NIEUWE B POfPOlBOiailS DOOP RoolsirGR Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaierdag 24 December 1927. 86e Jaargang Moderne Foto's SPECIALITEIT IN VERGROOTINGEN Phot. Atelier Arpèd Moldovan Firma R. J. HOUWING Fl. 6.50 No. 1Ö2 IÜTERC. TELEPHOOM 52 L4AGERIJKER COURANT Deze courant versrhiint -m. nTn"*" -W ■«8R, X v «19L Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - Bedact.-ügty. J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreek» aan den Uitgever TOB HOOIT. ONTVANKELIJKHEID. Onbegrepen gaat de blijdschap voorbij aan den niet blijde, zoo- 1 als de mildste regen een steen •een stelen laat. Ontvankelijkheid is elen woord, dat wij niet dagelijks gebruiken, dat evenwel bij welke ver houding er tusschen mehschen ook bestaat, kan gebruikt worden, wanneier wij de daden] der menschen wat nader bezien. Wanneer een milde zomerregen neerdaalt op die planten in' den hof, dan zullen zij erdoor gedijien en en door groeien, omdat zij vetrlangend uitzien naar water. En omdat zij verlangdn naar hemel water zijn zij ontvankelijk voor diei regendrup pels, die ze gretig tot zich nemen. Maar die-, zeifde regen, die lafenis en verkwikking schenkt aan het veld, dat naar vocht snakt, laat; een steen ieen steep. Zoo zal de blijdschap, die zich uitschatert in tintelenden lach hem ont gaan, wien d.e vréugde in hiet hart ontbreekt. Hij is niet ontvankelijk voor dei vreugden om hem heen, hij blijft als een steen onberoerd en onbewogep. Er is een kunst in het leven, die de mepsch meer behoeft dan veel geleerd heid en veel kennis. De eerste les der levens kunst is het aampemiep der geestelijke houding, die zich instelt op dé omstandigheden en die; atmosfeer rondom ons. Wij moeten ontvanke lijkheid aankweekten voor die dingen om ons heen, die vreugdevol zijn en die het leven ver aangenamen en ons niet kil stellen tegenpver, de. dingen des levens, waarvoor zelfs het meest bezwaarde gemoed moet in vuur geraken. Wie zich verhoudt tot de vreugden des levens, als de steen tegenover dien malschen regen, zal ten; slotte versteenien en alle ontvankelijkheid der ven voor die dingep, die hij noodig heeft voor zijn inwepdigen fevensbouw en zijn geestelijken; groei. Laten wij daarom volgens de spreuk van den apostel Paulus: „lachen met de lachen den en wéénen met de weenenden." Niets1 maakt het leven mooier, niets is voor demi geestelijken mensch zóó goed als een medei leven met zijn naasten; met de vreugden en het lead van hen op ien neergaan, zander daar bij zichzelf uit het oog tei verliezen, maakt den! mensch rijker en beter, want de ontvankelijk-' he' l voor indrukken van buiten zal leiden tot I beter begrip vap het „Zelf.1 naar elk portret, ook naar oude verbleekte foto's. GEOPEND: 's Woensdags van I tot 5 uur. 's Zondags van 10 tot 12 uur. Noordscharwoude. richt om toch spoed te maken mjet het ver- j zenden van Nieiuwjaars-brievem en kaarten, op- dat geen opeenstapeling zal plaats hebben, j welke de vrachten van het personeel verre overschrijdt en dit jaar tei grooter stagnatie zou berokkenen, wijl Sylvester-dag op Zater dag >en dus Nieuwjaar op Zondag valt, ei ven als Kerst-één. Het wordt dus in December van het stervende 1927 ©en minium van extra Zondagen. Het zeeir-bijzonderie geval heeft zich voorge daan, dat de Tweeide Kamer zich de weelde kan veroorloven van nog enkele belangrijk© ontwerpen, de verlaging dier Inkomsten-belas ting, het Vaccinatie-ontweirp en verder o.a. de met 45—30 door de Tweedie Kamer goedge keurd de wijziging van 'L. Onderwijs-wet tot verlenging met een jaar, dps to;t 1 Januari 1929, tot oeperking