„Nieuwe Langedijker Courant" Gemeenteraad Zuidscharwoude. De Amerikaansche Millionair Derde Blad Zaterdag 19 November 1927. Buifenlandsch Overzicht 9) Nogmaals: het memorandum van Parker Gilbert. f •Het geharrewar tusschen Parkier Gilbert, dm agent voor de herstelbetalingen en de Duitschei egeering duurt nog steeds voort. Verwacht wordt zelfs, dat Parker Gilbert een tweede, memorandum zal sturen indien er bij de plaats hebbende besprekingen gem overeenkomst wordt bereikt waarin hij dan opnieuw de ge wraakte punten zal overleggeh; dit is te be denkelijker, daar de Amerikaansche „haute fi nance" van plan is den agent voor de herstel betalingen blindelings in zijn intstructies te vol gen, zoodat de geldmarkt zeer zeker aan dan funesten invloed van deze meeningsgeschillen niet zal kunnen ontgaan? Men sprak er zelfs van, dat de positie van minister Kohier door deze affaire ernstig zou zijn geschokt, doch: waarschijnlijk zijn deze geruchten voorbarig; immers zijn financieele politiek is geheel con sequent, en heeft als zoodanig ook weinig be strijders binnen de grenzen van het Duitschte rijk. Men denke slechts aan het werk van den vroigen minister van Financiën, die Duitsch- Land over de inflatie heeft beengeholpendeze. dan, om den rentemarkt te stabiliseeren had gepot en gepot, de hooge belastingen haddien,1 het bedrijfsleven ondermijnd, tot het begrip, was doorgedrongen, dat een gespekte schat kist nog geenszins een overwinning beteekent op de malaise en dat integendeel ieen schat-' kist, welke den bodem laat zien, onder zekers omstandigheden veel wehschelijker kan zijn. Van dat oogenblik af aan is men Duitsch-1 land innerlijk gaan versterken, werden leenin gen aangegaan en den druk op het bedrijfsj leven verminderd. Nu klemt de vraag: waren aal deze leeningem gemotiveerd, d.w.z. waren zij wel voor productieve doeleinden bestemd. Het gebaar van den agent voor de 'herstelbe talingen is veelzeggend; deze toch schijnt gie; gronde bezwaren te hebben tegen deze lee-^ ningspolitiek. Anderzijds blijft de rijksregee-, ring haar goed recht te betoogeh; een oordeel) in dezen lijkt ons in dit stadium der discussies1 .onmogelijk. i i Het Fransch-Jo egoslavisch ver drag geteekeind. 1 Een dezer dagen is tusschen Frankrijk' en Joego-Slavië een vriendschaps- en arbitragever-; drag geteekend. Dit verdr-ag, dat overigens geheel ligt bin nen het kader der te Locamo besproken moge' lijkheden der consolidatie van den wereldvrede heeft nogal veel discussies uitgelokt, omdat; men van zekere zijde in deze vriendschap ook een dreigement ziet: vooral Italië is hieroverl weinig gesticht en indien de diplomatieke cor respondent van de „Daily Telegraph" gelijk heeft, zal het een tegen-antwoord ook niet schuldig blijven en valt eerdaags de sluiting van een Italiaansch-Hongaarsch bondgenoot schapsverdrag tegemoet te zien. Overigen hebben noch Briand, noch Marin- kowitsj het aan een geruststellende verklaringen' laten ontbreken; goed beschouwd is Joego-SLa- vië zooals ook de „Times" in verband hier-f mede heeft doen opmerken zelfs wel eenigs- zins schuld aan deze nervositeit, daar het, door, zooveel drukte te maken, het haast heeft doen; voorkomen alsof het hier een politieke en mi-) litaire alliantie betrof. Overigens is deze gebeurtenis, afgezien dan; van enkele nadeetan, over het geheel wel een heuglijk verschijnsel. Men heeft onlangs ge zien, hoe licht ontvlambaar de explosie-stof kan zijn, welke van ouds op den Balkan isf opgehoopt; verdragen, als deze tusschen Frank rijk en Joego-Slavië hebben het voordeel, dat} bij alle voorvallen en de daarop volgende reac ties, die op zichzelf nu niet van hun grootei verantwoordelijkheid bewuste staten „Rück-v sicht" moeten nemen op de West-Euro peescha Landen, die