MEDE BUD rdas 8 Decemb. 1927 De Amerikaansche llionair Rechtzaken Winterlezing te Broek op Langendijk REISHERINNERINGEN AAN NOORWEGEN ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. (Meervoudige strafkamer). Zitting van Dinsdag 6 December. Uitsprak on van Vrijdag 25 November. Petronefla N., huisvrouw Pieter J. te 't Veld O. Niedorp (in hechtenis) poging tot doodslag jaar gevangenisstraf. G. v. S., Hoorn, schuldmisdrijf f100 boete of 50 dagen. P. de H„ Beverwijk (Gei.) rijwieldiefstal, nader onderzoek. H. E. P. den Haag, verduistering, vrijgesproken. El. v. Wj. Blokker, heling 6 maanden gev. voorw. Rijndert D'. Sehagen, heling, 9 maanden gev. Uitspraken Dinsdag 29 Nov. J. W. K. Amsterdam, schuldmisdrijf f 100 boete of 50 dagen en schadevergoeding. H. J. de W. Helder, hooger beroepzaak, vrij- [Willem v. d. S., Noordscharwoude, spoorwegzaak f 25 boete of 5 dagen. J. P. iT. Alkmaar, verduistering, nader onder zoek gelast. D'. C. B., Calantsoog, hoogegr beroepzaak, von nis bevestigd. S. de Wi. Alkmaar als voren. A. S. Bergen, als voren. H. P., Helder, mishandeling, vrijgesproken. C. C. A. M-, Emkhuizen, zedezaak, 3 maan den gevangenis. A. E. Beemster, hooger beroepzaak, vonnis be vestigd. NIEUWE ZAKEN. E»n bejaarde vrouw aangereden en gedood. Zaterdagavond omstreeks 9 uur had bij het uitgaan der avond godsdienstoefening in de St. Jozefskerk te Alkmaar een betreurenswaardig verkeersongeluk plaats. Een ruim 70-jarige vrouw- werd bij het oversteken van den singel door een voorbijgaande auto aangereden en omver gewor pen. TJlings ingebracht bij een nabij'wonenden geneesheer bleek de hevig uit mond, neus en ooren bloedende en be'wustelooze vrouw een hevi ge schedelbreuk te hebben bekomen, Waaraan zij al heel spoedig in de consultkamer van den ge neesheer overleed, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. j j Mil J Meende men aanvankelijk dat de bestuurle der auto, de 22-jarige chauffeur Jan S. van Bergen geenerlei schuld trof, later Werd deze zaak, na een nader onderzoek, toch door den, officier aangebracht en stond de chauffeur als verdacht van schuldmisdrijf heden 'terecht. Tegen hem (werd gevorderd, met inachtneming van verzachtende omstandigheden, 14 dagen voor waardelijke hechtenisstraf. Mr. Judell, advocaat Ie Bergen, had als ver dediger van het jonge mensch, die het gebeurde zeer betreurde, drong in .een uitvoerig betoog aan op vrijspraak. Dat ga pper ij t je kwam beim duur te staan. Een 25-jarig arbeider bij de Zuiderzeewerken, J. A. v. S., wonende te Utrecht en tijdelijk verblijf houdende in een poiderkeet te Meitem1- blik, kreeg op 19 October de onzalige hevlieging om een portemonnaie, inhoudende eenige duo- Een pakkende Roman vol Sensatie. Vrjj bewerkt naar het Engelsch. Hoe groot "de verwondering van zijn kent ge weest zou zijn als zoo iets werkelijk gebeurd was, grooter, dan die welke hij thans onder vond, kon ze onmogelijk zijn. „Hoe geweldig eigenaardig, dat u mij zoo iets vertelt!" riep hij uit. „Waarom eigenaardig?" vroeg zij. „Wel, hij aarzelde even -„om u de' waar heid te zeggen, hij heeft me mijn adres al ge vraagd en hij heeft niet eens, maar wel twee maal gezegd, dat u buitengewoon dol waart op niet op bonbons, maar op geglaceerd fruit." „Hoe cru!" was alles, wat zij daarop zeide; maar na eenige oogenblikken Wendde zij zich weder tot hem. „Als die geglaceerde vruchten