Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 15 November 1927. 36e Jaargang Stemmingsbeeld Groentenland NO. 135 IMTERC. TELEPHOOM 52 NIEUWE LMGEDIJKER III Mil VI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.lö. - Hedact.-Uitg. J. H. HEIZEK. Bureel IVoordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rochtst reeks aan den Uitgever De stemming eens menschen wisselt sterk naar de omstandigheden, gebeurtenissen. Fietst, eens langs den Twuijverweg en let eens goed op en weest met mij verwonderd. Dat is nu een hermetisch gesloten weg, bij Oudorp staat een hord, cljat den reiziger in de auto waarschu wend meldt.Hier niet langs naar den Lan- gendijk, stoot uw neus niet. Aan 't TWuijverweg- beginpunt, zijde St. Pancras, word't die waar schuwing herhaald, te Broek op Langenüijk bij de Spoorstraat staat eveneens een hord' met hel der opschrift, dat bij avond allerhelderst word|t belicht. Geen auto's op den Twuijverweg. Geen enkel goedgezind Nederlander krijgt 't in zijn hoofd na zooveel waarschuwing de .wet te overtreden. Fietst, zeg ik, den Twuijverweg aT. Eir zïj'n verdachte gaten in den weg, en men is voor de zooveelste maal bezig deze 1e vullen. Zouden de kraaien e!r die gaten inpikken? 'tls een rare geschiedenis, gaten in een afge sloten autoweg en dat de kraaien die er in g)e- niaakt hebben, kan ik zoo maar niet aannewen. 'kBen verwonderd. De gaten in den weg zijn er. !i i Er is nog meer reden tot verwondering in ons groentenland. Men sta met mij s.v.p een oogenblik verwon derd over een alleszins verwonderlijk geval, 't Be treft een ófficieele zaak, die zoowat 45000 men schen aangaat, woonachtig in Noord-Hollandsehe polders. Die polders moeten geregeerd worden, er moét gezorgd voor dijken, kaden, bemaling. In ons goede laad voelen we er veel voor, dat belanghebbenden zelf hun mannetjes kiezen, om de 'daken te besturen. E.r zit aan zob'n geschie denis nog al wat vast: men zie maar eens naar de mooie briefjes, die elk jaar worden thuis ge- stuur. Zooveel ingeland, hebt ge te dokken. Par don wordt niet gegeven, die bestuurders hiebben, eenmaal gekozten, nog al wat macht. Onze poldermenschen bekijken die briefjes eens, vinden altijd dat- het een heele boel kost; ze mopperen daarover, neen maar dat kennen ze allemaal opperbest. Als we met mopperen wat konden verdienen, werd ieder Nederlander milliomair. Nu zoudt ge meenen, voor een zaak, die zoo veel vordert, waarvoor men zooveel heeft op te brengen, wat zal daar een belangstelling voor wezen. Als voor dat hooge ooilege gestemd moet wor den, dan zal dat hèt onderwerp van den dag zijn. Een verkiezing voor den gemeenteraad b.v., waar velen niet half zooveel financieel belang bij hebben, daar maakt men een drukte voor, als gold het een levensbelang. Wat macht heeft vandaag na.g een gemeenteraad? Gaan we nog een paar stapjes verder op dat gebied, dan beleven we weldra, dat Aldus die toe stand wordv Ik ereef ter illustratie maar een correspondentie weer 'die ik zie, dat straks zal gevoerd worden. DIENST op de enveloppe. Provinciaal Be stuur Noord-Holland. Aan den Raad der gemeente X. Wij maken er u attent op, dat bij besluit dd. Provinciaal blad no.is bepaald, dat de weg naar A. wordt verbreed en behar.il Uwe gemeente dient daarvoor op te brengen een som van fWij belasten U met de in ning dezer gelden en zien toezending ervan vóór den te gemoet. Hierop haast de Gemeenteraad van X met ver- Sehuldigden eerbied te kennen'te geven Rat de missive is ontvangen en dat aan de last geving tijdig zal worden voldaan. Maar 'k ben aardig bezig van Langgendijk Haar Alkmaar mijn weg te kiezen over Heerhugo- tvaar ,wat anderen 'óók wel eens doen, b.v. de autobussen, maar dit geschiedt nu eenmaal niet vrijwillig. 