Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 3 December 1927 86e Jaargang Firma MIENT I R. JHOUWING IEL. 644 ALKMAAR Prachtige Sint Nicolaas geschenken TOB NOOIT. Revue van de Week No. 143 l»TERC. TELEPHOOK 52 NIEUWE m SI LANGEDIJKIR COURMT Deze courant verschijnt -m. -v- x, HL X MB <M< Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. - Bedact.-iity. J. H. HERZEB. - Bureel Htoordsctiarwou<le VOORWAARTS. Men moet zonder oponthoud voor waarts gaan. Door de daad, wan neer men kan; steeds door de ge dachte. jMaroelin Berthelot. Heel de geleierde wereld heejft zich opgemaakt om het 'honderdjarig herdenkingsfeest te vieren van dezen grooten Franschen seheikundigte. Schei kundige niet alleeen, maar wijsgjeer en socioloog, die de eer genoot ook tijdens zijn leven, welke zoovelen in hun aaAlsch bestaan wordt onthou den, waarop hij recht had. Deze buitengewoon begaafde man was een ètoerfe 'werker, zooals allen, die het in hun leven tot iets willen brengen st'iere werkers behooren te zijn. Want hoe licht wordt er niet gedacht, dat mannen als Berthelo* begaafd met bepaalde talenten zoo maar op eens beroemd worden, wanneer zij hun gaven ten toon spreiden. Niets is minder waar! Maar dat kun nen wij ook wiel nagaan, wanneer wdj de woorden lezen, die als karakteristiek van 'smans persoon lijkheid, hierboven worden aangehaald. Met de ze^ woorden toch is niet alleen Berthelot's werken gekarakteriseerd, maar de arbeid van zeer veel grooten. „Zonder, oponthoud voorwaarts gaan"dat heb ben alle groote mannen gedaan. Zij hebben zich geen rust gegund eu zijn niet als de droomendte dichter van weleer, blijven wiadhten op stemming voor hun arbeid, maar zonder oponthoud, voort durend is hun leven gevuld geworden met nutti gen arbeid. Delvende in de mijnen van hun geest zijn zij voorwaarts gestreefd en telkens weer hongerden zij naar nieuwen arbeid om hun 'Le ven te verrijken. „Door ds daad, wanneer het kan." Welke woor den van hooge wijsheid uit den mond van een man, wien alles moest gelukken; bij wien elkie daad mogelijk was. Velen, die terstond daden wenschen ,moet het een aanwijzing zijn, dat da den, resultaten niet maar zoo zonder meer zijn te verwachten. Wij dienen te bedenken, dat men ook voorwaarts kan gaan, zonder dat de zicht bare teekenen van de daad, uitschijnen voor de oogen der menigte. Dikwijls gaat men dan juist het snelst voorwaarts. Want het jongske, dat beknord werd, omdat het niets deed dan naar den klepperenden deksel van den ketel met kokend "water turen, ontdekte de stoomkracht en zijn daad was de uitvinding der stoommachine. „Steeds voorwaarts door de gedachte"ja voor al door de gedachten, die de padvinders zijn, om tot nieuwe daden te voeren; door de gedachten, die de padvinders zijn, om tot nieuwe daden te voeren*; door de gedachten, kinderen van den geest die de werkelijkheid voorbijsnellen, om ten slotte weer te stollen tot nieuwer, schooner werkelijk heden: nieuwe daden. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos die Cock, van Merlenstraat 120, 'sGravenhage, gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisscheu en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit- blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan di rect, schriftelijk aan de aanvragers. Vrager te Z.S Gij zijt veel te bang v'an aard, denkt bij! alles, dat gij u belachelijk maakt. Dat moet anders worden. Met opgeheven hoofd moet gij de wereld tege moet treden, moedig en 'onvervaard, gedragen door «en sterk bewustzijn van innerlijke kracht. Als gij deze leus tot uw levensdevies maakt zal er zeker een groote kracht van u uitgaan. Wie me', opgeheven hoofd in blijmoedigheid door het leven gaat, verwerft zich daardoor een kracht, die niet licht zal bezwijken en die hem over heel wat strubbelingen zal heen helpen. Wilt gij wer kelijk vooruil komen in de wereld dan moet gij "wat meer aandacht besteden aan dje wijze, waarop gij de dingen des levens tegemoet treedt. Gij behoeft daarom niet trots of uit de hoogte Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brie vo n rechtstreeks aan den Uitgever te worden, want dat zijn altijd symptomen van innerlijke zwakte. De waarlijk sterke