NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 146 ibterc. telephoob 5«|| Donderdag 8 December 1927. 36e Jaargang Nieuwstijdingen Provinciale Staten van Noordholland L4NGED1JKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. Bedact.-üily. J. H. HEIZKB. - Bureel üoordscliarwoude Buitenlandsch Overzicht Nadruk verboden.. De Russen hebbeu sinds 1916 hun voorliefde voor radicale maatregelen zoo 'overtuigend ge toond, dat men zich moeilijk verwonderen kan over het voorstel, dat Litwinof te Genève in de èontwapeningsconferentie ter tafel heeft gelegd. Maar dat neemt niet weg, dat men er èn te Ge nève èn in de E.uropeesche hoofdsteden een beetje verlegen mee zit. Juist de spot, die Engelse tie i en andere blader, voor "het- voorstel over hebben; j bewijst dit. ,jWjj zijn hier gekomen," zoo heeft Litwinof blijkbaar geredeneerd, „om'de middelen te beramen de tot de tanden gewapende volken te ontwapenen;; welnu het eenvoudigste en meest afdoende middel is alle wapenen te vernietigen en alle militaire opleiding en wapenfabricage te verbieden en zoo noodig onmogelijk te maken." Men kan de radicale a'fdoendneid van het middiel bezwaarlijk betwisten. En het teekent almede de verlegenheid der mogendheden en 'haar dele gaties, Jat ze 'dat niettemin toch trachten te doen. "Want de feitelijke reden waarom ze van dit Russische voorstel niet weten willen, be kannen ze liever niet voor het forum der wereld Ze zeggen, dat de Russische ontwapening te ontwa penend is en geen ruimte meer laat voor Ja nood zakelijke be wapening die de volken 1 thans ter wille van de binnenlandsche en buitenlandsohe veilig heid nog niet kunnen ontberen, maar "bovendien ook niet radicaal genoeg omdat een volk toch altijd nog wapenen heeft, al zijn het dan geen militaire, om anderen te overheerscben en de wet te stellen. Maar iedér voelt, dat dit beroep op binnenlandische veiligheid en het blijven bestaan van de mogelijkheid van aanva len geweld door andere mi doelen maar praatjes voor de vaak zijn eD dat de heeren, wilden ze volkomen eerlijk zijn, moesten erkennen, dat z:e heelemaal geen ont wapening willen, omdat ze 3e gelegenheid willen openhouden, hun wenschen en verlangens door den sterken arm kracht bij te zetten, zoo anderen zie hdaartegen keeren en dat heel het doel van hun ontwapeningsactie slechts is: technische be perking der bewapening. En dit gebrek aan eer lijkheid en duidelijkheid is het, dat hun nu het Russische voorstel op den hals gehaald heeft. Dat moeten ze de Russen niet wijten. Die zijn konse- kwent geweest. Hun eenige fout is, dat ze de taal, die wij gewoon zijn te 'spreken, niet goed verstaan. "Want als we praten van ontwapening, dan bedoelen we daarom nog geen ontwapening. Geen der mo gendheden, die te Genève vertegenwoordigd zijn, zou willen ontwapenen, ook al konden allen het gelijkelijk doen. Maar daarom deden ze ook' beter niet van ontwapening te praten, maar Van rege ling der bewapening. Want daar gaat het toch vooral en in de eerste plaats om. De beperking staat feitelijk ook niet op den voorgrond. Het is alleen te Genève de vraag: hoe regelen we de ba- wapeningen zoo, dat ze ons ten slotte niet boven het hoofd groeien en we er niet financieel aan te gronde gaan. Die regeling, zal een zekere be perking, althans het voorkomen van verdere uit breiding meebrengen. Em zelfs van die regeling deinzen verschillende mogendheden nag terug, zoo lang ze niet van hun veiligheid verzeker! zijn, dat wil zeggien, zoolang ze niet den status qua absoluut zeker en in alle omstandigheden en ine', al zijn politieke en oeeonomlsche gevolggen ge handhaafd weten. Daarover loopt nu te Genève de strijd, of de waarborging van deze status quo, wat men dan liever veiligheid noemt, vooraf moet gewaarborgd zijn, voor men aan de beper kende regeling begint. 