ook elders achterwege laten. Want wat buiten geschiedt vindt zijn weerklank in den raad. De heer Dijkhuizen zegt tan aanzien van het beleid van B. en W, dat zij met vele. zaken doen of de raad niet bestaat. Blegroo- tmgsnosten worden belangrijk overschreden, zonder den raad te bennen. De voorz. Het gaat hier niet over de. reke ning maar over de begrooting. Dat behoort niet tot de algemeen» beschouwingen. De heer Dijkhuizen vervolgt: B. en W. doen. vele dingen buiten den raad om. Ik zie hier nieuwe gaskachels op het raad huis, waar de raad niets van afweet. Waarom wordt de raad niet gekend? Een reglement van orde blijkt niet te be staan. Toelichtingen op de voorstellen worden nog steeds niet gegeven, ook niet bij de sub sidie voor de kanalisatieplannen. Het prestige van den raad is in de laatst» vergadering te grabbel gegooid. In de vorige vergadering is een zware last voor 40 jaar op de gemeente gelegd en het voorstel is niet behandeld zooals het behoort. Wat het blanco stemmen aangaat, Zuidschar- woude heeft zich opgeworpen als het hoogste; rechtscollege in den lande, dat het niet mag, terwijl in zoovele andere, raden er geen aan dacht aan werd geschonken. Het is de schuld vain den raad, wanneer hiet eglement 'v)am orde niet wordt nageleefd. En waarom niet? Omdat Eet bekorting van de discussies zou geven. Zuidscharwoude is toch alreeds meer be- rucht dan beroemd. Wanneer de burgemeester en de leden iets meer gemoedelijker optraden, zouden de scher pe kanten, die thans zoo duidelijk naar voren komen, vermeden worde(n. De heer Groen is niet van plan mee be doen aan dit politiek debat, en zal niet ingaan op, de gehouden beschouwinge)n. Echter wenscht, hij iets te zeggen over de samenstelling van het college van B. en W. Het is voor de Kath. fractie zeer de vraag geweest of juist de grootste partijen het col lege van Bi. en W. vormen. Wanneer men de groote en kleine steden nagaat, dan gebeurt dit wel, maar meer om de reden, omdat men anders tot geen samenstel ling komt. 1 Maar waar dit op het platte land, en daar. kunnen wij ons nog onder rekenen, anders gaat,, hebben de r.k. zich niet angstvallig vastgehou den aan de gedachte, dat dit toch behoort Waarom de r. k. niet op het voorstel heh gedaan, zijn ingegaan, is gepubliceerd gewor den. Zij wenscht en er niet aan miede tie werken, een wethouder, die zijn sporen verdiend heeft te laten tuimelen, omdat e-r in de burgjenj 2 groepen zijn, waarvan de een iets grooter is dan de ander. i Door den heer du B. is gesproken ovei het stokje steken voor sommig^itlatingen aangeeft, dan neem ik die woorden gaarne te rug, met een krantenverslag moet men andersj voorzichtig zijh. i Met verkiezingsbiljetten is dat ook anders,1 In een van die biljetten is aan het adres van! de 3 r. k. gezegd, de heeren isxploiteeren im mers in een naburige gemiaente zelf een café Daar is niets van waar. Geen der 3 r. k, is voor een halve cent bij dieizie zaak geïnte resseerd. I De vele schrijverij is echter oorzaak dat de toestanden zijin, zooals zjjj bestaan. In het plaatselijk blad verscheen ®en inge zonden stqk, onderteekand miet „Opmerker" Ik veronderstel dat het niet van «den hiaer du Bi. of van Dijkhuizen is,, in geen geval komt het van de R. K\of S.D.A.P.. De heer Zaemam xDan staat mijn naam er londer. De heer Groen gaat voort: Stukkien die druipen van venijn en vuiligheid. Het heeft mij getroffen dat du B'. ,en Z. de opmerking maakten dat de subsidies naar onzen kant zouden worden verleend. Er staan posten op voor de r. k., maar zeer minitieus. En dan valt nog van geen dezer posten te zeggen, dat ze niet op ©enig recht berusten. Straks zal ik' de heeren daarop van1 antwoord dienen1. De heer du Burck vraagt het woord voor repliek. 