De Amerikeansohe lillionair Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Donderdag 24 November 1927. 36e Jaargang Buifenlandsch Overzicht U) „De Langedijker Groentencentrale" - NO. 189 IMTERC. TELEPHOON 52 MEL WE L4NKËDIJKËR Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden 11.15. - m (II HUT Retlact.-Uilff-. J. H. KEIZER. Bureel IVoordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever De strijid tusschen de regaering in Rusland; en de oppositie schijnt langzamerhand haar: hoogtepunt te naderen. Trotski en Zinowjef, de beide leiders, zijn thans uit de communis-' tische partij gezet en tal van andere vooraan staande personen van de oppositie zijin uit hum ambt gestooten. Dat het verzet der oppositie tegen de hui dige regeer ingskoers gebroken zou zijn is niet waarschijnlijk. De strijd tusschen de twee par tijen is in hoofdzaak een strijd tusschen b opportunisme, dat zich aan de oogenblikke-, lijke eischen der praktijk wil aanpassen en daar om vooral op de medewerking der boenen, steunt, die in Rusland zeker 80 p.C. der bevol-. king uitmaken en de strikte consequente hand-' having van de communistische leer en de mid-, delen die zij wil toepassen ter bereiking van, den communistischen heilstaat en die dus de volledige heerschappij] van de heerschappij van de arbeiders voorop zet en van geen aanpas-; sing aan de eischen van het oogenblik wil lioo-i ren. Maar naast dezen principiëelen strijd loopt de strijd tusschen personen om de macht, ter wijl ook de rechtsche vleugel van het commuJ nisme, wien dus de negeeringspolitiek zelfs te. ver gaat, van den tegenstand der oppositie tracht gebruik te maken en waarschijnlijk ook niet-communistische elementen zich bij Trotski en de zijnen hebben aangesloten. Deze laatste omstandigheid .maakt de strijd voor deze lei ders zoo moeilij^ en waarschijnlijk ook gevaar lijk. Er is geen twijfel aan dat Trotski en Zi nowjef en dè andere leiders in hun strijd ge leid worden door hun trouw aan de communis tische leer en dat zij zich voor hun opvatting van die leer wat de hoofdzaken betreft op Lenin beroepen kunnjen. Door hun verzet tegen den huidigen koers hebben zij, alle invloedrijke posities vertol.tii TdtT eigen -bestaanszekerheid* prijs gegeven. Dat ze dit risico liepen, moeten ze begrepen hebben. En dat ze niettemin den strijd gewaagd en eigen bestaan, wellicht eigen leven in de waagschaal hebben gesteld, bewijst den ernst van hun streven en de zuiverheid van hun bedoelingen. Zij behoefden niet ter wille van eigen voordeel zich tegen de huidige regeering te verzetten. Hun positie was ook finder deze regeering verzekerd. Maar ongetwijfeld zijn er in de oppositie elementen, die alleen door eigen eerzucht ge dreven worden en daarnaast anderen, die tegen het communisme zelf in verzet komen. En de ze omstandigheid geeft de regeering natuurlijk een geducht wapen tegen de oppositie in de hand. Wanneer zij] er in slaagt de aanhangers der oppositie als mensjiwiki of contrarevoluti onairen verdacht te maken, moet liet haar gei makkelijker vallen allen invloed in de partij en bij de arbeidersmassa's te ontnamen. Ein waar de oppositie zich rechtstreeks regen de huidige positie der boeren beert, kan zij ook, van dien kant geen steun verwachten. Wanneer Stalin, die thans de communistic sche pal tij in Rusland feitelijk beheerscht, niet temin zoo lang gewacht heeft met het nemen van doortastende maatregelen, dan bewijst dit wel, hoe zeer hij van het toespitsen van dep FEUILLETON Een pakkende Roman vol Sensatie. V/ij bewerkt naar het Engelsch. Zij ging naar boven en toen juffrouw Grit- ters binnenkwam, zeide zij; „Ik ga u verlaten, juffrouw