Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 6 December 1927. 36e Jaargang St. Niklaas surprises Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" ER No. 144 IITERC. TELEPHOOH 52 NIEUWE L4NGËDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.16. Redact.-VJitg*. J. H, KEIZER. Hureel Hoordsctiarwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan denüitgever Op dezen heugelijken dag met zijn verrassingen, met zijn verheugde mensehen, oud en jong, lustte liet mij, den g-.eien Sint te vergezellen op zijn tocht door deze streek. Hoe mocht ik me ver heugen bij 't gezicht van den goedigen, goedbe- doelenden, wijzen Sint, die met gulle hand zijn geschenken uitdeelend, deze met woonden van wijsheid vergezeld deed gaan. Met te begrijpen belangstelling verwachtte ik den Sint en zwarle Piet te Alkmaar, en kwam juist bij tijds om hem, op zijn witte paard ge zeten, door zijn zwarte bediende vergezeld, voor 't groote en deftige Landbouwhuis vlak bij de Groove Kerk te zien arriveeren. 't Meest interes seerden mij de geschenken en toespraken, gehou- de nin den gang van het gebouw Ie verdieping, voor de Iwwoners van kamer no. 10, de zetel van de Provinciale Commissie. Blijkbaar was zijn komst te voren gemeld, wat kon opgemaakt uit de aanwezigheid van zooveel bestuursleden. De goede St. hield zijn toespraak in dichtvorm, 't behoeft wel geen betoog, dat deze,, de goedheid zelf, ook den journalisten gedacht. Pen wenk aan zwarte Piet, en 'k kreeg een af schrift van 't voorgedragen gedicht. Het luidde aldus: Zelfs in mijn vaderland, in 't verre zuiden, In Spanje, vernam ik van goe-luiden, Hoe gij, Commissie provinciaal, [Tot zegen werkt van allemaal. Ge zorgt voor telling, en reclame, Gij Heeren, toch begaaft u samen, Zelfs naar Italië, 't zonnig land, Om reuzenzaad uit eerste hand. Ik wensoh u reuzen kooltjes toe, Uit 't edelst zaad, wordt nimmer moe, Te zoeken 't beste voor 't Groentenland. Maak sterk d'organisatiehand. De groote zak ging open, zwarte Piet over handigde den voorzitter en den secretaris zijn geschenken. Natuurlijk waren de oourantenmen- schcn er als de kippen bij, om te weten te komen, waaruit de geschenken bestonden. Verheeld u echter, hoe de persmenschen op d'r lui voorgevels keken. Nauwelijks was de St. met de nikker de trap af, of er kwam voor de deur van kamer no. 10 een biljet te hangen: Be sloten zitting. Daar stonden we tp de gang. Een collega zei: Houdt je kalm, doodstil, ik rapporteer alles." We keken ongeloovig en hij ging op zijn knieën voor de deur liggen en keek door 't sleutelgat. We hoorden luid hé in kamer no. "10; uitroe pen van bewondering; mooie foto's, rapporteerde de man voor 't sleutelgat, Rome, de Tiber, Mus solini, Prol. Briganti. Daarop een uitroep van verbazing. 'kZie een reuze bloemkool van marsëpijn, zei 'n bestuursJid. Er wordt weer een pak losgemaakt, dat van den secretaris. Allemaal vellen papier, mèt eindelooze cijfers. Ze snappen d'r niks van, rapporteert de man voor 't sleutelgat. Kijk, wat scheelt op eens de secre taris? Hij danst van plezier in 't rond en roept als wijlen Archimedes: „Etureka". Sstt. zei de man op de knieën. We waren als muisjes. „Hij las voor." En de taan op de knieën echode secretaris na, die 't briefje van den Sint voorlas i Zie hier, Heer Balk, in vele vele vellen De staten van de tuinbouwtelling. Gerubriceerd en opgeteld, ook vindt ge nog incluis, De staten van nalatigen, zoo 'hebt ge alles thuis. 