Hike Breijer Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 6 November 1927. 36e Jaargang Fraohflge Nicolaas TOB HOOIT. Revue van de Week Speciaal Corsettan - Magazijn Mient 17 tot maat NO. 140 IMTERC. TELEPHOON 52 NIEUWE LANGEDIJKER (III111VI Ha7a rmirant vArcohiint -w -nWUIFJL, »Ae> WW Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. - Bedact.-Uitg-. J. H. KEIZER. - Bureel Koordscharwoude VERWENNEN. i Het is de gevaarlijkste verwe'n- i ining, om het kind op te voeden alsof hardheid of strijid niet be- stond. R'. Casimir. I Wij hoorden eens iemand zeggen, wiens kindje bij gebrek aan wiegje in ean wijnmand je op stroo lag te slapen: „Je zult eens zien hoe, flink die jongen wordt; hij, Leert nu al de hard heid van het leven kennen door die pieken van het stroo." En deze vader trotsch op zijjn kind/ dat ondanks hun kommervol bestaan met de rozen op de wangen lag, voegde er aan toe, doelende op het kind van zijn broer: „Het is te wenschen, dat dat akelige mieserige ke reltje nooit zorg in zijin leven leert k|en)aeny want <\p wereld knijpt hem dood." We kennen de geschiedenis van beiden: het laatste jong- ske, een keurig net gedresseerd vlegeltje is op het lyceum en veroorlooft zich tengevolge van zijn nette opvoeding allerlei gluipersstneken, huilt en belkaagt zich bij den rector als hij voor zijn gemeenheden een welverdiend pak slaag oploopt. En het kereltje, dat wij zagen in het mandje liggen, is weliswaar jonger dan zijn neefje, maar het durft eerlijk ten oprecht voor zijp meening uit te komen, vraagt geen vechtpartij met kameraadjes. Dat ventje met zijn lachende blauwe oogen, lacht temidden der wereldsche hardheid, ja het merkt die 'hard heid niet, waaraan het van zijp wiegje af giei wendi s. j Ouders willen zoo graag hun kinderen spa ren, alle leed dat hun kan geschieden voor hen, uit den weg ruimen, maar zij, vergeten, dat diet wereld zoets geeft naast bitters Leed naast; vreugde en dat zij hun kinderen slecht opV voeden, door hen slechts met één leant valn het leven kennis te Laten maken. Het kiimd moet beseffen, dat het leven niet altijd „pais etn vree" kan zingen, maar dat er een strijd dient te worden gestreden, als er zich moeilijk-! heden voordoen en dat het die moeilijkheden alleen moet overwinnen, zonder dat paatje of moesje het pad effent. Wie zijn kinderen van jongsafaan gewent aan een dergelijke beschou wing van het leven, geeft him een veel schoo ner opvoeding dan wie hun slechts van rozen geur en maneschijn spreekt en hun de distels en doornen de wolkgevaarteln en somberheid op hun levenspad niet leeirt onder oogen ziea. Het kind kan de zwarigheden in het kinder leven best dragen. Dr. JOS. DE COCK. Voor de Lezers van dit blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waar- I op zij hun geest kunnen verfrissche'n en hun wilskracht en energie kunneln versterken. Die! vragen zullen in dit blad geregeld worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Leider t^ 'Ni. S., Om leiding te kunnen geveln, is het noodig, dat gij persoonlijk hebt kennis gemaakt m:et alle moeilijkheden, die zich bij den arbeid kun nen voordoen. Kent gij die voldoende, dan moet gij Uzelf boven het we'rk stellen, zoo- dat gij het geheel kint ova'rzien, gij hebt dan de touwtjes in handen, waaraan de anderen het werk uitvoeren. Buiten de practische zijde, moet gij ook terdege op de hoogte zijn van de theorie van den arbeid. Wanneer men U vraagt waarom?, moet gij hierop een duidelijke ver klaring weten te geven. Men krijgt dan ver trouwen in Uw kennis en zal man zich gaar ne aan Uw leiding onderwerpen. Verder is konsekwent handelen een zeer, groote vereischte. Gij moet nimmer den een en dag goedkeuren, wat gij den anderen dag hiebt I afgekeurd, zooiets ondermijnd het gezag. Want men zal profijt trachten te trekken van een dergelijke handeling. Een goed leider houdt vast aan de eens gegewen regeling en zal daar onder welke omstandigheden ook nimmer van af wijken. Wilt gij U in Uw positie handhaven, dan moet gij dit steeds voor oogen houden. Komt gij, in tegenspraak met Uzelf, dan zijt gij verloren. Het is moeilijker leiding tie geven, dan zelf te werken. Aan onderstaande adressen is persoonlijk1 antwoord gezonden, aangezien beantwoor d mg in dit blad te uitvoerig werd: H. K. te N:. S.