NIEUWE S HET NIEUWE KEG's PLAATJES-ALBUM Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Zaterdag iO December 1927 36e Jaargang Moderne Foto's Specialiteit in Vergrootingen. Phot. Atelier Arpèd Moldovèn Revue van de Week Een mooi Kerstgeschenk No. 146 «»TERC TELEPHOO* 52 LAEEDIJKER COURANT Hata riAiirAr»! trAi»«nVinnI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprij s per 3 maanden 11.15. - Redact.-ÜHg. J. H. HKHEB. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75- cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan denUitgever TOB NOOIT. SNjEfLHElIDlSM Y^TI.EiK;. „De wereld is de traagheid moede; de snelheidsmystiek is aangebro ken A. de Monzle. Ziehier de uitspraak van .den Fransehen burge meester de Monzie, die in zijn joo juist versShie- nen: „Destins hors serie", het evangelie der snel heid predikt. Het is niets nieuws wanneer wij beweren, dat deze tijd ©en ander rhytme heeft dan die van vijftig jaar geleden. Wanneer Edison beiweert, dat ie mensch over honderd jaar stok doof zal ziin tengevolge van de geluiden door machines van allerlei aard voortgebracht, dan moge ons dit eenigszins overdreven voorkomen, maar een feit is, dat dez etijd „uitklinkt" door lawaai. Het is moeilijk te zeggen, of de zenuwen der menschen gestaald zijn door het lawaai en zioh aangepast nebben aan de moderne geluiden, maar zeker i3 het, dat hij, die een groot deel van den dag aan 2iju schrijftafel doorbrengt en zijn gedachten moet concentreeren op de meest afgetrokken denkbeelden der menschelijke psy che ,het lawaai om zich heen als een der hinder lijkste dingen van zijn tijl voelt. Onze tijd is wreed, want hij eisdht de sterkste concentratie van den mensch, om de snelste pro ductie en de beste producten te kunnen leveren, terwijl hij dwarsboomt met geluiden, die de con centratie tegenwerken. Het wordt den modernen mensch niet gemakkelijk gemaakt, maar hij moet mee wil hij niet onder den voet wonden geloop en. Hierin zit het snelheidsmysterie van dezen tijd, dat de mensch niet stil kan blijven staan, dat het rhytme van het maatschappelijk beweeg hem op neemt en hem diwingt dat rhytme aan te nemen. Maar de andere kant van de snelheidsmystiek is, dat diezelfde tijd» die snelheid verlangt, ook snelheid geeft en door voortdurende vorderingen op het gebied van vliegtechniek en eïectrioiteit den modernen mensch van vleughels voorziet, die hem het aanpassen aan het rhytme des tij da veel gemakkelijker maken. Daarom moeten wij onszelf niet zoo beklageu en ons niet willen onttrekken aan de tijdstroo- mingen, maar wij moeten ons aanpassen aan haar, omdat elke periode en elk tijdsgewricht de mid delen biedt om door die periode heen te komen. Dir. JOS DfEj COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psycho logische medewerker Dr. Jos de Cock, van Mer- lenstraat 210, 's Gravenhage, gratis zielkundige adviezen, o.in. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrissohen en hun wilskracht kunnen versterken. De vragen Worden geregeld in dit blad behan deld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers Lezer te'N.S. Alle begin is moeilijk en vooral bij studie, wórdt er veel van uw volharding gevergd. Toch is het zeer goed van u ingezien om nu gij gepensionr neerd zijt, u aan de studie te wijden, uit voor komt oud worden. Zoolang men zijn geest frisch houdt en geregeld nieuwe indrukken opdoet, blijft men jong in zijn handelingen. Wij geven u de verzekering, dat het u best zal lukken nóig op uw leeftijd een andere taal te leeren. Als een ieder deel zooals gij, waren er geen oude brompotten. Wij wienschen u vèel succes. Mej. K, te O K.: Gij kunt ons veel en van alles vragen. Opi Ver zoek wordt nimmer een brief in ie courant be handeld Aan onderstaande