aankomen," zei- de zij rustig, „moet' u ze, precies zooals z!e zijn, pakje, papier, touw en alles, preci'es zoo naar Ko ning Kerry brengen; hij zal het begrijpen." „Koning Kerry?" „Vindt ge hem niet aardig;?" vroeg zij stiel. Hij aarzelde. „Ik geloof het wel," antwoordde hij, ^niette genstaande zijn eenigszins drastische methodes." Elsie had hem verteld van de arrestatie en nu vertelde hij het verhaal van Elsie's 'weder varen. Het meisje luisterde ingespannen. „Wat ©en schitterende gedachte van hem," zei- de zij vol enthousiasme, „en hoe echt Koninjg Kerry-achtig!" Na de prijsuitreiking zeide zij tot hem „Breng me naar huis." Toen zij in den auto zaten, zeide zij „Ik wilde dat u iets voor me deed." „Ik zal alles doen, wat1 u wilt." Ei- was geen bizonder vuur "in die woorden, maar er was iets in den eenvoud, waarop hij ze beitjes en 'n paar Waardelooze oude munten, weg te nemen. Een en ander Was het eigendom van aene eveneens in de keet vertoevende juffrouw. Daar deze polderjongen zich vroeger meermalen aan diefstallen 'had schuldig gemaakt, werd hij niet malsch behandeld, in voorarrest geplakt en heden tegen hem 6 maanden gev. gevorderd. Misschien eChter dat men het ter wille van zijn inderdaad lief en dapper vrouwtje met twee kleine kleuters, uog eens met een voorw. straf zal beproeven. Het begint ons idja ke^el uiit tja hangen. Alweer prijkte op het repertoire de bekende sipokkelzaak tegen A. J„ 'n benadeeling van de rijkskas, die al 'n jaar of !wat -de gemoederen van de groote rijkscitroenpersers heeft beroerd. Of schoon het rijk al sinds lang dubbel en dwars is schal-loos gesteld, daar niet alleen oe ge vonden jandoedel, maar zelfs de heele motor bot ter verbeurd is verklaard. Met de koppige vast houdendheid van een engelschen buldog, zit echter de rijksadvocaat neg altijd den aanlegger van dit smokkelzaakje achter de vodden en wil nem persé te grazen nemen voor uitlokking tot mis drijf of medeplichtigheid. Thans werden nog weer eens gehoord de schipper van de motorbotter Bak ker en diens schoonvader K„, beiden te Urk en na deze plechtigheid betoogde de rijksadvocaat thans de jonge mr. Asser, die al even Wraakzuch tig schijnt te zijn als zijn ouden Heer, dat nij persisteerde bij het genomen reqquisitoir, strek kende tot veroordeeling vaneen reeds in den kerker zuchtenden Albert tot 6 maanden gevan- geidsstraf. EPn fantastisch jongeling. Een jongmensch met name Arie v. E., blijkt over een zco rijke fantasie te beschikken, dat in hem vermnj ]elijs: ben groot journalist is ver loten gegaan. Thans echter misbruikte hij zijn groote verbeeldingskracht om verschillende goed- geloovige lieden op te -lichten, ouder meer ook een oude juffrouw te Alkmaar, bij wie hij zich als commensaal had ingeburgerd en die hij on der het opdissohen van allerlei verzonnen verha len, Wist te verleiden tot afgifte van een rijks daalder. Op verschillende plaatsen heeft deze smeesjesfabrikant dergelijke truuks uitgehaald en hij is nu ook onschadelijk gemaakt. Gevorderd werd 2 maanden gev., maar met een benauwd hart, daar de goedhartige oude we duwe het heillooze idee had om "te verklaren, dat zij dien knaak ook' wel zou hebben gegeven* zonder al die mooie verhalen over een koffer die nog moest aankomen en 'n zuster die in betrek king was bij een tandarts en een groote boerderij Waar Arie's wiegje stond enz. Daarom is het niet