t.o.v. den bouw van bijzon- j MIFNT T I de re scholen, welk© maatregel oorspronkelijk i ter bezuiniging werd aangenomen, terwijl het wachten thans is op de ve;rsc'hijning van het verslag der commissie-Rutgers. I Nog werd op 16 dezer geboren ©ene motie- j K. ter Laan, ter vérruiming vap de ten vori- I gen jare tot stand gekomen wiet ter gunste j van de z.g. mobilisatie-slachtoffers. Zij was voorbestemd, op 20 December te worden ver worpen. Het regent tegenwoordig moties in j s lands Raadzaal. In November j.l. hebben de Rijksmiddelen 1,9 millioen minder opgebracht dan in dé elfde maand van 1926. Wat volstrekt nog niet beteekent, dat de periode van de „magere jaren" i.s aangebroken. Over de eerste elf maanden van 1927 bedroeg het accres ruim Ï31/2 millioen. Het schijnt de bedoeling te zijn, de Bios coop-wet op 1 Maart a.s. in werking te doen treden. Personalia. Minister Beelaierts van Blokland is uit Genève in den Haag teruggekeerd. Mr. G. A. van Poelje, hoofdambtenaar aan de Se cretarie der Hofstad, is benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar aan de Handiels-Hoogé- school te Rotterdam. Tot Nederlapdsche afgevaardigden ter Haag TEL (44 ALKMAAR moties tot afschaffing van den accijins op heit Geslacht, af te doen wanneer de Begrootingen' sche Conferentie voor Internationaal Privaat achter den rug zijn. Op Vrijdag 16 Decern- recht zijn aangewezenMrs. Loder, Kosters, bet j.l. is ons Lagerhuis feitelijk behalve Limburg, C. D. Asser en G. van Slooten. Tot dan de Indische Begrooting, welke zij deze bezoldigd voorzitter van dfe S.D.A.P. is ge- week nog 'heeft af tie doen; men weet, er vol- kozen, de beier Jan van Oudegeest, gens de nieuwe Staatsregeling slechts Alge- I Uit de doodenlijst: Mevrouw H. A. de Bas, meen© Beschouwingien aan wijdend, door dsn geb. Beausar, oud-directrice yan het Haagsché Budget-Arbeid gekomen. Uitgeschakeld werd Bronovo-gesticht, 70 jaar. Prof. Dr. H. Oort, de afd. Luchtvaart, welke, voor 20 December oud-hoogleeraar in de GodsgeLeerdheid te Lei- werd „bewaard" op verlangen van dien heer den, op 91 jarigen leeftijd. Dr, C., W. Jans- oogen zullen opepgaan voor eigen gevoelens, eigen gédachten, eigen wenschen, waardoor de mensch eep juisten blik van zichzelf zal krij gen en vooruit zal komep in zelfkennis en zelfontwikkeling. Dir. JOS DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstraat 120 's Gravephage, gratis zielkundige advieizen o.m. over de wijze, waar op zij hun geest kunnen verfrisschen en hun' wilskracht en energie kunmen versterken. De viagen zullen in dit blad geregeld wor den behandéld. Mochten die beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Q. te N.S.: Uit uw schrijven vernamen wij, dat gij gaar ne bevrijd wilt wordep van de Lastige gewoonte om1 na het etep eien dutje te doen. Wij geven toe, dat dit voor iemand op uw leeftijd in het geheel niet noodig is. Veel tijd gaat daarmee) verloren, die' better besteed had kunnen wor den. Onze raad is, sta direct na tafel op en doe een wandelingetje en zoo het weer dat; niet toelaat, begin dan eiens een of ander werk, waarbij gij U moet inspannen. Het Lezien in de courant in eep gemakkelijke stoel maakt altijd slaperig. Uw krantje leest gij dan later, op den avond, als het werk, dat gij wilde ver richten, klaar is. Krijgt gij onder Uw arbeid, slaap, dan is het raadzaam evep napr buiten te gaan en er zorg voor te dragen, dat ^etj vertrek waarin gij werkt niet tie warm is. Veider prent gij U iederen dag in Uw ge dachte, dat een nachtrust van 8 uur voldoende is voor Uw lichaam en dat Uw geest verdeij helder moeit zijn. Vooropgezet