'En omdat men 'het daarom nog altijd niet heel'e- maal eens is kunnen wtorder, is men maar vaa beide kanten tegelijk begonnen Dat wil zeggen, dat een commissie voor veiligheid en arbitrage de middelen tot handhaving en invoering daar van bestudeert en tegelijkertijd de volle ontwa peningscommissie over de mogelijkheid van tv wapeningsbeperkingen delibereert. Men begrijpt, dat het, Russische voorstel in het kader van deze werkzaamheden heelemaal niet past. Ein nu het er zich toch in gedrongen heeft, heeft men de grootste moeite het er weer fusschen uit 'it)e wer ken Maar de Russen laten zich zelf en hun voor stellen zoo gemakkelijk niet wegwerken. Ze heb ben een uitdagende brutaliteit, waaraan onze Eu- ropeesohe diplomatie niet gewoon is en waarmee ze geen raad weet. Dat maakt de oplossing van de puzzle dubbel moeilijk. Wanneer de heeren roet verdagingen en dergelijke willen gaan wer ken, houdt Litwinof zich aan zijn voorstel vast als een nijdige fox-terrier. Ongetwijfeld heeft hij zelf en hebben zijn mede-Russen allen schik in het geval. Wlant het is hun ook niet in de eerste plaats om ontwapening te doen. Ze weten heel goed, dat dat zoo niet te bereiken is, al leen langs den weg der geleidelijkheid. Maar ze hebben de onwaarachtigheid van de leuzen der kapitalistische staten willen aantoonen, 'die im- roers niet eens het 'beginsel der totale ontwape ning zouden willen aanvaarden en tevens zich zelf In het zonnetje zetten en de verwijten te niet doen ,als leverde Rusland een gevaar voor den "Wereldvrede. Die laatste bedoeling verklaart ook de verbittering der anderen en hun poging om het voorstel onder spot te begraven. Engeland en Frankrijk en alle andere" staten weten heel goed, dat het Russische leger geen gevaar voor den vrede oplevert. Em het Russische voorstel ontneemt tien nu de mogelijkheid om zich op dat gevaar te beroepen Immers Rusland wil ontwapenen. Em het zal niet nalaten die telkens opnieuw de wereld voor te houden, wan neer straks het Russisohe voorstel te Genève op zij geschoven wordt. Voor i'olen zijn de onaangename gevolgen on middellijk waarneembaar. Polen stelt het graag voor als was het het Russische gevaar, dat het tot zoo sterks bewapening dwingt en dat den toe stand in het Oostzeegebied onveilig maakt en als was de Russisohe invloed op Lithauen voor oen groot deel oorzaak van Lithauen's houding tegenover Polen. Wat zal het nu zeggen als Rus land ontwapenen wil? Zelf heeft het ook zijn vredelievendheid willen doen blijken door den vrede met Lithauen steviger te verzekeren, onder voorgaarde, dat het Wilna houdt. Die voorwaat- de doet een beetje vreemd aan, waar juist over Wilna de strijd gakt. Eu Pilsudski zou dan ook beter doen niet zoo hoog van den toren tei blazen over Polen's vredelievendheid en Woldemaras' oorlogszucht. Wanneer iemand ten volle zijn zin krijgt vervalt natuurlijk alle reden tot vechten. Dat hebben de oppositiepartijen in Roemenië blijkbaar ook begrepen. Eh ze hebben daarom voor het voorstel van Bratiauu, den nieulwen minister president, bedankt, om den vrede te teekenen, mits alles blijft zoo het is, dus hij, Bratianu, ie baas blijft. Zal hij het niettemin kunnen blijven? Do kansen van prins Karei stijgen ongetwijfeld. Maar ook met prins Karei als koning zal Bra tianu zijn maetit trachten te handhaven. Daar om gaat het ten slotte in Roemenie evengoed als tusschen Polen en Rusland en te Genève en over al in de wereld. Iedereen wil de eigen macht "als de eerste en sterkste handhaven. En daarop stran den Russische ontwapeningsvoorstellen en Pook sche en Roemeensdhe onderhandelingen. Uit den Omtrek - ALKMAAR. DE VOORJAARSBLOEMEN TENTOONSTELLING. Ilat onderstaande verslag wemien wijj over uit ,,Ons Blad." In ,,'t Gulden