onmogelijk, dat deze nede rige volgeling van baron van Munoh'hausen nog zal moeten worden vrijgesproken. Een die ook z'n smoesje klaag had. Beschikte de verdachte in de vorige, zaak over een bijzonder dikken duim, hij had een feilen concurrent in den monteur Corn. v. B., uit Den Haag, die omstreeks AugustusSeptember in den Helder vertoefde. Hij bevond zich toen in gezelschap van een jonge dame, die hij zijn vrouw noemde en had bij den reparateur SWeed een oude motor in de reparatie gegeven. Deze motor Was niet hersteld, toen de monteur zich bij de vrouw van Sweed vervoegde om haar huilend e;n snik kend mede te deelen, dat zijn schoonmamma in Sehagen op sterven lag en hij op staanden voet moest vertrekken, om de laatste zucht van het goede mensoh op te vangen. Mej. Sweed werd ook zeer aangedaan over de hartelijkheid van dezen schoonzoon, daar schoon moeders gewoonlijk niet zeer gunstig staan aan geschreven in humoristische boekjes en stond hem vriendelijk toe 'n paar banden te gebruiken om de motor zelf wat op te lappen, daar haar uitte, dat een kleur naar haar wangen bracht. „Ik wist wel, dat u het doen zouidt, antwoordde zij incluisief; „maar het is iets, dat u misschien verachtelijk zult vinden. „U moet me morgenavond in Regent Street ontmoeten," zeide zij. „Ik ik ben tamelijk laf en ik ben bang van de menschen..." Zij maakte den zin niet af en gaf hem geen verderen uitleg van het geheim waarom hij haar moest ontmoeten. „'Om negen uur, op den hoek van de Vigo Street," zeide zij, toen zij hem verliet bij de deur van het huis in Bark Lane, „en je zult erg gehoorzaam én geduldig moeten zijn." Zij gaf hem haar hand, die hij nam. Zij hief haar Hooger en hooger èn eerst begreep hij niet. Maar toen boog hij voorover en kuste die hand. Met die bedoeling had zij in den kuto haaf handschoen uitgetrokken. DERTIENDE HOOFDSTUK. E* Winkel, diein Kerry koidht. Koning Kerry las den brief, die dien ochtend! met de post gekomen Was, nog eens over en borg hem in tegenstelling tot zijn gewoonte in zijn binnenzak. Zijn secretaresse zag het en vreesde, dat het een terugkeer beteekende tot de slechte dagen van vroeger; maar hij glimlachte en schud de het hoofd. Hij had de gewoonte al haar ge dachten oogenbiikkelijk te kunnen lezen. „Dit is Werkelijk een privébrief," zeide hij en de inhoud scheen al zijn aandacht in beslag te nemen. Langen tijd zat hij aan zijn lessenaar na te denken, toen, na eenigen tijd, nam hij den brief nogmaals ter hand en las hem weder door. Wat ook de inhoud er van kon zijn, de brief scheen hem te hinderen en nu nam hij de tele foon op en vroeg een nummer aan, dat zij her kende als het nummer van Pickerton, het detec tive-bureau. „Stuur mij iemand om instructies te halen*" zeide hij en hing den hoorn weder op." Geruimen tijd schreef hij snel en toen de 'de tective aangekondigd werd, moest hij nog eenige man zelf niet aanwezig was. Voorts werd hem een lamp verstrekt, alles op crediet. Onnoodig haast er bij te voegen, dat al die verhaiien over stervende schoonmoeders verzonnen Waren en geen betaling is gevolgd van banden en lantaarn. Deze monteur is een snaak, die ook op andere plaatsen zijn maehinatiën heeft ten uitvoer ge bracht, met gevolg, dat hij thans is geknipt en voor verschillende rechtbanken moet terecht staan. In 't geheel 6, waarvan hij er refeds 3 heeft afge werkt. De verdachte ontkendie