natuurlijk, dat gij volgens Uw eigen meening lichamelijk gezond zijt, kunt gi.i de voor U zoo lastige gewoonte, heel spoedig overwinnen Verzonden brieven.: P. J. te N.S.; 'G. H. te N.S.; Winkelier te N.S.; Mej. H. tei O.; D. J. te B. K. ter Laan, die dan de, knoeierijen op Soes terberg tot object van lange bespiegelingen zou kiezen. Overigens was die Oorlogsbegrooj ting toen achter den rug, Zij zou wordien goed gekeurd met de stemmen van de vrijz. en sociaal-democraten, (tegenwoordig broederlijk vereend in hun liefde voor eenzijdige ontwa pening) tegen Minister Lambooy's in Hoofd stuk VIII voor 1928 saamgevatte voorstellen. De beschouwingen over de Oorlogs-begtoo.- De inwendige t'ng zijn ook ditmaal in beduidende; mate „be- RdYUft devsB Wsek 20 DECEMBER. De Kerstboomen zijn opgesteld, het Heils leger heeft zijn ijzeren potten in de straten tusschen de bekende drievoeten opgehangen. Het kwik in de barometer ging dalen, de ijs- clubs konden hun banen openen. Het was de echte, ouderwetsche winter, die zich aankon digde. Reeds heeft de Directie van de Poste rijen de gebruikelijke bedie tot het publiek ge- heerscht" door het voor en tegen eenzijdige ontwapening, zooeven genoemd. Voor het pro en contra verwijs ik naar de verslagen, Nieuwe argumenten konden natuurlijk niet worden bijgebracht. Slechts valt „aan te stip pen", dat de sociaal-democraat Van Zadel" hoff namens zijPe fractie verduidelijkte, dat de Regeering bij eventueele mobilisatie de sociaal- democratie tegen zich zou vindien welke door sabotages voor het uitlokken van staking én dienstweigering die maatregelen tot bevei liging tegen het in den ons opgedrongen oor log zou trachten onmogelijk te maken. Op de pertinente vraglen van den Minister die liet begrijpen, dat die Regeering ge noopt zou kunnen worden om thans reeds) strengere maatregelen te treffen in verband met deze bedreiging door de sociaal-demo cratie, volgde geen catagorisc.h antwoord. Zoo dat sommigen uitriepen, dat men hier met „grootspraak", wellicht op electorale winst gericht, heeft te maken. 1 Op Dinsdag 13 dezer werd besloten, de Ziekte-wet a.s. Woensdag len Donderdag 21 en 22 dezer in de afdieelingen te onderzoeken. In de avond-vergadering van den 13en is be handeld het initiatief-ontwerp-Albarda c.s., strekkend om de wedier-invoering van den ze venjarigen leerplicht te stellen op 31 Januari in plaats van op 1 Juli a.s., gelijk de Regeie-'. ring wil. Hiet is Woensdag met 52—39 verwor pen. 1 Voor de beide vacatures' in dien Hoogan Raad der Nederlanden wierdep als no. 1 aan' H M. de Koningin voorgedragen: mr. Van Woudenberg Hamstra, raadsheer in hiet Ge rechtshof te Amsterdam en mr. F. Kranen burg. Kantonrechter te, Amsterdam, die beiden door de Kroon reeds tot lid van den Hoogen Raad zijn benoemd. De Eerste Kamer kon door afwezigheid van Minister Donner- door familie-omstandigheden veroorzaakt, het arbeidscontract-ontwerp niet in behandeling nemen. Dit zal wellicht deze week kunnen 'geschieden. Het ontwerp betref fende de naamlooze vennootschappen schijnt in den Senaat zeer „zwak te staan." Vaak is op een extra-onheilspellend sena- toiiaal voorloopig verslag een aanneming van het bedreigde ontwierp met vlag en wimpel gevolgd. I.e. lijkt de kans op verwerping in derdaad groot. De Tweede Kamer heeft Donderdag j.l. 15 dezer het ontwerp tot verlaging van de Rijwiel- Döiasrmg van f 3.— op f2.50 goedgekeurd, na verwerping van een amend.-Hiemstra, strek kend om het „f ietsplaat je" op f 2.te stellen. In de vergadering van Vrijdag 16 dezer is sen. directeur van de Sienetmbah-Mij, op 67- jarigen leeftijd. Luit.