misschien in dit opzicht een. grooter verantwoordelijkheidsbesef hebben. Wat echter hier ook weer opvalt is, dat het verdragenstelsel k la Locarno niet geheel on-; aanvechtbaar is. li® ~J De Fransch-Amerikaanschc tarie ven overeenkomst. Eindelijk zijjn de besprekingen ovter eerj Fransch-Amerikaansche tarievenovereenkomst zoover gevorderd, dat de Fransche minister van handel, Bokanowski kon mededeelen, dat; de verschijning van het op de getroffen rege ling betrekking hebben decreet, onverwijld kan worden tegemoetgezien. Hiermede is dus het; gevaar van een economische vijandschap tus schen twee staten, welke In den oorlog door) veel gemeenschappelijk leied waren verbonden, voorhands bezworen. Het ware ook een teleur stellende gedachte geweiest, dat na alle vnedes- bemoeiïngen een vriendschap zoo spoedig in haat zou kunnen verkeeren. Deze mededeeling zal daarom door velen met blijdschap zijjn ontvangen. Uit den Omtrek - OUDE NIEDORP. Het wordt onveilig. In den nacht van Maandag op Dinsdag weraen er bij den heter "S. al'hier 9 konijnen ontvreemd. Voortzetting van de avondlzitting van Dofi- deraiag 17 Nov. '27 op Vrijdagavond half acht Afwezig de heeren Zjeeman en Dijkhuizen. De laatste met kennisgeving. Na opening wordt een aanvang gemaakt met ..De verdere afhandeling der begroeting. Aan do R.K leesbibliotheek wordt op ver zoek van het bestuur en op voorstel van B. len W. f 10 subsidie verleend. Bijzondere vrijwillige landstorm f 10. De voorz. deelt mede dat dit leen nieuwe post is op de begrooting geplaatst naar aanleiding van een ingekomen verzofek. De voorz. zegt dat bier niet zoozefer de waarde van een subsidie aan moet worden toegekend,', maar men hierin meer moet zi'en sympathie voor het streven. De heer du Burck verklaart zidh tegten deze subsidie. Met de anderen voor wordt idezte post toege staan Fen verzoek van de R.K, militaire vtereeni- ging te Amersfoort om een sdbsidie tie mogen .ontvangen van f 15, voor het militair tehuis. De meerderheid van B. ten Wj. stelt voor een subsidie te verleeufen van f7.50 voor hu'en vol gende jaren. De heer Groen zegt mfet genoegen dit voorstel te hooien. Hot nut van dergelijke instellingen be hoeft niet te worden betoogd. Die gebouwen zijn levens voor andersdenkenden toegankelijk. Spr. stelt echter voor een 'bedrag van 10 te geven. De heer Kroon zegt dat het fosn geheel nieu we subsidie is, en het hem ook bekend is .dat andersdenkenden er gfebruik van maken. Het gaat om een uitstekend doel. Waar er echter zooveel subsidie-aanvragen komen, meent de meerderheid niet verder te mogen gaan dan f 7.50. De voorz. zegt de minderheid in hiet collega te vormen. ZEi.A. is er echter niet tegen als zou hij het nut aan die instelling! ontzeggen. Dje oprichting en instandhouding behoort echter van rijk en particulieren uit te gaan. "Deze f 15. zou ook op andere wijze kunnen worden gevon den. Het ligt meer op den wjeg van de ouders dier dienstplichtigen om 'hieraan een offertje bij te dragen. De heer du Burck 2egt er im hjet gehieel niet voor te zijn. Er zijn. tal va,n vereenniet alleen militaire, maar burgerlijke en 1 andelijkje, die te huizen hebben. En wanneer mfen eenmaal begint met het- geven van subsidie, (waar is dan (hjet einde. Als de militairen worden opgeroepen, zal het rijk ook financiën moeten geven om voor eien goed tehuis te zorgen. "Eta. lang niet allien gaan van hier naar Amersfoort. De heer Kramer zegt dat hjet Rijk zorgt voor goede huisvesting in de kazernes. De militairen beschikken over veel vrijen tijd die meestal bui ten de kazerne wordt zoek giebracht. Wanneer er geen gelegienltedien zijn, waar de militairen zich kunnen vermaken, zullen ér toestanden ko men, die minder gewenseht zijn. Hjet is van groot belang voor een goed