Uit den Omtrek Burgerlijke Stand ONS KINDERVERHAAL DE AVONTUREN VAN JOCO EN COCO SINT PANCRAS. PROPAGANDA-FFESTAVOND VAN DE AFD. VAN DEN BOND VOOR STAAT SPENSIONNEERING. EEN TOONEELWEDSTRIJD. Gisteravond werd door de afd. Sint Pancras van den Bond voor Staat^pensionneering haar jaar- lijksche propaganda-feestavond gehouden. Het grooc aantai pe. .onen, oat naar dezen avond was opgekomen vulae de zaal van het café van den heer "Gerritien, van voor tot achteren. Dat er belangstelling voer dezen avond be stond is zeer begrijpelijk, wanneer men weet dat er voor dezen avond een tooneelwedstrijd war uit geschreven, waaraan werd deelgenomen door de vereenigingen „Kunst naar "Kracht" van Sint Pan- cras, „De Berger Toonce. vereeniging" van Bergen en „De Roos" van Koenijk. De ge.oprijzen, die aan dezen wedstrijd waren verbonden, waren Intgei cfd door genoemde afd terwijl do> r den heer Gerritsen twee kunstvoorwer pen waren uitgeloofd voo.' de beste dame en heer De Jury werd gevormd door de heeren Van Guiik Alkmaar, P. Deutekom Noordscharwoude en G. Kooiman Bergen. Wanneer het uur van aanvang, dat op zeven uur was bepaald, reeds eenige oogenblikken was ver streken, is het de neer Van Kampen, voorz. van de afdeeiing, die in de allereerste plaats in het alge meen de dame.» en neeren in deze zaal welkom heet. Dankbaar kan men gestemd zijn zoo vervolgt de spr. dat zoovelen zijn opgekomen, waardocr men gevoeit dat zoovelen achter ons staan in den strijd, die wordt gestreden. Welkom dan ook de bestuursleden van de Federatie, die mede hiervan getuige kunnen zijn. Welkom aan de Pers. Ik hoop dat door haar verslagen de afd. en haar werki nog meer bekend zal worden, en ve len zich in onze riien zullen laten opnemen, omdat alleen door macht verkregen kan worden, wat wij voor de ouden van dagen wertschen te bezitten. Na nog het welkom te hebben toegeroepen aan de opgekomen tooneeivereenigingen, spreekt spr. nog eenige oogenblikken op krachtig propagan- |distische wijze over het werken van den Bond en zijn afdeenngen, om te verkrijgen het zoo zeer be geerde premievrij staatspensioen voor alle Neder- landsche staatsburgers. Premievrij staatspensioen en niet zooals het nu is: pensioen door middel van het plakken van rente zegels, zooals dit na 1919 is ontstaan. Voor 1910 hadden we het premievrij staatspen sioen, en moet er dus gestreden worden voor iets, dat reed® venoren is, maar daarom ook is aller steun en medewerking onontbeerlijk. Dan deelt spr. mede, dat er van de 15 rentetrek kers, die in 1913 hun pensioen haalden, nog slechts 1 over is, en wei de Wed. Groen. En dat het werken van de afd. en haar bestuur wordt gewaardeerd, mogf. blijken uit het feit, dat door den kleinzoon van de Wed. Groen het be stuur een bloemstuk is aangeboden, als uiting van warme sympathie. (Applaus.) Nadat de voorz. nog gelegenheid gevonden heeft op verschillende verkeerde toestanden te kuönen wijzen en een opwekkend woord te spreken om toe te treden als lid van de afdeeiing, na het weTr kom te hebben toegeroepen aan de Juryleden, gaat het scherm op en verschijnt de tooneelver». eeniging van Sint Pancras het eerst voor het voet licht met het' stuk „De ernst des Levens" van Fe lix Salten i. Daarna kwam de vereeniging van Bergen en tot slot volgde de „Roos" van Koedijk. Om onze meening over het spel en de stukken uiteen te zetten, zou ons tever voeren. Wel willen wij verklaren dat Sint Pancras zich een zware taak opgelegd had, en daardoor veel meer moest presteeren dan de anderen om een 'behoorlijken prijs te kunnen behalen. De Berger Tooneelvereeniging voldeed ons ir veel minder mate, omdat de uitbeelding te zwak was, de houding] van de spelenden niet scherp ge noeg omlijnd. De