-Generaal H. W. van Mar ie. oud-commandant van de Stelling Amster dam, 92 jaar. Luit.-Generaal G. J. C. van Coor, van de Militaire Administratie', 75 jaar. Aan de „nova" op criminaliteits-gebied ont leen ik: Tegen den majoor G„ die voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht stond we gens. moord door vergiftiging van. den Haag- schen kapitein Queck, is levenslange gevan genisstraf gevorderd. Er was in het Haag sché Paleis van Justitie begrijpt mien ontstuimige belangstelling voor dit vergifti- gings-proces. Twee verdachten in hiet Haagsché zeden misdrijf (de zaak van het vrouwenlijk te Rot terdam in een kist drijvende gevonden) zijn gepakt en in arrest gebracht. Te Haarlem heeft de „inktwerper" die kort geleden te Amsterdam „opereerde" een paar dames-mantels bespoten. In de Hofstad zijn 'een Javaansche huisbediende en zijn vrouw ge- BUITENLAND. Rooid Bewind te Canton. In China is mén niet lang zeker van zijn zaak; dat is in de afgeloopen week te Canton weer duidelijk gebleken. Wij hebben geen over zicht hoeveel revolutionaire bewegingen bin nen betrekkelijk korten tijd binnen de muren van deze stad .geslaagd en vervolgens weer mislukt zijn; vast staat, dat roem en overwin ning zeer vergankelijk zijn in China. Wat er de vorige week Zaterdag is geschied is uiterst merkwaardig. De links-radicaal Tsjang-Fat-. Kwai, die een actie voerde tegen den tamelijk rechtsstaanden Li-Tsija-soén is plotseling niet rood genoeg meier; zijn eigen troepen beginnen tegen hem te agieeren en hoogstwaarschijn lijk gesteund door dé Russen slaagt men er, bijna in een extremistisch rood bewind in de1 stad te vestigen. Evenwel heeft de regeeringj door een uiterste krachtsinspanning terrein we ten te hét-winnen en thans zijn represaille-maat!- regelen, vooral tegen de Russen, in vollen gang. Aan het personeel van bet Russisch con sulaat te Shanghai is aanzegging gedaan, dat rij moeten vertrekken, daar uit alles is geble ken. dat de Russein bij ide ongeregeldheden de hand in het spel hebben gehad. Deze ontwikkeling der gebeurtenissen heeft een gunstigejn tendenz. Natuurlijk zou een be wering, als zou thans de rol der Russen in China uitgespeeld zijn, op zijn minst voorba rig genoemd kunnén worden; doch hiet feit,, dat thans ook aan nationalistische zijde Idé overtuiging is gevestigd, welk een groot ge vaar de Russen opléveren voor den goeden gang van zaken is een geruststellend verschijn sel. Hoepel het verlies aan menschenlevens en de groote schade aan de eigendommen wel te betreuren zijn, is deze zege althans niet voor niets bevochten. 1 j Frankrijk en Italië, Als er één staatsman is, die op mathematisch juiste wijze past in het kader der tijdsom-- i handigheden, dan is het wel Briand. Frank-, njk en eigenlijk de geheele wereld, of althans: de Volkenbond heeft een schitterende orator, I van noode, sprankelend van vernuft en artb stieken smaak, die aan de grauwe werkelijk heid dat ideëéle tintje weet te geven, dat een maal ideëen aangaande internationale broeder- lovaauamc uuisLKüujeu'uic en zijn vrouw ige- „„„„ij„r arreswerd, vej/tad.. valscte munter». Wit alle streken des lands komen berichten over inbraken. Men neme dus zijne maatregelen ter beveiliging van huis en erf. Uit de ongelukken serieEen hevige brand heeft ernstige verwoesting aangericht in het fraaie huis van den beer Willy Mullens te Den Haag. Kostbare films zijn daarbij verlo ren gegaan. Gelukkig konden die allerbelang rijkste 'films worden gered. Hiet staat helaas nu vast dat ook de tweede vermiste logger de Sch. 190, met dertig man aan boord, bij