1 i De voorz. antwoordt dat het niet de bedoe ling is over de algemeene beschouwingen dis cussies te voeren. De heer du Burck. Ik dacht dat ik er wel op antwoorden mocht. De voorz. Ik geef er gelen gelegenheid voor. We gaan over tot den arbeid. De heer du Burck. Is dat in overeenstem ming met het reglement van orde? De voorz. Dat moet u er dan nog maar een; op nazien. Wat wilde u vertellen? De heer du Burck: Ik wilde da hteeilen ant woorden. De voorz. Daar geven de alg. besch. geen gelegenheid voor. Waminieier de raad het echter toestaat, dan zal ik mij er noodgedwongen; bij neer moeten leggen. De voorz. stelt voor om geen debat toé te, laten over de algem. beschouwingen. Dit voorstel wordt verworpen met de h.'h, Dijkhuizen, Zeeman, du Burck en Groen tegen. De heer du B. zegt aan den hieier Z. het op prijs te stellen dat men verdeeld is. Het kon: niet goed zijn wanneer men hetzelfde dacht. De heer Z. heeft makkelijk praten. Hij is een |en ondeelbaar. Echter zou hij elen toontje la ger moeten zingen, omdat da burgerij getoond' heeft niet gedielnd te zijn van wat de S. 1*1 A. P. gedaan heeft. Ook heeft hij over emi nente raadsleden gesproken. In deze kwalifi catie sta ik volkomen aan zijn zijde. *t Is anders wel verbazingwekkend, dat hij ze vroeger niet' zoo beschouwde. 4 jaar terug heeft hij niet 00 dat eminente raadslid voor wethouder ge stemd. Wanneer hij nu ons het recht toekent van een zetel, dan eischts de consequentie, dat hij 4 jaar terug ons ook steunde. Maar dat zelfde eminente raadslid heeft meer dan eens in onze vergaderingen gezegd, dat het zoo ra zwaar werken voor hem was, omdat hij allen tegen zich had. 1 Z. heeft het plaatsvervangend gascommissi-e- lidmaatschap aangenomen, maar hij had -daai- voor moeten bedanken, omdat het ons ta-- kwam. Wat den toestand en hulp aan den tuinbouw betreft, sta ik volkomen aan zijn zijde. Spr. leest een motie voor, waarin B. en W. door den raad worden uitgenoodigd om met de tuinbouwvereeninging en raiffeisenbank mid delen te beramen tot steun van de tuinbouwers. Dan heeft Z. mij stil verweten dat ik niet meeging met den woningbouw. Maar wat de regeering beschikbaar stelde was eten klem be drag. en waar de bijdrage aan onze gemeente, zeer gering zou zijn, meende ik dat men daai door geen bemoeiïngeln behoefde te doen. Ook is door den heer Z:. gesproken over het blanco stemmen, maar wanneer wij wel hadden gestemd, zouden wij hetzelfde resul- taak gehad hebben. Als stil protest tegen de wijze, waarop onze rechten werden vier- kracht, hebben wij blanco gestemd. En in Hoorn is toch hetzelfde gebeurd met de S.D.A.P.. Zelfs zoo dat men weigerde aan de besprekingen deiel te nemen en de vraag werd overwogen of men wel in de commissie, zou zitting nemen. Hij komt voort uit een partijj, waar een der gelijk optreden schering en inslag is. Misschien hebben wij het wel van hen afgekeken. In- plaats van een „Zeitenhiep" aan ons adres te, richten had Z. ons moeten bijvallen. Wat het behartigen van de belangen aan gaat, meen ik dit steeds naar mijn beste weten te hebben gedaan. Nooit is door mij het per soonlijk vooroordeel