zedjelijk geldrag. De militaire tehuizen treden aanvullend op ten verrichten gooi werk. De subsidie is meer ©en blijk van waardee ring dan een bijdrage in de kosten. Spr kan vol komen met Groen acooord gaan, men behoudt er krachtige en gezonde jongelingen door. Het voorstel om f10 te geven wordt met de heeren Groen en Kramer voor vterworpen. Hel voorstel van f7.50 wordt met alleen 'die heer du Burck tegen aangenomién. Subsidie a.an het Armbestuur T400. Op voorstel van B. en W, wordt f 5 uitge trokken voor het lidmaatschap van het archief voor maatschappelijk hulpbetoon, waar inlichtin gen kunnen worden verkregjen over collectanten en instellingen waarvoor gecollectjeerd wordt. In verband hiermede wijst de hieer du B. op het vele venten in dte gemeente en zou aan dezen toestand gaarne een einde zien gemaakt door het venten te verbieden of een vergunning daarvoor te stellen. De voorz. antwoordt dat een vergunning noo- dig is en de politie er op is gewezen hierop toe zicht te houden. Waar er echter nü Weer een klacht binnenkomt zal de politie hierop nog maals worden gewezen. De bijdrage voor de kanalisatie is pro memorie geraamd, omdat over 1928 geen bijdrage zal wor den gevraagd. De heer du Burck zegt tegten de subsidie te zijn en dus ook tegen de memorieipost. De raad was in meerderheid toch feitelijk tegen de subsidie en is het jammer Rat zèT toch is toegestaan.) Met het kapitaal dat hieraan zal worden uitge geven zou men 'beter den tuinbouw kunnen hel pen. Met genoegen hteeft spr de rede van den,heer Groen gelezen in de vorigie vergadering gehouden. De voorz. zegt dat dit mosterd naar den maal tijd is. Het besluit is in een wettigte vergadering genomen. Met weerzin moet ik memoreeren wat er in de vorige vergadering besproken en voorge vallen is. Laten we over dez© vergadering liever zoo weinig mogelijk spreken. De heer du Burck erkent dat het besluit in een wettige vergadering is genomen, maar kan in eau wettige vergadering ook weder worden her roepen. In Zwaag besloot de raad toch ook eerst niet bij te dragen, terwijl in de volgende verga dering andersom werd besloten. Die motieven, waarom ik de vorige vergadering niet aanwezig was zijn voldoende bekend. De voorz. Spreekt u daar niet over De heer du Burck. In de vergadering van gis ter hebben wij afgesproken eikaars meehfng te eerbiedigen en bestaat er dus voor mij voldoende aanleiding hierop wei terug te komen. De heer Groen zegt tie hebben vermoed dat de heeren du Burck en Dijkhuizen er tegen zou den zijn, hoewél iedere zekerheid daaromtrent ont brak. Eln wanneer nu du B deze uitgave betreurt heeft hij dat aan zichzelf te wijten. Al zon door hem óf door Dijkhuizen het oorstel worden ge daan het genomen besluit te herroepen, dan zou ik daaraan, wélk een hartgrondig tegenstander ik ook van deze bijdrage ben, niet kunnen mede werken. De voorz. zegt dat het voorstel in Ziwaag niét een negatief, maar een positief voorstel was. De heer Bekker wijst er dan nog op dab in de vergadering met ingenieur "Ringers ten duide lijkste i3 gebleken dat de kanalisatie een "belang is van land- en tuinbouw. Aan de ontemettings-inrichtingen van Het W. Kruis wordt een subsidie verleend van 1.5 cent per inwoner. De begrooting wordt hierna goedgekeurd met een bedrag in ontvangst en uitgaaf op f55625.065: oom hebt in Amerika; dat u in uw jeugd eetti broer hebt gehad en dat u bij drie firma's in; dienst bent geweekt. Meddleshon in East-, cheap u bent daar weggegaan omdat u geen deel wildelt nemien in een groote fraude zaak; bij Highlaw en Zonen waar u wegge gaan bent omdat zij failleerden: en bij Tacki en Brighten waar u thans ook weg bent.", Zij staarde hem in verbazing aan. „Hoe1 hebt u dat allemaal ontdekt?" „Mijn beste kind," zeide hij eln