PU ROL Gemeenteraad Koedijk Kloosterbalsem Uit den Omtrek Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid fal ven/xaM wi gmizgsé Zij, die zich met ingang van I Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. een post onvoorzien groot f 934.905 De kapitaal- dienst sluit in ontvangst en uitgaaf op f 154.735. De heer du Burck vestigt hierna de aanidadh|t op de door hem ingediende moties en meent dat gister een verzuim heeft plaats gehad 'door deze niet te behandelen. De voorz. antwoordt dat het hier betrof alge- meene beschouwingen, waarbij door u ken ver langlijstje naar voren werd gebracht. Het is niet de gewoonte aparte aandacht te schenken aan moties, wanneer deze bij 'de algem. beschouwin gen worden ingevlochten. Aan de hand van thet reglement van orde moeten voorstellen schrifte lijk ter kennis worden gebracht. Spr wil hier mede niet zeggen dat hij zoo erg aan Tletl regle ment van orde hangt als andere menschen. De heer du Burck leest nogmaals zijn motie op den woningbouw betrekking hebbend, voor, en zegt 'de toelichting bij de algem. beschouwingen reeds te hebben gegeven. Spr meent dat er in, de dagen van de kwestie der samenvoeging der Lan- gëdijker gemeenten, iemand bij den voorz. Is ge weest om over den woningbouw tie spreken en toen door den voorz, 'is medegedeeld dat dit -wachtte op de definitieve beslissing, De voorz. antwoordt dat wat in de motie is be lichaamd niet voor uitvoering vatbaar is. Het ligt niet op den weg van een college van B. en iWi. zich met een vereeniging in verbinding te stellen. De vereen dient zich ook niet te richten hot B. en W. maar lot den "Raad. Spr. wenscht echter niet zoover terug te gaan als de heer idu B. Ik heb alles nog eens nagegaan en (vepaal mij dan bij wat er het vorig jaar óver is gesproken. Te dien einde wordt een gedeelte uit de no tulen van de vergadering van 11 Mei voorgelezen, waarin door den heer Zeeman deze zaak naar voren werd gebracht, en èr door den voorz. is gezegd: dat men terdege rekening moet houiien met de financieele zijde, vooral voor een kleine gemeente. Doör den heer du B werd toen gezegd': die w oningbo uwveree n igin g bestaat zeker al leen maar in naam. Spr ziet in nieuwbouw geen verbetering, daar de leegstaande woningen onmid dellijk weer betrokken worden. TBa wanneer toen B. en W:. met 6 tegen 1 stem in hun opvat^ ting zijn bevestigd geworden, idoet het wel eigen aardig aan dat >de heer du B. nu B en W. uit- noodigt stappen te doen tot bevordering van den woningbouw. B. en W. moéten dan ook herhalen niet op.' 'de mótie ie kunnen ingaan. "Wanneer het vorig jaar is ontkend dat het tot de taak van de gemeente zou behooren huizen te bouwen, en waar de finan- cieee toestand van de gemeente toen een bezwaar vormde, dan geldt dit hiervoor fhans nog meer. Daarbij gaat het zielenaantal achteruit, en zal dit voor dit jaar alleen ongeveer '50 bedragen. Mijn memorie zegt me nog dat door den heer du B. is gezegd, dat het bouwen van woningen, moet worden overgelaten aan het particulier ini tiatief, en dan begrijp ik niet dat er nu, door den heer du B. wordt aangedrongen op het bouwen van woningen van gemeentewege. Zelfs de inge zetenen van Zuidscharwouïle laten Woningen bou wen in Noordscharwoude, omdat deze daar meer rendabel zijn. Het ligt niet op den weg "der gemeente om het initiatief tot bouwen te nemen. He# zou zijn het brengen van de gemeente in 'staat van fail lissement. Wanneer men daarbij ziet dat voor .dit jaar aan gemeentelijke inkomstenbelasting f 23000. moet worden opgebracht en vele aanslagen met een inkomen van f 5000f 6000 13 tot 15 pCt. hiervan moeten betalen, dan 'is üiterste voorzich tigheid een uiterste vereischte. De heer Groen meent dat hier wéinig aan be hoeft te worden toegevoegd. Spr acht het zeer verklaarbaar dat de bevolking vlot naar "Noord en Zuid, omdat daar de groentencentra's zijn gevestigd. Daarbij ligt het te bebouwen land voor een groot gedeelte om den noord en om den oost. Wanneer de tuinderskinderen in het huwelijk treden, vestigen zij zich met voorliefde in OudkarSpèl, Noordscharwoude of Broek. Nieu we gezinnen vestigen zich hier bijna niet. Hoe wel ik erken "dat "hier veel slechte woningen zijn, is dit toch niet het eenige motief, dat de men schen wegblijven. Het is een mooi