op den voorgrond ge steld. Altijd hebben wij den r. k. recht laten wedervaren. Nooit is door ons het persoonlijke naai voren gebracht. Daarom meen ik met klem te moeten protesteeren tegen het verwyt dat wij de belangen niet. zouden behartigen Zeeman is zelfs meer dan eens persoonlij! tegenover mij geweest, maar ik zal voortgaan met de behartiging der algemeens belangen, zonder persoonlijke sympathieën of antipa thieën uit te spelen. Wat de heer Groen betreft, in „Ons Blad van 28 Mei is geschreven dat door de n- r voorkomen, dat de godsdienstig zedelijke be langen te grabbel worden gegooid aan de ui terste linksche groepen. En dit klinkt wel eigenaardig, waar in het antwoord od het voorstel vanjons dooi -den 'beer maakt uit welke vryz. groep een wethoude" komt. 1 I De heer Zeefrian wenscht in vogelvlucht te antwoorden. Wat het niet stemmen op detn heer Berk hout betreft, 8 jaar terug stemde' ik wel op Berkhout. 4 jaar terug heeft dé uitslag mij1 en ook de vrijzinnigen verrast. Toen is door mij gestemd op het eminente lid dier r. k., ter wijl bij eerste stemming de heer Kroon geko zen was, zoodat er niets méér in die richting te doen viel. Men moet de zaken zeggen, zo» als ze zijn. Ik heb toen gestemd in de richting van de persoonlijkheid, en de persoon was voor mij de heer Kramer, boven den heer Bek ker. En nu speelt du B. dat uit. Nu de gascommissie. Berkhout werd toen plaatsvervangend lid. En wanneer du Bi. zegt dat ik toen niet op 'Berkhout stemde, spreekt hij een leugen uit. Thans heb ik den heer Dijk huizen gestemd. Die bedankte en ook ide heer du Burck, omdat hij niet benoemd werd. En is nu het plaatsvervangend lid zoo'n ge wichtig iemand, dat ik gewipt moet worden, omdat het uitgelegd wordt, als zou ik>het vrij zinnig deel negeer en? Wat de woningbouw betreft. D,e regeering gaf f 1 millioen. En het was toch te probee- r-eti een bijdrage te krijgen. Die volksmond zegt alreeds dat wat Zeeman voorstelt, daar is du B. tegen, en dat hebben wij kimmen zien bij- verschillende dingen. Du B. wijst op Hoorn in verband met het1 blanco stemmen. Maar wanneer hier het blan co stemmen wordt afgekeurd, dan staan wij niet alleen, want in ÏUtrecht verzocht de bur gemeester dien heeren de raadszaal te veria ten, omdat blanco stemmen niet gepermitteerd was. i En wanneer du Bi. nu een pleidooi voor de drankbestrijding gaat houden, dan hoop ik dat hij altijd zal strijden voor wat men in die or ganisatie wenscht. Ik meen mij hiermede genoeg té'hebben ge rechtvaardigd. Laten wij probeeren een andere houding aan te nemen in bet belang der gemeente Zuid scharwoude. Tenslotte nog de kanaalplanmen. Is het voorstel tot het verleppen van leein biidrage gedaan in strijd met de goede orde? De heeren wisten toch wat hun zou worden voorgelegd? Ik zie niet in dat in strijd met de orde is gehandeld. Altijd heb ik gedacht dat Dijkhuizen ervoor was, maar zijn bekee ring dateert na de beschouwing van den heer Ringers. En wanneer nu een besluit is gieno- men met 3 tegen 2 stemmen, omdat de heeren niet aanwezig waren, gaat het dan aan om de: volle verantwoordelijkheid daarvan af te wem teler» op hen, die voor 't voorstel stemden? Waren zij er wiel geweest, het was varwor pen geworden. Spr. vraagt nogmaals of het besluit conform de goede orde is genomen? De voorz. Dat spreekt vanzelf. De behandeling der begrooting. Verlichting en verwarming f 350.