- D. J. te Z. S.; Mej. G. te O. Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan denüitgeve 22 NOVEMBER. De Tweede Kamer der Sta ten-Generaal moge breedsprakig en praatlustig zijn ze geeft toen blijk van zin voor bekwamen spoed" bij de behan deling en afdoening der Staatsbegroting. In de vorige week zijn de Algemeene Beschouwingen ten einde gebracht, werden de hoofdstukken Huis der Koningin, Hooge Colleges van "Staat, Nat. Schuld, Onvoorziene Uitgaven, alsook de Wet op de Middelen voor den Senaat rijp gemaakt, ter wijl ook nog de Marine-begrooting (deze laatste in avond-vergaderingen) werd afgedaan. In hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken en Land bouw) bleef de Kamer Vrijdagmiddag 18 Novem ber steken. Voor de groote rede, den 15en jl. door oen mi nister-president gehouden, kan ik feitelijk verwij zen naar de verslagen. 'Ik stip er nog even van aan, dat minister De Geer verduidelijkte, hoe op technische gronden de invoering van het zevende verplichte leerjaar eerst op 1 Juli moést worden gekozen. Het Kabinet houdt de sinds zes jaar afgelegde beloften. Van bevoorrechting der rij ken hoven min-gegoeden is natuurlijk geen sprake. De productie moei worden hoog-gehouden. Daar toe is belasting-verlaging onvermijdelijk. De 61/2 millioen verlaging van Se Person,eele belasting zal bijna uitsluitend aan minier-draag- krachtigen ten goede komen. Voor het einde van dit zittingjaar zal de regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten zijn ont worpen, hoopt de minister. De daarop betrek king hebbende wet kan Jan 'in 1930 in werking treden. Verhooging van den kinderaftrek voor groote gezinnen, bijvoorbeeld van het vijfde kind af bleek den minister sympathiek te zijn. W,at de handelspolitiek betreft, de Regeering wil geen hoógere tarieven, maar wel laggere „ta rief-muren" bij anderen. Voor algemeene opvoe ring van het salaris-peil is geen aanleiding. De regeering wil slechts een technische herziening, 't Is beter, niet vooraf een bedrag vast te stellen voor de herziening der salarissen. Z Exc. houdt vast aan den eisch, dat de Centrale Commissie voor het Georg. Overleg zal komen tot eenstem mig advies. Bij de replieken gaf dr. Nolens, de Katholieke leider, ipj.a te verstaan, t.a. van het gezantschap bij den Paus, dat „gedane zaken geen keer nemen". Mocht men dat gezantschap willen her- stelllen, mgr. Nolens zal zich daarbij afzijdig) houden. Ir. Albarda, de soc_ democratische leider, on- derstreecte nog eens, dat de zucht tot herstel van de Coalitie zich steeds sterker manifesteert. Over de replieken ztvijg ik verder. Hierbij ont brak niet geheel de notie oomique". De heer Braat maakte namelijk eene motie aanhangig, waarin hij, evenals het vorige jaar, vroeg: vijf gulden per week, Rijkspensioen aan iederen Ne derlander van 65 jaar of ouder, die invalicffe is en minder dan dit bedrag per week ka nincasseeren. De koöten door Vader Staat gedeeltelijk te vindien uit de Pensioenstorting voor ambtenaren, alsook uit de premie voor de Ouderdomsrente van de werkgevers. Deze motie werd echter niet voldoen de ondersteund en verd'wiean dus van de „parle mentaire vlakte". In zijn dupliek heeft de premier o.a geweigerd een datum te noemen voor de inwerking-treding