nu alles wat hij zou hebben opgelepeld en daar mej. Sweed we gens huiselijke omstandigheden niét als getuige had kunnen verschijnen,, verzocht de officier aan houding, Welke eiseh later, om van alle soesah af te zijn, werd gewijzigd in een vordering tot vrijspraak. Hij had mg meer te verrekenen.. Dezelfde Haagsche mijnheer uit de vorige zaak, zette daarop de conferentie met de rechtbank voort, over een heeren- en een damesrijwiel, die hij re Alnmaar bij den rijwielhandelaar en voor drachtkunstenaar P. Obdam had gehuurd voor zich en zijn „vrouw" en waarover hij te Helder als heer en meester had beschikt. Het heeren- rijWiei had hij geruild voor een oude motor en het "damesrijwiel verkocht aan c#n kleinhande laar voor f 15 of zooals deze beweerd in pand gegeven voor f 15 door hem aan v. B. geleend:. Eisch in deze zaak 9 maanden gevangenisstraf. Eën in zijn, rechtsgevoel gekrenkte viool- viirtnoosi. De violist Adr. H. ie Hoorn Wérd geverbali seerd en veroordeeld omdat hij 10 minuten na 12 uur 's nachts nog vertoefde in het café, Waar hij zijn muzikale talenten ten beste gaf. De violiste die meende dat hij onrechtmatig was gestraft, kwam tegen dit vonnis in cassatie, waarop 'de Hooge Raad het zaakje verWees naar de Alk- maarsche rechtbank, zeker in de meening, dat die niet genoeg te doen heeft. Heden werd dit hooger beroep behandeld- De appellant voerde aan, dat hij Wet verplicht is te blijven töt de café- hender met hem kan afrekenen en hij gelegenheid krijgt, zijn avondboterhammetjes te nuttigen. De officier wees er echter op dat de verordening te Hoorn alleen vrijstelling geeft aan huisgenoo- ten, iogé's, dror een ongeval getroffenen en hen die dezen te hulp komen en verzorgen. Zooals de verordening nu luidt, hebben zelfs bedienden niet het reebt na 12 uur in het locaal te vertoeven, maa rhet spreekt van zelf, datrde politie in dit geval wat door de vingers ziet. Gevorderd wem dus veroordeeling tot f 3 boete subsidiair 3 'da gen hechtenis. Verdediger mr. A. Prins Jr. be streed het O. M. en concludeerde vrijspraak. AfzWaaJen. De drie volgende zaken Waren niet voor open baarheid en publiciteit .geschikt en werden met gesloten deuren behandeld. in. In Noorwegen beheerscht de kerk het openbare leven. De Lutherse he kerk is er staatskerk, Roomsch Katholieken komen er in Noorwegen weinig voor, hoogstens enkele duizenden. Erkend moet, dat de R.K. kerk een groote activiteit vertoont; verder komen als secten de Baptisten en Mormonen voor, die er hun kleine vergaderin gen houden. Het werk van de heilsoldaten is er zeer populair, hun practisdn optreden is naar 't hart der Noren. De predikanten zijn mannen met ruimen blik, die zich veel en vrij onder 't bladzijden schrijven. Eindelijk was hij klaar en gaf de papieren aan den man, die stond te wach ten. „Deze brief moet zorgvuldig gelezen, de in houd er van Wel overwogen en dan moet de brief vernietigd worden," zeide hij. „De instruc ties moeten zonder eenige reserve worden uitge voerd en kunt uw chef zeggen, dat hij, bij de uitvoering van mijn orders, al het geld dat hij er voor noodig kon hebben, van mij kan krijgen." Toen de man vertrokken was, wendde hij zich tot- het meisje. „Het is een harde Wereld voor vrouwen/' zei de hij treurig en dat was de eenige toespeling, die hij maakte op den brief en de daarop ge volgde bewegingen. Aan den muur in het kantoor hing