mensch is niet hoovaardig, doch weet in zijn optreden een zekere waardigheid te lgggen, die vrij is van iedere gemaaktheid en dan .ook werkelijk impo neert. Zoo iets wordt echter maar niet zoo eens klaps verkregen. Het is de vrucht van een gesta dig werken aan den opbouw van het eigen in nerlijk. Maar het resultaat is de moeite en de inspanning, die het vereischt, ten volle waard. Aan onderstaande adressen is persoonlijk ant woord gezonden, aangezien beantwoording in dit blad te uitvoerig werd: M. K. te NB.; Moe dier te Z.S.Mej. D. te O.; Mej. R. te B.; G C te B 29 NOVEMBER. Volgens zeer betrouwbare geruchten, var- toeft Sinterklaas sinds enkele dagen op Nieder- landschen bodem. De arme, goede Sint, igje- woon aan zijn Zijderlijk Vaderland, kwam hier aan, terwijl de winter zich reelds door sneeuw ijzel, vorst en dikke ijskille mist had aangekon digd. Zoodat telkens de loop van de geëlectrifi- ceerde treinen in de war raakba, vele men- schen tegen hun wil en weinsch „glijbaantje"' moesten spelen, wat sommigen op maar of min der pijnlijke kwetsuren te staan kwam en het kpeciaal voor de leveranciers van brandstof- fen, -- althans wat hun solide afname betreft, een gouden periode belooft tia worden temidden van allerlei klachten over misère en malaise. De Tweede Kamer heiaft in de achter ons liggiende week groot „woorden-festijn" gehou den, gelijk nu tot 22 of 23 December a.s. op het Haagsche Bmmeinlhof zal voortduren bij de behandeling der Begrootingen. President Ruys de Beerenbrouck zag zich reeds verplicht om de tijd-rantsoeneering te doen verscher pen, teneinde te verhoeden, dat men vóór de laatste week van December niet gereed zal zijn gekomen met het Staatsbudgiet en wat ver- de- nog op ,,'t lijstje" vermeld staat. In de vergadering van Dinsdag 22 dezer is na de rede van Minister Kan nog 'heel wat bespiegeld over de werkverschaffing. Ik verwijs voor inhoud en strekking der betoogen natuurlijk naar de verslagen in de bladen. Stip slechts aan. dat minister Kan; onderstreepte, bij de bestrijding der werkloosheid en het be vorderen van de werkverruiming uitsluiting van het buitenland een wapen is waarmee wij ons leelijk in de vingers kunnen snijden, 't Kwam' wederom aan den dag, hoe groot en diepgaand verschil van gevoelen er in de soc. democra tische sfeer wordt gevonden t.o. van de kwestie) der indirecte protectie van de bitmenlandsche nijverheid via uitsluiting van buitenlandsche concurrentie. Over de afd. Landbouw hebben tal van afgevaardigden het woord gevoerd. Niet minder dan vijftien.... Deze discussie werd geheel be-heerscht" door hetgeen men betoog de over het pachtvraagstuk c.a. Uit 's ministers rede van Donderdag 24 dezer toeken ik aan' dat Exc. Kan den heer Dr. Deckers te ver-, staan gaf, dat de minister diens verzoek om een Staatscommissie te vormen, welke te on derzoeken zal hebben het vraagstuk van kte wanverhouding tusschm de grondprijzen en de prijzen van de productie ia „zeer ernstige overweging" zal nemen:. In de avondvergaderingen heeft die Kamer aangevat de begrooting van Arbeid van hoofd stuk X (Arbeid, Nijverheid en Handel), en deze in den nacht van Donderdag 24 op Vrijdag 25 beëmdigd. Minister SLotemaker de Bruine stond daarbij bloot aan zeer scherpe critiek op zijn beleid, terwijl de afgevaardigden Kortenhorst en Bakker de gestie van dea volijjverigen be-, windsman, wiem 't wel .eens ontbreekt aan tact bij zijn optreden in. het Parlement in bescher ming nemen. Z. Exc. hoeft verduidelijkt, dat de economische toestand wiel verbeterd en dus aan de sociale wetgeving eenige uitbreiding kan worden gegeven. Intusschen wordt de uit- breidings-sfeer van de Arbeidswet begraasd door de beschikbare financiën. Inzake'de col lectieve Arbeidsovereenkomst handhaafde de Minister zijn: geen verbindend-verklaring, als ook hetgeen Z.Exc. in zijne Memorie van Ant woord heeft verklaard t.o. betgeen zal kunnlen worden gedaan ter verdere uitvoering- van de Arbeidswet. Een motie-Stenhuis, vragend: on verwijld treffen van maatregelen ter ratificatie van de Washington-conferentie inzake den ar beidsduur in de industrie, alsook volledige toe passing van de Arbeidswet moest minister Slotemaker natuurlijk afwijzen en werd verwor pen met slechts de stemmien valm de soc.