NIEUWE Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No. 186 ikterc. TELEPHOOH ss Donderdag 17 November 1927 36e Jaargang Buifenlandsch Overzicht Arpéd Moldovén Geopend tot Sint Nicolaas: „De Noordermarktbond' LMfïIDIJklR Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f1.15. - C0DI1MT WeJact.-mia. J. II. iu:i/l lt. Bareel IVoardscharwoiKle Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan denüitgeve Nadruk verboden. D>e Balkan is voor den vre'de altijd een gevaar lijk terrein geweest. De verschillende nationali teiten, die er wionen,leven in voorfcdurenden strijd,, die nu en aan eens In een oorlog uitvloeit, maar gïootendeels door benden en in politieke harre- warrerij gestreden wordt. De groote oorlog en de aaaraan voorafgegane 'Balkan-oorlogen heb ben die verbittering, die er tengevolge van dien voorfduxenden strijd heerschte, ernstig doen toe nemen en de tegenstellingen verscherpt, die zidh al zooveel eeuwen hebben doen gelden. Deze wereldoorlog heeft ook in de positie der groote mogendheden ten opzichte van den Balkan wijziging gebracht. Want de tegenstellingen tus schen de Balkan-volken onderling zijn niet de eenige feitelijk niet. de gevaarlijkste, die dit ge bied tot een voortdurende bron van onrust voor de wereld maken. De verschillende groote mo gendheden hebben steeds getracht ten 'deele niet gebruikmaking van de nationale tegenstellingen, die er heersdhen, zicih op den Balkan een over wegenden invloed en vaak eén overhoersdhende machtspositie te verzekeren. Aanvankelijk waren "die pogingen gericht tegen. Turkije. Fji het was vooral Rusland, dat, naar het Zuiden opdringende, telkens weer Ide Turken har de slagen toebrachten. Deze Russische poging om Kpnstantiarpel en daarmee den vrijen toegang tot de Middellandsche zee te bereiken, stuitte van den aanvang af op een heftig Emgelsch ver zet. Eh gel and vreesde van de tegenwoordigheid; aan den Bosporus een totale wijziging van .fe machtsverhoudingen in het nabije oosten ten zij nen nadeele en 'een bedreiging van den weg naar Iudië. Em waar Rusland .ook in Azië Engeland'S gevaarlijke tegenstander was, kreeg cte strijd eeo steeds vinniger karakter. Het was vooral door deze heftigheid van den strijd, dat Oostenrijk Hongarije er van'zoo nabij1 in den Balkanstrijd betrokken raakte. De Donau- monarebie had zélf ook gewichtige belangen op den Westelijken Balkan en haar opdringen naar Saloniki dreigde haar ook met Rusland in botsing te brengen. Maar door die bezetting van Bos nië en Herzegowina, die op. instagnatie en uit drukkelijk voorstel van Engeland aan de Ber- lijnsche Conferentie geschiedde, werd het tempo der ontwikkeling belangrijk' verhaast en kwam de monarchie, als belanghebbende Balkan-mogend- heid met Rusland in steeds scherpere tegenstel ling. Het waren deze tegenstellingen, de Ejn- gelsch-Russische en 'de Oiostenxijkosh-R.ussische, die in verband' met de tegenstellingen tusschwn de Balkan-volkeren, waarvan vooral het Servi sche zioh door de Oostenirijksche expansie be dreigd achtte en idoor Rusland als voorpost naar de Adriatische Zee werd opgedragen, de toestand op den Balkan hoofdzakelijk' beheerschten. Maar .daarnaast deed zich tiodh ook voor 'den oorlog steeds duidelijker het Italiaansche streven naar een sterkere machtspositie in het Oosten der Middellaniische Zee en naar de alleenheer schappij over de Adriatische Ziee als een faotot van beteekenis in den Balkan-strijd gelden. Ein het was dit streven wiel in de eerste plaats* dat dat het autogonistne tusschen Italië en Oosten- rijk-Hongarije schiep en waaraan Italië's deel nemen aan den wereldjooxlog aan dm "kant der Eln- tehte te wijten is. Dit Italiaansche streven heeft nu door het uit eenvallen der Donau-monarchie en de machteloos heid van Rusland voor "den toestand op den Bal kan een overheerschende beteekietnis gekregen. Door het onder invloed van 'het zoo fel chauvinis tisch. fascisme fel oplaaien van het Italiaanschb imperialisme en de versterking van Italië's positie in Europa heeft .deze nieuwe machtspositie van Italië op den Balkan bovendien een dreigend ka rakter gekregen. Die bedreiging is