—. De heer Kramer zegt dat de Comm'. dit be drag zeer hoog vohd, maar de secret, dee Ida mede, dat dit kwam door de aanschaffing van. gaskachels. De comm. meende dat 't beter, was deze aanschaffing te plaatsen onder aan koop en onderhoud van meubelen en de post verlichting en verwarming lager te ramen. De voorz. antwoordt dat volgens de voor h rif ten de kachels moeten verantwoord onder de post verwarming. - De he;>t du Burck zegt dat er veel tijd is bie teed aan de vraag of men de school met gas kachels zou verwarmen. Is er toen een besluit genomen dat men het raadhuis met gas kachels zou verwarmen.? 1 De voorz. Herinnert u u iets daarvan? De heer du Burck ontwoordt ontkennend. De voorz. Dan moet ook ik deze vraag nega tief beantwoorden. B. en W. schaffen de dm-1 gen aan ten behoeve van B:. en W-en dep raad en zullen in deze richting voortgaan. De heer du B. acht het beter, wannéér t eerst in den raad werd behandeld. Hierop wordt .niet verder ingegaan. Bij de post stormschade zegt voorz. dat de gemeente-eigendommen daar tegen zdjn verze kerd, in verband met het feit, dat ons land de laatste jaren nogal eens geteisterd is door cyclonen. Brandbluschmiddelen f 75.— De heer Kramer zegt dat in de Comm. ook' is gesproken over deze post. Men was yap mee king dat dit bedrag wel wat laag ts. Ver der vraagt de Comm. mededeelingen over ld| reorganisatie van de brandweer. De voorz. antwoordt dat het gewoon onder houd betreft. De brandbluschmiddelen verkeiï- re-n in goeden staat door de aanschaffing van brandkranen. Door de aanschaffing hiervan is aan de pom- pers eervol ontslag gegeven. Dat is de geheele reorganisatie. Op een opmerking van den heer Zeeman om zooveel mogelijk gezonde en sterke menschen bij de brandweer te hebben, antwoordt voorz. dat deze zaak in overleg met de brandmeesters is geregeld en hierop in de praktijk wordt gelet De heer Zeeman gevoelt niet veel voor de handhaving van de f 10 voor de politieschool Is dit absoluut noodig, vraagt spr.? De voorz. antwoordt dat de gemeenten er belang bij hebben goed geschoolde politie tn krijgen. Subsidie aan de Burgerwacht fl 50.—. De heer du Burck zegt met dezen post geen 1 genoegen te kunnen nemen. Nu is de tijd ge keeren daarmede in goed gezelschap. D« geering heeft de subsidie verminderd omdat zij; de. noodzakelijkheid er niet langer van inziet 4 Laat dit bedrag dan ook niet langer op de be- grooting drukken. Spr. stelt voor het bedrag, te schrappen. De burgerwacht sticht meer kwaad dan goed. De voorzis van meening dat een ieder over-» tuigd moet zijn van het preventieve nut. Ep ligt geen militairistischen geest in. Hist vorig jaar is de subsidie door de overgroote meer derheid toegestaan. Hiet rijk beeft de subsidie verminderd, waardoor de vereenigingen slechter conditie zijn komen te verkas ren. En de regeering betuigde toch haar leedwezen dat zij de subsidie moest verminderen met 'hiet oog op de financiën. De heer Dijkhuizen meent dat het vorig jaaT op voorstel van den heer Groen is besloten; de post langzaam af te voeren, 't Vorig jaar ging er f 25 af. 