-demo cratische fractie tot steun. Vrijdagmiddag 25 dezer vatte de Tweede Kamer de Begrooting van Buitenlandsche Za- ben aan. Waarbij) vooral het Volkeinbon-d-vraag:- stuk en onze verhouding met België op den. voorgrond kwamen bij de discussie. Minister Beelaerts van Blokland werd van verschillende kanten hulde gebracht voor zijn kranig op treden te Genève. Z. Exc. zou op Dinsdag 29 November zijn rede houden ter beantwoording, "an wat bij de Algemeene Beschouwingen over zijn Budget was te berdte gebracht. Nadat nog het woord zou zijjn gevoerd door den Com-' munistischen afgevaardigde, alsook door ds. Lingbeek, als wiens voornemen werd aange kondigd een voorstel om te bereiken, dat niet langer een gezantschap van den Paus bij het Nederlandsche Hof zal worden geaccrediteerd. Dat zulk een voorstel eenige kaïns op succes zou hebben, werd vrij algemeien betwijfeld. Ingekomen is bij ons Lagerhuis een initia tief-ontwerp van den anti-revolutionairen afge vaardigde Zijlstra, strekkend tot verlaging van de leerlingen-schaal ein intrekking van de wet tot opschorting van de technische herziening. De heer Zijlstra gaat uit van de praeimisse dat waar er blijkbaar gelden beschikbaar zijn voor het zevende leerjaar, z.a. men weet, geen lie velingsdenkbeeld voor hem en zijn partijge- nooten, 's heeren Zijilstra's voorstel de priori teit verdient. In zijn Memorie van Antwoord erkent Minister Doniner, dat verscherping der wettelijke bepaling t.a. der in tempering van krankzinnig-geachte personen, tot het schep pen van meer waarborgen tegen overijling noodig is. De Vrijhandelaars hielden te 's-Gravenhage hun Congres, waar met veel geestdrift werd be toogd, dat ons land het beginsel van „froet-: rade" trouw moet blijven. Uit de Personalia: De Haagsche politiein- specteur. die indertijd door een inbreker, dien. hij op de hielen zat, levensgevaarlijk werd ge wond, heeft zijne taak kunnen hervatten. Dr. J. A. M. Beguin, te Voorburg, vierde» den 26en j.l. het zeldzame feest van zijn zes tigjarige medische practijk. Nederland zal ter 48ste zitting van den Volkenbond (welke den' 5en December te Genève aanivangt) worden vertegenwoordigd door minister Beelaerts van Blokland. Uit den doodenlijlstC. J. de Jager, oud-iid van den Raad van Indië. Den 'Haag. Jhr. Dr. Barclman, Wuytiers, oud-luit.-kolonel van de infanterie. Den Haag- Uit de jongste crimalia teeken ik aan, dat de politie een onderzoek heeft ingesteld naait het verdwijnen van postzakken, waarin voor, een waarde van f 2200.— was geborgen, en die een hulpbesteller op den wieg van Zoeterwoudq naar Leiden verklaart te hebban verloren. Telkens duiken weer imieuwie tijdingen op over corruptie bij gemeentelijke gas- en aar de re bedrijven. Deze „olievlek" blijft zich op verontrustende wijize uit breiden. Groote ontroering werd in den lande gewekt door de tijding dat Jean Louis Pisuisse on Jenny Gilliams Zaterdagavond 26 dezer te Am sterdam zij(n doodgeschoten door een ontslagen medewerker, die vervolgens zelfmoord pleegde Uit de ongelukken-serie toeken ik aan, dat de „roode haan" zich woer geweldig heeft ge openbaard. Te Purmerend is eonie groote tim merfabriek in de asch gelegd. In de Staats mijn Emma te Heerlen ontstond brand, welke niet dan met zeer groote inspanning wend ge- bluscht, zoodat de arbeid er eindelijk kan wor den hervat. i Te Haastrecht, bjj Gouda, werd de sigaren fabriek „De Ooievaar" een prooi der vlam-t men. Een schade van f 80.000.—. is er door be,t vuur aangericht. In de Haagsche Paulus Potterstraat kwam! een 67-jarige vrouw door gasverstikking om' het leven. Bij' het vermelden van zulke droevel gevallen dient men nog steeds oen aansporing te voegen om toch voorzichtig om te gaan toet) gas-apparaten. Te Nieuw-Leusden werd aan1 veertienjarige jongeln door een hooimijt der mate overstelpt, dat hij door verstikking om het leven kwam. Te Eindhoven wend aen wan delend paartje door de stoomtram overreden. Die 24-jarige jonkman is gedood, het meisjei licht gewond. Het openbaar onderzoek naar de oorzaak van het spoorweg-ongeluk onlangs te Rijswijk (Z. H.) voorgevallen, is aangevangen. Ove- de