gebaar te spreken over de woningtoestanden, maar de uitvoering is zeer moeilijk. De heer Kramer kan zich volkomen aansluiten bij de woorden van den voorzitter en den heer Groen. Bij den bouw worden er veel financieele offers van de gemeente geVraagd en ons ontbreken, de middelen om die risico te dragen. De heer du Burck, wanneer ik de beantwoor ding van miju vraag naga, besef ik dat ik) haar evengoed niet had kunnen doen. Dat ik het vorig jaa rzoo gesproken heb, kwam, omdat ik meende dat de woningbouwvereen'iging niet meer bestond. En wanneer ik dan later lot de ontdekking kom, dat ze wel bestaat en een zestiental leden telt, dan is het toch niet zoo'n groote inconsequentie van mij, als ik anders spreek. Ik verdien niet door u op deze wijze te wor den afgestraft. Het was 'toch niet zoo erg, wanneer B. en, W gingen hooren wat de menschen Willen. Zouden de kosten later te hoog zijn, zoo zou ik ook zeker niet er in meegaan. Men kent mij toch niet als iemand die de gemeente op kosten jaagt. De voorz. Er bestaat een 'afschuwelijk mis verstand. Uw indwik is dat ik met mijn woorden op een inconsequentie wees. Ik zodht echter niet den persoon, maar de zaak. En dan zijn B en W. niet in gebreke gebleven, zlooale ons wordt ge zegd. I Het laat mij totaal onverschillig of u van mee- ining veranderd bent. Ik zal daar nooit over spreken, nog minder een oordeel over uitspreken. Het laat mij koud. Hier is den raad en mij te kennen gegeven, dat u een warm voorstander bent van woning bouw, en wanneer ik dan herhaal het oordeel van B. en "W., dan doe ik dat, omdat u het vorig jaar om nog andere dan alleen financieele rede nen, tegen den bouw van Woningen door de ge meente waart. Ik meen zelfs dat door den heer du B. toen gewezen is op het verslag van de woningbouw'- vereenigiug van Noordscharwoude, en gewezen is op het feit, dat die gemeente zooveel moest bijdragen, waarop door mij toen is geantwoord, dat dit zeker zoo is. 1 Het is mijn bedoeling u te waarschuwen voor de gevolgen, die de motie kan hiebben. Het bevreemdt den heer Kramer, dat deze zaak nu tweemaal in den raad is geweest, zonder ooit iets gekooid te hebben van de woningboulwvcreen. zelf. Het is een eindielooze discussie op niette af. De raad mokt toch eerst de plannen kennen alvorens men kan Spreken over steunverleening. De heer Groen kan zich vólkomen viereenlgen met den heer Kramer. Spr zou gaarne zien dat de heer du B. de motie introk, die niets meer dan een schoon gebaar is. Gister is ons vermeten dat wij niets gedaan hebben, maar men staat voor groote moeilijkheden. Laat 'du B. het mooie gebaar 'terugnemen om niet dien indruk te vesti gen dat de meerderheid van den raad niet voor verbetering gevoeld. De motie wordt door geen der hoeren ond)er- stcund, zoodat de discussies worden gesloten. De motie betreffende hulp aan 'den tuinbouw, in het verslag van de eerste zitting opgenomen, wordt door den heer du Burck ingetrokken. De rondvraag, hierna gehouden, levert niets op en volgt sluiting der vergadering. Het langdurige ziekbed Een van de verschrikke lijkste bijverschijnselen van een ziekbed is het zoo gevreesde doorliggen. Men kan het lijden van den patient echter aanmerkelijk ver lichten door de doorgelegen plaat sen met Akker's Kloosterbalsem in te smeren. Maar beter nog is het, het doorliggen te voorkomen door den zieke, voor wien men een lang ziekbed verwacht, dade lijk bij het bedlegerig worden op geregelde tijden met Akkers Kloosterbalsem te smeren. De geneeskrachtige balsem houdt dan de huid gezond en sterk. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— „Geen Goud zoo goéd" Vergadering van den Raad der gemeente Koedijk, op Donderdag 17 November 1927, des anmiddags 2.30 uur. De Raad vergaderde heidien voltallig. De Voorzitter opent met eien woord van wel kom de vergadering en stelt aan de orde die, notulen der vorige vergadering, welke onver anderd worden vastgesteld. i Hierna doet de voorz. de volgehde mjetdts- deelingenj a. dat op 14 October j.l. zijki opgenomen, kas en boeken van het G.E.B. ieh in kas wasi en moest zijn f 1268.12V2. i b. dat door den heer Jb. Zwetsman is mede gedeeld, dat hij niet meer voor een herbenoe ming als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim in aanmerking wenscht te ko men. 