'Spr. meende dat e'r nu wteer f 25 af zou gaan en de post het volgend jaar weg zou zijn. De heer Zeeman gelooft dat de regeerings taktiek is dit uitsluitend door de gemeenten te. doen dragen. Spr. ziet de noodzakelijkheid van de burgerwacht voor het handhaven van de orde niet in. De veiligheidsklep is hier bet algemeen kiesrecht. Ik heb genoieg vertrouwen in den vredelievenien zin van het volk. Hi: zou zeer te betreuren zijn wanneer het uur mocht komen dat de burgers tegen de burgers, moeten gaan. En dan beschikt men hieir ïp Nederland nog over genoeg -machtsmiddelen om een orde verstoring tegen te gaan. Wij kun nen het geld beter gebruiken. Die heer Kramer méént dit bedrag te moeten, beschouwen als een verzekering, zoo goed als: men een brandverzering sluit en waarvan nuejn hoopt het nooit noodig te moeten hebben. Met de heeren Dijkhuizien, Zeeman en duj Burck tegen wordt de post gehandhaafd. Kosten bestrijding t. b. c. 125.— De heer du Burck vraagt B. en W. in con-i tact te treden met het W. Kruis om de werk zaamheden ook in deze richting te leiden. De voorz. antwoordt dat tie wijkverpleging deze zaak reeds tot de hare hiaeft gemaakt, zoo als is gebleken uit een in Noordscharwoude, voorgekomen geval. Op B. en W. rust geen, plicht te doen wat aan het W|. Kruis reeds be kend is. Met dit bedrag wordt reeds te klerp nen .gegeven dat erover beschikt kan worden.. Die heer Zeeman mieent dat in de vergadering: van het W. Kruis is medegedeeld dat man in deze actief zou zijn. De heer du Burck hoopt dit, temeer waar in deze gemeente zich het geval yoordoet dat iemand door het B. A. en R. K. A. tiaar een sanatorium is gezonden. Bij de post f, 25 subsidie aan drankbestrij dingsvereenigingen stelt de comm. voor dit bedrag te verhoogen tot fl 50.—. Be voerz. antwoordt dat bij B en W;. in .leze seen bezuiniging heeft voorgezeten. Waar men niet uitsluitend en alleen voor deze gemeente het geld besteed, meeuen B. en W|. niet hooger te. moeten gaan dan f 25, welk bedrag het hoogste dat door de Langéiijker gemeenten wordt ge geven. De heer Zeeman méént dat men zich moet, spiegelen aan andere gsmetenten. De gelden worden nuttig besteed en zijn noodig tevens Met alleen de beide wethouders tegen wordt; het voorstel der Comm. aangenomen. \an de Noordh. Comm. voor malariabestrij ding door de bevolking wordt wederom 1' cent pe- inwoner subsidie verleend. Onderhoud straten en pleinen 750. Dit bedrag vindt de Comm. wat hoog te genover het bedrag van 100 uitgetrokken voor voetpaden. De voorz. antwoordt dat het .eerste bedrag, verband houdt met den aankoop van steen voor vernieuwing van de straat in het noordelijk deel der gemeente. Voor de voetpaden meemiep Bi. en W. met f 100 te kunnen volstaan. Nadat nog gewezen is op den minder goe den toestand van het kerke pad en van h.et padi tusschen Kraakman en Stuurman blijft de post, gehandhaafd. Huur van landerijen 3500.—. De heer Kramer stelt voor de huurpennin gen niet meer met Kerstmis maar bijv. met; Maart te incasseeren in verband met den beter geschikten tijd voor den tuinbouwer. De voorz! antwoordt dat niet alleen de ad ministratie en financiën zich daartegen verzet ten, maar de landerijen zijn bij notarieel© acte verhuurd, waarbij als tijd van betaling Kerst mis staat aangegeven. Spr. geeft in overweging bij een volgende verhuring nogmaals hiermede* naai voren te komen. Naar aanleiding van een opmerking van den beer du Burck of de schoolgelden f 400 niet te laag geraamd zijn, antwoordt voorz. van niet, omdat deze worden geind na -een jaar- van weinig inkomsten. 