de jongste stormen is vergaan. Te Herveld (Betuwte) is een kapitale boer derij in de asch /gelegd. Tal van beesten kwa men in de vlam men oml. Te IJmuidien, bjj die 'Hoogovenfabriekem, stortte een steiger in, waarbij drie menschen om het leven kwamen. In de gebouwen van de N.V. Nederl. Vloer zeil-fabriek, woedde leen brand, die voor een ton gouds aan schade berokkende. Uit de verdeire „nova" stip ik aan: in pu blieke veiling is „De Glindhorst" de stich ting, welke naar men weiet, in ernstige gelde lijke moeilijkheden verkeert, aangekocht voor; f 421.000. Men wil trachten het werk der stich ting op beperkte schaal voort te ziettiem. Die geruchten over weldra te verwachten ophef fing van het Chineésche gezantschap bjj ons 'Hof zijn officieel gelogenstraft, de tijdelijke afwezigheid van den gezant beeft miet plan nen tot opheffing dézer missie niets te maken. De toeloop van arbeidskrachten aan de Phi- lips-fabrieken té Eindhoven is zoo groot dat voor het einde des jaars een getal van 12.000 geëmployeerden aldaar zal zijn bereikt. Nog maals: de broodetende profeten, die voorspel den dat wy ook in 1927—1928 op een miezig kwakkel wintertje zouden getractaerd worden ze werdeln reeds gelogenstrafd. Thans voor spelden de liefhebber van jobsiaden dat het weer op een „vLeugje" zal blijken uit te loo- pen. Wachten we. den loop der dingen af, in- tusschen voor zoover wij tot de liefhebbers (sters) van de schaatseinsport behoonen de ijzers stevig én lustig aanbinden.... men den menschen niet onmiddellijk de illusie ontnemen, dat in de practijk voor verwiezelij' king vatbaar is. Briand bezit die gave, die arti stieke smaak, welke de vorige eeuw ook de groote staatsman Disraëli, alias Lord Beacons- fieid bezat; doch terwijl laatstgenoemde al zijn' krachten heeft gespandeerd om het Britsché Keizerrijk groot te maken, schijnt Briand al aardig op weg zich een groote reputatie te verwerven als Volbenbondsfiguur. Het is ook zijn verdienste, dat die verhou ding tusschen Frankrijk en Italië, welke in dm' laatsten tijd de bezorgdheid op wiekte van vele Europeesche staatslieden, zich niet scherper heeft toegespitst. Het verdrag met Joego-Sla-i vië, oorspronkelijk bedoeld als ean maatregel ter pacificatie, scheen in Italië veel nervosi teit tot gevolg te hebben, vooral door de wiel eenigszins overdreven vreugde-uitingen in de Balkan. Door onomwonden vriendschapsverkla ringen, alle vijandschap in Italië ten spijt, heeft Briand de weg tot toenadering wieten te effe nen, en deze zoolang herhaald, tot hij weer klank heeft gevonden bij Mussolini. Diens ver klaring heeft nu gelukkigerwijs ©en. einde ge maakt aan de bestaande spanning en de ge gronde vrees der Europeesche politici tevens Het irapport van Parker Gilbert Het jongste rapport van Parkeir Gilbert, dan agent voor de herstelbetalingen heeft zoowel in Duitschland als in de Vereenigde Staten, doch vooral in Frankrijk sterk de aandacht getrokken. Terwijl het in beide eerstgenoemde landen met voldoening is ontvangen, is mieni in Frankrijk eenigszins géresierveerd. Hoofdzaak van dit rapport is Parker Gil bert's opvatting, dat het aanbeveling verdient, DuicschLand's taak inzake het herstel nu ©ens duidelijk te omschrijven. Frankrijk's tegen stand ontspruit vooral aan haaar bezorgdheid over eigen schulden; volgens de „Eveninig Standard" zou "het rapport eigenlijk een in leiding zijn van een internationale financieel© conferentie», welke het volgend jaar zal wordien gehouden. Mogelijk, dat men hier de oplos sing van het probleém zal kunnen vinden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1