inhoud kwam niet tot z'n rechte Koedijk beheerschte stuk, spel en inhoud vol komen. De rolverdeeling was uitstekend. Voor deze vereeniging niets dan lof. Na neëindigeng van het laatste stuk, de Ju ry zich terugtreKi voor het bepalen van den uitslag -- is het de heer Olthoff, voorz. van de Federatie, die eenige oogenblikken de aandacht vordert voor het uitorengen van zijn gelukwenschen aan het adres van de afd. met het welslagen van dezen- avond. Spr. vindt daarbij gelegenheid, den voorz. der afd. te complimenteeren. Krachtige propa gandistische woorden worden gesproken om de njenschen toch maar te overtuigen van de recht vaardigheid van den strijd, om hen op te wekken, lid te worden van de afd., omdat door gemeen schappelijk optreden kan worden verkregen „het premievrij staatspensioen." Het wachten is thans op de Jury, en wanneer deze is teruggekeert, is het de heer Van GulikV die als v orz den uitslag zal bekend maken. Na in het algemeen eenige opmerkingen te heb ben gemaakt, raadgevingen en wenken te hebben gegeven, maakt hij bekend dat de eerste prijs is gewonnen door „De Roos" van Koedijk; de 2de prijs door „Kunst naar Kracht" van Simt Pancras en de derde prijs door de „Berger Tooneelvereeni ging" van Bergen. De personeele prijs heeren werd toegewezen aan „De Held" (den heer N. Hartland Koedijk) in „De Leugen" en de personeele prijs dames aan „De Dochter" (mevr. De Waal—Schipper) eveneens in het stuk „De Leugen." Dan gaat de voorz. der afd., de heer Van Kam pen tot sluiting over. Spr. doet dit met een woord van dank voor de opkomst, aan de musici voor de wijze waarop zij den avond hebben gevuld, aan do Juryleden om de zware en moeilijke taak op zich te nemen,daarbij den wensch uitsprekende dat men ook later weder op hen zal kunnen rekenen. Met een hartelijke felicitatie aan het adres van Koedijk en de mededeeling, dat in de plaats vap den heer M. Hoogland in het bestuur is gekozen de heer Joman, valt de hamer. OUDE NIEDORP. Het woonhuis me schuur en erf en; tuingrond aan den Zwarteweg te ft Veld, samen groot 33 aren 90 c.A. eigendom van P. Bas te Schagen is. overgegaan aan J. F. Burger alhier voor f 17001 Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Vam onzen correspondent ontvingen wij hst volgende verslag Gisteravond hield de Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging De Voorzorg een vergade ring. die goed bezocht was en waarin het Be-' stuur een uiteenzetting' gaf van de houding vam het Bestuur inzake de handelwijze van de ge meenteraad tegenover De Voorzorg. De voor zitter zette kort de bedoeling uite|en en hoop te. dat de correspondent van de Alkmaarsche Courant nu een juist verslag zou maken .en. niet een bericht in de krant zet tan, dat geheel onjuist was. In een uitvoerig en gedocumenteerd betoog zette de secretaris het verloop der zaak uiteen; Hij herinnerde aan de tegenwerking, die de Voorzorg reeds in het begin ondervond, wat tegen een groot deel der leden onrechtvaar dig was, daar zij niet tot het lidmaatschap van' de door het Ziekenfonds opgerichte Vereeni-. ging konden toetreden, aangezien als voorwaar de werd geëischt dat men daartoe lid van dat Ziekenfonds moest zijn, en alzoo genoodzaakt werden een andere vereeniging te stichten. Een; ander deel wilde geen lid van de door het Ziekenfonds opgerichte vereen, worden, om-' dat de groote gezinnen, die het meest onder de R. K. voorkomen, minder contributie moes ten betalen. Spr. meende, dat djaze wel die laatsten moesten zijn, om de bedoelde leden er een verwijt van te maken, dat zij zelfstandig1 een vereen, oprichtten, omdat de R. K. toch' bijna in alles hun eigen vereenigingen oprich ten met uitsluiting van anderen, wat hun recht is. Het duidelijkst bewees dit, wat er in Heer-, Hugowaard met de vereenigingen voor Zieken-, huisverpleging was voorgevallen. Daar beslo ten de Protestanten al dadelijk de R. K. niet voor toetreding te vragen, omdat men bij voor baat al van een weigering verzekerd was. Van daar in de gemeente 2 vereen. 