oproeping wordt bepaald, dat de sollicitaties voor 20 Nov. moeten binnenkomen. B. en W. zullen dan direct in overleg treden met dep inspecteur en mocht men niet slagen, dan zul len B1. en W. zich in verbinding stellen met den min. om een vrije oproeping te doen. Door B. en W. is tot plaatsvervanger van. den Burgemeester aangewezen de beer M. Duif en tot plaatsvervanger van den 2e 'de heler van Kampen, terwijl tot plaats vervangend-wet houder is aangewezen de heer D. Kloosterboer. Een door een zestal personen onderteekend, verzoek is ingekomen om een lantaarn te plaat-] sen tusschen de laan van Van der Hurk en het Dostkantoor met 't oog op de daar heerschende duisternis. De voorz. deelt mede dat reeds eerder en nog eens gisteravond de toestand is bezieinl door B. en W. De toestand is echter niet van dien aard dat zy het noodig achten daar, een lantaarn te plaatsen. Wei is geconstateerd dat de lantaarn voor] C. Kloosterboer zeer slecht licht geeft, door dat zich daarin een lamp van 50 kaarsen be vindt, tegenover in de andere van 100 en de lantaarn zeer vuil is. B. en W. stellen voor de verbetering te doen plaats hebben door hetv aanbrengen vap een lamp van 100 kaarsen en te verzoeken deze lantaarn grondig te reinigen. Waar de uitstraling van het licht ook zeer, wordt belemmerd door de zware iepephaag aan de noordzijde van 't perceel van Oudes, zal aan deze worden verzocht het verhoogde/ gedeelte ta doen afnemen. Verder is het aan B. en W. opgevallen dat, de straat zeer vuil was en zal hierover met hef Polderbestuur worden gesproken. Is de Pol-1 der niet genegen hierin verbetering aan te bren gen, zoo zullen B. en W. middelen beramtep om in dit euvel te voorzien. De heer Lek is ook van oordeel dat die toe stand niet van dien aard is dat er een lantaarn moet worden bijgeplaatst. De menschen be schouwen de lantaarn, die daar staat, zoo on geveer als hun persoonlijk eigendom. i De heer Van Kampen zegt dat het er zeer donker is, zoo zelfs, dat hij den ingang bij het perceel van Oudes niet kon vinidie|n. De' boomen daar staan zeer slecht voor 't licht. Misschien dat zoo de toestand ondervangen; en verbeterd kan worden. De heer Snel wyst er dan nog op dat de menschen zoo weinig profijt hebben van de lantaarn by v. d. Hurk. De voorz. antwoordt dat daar de boomen gesnoeid zullen worden, waaraan de heer Spel l toevoegt, om de booitlen dan zoo hoog op te snoeien, dat 't licht er onderdoor schijnt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna; met allen voor aangenomen. In een ontvangen circulaire van Ged. Sta ten wordt gezegd dat 't wel eens voorvalt dat arme menschen door een instelling vap liefdadigheid uitbesteed terecht komen in ©en, gezin, waar t.b.c. heerscht. i Zij verzoeken derhalve het reglement van, de daarvoor in aanmerking komende instelling, zoodanig aan te vullen en te wijzigen, dat niet tot uitbesteding wordt overgegaan, alvorens uit een geneeskundige verklaring is gebleken dat het in aanmerking komende gezin geiepi gevaar oplevert voor den uit te besteden per soon. 1 1 Hoewel zoo zegt voorz. dit hier wei-i nig zal voorkomen, stellen B. en W. voor het reglement van het Burg. Armbestuur met deze bepaling aan te vullen. Overeenkomstig wordt besloten. In behandeling wordt genomen 't voorstel van de Gascommissie om aan het Witte Kruis aid). Langendijk ten behoeve van 't badjhuis het gas te leveren voor den prijs van 5 oent en den elec- trisohen stroom voor 10 oent. De heer Snel kan wel met dit voorstel mee gaan. 'tKan gebeuren dat wij hier hetzelfde krij- geu en dan kunnen wij ook het verzoek doen. 't Is eeu zaak van groot belang. Be heer Van Kampen zegt dat dieze zaak naar aanleiding van 't verzoek naar voren is ge komen. Wel was er een meerderheid voor dit voorstel, maar gingen er ook stemmen op om gratis te leveren, omdat het W. Kr. deze inrich ting had gekregen op het terrein van de gasfa briek, en de fabriek er weinig nadeel van zou ondervinaen. Deze inrichting zou worden ge bouwd aan de Zuidzijde in een verloren hoekje, maar nu is zij aau den Noord-Wiestkant. In de eerste plaats is het dus wenschelijk dat geno men besluiten in de gascommissie worden uit gevoerd. Sint Pancras verklaarde zich tegen den bouw daar omdqj gemeend werd dat het terrein van de fabriek niet de gewenschte plaats was. Nu mag liet W. Kr- eeu nuttige instelling zijn, wat niemand zal ontkennen, maar de fabriek gaat den verkeerden kant heen met gas en elec-, tricitoit