Gritters." „Ach, heusch?" zeide deze, dis zich bij der-, gelijke gebeurtenissen altijd geroepen voelde om een uitdrukking van beleedigde onschuld aan haar gezicht te geven. „Ik heb een andere betrekking gekregen nu, en 'k wil dichter bij mijn werk wonen." ..Maar u hebt bier toch de ondergrondscbe en alle mogelijke bussen vlak bij de deur," zei de juffrouw Gritters. „Hiet is hard voor mij, twee huurders op een dag te verliezen." „Twee?" f Die huisjuffrouw knikte. i „Onder ons gezegd en .gezwegen," zteide zij vertrouwelijk, terwijl zij met een punt van haar schort haar goedkoopen bril afveegde., „die mijnheer Bray dat gaat niet langer. Altijd achter met zijn huur en nu is hij wee<r drie: weken schuldig." 'Het meisje schrok. Zij had nooit een po ging gedaan om achter de finantieele omstan digheden van den jongen man te komen. In gedachten beet zij op haar lip. „Misschien," aarzelde zij. „Misschien --- als u het achterstallige eens betaalde?" Eein oogenblik kwam er een licht in de oogen van de vrouw, doch het verdween ter stond weder. j st/ijd gevaar voor het communisme en het hui dig gezag in Rusland ducht. Trotski moet als; de voornaamste medewerker van Lenin nog over een grooten invloed in de partij beschik-, ken. En Zinowjef heeft als voorzitter der derde internationale een belangrijke plaats in de com munistische partij ingenomen, dan dat hij niet alsnog over een aanhang van beteekenis in de partij zou beschikken. Dieze beide mannen met hun staf van medestrijders, die allen in partij of regeering belanjgrijke posten hebben bekleed mceten, nu zij buiten het Kremlin zijn gestoo ten, waarin ze al die jaren geleefd hebben ge vaarlijker nog worden voor het gezag van Sta lin en van de regeering. En het is wel waar-i schijnlijk, dat voor Rusland en het Russisch" communisme ernstige en moeilijke dagen staan aan te breken. Het is niet alleen het verzet der oppositie, waarmede de regeering te worstelen krijgt. De separatische beweging in de Oekraïne, die steeds in kracht toeneemt, moet haar ins gelijks veel zorg baren. De Oekraïne is nooit heelemaai tevreden gewieest met haar opgaan in het groote Russische rijk. Maar de laatste tijd zijn het ook de Oekrai- nische communisten, die sterke separatistische neigingen vertoonen. En naar het schijnt heeft de nationale Oekranische beweging ook in het leger groote aanhang. Die laatste omstandigheid vooral is voor de bestaande toestand gevaarlijk. Wie bet leger heeft, heeft in onze moderne staten, en in Rus land evengoed, het land. Dat feit verzwakt ook de positie der tegenwoordige Roemeenscbe re- geering._ Die vrijspraak van Manoilescu, die on middellijk na zij nterugkeer uit Turkije, waar hy| met prins Karei overleg gepleegd had, ge vangen genomen was, heeft bewezen, aat oold onder de jongere officieren prins Karei nog) over een belangrijke aanhang beschikt. Van du» vijf leden van den krijgsraad hebben de twele kapiteins en de jongste majoor zich ten gun-, ""sie 'van TvTanoilescu, dat wil dus feitelijk zeg gen voor prins Karei, uitgesproken. En waar Bratianu's regeering in het parlement slechts een kunstmatige meerderheid .en in hat land waarschijnlijk heelemaai geen meerderheid heeft en de nationale boerenpartij zich onom wonden voor prins Karei heeft uitgesproken, krijgt een diergelijke stemming in het leger, waarop deze regeering steunen moet ter hand having van den bestaanden toestand, een fa tale beteekenis. Door verbod van vergaderen] voor de boerenpartij of hervorming der krijgs raden zal Bratiann daarin geen verandering kunnen brengen. Wanneer werkelijk de meerderheid in het land prins Karei als koning begeert en bet lejgteh zich niet eensgezind tegen een dergelijke