'Zullen die nu wel beide bij de Federatie van Ziekenhuisver- plegings-Vereen. worden toegelaten? Spr. twij felt daaraan geen oogenblik, daar de uitslui ting van De Voorzorg h.i. slechts aan persoon lijke redenen moet worden toegeschreven. De secretaris ging nu het verloop van het adresseeren na en zette daarbij voorop, dat het Bestuur niets anders deed dan 'dein wil der ledenvergadering uitvoeren en de secr. daar bij die werkzaamheden verrichtte, welke bet werk vaïi een secretaris, d.i. schrijver, zjjjn.i Dat men in den raad dit vergat, was weer eehl van die staaltjes, die loeren, hoe het zelfs voor groote menschen moeilijk schijnt perso nen van zaken te onderscheiden. Met veront-, waardiging wees spr. er op, hoe men in dein raad een verkeerde volgorde van data opgaf, waarop men den aanval grondde, terwijl geen woord van excuus werd gesproken, toen klaar en duidelijk bewezen werd, dat die burge-' meester zich had vergist. Men heeft toen weerl wat anders trachten te vinden: het raadslid Du, Burck, die tevens secretaris van de veraeni-j ging is, moest een wrijfpaal worden ein toen; bleek, dat een zekere Jb. Kroon in de N. L. Crt. het pleit zou gaan verliezen tegen 'het ge documenteerde betoog van den secr.-raadslid, is de heer J. Groen Az. hem te hulp gespron-' gen en heeft getracht de eer te reddien. Die ze stelde het dan voor of dat raadslid alles vaan de subsidie afwist, die het Burgerlijk Armbe- stuui aan De Voorzorg had verleend, En Ide. andere raadsleden niets. En triomfantelijk stelt hij, de heer G„ dan in een ingezonden stuk: vast: „Het was B. en W. en den Raad in del verg. van Oct. 1925 volkomen onbekend, datj het B. A. een subsidie had verleend, den heer du Burck natuurlijk wel; desondanks verdedig de hij een tweede subsidie." De heer Du Burck, de spr., stelt vast, dat de beer Groen hier als waarheid iets neerschrijft, wat een grove on waarheid is. Als bewijs houdt hij! der vergade-' ring eev brief voor waarin hem het verleianeni van subsidie als secr. van De Voorzorg werd' meegedeeld en die dateert van November 1925. De brief luidt woordelijk: Zuidscharwoude, Nov. 1925. Aan de vereen. De Voorzorg alhier. 1 v Mijne Heeren, In de op 12 Sept. j.l. gehouden vergadering van het B. A. werd besloten aan uw veree|nj-j ging ©en bedrag van tien gulden te geyen ter tegemoetkoming in de oprichtingskosten uwer vereeniging. Benevens, tot wederopzeggens toe, een jaarlijksche subsidie groot vijftig gulden, ingaande 1926. Hoogachtend, i J. DE GEiUS Pz. secretaris B. A. Op deze valsche stelling bouwt de heer Groen nu zijn verdere redenletering op. Aan del hand van dezen brief en de begrootingein en rekeningen van bet B. A. toont de spr. nu aan, dat hij daardoor evenveel of even weinig ais de andere raadsleden wist. en dat hij alzoo bij de behandeling van de begrooting, die in Oct. plaats had, niet kon weten wat een brief van Nov. behelsde. Jammer vindt spreker bet; dat de heer G. niet aanwezig is, hij zou zijin gezicht bij het lezen van dezen brief wel eeas> I hebben willen zien «m nieuwsgierig zou 'hij zïjjni te weten, of hij nu nog langer zij|n „feiten" zou j volhouden. De secr. deelt nu mee, dat aan dein) heer G. het volgende schrijven is gezondeini:i I Namens het Bestuur van de Vereen, voor! Ziekenhuisverpleging De Voorzorg wordt u hierby uitgenoodigd tot een vergadering van1 deze vereen., te houden op Maandagavond a.s. om 7V2 uur ten lokale