'kHeb het over mijn verwondering over 't feit, dat de Noord-Hollanders, van de centen heusc'h niet vies, zoo weinig belang stellen in de ver kiezing van menschen, die over een deel van hun duiten beschikken. Misschien dat 't op dien dag van morgen nog meevalt. In deze geschiedenis is nog iets, dat verwon dering wekt. 't Betreft, als reeds gezegd', een zaak waar 45000 menschen belang bij hebben. Aan de verkiezingsreglementen moet ook wat haperen, zou ik zoo meenen. Zoo'n verkiezing kost een schat geld, de óffi cieele begrooting is maar eventjes f28000. Geen kleinigheid voorwaar. Ein nu blijkt, dat 75 van die 45000 kiezersi in staat zijn voor het waterschap een verkiezing 4e doen plaats hebben, die 28000 goede Hol- landsch gave Colijn-guldjens kost. Een gaaf staaltje van hedendlaagsehe demo cratie. Ëii als ze er niet bij gehaald worden, dan, ver wonderen. die N.-H. poldermenschen zidh niet eens ever zoo aller verwonderlijkst feit. Waaruit men vrijelijk de conclusie trekke, doe maar raak, zelfs dwaas. Herhaal dit en 't mensehdom zal 't rare, dwaze, heel gauw normaal en goed vinden. ÖYje leven toch in een wonderlijke wereld. Met belangstelling heeft menige bouwer in de afgeloopen week ook een groote, erg officieel uitziende enveloppe geopend, hem door ófficieele mensehen, die er gewoonlijk Wat streng uitzien, uit hoofde van hun beroep (ze vallen anders erg mee!) aan huis bezorgd. Den Croesussen onder ons worden door deze ófficieele menschen op hooger order, deze soort- missives wat eerder bezorgd; een eer, die hen toekomt. Chapeau-bas pour l'or; daaraan ontkomt zelfs de niets en niemand! ontziende, ongevoelige fis cus niet. Zoo zijn we zoowat allemaal er mee in kennis! gesteld, wat we in het reeds lang ingegane belas tingjaar 1927'28, eindigend den laatsten April 1928, aan vader Staat, hebben te offeren, en hoeveel de moederlijke zorgen van Provincie en Gemeente ons kosten. Ieder zal nu zoo ongeveer wil -wetien, hoe hoog officieel is vastgesteld het zuiver inkomen. 't Staat daar heel keurig getypt op uw aan slagbiljet en menigeen heeft daar eens met ge paste eerbied naar gekeken. 'tls uit den aard der zaak ook besproken, niet hoe hoog men wel is aangeslagen, neen, daar praten we gewloonlijk niet over, daar loopt nie mand mee te koop. Maar wat wordt er weer gemopperd. W;at klachten worden geuit, 'hoe verschillend zijn de gewaarwordingen der aangeslagenen. Zoudt ge sommigen mogen gelooven, dan is de fiscus het meest wreede monster, dat bestaat. Dat met innig genot een mensch uitkleedt, en behagen schept in de zuchten en klachten van zijn slachtoffers. Hoor b.v .een bouwer mopperaar aange- Hoe moet 't nu? Bloemkool verdraaid, twee goede kooltjes op 'n snees, vroege aardappelen ver ziekt ,wiu1erkool geen teling. Hoort ge zoo'n klaagzang, dan wellen van louter medelijden de tranen in uw oogen, maar 't fiscushart is een steenen hart, en 't fiscusoog blijft droog bij 't aanschouwen van een vloed van tranen uit de oogen van belastingplichtigen. De goeie man is uit zijn evenwicht en vergleet, dat 't zuiver inkomen van 1926 '27 is vastge steld. De uitkomsten van dit jaar worden eerst 't volgend jaar door den fiscus met argusoogen be keken. Onderwijl verdenk ik dien klagenden bouwer dat hij den fiscus draaihartigheid, maatjerigheid, knolvoet, 'n galmuggen- en koolvliegenplaag toe- wenseht. 