adressen is persoonlijk ant woord gezonden, aangezien beantwoording in dit blad te uitvoerig werd: M. G. te N.S.; G. J. te Z.S.; V.K. te Z.S.; Vrager le O.; Mei- J, te B; G. J. te B. het resultaat van de nieuw^ aangeknoopte onder handelingen. moet worden afgewacht! Zoo spoedig moge'lijk-verzekerde mr. Beelaerts, wil de Regee ring tot een nieuw verdrag met België komen. Hij uitte een hartelijken wensch voor het suc ces van 'de voorbereidende commissie der Ontwa- periings-oonfcrentie te Genève, 'waarheen hij Za terdag j.l. is vertrokken, alsook van het oomité voor arbitrage en veiligheid. In het belang van het goeie en groote doel: vermindering van be wapening. In die vergadering van 29 November had ook plaats de stormloop van Ds. Lingbeek op de pauselijke nunciatuur. De door dezen afgevaar digde ingediende motie, welke de Kamer wilde doen .uitspreken, dat zij de Regeering zou verzoe ken, stappen te doen om liet pauselijke gezant schap op te heffen, werd door minister Beelaerts bestreden met een verwijzing, ook in 1880 door de toenmalige regeering gedaan naar 't mede door Nederland gewaarborgd zijn van 's Pausen recht om gezanten uit te zenden. De motie-Ling- beek is afgewezen met 49 stemmen tegen de drie van den voorsteller en de hteeren Kersten en Zandt. De begrooting van buitenlandsche zaken is zon der stemming goedgekeurd. Vele, vele uren zijn besteed aan de Begrooting van Arbeid, Nijver heid en Handel. Dat ondanks de buitenge woon heftige critiek op minister Slotemaker de Bruine's Begrooting geoefend, Hoofdstuk X, in de vergadering van 2 December jl. toch zonder stemming werd goedgekeurd is geker een verras send succès voor .den bewindsman, hier bedoeld! Vooral de woningpolitiek van de Regeering was het voorwerp van ellenlange discussiën. Mr. v. d. Bergh ontwikkelde Woensdag jl. 30 Novem ber namens de soc. dem. fractie, ejnstige be zwaren legen 'de te zware lasten, z.i. gelegd op het particulier initiatief bij den woningbouw. Verder drong hij, evenais de vrijz. democraat mr. van Aalten, aan op radicale opruiming van krot woningen. De minister blijft, als in 1926, vast houden aan het' programeerst de opruiming der krotten, verder voorschotten voor eenvoudige wo- nigen waar het particulier initiatief tekort schiet. Noordscharwoude. Geopend in de Wintermaanden 's Woensdags van I tot 5 uur. 's Zondags van !0 tot S2 uur. Ook aan huis te ontbieden. De goede brave Sint is wederom naar zijn zuidelijk vaderland teruggekeerd, terwijl gedu rende de allerlaatste dagen vau zijn verblijf in de noordelijke streek de wintervorst deernis had ge toond met den eerwaarden _grijsaard en ons op wat zoeler lucht had vergast. Met steeds grooter inspanning tracht de Twiee.de Kamer de buitengewoon zware werktaak, welke zij voor Kerstmis moet zien af te werken, tot een ?oed einde te brengen. Terwijl de toenemende praatlustigheid deze pogingen dag aan dag be lemmert. In de vergadering van "Dinsdag 29 November heeft minister Beelaerts van Blokland zijn rede gehouden. Na al hetgeen Z Exc. van Bui toni. za kken reeds 'schriftelijk aan de Kamer heeft ver duidelijkt, alsook na hetgeen hij op het noenmaal 'hem kort geleden door de Peis aangeboden, neeft verklaard, Was er voor den bewindsman niet veel meer te .openbaren". Over onze verhouding met België kon Z..Eixc, niets anders verklaren dan dat De heer v. de Bergh dreigde eerst met eene motie, welke hij later aanhangig maakte, en waarbij de Kamer zou verklaren, dat naast „den bouw dcor particulieren de bouw van iwoningen op den grondslag der financieele paragraaf van de Woningwet, met name door woningbouwver- eenigingen krachtig dient te worden voortgezet, de Regeering zou uitaoodigen Par. 8 van de Woningwei uit te voeren op overeenkomstige