legde met een vaderlijk gebaar zijm hand op haar schou der, „hoe ontdekt iemand ielts?" Door na te, vragen bij de menschen, die! bet wetten kun nen. Ik koop nooit een risico.; denk daar maar. aan." t f En met een brussk gebaar welndde hij zich; paar zijn lessenaar. i j „Nu zaken. U krijgt van mij tien pond in de week en eien bonus aan het einde van 'het, jaar. Wat u te doen hebt in mijn particulierei secretaresse en vertrouwd te zijn om brie vein; te schrijven niet zooals ik ze zal dictee ren,, want ik haat dicteeren maar in den geest van myn instructies." Zij knikte. I „Dan is er nog één ding," zeide hij en Het zijn stem dalen, terwijl hij over zijn tóssenaar naar voren leunde. „Ik wensch, dat ,U, woorde'U zult onthouden." Zij wachtte, in de verwachting eein klein' instructie-motto te zullen hooren. „Deze vier woorden," ging hij op denz'elf- deri toon voort, „mogen nooit tegen gefen enkel levend wezen geuit worden, zoolang ik loef; niemand mag ze ooit hooren. behalve' ik." Elsie luisterde verstomd toe. i „U moogt ze nooit gebruiken tegebovier mijn deelgenooten, noch tegenover mijn vrienden en' niet tegen mijn vijlanden speciaal niet tegen mijn vijlanden," ging hij voort men een lachje, „tot ik dood ben. Dan echter zult gij, in het bijzijn van de daartoe aangewezen heeren zeg gen hier daalde zij stem tot gefluister „zult gij zeggen: Kingsway moet geplaveid worden!" i 1 i'i „Kingsway moet geplaveid worden," herhaal de hij fluisterend. 1 „Vergeet deze' woorden nooit!" Zij knikte.; (Wordt vervolgd). FEUILLETON Een pakkende Roman vol Sensatie. Vrij bewerkt naar het Engelsch. Hermann Zeberheff was er één van. Hij deed 12.000.000 gulden in den „pot", doch hij kon zijn mond niet houden. De koorts van be kendheid en roem kwam over hem en hij be ging een onvergeeflijke fout om een foto te laten nemen van „deze mammoeth-chequie" (deze woorden stonden er onder gedrukt) en liet die naar alle kranten zenden. De cheque werd nooit aangeboden ter be taling. i Zeberlieff had een massa United Western Railway aandeelen. Dien morgen, waarop de foto in de bladen verscheen waren ze gezakt tot Fl. 125.Den volgenden dag daalden zij tot op Fl. 80.—, een geweldige, debacle. Dis; machtigste groep financiers in de wereld had, ze doen „kelderen". Hermann krabbelde uit. de krach met een verlies van 8 millioen. Het was typisch, dat die Trust al zijn macht in handen gaf van één man: Koning Kerry.; Zij vroegen geen uitleg van zijd doen en la-, ten en verwachten dien uitleg ook niet van hem. Zij brachten het geld bijleen en gaven het Koning Kerry ter beschikking, omdat Ko ning Kenrv de eenigie. man was, die de werke lijke waarde kende van onroerende goederen. Zij werkten op een zeer eenvoudige basis. Die getaxeerde waarde van Londen was 45.000.000 poncl sterling. Zij schatten dat het jaarlijksch in. komen van Londen 150.000.000 pond sterling bedroeg. Zij waren er dus zeker van, dat zijl met een uitgave van 60.000.000 pond sterling 19 percent van Londen's inkomen konden verJ dienen. Dat was in een paar woorden hun op-, zet, maar daar kwam nog bij, dat, al was del metropolie geweldig groot, de uitbreiding daar-, van aan geen grenzen gebonden was. Londenj zou. op zekeren dag tweemaal zoo groot zijn; gis nu en de waarde van den grond zou enorm verhoogd zijn. l „Ik zie Londen zich uistrekken tot St. Al-, bans in het Noorden, Newbury in het Wes ten en Brighton in het Zuiden," schreef K01 ning Kerry in zijn dagboek. „Het kan zich-i zelfs uitstrekken tot Colchester in het Oosten; maar de Oostzijde van de stad is altijd een on bekende grootheid in een ontwikkelingsplan." Er moesten hinderpalen, haast onoverkome lijke hinderpalen overwonnen worden, doch met; geduld kan men ver komen. Koning Kerry wenschte het groote blok hui zen te koopen, waarin de Universal Stores' van Goulding gevestigd waren. Maar Gouldings; bleven op hun stuk staan, dus kocht Keirry het volgende blok, dat van Tack' en B;righ-j ten. 1 j Precies om tien uur meldde 'Elsia Marioni zich aan het eenvoudige kantoor van de L.