Vlies" vergaderde Zaterdag middag het Comité van de Voorjaarsbloemen- tentoonstelling, welke van 18 Maart tot 22 Mei. in 't gebouw en op de terreinen van de voor malige Cadettenschool gehouden werd. Op da- ze bijeenkomst zouden tevens de talrijke di- ploma's en medailles worden uitgereikt. i De Voorzitter, de hee'r W. Balk, opendia I de bijeenkomst, waarbij ook vele1 prijswinnaars tegenwoordig waren, met een woord van wiel- kom aan allen. Door de vele eigen1 bezigheden van de bestuursleden alsmede door bet vele werk aan de nazorg der tentoonstelling ver bonden, aldus spr., heeft deze dag van de officieele sluiting der tentoonstelling zoolang op zich laten wachten. Spr. wees op den velen en omvangrijken arbeid, welke de comité-leden aan de tentoonstelling besteted hadden en' bracht op den eersten plaats e'em woord van hulde aan den vol ijver igan Secretaris, den hoer Blokker, voor zijn verdienstelijk we'rk in het belang van de tentoonstelling. (Applaus.) Vervolgens bracht spr. dank aan den ad ministrateur, den beer Nijjsseh, de buneauliste, Mei. Scalé en niet 't minst aan den initiatief nemer, den beter van- der Laan. Dank bracht spr. tenslotte aan alle bollen- kveekers-inzenders voor hun bereidwillige me dewerking. Het yerhetijgde spr. dat die rekening sluitend gemaakt is kuninien worden, zoodat het waarborgfonds niet behoeft te worden aangte- sproken. Gaarne had spr. allen op dezen slui tingsdag een feestelijken ontvangst wiilen be reiden, doch de inkomsten, beïnvloed door het minder gunstige weer tijdefns de tentoonstel ling hebben dit plani in duigen doen valleh. Bij een eventue'ele weder te houden tentoon stelling hoopte spr. weer aller medewerking te mogen ondervinden. De heer Nijssen gaf hie'rna het zakielijk ver loop der tentoonstelling, welke' een ontvangst van f 9252.14V2 had opgebracht. Op een kleine post van pl.m. f75 zijjn de uitgaven tot een zelfde bairag gestegen. 1 Wat liet tentoonstellingsbezoek betrof, deelde spr. mede, dat 299 doorloopende toegangskaar ten verkocht zijn a f3.— 34 kaarten op den; openingsdag a f 1.—82 dagkaarten na de opening h f 0.50; 496 kaarten k f 0.15; 18297 kaarten h f 0.30 en 2000 kaarten h f 0.10. Bovendien werd de tentoonstelling door pen gezelschap Duitschers bezocht, waar voor van de Kamer van Koophandel, wier gast deze vreemdelingen wareta, f 20.— werd ontvangen. In totaal hebben 21246 betalende' bezoekers de tentoonstelling bezichtigd, hetgeen ©en post van ontvangsten bracht van f 6739.30. Eersten Paasohdag bedroeg het bezoekers aantal 2814; Tweeden Paasohdag werd het record-cijfer bereikt eln bedroeg het aantal be- Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever talende bezoeke'rs 3328. Spr. uitte zijn genoegen, dat het Waarborg fonds met behoefde te worden aangesproken. (Applaus.) Hierna werden den aanwezigen ververschin- gen aangeboden. Mej. Scalé bood hierna het bestuur eten' fraaie door haar samengestelde' album 3aij. welke als herinnering aan de voorbijle ten toonstelling bijlna alle foto's, berichten artike len, enz. uit de bladen bevatte ien waarirn voorts alle bij zonder heden betreffende de tentoonstel ling waren verzameld. 1 De album was in de stadskleuren, rood en1 wit, uitgevoerd en de vervaardigster, die dit gedenkboek met een toepasselijk woord aan bood mocht een woord van dank voor haar waardeererad werk van den Voorzitter in ont vangst nemen, waarmede de vergadering door een hartelijk applaus instemde. De album werd aan den heer Hioek ter be waring overgereikt, en'ïs voor ieder, di; zulks vensoat te bezichtigen. Hierna werden door den Voorzitter de niet minder dian 120 gouden, zilveren, verguld zil veren en bronzen medailles uitgereikt. De heer J. Dokter uitte er zijp genoegen) over, dat het waarborgfonds niet was aange sproken, waarvoor hij het bestuur dank bracht, alsook voor het vele moois dat tijdens de ten- ïoonsrelling was genoten. De Voorzitter van de afd. Berkhout bracht dank aan het bestuur en uitte zijp tevreden heid namens de afd. Berkhout van „Bloembol lencultuur" met het succes behaald op deze tentoonstelling, waar menig kweeker z.l. nog veel geleerd heeft. '1 i De heer v. 