1 Voor onderhoud van de onderwijzers-woning is uitgetrokken f 300 in verband met herstel lingen aan den kelder. Bij de hu volgende post komt in behandeling een verzoek van het r. k. kerkbestuur om een subsidie van f 200 te mogen ontvangen voor de instandhouding der fröbelschool. (Uit Ideze, gemeente wordt de school bezocht door 39 kinderen; het schoolgeld bedraagt f-0-25. De voorz. zegt dat B en W. zich hierbij heb ben laten leiden door de besprekingen bij hel adres, indertijd ingediend, om van gemeentewege een Fröbelschool te stichten. Daarop is toen af wijzend beschikt waarbij uitgesproken werd, dat wanneer van particuliere zijde een verzoek om subsi-die zou worden gedaan, men niet afwijzend 'hier tegenover zou staan. B en W,. stellen échter voor --co-even den financieelen toestand der ge- meente. °«-enn f200 ma.«r f 100 subsidie te ver- jecuen. Ik vertrouw dat liet nut van een fröbelschool door u zal worden onderschreven. Zij voorziet in en groote behoefte vooral voor de groote gezinnen, die in den regel niet tot df bezittende klasse behooreu. Het is een sociale daad', wanneer men het- instituut fröbelschool steunt. Was dit het voorstel van de meerderheid van B. en W_, de minderheid, de hleer Bekker stelt voor f 5 per kind te geven. De heer Kramer zegt met genoegen te hebben gehoord wat naar voren is gebracht. Gaarne zou hij echter zien dat de subsidie van f200 wérd verleend, temeer waar een andere gemeente ge meend heeft afwijzend' to moeten beschikken. De school is van groot put voor het gewoon lager onderwijs en dit nut zal men nog meer onder schrijven, wanneer men het verschil ziet tusschen en kind dat wel en een kind !dat niet de fröbeJ school heeft bezocht. Omdat de andere gemeente niet geeft klemt het dies te meer om dé f 200 te geven. Wanneer er één subsidie goed is be steed, dan is hef wel deze. Het is nog niet, zooals wij het zouden wensehen, dat ook dit gedeelte van het onderwijs rijkszorg is. De heer Zeeman zegt van meening te verschil len, dat dit particuliere zorg moet zijn. Wanneer de R.K fractie zich beijvert deze subsidie te Ver krijgen, dan verdient zij daarvoor lof. Maar waar men er zich in een vergadering op laat beroemen een -dure fröbelschool te hebben voorkomen en tegen een algemeene bewaarschool is, daar ben ik tegen het verleenen van de subsidie. Ik be treur de afscheiding waar die in zoo sterke mate wordt doorgevoerd. Wil men als particulier op treden, laat men d-an ook daarvan .de consequen tie dragen en zelf betalen. Wanneer men zich verzet 'tegen het algemeen fröbelschoolonder wijs, laat mén dan ook geeen subsidie vragen voor een bepaalde richting. De voorz. is vau oordeel -dat men dit moet bezien in het licht van welke partij het uitgaat, .Waar is dan het einde en waar blijft dan het ge meentebelang. Is men overtuigd van het uut, dan moet men andere argumenten de deur uit bannen. Dan wordt nog ineer dan tot dusver, en op -bedenkelijke wijze de politiek' in de raadszaal gehaald. Alkmaar toch geeft ook subsidie aan bijzon dere en fröbelscholen. B. en Wi. wensehen nog te verklaren, dat de subsidie niet is voor een overdekte speelplaats maar voor de. ongedekt gebleven kosten in de exploitatie. De heer du Burck is van oordeel dat, wanneer men overtuigd is van het nut, men als raadslid aan de gemeentebelangen verplicht is, te zor gen dat de school er komt. Dan 'is er sprake vau de noodzakelijkheid dat de raad zorgt voor een school. Graag had ik gezien dat de heer Kramer met dezelfde warmte had gesproken, toen vanuit de ouders van Zuidscharwoude het verzoek kwam een fröbelschool te stichten. Is men overtuigd

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4