wij ze als in de laatste jaren vóór de oorlogscrisis het geval was. Zwemmende is geworden een motie- Vliegen, uitsprekend dat eene regeling van de buren door z.g. Woning,wet-woningen op den grondslag der werkelijke marktwaarde door af- en bijschrijving op do stichtingskoeten of door andere doelmatige middelen van Regeeringswe- ge, ter hand moet worden genomen. Minister Slo temaker verduidelijkte Woensdag 30 November ten duidelijkste, 'dat de Regeering wel degelijk wil helpen waar het particulier initiatief tekort schiet. De motie-v. d- Bergh was daarom (zei de minister) volmaakt overbodig. Toch werd die mo tie gehandhaafd en in de vergadering van 1 Dec. met 4839 stemmen verworpen. In de avondvergadering van 30 November werd nóg geboren eene motie-mr. Sannes, vragend een combinatie van kostelooze ouderdoms- en Invali- diteits-rente krachtens de Vrijwillige Verzekering, ter betere voorziening in de nooddruft der ouden van dagen. Deze motie welke ook „aan 't zwem men" is gebracht, zou Vader Staat op 20 milli- oen komen le staan. De minister heeft Dinsdagt- avond nog o.a. verklaard dat de unificatie van de sociale verzekering voor het oogeublik moet wijken voor de urgentie van de Ziekte-wet. In de vergadering van Donderdag j.l. is een mo- tie-dr. v. d. Tempel en Kuiper, ingediend, waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt dat de Regeering worde uitgenoodigd met een voorstel te komen tot wettelijke regeling der geldelijke gevolgen van de 'werkloosheid, zonder stemming door de Kamer aangenomen, nalat minister Sloüe- inaker verklaard had, geen bezwaar tegen die motie te hebben, mits men hem niet aan een bepaalden termijn zou binden. Vervolgens kwam de Begrooting van Financiën aan de orde. Waar bij 24 afgevaardigden aan de Algemeene Beschou wingen deelnamen. We zijn nu in de periode der moties. Bij Financiën weiden twee geboren, res pectievelijk van mr. v. Rappard en mr. Oud, „EEN REIS NAAR INDIE" (TER WAARDE VAN 75 CENTS) KEGTNEE bij inlevering van IO ledige Reg's Koffiezakken onverschillig welke kwaliteit vóór 31 JANUARI 1928 Keg's Koffie in prijzen van 75 - 65 - 60 - 55-50 en 45 ct. p. pondspak vragend afschaffing van den accijns op het Ge slacht. Minister de Geer verklaarde, .groote haast te willen maken met het ontwerp tot verlaging van de Inkomstenbelasting. Aan afschaffing van den Geslacht-accijns denkt de minister niet. T.o. der oud-gepensioneerden wees Z„Exc. de motie-Oud en K. ter Laan tot algemeiene ver- hooging Vrijdag j.l. ten stelligste af. De motie-Oud rekende minister de Geer voor, zou bijv. tengevolge hebben, dat sommigen een pensoien zouden krijgen, 10 a 12 pCt. hooger dan hun salaris ooit geweest is.... Terwijl de aller armsten van "210 pet. op 170 pet. zouden terug vallen !Be tegenwoordige regeling houdt namelijk juist rekening met de werkelijke behoeften. Ook uit de Rechtsche sfeer, bij monde van den heer Suring, is Vrijdag aangedrongen op verlaging van den accijns op het Gedistilleerd. Minister de Geer beloofde vrijiwel het benoê- men van een commissie, welke Zi.Exc. op korten fórmijn in deze van rapport zal hebben te dienen, De kans van verlaging van'f 300 op 'f 200 van den hierbedoelden accijns, schijnt tamelijk groot. Be communist beeft tegen Dinsdag 6 December een voorstel aangekcgidigd, strekkend om de sala rissen van de departementsambtenaren met 5 pet. te verhoogen. Minister de Geer heeft edhter per tinent verklaard, eventueel van dit crediet geen gebruik te zullen maken. Deze week komt ook de Senaat bijeen. Er is dus werk te over in den parlementairen winkel! Uit de memorie van Antwoord van minister v. d. Vegte blijkt, dat bij Posterijen wordt overwo gen eene postverlaging voor gedrukte stukkón, alsook een afzonderlijk