'd. Laan richtte een dankwoord, aan alle deelnemers era riep aller medewer king in voor een eventyeel te houden tentoon stelling van andere dan voorjaarsbloemen. De heer P. A. de Lapge bood vervolgens; den heer Balk nameras eenige vrienden een fraaie tinnen kan aan met toepasselijke in scriptie, als blijk van waardeering voor het vele wer tijdens de tentoonstelling. De hp er Balk zegde hiervoor miet ontroe ring dank. De heer London, die met den baar Kers- sens het buffet op de tentoonstelling gepacht! had, had ook nog woorden van waardeeringi aan het adres van "het bestuur voor 'Se goedig samenwerking. Al had de tentoonstelling spr. en zijjn col lega geen financieel voordeel opgebracht, deze 2 maanden waren dan toch al was het ook een kostbare een aangename vacant ie tijd. Spr.'s hoop was thans gevestigd op een volgen de tentoonstelling. Met een dankwoord aam allen sloot de heer Balk hierna deze bijeenkomst. Plaatselijk Nieuws OUBKARSPRL. Taewij zing van tli^llplicfliligiftn. De dienstplichtigen uit deze gemeente zijn toe gewezen aan 3e volgende korpsen: J. H. Bakhuis., aan hst 21e Reg. Inf. garni zoen Amersfoort. C. Biesboer, aan het 3e Half. Reg. He Regi ment Huzaren, te den Haag. '.W. Biesboer, reg. wielrijders, den 'Bosch. E. G. A. Dadok, Reg. Kust* Art. Helder. P. A. Duijves, Reg. Kust Art. Helder. G. J. de Geus, 21e Reg. Inf. Amersfoort. D. Hart, Reg. Genietroepen, Utrecht. J. Kostelijk. Reg. Kust. Art., Helder. Th. Schippers, Reg. Wielrijders, den Bosch. L. Visser, 21e Reg. Infanterie, Amersfoort. houding bepalen. In het college van Gfetd. Sta ten zijn de opvattingen omtrent hiel formulier gebed uiteemloopiepd. Zij drageim een persoon lijk karakter. De heer Wijpkoop geeft eep korte toelichting op dit voorrstel. De heer Schouwenburg herinnert aan de drite vorige keeren dat een dergelijk voorstel ver worpen werd. Volgens spr. ligt de uitslag van) de beraadslagingen niet in onze handen maar in die van God, die de provincie Noord-Hol- land steeds rijjk gezegend heeft. Het volk van Noord-Holland kenmerkt zich door godsdienst zin. Spr. zou het dus betreuren als het voor ste. Wijnkoop zou worden aangenomen. Hij acht dit een stap in de verkeerde richting., Hij en zijn vrienden stellep veel prijs op het be houd van het gebed. De heer Colijp geeft toe, dat het publieke gebed niet de schoonste uiting van godsdienst-» zin is, maar hij en zijp politieke yrienden ho- ,>e.i toch, dat het voorstel-Wijjnkoop met groote meerderheid zal worden verworpen. Dit gehedi is niet verouderd. Het Nederlaradsche volk beeft evolgens spr. gelukkig nog steeds be hoefte. aan. Wij erkennen hiermede de almacht van God, zegt spreker. De heer Polak verklaart namens de sociaal democratische fractie, dat deze voor het voor stel Wijpkoop zal stemmen. Zij acht het nieti .■uïst een dergelijk gebed uit te spreken in een vergadering van menschen met zulke verschil lende levensopvattingen. Dit is van spr. en zijn vrienden geen gebrek aan eerbied. Zii achten d t allerminst de plaats om eep gebed uit tie spreken. Dit behoort te geschieden in de kerk en in de binnenkamer. De heer Asscher deielt namens die fractie van den Vrijheidsbond mede, dat zij tegen bet voor- stei-Wijnkoop zal stemmen, om niet onnoodig) de gevoelens van anderen te krenken. De heer Verschure verklaart namens de r.k. sratenfeden. dat deze tegen bet voorsbei zul len stemmen. Niemand zou e:r aan denken een dergelijk voorstel in te dienen; alleen de heer Wijnkoop schijnt het voor het voeren van zijn politiek noodig te hebben. De heer Ketelaar zegt namens zijn: politieke vrienden, dat de vrijzinnig-democraten voor hef voorrstel-Wijnkoop zullen stemmen. Vele per sonen zegt spr., beschouwen het alleen nog maar als een ceremonie. Dieze vergadering is niet de plaats voor het uitspreken van leen gebed. t j Het voorstel-Wijpkoop wordt verworpeP met 39 tegen 34 stemmen. 