nu voor minderen prijs te leveren. Toen indertijd door de Tuinbouw werd gevraagd om den elactrifiühen stroom voor verlichting overdag voor verminderden prijs te geven, meende 'de Comm. hierop niet te moeten ingaan. Fm is het dan ook niet in den haak nu verlaging toe te si aau. Het is eeu verkapte subsidie. Wanneer de badinrichting niet toekan, laat men 'dan sub sidie vragen aan de gemeenten. Dan komt het van bovenaf, terwijl het nu van onderaf wordt gegeven. Zij, die het meeste gas betrekken, be talen hierdoor aan de badinrichting van het Wi. Kruis. Kan men niet toe, dan is er ook nog een hoofd bestuur- dat blijkbaar goed in zijn geld zit, want het salaris van den Secr. werd verhoogd van f900 op f2000. En toen de f 15000 winst onder de betrokken gemeenten zouden werden verdieeld, waren er menschen, die hier tegen waren, terwijl diezelfde monden thans zeiden de-verlaging te moéten ge ven, omdat, het anders uit de gemeentekas moest komen. Dat is een meten met 2 maten. Ik zal mij ook tegen het voorstel verzetten. De heer Lek meent uit deze woorden te moeten opmaken dat de heer v. K. spreekt uit een ont stemd gemoed, en de verhouding niet al te best is. Het is echter iets dat geen nadeel oplevert voor de Lichtbedrijven. Spr. kan zich wel met 't voorstel vereenigen, omdat 't de gemeente niets kost. Dc heer v. Kampen. Laat 't W,. Kr. 't volle bedrag betalen en dan subsidie vragen. De voorz. zegt dat 't voorstel in de .Coram), niet met algemeene stemmen is aangenomen, 't Wi. Kruis heeft echter nooit gevraagd om kosteloos gebruik. Dat i9 naar voren gebracht door een der bestuursleden. Daartegen heb ik mij verzet. Toen is in de gascomm. besloten de prijzen te lep alen op "5 en 10 cent. Het W;. Kr vroeg om verminderden prijs. Men meende met het oog op de topname mi de badinrichting en in het directe belang van de menischen, mede overwegende dat <le inridhtLngi op het terrein van de fabriek kwam en die ver laging geen nadeel zou opleveren, deze bijzondere bepaing te moeten treffen. De heer Duif voegt hier nog aan toe dat die verlaging is toegestaan tot wederopzegging even als de toezegging tot het onderbrengen van die inrichting in de fabriek. De heer Lek wil ieder komend gpval afzon derlijk bezien. Het Wi. Kr is zoo invloedrijk en een zoo nuttige instelling, dat er niets tegen is het verzoek in te willigen. Het voorstel wordt hierna aangenomen met de becren 'Van Kampen en Muuxling tegen. Vocrstel verleening gratificatie van f50 aau den assistent der o.l. school, den heer Hoekstra De voorz. zegt dat de heeren met dit punt, be kend zijn daar dit reeds eerder met hen is be sproken. B. en Wl. stellen voor over 't tijdvak van'l Nov.1 Jan. een gratificatie te geven van f 50 als tegemoetkoming in de kosten aan zijn ygrblijf in de gemeente verbonden. Het, *an en naar Hoorn reizen was naar 't onr- deel van den heer H. zeer bezwaarlijk in den winter naar aanleiding van zijn plan om bij liet onderwijs vandaan te gaan, en om tegemoet te komen aan zijn bezwaar meenden B. en Wu hier- I voor f 50 te moeten geven. Hierdoor verkreeg i men dat de heer H. tot 1 Jan. zal blijven, om dat dan de wijziging aan de o.l.s zal intreden.. De heer Lek verzoekt den voorz. mede te deelen dat de zaak feitelijk al beklonken is. De voorz. antwoordt dit in zijn inleiding reeds te hebben gezegd, maar er moet een officieel besluit in openbare zitting worden genomen. De lieer v. Kampen zegt dat de heer Hoekstra toch op zijn besluit om bij het onderwijs vandiaan te gaan is teruggekomen. De voorz. antwoordt dat zijn plan was om met ingang van 1 Nov. eervol ontslag aan te vragen. Wegens zijn (den heer H.'e) oordeel waren de vooruitzichten bij het onderwijs zoodanig, dat hij meende een andiere richting te moeten uitgaan om voor de toekomst klaar te zijn en de uni versiteit wilde gaan bezoeken. Ook mij zoo zegt voorz. is het nader bekend geworden dat hij op zijn besluit is teruggekomen en is mij medegedeeld, dat w-anneer de Min. toestaat buiten eeu 'wachtgelder om een "benoeming to doen, hij gaarne voor een vaste benoeming in aanmerking zou komen. De heer Muurling. Wanneer ik dit geweten had, dan hal ik mijn stem er niet aa ngegeven. De voorz. Wanneer wij de f 50 niet hadden gegeven, was *hij toch heengegaan. Fin dit voorstel meenden wij te moeten doen in het belang van het onderwijs. Dat hij op zijn besluit is terugge komen en dat kan men hem toch niet kwa lijk nemen vindt waarsohijnlijk mede zijn