'k Begreep nu beeuen te moeten maken, om den goeden St. te volgen op diens weg naar Lan- gendijk. Vlug dus op de fiets en buiten Alkmaar gekomen, zag ik hem juist bij de leerfabriek-in- liquidatie den "hoek omslaan, naar St. Pancras. Het witte ros draafde er lustig op los, en Piet draafde achteraan. Ik trappen, trappen. Bij eer deftige villa zie ik hen Ualt houden en afstappen, Nauwelijks heeft de Sint aangebeld of ik arri veerde. Weer trof het mij op te merken, dat de goede Sint verwacht werd. Door de deur begaf zich een heel gezelschap naar buiten, 'k herken ie «heeren, n.l. de heele vroedschap van St. Pan das. De Sint hield geen toespraak, hij keek, meende ik op te merken, wat verstoord. Zonder een woord te zeggen, gaf hij Piet 'n wenk, en die «deelde eenige pakjes uit, om daarna kalm weg te rijden. 'k Bleef even wachten om te zien, of hier nog wat oopie te halen was. De heer des huizes noo- digde naar hinnen en "deed net, als was ik lid van St. Pancras' raad. Onwillekeurig doet zulks een oourantenmensoh goed. Een wethouder, blijkbaar bedreven in openen en dichtmaken van pakjes, zei„Voorzitter, zal ik maar even?" De praeses deed van zenuwachtig heid wat onhandig: „Ga je gang," luidde 't ant woord. Met groote letters op 't ééne pak voor de raadsleden. Wat ze keken. Uit het pak komen zeven pop pen voor den dag van taai figuren, voorstel lende een flinke dame mét baby op d'r arm: Be voorzitter leest: Gij vroede vaderen van 't dorp, geeft ge wei voldoende achU En zorgt genoegzaam voor 't kroost, 't nage slacht? Weet, vroede mannen, zónder zal 't niet gaan. Bus biede ik aan elk 'n vroedvrouw aan Hoe is er toen onbedaarlijk gelachen, de goéde Sint beschikt over een dosis onbetaalbare humor. Eindelijk- was men wat uitgelachen en ging men tot opening van het Burgemeester-cadeau over. Breekbaar stond er op, voorzichtig, 't Ging ook uiterst voorzichtig. Dat openen van 't pakje. Eindelijk is 't breekbare van alle omhulsel ont daan, en voor 't oog van de geïnteresseerde toe kijkende raadsleden vertoont zich een huis, 'n hek, voor 't hek uiterst boos uitziende en nijdig kijkende menschen. Ook dit cadeautje is van een rijmpje verge zeld, 's haastte me het op te schrijven, om het aan de vergetelheid te ontrukken, wat maar goed was ook, want Zi.E.Achtb. verfrommelde 't pa pierken na lezing, terstond. Het luidde: Burgemeester, Wethouders, raadsleden, ziet 't aan, Hier bied ik u 'n volledig tolhuis aan, En vraagt ge nog, wie of dan wel die menschen zijn, Zoo boos en sbhijnbaax 't harte vol venijn? 't Zijn Langedijkers, menschen, wat 'k je zeg Zoo malcontent door 't tolhuis op je Twuijverweg. De goede Sint met zijn knecht was inmiddels doorgereden naar 't vermaarde Broek op Langen dijk en nam zijn weg over den afgesloten Twuij verweg. 'kZa.g de heilige man scherp toekijkeu, wat zal in hem zijn omgegaan? In Broek aangekomen zag ik', dat hij zwarte Piet iets zei over de keurige bestrating; ik ver nam terloops de opmerking: „Hoe gelijk Piet, geen verkeerd steentje in den weg." Piet knikte bij wijze van instemming. "Bij 't Raadhuis 'hield hij stil, klopte aan en werd vriendelijk binnengenood. De collega's uit Alkmaar waren achtergebleven, ik dekte me ach ter de goede Sint 'en slipte mee naar binnen. De Sint was één en al voorkomendheid, en de min zaamheid zelf.y Wat hij nog nergens deed, deed hij hier, hij nam zelf 't woord: "Gij vroedschap van 't goede Broek, men roemt, u zóó, Dat men uw roem verbreidt per radio. Ge werkt met kracht en overleg, en maakt in stilte uit, Wat goed is voor 't volk, dus roem ik uw beleid Ge werkt eendrachtig saam, ge geeft uitstekend blijk. Van toe te juichen, echt' verdraagzaamheid. Ge kletst niet, zwamt niet, heel 't goede land stond paf. Ge maakte in vijf minuten uw begrooting af. 