van de voorgenomen herziening van het Bezoldi gingsbesluit. Voorts verdedigde Z.Ekc. nogmaals het dubbel tarief bij de handelspolitiek, daarbij een beroep doend op den Zwilserschen Bondsraad. In de avond-vergadering van Donderdag 17 de zer is de Marine-begrooting afgedaan. Algemeen werd erkend, dat de verdediging van hoofdstuk XVI door minister Lambooy ook op degenen, die niet tot de medestanders van dezen bewindsman behooren, een voortreffelijken indruk heeft gemaakt. Vrijdagochtend 18 dezer werd de Ma- rinebegrooting goedgekeurd met 5227. Vrijz en alsook de communisten stemden tegen. Op dien 18 Nov. leed Minister Kan bij de Be- gjbbting van Binnenl. Zaken een échedje, door dien een moti evan de anti-revolutionnairen v. d. Heuvel, waarin de Kamer 't verslaande te ber treuren dat de subsidie van de Burgerwachten met 1/2 ton is verminderd, welk bedrag ten gunste van den landbouw is gebracht, werd aange nomen. Gedurende twee en een half uur is over deze kwestie een vaak heftig debat gevoerd. Minister Kan heeft verklaard, dat de aanne ming der motie v. d Heuvel niets zou veranderen, daar Z.Ecsc. voor die I1/2 ton geen compensatie kan vinden. Met 4731 heeft de Kamer de motie goedgekeurd. Aangenaam was het 'votum voor den bewindsman natuurlijk niet. Het ontwerp, volgens hetwelk gedurende .drie jaren de indirecte vaecine-dwang buiten werking wordt gesteld, is in de afgeloopen week aanhan gig gemaakt. Blijkens de memorie van Antwoord bij de Be groot ing van Arbeid, N. en Hdie deze week in avondvergaderingen door de Tweede Kamer wordt behandeld, is een ontwerp-Winkelsluitingswet op komst. Deze regeling betreffende het toekennen van een wekelijkschen rustdag aan toonkunste naars is in voorbereiding. Uit de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk III blijkt dat de onderhandelingen met Enge land over Gen invoer van vleesch in Engeland nog geen resultaat hadden. Voorts kwam uit de sfeer van de Regeerings- cuisine de tijding, dat de Haringwet-1927 op 1 Mei 1928 in werking zal treden. Voor-ontwerpien tot wijziging van de Invaliditeits- en de Ouder domswet 1919 zijn bij don Hoogen Raad van Ar beid ontvangen. Gedurende 'de ongesteldheid van "minister Was- zink heeft minister Kan op Vragen van den heer Albarda doen weten zal het ontwerp op het zevende leerjaar niet met de Staten-Generaai worden behandeld. Eixo. Waszink, wien, z a. men weet, drie maan den ziekteverlof is verleend, heeft de reis naar de Riviera ondernomen. De Rijksmiddelen brachten in October j.i. f 537.000 meer In het Rijkslaadje dan over de tiende maand van 9126. E,en zeer mooi acCrès Personalia: Op 20 November jl. heeft het soc. dem. Kamerlid Wi H. Vliegen onder vele blijken van belangstelling zijn 65ste verjaardag gevierd. Luit.-kolonel H G. Rambonnet heeft den dag hherdaeht, waarop hij (commandant van het korps rijdende artillerie te Arnhjem) een kwarteeuw ge leden als officier aan Rat corps werd verbondlen. Als voorzitter der Commissie van Voorbereiding voo tde Ziektewet is opgetreden dr. "Nolens, als vioe-voorzitter mr. Marchant. Aan de criminalia der vorige week ontleen ik: de adv. procureur uit Woerden, die berecht stond wegens verduistering als curator, is door de Ut- reehtsche rechtbank veroordeeld tot vier maanden. In Den Haag is de „commandant" van eene Reddingsbrigade gepakt, vroeger als dito van een „Heilsbrigade" onder verdenking van o.a. f 5000 te hebben verduisterd. Men wachte zich, voor zulke „vrienden der armen" 1 Te Amsterdam wist men een treinroover aan l't station te achterhalen, die eene dame door be dreiging met ëen „revolver" welk voorwerp ach teraf kinderspeelgoed bleek te wezen, een tasctije had weten te ontrukken. Aan de Boompjes te Rotterdam werd een „dra- me d'amour" afgespeeld, waarbij