1 "De overigen agendapunten worden commis soriaal. 1 INBRAKEN I Omtrent de in den nacht van Vrijdag op Zater dag j.b gepjeegie inbraak in de juwelierszaak van den heer F. G'. Tieman te Nieuw-Helvoet, wordt na Ier aan ie „N. R. Crt." bericht: Bij het onderzoek bleek al spotedig, dat de to Nieuw-Helvoet wonende 19-jarige W. V. met de inbraak in verband stond en mogelijk aanwij zingen had gegeven aan beroepsinbrekers. W. V., die inmideisi naar Rotterdam was vertrokken, is door de politie aldaar achterhaald en in ae school, die hij bezoekt, gearresteerd. Na aan vankelijk te hebben ontkend, bekende hij ten slotte aan wie hij aanwijzingen had gegeven. Ver bolgens zijn door Je Rotterdamsche recherche ge- larresteerd de recidivist J. en als medeplichtige 'een zekere V. Op telefonisch verzoek van den burgemeester zijn door den dactyloscopischen dienst van de centrale recherche te Rotterdam iterstond vingerafdrukken genomen van de aan geraakte voorwerpen. De verdachten zijn door de Rotterdamsche politie overgebracht. Het onder- izoék wordt nog met kracht voortgezet. De ver miste juiweelen en gouden voorwerpen, alsmede een bedrag van pl.m. f 230, worden geschat op eene waarde van f 12000 a f 15000. Dinsdagmorgen half elf werd de inajaarszit- ting van de Statera van Noord-Holland voort gezet. Aan de orde komt de banoiemiaig van een lid van da commissie van bestuur vara het Provin ciaal Ziekenhuis bij Santpoort era van een lid van d commissie van bestuur vara de Provin ce. Ziekenhuizien Duiiaienbosch te Bakkum en Medemblik. Herkozen werden resp. mevrouw. M. B. Boissevain-Pijpappel eia mevrouw L. J. van Kuykhof-Koedijk. Tot leden van deiu Raad van Toezicht op 1de provinciale bedrijven worden herkozen mr. M. Sbngenberig en dr. Th. Van dier Woerden. Het voorstel tot afschaffing van; het gebed verworpen. Thans komt aan de orde het voorstel va;ni ae leden D. Wijnkoop en G. A. Vader inzakei ijwz'g-pg van het reglement van orde voor dei vt •gaderinigien vain de Provinciale Staten, n.l. om het uitspreken van de gebedsformul; door den voorzitter af te schaffen. Ged. Staten deelen mede dat een dergelijk voorstel reeds driemaal eerder door de staten is verworpen. Zij wenschen geen pneadvies uit j van de aangenaamste, aa nzijn functie van dienaar ce brengen. Alle leiden moeten voor zichzelf hun van Sinterklaas zal doen behouden. PIET KREEG MRT BE GARJT. Te Velp 2ijn twee Sinterklazen geweest, verge zeld van hun anafscneijelijke Ziwarte Pieten. Ie der van hen 'had zijn zetel opgeslagen in een ma nufactuurwinkel. Vandaar maakten ze geregeld wandelingen door het dorp. 'Een der Pieten, die te veel overlast van de jeugd ondervond, achtte het noodig, zijn gart oponzachte wijze op een lastige jongen te doen nederdalen. Ziwarte Piet trof het niet, zegt het „H.bld.", want de vader I van den getuchtigden knaap zag juist hoe zijn zoontje er van langs kreeg. Een V elpenaar duldt niet dat het kastij dingsreoht door anderen dan door den wettigen vader wordt uitgeoefend, al is die andere ook Zwarte Piet. En zoo gebeurde j het, zonder dat de waardige bisschop vermocht tusschen beide te treden, dat Zwarte Piet op zeer I hardhandige wijze een aframmeling ontving, wel ke hem nog lang een herinnering, maar'dan niet

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1