wensch verzet, zijn alle maatregelen tot hand having van den 6-jarigen koning Michaël en het) regentschap vruchteloos. Bratianu moet dat on getwijfeld beseffen en de wankelbaarheid van' de positie zijner regeering begrijpen. Er zij nnog meer regeeringen, wier positie niet al te stevig lijkt. Een ervan is de Duitsche. De coalitie tusschen bet centrum en de Duitsch- natioiialen begint bedenkelijke scheuren te ver toonen. En een rede as de leider van het can(- trum Von Guérard nu pas gehouden heeft, is zeker niet geschikt om die scheuren te dichten. i Vergadering van de ^Langedijker Groentenvei- jjng te Broek op Langendijk, gehouden Maandag dl November. - Tegenwoordig 12 personen, iwaaronder 2 le den van Koophandel. Aiwezig de afgevaardigden van De Rijp, Scher merhorn, Hensbroek, Ursem, Oterleek, de Sctier- iper en Koedijk. I Voorz. Burgemeester Slot opent met een wel kom de vergadering en zegt dat zeker het weer eh de slechte toestand van de weg wel de oor zaak is, dat de opkomst zoo gering is. Spr ver zoekt den secretaris de notulen te willen 'lezen Van de vorige vergadering, welke na lezing on veranderd worden vastgesteld en geteekend. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Kramer (Koophandel) hel woord aangaande de ehergie-aardappel. Spr zegt dat het gebleken is, dat die aardappel wel best is, doch la.n.g niet j ziektevrij. Spr zegt, omdat die aardappel nog I al aanbevolen wordt, meende ik dit toch in het midden te moeten brengen. De keurlijst welke 1;4 keuringen bevatte, werd geen op- of aanmer king over gemaakt. Uit het rapoprt over het nazien van het kan toor bleek dat er in de maand October geveild was voor een bedrag van f 214584.97 waarvan Broek op Langendijk Zuidjsoharwoude Zuidscharwoude R.K, Heerhugowaard Heerhugowaard R.K Hensbroek St. Pancras St. Pancras RE, Koedijk Ursem De Schermer Oterleek Diversen „Niean," zeide zij, „dat gaat met op. B'ovsn- diem heeft hij me een paar dingetjes gegeven, inplaats van het geld." „Eien paar dingen?" Elsie keek van onder ?haar wenkbrauwen naar de vrouw. „Wat voor dingen?" Juffrouw Gritters keek haar niet aan. „Toch niet zijn modellen?" vroeg het mteisje Juffrouw Gritters knikte. „Om te houden", zeide zijl, „totdat hij be taalt." „U had het niet goed moeten vinden, dat hij; die aan u gaf," zeide het meisje, met haar voet op den grond stampend. „U weet toch, dat !hy' u zeker betaald zou hebben." Juffrouw Gritters snoof. -Hij! gaf ze me eigenlijk niet ik nam' ze, ingevolge mijn recht erop," zeide zij. Hiet meisje staarde haar aan, alsof zij, e'sni vreemd nieuw insect was. „U. nam ze? Haalde ze uit z'n kamler?" vroeg- ze. Juffrouw Gerritsen knikte toestemmend. „Ingevolge mijin recht," zeide zy tot haar verdediging. „U u u bent niet eerlijk" riep hter meisje uit. Een donker rood rees naar de wangten van juffrouw Gerritsen. „Niet eerlijk" schreeuwde zij, terwijl haar stem rees tot het hoogste falset. „Pas op, dat! u dergelijke dingen niet zegt van fatsoenlijke menschen, juffrouw Er werd op de deur geklopt een scherpte, bevelende klop was het. Toen, zonder be wach ten op permissie om binnen te komen, ging de deur open en traden twee mannen het ver trek binnen. „Marion?" vroeg de een. „Ik ben juffrouw Marion," antwoordde hef meisje, terwijl zij zich afvroeg, wat dezie ip- f 46549.37 - 15406.53 797.45 - 17421.15 - 27025.27 - 22977.35 - 29191.— - 4546.