verlaagd tarief voor loka le brieven en briefkaarten. De door mr. Deckers onlangs in de Tweede Kamer aanbevolen staatscommissie tot onderzoek van de oorzaken der wanverhouding tussChen den kostprijs en de opbrengst van producten'bij laai en tuinbouw is reeds in het leven geroepen. De feestelijke herdenking van het zeventig-jarig bestaan der Rijschool te Amersfoort werd op geluisterd 'door de tegenwoordigheid van de Ko- èningin en den Prins-Gemaal. Personalia: Minister Waszink is tot verder herstel van gezondheid naar de Riviera vertrok ken. Dr. de Visser is eere-president geworden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in Zuid- Holland West. Op de nominatie aan 'de Tweede Kamer voor een vacature in den Hopgén Raad is als numero een geplaatst: Dx. W|. A. v. Wouden berg Hamstra, raadsheer te Amsterdam. Uit de doodenlijsl: Jhr. Mr. J. F. Sohuurbeque Boeye, oud-president van de Haagsche Rechtbank, 84 jaar, Den Haag, Jhr. Dr. C. G. Wl F. van Vredenburch, Nederl. Gezant te Brussel, op 53- jarigen leeftijd, D. J. Middelbeek, gep. kolonel artillerie, 75 jaar, 'Den Haag, G. B. J. H. Hei- tink, oud-directeur van de Kon. Nederl. Grof smederij, Leiden. Uit de criminalia: te Amsterdam blijkt weer een inktwerker in actie te zijn. De corruptie-vetvlek blijft zich gestaag uit breiden! Het op zijn verzoek den Gasdirecleur te Vlaardingen alsook aan dien te Ede, met in gang van 1 Januari a.s. verleend ontslag, wordt met deze dingen in verband gebracht. De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar verduisteringen, welke bij de Boeren-leenbank te Haarlemmermeer zouden gepleegd zijn. In Den Haag zijn zeven personen glearresteerd;, die ervan verdacht worden in café's, lunchrooms enz. jassen te hebben gestolen. Men zij op z'n hoede Uit de ongelukken-serie: Op den onbewaakben overweg bij Alp hen (N.B.) werd een auto door )een trein gegrepen. Drie menschen zijn hierbij afloop. i 1 Een 69-jarige emeritus-predikant is te Dracht ten onder een tram geraakt, mét noodlottigan afdlop." Over het zoo vaak beproefde Scheveningen werd nieuwe rouw gebracht door het tot de grens van zekerheid bomen der id,roeve mare, dat de hugger SOH. 421, met twaalf mannen aan boord, van wie meer dan de helft huisvaders, met man en muis is vergaan. De visch wordt duur gekocht, zei wijlen Heijermans. Op de Rijn, bij Pannerden, is een turfschip gezonken. De 31-jarige schippersvrouw en hare drie kindertjes zijn verdronken. Zeer groot was, zoowel in de hoofdstad als in Den Haag, de belangstelling betoond bij de uitvaart van Pisuisse en zijn echtgenoote, die op Zaterdag 26 November j.l. te Amsterdam bei den slachtoffer werden van den afschuwelijken moordaanslag van den man, die zich door zelf moord aan zijn aardsche straf onttrok. De ont wrichting van het treinverkeer AmsterdamDen Haag Rotterdam is nog niet geëindigd. De „Opr. Haarl. Crt." houdt haar bericht vol, dat de directie der Spoorwegen de electrificatie tot hare hoofdlijnen wensdht te beperken. De Raad der "Hofstad heeft besloten, in strijd met de bedoeling van het Dl B. geen honden op de tram toe te laten. Den len December j.l. was 't vijf en zeventig jaar geleden, dat te onzent de telegrafie Staats exploitatie werd. Reeds 'in 1845 werd zij op be perkte schaal toegepast. Op de autobus ZutfenArnhem zijn conduc trices in dienst gesteld. Booze geruchten zijn opgedoken over dJn fi- nancieelen toestand, waarin de Arnhemsche Or kestvereniging verkeert. Of ook in de Geldersetue hoofdstad, evenals- in de Noori-Hollandsche on langs het geval was après coup, toch nog de noodige fondsen zullen worden gevonden om een ineenstorting van de A.O.V. te verhoeden, schijnt lang niet zeker te zijn!

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1