allereerst te gen Zuid-Slavië, het vergnoote Servië gericht. Reeds voor den oorlog stond Italië met Servie in scherpe tegenstelling, waar beiden ,een sterke machtspositie in de Adriatische Zee begeerden. Maar de overheerschende positie van de Donau- monarchie in het Noordwesten van den Balkan deed deze tegenstelling min of meer wegschuilen achter het autogisme tusschm deze twee tegen standers en de monarchie, dat in veel sterker mate den' toestand beheersehte. Nu de Donau- monarchie is uiteengevallen komt'deze Italiaansch Servische tegenstelling in 'bet Volle licht. Eln "waar door het machteloos worden van Rusland en het uitschakelen van Turkijë de Balkan voor Engeland niet meer de beteekenis van Vroeger beeft, is het deze Italiaansch-Servische tegenstel ling die den toestand op den Balkan en den vredie in het Oosten ia de eerste plaats bepaald. Ep. dit i feit is het, dat aan het nieuwe Eransch'-Servisoh verdrag zoo'n gevaarlijk karakter geeft, j Frankrijk's belangen op de Balkan zijn niet overwegend,- maar zijn machtspositie in Midden- en Zuid Oost-Eiuropa hangt met zijn positie op den Balkan ten nauwste samen en bovendien is het door zijne nieuwe positie van meer nabij be trokken geraakt bij den toestand in bet oosten der Middelianidsche zee. Het moet zidh daarom tegen een volstrekte overheersching van den Bal kan door Italië verzetten. 'Eln dit verzet komt ongetwijfeld in het aangaan van het nieuwe ver drag met Servië tot uiting. Maar juist daarom moet dit verdrag het zoo prikkelbaar en op zijn macht, zoo naijverige Italië verbitteren 'en zoowel de Italiaansch-ServiSohe als de Fxansoh-Italiaan- sche tegenstelling ernstig versdherpen. Ongetwij feld zal Italië bonne mine a mauvais jeu maken. Mussolinibegrijpt te goed, dat hij zijn tijd moet afwachten. Maar het gevaar voor een botsing tusschen de twee groote L.atijnsdhe staten is ,er belangrijk door vergroot. Van dat kunnen afwachten van zijn tijd neeft Mussolini ook in Italië zelf telkens bewijzen gegeven. En de jongste hervorming van de Ka mer is er een nieuw bewijs van. Het ldo,el van het fascisme was natuurlijk van dein aanvang af de afschaffing van de volksvertegenwoordiging. Maai' voorloopig nam Mussolini er genoegen mee, dat de machteloos geworden volksvertegenwoor diging in den ouden vorm bleef bestaan. De hei-vorming, waartoe thans de groote Raad dei fascistische partij besloten heeft, maakt feitelijk aan de volksvertegenwoordiging een einde. Er zal nu een Unie van afgevaardigden komen, dat door den Grooten Raad zal worden samengesteld, al wordt dan aan .ie vakorganisatie de bevoegd heid gelaten een lijst van candidaten in te dienen die echter door den Grooten Raad zal worden nagezien en aangevuld en dus als uiting van den wensch der vakorganisaties, dat zijn de vertegen- j woordigers van werkgevers en werknemers alle I oe toe ken is verliest. Het Italiaansche vólk zal met deze verandering zeker genoegen nemen. Zij bevestigt alleen for meel, wat feitelijk allang bestond, namelijk de volstrekte heerschappij van Mussolini. Wat deze alleenheerschappij voor Italië beteekant, gaat ten slotte alleen de Italianen aan. Maar voor Europa houdt zij een ernstige bedreiging in, niet alleen door het gevaar, dat- ze voor de Eluropeesohte vrijheid vormt, maar vooral ook om de beteekenis, die het Italiaansch imperialisme voor den vrede heeft, een beteekenis, waaraan het nieuwe Fra-nsch-Servisch tractaat zoo duidelijk heeft her- Ruhriekvan den Arbeid WETTELIJKE MINIMUMLOONEiN EN VER- BINDiENBVE|R(KLARiING VAN C AO- 'Er hebben dezer dagen wederom een tweetal besprekingen over bet loonvraagstuk plaats gevonden, die aller aandacht verdie nen. In de vergadering van het Kon. Nederl. Landbouw-Comité heeft Dr. Noback uit Haarlem een inleiding gehouden over het wettelijk minimumloon. Hij betoogde daar bij allereerst, dat het instellen van een wet telijk minimumloon in laatste instantie niet anders is dan het garandeeren van een loon, waarmede bepaalde als redelijk aangenomen behoeften kunnen worden bevredigd. Wan neer de Staat aan de werkgevers de ver plichting oplegt dit looin ook te betalen.' aan