-60 - "25945.71 - 11770.62 174.45 - 1004.04 Medegedeeld wordt, dat voor het demonstratie- bedrijf een oommissie is benoemd, bestaan-de uit de heeren S. de Boer Kz O. Spaans Jnz1., Jb. Duif, J. Ootjers, P Kostelijk en nog twee leden van de L. TB. Schrijven ingekomen van d eProv. Commissie Schrijven ingekomen van 5e Prov. Commissie waarin vermeld dat de gelegenheid bestaat om voorstellen in te dieoen voor hun algem. verg. Hiervan wordt geen gebruik gemaakt. Schrijven Aingekomen van de Christelijke landarbeiders- bond met verzoek om werkzaamheden, zooals ijs open maken, enz. te mogen uitvoeren Dit ver zoek wordt toegestaan. Schrijven ingekomen van den huurder der ak kers, met verzoek om verlaging van huur voor de kleinste akker, -daar die lang rïiet meer aan de maat voldoet. Voor?, deelt mele, idat aan de kanten van die akker niets gedaan wordt om ruimer doorvaart te krijgen. Zoodoende valt dat akkertje al weer weg en 'hij stelt dan ook voor om het akkertje, dat thans nogTigt voor 51/2 snees, terugHe bren- igan op 4 snees. Dit wordt goedgevonden. Schrijven ingekomen van den man die de brug over de ringvaart bij gladheid met zand be- dringers wensch-etn. De man knikte op vriendelijke wijze. „Ik ben brigadier Col:staff van den Loin- densche politie," zeide hij, „en ik moet u in' bewaring stellen wegens een aanklacht voor hef stelen van veertien pond, het eigendom van uw werkgevers, de heeren Tack en Brighten." Zij viel niet flauw. Zij- stond daar als een steenen beeld, be- wegingloos. Juffrouw Gritters keek haar donker aan en mompelde „niet eerlyk." „Wie beschuldigt mij?" vroeg het mteisje flauw. „De heer King Kerry" zeide de detective. J „Mylnheer Kerry. Neen, neen!" haar handen' strekten zich uit en grepen dan detective smee- i kend bij den arm. I 1 „Werkelijk, het is mijnheer Kerry," zeide j hij; vriendelijk. „Ik voer deze mhechbenisne-i ming uit op grond van een verklaring onder eede, welke hy| voor dan magistraat te Livter- pool heeft uitgebracht." „Het is onmogelijk. Onmogelijk!" riep zij- uit, terwijl haar oogen zich met tranen vulden. „Het kan niet waar zy]n er moet een ver gissing zijn. Hij kan het niet gedaan hebben zou het nooit gedaan hebben." De detective schuddie het hoofd. „Plet kan waar zyp, dat er een vergissing bestaat, juffrouw Marion," zeide hij zacht; maar wat ik gezegd heb, is waar." Het meisje zonk in een stoel en bedekte) haar gelaat met haar handen. De hand van den detective zonk op haar schouder Heer. „Kom mee,", zeide hij. Zij stondi op en machinaal haar hoed opzettend, ging zij met de twee mannen de trap af en liet de huisjuffrouw sprakeloos achter. „Niet eerlijk," zeidie zij tenslotte. Mijn god! Wat een praatjes hebbein die wmkelmeiden over strooit, om een wekelijksehe vergoeding. Daar -hij thans ook zand strooit voor de autobussen en daarvoor van de ondernemers vergoeding ont- vangt, wordt het verzoek afgewezen. Schrijven ingekomen van 'het Centraal Bureau met verzoek om het 1/10 pCt. van den omzet over 1926 voor don reclamedienst. Hit is reeds in orde gemaakt. Voorz. .deelt mede dat reclame gemaakt zal worden in Ame rika, Engeland, Duitschland en Oostenrijk en ook in het binnenland. I In het binnenland, Duitschland en Oostenrijk zullen proeven genomen worden met verpakte kool. Ook zullen de reclameplaten en boekjes op ruimen schaal verspreid worden. Voor Amerika zal al het mogelijke gedaan worden, dat er enkel eerste soort producten naar verzonden worden. Verder deelt voorz. mede, dat de telefoonoellen in orde zijn. Thans zijn wij in het bezit van zes cellen met een centrale voor de telefoniste. De secretaris deelt mede, dat de tomaten ge sorteerd werden voor 20 cent per 100 Kg. en dat het f 39.18 heeft opgebracht Bij de rondvraag brengt de heer Muller nog ter sprake het veilen onder het merk van het U. O. B .Spr. zegt dat er wel enkele zijn die het reëds doen, doch velen durven niet omdat zij rneenen, dat hun product er niet aan voldoet. De vraag