van den heer P. Schoen,-, maker. Op deze vergadering zal de beer J„ du Burck, lid van den gemeenteraad en secr. onzer vereen, een uiteenzetting geven van (d^ bekende kwestie der subsidieverlening door het B. A. aan de Voorzorg, waarbij U antwoord! kunt ontvangen op uw verschillende vragen! blijkens uw ingezonden in de N. L. Crt. Wjj geven U de vrijheid van die besprekingen een. zoo getrouw mogelijk verslag te maken en dit ter plaatsing aan te bieden aan. (de N. L. Crt. Nu de kwestie door U in idie laatste raadsver gadering niet aan de orde is gekomen, daar ons schrijven voor kennisgeving werd aangenomen, geven wij door bovenstaande gelegenheid, be ter dan dit door ingezonden stukken tot zijn; recht kan komen, U volkomen van leen ien an der op de hoogte te stellen. Het Bestuur waar borgt U, dat de besprekingen over deze zaak' alleen en uitsluitend zullen plaats hebben tus-, schen U en den heer D,u Burck, zoodat, als het U nu ernst is om het meest duidelijke anti woord te krijgen, we vertrouwen, dat U deze; uitnoodiging niet zult afwijzen." Op dit schrijven is van den heer G. eeitn afwijzend antwoord gekomen, waaruit de heer Du Burck concludeert, dat de heer G'. niet durft, wat geen wonder is, als men bedenkt,; -hoe leelijk hij zich heeft vastgewerkt. - Gememoreerd wordt daarna het door Diet Voorzorg gezonden adres aan Ged. Staten met het verzoek aan het Burgerlijk Armbestuur wel f,Te te staan, een bijdrage van f50 te verleen|en.; Sm. wiist er hierop, dat al jaren lang aan ver-, eenigingen buiten de gemfeente bijdragen zijp verleend, en dat toch zeker van jeien gemeen teraad redelijk mag worden verlangd, dat hij dit dan niet zal verbieden voor een zeer nut-, tige vereeniging' in de gemtejente. Biedroevend; acht hij bet, dat voor dergelijke nuttige instel lingen moet worden opgekomen tegen oen so ciaal democraat^ die toch in de eerste plaats; zou geroepen moeten zjjn, met de Vooruitstre- venden voor deze zaak te stryden. 'Hij me(enidö echter niet veel medewerking te mogen ver wachten van iemand, die nog meewerkt om- het vrije woord te smoren. Ten slotte citeerde spr. een correspondentie, uit Zuidscharwoude uit het Noordholl. Dag blad, waarin de correspondent (de heer Groen?); schiijft, dat de uiterst linkergroepen dat zijn dus de S. D. A. P. en de Vooruitstrevenden de godsdienstig zedelijke belangen der bur gerij ie grabbel gooien. Voor den soc.-dem., die het zoo goed met de R. K. kan vinden, is, dit nu niet bijzonder prettig. De Vooruitstre-, venden zijn van meening, dat het er toch meer godsdienstige en zedelijke waarde te hechtan, valt aan het opkomen voor den minlderen man, het strijden voor al wat lijdt en ontbeert, tegeia het militairisme, dan de politiek, die de Vrij heidsbond en R. K. volgen. Is bet een zede lijke politiek, vraagt spr., als de beer Gr. al» voorman der R. K„ zich in verkiezingsdagen beroemt op het feit, dat zij een overbodige Frö belschool hebben tegengehouden en ©an paar maanden later zelf bij het gemeentebestuur, aankomen met een verzoek om subsidie van, f200. Is een bijdrage van f50 aan de vereen. De Voorzorg dan niet evengoed of beter ge-, rechtvaardigd dan bedoelde subsidie en mag er, dan een raadslid een verwijt van worden ge-, maakt, dat hij pleit voor een bijdrage van f25 voor de ziekenhuis verpleging. De Burger wacht krijgt toch ook èn van het Rijk èn van de gemeente subsidie, de laatste vurig verde digd door den heer Groen c. s„ de L. T. BL, geniet toch ook Rijkssubsidie, terwijl boven dien de gemeente het ook geeft. Met ben ver-, wijzing naar de Lothario-terechtstelling in dein aanhef van den Max Havelaar, meent spr. hier van toepassing het: Barbertje moet han gen." Met een vurige peroratie