SPOT EN WEBSTUIBEN in enkele jaren daalde het aloaholverbruik van 163 Liter per "hoofd. Het. minder gebruik van alcohol deed het bier gebruik toenemen, waarop het radicale Noorsche volk al luider de eisch stelde, dat alle allcohol moest worden gebannen. Toen de eindstemming over het wetsontwerp in dien geest zou worden gehouden, wachtte een groote menigte den uitslag voor het parlements gebouw af. Bij 't vernemen van den gunstigen uitslag, orftblootte het in zijn diepste wezen zoo religieuss Noorsctie volk 't hoofd en het zong. 't Luther lied: Een vaste'burgt is onze God. Buitengewoon ontwikkeld is het volk. Op twee millioen menschen, die 'het groote, sdhaarseh be volkte Noorwegen telt, bestaan er zeven honderd groote bibliotheken, die per jaar twee millioen boeken uitleenen. In die bibliotheken treft men de werken van de beste schrijvers, die gelezen worden door alle kringen van het vólk. Werklie den lezen en herlezen drama's als Ibsen Bchreef. In dat land treft ge ook het diepgezonken plebs aan ,dat ge in onze groote steden vindt. De mensch-waarde wordt in Noorwegen veel minder afgemeten naar geldbezit, zooals bij ons, ginds j telt alleen de ontwikkeling. Ge staat verbaasd, als go er een kijkje noemt in de landbouw1-hooge- school. Bij de hoogesdhool staat een complex van paleizen, modelstallen, modelhoeven, waar alles electrisch wordt bewogen. Alles even rijk en prachtig. Ge vraagt u met verbazing af, hoe het toch mogelijk is, dat zoo'n klein aantal menschen zulke dingen kan doen. De Noor zal u op die vraag zijn belastingbiljet tooinen en u zal een licht opgaan, als ge verneemt, dat om al dat moois te kunnen stichten en onderhouden de burgers 22—24 pCt. van hun inkomen aan 'den fiscus moeten afstaan. Menigeen vraagt zich dan ook met zorg af, waar men op 'den duur belanden moet, te moer waar de S.DI.AJP. altijd maar w.eer nieuwe eischen stelt, die schatten gelds vorderen. "(Wordt vervolgd). - NOORDSCHARWOUDE. KOLVEN. I Tusschen de verschillende korfclubs aan den Langendijk was een onderlinge kolfwedstrijd uilgeschreven. Dj eerste ontmoeting heeft plaats gehad. De stand is als volgt: ,,Ons Genoegen" Noordscharwoude 722 p. ..Volharding" Oudkarspel 625 p. .Bijeenkomst als vrienden" Oudkarspel 755 p. ..Gezellig Samenzijn" Zd.-Scharwoude 631 p. ,,Op Maat" Zuidscharwoude 700 p. Vriendenkring" Noordscharwoude 765 p. Ove* 14 dagen zal de volgende wedstrijd plaat.hebben. I OLYMPISCHE SPELEN, 1928, AMSTERDAM. De bouw van het Olympisch stadion. Architect Wils verzekert, dat hiet Stadion vooti( 1 IMaart 1928 geheel gereed zal zijn en de bijgebouwen vóór 1 Mei 1928. De stand der werkzaamheden aan het Olym pisch Stadion is volgens den architect, den heer Jan Wils, zeer bevredigend. Begonnen Werd met de overkapping der «ere tribune van het hoofdstadion, die binnenkort zal zijn afgestort, waarmede dan het gieiheele betou we k zal zijn voltooid. De riolieering van het terrein is bijkans ge- reed, terwijl de betonfundeeringen der bijge bouwen zijn gelegd, zoodat reeds kon worden begonnen met het overeind stellen van het ij zen geraamte van het krachtsportigebouw. De woningen, bestemd voor het personeel, zijn bijna onder de kap. "'Dj Marathon-toren, die 45 M. hoog zal wor den, is reeds tot aan de eerste verdieping op getrokken. Het zwembad is op diepte gegra ven en weldra zullen de betonwamden worden gegoten. De tennisbanen zijn voor het grootste gedeel te gereed. D j fundeering voor de terreinscheiding zijn gelegd en weldra zal worden begonnen met het verharden der wegen rondom het Stadion, even als met het verharden van het autopark, dat zooals men weet, achter het oude Stadion; komt te liggen. De beplanting van' het terrein met zijn li gusterheggen, iepen, kastanjeboomen, rhodo dendrons eniz. zei straks een goed effect ma ken. vooral als de darwintulpen, die daartus- schen worden geplant, zullen bloeien. Nu ook het zachte weer zoozeer medewerkt, is de verzekering van den heer Wils, dat het g oote Stadion vóófr 1 Maart en de bijgebouwen- in den loop der maand April gereed zullen zijn, zeker alleszins gewettigd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4