wordt vaak gedaan, hoe moet de kool zijn als er onder het merk geveild kan worden. Spr. is van gedachte dat wij allen wel weten, hoe het moet, maar om dat te omschrijven is zeker wel moeilijk. Hij zo udan ook' gaarde wil len dat daar voorschriften voor waren en -Jat die in de veiling opgehangen werden, zoodat ieder daa root a van kan nemen, want het is zeker in ons aller belang, dat onze goede producten onder het merk worden geveild. Voorzzegt, dat degenen die tot hieden hun pro- dacten onder het merk veilden, er goede resulta ten mee hebben bereikt, wat zeker de beste pro paganda daarvoor is. Dat was tot heden toe het product uien, zoodat ik meen, dat er wel spoedig meer*4e. uilen volgen, want men moet toch even goed aan het merk voldoen. Ook is het zoo miet 5e peen, die kan. ook onder het merk geveild.' worden, omdat die ook aan de 'bepalingen vol doen. Het artikel bloemkool was dezen herfst van dien aard, dat het wel moeilijk was om aan 'de eischen van het U.C B. te voldoen, todh meen ik, dat zooals het le soort hier gesorteerd werd, wel onder het merk geveild had kunnien worden. ■Wat de kool betreft, is ook mijn meening, dat zulks nu niet alleen kool moet zijn in het blad zooals wij dat noemen, maar goede kool zqoals wij dat verstaan. Maar het is niet gemakkelijk' daa reen voorschrift voor vast te stellen of het moet zijn „kool waar het doorschot uit is". De heer Kloosterboer is van meaning dat het nogal gemakkelijk is. Wij zijn gewoon onze kooi door te scnieten, d.wz. een 'zwakke er itit en dan is de kool die over blijft toch zeker goted voor het merk. De heer Wagenaar (Koophandel) zegt dat de keur op kool die onder het merk' geveild wordt, soepel opgevat moet worden, ier wordt zeker niet verlangd de beste uit de beste, maar goede kool, zooals wij dat allen verstaan. Spr kan zich best vereeenigeen met den heer Kloosterboer, zooals zegt, goede kool waar het doorschot uit is. Maar daar is nog een belangrijke factor en .dat is sehoone kool. Het komt nogal eens voor dat kool j zich!" i Zij wachtte tot zij de voordeur hoorde slui ten, toen bukte zij zich om de doos, die onden het bed van het meisje; stond voor dien dag te. halen. Als e - ooit een gelegenheid was om zich; een paar onverwachte kleedingstukken tens te eiegnen, dan was het nu. NEGENDE HOOFDSTUK. De vouw, die in Elsie's bed sliep. Elsie Marion zat op het houten bed en staarde rond in de witgekalkte cel. Zij hoorda een kerktoren twaalf slaan. Zjes uren was zij in hechtenishet leek haar of het zes jaar was Zij kon het zich niet begrijpen. Vroolijk had Koning Kerry afscheid van haar genomen. Zij had den millionair vetgiew zeld naar het station en had zijjn laatste instruc ties opgenomen voor het werk van den volgen den dag. i In Liverpool had hij een verklaring .onder eede afgelegd ien op telegrafisch verzoek vanl uit die stad, had de Londensche politie haar; gevangen genomen. Waarom had hij; niet ge-) wacht tot zijjn. terugkomst. 1 t IHet was onbegrijpelijk. Nooit had zij groo- te sommen gelds door haar handen iaten gaan, j iedenen dag werd kas ogemaakt en nooit was; er een penny te' kort gekommien. En da)a was er nog een geheimzinnigheid. Dien avond omi acht uur was er een diner voor haar gazon-', den. Het was in een rijtuig gebracht uit ihjeti beste hotel van Londen, het pas opgerichte Schweizerhof. Het was een schitterend maaL an daar zij jong en gezond was, en niettegen staande den ernst van baar toestand, had zy, zich het eten goed laten smaken. Hiet eenige, dat zij te weten kon komen, was, dat het door een heer vanuit Liverpool telefonisch besteld; was. (Wprdt vervolgd.) 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1