'i De voorzitter zegt, dat de hefer Zwetsman vele jaren op voorbeeldige wijze hiet voorzit terschap der commissie heeft waargenomen isn j spreekt zijn waardeering uit voor de'n arbeid, door den heer Zwetsman in het belang vani het onderwijs verricht. De heeren Hart e!n Mulder sluiten zich bij de woorden van den Voorzitter aan. c. dat van Heeren Gedeputeerde Staten ont- vangstbericht is ingekomen van de verordening tot wijziging der algemeene politieverordening (wijziging maximum snelheid); d. dat van het hoofd van het vervolgonder wijs is ingekomen een kennisgeving, dat het vervolgonderwijs is aangevangen op 4 Octo ber met 11 meisjes eïi 15 jongens en e. dat door hem ook de lesse'n op Maandag avond zullen worden gegeven f. dat van de Noordh. Ver. 't Witte Kruis is ingekomen een dankbetuiging voor de toege zegde subsidie; g. dat door het R. K. Schoolbestuur te Oudorp is medegedeeld, dat aan bet vervolg onderwijs 2 leerlingen uit de'ze gemieente deel-, nemen. h. dat van de heeren Geld. Staten goedge keurd is terugontvangen het besluit tot verhuurt van een woning aan T. Visser. i. Tevens wordt door genoemd college me degedeeld, dat zij geen termien vinden voor» deze gemeente af te wijken van de rtegelen die; voor de bevordering van de gemieente naarj leen hoogere klasse zijn gesteld. De voorzitter deelt mede, dat dezie kennis geving slaat op het verzoek van den Raad om de gemeente, voor zoover betreft de salaris- regeling van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger in hoogere klasse te' plaatsen. De heer Groen: Aan het verzoek was toch de voorwaarde verbonden, dat, indien het werd' toegestaan, de volle pehsioensbijdrage zou wor den verhaald; is dit thans vervallen? De heer Mulder: De pensioensbijdragen had den evengoed ter sprake gekomen e|n Üit kan ook nog gebeuren. i Wethouder Jb. Visser: Dat moesten we nu maar laten loopen, tot het volgend jaar. De heer Hart: Bij de be'grooting kwam de pensioensbijdrage 'het e'erst in behandeling, maar door de besprekingen smolt dit punt sa men met de klasseve'rhooging. Nu goedkeu ring op de klasse ver hooging niet komt, ver valt de verhooging van pensioensbijdrage. De voorzitter merkt op, dat de klasseverhoo- ging aan de orde is. De heer Hart: Welke reden geven Gedepu teerde Staten op? 1 De voorzitterGedeputeerde Staten wenscben niet af te wijken van de regeling, zooals die$ is vastgesteld. Niemand het woord meer verlangende, wordt besloten al deze mededetelingen voor kennisge ving aan te nemen. Wordt overgegaan tot behandeling der ire gekomen stukken. Van de mu ziekvereeniging „Aurora" een ver zoek om de subsidie te ve/rhoogen tot f 212. De voorzitter: De Muziekvereeniging be roept zich er op, dat de schuld f 800 bedraagt 'en aflossing niet uit de gewone middelen kan geschieden. Burgemeester hebben het verzoek ernstig onder de oogen gezien. D,e Muziek vereeniging ondervindt van alle lagen der maat schappij algemeene waardieiering en B. en W. staan dan ook niet afwijzend tegenover het verzoek, doch stellen voor eien subsidie te ver- leenen van f 200, onder voorwaarde dat de thans verleende verhooging uitsluitend zal strek ken tot aflossing der bestaande schuld en jaar lijks aan de gemeente: wordt overlegd ieen re kening. De heer Groen: Ik he,b verschillend,* ver slagen van Raadsvergaderingen uit de omlig gende gemeenten gelezen, doch nooit een hoo- ger subsidie aangetroffen dan f 75.— Dezie gemeente in noodlijdend, terwijl tevens 1/3 geien profijt van de muziekvereeniging heeft. Ik stel dan ook voor de subsidie onveranderd te laten De heer Hart. Ik kan mij wel vereenigsn met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, heer Groen merkt op, dat 1/3 der gemetente geen profijt van de muziekvereeniging heeft maar dit kan zeer wel worden ondervangen, door aan de verhooging der subsidie de1 voor waarde te verbinden, dat in het Zuideinde der gemeente ten minste 2 of 3 maal een concert; wordt gegeven. Spreker is ter van overtuigd, dat de vereeniging daar wel voor te vinden is. De heer Smit. Ik vind ook dat we te hoog gaaner zijn meer vereenigingen die steun noo- dig hebben. De muziekvereeniging staat goied aangeschreven, dus laten de leden een lijst aan de ingezetenen presenteeren. De heer Mulder. Ik ga volkometn miede mjet het voorstel van