'kHoor geen klachten over uw bestuursbeleid, De belasting is niet hoog, 't moet gezeid. Uw dorp maakt d'indruk, dat het zeer welvarend is, Het blijve z«oo tot uw en mijn verheugenis. Uit de zak van zwarte Piet overhandigde dé goede Sint eigenhandig zijn geschenk, een schil derij, voorstellende den Vader des Vaderlande, Willem den Zwijger. Minzaam buigend verlaat hij met gratie 't ge meentehuis en begeeft zich nu naar 't gebouw van de L.G.Cï. Ook hier was het de goede man aan te zien, dat hij buitengewoon goed te spreken is. Me' welgevallen staarde hij naar 'het stevig uitziende .gebouw, en begaf zich naar binnen en nam dade lijk 't woord: Geacht bestuur van d' L.G.C., mijn compliment, 'kBen over uw beleid meer dan content. Ge hebt een open oog voor 't goede van Jeez' streek Em voert dat goede in, als "het u 'juist geleek. Hoe nauwgezet verricht hier elk zijn taak, Altijd in orde, hoe flink marcheert de zaak. Geen wanklank wordt gehoord, en da*t in dezen tijd! Bus prijs ik u, 'k heb niets te veel' gezeid. Een aantal geschenken werd gul uitgedeeld. De veilingsleider kreeg een photo van de veiling, een Duitsche pijp met 'n pakte Faam van Louis Dobbelman en dampte weldra als een fabrieks- j schoorsteen. j De beambte van L.G.C. is niet vergeten, de goede Sint is rechtvaardig. De attributen van 'smans ambt, een stoffer, blik, bezem in cho- i colade, met als leuke verrassing een boekje met I schrijf voor beelden, ter beoefening van de edele .schrijf bons te", j Ook de andere heeren werden niet vergeten, 't zou te veel ophouden al de geschenken te ver- i melden. De goede Sint vervolgt zijn weg, verlaat Broek. Verbeeld ik me dat over de brug 'smans gelaat 'n spijtige trek vertoont? Weldra is hij bij 't raadhuis van Zuidschjarwou- de aangekomen en maakt zijn opwachting voor den raad dezer gemeente. Waarschuwend hief de goede Sint zijn rech terhand omhoog en sober klonk het: Zuidscharwouder Raad, 'k vermaan u tot bedaohtz aam h eii, Houdt meer uw tong in toom, houdt af van 'ijdelheid* 'En woordenpraal, probeert partijstrijd uit te bannen, Uit uw vergadering, betoont u vroede mannen. Meer zegt de eerwaardige grijsaard niet. Piet heeft heel wat uit te dealen. -Allereerst een groot vel papier, geadresseerd aan de Vooruitstr. V D;.- fractie. Over de schouders van zwarte Piet lees ik: Geen wethouderszetel was uw fractie beschoren, Houdt goeden moed, wat hebt ge er bij verloren? Ge zijt blanco in bedoelen, «dus zijt g'in geen perikel, Wordt meer en meer een zuiver blank artikel, Zwarte Piet heeft nog meerdere geschenken voor deze fractie, uit 'n groot pak komt een tsfraat met huizen van marsepijn: Ik, goede Sint, beween met u de hardheid van, de mensehen, Die d'arme drommel geen gemeentewoning wensohhn. Vertroost n, goede liên, ik Sint wil eer-en uw bedoelen, En prijs uw onbaatzuchtig, medelijdend voelen. Nog een pak wordt opengemaakt, geadresseerd aan de raadsleden, en 't blijkt lange pijpen te be vatten. In 't pakje was 't volgende rijmpje: Raadsleden, een meer passend cadeautje kon ik niet vinden, Ge zijt te welbespraakt, wat al te vinnig, goede vrinden, Vóór ge begint, en weer een redevoering slaat, Rookt eerst de vredespijp, wis dat 't dan beter gaat. Van 't Raadhuis gaat de Sint naar de kolf baan van den heer Kramer, waar de vereeniging. Koop handel in gespannen verwachting zijn komst verbeidt. Nauwelijks is de zwarte Piet binnen of met een grijns van plezier op zijn zwarte tronie, gaat ie aan 't strooien, vreemdsoort.ge moppen. Die moppen hebben deti vorm van bom-schotsöhe mui zen elke mop-schotsdhe muis draagt 'n teeke- ning, 'n s tropje. Die kooplui lachen om de leutige scherts van den goeden Sint, zoo zijn ide kooplui. Hoe bent hij zijn luidjes; hier geen officieele versjes, geen sprake van. Ongedwongen beweegb hij zich onder «de kooplui en is vroolijk met hen. Hij vertelt van zijn reizen in Oost en West en de kooplui luisteren. Wel 'n uur lang 'blijft hij in de kolfbaan. Welke raad hij gegeven heeft? Het bestuur overweegt voor ditmaal, in na volging van vermaarde voorbeelden, over bet be zoek van den Sint een perscommuniqqué uit te geven. De secretaris van koophandel is mét ide redac tie er van belast. 