besluit spr. zijn uiteenzetting met den oproep aan alle wei- denkenden om pal te staan voor de vereen, en voor het recht en de waarheid. De heer Vlug, armvoogd, die als zoodanig, was uitgetioodigt, beaamde de uiteenzetting en zegt. nooit te hebben verwacht, dat de gemeen teraad de bijdrage van f50 niet zou goedkeu-, ren, omdat zij dient als een steun voor een nut tige vereeniging, die het Bi. A. ten zeerste ont last. Door het bestaan van de vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging is de post genees kundige bijstand door het B. A. reeds van f\1800 tot f 1100 kunnen verlaagd worden. Ten slotte werd bij acclamatie een motie aangenomen, waarbjj de houding van het Be stuur werd goed-, die van de meerderheid van den gemeenteraad afgekeurd; dat het den beier Groen, blijkens zij|n wegblijven van deze bij-' eenkomst, niet te doen was om de klare waar heid, doch om de mogelijkheid een middel te vinden zich te onttrekken aan het bewijs, dat hij de feiten onjuist voorstelt. 1 Gemeente NOORDSCHARWOUDE. (Over de maand October) I Geboren: Catharina Elisabeth, dochter van Jan Hand en Johanna Breed. Johannes Cor nelius, z. v. Cornelis Bakker en Cornelia Fran- cina Goudsblom Klaas, z. v. Cornelis van Nienes en Guurtje Opperdoes. Elisabeth, d. van PPieter Frans Slot en Teetje Gootjes. Jacobus, z. v. Cornelis van Doorn en Catha rina Maria Beers. l Huwelijksaangiften: Johannes Groothuizen, oud 27 jaren en Catharina Mol, oud 24 jaren. Huwelijken: dezelfde. Overleden: Qeene. ja WA1 JOCO EN COCO AAN WONDERLIJKS BELEEFDEN. XXII. Er zou aan boord een feestje zijn Hetgeen een ieder zeer verheugde, Want op zoo'n lange reis op zee Brengt ieder pretje groote vreugde. Den jaardag van den kapitein Zou men met grooten luister vieren, Men ging des ochtends reeds zeer vroeg Zijn stoel met bloemetjes versieren. Toen „d'ouwe" op het dek verscheen, Werd hij direct van alle kanten Geluk gewenscht, en Joco gaf Een gouden ring met diamanten. Uit naam des Radja's den kaptein, En Coco kwam niet tot bedaren, Hij riep wel honderd keer aaneen: „Geluk gewenscht, nog. vele jaren". Er werd den gansclien dag gesnoept. Aan tafel extra fijn gegeten, En Joco en de papegaai Die werden daarbij niet vergeten. Maar het geeostumeerde bal Dat er dien avond werd gegeven, Waarbij men met een fraai costuum, Naar mooie prijzen nog kon streven Was 't allermooiste van het feest, Doch 't tweetal was daarbij vergeten Dat men zich costumeeren moest, Dat konden zij vooruit niet weten. Ze waren toen het feest begon En de gecostumeerden kwamen, Wel wat verbluft en haastten zich Om spoedig plannen te beramen. Ze gingen samen op den zoek, 't Was moeilijk voor de beide vrinden Om iets dat aardig was en leuk En tevens passend was, te vinden. Des Radja's kleeren pasten niet, Voor Coco was op alles tegen Dat het te nauw zat en te lang, Hij niet zijn vleugels kon bewegen. Doch ziet, toen voor de jury nu De gasten moesten paradeeren, Had ook ons tweetal kan gezien, Zich voor het feest te costumeeren. Ze hadden daarbij veel succes, Een slapje had Coco gevonden Van baby, en dat had de aap Hem netjes om den hals gebonden. De aap vond een matrozenpak, 't Was van een jochie van drie jaren, De pijpen zaten wel wat gek, Omdat ze iets te lang hem waren. De jury had de grootste pret Toen het tweetal voor hen defileerde^ Terwijl 't gezelschap op het dek, Zich kostelijk met hen amuseerde. Te middernacht aan het souper, Toen men de prijzen uit ging reiken, Zag bij de winnaars men ons paar Verheugd en vroolijk staan te kijken. Ze kregen saam een extra prijs Een mand met gesorteerde noten En Joco nam haar in ontvangst Zeer deftig in zijn voorste pooten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6