arbeiders, die het krachtens hun prestatie niet waard zijn, dan zal deze Staat tenslotte eenzelfde onderhoudsplicht voor al zijn bur gers op. zich laden. De internationale be- moeifhgen met het wettelijk minimumloon hebben geleid tot voorloopige besprekingen op de Internationale Arbeidsconferentie Ie Genève, welke het volgend jaar zullen wor den voortgezet. Wat de economische zijde van het vraag stuk betreft, wees spreker er op, dat het instellen van een minimumloon het geheele loonpeil in een bepaald land zal verhoogen, omdat er steeds tusschen de verschillende loonen een bepaalde verhouding moet be staan en het opvoeren van de laagste loonen een stijging der hoogere loonen tengevolge zal hebben. Dit zal wederom direct zijn in vloed hebben op het prijspeil, vooral ook omdat, behalve van de loonkosten, de pro ductiekosten in een bepaald bedrijf direct afhankelijk zijn van de loonen in de andere bedrijven. Bijvoorbeeld wordt de prijs van het vervoer der goederen bepaald door de loonen in het transportbedrijf; de prijs van de kolen door de loonen der mijnwerkers enz Wordt nu in een bepaald bedrijf een wettelijk minimumloon ingevoerd en kan daardoor het bedrijf niet rendabel produ- ceeren, dan zal óf werkloosheid óf algehee- le stilstand van het bedrijf daarvan het ge- volg zijn met alle consequenties daaraan verbonden. Vooral voor Nederland zal dit funest zijn, omdat de grondstoffen voor on zen landbouw en onze industrie uit het bui tenland moeten worden ingevoerd en wij deze moeten betalen met producten van on zen eigen arbeid. Kunnen wij met deze pro ducten niet meer met het buitenland con- curreeren, dan kunnen wij dus geen grond- sloffen koopen. Spreker kwam dan ook tot de conclusie, dat invoering van een wette lijk minimumloon voor Nederland moest worden afgewezen. De vergadering besloot een- commissie te benoemen, die voor den landbouw dit vraagstuk nader in studie zal j nemen. I Verder vond te Rotterdam de vergadering plaats van de Ver. voor Staathuishoudkunde en Statistiek, waarop de praeadviezen wer- j den behandeld over de verbindjendverkla- ring van C.A.O. Wij hebben eenigen tijd ge leden daaraan reeds een rubriek gewijd. Aan de discussies namen 18 personen deel, waar van 11 zich tegen en 6 zich voor de ver bindendverklaring uitspraken, terwijl één der sprekers principieel er vóór was, doch om practische redenen invoering onge- wenschl achtte. Vooral de economische en de sociale bezwaren werden naar voren ge bracht. Sociale bezwaren, omdat de bindend verklaring geen bescherming is der econo misch zwakkeren, wat toch het doel is van elke sociale wetgeving, doch door de verbin dendverklaring juist de sterkeren tegenover de zwakkeren worden beschermd. Gevolg van de bindend verklaring zal zijn, dat de industrieën, die voor de binnenlandsche markt werken, het loonpeil en daarmede dé prijzen steeds hooger zullen opvoeren, waardoor de arbeiders in de bedrijven met internationale concurrentie en bijzonder ook in den landbouw, het kind van de rekening zouden worden. Fotografisch Atelier Noordscharwoude. 's Woensdags den geheelen dag tot 's avonds 9 uur. 's Zaterdags van 5 tot 9 uur. 's Zondags van 9 tot 12 uur. Photografische opnamen bij donker weer en 's avonds met electrisch licht. Bestuursvergadering van den Noordermarkt- hond, gehouden Dinsdagavond bij den heer L. Dekker. Dioor deu heer Brugman wordt 'de vergadering geopend, waarna door den heer Kliffen de notulen worden gelezen, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Afwezig blijken te zijn de heer en P. Gootjes, j A. Dekken ien'Pi Band. Verslagen worden uitgebracht van een twee- j lal vergaderingen van den Vierbond en. 