'tls te laat geworden om de goede Sint naar Noordscharwoude te vergezellen. Zou hij ook mij iets bedacht hebben? OUDKARSP[E|L. Zaterdagavond 7 uur vergaierde deze tuin bouwvereeniging ton huize van den neer C. Vis Aanwezig zijn 69 leden. De voorz., de heer Jb. de Boer, heet in zijn openingswoord, allen, namens het Bestuur, har telijk welkom. Het doet hem genoegen dat zoo- velen aan de oproeping hebben gehoor gegeven, en hieruit mag de conclusie getrokken worden, dat men belang stolt in de werkzaamheden, die verricht moeten worden. Ook hebhen wij het niet druk. Dit is wel en niel goei. Het was wensehe- lijk dat men meer geteeld had. Het weer is ons echter ten goede gekomen. Had men gehoopt, dat de vorst nog strenger zou zijn, hij is toch in ons voordeel geweest. Dat de teelt niet normaal is geweest, zal een ieder weten, die den heer Balk door «ae radio heeft génoord, en de medeleeling deed, dat er 3000 a 3500 wagons minder stapelproducten aanwezig waren, dan net vorig jaar. Ik geloof «dat de roo-de koel hierin het grootste aandeel heeft, en ook onze Vereeniging heeft hiervan schade. Op de markt staat deze soort echter hoog in prijs en dat brengt veel ten goede. Als we de bladen nagaan, zien we «dat er van de reclame veel werk gemaakt wordt. Wat ons dit geeft kunnen wij niet direct aangeven. Maar we moeten niet vergeten, dat we niet alleen staan, en «ook de concurrentie hebben te duchten. Daarom zou ik u allen willen opwekken, om de producten zoo goed mogelijk te veilen en niet te wachten tot het uitschot wordt, omdat dit laatise geen reclame voor ons product is. Van harte heep ik dat het met de prijzen der producten steeds in rijzende Jijn mag gaan en dat de deensche witte kool, waarvan «er heel wat in de voorraadschuren ligt, de rooide mag volgen. Dan zal ons dit des te meer geven. Met den wenseh dat men aangenaam zal ver gaderen, wordt de vergadering geopend verklaard. Door den Secretaris, den heer A. Timmerman, worden hierna de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onder dank aan den samensteller onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen doet voorz. mededeeling, dat op"het verzoek om de lantaarns des nachts te laten branden, goedgunstig is be schikt niet alleen, maar men zelfs meer gekregen heeft, dan gevraagd is. Spr- brengt een woord van dank aan hen, die 'hiertoe hun medewerking hebl-en verleend. 'Een woord van dank en hulde wordt gebracht aan den Secret, voor het maken van de schets kaartjes voer de zetkool-regeling. Op een informatie of het hu al voor elkaar is met de Tuinbouwonderiinge en het ontvan gen van rekeningen door de 'betrokken personen van den behandelenden geneesheer in Amsterdam, en het niet-behandelen «door de Langadijker dok toren antwoordt voorz. dat op de vergadering in het voorjaar hier gehouden, meerdere personen hun hiachtlen uitten, en het hoofdbestuurslid, hier aanwezig, toezegde, een onderhoud te zullep aanvragen met de heeren «doktoren aan den Lan- gendijk. Een paar maanden terug had deze con ferentie nog niet plaats gehad. De geheele ver gadering viund het een onaangename beweging. Do tuinbouwers zijn het stootkussen tusschen die heeren. l Nadat uit de vergadering nog eenige medonee- lingen zijn gedaan, en men algemeen van oordeel is, dat dit een onhoudbare toestand is, wordt be sloten nog eens te schrijven aan het hoofdbestuur en een onderhoud aan te vragen met «de 'heeren doktoren. Wederom is door do vereeniging 3.5 wagons steenkool coöperatief aangekocht. D«e gebruikers zijn zeer tevreden over de kwaliteit en de prijs was laag.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1