B. en W. Ik ben eten groots voorstander van de muziek en wanneier we zien, met hoeveel sympathie en genot de burgers naar de concerten luisteren, bemerken we hoe sterk zoo'n vereeniging staat. Overal stelleni ze zich belangeloos ter beschikking. Aan de verhooging der subsidie zou dan ook volgens spreker de voorwaarde kunnen worden ver bonden dat de vereeniging zich verplicht in overleg met Burgemeester en Wethouders con certen te geven. De voorzitter: B;. en W. hebben het verzoiek in den breede besproken. Spreker wijst er op. met hoeveel kosten en moeiten het voor deze vereeniging gepaard gaat, om zich staande te houden en dat de vereeniging in hoofdzaak op de contributie van de leden is aangewezen, YVanneer de gemeente niet bijsprinkt, bestaat de mogelijkheid dat de vereeniging niet in staat is op de been te blijven. Van het loopen mat teen lijst verwacht spreker weinig resultaten; dit zou niet leiden tot een oplossing. Voor de wijk Sint Pancras zouden 2 concerten gevraagd kunnen worden en voor den Kanaaldijk 3. De heer Groen: Ik heb uit het gesprokene niet op kunnen maken, dat er in de gemeente als de onze meer subsidie wordt gegeven dan hier. De heer Mulder spreekt over genot en. genoegen voor de burgers, doch dat geldt niet. voor Sint Pancras. Laat de burgers die er ge not en genoegen van hebben dan betalen. De heer Hart. De heer Smit merkt op bet loopen met lijsten, maar den kom je terecht* bij de muziekliefhebbers en de parasieten, die mede luisteren naar de concerten, maar liever niets betalen, ïoopen vrij. Spreker wijdst op de vele feestiviteiten, welke door „Aurora" meti muziek worden opgeluisterd. De Zangevereeniging kan ook'niet rond ko men, doch deze geeft de gemeenschap tang- niet dat, wat de muziekvereeniging gaeft; hij" juicht dan ook het voorstel van B:. 'en W. ten. zeerste toe. Wethouder J. Visser: De gevraagde verhoo ging is een tegemoetkoming aan de vereeni ging; wanneer de financiën in de gemeente be ter waren maak ik me sterk dat evengoed mpt teen lijst werd geloopen. Weth. W, Visser meende dat ook de ledien van den raad van St. Pancras voor de verhoo ging zouden zijn, doch is nu bang, dat het: voorstel er met één stem meerderheid door zal gaan. Spreker meent, dat dergelijke voorstieK len mei volstrekte meerderheid door moeten gaan. De voorrzitter merkt op, dat de wijk St, Pancras in vele gevallen op de gemeente St. Pancras is aangewezen, wat het veneenigings- leven betreft. Hij meent, dat de ingezetenen daar echter ook met genot naar de muziek! zullen luisteren. De heer Hart. De heter Smit merkt nog op. dat andere vereenigingen ook steun noodig heb ben, doch spreker meent, dat die vereenigingen lang niet die aanspraak kunnen maken van de: muziekvereeniging. - 1 De heer "Smit: De muziekvereeniging vind ik prachtig; wanneer een lijst gepnesentieerd| wordt, kunnen zij ook gerust bij; mij komen, maar ik acht me niet gerechtigd de gemeente» er voor te plaatsen. Het voorstel van B:. en W. wordt hierop1 in stemming gebracht: vóór stemden de heeren' Hart, Mulder en Jb. Visser, tegen de heieren1 Groen. Commandeur en Smit. De heer W. Vis-' ser stemde blanco. De volgende vergadering zal het Verzqek opnieuw aan de orde worden gesteld. i j (Vervolg volgend nummer.) i - SINT PANCRAS. Vrijdagavond werd door de Afd. Volksonder wijs in het lokaal van den heer Gerritsen een' lichtbeeldenavond gehouden, toegankelijk voor; de kinderen uit de drie hoogste klassen. Te-< vens waren uitgenoodigd ouders en leden van) V. O.,- echter betoonden deze laatsten wei.nigj belangstelling voor dezen avond, wat uit 'tl oogpunt van propagande zeker te bespeuren; viel. Eerst werd vertoond het sprookje „Reintjej de Vos" daarna volgde met de „Gelria" naar Noorwegen, waarin wij een fraai beeld kre-i gen van het prachtige natuurschoon des lands, leven, inzichten en gewoonten van 't volk. EeW en ander werd toegelicht door den heter Sin-( jewel. i Tot slot „Sneeuwwitje", waarna wij, maar in de eerste plaats de kinderen, zieer voldaan; huiswaarts keerden. - SINT PANCRAS. Wij vernemen dat onzen plaatsgenoot, de heer P. Kok, benoemd is tot directeur van' het mannenkoor „Orpheus" te Alkmaar. Wintervoeten Ooos 30 en 60, Tube 80 cl Bij Apoth. en Drogisten

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 8