oor zaak in de sterke afvloeiing der wachtgelders, .waardoor ook zijn vooruitzichten gunstiger zijn geworden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W, aangenomen B. en W;. vragen thans machtiging tot aankoop vau vast goed ter gelegener tijd wegens waarde vermindering, door uitveening, van het land in den Westbeverkoog. De voorz. zegt dat die Veenderij thans is afgo- ioopen en men straks staat voor de eind/re ke-' Dins'. Door uitveening van het land heeft het vaste goed van -de gemeente nadeel geleden. Het land is achteruit 'gegaan. B. en Wi. adhten 't gewenscht om ter gelegener tijd vast goed aan te koopen, om ongeschokt de gemeente-eigendommen te kuunvi handhaven en vragen aernaive mach tiging om voor f 6000 vast goed te koopen. De heer Slijker zou er de voorwaarde aan willeu verbinden, dat er alleen land voor ge kocht, wordt. De heer Lek is er niet direct voor om maar weer land te gaan koopen. Nu mag het land niet vn dien staat verkeeren, waarin het voor de ver veening was, maar spr. zou het land weer in den ouden toestand willen terugbrengen. Wan neer hier wat aan ten koste wordt gelegd zal het niet minder waard zijn dan voorheen. Eai de middelen voor aankoop van land moeten tochi •weer worden gevonden uit de gelden, door de burgers opgebracht. D« heer Duif is van oordeel dat het verbeteren van het land meer zal kosten dan wanneer men land gaat koopen. Spr- is van oordeel, dat men dit land beter als grasland, dat het nu is, kart verhuren. De heer Lek zegt altijd gehoord te 'hebben dat het land er beter van zou worden. Als dat; waar \s, zal men de huur, die men er voorheen voor kreeg, er ook wel weer uithalen. De heer Duif antwoordt -dat het als grasland nooit die huur zal opbrengen, dan wanneer het bouwiand was. üe heer Lek. Feu bedrag van f 6000 is nogal van beteekenis. De voorz. deelt nog mede dat het land voor de verveening bijna f800 aan huur opbracht. De heer Lek. Dat was dan toch in den duren tijd, want dat is een hoog bedrag voor minder waardig land. Dc voorz. licht dan nog toe, dat de gemeentev financiën zich niet tegen dit bedrag verzetten: Op de boerenleenbank heeft de gemeente eén kasgeld van f13000; de veenderij heeft nog on geveer f 5000 in kas, terwijl de gemeente-ont vanger nog ongeveer f 2500 heeft. De heer Slijker is van meening, dat men dan. net- "zoo goed het geld kan uitzetten omdat dart ook de rente wordt verkregen. De voorz. Dan zouden wij een gedeelte van de groetboekgelden moeten verkoopen, met bepaling daarvoor vaste goederpn te koopen. Na nog eenige toelichting wordt hierna het voorstel van "B. en W|. aangenomen Niets meer aan de orde zijnde volgt onder dank sluiting der vergadering. (Reeds eerder aan onze abonnié's te Sint Pan-, eras toegezonden.) Uit den Omtrek - OUDE NIEDORP. Dinsdag werd een bestuur benoemd voor; den W. O. L.-polder te 't Veld in deze gemeen te. Tot voorzitter werd gekozen de H©er J., Wit Sr. met bijina algemeene stemmen. Tot be-; stuursleden werden gekozen: de heer P. Stein,; met 135 van de 161 uitgebrachte stemmen, die. heer H. Wit met 137 stemmen en de heer Jb. Wit met 93 stemmen. Op den heer J. Ligt- hart werden 78 e<n op den heer J. Bakkler Jn.: Jz. 70 stemmen uitgebracht. Tusschen deze heeren zal op 15 Nov. a.s.. een herstemming plaats hebben. Tot hoofdingeland van de Niedorper koggen; strijkmolen werd benoemd de heer J. Wit Sr., KJEN U 2,'EfLF EN UW BUURMAN. delmaatschappij L. 1. Akker te 'Rotterdam een Onder aiit pakkende opschrift geeft Je H.an- boekje uit, dat eveneens door den sprekenden in violet en oranje uitgevcerjen omslag, alle aan dacht trekt. ,/Een groet" van twee buren aan, elkander op ae voorpag., een ,]burenpraatje" op de achterzijde van Jen omslag. Maar de indruk van het boekje, bestaat uit behartigenswaardige wenken, raadgevingen en eene uiteenzetting van de uitnemende eigenschappen van de abdijsiroop en kloosterbalsem, de koning der balsems. „Wat is kouvatten? Het antwoord geeft 'de man met zijn pijnlijk verwrongen gelaat boven deze vraag afgebeeld. „Wat is Abdijsiroop Dat zegt u 't lachende gezicht van den man die deze medicijn gebruikt. Fiu zoo gaat 't het boekje door. Van wiege- kind tot de grijsheid, z'n géheele leven lang, kan men de gezegenae uitwerking ervaren bij 't ge bruik van Abdijsiroop en K.loosterbalsem. Het'boekje wordt verspreid' in 2 millioen exem- xplaren. Bij ontvangst leze men dit eens doorf

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4