een eigen aardige wandkaart. Het was een groote "kaart van Londen, die speciaal voor „den koning", zoo noemde de Pers hem tegeuWoordig, gemaakt was. Er ging haast geen dag voorbij, of er Werd een nieuw stukje van Tonden aan gemaakt. Dat be teekende, dat het wederom 'in eigendom van Ker ry was overgegaan. Het meisje, keek naar de kaart, toen Kerry zeide: „Hoe zou je het vinden, om eens een kijkje te gaan nemen op de plaats van je vroegere sla vernij „Bij Taek en Brighten?" vroeg zij. Hij knikte. „Ik weet het niet/' zeide zij. „Ik vrees/dat ik'me er erg verlegen zou voelen." „Daar möet je overheen zien te komen/' zeide hij opgewekt^ Bovendien, je zult er maar heel weinig menschen meer vinden, die er indertijd' Waren." Eenige oogenblikken later kWam de auto voor en zij stegen In. „De menschen vragen wat ik ga doen/' zeide hij, en die oude stad hier schudt haar grijze hoofd tegen mij. Taek verkocht het vorige jaar voor honderd duizend pond aan goederen, het volgend jaar zullen we voor een 'half millioen verkoopen." „Zij glimlachte alsof hij een goede grap ver volk bewegen en over 't algemeen sociaal voelen. 'Er is groot verschil tnsschen hen en hun Zweed- sche collega's. De Noorsche dominé is gewoon, beweegt zich in een gewoon zwart jasje, zon der eenige deftigheid onder 't publiek, terwijl de Zweedsche predikant altijd zich vertoont in 't deftige zwarte oostuum, en het witte befje zelden aan hem wordt gemist. De Noorsche predikanten zijn heslist orthodox toch baart de toekomst zorg met 't oog op den geest aan de universiteiten. Onder de professoren breekt zich een méér liberale richting baan, zij' staan critisch tegenover schrift en belijdenis. Door de vefeeniging van Kerk en Staat is de kerk in zeer sterke mate van de regeering afhankelijk De regeering stelt de predikanten aan. Verande ringen in de kerkelijke liturgie behoeven de goed keuring van het parlement. De dienst in de Noor sche Luth'érsche Staatskerk draagt een zeer plechtig karakter. De predikant treedt op in toga, om den hals een kraag, die reikt, breed geplooid' en helder wit tot de schouders Voor liet altaar gekomen, wordt over de toga het met goud bestik- te priesterkleed omgedaan, dat wordt afgelegd, zodra de kansel zal worden betreden. Staande neemt de gemeente deel aan den litur- gischen dienst, de zegenbede wordt gezongen, en de liturgie wordt besloten "door innig mooie for muliergebeden. 't Kerklied wordt gezongen op geheele, hplve en kwart noten, in denzelfden tijd zingt men er 57 verzen, als bij ons bijv. twee van Ps. 68. Waar de domitié staatsambtenaar is, zijn hem naast den berkelijken eereiienst nog tal van an dere plichten opgelegd. Bizondej^ijk op het ge bied van do school. Wat tevens een gevolg is van de betrekking van 'den dienaar des Wioords tot den Staat zijn de rangen der predikantenzon zijn er tijdelijke en vaste kapelanen enz. Eenigszins vreemd doet 't aan tegenwoordig te zijn bij het z.g.nd- keistenen van een reeds thuis gedoopt kind „Knul zoo heet de jonge Wereld burger verzaakt gij den duivel De gevraagde knud antwoordt bij monde van zijn Mater met een volmondig: „Ja". Na de kerstening wordt er feest gevierd. Er is veel, waaraan nog wordt vastgehouden,, waarvan het toch tot 't volk doordringt dat het verouderd is. Alles gist en kookt er. Het volk' is door en door godsdienstig en neem't wiet buitenge wone belangstelling kennis van de vragen van den dag. Heel 't Noorsche volksleven concentreert zich om de kerk. 