een 33-jarige man een twintigjarig meisje, dat de verloving met hem had verbroken, levensgevaarlijk had ge wond. Een 27-jarige "huisvader in Den Haag is wegens schaking van een zestienjarige, met wie hij naar het buitenland was gereisd, op klacht van den vader gearresteerd. I iEr loopen geruchten over ernstige verduisterin gen in de garnizoenSwerkplaatsen in Den Bosch, waarbij drie officieren zouden zijd betrokken. De minister heeft een uitgebreid onderzoek ge last. Een waarzegster tevens medium te Rotterdam, bleek van eene familie aldaar via haar ocCulte gaven vier a vijfduizend gulden in korten tijdl te hebben geincasseeid. De politie vond termen lot ingrijpen, maar was verplicht de dame weer los te laten. De berichten over corruptie onder de ambtena ren bij de Haagsche gemeente-bedrijven worden steeds meer alarmeerend. Fr zouden nu reeds 130 ambtenaren hnder verdenking staan De kas der Ned. Herv Gemeente te Katwijk a Zee is voor f 20.000 benadeeld In verband hier mee is de Kerkvoogd-penningmeester te Rotter dam gearresteerd. Uit de ongelukken-serie teek'en ik aanbij ©ene ontploffing op het s.s „Rijndijk" werd de tweedie stuurman gedood, de eerste-machinist zwaar ge wond. r j De gewone lange en droevigge reeks van auto ongevallen. Bij Hillegom sloeg een auto over den kop, waarbij een student en een meisje werden gedood, terwijl de verdere inzittenden ernstig© kwetsuren opliepen. Te Nijmegen is een Quick-bus door den trein uit den Bosch aangereden. ACht personen werden zwaar gewond, de chauffeur levensgevaarlijk. Ik stip nog aan, lilt de „novil" van niet-lngu- bere soort, dat te 'sGravenhage het R.K Eimigra- tieoongres werd gehouden. Minister Kan zet zijn pogingen tot verminde ring van de werkloosheid voort. Met Den Haag is doo rhet departement van Binnenlandsche Za ken een regeling getroffen, volgens welke 56 Haagsche weirklieden naar Overijssel (Staphorst) zullen kunnen gaan om daar te arbeiden tegen het plaatselijk loon, vermeerderd met 75 pCt., te bekostigen samen door rijk en gemeente. Mogen de werkzoekenden ook werkwilligen blijken te zijn!... Alkmaar Tel. 526 Wij leveren C U een PRIMA f 2.— Q 2 D Cf KOUS KNIESTUK. ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. Eindelijk: een Engelschman, genaamd Atilla, liet zich te Amsterdam in een ijzeren bus onder bater brengen ea vertoefde .daar aldus gedurende twee en veertig minuten, zonder behoorlijk adem te kunnen halen. Er was veel „animo" voor tiet bijwonen van deze zeer griezelige vertooning. O tempora, o mores!. BUITENLAND'. De kabinetscrisis in België!. Met een verrassende snelheid is er een einde ge komen aan het "kabinet van de nationale eenheid! in België. Een paar dagen géleden doken de eer ste geruchten op en nu Is de coalitie reeds niet meer. Ein toch, het was te verwachten Het kabi net was tot stand gekomen onder den drang der omstandigheden, de staat stond voor een bankroet en aller krachten werden vereisclht, om nog te redden, wat er te redden viel. Langzaam had zicfh de toestand gewijzigd, betere tijden waren aan gebroken: de ooalitie werd een knellende bandj. Dit kon tenslotte niet uitblijven. In Frankrijk hebben wij hetzelfde gezien. Daar heeft de verkiezing van Dialadier ook een nieuw tijdperk ingeluid en ook daar kan iets dergelijks verwacht worden. Het militaire vraagstuk was een der belang rijkste beweegredenen welke tot deze crisis heeft geleid. De socialisten zullen zich waarschijnlijk weer aan hun principieele politiek gaan wijden; trouwens hun medewerking aan deze regeering is voor hun niet geheel zonder resultaat gebleven de onderteekening van de achturen-conventie en een diensttijd van tien maanden rijn die Vruchten van hun bemoeiingen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1