- Trust in Glasshouse Street. Het meisje (had reeds het een en ander van deze kantoren in! de kranten gelezen. Eén haantje de voorstel, van den redactiestaf van één dezer bladen had' 't kantoor „Het kristallen Huis" gedoopt. El sie. die met het verlangen precies op tijd te' komen, precies een half uur te vroeg was; bekeek het gebouw eens nauwkeurig. Ee ven-| sters van het kantoor reikten tot op den grond; Zij bestonden uit drie groote, halfronde run en, gevat tusschen twee zware pilaren. Vóóti die ruiten waren drie netten van staalgaas, welke op hun plaats gehouden werden door! bronzen staven. Hiermede hield eigenlijk dei vergelijking van een „kristallen huis" op. Toch; was het geheel een bijzonder iets. Midden iri het vertrek met de groote ruiten lag leen bloed-i rood karpet en in het midden van de groot}© ruimte stond een geweldige zuil van graniet, ter hoogte van ruim een halveti m/eter en op. die zuil stond vastgeklonken een geweldige brandkast. Die wanden waren rondom van spie gels voorzien en zes geweldige booglampen lie ten bij dag en nacht hun verblinden de stralen precies op ae Drandkast vallen. Bij dag eU nacht dus, hadden de voorbijgangers het volle gezicht op die brandkast en niemand, dan Ko-< ning Kerry en de gewapende bewaker, dk, de schoonmaaksters steeds vergezelde wanneer die aan het werk waren, tradeln in die zaal binnen. Zelfs in het heldere) daglicht was h'et lejetnj indrukwekkend gezicht en to,eta Elsie het gej bouw binnentrad, was zij een beeitje beduusd] Zij werd door een geuniformd man naar hete achter kantoor geleid en vond dejn jongen man met hel grijze haar in zijjn kantoor, waar hij zat te schrijven. l Hij sprong op toen zij binnenkwam en schoof' haar een gemakkelijkein stoel toe. „Ga zitten, juffrouw Marion", zeide hij. „Ik zal u wel gauw Elsie noemen, want" Ohdj; glimlachte bij het blosje, dat haar op de wan-, gen kwam „wij ,in Amerika, zjjta. spoediger, vriendschappelijk met de menschen, waarmede wij samenwerken." Hij drukte op -een knop en, de bediende van zoo juist kwam binnen. „Zijn je beide kameraden buiten?" vroeg; hij. „Ja, mijnheer," zeide da taan. f t „Laat hem binnenkomen." 1 I Een oogenblik later kwam de man weder; innen en bracht twee andere bedienden mede. Strak bleven zij bij de deur staan. „Dit is juffrouw Marion," zeide Koning Ker ry en het meisje stond op. Dei mannen beke ken haar nauwkeurig van het hoofd tot de| voeten. j „Zoudt gij even bij den muur willen gaaiH staan?" vroeg Koning Kerry. Zij wandelde gehoorzaam door de kame(r,. terwijl Kerry alle lampen aandraaide;. „Nu zullen jullie juffrouw Marion herken-' nen in welk licht zij ook verschij|nt," zei Ke(r-, ry. Zij heeft dag en nacht toegang tot diti kantoor. Dat is alles." i De mannen groetten ejt gingen heien e|n Ker-, ry draaide de lampen uit. 1 i Elsie ging weer zitten meft een prettig ge-, voel van gewichtig te zijn. „Mag ik u aqjn vraag stellen?" zeide zij. Hij knikte. „Waarom hebt u mij gekozen? Ik heb g©|eni buitengewone hoedanigheden als secretaresse* en u weet hoegenaamd niiets van mij. Ik kan een allerslechtste; vriendenkring hebben." Hij leunde achterover in zijn stoel met een eigenaardig lachje om zijn lippen. „Alles, wat ik van u weet is, dat u eeln dochter bent van Rev. George' Marion, eem( weduwnaar, die zeven jaar geleden stierf en: u achterliet met ongeveer voldoends reisgeld; om naar uw tante Martha te gaan. D|at u eeni

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 7