'de bui tengewone vergadering van de Prov. Commissie,, benevens van een vergadering, welke juist Dins dagmiddag was gehouden. Uit deze verslagen, j stippen we 'het volgende aan. Besloten W(erd voor loopig niet over te gaan tot uïtkeering van toe slag op in de eerste periodte van het winterseizoen, aangevoerde le soort kool. Was reeds door den heer Valstar een schema voorgelegd Voor de re clamecampagne, hedenmiddag (Dinsdag) werd dit nader vastgesteld. Naar verschillende plaatsen in D'uitsenland en Oostenrijk zullen in eenige war gons kooi ook eenige kratten met kool worden ver zonden. Tevens is men voornemens dit naar ver schillende plaatsen in Amerika te d(oen plaats heb ben, terwijl mede extra reclame met proefzendin gen vaa krattenkool zal worden gemaakt naar tal van plaateen in Eingeland, alsmede in ons eigen land. Dan zullen op zeer ruime schaal worden verspreid de reclameplaten Voor dit doel ontworpen. Voor dit al zal de meest geschikte tijd worden afgewiacht. Daar omtrent de bijdragen voor het reclame fonds do r vele veilingsvereen. in de jaarvergade ring reeds een besluit was genomen, heeft dje circulaire voor extra bijdragen ten behoeve dier speciaal N.-Holl reclame geen groot succes ge had. Gehoopt en verwacht wordft, dat 1928 in dezen beter resultaat zal geven, maar dan ook wellicht een hoogere bijdrage van de Prov. Sta ten verkregen kan woi%en voor 3e reclame. Door den heer Ootjers wordt tevens ynog mee gedeeld, dat in de Dinsdag gehjoudien vergade ring ,waar ook de heer Wagenaar aanwezig was, deze nog eens fieeft gewjezen op 'hot groote belang der peenmrteering. Spr betreurt biet ten zeerste, dat onze peenverbouwers van dit belang niet te doordringen blijken te zijn. Met betrekking tot de demonstratiebedrijvjen voor glascultures, kan worden meegedeeld, dat met steun der Provincie drie bedrijven worden gesticht. Dat voor Reze omgeving zal worden gesticht aan den Waaxdjiijk nabij de Broeker- hrug. De aanbesteding hiervoor "heeft plaats ge had, terwijl mede èen bedrijfsleider is benoemd. Het oppertoezicht zal berusten bij de Pjrov. Com missie, welke 'daarbij zeker een wielkblnen steun zal vinden ia de ervaring op dit gebied van haren secretaris, de heer Balk. Voorts wordt voor elk bedrijf nog aangewezen een plaatselijke com missie van toezicht. Voor ons "bedrijf zijn daar toe aangewezen de heenen J. Ootjers en Pi Kos telijk, terwijl mede nog aangewezen zullen wor den twee leaen van den L.T. B. Verwacht mag worden, .aat de bestuursleden der veilings ver een ïg in ge a niet alleen zelf belangstelling zullen toonen, doch zij ook oe leden zullen aansporen door veelvuldig bezoek blijken van "belangstel ling te toonen 'in de nieuwe culturen. Voor het aan den N.M.B. toegewezen bloera- koolzaad in Italië geteeld, werd een staatje voor gelegd der verdeeling hierVan oVer 'de aangeslo ten vereenigingen. Hiermee ging de Vergadering) accoord. Eenige ingekomen stukken weiden voor kennis geving aangenomen. Voorstellen voor de in Dee tie houden vergadering van de Prov. Comrrg kwa men niet ter tafel. De vereenigingen Sint Maarten en Harenkarspel-Oost züllen de officieele afge vaardigden aanwijzen. Door den voorz. werd voorgesteld tijdens het winterseizoen de bestuursvergaderingen 's mid dags te houden, wat algemeen wter'ï goedgevon den. r Dioor den heer Jac. Groen werd ter sprake ge bracht het besluit tot verplicht Veilen ook Van door de keuringsdiensten goedgekeurde pootaard'- appelen en de wijze, waarop "dit besluit is ge vallen. Flern zeer breedvoerige'discussie was hier van het gevolg, zonder dat men tot een bepaald resultaat kwam. Deze zaak zal nog eens rijpelijk' worden overwogen. Dioor den veilingleider werd meegedeeld, dat soms weer sneezenkool Wordt vefhandeld bui tien het betaalkantoor om. Door 'de vereehigingsbestu- ren zal boete moeten wóMen toegjepast op het plegen van fraude. De telefooncellen zijn bijgebouwd, doch het wordt 'Wenschelijk geadht, daarin liclht aan te brengen. Hiertoe werd besloten. Ook de verlichting 'bij den paardenstal is tot stand gekomfen. Voor de beveiling enz worit echter door de spoorwegmaatschappij een bepaald bedrag per jaar geëischt. De kosten hiervoor zul- en gezamenlijk worden gedragen door den N.M. B. en Gebr Witte. Het vaarwater zal evenals den 'vorlgen winter worden opengehouden bij vorst. Volgens eenige bestuursleden drteigt het fooien- stelsel weer in te burgeren. Besloten Wordt dit zoo krachtig mogelijk tegen te gaan, wat vooral ook ligt op den weg der vereenigingsbestur!en. i Hierna sluiting. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1