'tfe zoo anders als bij' ons, waar leer en leven, maatschappij en belijdenis veelszins Los naast elkaar staan. Nog al te veel leeft bij ons volk de gedachte, dat de Zondag uitsluitend is voor den Heere en Zijn dienst, do vragen van den dag houden we buiten de sfeer der religie. Bij de Noren is dat andersde kerk spreekt, nu in de levensvragen en zoo wordt geboren een algemeen hoog en rein levensideaal, wat bijzonder lijk valt op te merken bij de discipelen aan de uni versiteiten. Waar vindt ge een drankbestrijding als in Noor wegen, waar 1/10 van het volk geheelonthouder is? Met meer eerbied zult ge van dat werk ken nis nemen, als ge den toestand van nu vergelijkt met dien van Vijftig jaar geleden. Toen toch was het alooholverbruik niet minder dan 16 Liter per hoofd, zuigelingen en vrouwen meegeteld. Vrou wen zelfs gingen mét de eognacflesch naar de kerk. 't Viel op, dat de vrouwen, bij wijze van ontroering vanwege de preek, zich zoo vaak voor over bogen ever een voorwerp, dat op een boek geleek. 'tWas een voorwerp, in den vorm van een boek, me'; een. gaatje ei- in, doch met cognao gevuld. De dames namen onder den dienst zoo nu en dan een neutje. Sommigen geraakten dronken, en menige kerkganger lag na afloop van "den dienst beschonken op het kerkhof. Toen is de voLksccnsciëntie ontwaakt, de regeering hielp en teld had. Twijfel je er aan?" vroeg hij. „Weet u dan iets van een goederenmagazijn af?" vroeg zij, de eene vraag met een andere be antwoordende. Hij schudde het hoofd. „Wel neen, maar dat is ook niet noodig, het eenige Wat mèn noodig heeft is kennis van zaken in het 'algemeen en kennis van de menschen, die bomen koopen." Zij kwamen bij Tack en Brighten aan en zij stond verstomd. Terwijl de verkoop rustig door ging, Was er een klein leger werklieden bezig, de veranderingen, welke koning Kerry wensohte aangebracht te zien, aan te brengen. Het zou een geheel nieuw verkoopsysteem worden, dat hij ging invoeren, De mensehen zouden worden ontvangen in z.g. monsterkamers, die keurig uit gevoerd waren. Daar zouden zij de goederen, die in de vitrines waren uitgestald, van nabij kunnen beschouwen en zoo zij bevielen, konden zij met een lift naar boven, waar een leger bedienden klaar stond, om haar het gekochte té voorzien van een bon, ingepakt en Wel te overhandigen. Iedere kooper had niet meer dan eenige luttele oogenblikken noodig, om keus te doen en, na keus gemaakt te hebben, het pakje kant en klaar in ontvangst te nemen en door den achteruitgang Weder te vertrekken. Dan had Kerry nog een nieuw idee, dat hij in praktijk zou brengen, waar door hij kon komen tot het geweldig hooge be drag van omzet: een 'half millioen pond. Hij bazeerde namelijk den verkoop niet op een ar beidsdag van 10 of 8 uur, doch op een van 22 uur. Daartoe nam hij drie ploegen bedienden in dienst en om de koopers te blijven trekken, gaf hij voor de koopers op latere uren steeds meer reductie. Hij stelde zich dat aldus voor: Een artikel, gemerkt bij de concurrentie 10 gulden, bij hem van '10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds f 5.van 8 uur 's avonds tot 10 uur 's avonds f4.50; van 11 uur 's avonds tot 1 uur 's nachts f4.van 1 uur 's nachts tot 8 uur 's morgens f3.50. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3