'k Meen zoo iets op z'n gezicht te lezien,. Verwonder u niet over de gedachten van een belasting-slachtoffer in eigen oog. Er zijn ook andere tonen te beluisteren; er zijn zelfs tevredenen, 'ja heusch tevredenen over den aanslag. Die een vorig maal vergeefs poogden die verminderd te krijgen, nie ophielden met re clameeren, en au hun pogingen met sudces be kroond zieu. ?e zijn echter in de minderheid, mijn indruk is, dat het reclames rekenen zal. De kooplui zijn over 't algemeen zeer verstandige menschen, die praten over geen belasting. Die zijn erg gietapt, worden door den fiscus altijd geloofd!!! 'kHeb me onder de bouwers van Noordschar- wou weinig bewogen den laatsten tijd. Ook hun gezicht zou ik graag eens gezien hebben, bij 't ontvangen van hun officieel aanslagbiljet. Want óók zij zien voor zich het resultaat van het oogst jaar '26'27; de winterkool moet bij hen zoo veel goedmaken. 'kDenk aan bonnen, aan kbolop'houden, kool vasthouden. Gij, bouwers van N.S., wat ik u vragen en verzoeken mag, zet dat biljetje van uw 'Inkom stenbelasting in een lijstje. Hangt het op een plaals, waar niet ieder komt, maar gij allen dag. 'kHeb 'n idéé! Hangt het in uw slaapkamer en 'denkt daarbij aau de in uwe kringen zoo verfoeide bonnen. Mis schien zie.- verband tuésehen be" d.ngion. Zoo niet, laat de Stemmingsbeelder u dan zijn indrukken mogjen meedeelen. Hij gelooft, dat van heel onze koolcountry in uw midden de zwaarste klappen zijn uitgedeeld; gij zijt 't ergst gekant tegen middelen, die een tijdigen koolafzet be oogen. Ge zijt tegen het hulpmiddel bonnen, en meent, dat de bonnenverkoopers den veilings- prijs drukken. Gij N.S doet daar niet aan, en ge wacht het maar af, tot TTuli toe. Wat 'ik u vragen mag kijkt naar dat g!e- typte getal van uw officieel biljet. Maar 'n mensch is hardleersdh. Allicht ergert ge u |weer, als ge leest, dat te 'Bi. o. L. nu al wjeer kooi uit de huizen wordt verkocht, 'k Kan ar niets aan doen, maar geef de Broekers grool gelijk. 'tZou me heelemaai niet verwonderen, of menig N S.er haalt medelijdend de schouders op Zoo'n couranten-berichtje. Wat 'n verbeelding. Nu hij 't eens een Keertje geraden heeft! 'k Verwonder me nergens meer ovier. Waarom ook, als ge er oog voor hebt. dat er nu niets geen nieuws onder de zou is? Neem het marktbeeld van den huldigen dag. Slecht gaat 't werkelijk niet. Uien zijn duur en de kool brengt tegenover 't vorig jaar 'n ba teren prijs op. Men verwacntte, dat 't van 't jaar niet noodig zou wezen, om iets te idoen om goöde kool aan veiling U brenaen. De prijzen waren zoo mooi, dat er in October reeds knappe kool ter markt ■werd gebracht. Maar nu, half November, blijkt zonneklaar, dat men zich danig vergist heeft. Goede rooie kool komt zoo goed als niet- ter markt De kooplui gaan alweer den boer op en mogen 't. twijfelachtig genoegen smaken, soms twee da- dagen de huizen af te loepen als bedelaars, 'tin voorgekomen, dat zij na twee dagen zoeken en scharrelen geen koolblaadje vermochten te -kno pen. Bij 'n veilingsprijs vati 61/2 b.v. voor rood. wil menige bouwer bij wijze van gunst den koop man wel helpen; heipen wieët je. De hulpvaardige bouwer vraagt dan b.v. 8 gld alles her wille van den koopman. Gelukkig - dat fiscus ea koop man zulke goeie vrienden zijn! 'k Verneem, dat het binnenhalen van de kool is gefilmd; als straks in 't buitenland de 'film' wordt afgedraaii, dan krijgen de toeschouwers om dezen tijd des iaars 'n zuiver beeld van den toestand Wat 'n prachtgoed volgens -de rolprent. Ea vergelijk er de markt eens mee! 'tKlopt als 'n tang op 'n varken, als een uiteohotje in de voorsteven van 't bouwersschuitje op de kool exemplaren ter Eraakforter-Ausstellung. Zelfs daarover vermag de stemmingsbeelder 'zich niet te verwonderen. Door die belastingbiljetten krijgt men vanzelf allerlei gedachten en als ik die met elkander verbind, dan moet ik me, hoewel schier niet meer voor verbazing vatbaar, toch weer verba zen, verwonderen. 