misère, hier en daar door het plots invallende winterweer berokkend, vermeldde ik hierboven reeds iets. Gedurende vele dagen! was Ameland geïsoleerd. Telkens kwam er stagnatie in den treinenloop. Geruchten als zou de Djrectie van de Nederlandsche Spoorwegen' hebben afgezien van' verdere electrificatie, ble ken voorbarig of ongegrond te zijn. Bij de Budget-discussies in den Amsterdam- schen Raad kwam 't tusschen leden van de Midi oenstamdspartij tot zeer heftige ontboezemin gen en weinig-verkwikkelijke toevoeging" van beschuldigingen. Besloten werd in den Raad der hoofdstedelijke vroeden om een commissie van onderzoek in 't Leven te roepen. Voorbe reid werd de viering van den 350sten geboor tedag van onzen vermaarden zeeheld, vermees teraar van de Spaansche Zilvervloot Pie,t Hem. Te Dielfshaven zou het centrum zijn van deze herdenking. Ik memoreerde: Sinterklaas is reeds gearri veerd. Doch intusschen wemelt en krioelt 't in den landen van pseudo-Sinterklazen met bij- behoorende zwarte Pieten. Van wie sommige totaal schijnen vervreemd te zijn van het voorbeeld van soberen ingetogenheid, immers steeds door den braven Simt gegeven. Reeds: worden klachten gehoord, vragend om paal en perk te stellen aan de stoutigheden van dezia kwasi-Sinterklazen. Van deze dingen heeft Helly niet gedroomd, de man, die ©emjmoalj zeer lang (geleden het oajstjerv»elijike vers dichtte van... Zie, de maan schijnt door de boo- men, Kinderkims, staakt Uw geraas!" BUITENLAND. De doold van Bratianoe, Als een donderslag bij (hoewel niet geheel)' he. de ren hemel kwam het doodsbericht van' den Roerneenschm premier Bratianoe. Het scheen een onschuldige operatie, welke hij zou moeten ondergaan; onverwacht is hij eraan be zweken. Zijn dood komt wel op een rampspoedig oogenblik. De partijen in Roemenië hadden zich zoo juist opgemaakt om den strijd te begin nen; inzet was het regiem-Bratianoe. Hiet was bovenal ex-kroonprins Carol, die vanuit Parijs met spanning den uitslag tegemoet zag; de val van Bratianoe zou waarschijnlijk zijn opkomst beteekenen. Doch Bratianoe was vastbesloten tot het einde toe weerstand tö bieden, getuigd) de Jiktatoriale maatregel om een bijeenkomst van de boerenpartij te Albe Julia te verbie den. In besloten vergadering zjjjn toen de lei ders dezer partij toch bijeengekomen; om eeiai pootig communiqué, waarin de regeering Bra tianoe wordt gekenschetst als een onhoudbare) dictatuur was het resultaat van de besprekin gen. Nu heeft bet noodlot die strijd reeds tien) halve beslist. Jonel Bratianoe is niet meerj zijn broeder Vintila Bratianoe stuurt het schip van staat verder. Zal hij dezelfde kracht kun nen toornen als de vroegere premier? De voorhands getroffen maatregelen doen vermoeden, dat hij wel van zins is den doods vijand van zijn broeder, ex-keizer Carol te be strijden, doch of hij blijvend in staat zal zijn om aan het steeds wassend verzet het hoofd te blijven bieden valt tie bezien.'. De voorbereidende ontwapenings commissie. i In den loop van deze week komt de voor bereidende ontwapeningscommissie bijeen om te trachten ©en omitwierp-conventie voor de ont wapening samen te stellen. Het heeft in de af- geloopen week nii&t ontbroken aan commenta ren op deze gebeurtenis; over het algemeen! is men optimistisch gestemd, vooral ook om* dat nu ook de Russen zijn vertegenwoordigd. En inderdaad, was er tot dusverre, zoolang de Russen er niet waren, aile neden tot onge rustheid. Want zoolang een dergelijke belang rijke mogendheid zich afzijdig hield van de be sprekingen, moest men natuurlijk bij de te ne men stappen wel gereserveerd blijven; immers indien men zich teveel van de besprekingen ontdeed, kon dit een ernstig gevaar opleveren voor de desbetreffende staten. Deze keer evenwel is het bezwaar onder vangen. Het hangt er nu slechts nog maar van af.. of de partijen zich eenigszins toeschietie- qjk zullen toonen en of zij erin zullen slage«| den geest van onderling wantrouwep, welke tot dusverre steeds de, grootste handicap was van sooitgelijke conferenties, doordat hierdoor dei bewegingsvrijheid der diplomaten werd belem merd, afdoende te

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1