'kHeb voor me een lange lijst van cijfers. Be lastingaanslag en cijfers honden met elkaar ver band en voor al de cijfers, die ik op 't oog tieb. 'tZal wel al ge mee i! bekend iwiezen, dat door den fiscus genoodzaakt, tal van boeren aan 't boek houden zijn gaan doen. 'tLeven weet zich altijd aan te passen, en een pientere boekhouder kwam op de idee, dit boekhoudwerk voor de boeren op te knappen. De man slaagde boven verwachting!. Bit vond navolging en zoo zijn er thans door 't heele land landbouwboekhoudkantoren. Nu hebben de statistici in de gaten gekregen, wat kostelijk materiaal daar op die kantoren, ter verwerking voor hun doel uiterst geschikt, ge reed lag. Ze kregen welwillend de globale cijfers, over 4 jaren; cijfers over grondigebruik, winsten en verliezen. Als basis voor de winstberekening nam men aan, dat van de bruto opbrengst diende afgetrok ken naast de gewettigde afschrijvingen en oe- drijfsonkosten als pacht, arbeidsloon etc. oók de rente over het bedrijfskapitaal. Wat alleszins bil lijk is. 'jij En wat blijkt nu? D'at in de gecontroleerde boerderijen over 't heele land verspreid, veehou derij en bouwbedrijven, in de jaren 1923en met 1926, geen duit- is verdiend. Nu 't is wel erg jammer, dat deze cijfers' voor den tuinbouw niet bestaan, maar geloof vrij te mogen neerschrijven, dat evenals in de boerderij, ex ook in de tuinbouwbedrijven in de laatste jaren niet is verdiend. Wat is er van kapitaalvorming terecht ge komen Laat ieder dat maar eens voor zich zelf uit maken! 1 Verwonder u nu met mij, deze nuchtere din gen u voor oogen stellend over velerlpL Neem b.v. de laatste gebeurtenissen in 't par lement. Nauwelijks is de gulden veilig, 't gevaar van. de lucht, of men meent, dat er mui wel -weer op los kan geleefd. Onder de burgerij, het pu bliek, leeft zeer sterk het besef, dat met het| zoo moeizaam verkregen geld slordig wordt omge sprongen. Men dient met deze publieke opinie te rekenen; de volksvertegenwoordiging, staten en raden. On ze plattelandsgemeenten voeren over 't algemeen nog een wat men noemt conservatieve bedrijfs- en huishoudpolitiek. Maar neem nu "b.v. de uitspraken van Mr Mar- chant inzake de ambtenaars-salarissen. Zeker hier in deze rubriek geen politiek, 'kwil deze zaak niet uit politiek, maar van zuiver zakelijk ge zichtspunt bekijken. Men moge nog zooveel schimpen op clen poli ticus Braat, één zaak is er, die hij begrepen, heeft, n 1. de afkeer van 't platteland van de ambtenarij. 't Wordt hoog tijd, gezien den toestand van land en tuinbouw, dat aan salarisopschroeverij, baantjes-sehepperij, door 't onder malaise zuch tend bedrijfsleven (neemt er de industrie maar bij) een gebiedend halt wordt toegeroepen. Dat zulks nog niet met meer kracht is ge schied, daarover ben ik 't allermeest verwonderd. Uit den Omtrek - SINT PANCRAS. Vergadering van „Volksonderwijs" afd. St. Pancras op Zaterdag 12 (Nov. ten lokale va|n| den Heer Gerritsen onder leiding van den Hieen, Sinjewel. Door den voorzitter wordt in zijn openingswoord de geringe opkomst betreurd,, wat zeker een gevolg is van de mindere gisJ schikthsid van den avond. Gememoreerd wordt; de groei der afdeeling, benevens -die toenamO der leerlingen op de 'O. L. School, welk aan-; tal momenteel 102 bedraagt. Spreker hoopt; spoedig te kunnen vaststellen, dat de O1. L.r School hier weer no. één zal worden, wat ze ker haar recht is, daar op deze school het eenige Openbare Onderwijs wordt gegeven. Nog wordt door -den voorzitter het feit afge keurd dat geen verslag.was verschenen van, het reisje van het kinderzangkoor naar Den, Helder, hetgeen direct door den betrokken verslaggever wordt 'weergelegd, daar deze in dertijd te laat met bet reisje was in kennis| gesteld en deze met geien nieuws van 3 dagen, oud wilde aankomen. Hierna kwam in bespreking: aanschaffing van een huis-bioscoop of omzetting van de be staande projectielantaam in een filmtoestel. Waar het benoodigde bedrag al voor 2/3 aan wezig is^ vraagt het Bestuur machtiging, deze zaak af te wikkelen. Die heer Van Kampen zou het beter achten, als het benoodigde toesbei door het Gemeentebestuur werd geschonken, daar het dan tot de ófficieele leermiddelen zal behoonen. In zooverre wordt machtiging ver leend, dat een onderzoek naar de kosten zal wordén ingesteld. De rekening over 1927 gaf aan een ont vangst van f 156.24 met inbegrip saldo 1926. Uitgaven fi 147.49. Boeken efa bescheiden wa- '•ren in orde. J Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren A. T. Blok, M. Zeegers en A. Hoogland. Besloten werd een feestavond te houden op 2 Febr., met behulp van „eigen krachten", terwijl „Kunst naar Kracht" verzocht zal wor den hare medewerking te! verleenen Goedgevonden wend het houden van een lichtbeeldenavond in het lokaal van den heer Gerritsen, door deze gratis beschikbaar ge steld op Vrijdag 18 'November. Naar aanleiding eener opmerking van den Heer Gerritsen werd besloten voortaan wieer een afgevaardigde naar de A. V. te zenden. Die heer de Vries bepleitte nog bet instellen van een propagamdacommissie. Genoemde spr. protesteerde ernstig tegen eien vermeende ach terstelling van het Openbaar Onderwijs tegen over het Bijzonder Onderwas door het Ge meentebestuur. Toen echter de heer Van Kam pen naar positieve bewijzen yroeg voor ©era dergelijke beschuldiging, bleef de Vries in ge breke en uitte toen de veronderstelling, dat als ooit een nieuwe O'. L. School moest ge bouwd worden, er nimmer zulk een gebouw als thans de Chr. School is, zou verrijzen. Ten slotte 'bleek een politiek addertje onder hef gras te schuilen, waarom het debat werd ge sloten. iji, 1 Besloten werd dit jaar wederom e'en St. Ni- colaasfeest te geven, waarvoor een commissie werd benoemd, welke voor financiieielen steun bij de burgerij zal rondgaan. Nadat nog zaken van meer huishoudelijken aard waren behandeld, volgde sluiting. - SINT MAARTEN. Bij de alhier plaats gehad hebbende kerkfei lijke verkiezing is tot kerkvoogd herkozen de heer C. Peetoom en tot notabel de beer Jb. Schermerhom. 1 p- - SINT PANCRAS. Onder leiding van scheidsrechter Snijders, welke zich dezen middag niet van zijn beste zijde liet zien, speelden Vroffue I op eigen ter rein tegen West-Frisia III. Tot rust werd een blanco stand behouden; Na hervatting maakten de gasten vlug na el kaar 2 doelpunten, terwijl Vrone uit een penal ty haar ©enigst doelpunt maakte. Een tweede doelpunt werd geannuleerd wegens buitenspel. Vlak tegen het einde werd door de gasten' nog eenmaal gescoord, zoodat bet einde kwam' met 3—1. Plaatselijk Nieuws - NOORDSCHARWOUDE. Bij het op 12 dezer te Utrecht door de Ne- derlandsche Veneemiging van Leeraren in de Stenografie „Groote" gehouden examen, slaag de onze plaatsgeraoote mej. Annie Balder als kantoor stenograf© voor de Duitsche taal met lof voor correct werk en goede uitspraak. - BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen. Een schippershaak. Een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij den Gem. veldwachter. - OUDKARSPEL. Blijkens de in dit nummer voorkomende ad vertentie houdt de IJsclub „Volharding" Vrij dag a.s. een ledenvergadering. - OUDKARSPEL. 25 Nov. a.s. houdt het Nutsdepartement zijn' le buitengewone vergadering. Mej. Nelly Me nagé Challa zal dien avond voordragen „Char lotte Löwensköld" van Selma Lagerlöf.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1